Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 11:54 am

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια,η αδελφή μου γέννησε την Παρασκευή το δεύτερο παιδάκι της!

Ένα γλυκύτατο αγοράκι!Το πρώτο της παιδί δε το είχε θηλάσει καθόλου,γιατί την είχαν αποθαρρύνει ο γιατρός και οι μαίες9έχει επίπεδες θηλές)!

Μετά από πλύση εγκεφάλου που της έκανα και αφού είδε οτι εγώ θήλασα,αποφάσισε να θηλάσει τώρα το μπέμπη!

Στην αρχή που τον έβαλε στο στήθος πιπιλούσε μια δύο φορές και μετά το άφηνε!Είπαμε πως είναι αρχή και γι αυτό!Σαν πρώτη επαφή ήταν εντάξει!Δεν τον πιέσαμε γιατί και με το μπιμπερό το ίδιο έκανε!Κι ας είχε να φάει 5 ώρες!!!

Σήμερα όμως που είναι η 3η μέρα και της κατέβηκε πολύ γάλα,το στήθος της είναι γεμάτο ποναει είναι σκληρό και ο μικρός δε δέχεται με τίποτα να θηλάσει!

Του βάζει το στήθος στο στόμα και αυτός κρατάει το στόμα ανοιχτό και δεν αντιδρά παρ όλο που πεινάει!


Σκέφτηκε να το βγάλει με θήλαστρο,τουλάχιστον να δίνει στο μωρό με το μπιμπερό το δικό της και όχι ξένο!Ενώ το πρωί έβγαλε 60γρ,από τις 3 η ώρα δε βγάζει σταγόνα,ενώ το στήθος είναι γεμάτο!!!!!Προσπαθεί με μασάζ και ζεστό νερό,με το χέρι,τίποτα!

Την πήρα πριν τηλέφωνο!Είναι απελπισμένη και κλαίει!Δε ξέρω πώς να τη βοηθήσω και αισθάνομαι κι εγώ λίγο υπεύθυνη που την έβαλα σε όλη αυτή τη διαδικασία!

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς?Και πώς το αντιμετωπίσατε?

2Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:09 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχω αντιμετωπισει να μην βγαζω γαλα αλλα στο γιο μου που ηταν στη μοναδα και κατεβαζα με θηλαστρο ποναγα και εγω και μενα μου ειπαν στο μπανιο ζεστο νερο και μασαζ για να φυγει ο πονος και να μην πετρωσει το γαλα, πρεπει να κανει μασαζ και να βγαλει γαλα, δεν ξερω κατι αλλο να σου πω γιατι δεν ειχα κατι παρομοιο ελπιζω καποια κοπελα να σε βοηθησει

3Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:12 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επισης δεν ξερω αν θα βοηθησουν οι ψευδοθηλες; αλλες κοπελες τις βοηθησαν και αλλες οχι, παντως για να πεταχτουν λιγο ενα καλο κολπακι ειναι ελαχιστα πριν θηλασει να βαλει λιγο κρυο νερο και να της τριψει(ερεθισει) για να πεταχτουν και να προλαβει να πιασει το μωρο, εγω ειχα παρει μια αντλια της κικο εξωθητης θηλων εκανε δουλεια αλλα δεν τη χρειαστηκα πολυ

4Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:17 pm

anastasia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
AX TI ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.. ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΛΑΞΕΙΣ..... ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ?
ΚΑΝΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΙΛΟΥΠΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑΚΙΑ...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΜΠΕΜΠΗΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ!
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ? ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ?

http://FRAOU8@YAHOO.GR

5Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:23 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
1. Θήλασα 13 μήνες. Με το θήλαστρο δεν κατάφερα να βγάλω γάλα... είναι τελείως διαφορετική διαδικασία για τη μαμά... και δε σημαίνει ότι δεν έχει γάλα
2. Θα έλεγα να προσπαθήσει να μη χρησιμοποιεί μπιμπερό έστω και με δικό της γάλα γιατί τα παιδιά μαθαίνουν να τρώνε πιο γρήγορα και μετά δε θέλουν το στήθος
3. Εγώ αρχικά χρησιμοποίησα ψευδοθηλές (chicco) και με βοήθησαν πολύ στο να πιάνει καλά το στήθος.
4. Το άγχος είναι ο πρώτος παράγοντας διακοπής γάλακτος. Πες την αδερφή σου να ηρεμήσει, να μην πανικοβάλλεται και να μη κλαίει γιατί μόνο προβλήματα δημιουργούνται έτσι. Ας χαλαρώσει, να νιώσει καλύτερα, να πάρει το μωράκι της αγκαλιά (χαλαρά) και τα πράγματα θα γίνουν από μόνα τους

6Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:30 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νικολετα συμφωνω σε οσα λες, αλλα αν το παιδι συνεχισει να μην πιανει και η κοπελα εχει γαλα πρεπει με καποιο τροπο να το βγαλει, οποτε εκει η με θηλαστρο η χειροκινητα αλλιως θα πετρωσει, μακαρι το μωρο να πιασει και βασικο ειναι να ειναι χαλαρη αλλα μην πετρωσει και ολας η κοπελα

7Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:33 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιλουπακι έγραψε:νικολετα συμφωνω σε οσα λες, αλλα αν το παιδι συνεχισει να μην πιανει και η κοπελα εχει γαλα πρεπει με καποιο τροπο να το βγαλει, οποτε εκει η με θηλαστρο η χειροκινητα αλλιως θα πετρωσει, μακαρι το μωρο να πιασει και βασικο ειναι να ειναι χαλαρη αλλα μην πετρωσει και ολας η κοπελα
Ναι εννοείτε. Λέω να μην το κάνει από επιλογή, όχι όταν πρέπει. Εμένα πάντως δεν έπιανε μέχρι 3 μηνών... μέχρι τότε με τις ψευδοθηλές ήμουν, χαλάλι όμως!

8Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:35 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα ευτιχως που επιασε η μικρη και δεν της χρειαστηκα μια μερα της εβαλα στο μαιευτηριο και τιποτα χαλια ηταν της πεταξα οπως της πηρα

9Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:38 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μιλουπακι έγραψε:εμενα ευτιχως που επιασε η μικρη και δεν της χρειαστηκα μια μερα της εβαλα στο μαιευτηριο και τιποτα χαλια ηταν της πεταξα οπως της πηρα
Το έχω ακούσει σε πολλές περιπτώσεις αυτό, εμένα πάντως με βοήθησαν να θηλάσω και για αυτό είμαι πολύ χαρούμενη. Βέβαια δοκίμασα πολλές μάρκες (μη σου πω όλες) που ήταν χάλια και τις πέταξα κι εγώ. Μόνο της Chicco με βόλεψαν

10Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:40 pm

mamabasilikis

mamabasilikis
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπέρα και να σας ζήσει το μωράκι καταρχήν !!

ο θηλασμός, όσο υπεροχος κ έυκολος κ αν ειναι μετά, ειναι σίγουρα δύσκολος κ απαιτέι πολύ επιμονή στην αρχή...θηλασα κ εγώ μέχρι δέκα μηνων περίπου και
απο την όση εμπειρία διαθέτω επι του θεματος, νομίζω οτι σε τόσο πρωιμη φάση,

1) το θήλαστρο μονο κακο θα κάνει...και θα την πονάει γιατί οι κινήσεις του δεν ειναι ίδιες με τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού και την παραγωγή της θα σαμποτάρει...άσε που πρεπει να ειναι νοσοκομειακό διπλής άντλησης....

2) το κλειδί νομίζω για εναν επιτυχημένο θηλασμό είναι να βάλεις το μωρό στο στήθος σωστά....στην αρχή μπορείς να της πει να ερεθιζει λιγο τα χειλάκια του τρίβοντας λίγο το στήθος επάνω ωστε ο μικρός ν ανοιξει μονος του στόμα και να πιασει σωστα, φροντίζοντας να εχει και τμημα της αλως μεσα, διαφορετικά πιπιλίζει και δεν τραβάει γάλα...
βοηθάει επίσης να πιεζει ελαφρά το στήθος προς τα κάτω, προς τη θηλη ταυτόχρονα με το θηλασμό, ωστε να κατεβαινει γαλα. ειναι σαν να γυρίζεις λιγο το μπιμπερό..
τωρα για της θηλες δεν ξέρω να σου πω τπτ γιατί δεν ειχα παρόμοιο θέμα, ελπιζω να ξερει κατι περισσότερο κάποια αλλη κοπέλα

3) το γαλα που ειναι μεσα στο στηθος πρεπει να βγει, πασει θυσια για να μην πετρώσει και ποναει χειροτερα. το χω παθει ειναι δράμα...θελει πολλα χλιαρά προς το ζεστο ντους, ελαφρυ μασαζ με νερο και σαπουνι προς την κατευθυνση της θηλης παντα και στο τελος τελος, εχω που δεν ειχα αλλη εναλακτικη τοτε ( δεν ειχα καν θηλαστρο ) το εβγαζα με το χερι...μια χαρα εβγαινε κ έτσι...


δες κ αυτο ίσως βοηθησει σε κάτι..!
https://www.youtube.com/watch?v=RzptXRlEMV8

καλη συνεχεια κ για οτι θες ειμαστε εδώ !

11Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:44 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμα βασιλικης αυτο που λες στο 3 ειπα και εγω, δεν ειπε κανεις να δινει με θηλαστρο, να το κανει αν πρεπει να βγει το γαλα για να μην πετρωσει, κοριτσια και εγω εβγαζα με το χερι και αποτελεσμα εμεινα στον τοπο ημουνα λεχωνα και ειχε πιαστει ολο το χερι και η πλατη απο τη μια πλευρα, ας ειναι καλα τα βολταρεν που κουνιομουν

12Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:47 pm

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ενα καλο θηλαστρο ζεστα ντουζ επιμονη κ υπομονη κ θα τα καταφερει!!!

13Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:47 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να προσπαθεί σύνεχεια με το μωρό μήπως πιάσει. Αν δεν πηγαίνουν καλά τα πραγματα να νοικιάσει το γρηγορότερο νοσοκομειακό θήλαστρο. Το symphony της Medela διπλής άντλησης είναι το καλύτερο. Μην τα παρατήσει, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι καλό το θήλαστρο κ δεν βγάζει το γαλατάκι της. Και εγω εχω εισέρχουσες θηλές (κ στο μαιευτήριο οι μαίες μου έλεγαν οτι αποκλείεται να θηλάσω με αυτές τις θηλές Mad ) Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 966307 . Κλάμμα να δεις που δεν τα κατάφερνα Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 585182 . Το μωρό δεν έπιανε με τίποτα. Ξέρεις πότε έπιασε, μετά απο 20 ημέρες, σιγά σιγά τα καταφέραμε με πολύυυ προσπάθεια. Επειδή μέχρι τοτε το παιδί δεν είχε θηλάσει ουσιαστικά (εβγαζα με το θηλαστρο - που δεν ήταν νοσοκομείακο, 3 - φορές την ημέρα κ το γάλα μου μειωνόταν κ όταν επιτέλους έπιασε (κ χωρίς τις ψευδοθηλές) δεν είχα καλή ροη). Μετά μιλησα με σύμβουλο θηλασμου κ νοικιασα νοσοκομειακό κ έκανα για λίγες ημέρες αντλησεις καθε 3 ώρες. Εκει που έβγαζα 50 σε μια άντληση, μέσα σε 10 ημέρες, με το πρωτόκολλο εβγαζα κ 250 σε μια άντληση! Με το θήλαστρο κ το μωρό σιγά σιγά θα φτιάξουν οι θηλές. Αλλά εαν το παιδί δεν πιάνει, θα πάθει καμία μαστίτιδα ή θα μειωθεί πολύ το γάλα ..κ άστα βράστα..Εφόσον δεν εχει εδραιωθεί η γαλουχία μόνο νοσοκομειακό επιτρέπεται. Και αντλήσεις συνέχεια (όπως εαν θήλαζε το μωρό) για να μάθει το στήθος να παράγει αρκετό γάλα. Και το μωράκι συνέχεια να το προσπαθεί εν τω μεταξυ κ να το βάζει συνέχεια στο στήθος. Θέλει προσπάθεια αλλά εαν προσπαθησει θα τα καταφέρει. Εμείς εδω κ 2 μήνες θηλάζουν αποκλειστικά (απο το βυζάκι κ οχι θηλαστρο) κ ανάποδα απο το ταβάνι να μας κρεμάσεις η μικρή θα πίνει το γαλατάκι της παρόλες τις εισέχουσες θηλές μου κ πολλά άλλα εμπόδιαpirat .. Καλή επιτυχία, να σας ζήσει το καινούργιο μέλος της οικεγένειας κ καλή λοχεία εύχομαι στην αδερφούλα σου!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την xazomammy στις Δευ Ιουν 28, 2010 12:53 pm, 1 φορά

14Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:48 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ας βγαλει λιγο γαλα να αλοιψει την θηλη της,οταν κανει ναζια η δικια μου αυτο κανω και το αρπαζει αμεσως.Αυτο εκανα και στις αρχες.Να πιασει μετα τη θηλη με τα 2 της δαχτυλα (ο αντιχειρας λιγο πιο πανω απο την ρωγα-ο δεικτης λιγο πιο κατω) ετσι ωστε να πεταχτει η ρωγα και ετσι να το βαλει στο στομα του μωρου,ας το κραταει οσο χρειαστει μεχρι να παρει μπρος το μωρακι.Προσπαθω να γινω οσο περιγραφικη γινεται.Ελπιζω να βοηθησα,καλη τυχη!

εισεχουσες εχει ή επιπεδες,αυτα που σου γραψα τα γραφω για επιπεδες,για τις εισεχουσες δεν εχω εμπειρια.

15Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:52 pm

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
anastasia έγραψε:AX TI ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.. ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΛΑΞΕΙΣ..... ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ?
ΚΑΝΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΙΛΟΥΠΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑΚΙΑ...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΜΠΕΜΠΗΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ!
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ? ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ?

Το θέμα δεν είναι οτι δε μπορεί να πιάσει τη θηλή!
Εχει ανοιχτό το στόμα και του τη βάζουμε μέσα εμείς μαζί με τη θηλαία άλω!Αλλά εκείνος συνεχίζει να κρατά το στόμα ανοιχτό!Χθες μάλλιστα κοπάνησε μετά με το μπιμπερό 50γρ ξένο γάλα!Το σκατό!!!!!

Οσο για το θήλαστρο έχει το swing της medela!Είναι πολύ καλό!Και δεν είναι χειροκίνητο!

16Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:56 pm

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:εμενα ευτιχως που επιασε η μικρη και δεν της χρειαστηκα μια μερα της εβαλα στο μαιευτηριο και τιποτα χαλια ηταν της πεταξα οπως της πηρα
Το έχω ακούσει σε πολλές περιπτώσεις αυτό, εμένα πάντως με βοήθησαν να θηλάσω και για αυτό είμαι πολύ χαρούμενη. Βέβαια δοκίμασα πολλές μάρκες (μη σου πω όλες) που ήταν χάλια και τις πέταξα κι εγώ. Μόνο της Chicco με βόλεψαν

Αυτό δεν το σκέφτηκα με τις ψευδοθηλές...
Ναι,θα του μοιάζουν με τη θηλή του μπιμπερό και θα τις πιάσει!Θελω να πιστεύω!Κι εγώ με ψευδοθηλές της chicco θήλαζα το γιό μου!Αλλο μανίκι από κει!Θηλάζεις αλλά έχεις και να αποστειρώσεις τις ψευδοθηλές!!!! Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259

Αλλά αξίζει τον κόπο!

Πάντως σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!Θα τη βάλω να τις διαβάσει!Ελπίζω να τα καταφέρει!!!!Μας βγήκε τεμπελάκος ο μικρούλης μας!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την molly στις Δευ Ιουν 28, 2010 1:02 pm, 1 φορά

17Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:59 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
molly έγραψε:
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:εμενα ευτιχως που επιασε η μικρη και δεν της χρειαστηκα μια μερα της εβαλα στο μαιευτηριο και τιποτα χαλια ηταν της πεταξα οπως της πηρα
Το έχω ακούσει σε πολλές περιπτώσεις αυτό, εμένα πάντως με βοήθησαν να θηλάσω και για αυτό είμαι πολύ χαρούμενη. Βέβαια δοκίμασα πολλές μάρκες (μη σου πω όλες) που ήταν χάλια και τις πέταξα κι εγώ. Μόνο της Chicco με βόλεψαν

Αυτό δεν το σκέφτηκα με τις ψευδοθηλές...


Ναι,θα του μοιάζουν με τη θηλή του μπιμπερό και θα τις πιάσει!Θελω να πιστεύω!Κι εγώ με ψευδοθηλές της chicco θήλαζα το γιό μου!Αλλο μανίκι από κει!Θηλάζεις αλλά έχεις και να αποστειρώσεις τις ψευδοθηλές!!!! Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259
Αλλά αξίζει τον κόπο!

καλα βρε τρελοαδελφη και εσυ, το εκανες και δεν το θυμηθηκες; σε ανχωσε μου φαινεται το αδελφακι σου χαχα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μιλουπακι στις Δευ Ιουν 28, 2010 1:00 pm, 1 φορά

18Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 12:59 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επειδή το swing ειχα κ εγω στις αρχές, δεν εχει καμία σχέση με το symphony (κ είπαμε στην αρχή μόνο νοσοκομειακό επιτρέπεται). Εαν δει οτι δεν κάνει θηλαστικές κινήσεις το μωρό (εφόσον το προσπαθεί συνέχεια), πρέπει με κάθε τρόπο να βγάλει το γαλατάκι.

19Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:03 pm

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xazomammy έγραψε:Να προσπαθεί σύνεχεια με το μωρό μήπως πιάσει. Αν δεν πηγαίνουν καλά τα πραγματα να νοικιάσει το γρηγορότερο νοσοκομειακό θήλαστρο. Το symphony της Medela διπλής άντλησης είναι το καλύτερο. Μην τα παρατήσει, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι καλό το θήλαστρο κ δεν βγάζει το γαλατάκι της. Και εγω εχω εισέρχουσες θηλές (κ στο μαιευτήριο οι μαίες μου έλεγαν οτι αποκλείεται να θηλάσω με αυτές τις θηλές Mad ) Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 966307 . Κλάμμα να δεις που δεν τα κατάφερνα Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 585182 . Το μωρό δεν έπιανε με τίποτα. Ξέρεις πότε έπιασε, μετά απο 20 ημέρες, σιγά σιγά τα καταφέραμε με πολύυυ προσπάθεια. Επειδή μέχρι τοτε το παιδί δεν είχε θηλάσει ουσιαστικά (εβγαζα με το θηλαστρο - που δεν ήταν νοσοκομείακο, 3 - φορές την ημέρα κ το γάλα μου μειωνόταν κ όταν επιτέλους έπιασε (κ χωρίς τις ψευδοθηλές) δεν είχα καλή ροη). Μετά μιλησα με σύμβουλο θηλασμου κ νοικιασα νοσοκομειακό κ έκανα για λίγες ημέρες αντλησεις καθε 3 ώρες. Εκει που έβγαζα 50 σε μια άντληση, μέσα σε 10 ημέρες, με το πρωτόκολλο εβγαζα κ 250 σε μια άντληση! Με το θήλαστρο κ το μωρό σιγά σιγά θα φτιάξουν οι θηλές. Αλλά εαν το παιδί δεν πιάνει, θα πάθει καμία μαστίτιδα ή θα μειωθεί πολύ το γάλα ..κ άστα βράστα..Εφόσον δεν εχει εδραιωθεί η γαλουχία μόνο νοσοκομειακό επιτρέπεται. Και αντλήσεις συνέχεια (όπως εαν θήλαζε το μωρό) για να μάθει το στήθος να παράγει αρκετό γάλα. Και το μωράκι συνέχεια να το προσπαθεί εν τω μεταξυ κ να το βάζει συνέχεια στο στήθος. Θέλει προσπάθεια αλλά εαν προσπαθησει θα τα καταφέρει. Εμείς εδω κ 2 μήνες θηλάζουν αποκλειστικά (απο το βυζάκι κ οχι θηλαστρο) κ ανάποδα απο το ταβάνι να μας κρεμάσεις η μικρή θα πίνει το γαλατάκι της παρόλες τις εισέχουσες θηλές μου κ πολλά άλλα εμπόδιαpirat .. Καλή επιτυχία, να σας ζήσει το καινούργιο μέλος της οικεγένειας κ καλή λοχεία εύχομαι στην αδερφούλα σου!

Ευχαριστούμε πολύ!Ξέρεις,μένουμε επαρχία και δε ξέρουμε από που μπορεί να νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο!Εδώ στη Χίο δεν έχουν!

20Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:04 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kαι εγω επαρχία είμαι (Πάτρα). Εμένα μου το είχαν φέρει μέσα σε μια ημέρα. Τα τηλ. είναι 210-7485752 ή 210-7470417 klinikum Αθήνα
κ Θεσσαλονίκη 2310-316011



Έχει επεξεργασθεί από τον/την xazomammy στις Δευ Ιουν 28, 2010 1:09 pm, 1 φορά

21Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:04 pm

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:
molly έγραψε:
nikoleta έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:εμενα ευτιχως που επιασε η μικρη και δεν της χρειαστηκα μια μερα της εβαλα στο μαιευτηριο και τιποτα χαλια ηταν της πεταξα οπως της πηρα
Το έχω ακούσει σε πολλές περιπτώσεις αυτό, εμένα πάντως με βοήθησαν να θηλάσω και για αυτό είμαι πολύ χαρούμενη. Βέβαια δοκίμασα πολλές μάρκες (μη σου πω όλες) που ήταν χάλια και τις πέταξα κι εγώ. Μόνο της Chicco με βόλεψαν

Αυτό δεν το σκέφτηκα με τις ψευδοθηλές...


Ναι,θα του μοιάζουν με τη θηλή του μπιμπερό και θα τις πιάσει!Θελω να πιστεύω!Κι εγώ με ψευδοθηλές της chicco θήλαζα το γιό μου!Αλλο μανίκι από κει!Θηλάζεις αλλά έχεις και να αποστειρώσεις τις ψευδοθηλές!!!! Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 679259
Αλλά αξίζει τον κόπο!

καλα βρε τρελοαδελφη και εσυ, το εκανες και δεν το θυμηθηκες; σε ανχωσε μου φαινεται το αδελφακι σου χαχα


Ναι,πάνω στη σαστιμάρα μου το ξέχασα!!!!! Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307 Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 911307

22Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:10 pm

Thalia

Thalia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
πες της αδερφης σου να κανει καλο μασαζ!
μπλοκαρε !
κ γω το παθαινα,με το θηλαστρο δεν εβγαζα ενω ειχα!!κ αναγκαζομουν κ το εβγαζα στο ντουζ,κανωντας πρωτα μασαζ κ παλι δεν εβγαζα πολυ αλλα μετα οκ
αχ! τι μου θυμισες τωρα! Smile
το μωρο μαλλον δεν εχει υπομονη για θηλασμο,το παθαινε κ μενα κ το εριξα στα θηλαστρα!
αφου εσπασα 2 χειροκινητα ενα κικκο κ ενα νουκ! μεσα σε 5 μερες κ σακατεψα κ τον καρπο απο το φις φις!την αντληση ενοω
πηρα το ηλεκτρονικο swing της medela κ καπως εστρασε το πραγμα Wink
μετα παλυ μπλοκαρε το στηθος κ δε μου το εβγαζε, οποτε εφτιαχνα μασαζ
κ βοηθουσε πολυ
μετα ψιλιμεγαλωσε η μικρη ειχε γινει 3 μηνων κ καταφερνε κ επινε απο εμενα οποτε σωθηκα!!!
δεν ταλαιπωριομουν τουλαχιστον!
αναφερω την εμπειρια μου μηπως κ βοηθησω καπως

23Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:15 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kαι εγω επαρχία είμαι (Πάτρα). Εμένα μου το είχαν φέρει μέσα σε μια ημέρα. Τα τηλ. είναι 210-7485752 ή 210-7470417 klinikum Αθήνα
κ Θεσσαλονίκη 2310-316011

24Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:17 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομιζα οτι μπλόκαρε κ δεν φαίνοταν. σορρυ το έστειλα 2 φορές

25Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Empty Απ: Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Δευ Ιουν 28, 2010 1:17 pm

elina

elina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ είχα (και αυτό) το πρόβλημα εκτός από άλλα στο θηλασμό και πήρα μια εκπληκτική σύμβουλο θηλασμού και μέσα σε τρεις ώρες η μικρή έγινε αστέρι! Επίσης, μου είπε και μου έδειξε τα πάντα περί θηλασμού! Αν θες να σου στείλω πμ. Sos Θηλασμός!Βοήθεια!!!!!!!!!!!!! 875502

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις