Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
126 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 126 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Προβλήματα θηλασμου  Empty Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 9:02 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γειά σας. Εχω ένα μωράκι 1 μήνα και το θηλάζω αποκλειστικά. Εχω θηλάσει από ένα εξάμηνο τα άλλα δύο παιδιά μου ( αγόρια) αλλά αυτό που συνάντησα στο μικρό μου κοριτσακι τώρα δεν το έχω ξαναδεί στα προηγούμενα . Κατ΄αρχήν δεν έχω καλή θηλή και συνεχίζω ακόμη και στο τρίτο παιδί να θηλάζω με ψευδοθηλές. Σπαστικό και για μένα και για το μωρό αλλα χωρίς αυτες το μωρό εκνευρίζεται. Χρησιμοποιώ και θήλαστρο για να βγάζω την περίσσεια του γάλακτος όταν είναι απαραίτητο. Εχει όμως λίγες μέρες που η μικρή θηλάζει για μερικά λεπτα 2-3 και μετά αρχίζει και τσιρίζει. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Πρόσπάθησα να της δώσω συμπλήρωμα και δικό μου γάλα ή και ξένο ...αλλα ουτε και γι΄αυτό τρελαίνεται. Το βράδυ που είναι νυσταγμένη θηλάζει μια χαρά, την ημέρα την πιάνει κλάμα και νευριασμένη σταματα να τρωει. Δεν ξέρω τι να κάνω . Εχετε κάτι να με συμβουλέψετε;

2Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 9:30 am

KAD


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ firefly ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΥΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΧΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΥΛΑΖΕ ΓΙΑ 7- 8 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΓΙΑ 3- 4 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΑΡΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΟΚ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕΤΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΘΑ ΕΤΡΩΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.ΕΓΩ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ?ΑΝΧΩΝΟΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΘΥΛΑΖΕ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΗΡΕΜΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΘΥΛΑΖΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ .ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΡΟΛΟΙ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΗΡΕΜΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΡΟ ΓΕΥΜΑ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 300 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΩΣ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

3Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 9:34 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Firefly καλησπερα, να σε ρωτησω κατι? Το γαλα σου βγαινει με ροη εντονη?

4Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:30 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:Firefly καλησπερα, να σε ρωτησω κατι? Το γαλα σου βγαινει με ροη εντονη?
Κλαίει και όταν είναι πολύ το γάλα ίσως γιατί τότε πνίγεται συχνά αλλά και όταν δεν έχει πολύ γιατί δεν την ικανοποιεί. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να ρυθμίσω ρε σεις Δεν είμαι μπιμπερό. Κάτι διάβασα σε άλλες απαντήσεις για μαγια μπύρας και τσαι θηλασμου. Θά πάω να πάρω κι εγω μπας και φταίει η ποσότητα που ομολογημένως έχει μειωθεί. Αλλά και πάλι λεώ οτι έχω μπερδευτεί γιατί κλαίει και όταν είμαι φουλ.

5Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:34 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KAD έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ firefly ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΥΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΧΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΥΛΑΖΕ ΓΙΑ 7- 8 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΓΙΑ 3- 4 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΑΡΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΟΚ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕΤΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΘΑ ΕΤΡΩΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.ΕΓΩ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ?ΑΝΧΩΝΟΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΘΥΛΑΖΕ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΗΡΕΜΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΘΥΛΑΖΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ .ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΡΟΛΟΙ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΗΡΕΜΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΡΟ ΓΕΥΜΑ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 300 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΩΣ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Σιγουρα δεν χορταίνει γιατί με 2-3 λεπτα θηλασμου το πολύ να πίνει 30 γραμμαρια. Εγω και τα τρία παιδια μου τα ζυγιζα πριν και μετά τον κάθε θηλασμο με ζυγαρια ακριβείας για να είμαι σίγουρη πόσο έχουν πιεί. Μπορεί να ακούγεται κουλό αλλά μια χαρά δουλεψε όλο αυτό...Ξέρεις αν το μωρό κλαίει από πείνα η φταίειι κάτι άλλο.

6Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:39 am

KAD


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?

7Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:42 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν το καταλαβα καλα, πεταγεται το γαλα σου οταν πας να την ταισεις ή αισθανεσαι οτι εχει μειωθει?

8Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:43 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KAD έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

9Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:46 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Firefly έγραψε:
litsakos έγραψε:Firefly καλησπερα, να σε ρωτησω κατι? Το γαλα σου βγαινει με ροη εντονη?
Κλαίει και όταν είναι πολύ το γάλα ίσως γιατί τότε πνίγεται συχνά αλλά και όταν δεν έχει πολύ γιατί δεν την ικανοποιεί. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να ρυθμίσω ρε σεις Δεν είμαι μπιμπερό. Κάτι διάβασα σε άλλες απαντήσεις για μαγια μπύρας και τσαι θηλασμου. Θά πάω να πάρω κι εγω μπας και φταίει η ποσότητα που ομολογημένως έχει μειωθεί. Αλλά και πάλι λεώ οτι έχω μπερδευτεί γιατί κλαίει και όταν είμαι φουλ.

Αν εχεις πολυ γαλα τοτε μην παρεις μαγια. Για να βεβαιωθεις οτι εχει μειωθει η παραγωγη πρεπει να το τσεκαρεις με το βαρος του μωρου (οχι καθημερινο ζυγισμα ).
Αν εχεις εντονη ροη και πεταγεται το γαλα σου, ξεκινα να την ταιζεις κ μετα απο λιγα λεπτα βγαλτην απο το στηθος ασε το γαλα να τρεξει και ξαναβαλε το μωρο στο στηθος.
Αν εχει μειωθει η παραγωγη σου και μαγια να παρεις πρεπει να αυξησεις τους θηλασμους (την νυχτα ποσες φορες θηλαζει?Απο τις 12 και μετα μεχρι τις 7 το πρωι?)

edit:τωρα ειδα οτι ειναι 1 μηνα το μωρο σου,ακομα δεν εχει εδραιωθει η παραγωγη σου.Το θηλαστρο γιατι το χρησιμοποιεις?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Σαβ Ιαν 28, 2012 10:48 am, 1 φορά

10Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:48 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:Δεν το καταλαβα καλα, πεταγεται το γαλα σου οταν πας να την ταισεις ή αισθανεσαι οτι εχει μειωθει?
Δεν είναι πάντα ίδιο ...αλλες φορές έχω πολύ και πετάγεται αλλά και άλλες δεν έχω πολύ. Μάλλον αυτό το σκαμπανεβασμα την εκνευρίζει... τι ναπω

11Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:50 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:
Firefly έγραψε:
litsakos έγραψε:Firefly καλησπερα, να σε ρωτησω κατι? Το γαλα σου βγαινει με ροη εντονη?
Κλαίει και όταν είναι πολύ το γάλα ίσως γιατί τότε πνίγεται συχνά αλλά και όταν δεν έχει πολύ γιατί δεν την ικανοποιεί. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να ρυθμίσω ρε σεις Δεν είμαι μπιμπερό. Κάτι διάβασα σε άλλες απαντήσεις για μαγια μπύρας και τσαι θηλασμου. Θά πάω να πάρω κι εγω μπας και φταίει η ποσότητα που ομολογημένως έχει μειωθεί. Αλλά και πάλι λεώ οτι έχω μπερδευτεί γιατί κλαίει και όταν είμαι φουλ.

Αν εχεις πολυ γαλα τοτε μην παρεις μαγια. Για να βεβαιωθεις οτι εχει μειωθει η παραγωγη πρεπει να το τσεκαρεις με το βαρος του μωρου (οχι καθημερινο ζυγισμα ).
Αν εχεις εντονη ροη και πεταγεται το γαλα σου, ξεκινα να την ταιζεις κ μετα απο λιγα λεπτα βγαλτην απο το στηθος ασε το γαλα να τρεξει και ξαναβαλε το μωρο στο στηθος.
Αν εχει μειωθει η παραγωγη σου και μαγια να παρεις πρεπει να αυξησεις τους θηλασμους (την νυχτα ποσες φορες θηλαζει?Απο τις 12 και μετα μεχρι τις 7 το πρωι?)

edit:τωρα ειδα οτι ειναι 1 μηνα το μωρο σου,ακομα δεν εχει εδραιωθει η παραγωγη σου.Το θηλαστρο γιατι το χρησιμοποιεις?
Στην αρχή το χρησιμοποιούσα γιατί είχα πολύ γαλα και πέτρωνε. Τωρα για να μην μειωθεί η ποσότητα αφου δεν το πίνει η μικρή...έτσι όπως το πάει θα μου κοπεί.
Το βράδυ θηλάζει 2 φορές το βάρος του είναι μια χαρά προς το παρόν...

12Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Firefly έγραψε:
litsakos έγραψε:Δεν το καταλαβα καλα, πεταγεται το γαλα σου οταν πας να την ταισεις ή αισθανεσαι οτι εχει μειωθει?
Δεν είναι πάντα ίδιο ...αλλες φορές έχω πολύ και πετάγεται αλλά και άλλες δεν έχω πολύ. Μάλλον αυτό το σκαμπανεβασμα την εκνευρίζει... τι ναπω

Σου γραψα πιο πανω τι να κανεις σε περιπτωση που πεταγεται το γαλα σου.
Με τις πανες ειστε ενταξει? (6-8 βρεγμενες πανες και 3-4 με κενωσεις το 24ωρο ειναι ενδειξη οτι τρεφεται σωστα)
Μπορει να μαλακωσει παντως το στηθος σου εκει κοντα στον μηνα,δεν ειναι ενδειξη για την παραγωγη σου αυτο.
Ανησυχο μπορει να ειναι κ λογω δυσκοιλιοτητας,μπορει να εχει αερια.
Το ζυγισμα πριν κ μετα το γευμα μπορει να διαφερει σε καθε γευμα,δεν τρωει την ιδια ποσοτητα καθε φορα,αν δεν σου χει συστησει ο παιδιατρος να το ζυγιζεις ετσι τοτε 1 φορα την εβδομαδα ειναι αρκετο για να ελεγχεις το βαρος.
Για να βεβαιωθεις οτι οντως εχεις μειωση το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις με συμβουλο θηλασμου,πριν παρεις μαγια της μπυρας.

13Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:58 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κλαίει το Μωρό κορίτσια , ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Θα ξαναμπώ αργότερα!! Γεια

14Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 11:00 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:
Firefly έγραψε:
litsakos έγραψε:Δεν το καταλαβα καλα, πεταγεται το γαλα σου οταν πας να την ταισεις ή αισθανεσαι οτι εχει μειωθει?
Δεν είναι πάντα ίδιο ...αλλες φορές έχω πολύ και πετάγεται αλλά και άλλες δεν έχω πολύ. Μάλλον αυτό το σκαμπανεβασμα την εκνευρίζει... τι ναπω

Σου γραψα πιο πανω τι να κανεις σε περιπτωση που πεταγεται το γαλα σου.
Με τις πανες ειστε ενταξει? (6-8 βρεγμενες πανες και 3-4 με κενωσεις το 24ωρο ειναι ενδειξη οτι τρεφεται σωστα)
Μπορει να μαλακωσει παντως το στηθος σου εκει κοντα στον μηνα,δεν ειναι ενδειξη για την παραγωγη σου αυτο.
Ανησυχο μπορει να ειναι κ λογω δυσκοιλιοτητας,μπορει να εχει αερια.
Το ζυγισμα πριν κ μετα το γευμα μπορει να διαφερει σε καθε γευμα,δεν τρωει την ιδια ποσοτητα καθε φορα,αν δεν σου χει συστησει ο παιδιατρος να το ζυγιζεις ετσι τοτε 1 φορα την εβδομαδα ειναι αρκετο για να ελεγχεις το βαρος.
Για να βεβαιωθεις οτι οντως εχεις μειωση το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις με συμβουλο θηλασμου,πριν παρεις μαγια της μπυρας.
Σε ευχαριστώ. δεν έχω μιλήσει ποτέ με συμβουλο θηλασμου. Θα το ψάξω.Να σαι καλά!

15Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 11:05 am

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ποσο εχω μετανιωσει που αργησα να μπω στο φορουμ δεν λεγεται.ακριβως ετσι ενιωθα κ εγω αν κ εμενα το παιδακι μου ετρωγε κανονικα..απο το αγχος μου τελικα πιστεψα οτι δεν εχω γαλα κ κοπηκε καποια στιγμη αργοτερα καταλαβα ποσο λαθος εκανα..μην αγχωνεσαι,απ'οτι εχω καταλαβει η litsakos ειναι πολυ καλα ενημερωμενη κ δινει σωστες συμβουλες για τον θηλασμο γενικοτερα εχω δει απαντησεις της ακουσε την προσπαθησε να κανεις αυτα που σου λεει μεχρι εκει που μπορεις κ πανω απ'ολα ηρεμια οσο γινεται..
ποσο ζηλευω που δεν μπορει να ξαναβγει το γαλα αν κοπει.... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
παντως καλο κουραγιο

16Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 11:18 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΒΑσικά αισθάνομαι ότι ότι και να κάνω εγω για να ξεπεραστει το πρόβλημα το βασικό θέμα είναι να συμβιβαστεί και η μπέμπα. Σ΄αυτό τι μπορεί να κάνει κανείς??

17Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 12:47 pm

zizi23


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εχω το ιδιο προβλημα ακριβως!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
ειμαι ακριβως σαυτη τη φαση αυτη τη στιγμη εδω και 20 μερες..Δε ξερω τι να κανω!! Crying or Very sad

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

18Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 12:50 pm

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
zizi23 έγραψε:εχω το ιδιο προβλημα ακριβως!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
ειμαι ακριβως σαυτη τη φαση αυτη τη στιγμη εδω και 20 μερες..Δε ξερω τι να κανω!! Crying or Very sad
Πόσο είναι το μωράκι σου?
Μόλις την ταισα ...ηπιε κανα πεντάλεπτο και έκλαιγε πάλι...ευτυχώς κοιμήθηκε μετά. Αλλά συνήθως δεν μπορεί να κοιμηθεί και γκρινιάζει.
Εμένα είναι ετσι
κανα 15 ημερο

19Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 12:56 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Firefly έγραψε:ΒΑσικά αισθάνομαι ότι ότι και να κάνω εγω για να ξεπεραστει το πρόβλημα το βασικό θέμα είναι να συμβιβαστεί και η μπέμπα. Σ΄αυτό τι μπορεί να κάνει κανείς??

κοιτα-κατα-την-δικη-μου-ταπεινη-αποψη-πρεπει-νασταματησεις-να-χρησιμοποιεις-τις-πλαστικες-θηλες!!θα-προσαρμοστει-και-η-μπεμπουλα-στο-στηθοςκαι-θα-νιωθεις-και-εσυ-καλητερα!τωρα-για-την-παραγωγη-που-σου-ειπε-η-λιτσα-καλα-σου-ειπε-εχει-απολυτο-δικιο-και-αν-συνεχισεις-να-τις-χρησιμοποιεις-πιστευω-πως-θα-μπλοκαρεις-την-παραγωγη-σου-!τις-χρησιμοποιουμε-οσο-το-στηθος-ειναι-πληγωμενο-οχι-περισοτερο(αν-και-καλο-ειναι-να-μην-τις-αγοραζουμε-καν)-στον-συνδεσμο-μας-ελεγαν-πως-το-σαλιο-του-μωρου-ενεργοποιει-μια-ορμονη-που-βοηθαει-στην-ροη-και-στην-παραγωγη-και-με-τις-πλαστικες-θηλες-δεν-νομιζω-πως-γινεται-αυτο!!

20Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 1:35 pm

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
valerakievelinaki έγραψε:
Firefly έγραψε:ΒΑσικά αισθάνομαι ότι ότι και να κάνω εγω για να ξεπεραστει το πρόβλημα το βασικό θέμα είναι να συμβιβαστεί και η μπέμπα. Σ΄αυτό τι μπορεί να κάνει κανείς??

κοιτα-κατα-την-δικη-μου-ταπεινη-αποψη-πρεπει-νασταματησεις-να-χρησιμοποιεις-τις-πλαστικες-θηλες!!θα-προσαρμοστει-και-η-μπεμπουλα-στο-στηθοςκαι-θα-νιωθεις-και-εσυ-καλητερα!τωρα-για-την-παραγωγη-που-σου-ειπε-η-λιτσα-καλα-σου-ειπε-εχει-απολυτο-δικιο-και-αν-συνεχισεις-να-τις-χρησιμοποιεις-πιστευω-πως-θα-μπλοκαρεις-την-παραγωγη-σου-!τις-χρησιμοποιουμε-οσο-το-στηθος-ειναι-πληγωμενο-οχι-περισοτερο(αν-και-καλο-ειναι-να-μην-τις-αγοραζουμε-καν)-στον-συνδεσμο-μας-ελεγαν-πως-το-σαλιο-του-μωρου-ενεργοποιει-μια-ορμονη-που-βοηθαει-στην-ροη-και-στην-παραγωγη-και-με-τις-πλαστικες-θηλες-δεν-νομιζω-πως-γινεται-αυτο!!
Δεν μπορεί να πιάσει το στήθος μου ρε σεις. Συνεχως της φευγει το ψάχνει δεν μπορεί να το πιάσει εκνευρίζεται και κλαίει. Στα 2 προηγουμενα παιδιά μου θηλασα 6 μήνες με ψευδοθηλές δεν κόπηκε ο θηασμός εγω σταματαγα επειδή επέστρεφα στην δουλειά. ΜΑκάρι να μην τις χρησιμοποιούσα. Συνεχως αποστειρώνω , μου πέφτουν ...δεν κάθονται σωστα...είναι ένα βάσανο. Σ΄ευχαριστώ πάντως

21Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 1:42 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σιγα-καλε-μην-με-ευχαριστεις!!εσυ-ξερεις-καλητερα!!

22Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 2:03 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Firefly έγραψε:Γειά σας. Εχω ένα μωράκι 1 μήνα και το θηλάζω αποκλειστικά. Εχω θηλάσει από ένα εξάμηνο τα άλλα δύο παιδιά μου ( αγόρια) αλλά αυτό που συνάντησα στο μικρό μου κοριτσακι τώρα δεν το έχω ξαναδεί στα προηγούμενα . Κατ΄αρχήν δεν έχω καλή θηλή και συνεχίζω ακόμη και στο τρίτο παιδί να θηλάζω με ψευδοθηλές. Σπαστικό και για μένα και για το μωρό αλλα χωρίς αυτες το μωρό εκνευρίζεται. Χρησιμοποιώ και θήλαστρο για να βγάζω την περίσσεια του γάλακτος όταν είναι απαραίτητο. Εχει όμως λίγες μέρες που η μικρή θηλάζει για μερικά λεπτα 2-3 και μετά αρχίζει και τσιρίζει. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Πρόσπάθησα να της δώσω συμπλήρωμα και δικό μου γάλα ή και ξένο ...αλλα ουτε και γι΄αυτό τρελαίνεται. Το βράδυ που είναι νυσταγμένη θηλάζει μια χαρά, την ημέρα την πιάνει κλάμα και νευριασμένη σταματα να τρωει. Δεν ξέρω τι να κάνω . Εχετε κάτι να με συμβουλέψετε;

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το στήθος, και 6 μήνες έβαζα ψευδοθηλές. Στις 20 μέρες ο μικρός μου άρχισε του κολικούς και δεν ευχαριστιόταν με τίποτα... Τον έβαζα στο στήθος στο 10 λεπτο τον έπαιρνε ο ύπνος και σε ένα τέταρτο ξυπνούσε με κλάμα, τον έβαζα στο στήθος, δεν καθόταν, τον έδινα μπιμπερό δεν το έπαιρνε... στο τέλος έγινε δυσκοίλιος... Δεν έιχα κανένα να με συμβουλέψει, και τότε ανακάλυψα τους σύμβουλους θηλασμού...

Να σε ρωτήσω.. Μήπως άλλαξες κάτι στην διατρόφη σου, (μπορεί να είναι η γεύση που το χαλάει, να τρώει 2-3 λεπτά λαίμαργα και μετά να χαλιέται, δεν σου μιλάω για το ξένο γάλα, η γεύση σε σχέση με το μητρικό είναι ξέπλυμα(άσχετα αν είναι θρεπτικό)... Επίσης μπορεί να είναι κάτι που τον ενοχλεί γενικά, άλλαξες αποσμητικό, γαλάκτωμα σώματος, απορυπαντικό στα ρούχα σας... Ξέρω ότι μπορεί να φαίνονται τρελά αυτά που λέω, (και μένα μου φάνηκαν έτσι στην αρχή), αλλά τα βρεφάκια έχουν πολύ έντονη όσφρηση έτσι βρίσκουν την θηλή, και από το έντονο σκούρο χρώμα...
Ο παιδιάτρος τι λέει τον ρώτησες?

23Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 3:19 pm

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Firefly έγραψε:Γειά σας. Εχω ένα μωράκι 1 μήνα και το θηλάζω αποκλειστικά. Εχω θηλάσει από ένα εξάμηνο τα άλλα δύο παιδιά μου ( αγόρια) αλλά αυτό που συνάντησα στο μικρό μου κοριτσακι τώρα δεν το έχω ξαναδεί στα προηγούμενα . Κατ΄αρχήν δεν έχω καλή θηλή και συνεχίζω ακόμη και στο τρίτο παιδί να θηλάζω με ψευδοθηλές. Σπαστικό και για μένα και για το μωρό αλλα χωρίς αυτες το μωρό εκνευρίζεται. Χρησιμοποιώ και θήλαστρο για να βγάζω την περίσσεια του γάλακτος όταν είναι απαραίτητο. Εχει όμως λίγες μέρες που η μικρή θηλάζει για μερικά λεπτα 2-3 και μετά αρχίζει και τσιρίζει. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Πρόσπάθησα να της δώσω συμπλήρωμα και δικό μου γάλα ή και ξένο ...αλλα ουτε και γι΄αυτό τρελαίνεται. Το βράδυ που είναι νυσταγμένη θηλάζει μια χαρά, την ημέρα την πιάνει κλάμα και νευριασμένη σταματα να τρωει. Δεν ξέρω τι να κάνω . Εχετε κάτι να με συμβουλέψετε;

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το στήθος, και 6 μήνες έβαζα ψευδοθηλές. Στις 20 μέρες ο μικρός μου άρχισε του κολικούς και δεν ευχαριστιόταν με τίποτα... Τον έβαζα στο στήθος στο 10 λεπτο τον έπαιρνε ο ύπνος και σε ένα τέταρτο ξυπνούσε με κλάμα, τον έβαζα στο στήθος, δεν καθόταν, τον έδινα μπιμπερό δεν το έπαιρνε... στο τέλος έγινε δυσκοίλιος... Δεν έιχα κανένα να με συμβουλέψει, και τότε ανακάλυψα τους σύμβουλους θηλασμού...

Να σε ρωτήσω.. Μήπως άλλαξες κάτι στην διατρόφη σου, (μπορεί να είναι η γεύση που το χαλάει, να τρώει 2-3 λεπτά λαίμαργα και μετά να χαλιέται, δεν σου μιλάω για το ξένο γάλα, η γεύση σε σχέση με το μητρικό είναι ξέπλυμα(άσχετα αν είναι θρεπτικό)... Επίσης μπορεί να είναι κάτι που τον ενοχλεί γενικά, άλλαξες αποσμητικό, γαλάκτωμα σώματος, απορυπαντικό στα ρούχα σας... Ξέρω ότι μπορεί να φαίνονται τρελά αυτά που λέω, (και μένα μου φάνηκαν έτσι στην αρχή), αλλά τα βρεφάκια έχουν πολύ έντονη όσφρηση έτσι βρίσκουν την θηλή, και από το έντονο σκούρο χρώμα...
Ο παιδιάτρος τι λέει τον ρώτησες?
Στην δική σου περίπτωση πως το ξεπεράσατε Γεωργία? Και και σε μένα πρέπει να έχει πονάκια.Γιατί λές οτι θήλασες 6 μήνες. Μακάρι και σε μένα να παει ένα τρίμηνο έστω αλλά έτσι όπως δεν συνεργάζεται το μόνο που μπορω να δω στο μέλον είναι να βγάζω το γάλα με θήλαστρο και να της το δίνω . Επίσης αυτή τη συμβουλο θηλασμου απλά της τηλεφώνησες η ήρθε να δει από κοντα το παιδί??

24Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 4:14 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Firefly σου στειλα μηνυμα εδω με τα τηλεφωνα και τα ονοματα συμβουλων στην Αθηνα.

25Προβλήματα θηλασμου  Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 10:41 pm

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΝΑΚΙΑ;ΠΧ ΚΟΛΙΚΟΙ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις