Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
100 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 100 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 11:25 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μην την αφήνεις π[ολύ νσ πριμένει ανάμεσα συτα γεύμνατα γιατί πεινάνε πολύ και εκνευρίζονται! Δώσε της να πίνει όσο θέλει όποτε θέλει, μην τη βγάζεις από το στήθος και όποτε ζητάει ξαναβάζε την!

27Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Σαβ Ιαν 28, 2012 11:39 pm

candy

candy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

σίγουρα τρώει τόσο πολύ? τόσα γραμμάρια πίνει ο δικός μου και είναι 4 μηνών. Βέβαια ξένο γάλα πίνει, αλλά πάλι μου φαίνετε πολύ. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως πρέπει να καλέσεις σύμβουλο θηλασμού.

28Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 1:23 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Firefly έγραψε:
KAD έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

Καταρχήν το ζύγισμα πριν και εμτά δεν είναι ξιόπιστη μέθοδος για να δεις πόσο έχει φάει το παιδί, θα σου το πει και η σύμβουλος. 'Αλλωστε δεν έχει σημασία πόσο τρώει, αρκεί να είναι οι πάνες όπως σου είπε η λιτσάκος και το βάρος ανά εβδομάδα καλό.
Μην την κάνεις να πεινάει πολύ γιατί οπως σου είπα και πιο πάνω (βιαστικά λίγο) άμα πεινάνε νευριάζουνε και δεν πιάνουν καλά. Άλλωστε γιατί να το βασανίζις έτσι? Εμείς τρώμε μόνο όταν πεινάμε πολύ? Τα μωράκια σ αυτή την ηλικία είδικά πρέπει να έχουν ανεμπόδιστη πρόσβαση στο γάλα τους, ιδιαίτερα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, αλλά και για τον πρώτο χρόνο γενικά. Πόσα γεύματα περίπου κάνετε το 24ωρο? Πρέπει να κάνετε 10-12 γεύματα ή και παραπάνω σε αυτή την ηλικία!

29Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 1:53 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Rinoula έγραψε:
Firefly έγραψε:
KAD έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

Καταρχήν το ζύγισμα πριν και εμτά δεν είναι ξιόπιστη μέθοδος για να δεις πόσο έχει φάει το παιδί, θα σου το πει και η σύμβουλος. 'Αλλωστε δεν έχει σημασία πόσο τρώει, αρκεί να είναι οι πάνες όπως σου είπε η λιτσάκος και το βάρος ανά εβδομάδα καλό.
Μην την κάνεις να πεινάει πολύ γιατί οπως σου είπα και πιο πάνω (βιαστικά λίγο) άμα πεινάνε νευριάζουνε και δεν πιάνουν καλά. Άλλωστε γιατί να το βασανίζις έτσι? Εμείς τρώμε μόνο όταν πεινάμε πολύ? Τα μωράκια σ αυτή την ηλικία είδικά πρέπει να έχουν ανεμπόδιστη πρόσβαση στο γάλα τους, ιδιαίτερα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, αλλά και για τον πρώτο χρόνο γενικά. Πόσα γεύματα περίπου κάνετε το 24ωρο? Πρέπει να κάνετε 10-12 γεύματα ή και παραπάνω σε αυτή την ηλικία!

10 με 12 γευματα???? Εμείς κάνουμε 7-8 την ημέρα αλλά όποτε και να ξυπνησει πρώτα την βαζω να θηλάσει. Δεν τη αφήνω νηστική ρε σεις. Απλά πολλές φορές κάνει τετράωρο ύπνο. Δεν την ξυπνάω, την λυπάμαι. Αλλα και στο δύωρο να ξανακλάψει θα την ξαναβάλω στο στήθος μπας και πεινάει. Είαι φορές που αισθάνομαι σαν πιπίλα...και αμα ταίζεις συχνα δεν έχεις και γάλα για να κάνει ένα μεγαλο γευμα μετα.

30Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 1:56 am

candy

candy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Firefly έγραψε:
Rinoula έγραψε:
Firefly έγραψε:
KAD έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

Καταρχήν το ζύγισμα πριν και εμτά δεν είναι ξιόπιστη μέθοδος για να δεις πόσο έχει φάει το παιδί, θα σου το πει και η σύμβουλος. 'Αλλωστε δεν έχει σημασία πόσο τρώει, αρκεί να είναι οι πάνες όπως σου είπε η λιτσάκος και το βάρος ανά εβδομάδα καλό.
Μην την κάνεις να πεινάει πολύ γιατί οπως σου είπα και πιο πάνω (βιαστικά λίγο) άμα πεινάνε νευριάζουνε και δεν πιάνουν καλά. Άλλωστε γιατί να το βασανίζις έτσι? Εμείς τρώμε μόνο όταν πεινάμε πολύ? Τα μωράκια σ αυτή την ηλικία είδικά πρέπει να έχουν ανεμπόδιστη πρόσβαση στο γάλα τους, ιδιαίτερα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, αλλά και για τον πρώτο χρόνο γενικά. Πόσα γεύματα περίπου κάνετε το 24ωρο? Πρέπει να κάνετε 10-12 γεύματα ή και παραπάνω σε αυτή την ηλικία!

10 με 12 γευματα???? Εμείς κάνουμε 7-8 την ημέρα αλλά όποτε και να ξυπνησει πρώτα την βαζω να θηλάσει. Δεν τη αφήνω νηστική ρε σεις. Απλά πολλές φορές κάνει τετράωρο ύπνο. Δεν την ξυπνάω, την λυπάμαι. Αλλα και στο δύωρο να ξανακλάψει θα την ξαναβάλω στο στήθος μπας και πεινάει. Είαι φορές που αισθάνομαι σαν πιπίλα...και αμα ταίζεις συχνα δεν έχεις και γάλα για να κάνει ένα μεγαλο γευμα μετα.
δεν είναι έτσι, ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση 'οπως είπε η tzef σε άλλη συζήτηση. όσο πιο λίγο θηλάζεις τόσο πιο πολύ μειώνετε το γάλα σου

31Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 1:59 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
candy έγραψε:Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

σίγουρα τρώει τόσο πολύ? τόσα γραμμάρια πίνει ο δικός μου και είναι 4 μηνών. Βέβαια ξένο γάλα πίνει, αλλά πάλι μου φαίνετε πολύ. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως πρέπει να καλέσεις σύμβουλο θηλασμού.

Κάντυ μου ( ματσ μουτσ) , και τ' αλλα μου τόσο έτρωγαν. Πολλά παιδια κοντα στο 40ημερο τρώνε και 180 γρ. είναι στο παιδί. Ο Γιάννης μου στο εξάμηνο που άρχισε να πίνει ξένο γάλα το μείωσε κατα πολύ... ενω πρίν έτρωγε καλύτερα.

32Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 2:01 am

candy

candy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Firefly έγραψε:
candy έγραψε:Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

σίγουρα τρώει τόσο πολύ? τόσα γραμμάρια πίνει ο δικός μου και είναι 4 μηνών. Βέβαια ξένο γάλα πίνει, αλλά πάλι μου φαίνετε πολύ. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως πρέπει να καλέσεις σύμβουλο θηλασμού.

Κάντυ μου ( ματσ μουτσ) , και τ' αλλα μου τόσο έτρωγαν. Πολλά παιδια κοντα στο 40ημερο τρώνε και 180 γρ. είναι στο παιδί. Ο Γιάννης μου στο εξάμηνο που άρχισε να πίνει ξένο γάλα το μείωσε κατα πολύ... ενω πρίν έτρωγε καλύτερα.
κάθε παιδί όμως είναι διαφορετικό και άλλες συνήθειες, firefly μου (ματς μουτς)

33Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 2:10 am

sassaX

sassaX
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Firefly έγραψε:Γειά σας. Εχω ένα μωράκι 1 μήνα και το θηλάζω αποκλειστικά. Εχω θηλάσει από ένα εξάμηνο τα άλλα δύο παιδιά μου ( αγόρια) αλλά αυτό που συνάντησα στο μικρό μου κοριτσακι τώρα δεν το έχω ξαναδεί στα προηγούμενα . Κατ΄αρχήν δεν έχω καλή θηλή και συνεχίζω ακόμη και στο τρίτο παιδί να θηλάζω με ψευδοθηλές. Σπαστικό και για μένα και για το μωρό αλλα χωρίς αυτες το μωρό εκνευρίζεται. Χρησιμοποιώ και θήλαστρο για να βγάζω την περίσσεια του γάλακτος όταν είναι απαραίτητο. Εχει όμως λίγες μέρες που η μικρή θηλάζει για μερικά λεπτα 2-3 και μετά αρχίζει και τσιρίζει. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Πρόσπάθησα να της δώσω συμπλήρωμα και δικό μου γάλα ή και ξένο ...αλλα ουτε και γι΄αυτό τρελαίνεται. Το βράδυ που είναι νυσταγμένη θηλάζει μια χαρά, την ημέρα την πιάνει κλάμα και νευριασμένη σταματα να τρωει. Δεν ξέρω τι να κάνω . Εχετε κάτι να με συμβουλέψετε;

επεοδη η περιπτωση σου μου θυμιζει τη δικια μου μπουμπου ...το βραδυ ετρωγε χωρις γκρινια αλλα κατα την διαρκεια της ημερας 5 λεπτα το πολυ με γκρινια να σταματαμε κ να ξαναρχιζουμε...επειδη κ εγω ειχα ψιλο απογοητευτει ποσο μαλλον επειδη ηταν το πρωτο μου κ δεν ηξερα αν εκανα κατι λαθος..πηρα τη γιατρο κ μου ειπε απο τη στιγμη που παιρνει βαρος να μην ανησυχω....ετσι η δικια μου μεχρι κ πριν μερικες μερες που θηλαζα αοκλειστικα χαρταινε πανω στο 5λεπτο το πολυ με γκρινιτσα...αν λοιπον παιρνει βαρος μην ανησυχεις...χχχ

34Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 2:45 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
candy έγραψε:
Firefly έγραψε:
Rinoula έγραψε:
Firefly έγραψε:
KAD έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

Καταρχήν το ζύγισμα πριν και εμτά δεν είναι ξιόπιστη μέθοδος για να δεις πόσο έχει φάει το παιδί, θα σου το πει και η σύμβουλος. 'Αλλωστε δεν έχει σημασία πόσο τρώει, αρκεί να είναι οι πάνες όπως σου είπε η λιτσάκος και το βάρος ανά εβδομάδα καλό.
Μην την κάνεις να πεινάει πολύ γιατί οπως σου είπα και πιο πάνω (βιαστικά λίγο) άμα πεινάνε νευριάζουνε και δεν πιάνουν καλά. Άλλωστε γιατί να το βασανίζις έτσι? Εμείς τρώμε μόνο όταν πεινάμε πολύ? Τα μωράκια σ αυτή την ηλικία είδικά πρέπει να έχουν ανεμπόδιστη πρόσβαση στο γάλα τους, ιδιαίτερα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, αλλά και για τον πρώτο χρόνο γενικά. Πόσα γεύματα περίπου κάνετε το 24ωρο? Πρέπει να κάνετε 10-12 γεύματα ή και παραπάνω σε αυτή την ηλικία!

10 με 12 γευματα???? Εμείς κάνουμε 7-8 την ημέρα αλλά όποτε και να ξυπνησει πρώτα την βαζω να θηλάσει. Δεν τη αφήνω νηστική ρε σεις. Απλά πολλές φορές κάνει τετράωρο ύπνο. Δεν την ξυπνάω, την λυπάμαι. Αλλα και στο δύωρο να ξανακλάψει θα την ξαναβάλω στο στήθος μπας και πεινάει. Είαι φορές που αισθάνομαι σαν πιπίλα...και αμα ταίζεις συχνα δεν έχεις και γάλα για να κάνει ένα μεγαλο γευμα μετα.
δεν είναι έτσι, ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση 'οπως είπε η tzef σε άλλη συζήτηση. όσο πιο λίγο θηλάζεις τόσο πιο πολύ μειώνετε το γάλα σου

Έτσι, όσο πιο πολύ θηλαζεις τόσο πιο πολύ γάλα έχεις, αν θηλάζεις λιγότερο θα μειώνεται.
Το είπα αυτό γιατί έγραψες ότι την απασοχλείτε μέχρι να πεινάσει πολύ, αυτό δεν είναι αποδπτικό στο θηλασμό γιατί κάνεις λίγα γεύματα με αποτέλεσμα να μην είναι αρκετό το ερέθισμα για παραγωγή και δεύτερον γιατί όταν πεινάνε πολύ εκνευρίζονται και από αυτό μπορεί να είναι η γκρίνια που σου κάνει.

35Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 2:52 am

mikraki

mikraki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να χρησιμοποιείς τις ψευδοθηλές αν τις πιάνει το νινάκι, το ζήτημα δεν είναι αν πιάνει την κανονική θηλή η την ψευδοθηλή, το ζήτημα είναι να παίρνει το γάλα σου!Μήπως το μωράκι σου έχει κολικούς?Ίσως να χουν ξεκινήσει και να μην το χεις καταλάβει...έτσι και στη δικιά μου, το μωρό μου χτυπιόταν πάνω στο στήθος και έψαχνα να βρώ τι φταίει στο θηλασμό, όμως εκεινο το ταλαίπωρο πονούσε και οριόταν και είχε το στήθος σαν παρηγοριά...πραγματικά όσο παίρνει βάρος μη σε απασχολεί, απλά παρηγόρησε το νινάκι σου όσο μπορείς...αφού λες ότι τη νύχτα χορτάινει και κοιμάται 4 ώρες(για ενός μήνα είναι σούπερ)μη φοβάσαι..το μωρό τρώει όσο πρέπει!

36Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 3:04 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Firefly έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το στήθος, και 6 μήνες έβαζα ψευδοθηλές. Στις 20 μέρες ο μικρός μου άρχισε του κολικούς και δεν ευχαριστιόταν με τίποτα... Τον έβαζα στο στήθος στο 10 λεπτο τον έπαιρνε ο ύπνος και σε ένα τέταρτο ξυπνούσε με κλάμα, τον έβαζα στο στήθος, δεν καθόταν, τον έδινα μπιμπερό δεν το έπαιρνε... στο τέλος έγινε δυσκοίλιος... Δεν έιχα κανένα να με συμβουλέψει, και τότε ανακάλυψα τους σύμβουλους θηλασμού...

Να σε ρωτήσω.. Μήπως άλλαξες κάτι στην διατρόφη σου, (μπορεί να είναι η γεύση που το χαλάει, να τρώει 2-3 λεπτά λαίμαργα και μετά να χαλιέται, δεν σου μιλάω για το ξένο γάλα, η γεύση σε σχέση με το μητρικό είναι ξέπλυμα(άσχετα αν είναι θρεπτικό)... Επίσης μπορεί να είναι κάτι που τον ενοχλεί γενικά, άλλαξες αποσμητικό, γαλάκτωμα σώματος, απορυπαντικό στα ρούχα σας... Ξέρω ότι μπορεί να φαίνονται τρελά αυτά που λέω, (και μένα μου φάνηκαν έτσι στην αρχή), αλλά τα βρεφάκια έχουν πολύ έντονη όσφρηση έτσι βρίσκουν την θηλή, και από το έντονο σκούρο χρώμα...
Ο παιδιάτρος τι λέει τον ρώτησες?
Στην δική σου περίπτωση πως το ξεπεράσατε Γεωργία? Και και σε μένα πρέπει να έχει πονάκια.Γιατί λές οτι θήλασες 6 μήνες. Μακάρι και σε μένα να παει ένα τρίμηνο έστω αλλά έτσι όπως δεν συνεργάζεται το μόνο που μπορω να δω στο μέλον είναι να βγάζω το γάλα με θήλαστρο και να της το δίνω . Επίσης αυτή τη συμβουλο θηλασμου απλά της τηλεφώνησες η ήρθε να δει από κοντα το παιδί??

Εγώ τους βρήκα στο internet

http://www.thilasmos.net/leaders.html

Μπορείς αρχικά να τους στείλεις ένα mail, ή να τους τηλεφωνήσεις, εκεί βρήκα και ομάδες θηλασμού στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη).
Οι κολικοί είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, είχαμε πρόσφατα μια συζήτηση εδώ για θηλασμό και κολικούς, εγώ αφού τους διάγνωσε ο γιατρός, προσπάθησα να αλλάξω την διατροφή μου για να μην το επιβαρύνω περισσότερο, (είχε τον καημό του θα είχε και τις φακές που έτρωγα εγώ)... αν θέλεις ψάξε το θέμα μπορεί να σε βοηθήσει. Υπάρχουν και κάτι θαυματουργές σταγόνες bio-κάτι, αν πάς στο φαρμακείο ή στον παιδίατρο θα σου πει, υπάρχει το τσάι μάραθου ή ακόμα και το μασαζ και η γυμναστική, για να απελευθερώνεται το εντεράκι από τα αέρια. Εγώ ημουν ειδική περίπτωση, το μωρό έγινε τελικά δυσκοίλιο και τελικά μόνο τα προβιοτικά μας έσωσαν. Αν εσένα οι κενώσεις είναι καλές, τότε αν ανήκεις στην ίδια περίπτωση είσθε ακόμα πολύ νωρίς και μπορείς να το σώσεις... ότι και να κάνεις ασε το ξένο γάλα σαν τελευταία λύση. Θα στο πουν και οι σύμβουλοι. Βάλε το μωρό στο στήθος, για δευτερη λύση βγάλε ένα γεύμα με το θήλαστρο, κατα την διάρκεια της μέρας, και δες την αντιδραση της. Στην πρώτη φάση χρειάζετε πάρα πολύ παρατήρηση όπως σου είπα, και ΥΠΟΜΟΝΗ.
Μην απογοητεύεσαι και μην εγκαταλείπεις, εγω είχα πολύ γαλά και πονούσε η καρδιά που έδινα 1-2 γεύματα ξένο για να ενεργείται.
Αλλά ότι και αν συμβεί... και μόνο που προσπαθείς τόσο, δείχνει πόσο καλή μανούλα είσαι... Wink Wink

37Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 5:30 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Rinoula έγραψε:
candy έγραψε:
Firefly έγραψε:
Rinoula έγραψε:
Firefly έγραψε:
KAD έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΟΜΑΤΑΙ Η ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΙΕ?
Χορταίνει με 130-150 γρ. Αλλα οταν κλαίει και σταματάει μετά δεν κοιμάται αλλά ούτε και τρώει την βγάζουμε γκρινιάζοντας και με αγκαλιές μέχρι να πεινάσιε πάλι πολύ
Αμα χορτάσει κοιμάται για 3 ωες καμιά φορά και 4

Καταρχήν το ζύγισμα πριν και εμτά δεν είναι ξιόπιστη μέθοδος για να δεις πόσο έχει φάει το παιδί, θα σου το πει και η σύμβουλος. 'Αλλωστε δεν έχει σημασία πόσο τρώει, αρκεί να είναι οι πάνες όπως σου είπε η λιτσάκος και το βάρος ανά εβδομάδα καλό.
Μην την κάνεις να πεινάει πολύ γιατί οπως σου είπα και πιο πάνω (βιαστικά λίγο) άμα πεινάνε νευριάζουνε και δεν πιάνουν καλά. Άλλωστε γιατί να το βασανίζις έτσι? Εμείς τρώμε μόνο όταν πεινάμε πολύ? Τα μωράκια σ αυτή την ηλικία είδικά πρέπει να έχουν ανεμπόδιστη πρόσβαση στο γάλα τους, ιδιαίτερα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, αλλά και για τον πρώτο χρόνο γενικά. Πόσα γεύματα περίπου κάνετε το 24ωρο? Πρέπει να κάνετε 10-12 γεύματα ή και παραπάνω σε αυτή την ηλικία!

10 με 12 γευματα???? Εμείς κάνουμε 7-8 την ημέρα αλλά όποτε και να ξυπνησει πρώτα την βαζω να θηλάσει. Δεν τη αφήνω νηστική ρε σεις. Απλά πολλές φορές κάνει τετράωρο ύπνο. Δεν την ξυπνάω, την λυπάμαι. Αλλα και στο δύωρο να ξανακλάψει θα την ξαναβάλω στο στήθος μπας και πεινάει. Είαι φορές που αισθάνομαι σαν πιπίλα...και αμα ταίζεις συχνα δεν έχεις και γάλα για να κάνει ένα μεγαλο γευμα μετα.
δεν είναι έτσι, ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση 'οπως είπε η tzef σε άλλη συζήτηση. όσο πιο λίγο θηλάζεις τόσο πιο πολύ μειώνετε το γάλα σου

Έτσι, όσο πιο πολύ θηλαζεις τόσο πιο πολύ γάλα έχεις, αν θηλάζεις λιγότερο θα μειώνεται.
Το είπα αυτό γιατί έγραψες ότι την απασοχλείτε μέχρι να πεινάσει πολύ, αυτό δεν είναι αποδπτικό στο θηλασμό γιατί κάνεις λίγα γεύματα με αποτέλεσμα να μην είναι αρκετό το ερέθισμα για παραγωγή και δεύτερον γιατί όταν πεινάνε πολύ εκνευρίζονται και από αυτό μπορεί να είναι η γκρίνια που σου κάνει.




Δεν με κατάλαβες, δεν το απασχολώ μέχρι να πεινάσει, απλά επειδή δεν τρωει όσο πρέπει δεν μπορεί να κοιμηθεί...Αμα την ξαναβάλω στο στήθος κλαίει οπότε την ξανακρατώ μέχρι να ξεχαστεί και να ηρεμίσει και να μπορέσω να την ξαναβάλω στο στήθος.

38Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 5:44 am

Firefly

Firefly
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Firefly έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το στήθος, και 6 μήνες έβαζα ψευδοθηλές. Στις 20 μέρες ο μικρός μου άρχισε του κολικούς και δεν ευχαριστιόταν με τίποτα... Τον έβαζα στο στήθος στο 10 λεπτο τον έπαιρνε ο ύπνος και σε ένα τέταρτο ξυπνούσε με κλάμα, τον έβαζα στο στήθος, δεν καθόταν, τον έδινα μπιμπερό δεν το έπαιρνε... στο τέλος έγινε δυσκοίλιος... Δεν έιχα κανένα να με συμβουλέψει, και τότε ανακάλυψα τους σύμβουλους θηλασμού...

Να σε ρωτήσω.. Μήπως άλλαξες κάτι στην διατρόφη σου, (μπορεί να είναι η γεύση που το χαλάει, να τρώει 2-3 λεπτά λαίμαργα και μετά να χαλιέται, δεν σου μιλάω για το ξένο γάλα, η γεύση σε σχέση με το μητρικό είναι ξέπλυμα(άσχετα αν είναι θρεπτικό)... Επίσης μπορεί να είναι κάτι που τον ενοχλεί γενικά, άλλαξες αποσμητικό, γαλάκτωμα σώματος, απορυπαντικό στα ρούχα σας... Ξέρω ότι μπορεί να φαίνονται τρελά αυτά που λέω, (και μένα μου φάνηκαν έτσι στην αρχή), αλλά τα βρεφάκια έχουν πολύ έντονη όσφρηση έτσι βρίσκουν την θηλή, και από το έντονο σκούρο χρώμα...
Ο παιδιάτρος τι λέει τον ρώτησες?
Στην δική σου περίπτωση πως το ξεπεράσατε Γεωργία? Και και σε μένα πρέπει να έχει πονάκια.Γιατί λές οτι θήλασες 6 μήνες. Μακάρι και σε μένα να παει ένα τρίμηνο έστω αλλά έτσι όπως δεν συνεργάζεται το μόνο που μπορω να δω στο μέλον είναι να βγάζω το γάλα με θήλαστρο και να της το δίνω . Επίσης αυτή τη συμβουλο θηλασμου απλά της τηλεφώνησες η ήρθε να δει από κοντα το παιδί??

Εγώ τους βρήκα στο internet

http://www.thilasmos.net/leaders.html

Μπορείς αρχικά να τους στείλεις ένα mail, ή να τους τηλεφωνήσεις, εκεί βρήκα και ομάδες θηλασμού στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη).
Οι κολικοί είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, είχαμε πρόσφατα μια συζήτηση εδώ για θηλασμό και κολικούς, εγώ αφού τους διάγνωσε ο γιατρός, προσπάθησα να αλλάξω την διατροφή μου για να μην το επιβαρύνω περισσότερο, (είχε τον καημό του θα είχε και τις φακές που έτρωγα εγώ)... αν θέλεις ψάξε το θέμα μπορεί να σε βοηθήσει. Υπάρχουν και κάτι θαυματουργές σταγόνες bio-κάτι, αν πάς στο φαρμακείο ή στον παιδίατρο θα σου πει, υπάρχει το τσάι μάραθου ή ακόμα και το μασαζ και η γυμναστική, για να απελευθερώνεται το εντεράκι από τα αέρια. Εγώ ημουν ειδική περίπτωση, το μωρό έγινε τελικά δυσκοίλιο και τελικά μόνο τα προβιοτικά μας έσωσαν. Αν εσένα οι κενώσεις είναι καλές, τότε αν ανήκεις στην ίδια περίπτωση είσθε ακόμα πολύ νωρίς και μπορείς να το σώσεις... ότι και να κάνεις ασε το ξένο γάλα σαν τελευταία λύση. Θα στο πουν και οι σύμβουλοι. Βάλε το μωρό στο στήθος, για δευτερη λύση βγάλε ένα γεύμα με το θήλαστρο, κατα την διάρκεια της μέρας, και δες την αντιδραση της. Στην πρώτη φάση χρειάζετε πάρα πολύ παρατήρηση όπως σου είπα, και ΥΠΟΜΟΝΗ.
Μην απογοητεύεσαι και μην εγκαταλείπεις, εγω είχα πολύ γαλά και πονούσε η καρδιά που έδινα 1-2 γεύματα ξένο για να ενεργείται.
Αλλά ότι και αν συμβεί... και μόνο που προσπαθείς τόσο, δείχνει πόσο καλή μανούλα είσαι... Wink Wink



Ευχαριστω Γεωργία. Ενας καλός λόγος πάντα σε ανακουφίζει! ΘΑ το κοιτάξω και με τις σταγόνες...και κάποια αλλη τις έγραψε με το όνομά ( έχει σίγουρα και πονάκια και ζορίζεται). ΤΕλικα σε μια μέρα βρήκα πολλά πραγματα που παρόλο που θηλάζω για 3η φορά ουτε τα είχα χρειαστεί παλια. Σας ευχαριστώ 'ολες!

39Προβλήματα θηλασμου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβλήματα θηλασμου Κυρ Ιαν 29, 2012 5:59 am

mikraki

mikraki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Firefly έγραψε:

Ευχαριστω Γεωργία. Ενας καλός λόγος πάντα σε ανακουφίζει! ΘΑ το κοιτάξω και με τις σταγόνες...και κάποια αλλη τις έγραψε με το όνομά ( έχει σίγουρα και πονάκια και ζορίζεται). ΤΕλικα σε μια μέρα βρήκα πολλά πραγματα που παρόλο που θηλάζω για 3η φορά ουτε τα είχα χρειαστεί παλια. Σας ευχαριστώ 'ολες!

Υπάρχουν οι σταγόνες infacolic και biogain για τους κολικούς, υπάρχει και το gripe water που της δίναμε εμείς και μας βοήθησε αρκετά..αλλά πρώτα ρώτα το γιατρό σου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις