Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

76ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 6:11 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Myro έγραψε:Νομιζω οι δασκαλοι πρεπει να εχουν πολυ καλα ανοιχτα τα αυτια τους και να προλαβαινουν αυτα τα περιστατικα..
νομιζω οι περισσοτεροι ειναι αρκετα ευαισθητοποιημενοι κ προσπαθουν να μεταφερουν στα παιδια μονο καλα μηνυματα...απο εκει κ περα ομως οι 5 και 6 ωρες που περναει το παιδι στο σχολειο δεν αρκουν εαν στο σπιτι υπαρχει εντελως διαφορετικη αποψη και ξαναλεω οτι μερικοι γονεις εινα τραγικοι...εχω δει αρκετους τετοιους γονεις στα σχολεια που εχω βρεθει κ δυστυχως νομιζουν οτι ειναι κ πολυ σωστοι σε ολα...το καλυτερο μου ειχε πει μια μητερα ¨εμεις ειμαστε απο καλη οικογενεια¨..ενω παραλληλα ειχε χαρακτηρισει με πολυ ασχημη εκφραση την μαμα ενος αλλοδαπου παιδιου...τι να πεις???κρατηθηκα να μην την βρισω...

Αντε μωρε με τις πατσαβουρες ολες..."καλη οικογενεια" δλδ? Τι θα πει καλη οικογενεια? Να βγαζεις το μισος σου και το κομπλεξ σου σε μικρα παιδακια?Τι ανωμαλια ειναι αυτη πια?
Ειμαστε σε τετοια κατασταση εδω και δεκαετιες και τωρα απλα φαινεται το μεγεθος της καταντιας μας σαν χωρα...και εχουμε κ αποψη για αλλους λαους.Ανιστορητοι,αγραμματοι,ακαλλιεργητοι...ουτε ποιοι ειμαστε δεν ξερουμε ,τα μικρα παιδακια μας πειραξαν. Twisted Evil

77ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 6:21 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
-ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον και ως εφηβος ψαχνεται και θελει να κανει την επανασταση του (τα ξερουμε αυτα), γιαυτο και πολλες φορες αποζητα να περιθωριοποιηθει σε μια ομαδα- με τους δικους της κωδικες συμπεριφορας -
τον κανει να νοιωθει ασφαλεια το οτι ανηκει σε μια τετοια ομαδα οπου ταυτίζονται οι αποψεις των μελων της (ομαδα που ακουει ροκ? που καπνιζει? που αμφισβητει το κατεστημενο? οτι θελετε διαλεξτε) και ταυτοχρονα νιωθει διαφορετικος απο τους υπόλοιπους / το συνολο. εξου και όσοι δεν τηρουν τα χαρακτηριστικα της ομαδας αποκλείονται.

αυτα ολα τα λεω γιατι εχω στο μυαλο μου το παραδειγμα με το καπνισμα στο σχολειο που ειπωθηκε πριν- μπορει να μοιαζει σχετικο, αλλα δεν ειναι το ιδιο με τον ρατσισμο που βιωνουν οι αλλοδαποι συμπολίτες μας καθημερινα, και τα παιδια τους στο σχολειο- απο μαθητες ΚΑΙ καθηγητες.

Οσο για το παλιοτερο θεμα που εγω ανεφερα- το εκανα γιατι ειναι το ιδιο ακριβως με αυτο που συζηταμε.
καλο θα ηταν οποιος διαβασει αυτο να διαβασει και εκεινο για να εχει μια ολοκληρωμενη εικονα των 'σταθερων' απόψεων που εχουμε πανω στο θεμα του ρατσισμου.
τωρα ολα τα αλλα που ανεφερε η μπλακμπιουτυ δεν θα σχολιασω καν.... Shocked

ειναι θεμα διαπαιδαγωγησης η σταση των παιδιων στο σχολειο- αρα γονεις και καθηγητες πρεπει να εχουν τον 1ο λογο.αυτα απο μενα και γεια σας.

78ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 6:29 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:τα παιδια εχουν σαν προτυπο αυτου του οποιου την γνωμη εκτιμουν / σεβονται / θαυμάζουν.
ειναι ο δασκαλος? ειναι η μαμα και ο μπαμπας? ειναι οι φίλοι στο διαλλειμα?
οποιος και να ειναι -σαν γονεις οφείλουμε νε μαθουμε στα παιδια μας πως οσο φυσιολογικό ειναι να αγαπαμε τα αδερφια μας - ετσι πρεπει να αγαπαμε και τον συνανθρωπο μας.
να σεβομαστε την διαφορετικότητα και να αποφευγουμε τα κλισέ στερεότυπα που τσουβαλιάζουν φυλές ολοκληρες αποδίδοντας τους κλισε και ταμπου νοοτροπιες.

και θα το παω μακρυτερα --αν μου επιτρέπετε--
οταν θα μαθουμε στα παιδια μας να σεβονται την φύση ολοκληρη και τα πλασματα ολης της γης- οταν θα τους διδαξουμε οτι πανω σαυτη τη γη ειμαστε ολοι ισοι και οταν παψουμε να θεωρούμε οτι το ανθρώπινο είδος είναι ανωτερο απο όλα τα άλλα- τοτε θα εχουμε βαλει τις βασεις για να καλλιεργήσουμε γερα θεμελια με σεβασμό στους πάντες και τα πάντα. Very Happy


Mε καλυψες!

79ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 6:56 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
koukida έγραψε:τα παιδια εχουν σαν προτυπο αυτου του οποιου την γνωμη εκτιμουν / σεβονται / θαυμάζουν.
ειναι ο δασκαλος? ειναι η μαμα και ο μπαμπας? ειναι οι φίλοι στο διαλλειμα?
οποιος και να ειναι -σαν γονεις οφείλουμε νε μαθουμε στα παιδια μας πως οσο φυσιολογικό ειναι να αγαπαμε τα αδερφια μας - ετσι πρεπει να αγαπαμε και τον συνανθρωπο μας.
να σεβομαστε την διαφορετικότητα και να αποφευγουμε τα κλισέ στερεότυπα που τσουβαλιάζουν φυλές ολοκληρες αποδίδοντας τους κλισε και ταμπου νοοτροπιες.

και θα το παω μακρυτερα --αν μου επιτρέπετε--
οταν θα μαθουμε στα παιδια μας να σεβονται την φύση ολοκληρη και τα πλασματα ολης της γης- οταν θα τους διδαξουμε οτι πανω σαυτη τη γη ειμαστε ολοι ισοι και οταν παψουμε να θεωρούμε οτι το ανθρώπινο είδος είναι ανωτερο απο όλα τα άλλα- τοτε θα εχουμε βαλει τις βασεις για να καλλιεργήσουμε γερα θεμελια με σεβασμό στους πάντες και τα πάντα. Very Happy


Mε καλυψες!

Τζάμπα τα σήκωσα τα μανίκια, εκαλύφθην με συνοπτικές διαδικασίες.

Ή μήμπως να πω πως με κάλυψε η Λίτσα που την κάλυψε η κουκίδα για να γίνω πιο περιεκτική και κατανοητή? Razz Razz

80ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 6:58 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:
koukida έγραψε:τα παιδια εχουν σαν προτυπο αυτου του οποιου την γνωμη εκτιμουν / σεβονται / θαυμάζουν.
ειναι ο δασκαλος? ειναι η μαμα και ο μπαμπας? ειναι οι φίλοι στο διαλλειμα?
οποιος και να ειναι -σαν γονεις οφείλουμε νε μαθουμε στα παιδια μας πως οσο φυσιολογικό ειναι να αγαπαμε τα αδερφια μας - ετσι πρεπει να αγαπαμε και τον συνανθρωπο μας.
να σεβομαστε την διαφορετικότητα και να αποφευγουμε τα κλισέ στερεότυπα που τσουβαλιάζουν φυλές ολοκληρες αποδίδοντας τους κλισε και ταμπου νοοτροπιες.

και θα το παω μακρυτερα --αν μου επιτρέπετε--
οταν θα μαθουμε στα παιδια μας να σεβονται την φύση ολοκληρη και τα πλασματα ολης της γης- οταν θα τους διδαξουμε οτι πανω σαυτη τη γη ειμαστε ολοι ισοι και οταν παψουμε να θεωρούμε οτι το ανθρώπινο είδος είναι ανωτερο απο όλα τα άλλα- τοτε θα εχουμε βαλει τις βασεις για να καλλιεργήσουμε γερα θεμελια με σεβασμό στους πάντες και τα πάντα. Very Happy


Mε καλυψες!

Τζάμπα τα σήκωσα τα μανίκια, εκαλύφθην με συνοπτικές διαδικασίες.

Ή μήμπως να πω πως με κάλυψε η Λίτσα που την κάλυψε η κουκίδα για να γίνω πιο περιεκτική και κατανοητή? Razz Razz

συμφωνω με την chiken που συμφωνει με τη Λιτς που συμφωνει με την κουκιδα... ααα και να μην ξεχασω πως συμφωνω και με τη Νενα..

81ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 6:59 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι χαιρομαι που αλληλοκαλυφθηκαμε ολες!!

καλε μην σηκωνεις μανικια κανει πολυ κρυο,για να αρρωσταινουμε ειμαστε τωρα?

Razz

82ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 7:01 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:
συμφωνω με την chiken που συμφωνει με τη Λιτς που συμφωνει με την κουκιδα... ααα και να μην ξεχασω πως συμφωνω και με τη Νενα..

αμ εγώ δεν συμφωνώ? Razz

Γενικά με ότι είναι λογικό και σωστά τοποθετημένο, με πολύ καλά επιχειρήματα πάντα συμφωνώ - ε και αν δεν συμφωνώ τουλάχιστον προσπαθώ να καταλαβαίνω ότι διαβάζω Very Happy Very Happy

83ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 7:29 am

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:

συμφωνω με την chiken που συμφωνει με τη Λιτς που συμφωνει με την κουκιδα... ααα και να μην ξεχασω πως συμφωνω και με τη Νενα..

Εγώ θα ήθελα ν΄ακούσω και την άποψη της Γιαδικιάρογλου, καθώς και της Παπασταύρου Razz Razz Razz



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bell στις Πεμ Φεβ 09, 2012 7:35 am, 1 φορά

84ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 7:34 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bell έγραψε:
mama katerina έγραψε:

συμφωνω με την chiken που συμφωνει με τη Λιτς που συμφωνει με την κουκιδα... ααα και να μην ξεχασω πως συμφωνω και με τη Νενα..

Εγώ θα ήθελα ν΄ακούσω και την άποψη της Γιαδικιάρογλου, καθώς και της Παπαστάυρου Razz Razz Razz

θα πρεπει να ρωτησεις και την Αλεξιου που ακουσε την παπασταυρου η οποια συμφωνησε με τη Γιαδικιαρογλου Razz Razz

85ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 8:37 am

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:το ηξερα οτι θα με θεωρουσατε καποιες υποκριτρια!

Εγω το ξαναλεω, στο αλλο θεμα μιλησα για σκεψεις και ενδοιασμους και δεν υποστηριξα τετοιες ακραιες ρατσιστικες πραξεις!Δεν υποστηριξα ποτε οτι επικροτω αυτες τις συμπεριφορες,το να κοροιδευω και να συμπεριφερομαι υποτιμητικα σε εναν αλλοδαπο!

Οποιος καταλαβε,καταλαβε αν απο τα λεγομενα μου θεωρουμαι ρατσιστρια και υποκριτρια,ε δεν βαριεσαι 2-3
ταμπελες παραπανω,δεν πειραζει....

Για τι αλλο πρεπει να απολογηθω?

Το να εκφράζει κάποιος τους προβληματισμούς του και τις ανησυχίες του, δεν το κάνει αυτόματα ρατσιστή. Ελεος πια με τις δηλώσεις που κάνουν κάποιοι μέσα στο φόρουμ. Αν κάποιος είναι πραγματικά ρατσιστής, δεν θα έγραφε προβληματίζομαι, γνώμες ήθελε να ακούσει η black beauty. Όσο για το αν υπάρχει ο ρατσισμός στα σχολεία, πιστεύω ότι υπάρχει αλλά σε μεγαλύτερες τάξεις, στο γυμνάσιο ή στο λύκειο. Στο δημοτικό δεν νομίζω ότι συμβαίνει, τα περισσότερα παιδιά κάνουν μαζί παρέα, με τα πειράγματά τους, τα μαλώματα τους. Προσωπικά σαν μαμά, προσπαθώ να περάσω στα παιδάκια μου, ότι όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο. Έχει τύχει να με ρωτήσει ο μεγάλος μου( δ' δημοτικού πάει) γιατί ένας άνθρωπος είναι μαύρος και του έχω απαντήσει, ότι υπάρχουν πολλά διαφορετικά χρώματα δέρματος, άσπρο, μαύρο, κίτρινο. Όλοι όμως είναι το ίδιο. Φαίνεται ότι το έχει δεχτεί μια χαρά, και θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που έγραψε παραπάνω ότι σε μεγαλύτερες ηλικίες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο και οι παρέες που θα έχει το παιδί σου αργότερα. Για αυτό ας μην βιαζόμαστε να κρίνουμε.

86ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 9:36 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον επειδη θα τραβηξω τις κοτσίδες που δεν εχω----
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΛΑΚ ΜΠΙΟΥΤΥ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ.
ΑΛΛΟ ΚΑΗΜΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ
απλα ανατρεχουμε στο παλαιοτερο θεμα γιατι ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!
οποιος θελει και εχει ορεξη ας ριξει μια ματια και τα συμπερασματα δικά του!


ουφ πια!!!!!!!!!!!!!! cyclops

87ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 10:25 am

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ουσια πιστευω ειναι μια......παντου και παντα θα υπαρχει ρατσισμος...ειτε απο πλευρας καταγωγης ειτε απο πλευρας εμφανισης (πχ γυαλια-σιδερακια-κιλα-παιδια με συνδρομο down και γενικα με ειδικες αναγκες)..και αυτο υπαρχει σε ολο τον κοσμο....Το σκεφτομουν κι εγω τις προαλλες αυτο το θεμα...ομως ως προς το τι θα κανω εγω σαν μαμα για να μην τολμησει ποτε το παιδι μου να κανει ενα αλλο παιδακι να αισθανθει ασχημα....ειναι πολυ δυσκολο και λεπτο θεμα....που θελει αγαπη!!!!!!να μαθουμε να αγαπαμε τους παντες....αν δεν θελουμε να κανουμε παρεα ας μη κανουμε....ομως να μην τα κοροιδευουν κι ολας....οπως επισης να μην κοροιδεψει και κανενα αλλο παιδακι την δικια μου.....για οτιδηποτε.....δεν ειμαι σιγουρη οτι εχω βρει τον τροπο..γιατι οπως εχετε πει ολες οι μανουλες ολα αλλαζουν μεσα σε μια παρεα....οποτε πρεπει να φτιαξουμε τα παιδια μας ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ!!!και για να αμυνονται αν βρισκονται στην μειονεκτικη θεση αλλα και να μην επιρρεαζονται απο τις παρεες τους σε οποιοδηποτε θεμα.....

88ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 1:26 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ μπορώ να συμφωνήσω με την Κατερίνα που συμφωνεί με την Κούκι που συμφωνεί με τη Λίτσα που συμφωνεί με τη Νένα κλπ κλπ;;;

89ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 2:30 pm

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ντροπη να γινονται αυτα τα πραγματα στις μερες μας!Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις γιατι εκνευριστηκα απ οτην αρχη!Ολοι ειμαστε ανθρωποι ισης αξιας.Δεν μπορω να καταλαβω τα κολληματα που τρωει ο Ελληνας με το χρωμα κ καταγωγη.
Αλλα θα μου πεις οτι εδω οι ελληνες ειναι ρατσιστες με τους υπολοιπους ελληνες αναλογα απο ποιο μερος ειναι!Τι να περιμενεις μετα?
Ενα ξερω οτι ποτε δεν θα κοροιδεψει το δικο μου παιδι,παιδι διαφορετικου χρωματος γιατι θα μεγαλωσει αντιμετωπιζοντας το ως κατι φυσολογικοτατο.Δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι λευκοι!Δεν ειμαστε μονοι μας στον κοσμο αυτο ουτε ειμαστε το κεντρο του κοσμου.

90ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Πεμ Φεβ 09, 2012 11:35 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Myro έγραψε:Νομιζω οι δασκαλοι πρεπει να εχουν πολυ καλα ανοιχτα τα αυτια τους και να προλαβαινουν αυτα τα περιστατικα..
νομιζω οι περισσοτεροι ειναι αρκετα ευαισθητοποιημενοι κ προσπαθουν να μεταφερουν στα παιδια μονο καλα μηνυματα...απο εκει κ περα ομως οι 5 και 6 ωρες που περναει το παιδι στο σχολειο δεν αρκουν εαν στο σπιτι υπαρχει εντελως διαφορετικη αποψη και ξαναλεω οτι μερικοι γονεις εινα τραγικοι...εχω δει αρκετους τετοιους γονεις στα σχολεια που εχω βρεθει κ δυστυχως νομιζουν οτι ειναι κ πολυ σωστοι σε ολα...το καλυτερο μου ειχε πει μια μητερα ¨εμεις ειμαστε απο καλη οικογενεια¨..ενω παραλληλα ειχε χαρακτηρισει με πολυ ασχημη εκφραση την μαμα ενος αλλοδαπου παιδιου...τι να πεις???κρατηθηκα να μην την βρισω...

Αντε μωρε με τις πατσαβουρες ολες..."καλη οικογενεια" δλδ? Τι θα πει καλη οικογενεια? Να βγαζεις το μισος σου και το κομπλεξ σου σε μικρα παιδακια?Τι ανωμαλια ειναι αυτη πια?
Ειμαστε σε τετοια κατασταση εδω και δεκαετιες και τωρα απλα φαινεται το μεγεθος της καταντιας μας σαν χωρα...και εχουμε κ αποψη για αλλους λαους.Ανιστορητοι,αγραμματοι,ακαλλιεργητοι...ουτε ποιοι ειμαστε δεν ξερουμε ,τα μικρα παιδακια μας πειραξαν. Twisted Evil


αι λαβ γιου καργα φιλενάδα!!!!
έχεις τόοοοοοοσο δίκιο για αυτές τις "καλές" οικογένειες


mama katerina έγραψε:
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:
koukida έγραψε:τα παιδια εχουν σαν προτυπο αυτου του οποιου την γνωμη εκτιμουν / σεβονται / θαυμάζουν.
ειναι ο δασκαλος? ειναι η μαμα και ο μπαμπας? ειναι οι φίλοι στο διαλλειμα?
οποιος και να ειναι -σαν γονεις οφείλουμε νε μαθουμε στα παιδια μας πως οσο φυσιολογικό ειναι να αγαπαμε τα αδερφια μας - ετσι πρεπει να αγαπαμε και τον συνανθρωπο μας.
να σεβομαστε την διαφορετικότητα και να αποφευγουμε τα κλισέ στερεότυπα που τσουβαλιάζουν φυλές ολοκληρες αποδίδοντας τους κλισε και ταμπου νοοτροπιες.

και θα το παω μακρυτερα --αν μου επιτρέπετε--
οταν θα μαθουμε στα παιδια μας να σεβονται την φύση ολοκληρη και τα πλασματα ολης της γης- οταν θα τους διδαξουμε οτι πανω σαυτη τη γη ειμαστε ολοι ισοι και οταν παψουμε να θεωρούμε οτι το ανθρώπινο είδος είναι ανωτερο απο όλα τα άλλα- τοτε θα εχουμε βαλει τις βασεις για να καλλιεργήσουμε γερα θεμελια με σεβασμό στους πάντες και τα πάντα. Very Happy


Mε καλυψες!

Τζάμπα τα σήκωσα τα μανίκια, εκαλύφθην με συνοπτικές διαδικασίες.

Ή μήμπως να πω πως με κάλυψε η Λίτσα που την κάλυψε η κουκίδα για να γίνω πιο περιεκτική και κατανοητή? Razz Razz

συμφωνω με την chiken που συμφωνει με τη Λιτς που συμφωνει με την κουκιδα... ααα και να μην ξεχασω πως συμφωνω και με τη Νενα..

με κάλυψε η κουκίδα απόλυτα

athina235 έγραψε:ντροπη να γινονται αυτα τα πραγματα στις μερες μας!Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις γιατι εκνευριστηκα απ οτην αρχη!Ολοι ειμαστε ανθρωποι ισης αξιας.Δεν μπορω να καταλαβω τα κολληματα που τρωει ο Ελληνας με το χρωμα κ καταγωγη.
Αλλα θα μου πεις οτι εδω οι ελληνες ειναι ρατσιστες με τους υπολοιπους ελληνες αναλογα απο ποιο μερος ειναι!Τι να περιμενεις μετα?
Ενα ξερω οτι ποτε δεν θα κοροιδεψει το δικο μου παιδι,παιδι διαφορετικου χρωματος γιατι θα μεγαλωσει αντιμετωπιζοντας το ως κατι φυσολογικοτατο.Δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι λευκοι!Δεν ειμαστε μονοι μας στον κοσμο αυτο ουτε ειμαστε το κεντρο του κοσμου.


συμφωνώ μαζί σου



91ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Παρ Φεβ 10, 2012 12:27 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όσες ειδαν τον εαυτο τους στο προηγουμενο ποστ μου κι επαναστατησαν, οκ, προφανως εχουν τη μυγα και δικαιως μυγιαζονται. Δεν με ενδιαφερει να χαρακτηρισω κανεναν ως ρατσιστη, μη ρατσιστη, καλο, καλο ή άσχημο, στ'αληθεια, δεν με νοιάζει.

Με ενοχλει ομως αυτη η διπροσωπία. Δεν στοχευα σε κάποιον συγκεκριμένο - αλλά όσες αναρωτιουνται Αν θα πρέπει να κάνουν παρέα με αλλοδαπούς και ΑΝ θα πρεπει να αφησουν τα παιδια τους να κάνουν παρέα με αλλοδαπους, εχουν ηδη εμφανίσει ενός ειδους ρατσιστική συμπεριφορά. Δεν σας αρεσει η λέξη, το ξέρω, αλλά ετσι έιναι. Ρατσισμος δεν ειναι μονο να στελνεις Εβραιους στο Άουσβιτς, ουτε να φορας την άσπρη κουκουλα και να καις σταυρους εξω απο σπίτια μαύρων. Ρατσισμος ειναι η όλη νοοτροπία φοβου και παραγκωνισης των αλλοδαπων ΕΠΕΙΔΗ ειναι αλλοδαποι. Ακόμα και η έκφραση "εχω φίλους Αλβανους/Πακιστανους/Μεξικανους" εχει εναν κρυφο ρατσισμο διοτι υποννοει πως κάνουμε το μη αποδεκτο.

Δεν ειχα σκοπο να στοχοποιησω καμια, αλλά πώς να το κανουμε ρε κοριτσια, στο ενα θέμα λέμε άλλα και στο άλλο τα αντίθετα. Πιθανον κάποια απο αυτες που σε αυτο το θέμα ταχθηκαν υπέρ της Asabache να ειναι αυτη η οποια την παραγκώνισε και την έκανε πέρα στην πραγματική ζωή. Και τα παιδια της θα ειναι τα παιδια που αύριο θα αποδιωχνουν τα δικα της παιδια...

92ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Παρ Φεβ 10, 2012 7:37 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι έγινε τώρα? γιατί στεναχωρείτε η μια την άλλη ελάτε κορίτσια δεν ανοιξα αυτό το θέμα για να τσακοθίτε.. όλες ειπαμε την γνώμη μας για αυτό το θεμα και είναι σεβαστές δεν χριαζετε να τσακωθούμε.. Smile

ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 215994

93ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Παρ Φεβ 10, 2012 7:49 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Asabache έγραψε:τι έγινε τώρα? γιατί στεναχωρείτε η μια την άλλη ελάτε κορίτσια δεν ανοιξα αυτό το θέμα για να τσακοθίτε.. όλες ειπαμε την γνώμη μας για αυτό το θεμα και είναι σεβαστές δεν χριαζετε να τσακωθούμε.. Smile

ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 215994


ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 417472 ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 417472 ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 417472 ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 417472 ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 417472 ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 417472

94ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Παρ Φεβ 10, 2012 7:56 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 334590 ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 125586

95ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Παρ Φεβ 10, 2012 9:13 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Asabache έγραψε:τι έγινε τώρα? γιατί στεναχωρείτε η μια την άλλη ελάτε κορίτσια δεν ανοιξα αυτό το θέμα για να τσακοθίτε.. όλες ειπαμε την γνώμη μας για αυτό το θεμα και είναι σεβαστές δεν χριαζετε να τσακωθούμε.. Smile

ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 215994


Respect

96ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Σαβ Φεβ 11, 2012 8:40 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:
Asabache έγραψε:τι έγινε τώρα? γιατί στεναχωρείτε η μια την άλλη ελάτε κορίτσια δεν ανοιξα αυτό το θέμα για να τσακοθίτε.. όλες ειπαμε την γνώμη μας για αυτό το θεμα και είναι σεβαστές δεν χριαζετε να τσακωθούμε.. Smile

ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 215994


Respect



ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 50580

97ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Σαβ Φεβ 11, 2012 2:18 pm

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Asabache έγραψε:καλησπέρα .η καταγωγή μου είναι από λατινική αμερική ειρθα εδώ από πολύ μικρή και όταν πιγα δημοτικό αντιμετώπισα τον ρατσισμό λόγο του χρώματος μου. πόλeς μητέρες σημαθιτρίων μου δεν της επέτρεπαν να κάνουν παρέα μαζί μου εξετίας του χρώματος μου και της καταγωγής μου. σήμερα περνώντας από ένα σχολείο ίδα ακριβώς το ίδιο σκηνικό κάποια παιδάκια κοροϊδεύαν ένα παιδί λόγω του χρώματος του.και αναρωτιέμαι τώρα εγώ. όταν έρθει η ώρα να πaει το δικό μου παιδάκι στο σχολείο θα έχει την ίδια αντεμετοπίσει. δεν είναι κρίμα γιατί να συμβαίνει αυτό? μου θυμισαν πολλά και αυτό που ειδα με σοκάρε και με στεναχώρησε πολύ


γεια σου
και εγω ειμαι απο το σαντο ντομινγκο.εμενα κουκλα δεν με πληγωνουν τα αρνητικα σχολια γιατι ξερω ποιο ειναι αυτο που αξιζει σ'εναν ανθρωπο και αυτο θα περασω και στα παιδια μου.τα παιδια εκεινα λυπαμαι που δεν εχουν αξιους γονεις.τι πιο συμαντικο απο το να μαθεις στο παιδι σου την ανθρωπια το σεβασμο την ισοτητα την αγαπη.μονο τοτε εισαι ευτυχισμενος.μην ανησυχεις λοιπον για το τι θα ακουσει το παιδι σου το παιδι μου.κτλ οταν με κοροιδευαν για το χρωμα τους ελεγα καλυτερα να βρειτε κατι αλλο να με πληγωσετε γιατι λατρευω αυτο που ειμαι οσο και τον αερα που αναπνεω.αρα δεν εισαι τιποτα πιο πανω απο μενα.

98ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Σαβ Φεβ 11, 2012 3:44 pm

pusi

pusi
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
γεια σου
και εγω ειμαι απο το σαντο ντομινγκο.εμενα κουκλα δεν με πληγωνουν τα αρνητικα σχολια γιατι ξερω ποιο ειναι αυτο που αξιζει σ'εναν ανθρωπο και αυτο θα περασω και στα παιδια μου.τα παιδια εκεινα λυπαμαι που δεν εχουν αξιους γονεις.τι πιο συμαντικο απο το να μαθεις στο παιδι σου την ανθρωπια το σεβασμο την ισοτητα την αγαπη.μονο τοτε εισαι ευτυχισμενος.μην ανησυχεις λοιπον για το τι θα ακουσει το παιδι σου το παιδι μου.κτλ οταν με κοροιδευαν για το χρωμα τους ελεγα καλυτερα να βρειτε κατι αλλο να με πληγωσετε γιατι λατρευω αυτο που ειμαι οσο και τον αερα που αναπνεω.αρα δεν εισαι τιποτα πιο πανω απο μενα.[/quote]

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ κοπελα μου Wink χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι σαν κι εσενα και μαθαινουν τα παιδακια να μην ξεχοριζουν τους ανθρωπους!!και οχι σαν καποιες εδω..... το τι γραφουν....να σου ερχετε να κανεις εμετο

99ρατσισμός στα σχολεια - Σελίδα 4 Empty Απ: ρατσισμός στα σχολεια Κυρ Φεβ 12, 2012 1:15 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το πως θα συμπεριφερθεί το ένα παιδί στο άλλο είναι καθαρά θέμα οικογένειας και μόνο βέβαια παίζει ρόλο και ο εκάστοτε δάσκαλος .
Το παιδί μου είναι ελεύθερο να παίζει με όποιο παιδάκι θέλει δεν θα του επιτρεψω χαρακτηρισμούς για κανένα παιδάκι ανεξάρτητα αν είναι μελαχρινό επειδή είναι απο άλλη χώρα αν είναι παχύ αν φοράει γυαλιά .
Ο ρατσισμός στα σχολεία δεν έχει να κάνει με το χρώμα το ξαναλέω , μπορεί να υπάρχουν και αυτά αλλά αν εμείς μιλάμε στα παιδιά μας θα μάθουν να σέβονται και να μην κρίνουν απο το χρώμα αλλά μόνο απο το χαρακτήρα .Όταν ο Σταύρος πήγαινε προ νήπιο το παιδί ΄ρχόταν κάθε μέρα λερωμένο με μαρκαδόρο και χτυπημένο και το έβλεπα ότι στεναχωριόταν . Ρώτησα τη νηπιαγωγό και μου είχε πει ότι έχουν 2-3 ζόρικα απο το άλ΄λο τμήμα και στο διάλειμμα τσακώνονται , δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία παιδιά είπα είναι θα τα βρουν . έρχεται μια μέρα το παιδί με γρατζουνισμένο το πρόσωπο ποιος στο έκανε αυτό Σταύρο; Ο Μπλε μου λέει Shocked εκείνο το καιρό επειδή δεν μιλούσε καλά τότε είχε ξεκινήσει νόμιζα ότι κάποιο επίθετο προσπαθούσε να πει και δεν μπορούσε , πήγα την άλλη μέρα πιάνω την νηπιαγωγό τη δική μας και την άλλη και τους λέω το γεγονός , ρωτόντας ποιο παιδάκι είναι . Λέω μου λεει ο μπλε αλλά δεν καταλαβαίνω και ψάχναμε να δούμε μέχρι που πέρασε το συγκεκριμένο παιδάκι το οποίο ήταν έντονα μελαχρινό και επειδή ο Σταύρος δεν ήξερε το όνομα του και απο ότι κατάλαβα του είχε κάνει εντύπωση το χρώμα . Η δική μου κίνηση ήταν να πιάσω το παιδί μου και να του εξηγήσω ότι το παιδάκι αυτό το λένε Συμεών και ότι δεν είναι σωστό να λέμε ο μπλέ ο Μαύρος ο κίτρινος .Το συγκεκριμένο παιδί έδειχνε παραβατική συμπεριφορά και στο δημοτικό με αποτέλεσμα να μην το κρατήσουν στο δημοτικό και το έστειλαν σε ειδικό αλλά δεν είχε να κάνει το χρώμα του ούτε οι γονείς του μια και ο αδερφός του παραμένει στο σχολείο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις