Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
132 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 132 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Διαβάστε τι έχει γράψει ο κ. Στέλιος Παπαβέντσης, Παιδίατρος, στο βιβλίο του «Για μια άλλη προσχολική ηλικία», σχετικά με το babywearing:

To μωρό που «φοριέται»

Μια άλλη πρακτική που γίνεται ολοένα και πιο δημοφιλής στη Δυτική Ευρώπη είναι ο υφασμάτινος μάρσιπος (sling), ο οποίος είναι από αιώνες διαδεδομένος σε μη δυτικούς πολιτισμούς (Αφρική, Ασία, Αμαζόνιο). Στο εμπόριο μπορεί να βρει κανείς διαφορετικούς τύπους sling για όλες τις ανάγκες και χρήσεις, και μερικοί είναι πραγματικά υπέροχοι. Αν χρησιμοποιηθούν σωστά, προσφέρουν στο μωρό ζεστασιά και σωματική επαφή, τη δυνατότητα να θηλάζει όταν θέλει και να βλέπει τον κόσμο από ψηλά, εισπράττοντας ερεθίσματα από το περιβάλλον γύρω του. Για το γονέα είναι ο πιο εύκο­λος τρόπος μεταφοράς, σε σύγκριση με το παραδοσιακό κα­ρότσι, και του λύνει τα χέρια επιτρέποντάς του να ασχολείται απερίσπαστα με τις δουλειές του, εντός και εκτός σπιτιού. Μπορεί ακόμα να βοηθήσει πολύ στην επαφή και το συναι­σθηματικό δέσιμο με τον πατέρα, ενώ κάνει πιο εφικτές τις βόλτες εκτός σπιτιού από τους πρώτους μήνες της ζωής.

Πολλές έγκυες γυναίκες θα βεβαιώσουν ότι, όταν το μωρό είναι ακόμα στην κοιλιά, σταματάει να κλωτσάει και φαίνεται ήρεμο όταν η έγκυος κινείται και περπατάει, ενώ ζωηρεύει όταν αυτή ξαπλώνει. Η γλυκιά κίνηση μέσα στη ζεστή αγκα­λιά της μήτρας φαίνεται πως νανουρίζει το έμβρυο. Όταν βγει στον κόσμο, αποζητά φυσικά ό,τι το παρηγορούσε πριν: ηρε­μεί στην αγκαλιά μας όταν νιώθει το σώμα μας, όταν κουνιέ­ται ελαφρά. Αντίθετα, τρομοκρατείται και κλαίει μέσα σε ένα σκοτεινό και σιωπηλό δωμάτιο, πάνω σε ένα σκληρό στρώμα. Ο μάρσιπος μπορεί να προσφέρει αυτή τη φυσική συνέχεια. Μελέτες δείχνουν ότι τα μωρά που μεταφέρονται με μάρσιπο από τους γονείς τους είναι για περισσότερο χρόνο σε ήρεμη εγρήγορση και κλαίνε λιγότερο. Η ήρεμη εγρήγορση είναι η πιο επιθυμητή ψυχική κατάσταση του νεογνού, καθώς σε αυ­τή απορροφά τον κόσμο με μάτια διάπλατα ανοιχτά και μα­θαίνει πιο γρήγορα. Η διαρκής σωματική επαφή απαλύνει τις εσωτερικές ενοχλήσεις του βρέφους, περιορίζει τις άσκοπες κινήσεις χεριών και ποδιών και ανοίγει τις πόρτες στον έξω κόσμο. Ίσως να το κάνει και εξυπνότερο.

Είμαι σίγουρος ότι θα ήταν καλό οι Έλληνες γονείς να χρησιμοποιούσαν περισσότερο αυτές τις ευκολίες. Είναι πιο υγιεινό γονείς και βρέφη να βγαίνουν στον έξω κόσμο από το να κλείνονται για μήνες μέσα σε τέσσερις τοίχους όπως συμβαίνει ακόμα στην Ελλάδα. Τα μωρά είναι ευτυχία που μοιράζεται κανείς με όλο τον κόσμο και οι λοιμώξεις έρχο­νται από την πολλή κλεισούρα και την απομόνωση, όχι από τον καθαρό αέρα και την ανανέωση που προσφέρει η βόλτα.



www.myrockinbaby.gr
Μάρσιποι αγκαλιάς ringsling, mei tai!

http://www.myrockinbaby.gr

2To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μαρ 08, 2012 9:20 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πολυ ωραιο το κειμενο.παντως εχω την εντυπωση οτι το μωρο μεσα στο σλιγκ ειναι πολυ στριμωγμενο,ποδαρακια χερακια μαζεμενα, πλατουλα οχι ισια....δεν ξερω,μπερδευτηκα.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μακαρι να γινει μοδα, μονο και μονο για να κοντραρει τις εταιρειες που κατασκευαζουν καροτσια τα οποια πωλουν οσο ειναι ο κατωτατος βασικος μισθος στην Ελλαδα σημερα.Περα απο τα καλα που εχει το babywearing ειλικρινα καπως πρεπει να αλλαξουμε τα πραγματα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
....Ε δεν θέλουν όλα τα μωρα να μπουν σε μαρσιππο , η να τα ΄΄φορέσεις΄΄...
και εγω στο πρωτο τα ειχα αγοράσει ολα και πηγαν τσαμπα τα λεφτα..δεν ηθελε με καμια δυναμη να κατσει μεσα...απο μικρουλα...
το επομενο δεν ειχε προβλημα...

παντως δεν μπορει να αντικαταστησει τα καροτσια γιατι δεν ειναι παντα ευκολο να το κουβαλας...ειναι βαρυ ...αντε να παρεις και 2-3 σακουλες απο το σουπερ θα σου φυγει η μεση..χαχα..

εγω πια εχω προσανατολιστεί στα μειται που τα βαζεις ακι στην πλατη..

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Sling δεν ειχα παρει, δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν τοτε! Μαρσιπο που ειχα παρει και μαλιστα ακριβουτσικο, με ποναγε η πλατη μου απιστευτα μετα απο λιγη ωρα. Παντως, συμφωνω οτι οι τιμες στα καροτσια ειναι εξωφρενικες και εκτος πραγματικοτητας!

6To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μαρ 08, 2012 10:54 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καμια δεν εχει να μου πει κατι γιαυτο που εγραψα πιο πανω?και μια αλλη ερωτηση,εχει καμια σας παιδιατρο τον παπαβεντση?

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ που έχω και σλίνγκ και κανονικό μάρσιπο θα σας πω ότι για μένα το σλίνγκ είναι καλύτερο γιατί με κάποιο τρόπο κατανέμει καλύτερα το βάρος στην πλάτη μου ενώ ο μάρσιπος όταν τον φοράω μετά είμαι πιασμένη για 2 μέρεσ (δεν είναι και λίγα τα 7κιλά!).Όντως στο σλινγκ είναι πιο στριμωγμένα αλλά θα το έλεγα πιο χουχουλιάρικα αφού δεν βλέπω να προβληματίζεται ο μπέμπης μας τουλάχιστον ενώ ο μάρσιπος ο κανονικός που πρέπει να του βάλεις τα χέρια μέσα στις θήκες..καταλαβαίνεις!Πάντως στο σλινγκ μέσα σε 5' κοιμάταιSmileΤρομερή εφεύρεση!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:καμια δεν εχει να μου πει κατι γιαυτο που εγραψα πιο πανω?και μια αλλη ερωτηση,εχει καμια σας παιδιατρο τον παπαβεντση?

να σου πω και εμενα μου φαινονται στριμωγμένα...ειδικα για πολυ μωρα που σου λεει να μην τα βαζεις ουτε στο καρεκλακι του αμαξιου...αλλα δεν ξερω,,τα μει ται κλπ εμενα μου εμπνεουν περισσότερη εμπιστοσυνη

εγω πηγα στον παπαβεντση ..ειχα ακουσει πολλα και περιμενα το τέλειο!...
πηρα τηλ αυτον στο κιν που εχει στο σιτε του ..έκλεισα ραντεβού (νομιζα με αυτον)..αλλα οταν πηγα με ειδε η γυναίκα του..δεν μου εκανε καλή εντύπωση αυτο..
ειχε κόσμο κυριως έγκυες που μάλλον τις ενημερώνει για το θηλασμό..

πιστεύω πως εχει καλη διαφήμιση...εχει γραψει και τα βιβλια ...αλλα θεωρίες ειναι ολα αυτα..

κατα τα αλλα ενα θεμα που ειχε το παιδι μου η γυναίκα του δεν το ειδε καν..και ηταν σημαντικό για αγορακι..

αυτη η προσωπική μου εμπειρία

9To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μαρ 08, 2012 11:20 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω για τις επειριες σας! Very Happy ειναι ακριβος στην επισκεψη?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ευχαριστω για τις επειριες σας! Very Happy ειναι ακριβος στην επισκεψη?

αν θυμάμαι καλα 50 ευρω..ειναι κλασική τιμη για θεσσαλονικη νομίζω...

ποσα να παιρνει πια??..εδω καθηγητές και παιρνουν το πολυ 60...αυτος απλος παιδίατρος ειναι ..και μάλιστα πολυ νεος...αρα χωρίς τρελη πείρα...
μαλιστα δεχεται ολη μερα..πρωι -βραδυ....γιατι δεν ειναι σε καποιο νοσοκομείο..δουλεύει μονο σαν ιδιώτης.Και η γυναικα του το ιδιο.

11To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μαρ 08, 2012 11:31 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαλιστα...κ γω εχω ακουσει πολυ καλα λογια γιαυτον κυριως οσον αφορα θηλασμο και ψυχολογια παιδιου και μαμας και επισης για την σχεση παιδιου-μαμας.δινω βαση σε αυτα γιαυτο και ενθουσιαστηκα με αυτα που ακουσα αλλα θελω να ειναι και τσακαλι στην υγεια του παιδιου.να καταλαβαινει τι εχει αν εχει κατι με μια ματια που λενε Very Happy επισης θελω να κανει στο μωρο μου εξονυχιστικο ελεγχο καθε φορα.πολλα θελω??? Smile

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΒΡΕΙ ΜΕ ΤΟ SLING!!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="KRISTI 1"]μαλιστα...κ γω εχω ακουσει πολυ καλα λογια γιαυτον κυριως οσον αφορα θηλασμο και ψυχολογια παιδιου και μαμας και επισης για την σχεση παιδιου-μαμας.δινω βαση σε αυτα γιαυτο και ενθουσιαστηκα με αυτα που ακουσα αλλα θελω να ειναι και τσακαλι στην υγεια του παιδιου.να καταλαβαινει τι εχει αν εχει κατι με μια ματια που λενε Very Happy επισης θελω να κανει στο μωρο μου εξονυχιστικο ελεγχο καθε φορα.πολλα θελω??? Smile [/quote]

αυτο ηθελα και εγω!..τι να πω ..ισως ο ιδιοα να κοιτα περισσοτερα..αλλα με εριξε στην γυναικα του!..η οποια αν και ωραια κοπελα..εχει το γραφειο που ειναι μπροστα στην εισοδο..κατα καποιο τροπο ΄΄ελεγχει΄΄ τι μπαινει και βγαινει...δεν εκλεισε την πορτα οταν εξέτασε το μωρο μου..
ο αλλος ηταν σε ενα αλλο δωματιο στο βαθος ..οποτε έβγαινε ηταν με το κεφαλι στο πατωμα..σαν να ντρέπεται ενα πραγμα ..δεν ξερω..
να φανταστείς ηρθε στο δωματιο που μασ εξεταζε αυτη και ουτε χαιρέτησε ουτε καν κοίταξε!!..

τεσπα ισως περιμενα πολλα γιαυτο απογοητεύτηκα..

α..και ενω μασ εβλεπε πρωτη φορα ,,ουτε το ζυγισε ,,ουτε μετρησε ..τιποτα..και ηταν κατω του χρονου το μωρο...δεν τα κανεις παντα αυτα σε μικρα μωρακια??

14To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μαρ 08, 2012 12:40 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχω εμπειρια ακομα,δεν ξερω τι κανουν στα μωρα οι παιδιατροι Rolling Eyes .δεν την ρωτησες γιατι δεν στο ζυγισε και ολα τα αλλα?ηταν ομιλητικη τουλαχιστον?ευγενικη και χαμογελαστη?σου εξηγουσε πραγματα?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:δεν εχω εμπειρια ακομα,δεν ξερω τι κανουν στα μωρα οι παιδιατροι Rolling Eyes .δεν την ρωτησες γιατι δεν στο ζυγισε και ολα τα αλλα?ηταν ομιλητικη τουλαχιστον?ευγενικη και χαμογελαστη?σου εξηγουσε πραγματα?

ναι ευγενικη ηταν...απαντουσε σε οτι την ρωτουσα..αλλα δεν μιλαγε πρωτη...
και εχεις δικιο δεν την ρωτησα ...θεωρησα αυτονοητο πως πρεπει να τα κανει μονη της..
εχω αλλαξει -4-5 παιδιατρους απο οταν ηρθα θεσσαλονικη...ε ..δεν ειδα κατι παραπανω..

16To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Πεμ Μαρ 08, 2012 12:53 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαλιστα...τι να πω..θα παω κ γω κατα τον 8 μηνα εγκυμοσυνης μου να τον γνωρισω και ας ελπισω να με καλυψει τουλαχιστον στον θηλασμο.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να σας πω τι πιστεύω; Υπάρχουν κανά 2-3 παιδίατροι που είναι πασίγνωστοι σε όσους το ψάχνουν λίγο παραπάνω αλλά εγώ προτιμώ να έχω έναν παιδίατρο, λιγότερο γνωστό, που μου εμπνέει εμπιστοσύνη κ μου ταιριάζει και τα βιβλία του Παπαβέντση ή της Χ, Ψ γιατρού τα παίρνω κ τα διαβάζω στο σπίτι μου.

Kristi η γνώμη μου είναι ότι για το θέμα του θηλασμού μπορείς να βρεις μια μαία γάτα που θα σε βοηθήσει σε ό,τι θες κ θα είναι " κοντά" σου για να σε καθοδηγήσει. Θεσσαλονίκη δεν είσαι και εσύ;

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ωραίο θέμα πιάσατε με τον κύριο Στέλιο!! Η δικιά μου άποψη... Είναι
νέος, με θέληση, εμπειρία δεν έχει, αλλά διαβάζει και το "θέλει". Για τα
απλά καλός είναι, για τα υπόλοιπα αχρείαστοι να'ναι όλοι τους!! Έχει
γνώσεις σε θέματα θηλασμού, αφού είναι
IBCLC! Αλλά εμένα με ξενίζει αυτή η προώθηση των βιβλίων!! Νταξ' ρε φίλε, με ρώτησες εμένα, αν έχω 20 ευρώ να δίνω κάθε μήνα για να αγοράσω τα μπουκς σου;;;; Επίσης, άλλο κακά κατ'έμέ είναι ότι δεν είναι πολύ επικοινωνιακός...άνθρωπος που δεν χαμογελάει, πάπαλα για μένα! Υπάρχουν πολλοί γιατροί κι αφού είσαι σε αναζήτηση να πας σε κάποιον, που και θα είναι καλός επιστήμων και θα έχει γνώσεις θηλασμού! Επισης, όποιος ρίχνει λεφτά για διαφήμιση, δε σημαίνει ότι αξίζει κιόλας!Γιατί το 80% δεν έχουν ιδέα και σου πασάρουν και το μπουκάλι!!
Αυτά τα ολίγα από μένα!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

giota1977

giota1977
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
SLING ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΠΟΠΟΙΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΑΡΣΙΠΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΠΟΠΟΙΩ ΚΑΡΟΤΣΙ ΣΕ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΒΓΑΙΝΑΜΕ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ( ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ) ΑΛΑ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΙΔΕΥΟΜΟΥΝ ΣΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΣΚΑΛΕΣ ΚΤΛ ΓΙΑΤΙ Η ΜΕΣΗ ΔΕΝ ΒΑΣΤΟΥΣΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ.

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giota1977 έγραψε:SLING ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΠΟΠΟΙΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΑΡΣΙΠΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΠΟΠΟΙΩ ΚΑΡΟΤΣΙ ΣΕ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΒΓΑΙΝΑΜΕ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ( ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ) ΑΛΑ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΙΔΕΥΟΜΟΥΝ ΣΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΣΚΑΛΕΣ ΚΤΛ ΓΙΑΤΙ Η ΜΕΣΗ ΔΕΝ ΒΑΣΤΟΥΣΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ.

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ. Με τον μάρσιπο αισθάνεσαι πολύ καλά το βάρος του μωρού στην πλάτη σου ενώ με το σλίνγκ είναι πολύ διαφορετικάSmile

21To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Παρ Μαρ 09, 2012 12:40 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα.supermom ναι θεσσαλονικη ειμαι.δεν εχω ιδεα για την διαφημιση που κανει ο παπαβεντσης.απο μια φιλη μου τον ακουσα.αυτο μονο.και ουτε προκειται φυσικα να τον επιλεξω επειδη εχει ονομα οπως λετε.αν δεν μου κανει εννοειται θα ψαξω αλλον.αλλα θα κανω μια επισκεψη για να δω απο κοντα τι παιζει και να εχω αποψη.θα ηθελα να βρω πριν γεννησω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:Ωραίο θέμα πιάσατε με τον κύριο Στέλιο!! Η δικιά μου άποψη... Είναι
νέος, με θέληση, εμπειρία δεν έχει, αλλά διαβάζει και το "θέλει". Για τα
απλά καλός είναι, για τα υπόλοιπα αχρείαστοι να'ναι όλοι τους!! Έχει
γνώσεις σε θέματα θηλασμού, αφού είναι
IBCLC! Αλλά εμένα με ξενίζει αυτή η προώθηση των βιβλίων!! Νταξ' ρε φίλε, με ρώτησες εμένα, αν έχω 20 ευρώ να δίνω κάθε μήνα για να αγοράσω τα μπουκς σου;;;; Επίσης, άλλο κακά κατ'έμέ είναι ότι δεν είναι πολύ επικοινωνιακός...άνθρωπος που δεν χαμογελάει, πάπαλα για μένα! Υπάρχουν πολλοί γιατροί κι αφού είσαι σε αναζήτηση να πας σε κάποιον, που και θα είναι καλός επιστήμων και θα έχει γνώσεις θηλασμού! Επισης, όποιος ρίχνει λεφτά για διαφήμιση, δε σημαίνει ότι αξίζει κιόλας!Γιατί το 80% δεν έχουν ιδέα και σου πασάρουν και το μπουκάλι!!
Αυτά τα ολίγα από μένα!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

συμφωνω μαζί σου!

επίσης θα εμπιστευόμουν καλυτερα μια γυναικα σύμβουλο θυλασμου..που να εχει θηλάσει και αυτη ..και οχι αντρα ..γιατι οτι λέει ειναι απλα απο τα βιβλια..

επίσης με ΄΄ξενιζει ΄΄ λίγο που τρέχουν οι εγκυούλες και τα ''ακουμπάνε΄΄ σε ένα γιατρο να τουσ πει πως θα θηλάσουν πριν ερθει το μωρο!..τι να σου πει τοτε..αν δεν το εχεις να το βαλεις στο στηθος κλπ...ειναι ολα θεωριες...και τολμω να πω εκμετάλλευση απο την πλευρά του γιατρου..

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:[/font][/font][/color][/font] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

συμφωνω μαζί σου!

επίσης θα εμπιστευόμουν καλυτερα μια γυναικα σύμβουλο θυλασμου..που να εχει θηλάσει και αυτη ..και οχι αντρα ..γιατι οτι λέει ειναι απλα απο τα βιβλια..

επίσης με ΄΄ξενιζει ΄΄ λίγο που τρέχουν οι εγκυούλες και τα ''ακουμπάνε΄΄ σε ένα γιατρο να τουσ πει πως θα θηλάσουν πριν ερθει το μωρο!..τι να σου πει τοτε..αν δεν το εχεις να το βαλεις στο στηθος κλπ...ειναι ολα θεωριες...και τολμω να πω εκμετάλλευση απο την πλευρά του γιατρου.. [/quote]

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ο θηλασμος ειναι εμπειρια, ειναι μυσταγωγια. Και μονο αν το εχεις βιωσει μπορεις να το μεταδωσεις. Μαθηματα θηλασμου απο αντρα και χωρις μωρο... Τι να πω, ψιλοεκμεταλλευση μου κανει και μενα...

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:πολυ ωραιο το κειμενο.παντως εχω την εντυπωση οτι το μωρο μεσα στο σλιγκ ειναι πολυ στριμωγμενο,ποδαρακια χερακια μαζεμενα, πλατουλα οχι ισια....δεν ξερω,μπερδευτηκα.

Kαλημέρα!
Στα περισσότερα μωράκια αρέσει αυτό το "στρίμωγμα" που βασικά είναι η άμεση επαφή κυρίως με τη μαμά ή τον μπαμπά. Ανάλογα με την ηλικία μπορεί να "αφεθεί" πιο χαλαρό χωρίς τα πόδια & τα χέρια να είναι μέσα. Αυτό που δεν αρέσει στα παιδιά είναι να μην έχουν οπτικό πεδίο, οπότε εκεί δυσφορούν (μετά τον 2ο περίπου μήνα). Αλλά γενικά στα πολύ μωράκια αρέσει να είναι κάπως "περιορισμένα" γιατί νιώθουν ασφάλεια λόγω της ύπαρξης σε περιορισμένο χώρο για 9 μήνες (μήτρα), πράγμα που φαίνεται κι'από τις παλιότερες γενιές (αλλά και τώρα εφαρμόζεται) και τη μέθοδο του φασκιώματος!!
Ελπίζω να βοήθησα! Very Happy

http://www.myrockinbaby.gr

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επειδή βλέπω οτι πολλές κοπέλες αναφέρουν τον κλασικό μάρσιπο σε σχέση με τα ringsling σας παραθέτω την εξής σύγκριση που έχω αναρτήσει στην αρχική σελίδα του site μου


Γιατί να επιλέξω ringsling ή mei tai αντί για έναν κλασσικό μάρσιπο που κυκλοφορεί στο εμπόριο;

Οι μάρσιποι ringsling και mei tai φτιάχνονται από βαμβακερά και φιλικά προς το παιδί υφάσματα, πράγμα που τους καθιστά «μαλακούς» και όχι «σκληρούς» οπότε να το «καθηλώνουν».

Το παιδί δεν «κρέμεται» από το καβάλο οπότε δεν κουράζεται. Σε ένα ringsling μπορεί να είναι ακόμα και ξαπλωμένο και σε ένα mei tai τα πόδια του παιδιού «αγκαλιάζουν» το άτομο που το «φοράει» χωρίς να πέφτει το βάρος στο καβάλο του.

Στους μάρσιπους ringsling και mei tai το παιδί μπορεί να τοποθετηθεί σε περισσότερες από 1 στάση, αντίθετα με τον κλασσικό μάρσιπο.

Ο κλασσικός μάρσιπος περιορίζει την χρήση του στα 9 kg ενώ τα ringslings και τα mei tai, μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και σχεδόν τα διπλάσια κιλά, που συνήθως τα παιδιά «πιάνουν» περίπου στα 3 έτη.

Με ένα ringsling σου παρέχεται η δυνατότητα να θηλάζεις το παιδί σου, πολύ άνετα και παντού αφού κανείς δεν μπορεί να το αντιληφθεί.

Επιπλέον είναι οικονομικότεροι και μπορούν να χωρέσουν στην τσάντα του μωρού ή της μαμάς για παν ενδεχόμενο!

http://www.myrockinbaby.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις