Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
317 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 317 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενεν έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:[/font][/font][/color][/font] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

συμφωνω μαζί σου!

επίσης θα εμπιστευόμουν καλυτερα μια γυναικα σύμβουλο θυλασμου..που να εχει θηλάσει και αυτη ..και οχι αντρα ..γιατι οτι λέει ειναι απλα απο τα βιβλια..

επίσης με ΄΄ξενιζει ΄΄ λίγο που τρέχουν οι εγκυούλες και τα ''ακουμπάνε΄΄ σε ένα γιατρο να τουσ πει πως θα θηλάσουν πριν ερθει το μωρο!..τι να σου πει τοτε..αν δεν το εχεις να το βαλεις στο στηθος κλπ...ειναι ολα θεωριες...και τολμω να πω εκμετάλλευση απο την πλευρά του γιατρου..

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ο θηλασμος ειναι εμπειρια, ειναι μυσταγωγια. Και μονο αν το εχεις βιωσει μπορεις να το μεταδωσεις. Μαθηματα θηλασμου απο αντρα και χωρις μωρο... Τι να πω, ψιλοεκμεταλλευση μου κανει και μενα... [/quote]

Ο θηλασμός μυσταγωγία? Διαφωνώ. Ο θηλασμός είναι ο φυσιολογικός τρόπος διατροφής κι ανατροφής ενός βρέφους. Δεν έχει τίποτα το "μυστικό" ή το "ιερό". Επίσης, είναι κάτι που μαθαίνεται, καλώς ή κακώς. Το να έχεις κάποιες γνώσεις πριν μόνο καλο μπορεί να κάνει, για να αποφύγεις τις κακοτοπιές όταν έρθει η ώρα. Όσο για το αν είναι άντρας και δεν έχει θηλάσει, πρέπει κάθε γιατρτός να έχει προσωπική εμπειρία από κάθε ασθένεια ή πρακτική για να μας γιατρέψει?Δεν το νομίζω.
Δεν έχω γιατρό τον Παπαβεντση ούτε τον έχω δει από κοντά αλλά τον παρακολουθώ πάντοτε στο διαδίκτυο και έχω τα βιβλια του που μου έχουν φανεί χρήσιμα. 3 έχει όλα κι όλα και όχι τόσα ώστε να δίνεις 20 ευρώ το μήνα για να τα πάρεις. Τουλάχιστον ο άνθρωπος ενημερώνεται και ενημερώνει, μπορούμε να το πούμε όλες για τον παιδίατρό μας αυτό?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:
Ο θηλασμός μυσταγωγία? Διαφωνώ. Ο θηλασμός είναι ο φυσιολογικός τρόπος διατροφής κι ανατροφής ενός βρέφους. Δεν έχει τίποτα το "μυστικό" ή το "ιερό".

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΙΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΜΩΡΟΥ..ΠΟΛΛΕς ΚΟΠΕΛΕς ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ..

Επίσης, είναι κάτι που μαθαίνεται, καλώς ή κακώς. Το να έχεις κάποιες γνώσεις πριν μόνο καλο μπορεί να κάνει, για να αποφύγεις τις κακοτοπιές όταν έρθει η ώρα.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ...ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ...ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙς ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ 3 ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ..ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΘΕ ΘΗΛΑΣΜΟς ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟς....ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ..ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ...ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΠΩς ΤΟ ΕΝΝΟΩ..


Όσο για το αν είναι άντρας και δεν έχει θηλάσει, πρέπει κάθε γιατρτός να έχει προσωπική εμπειρία από κάθε ασθένεια ή πρακτική για να μας γιατρέψει?Δεν το νομίζω.
Δεν έχω γιατρό τον Παπαβεντση ούτε τον έχω δει από κοντά αλλά τον παρακολουθώ πάντοτε στο διαδίκτυο και έχω τα βιβλια του που μου έχουν φανεί χρήσιμα. 3 έχει όλα κι όλα και όχι τόσα ώστε να δίνεις 20 ευρώ το μήνα για να τα πάρεις. Τουλάχιστον ο άνθρωπος ενημερώνεται και ενημερώνει, μπορούμε να το πούμε όλες για τον παιδίατρό μας αυτό?

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΑΛΑΣΜΟ!

ΤΩΡΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟς ΠΟΥ ΛΕς .ΑΛΛΙΩς ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕς ΠΑΙΔΙΑ..Η ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΤ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ...ΚΑΙ ΑΛΛΙΩς ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΨΑΧΝΟΝΑΤΑΣ ΜΕ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ...

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΄΄ΕΙΔΙΚΟς΄΄ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙς ..ΕΓΩ Π.Χ. ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΡΟΩΡΑ..ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ...ΚΛΠ...Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟς ΓΙΑΤΡΟς ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΔΕΝ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΑΜΕΣΩς...
ΤΟ ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙς ΤΟ ΙΔΙΟ..

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Rinoula έγραψε:
Ο θηλασμός μυσταγωγία? Διαφωνώ. Ο θηλασμός είναι ο φυσιολογικός τρόπος διατροφής κι ανατροφής ενός βρέφους. Δεν έχει τίποτα το "μυστικό" ή το "ιερό".

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΙΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΜΩΡΟΥ..ΠΟΛΛΕς ΚΟΠΕΛΕς ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ..

Επίσης, είναι κάτι που μαθαίνεται, καλώς ή κακώς. Το να έχεις κάποιες γνώσεις πριν μόνο καλο μπορεί να κάνει, για να αποφύγεις τις κακοτοπιές όταν έρθει η ώρα.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ...ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ...ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙς ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ 3 ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ..ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΘΕ ΘΗΛΑΣΜΟς ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟς....ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ..ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ...ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΠΩς ΤΟ ΕΝΝΟΩ..

Δυστυχώς δεν είναι ολες οι περιπτώσεις έυκολες αλλά πολλές κοπέλες αντι,ετωπίζουν δυσκολία. Εξάλλου πιστεύω θα συμφωνήσεις ότι στο θέμα του θηλασμού υπάρχει γενικά έλλειμα ενημέρωσης. Για παράδειγμα, πόσες κοπέλες ξέρεις που πιστεύουν ότι από την αρχή "δεν είχαν σταγόνα γάλα"? Εγώ προσωπικά έχω συναντήσει πολλές. Αν είχαν ενημέρωση από πριν, δε θα ήξεραν ότι αυτό στο 99% των περιπτωσεων απλά δεν ισχύει?


Όσο για το αν είναι άντρας και δεν έχει θηλάσει, πρέπει κάθε γιατρτός να έχει προσωπική εμπειρία από κάθε ασθένεια ή πρακτική για να μας γιατρέψει?Δεν το νομίζω.

Δεν έχω γιατρό τον Παπαβεντση ούτε τον έχω δει από κοντά αλλά τον παρακολουθώ πάντοτε στο διαδίκτυο και έχω τα βιβλια του που μου έχουν φανεί χρήσιμα. 3 έχει όλα κι όλα και όχι τόσα ώστε να δίνεις 20 ευρώ το μήνα για να τα πάρεις. Τουλάχιστον ο άνθρωπος ενημερώνεται και ενημερώνει, μπορούμε να το πούμε όλες για τον παιδίατρό μας αυτό?

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΑΛΑΣΜΟ!

Μόνο ένα βιβλίο έχει για το θηλασμό, έχει ένα για τη διτροφή γενικά και ένα για την ανατροφή των παιδιών. Αυτό ε το θηλασμό δεν το έχω ούτε εγώ γιατί είναι καινούργιο και εγώ σε λίγο πια θα αποθηλάσω.

ΤΩΡΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟς ΠΟΥ ΛΕς .ΑΛΛΙΩς ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕς ΠΑΙΔΙΑ..Η ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΤ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ...ΚΑΙ ΑΛΛΙΩς ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΨΑΧΝΟΝΑΤΑΣ ΜΕ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ...

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΄΄ΕΙΔΙΚΟς΄΄ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ

Σιγουρα η εμπειρία βοηθάει στο γιατρό αλλά κι αυτός δεν είναι καινούργιος γιατρός!
Επίσης άν ήταν έτσι, θα έπρεπε να ξεγεννάνε μόνο γυναίκες που έχουν παιδιά (και μάλιστα αν έχουν κάνει καισαρική μόνο καισαρικές) με τη λογική αυτή. Τον καρκίνο έπρεπε να τον θεραπεύουν μόνο πρώην καρκινοπαθείς.
Επιπλέον, δε συμφωνώ ότι όποια γυναίκα έχει γεννήσει ή έχει θηλάσει ή έχει περάσει μια ασθένεια έμαθε και "πιο καλά από τον καλύτερο γατρό". Ξέρει πιο πολλά (ίσως) από μια γυναίκα που δεν τα έχει κάνει όλα αυτά αλλά όχι πιο πολλά από έναν καλά ενημερωμένο γιατρό.


ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙς ..ΕΓΩ Π.Χ. ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΡΟΩΡΑ..ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ...ΚΛΠ...Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟς ΓΙΑΤΡΟς ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΔΕΝ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΑΜΕΣΩς...
ΤΟ ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙς ΤΟ ΙΔΙΟ..



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rinoula στις Παρ Μαρ 09, 2012 4:47 am, 1 φορά

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
cinderella έγραψε:Ωραίο θέμα πιάσατε με τον κύριο Στέλιο!! Η δικιά μου άποψη... Είναι
νέος, με θέληση, εμπειρία δεν έχει, αλλά διαβάζει και το "θέλει". Για τα
απλά καλός είναι, για τα υπόλοιπα αχρείαστοι να'ναι όλοι τους!! Έχει
γνώσεις σε θέματα θηλασμού, αφού είναι
IBCLC! Αλλά εμένα με ξενίζει αυτή η προώθηση των βιβλίων!! Νταξ' ρε φίλε, με ρώτησες εμένα, αν έχω 20 ευρώ να δίνω κάθε μήνα για να αγοράσω τα μπουκς σου;;;; Επίσης, άλλο κακά κατ'έμέ είναι ότι δεν είναι πολύ επικοινωνιακός...άνθρωπος που δεν χαμογελάει, πάπαλα για μένα! Υπάρχουν πολλοί γιατροί κι αφού είσαι σε αναζήτηση να πας σε κάποιον, που και θα είναι καλός επιστήμων και θα έχει γνώσεις θηλασμού! Επισης, όποιος ρίχνει λεφτά για διαφήμιση, δε σημαίνει ότι αξίζει κιόλας!Γιατί το 80% δεν έχουν ιδέα και σου πασάρουν και το μπουκάλι!!
Αυτά τα ολίγα από μένα!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Cinderella απλά να διευκρινίσω ότι δεν αμφισβητώ τις γνώσεις του επί του θέματος (για τον θηλασμό μιλάω) αλλά λέω ότι προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα όταν γεννήσεις να έχεις δίπλα σου μια σύμβουλο γαλουχίας που θα μπορεί να είναι κ στην κλινική μαζί σου ή να έρθει στο σπίτι σου τις πρώτες μέρες για να σε βοηθήσει αν χρειαστεί και όχι έναν παιδίατρο ο οποίος κάνει κ αυτό...
Αυτή είναι η δική μου η ένσταση. Κατά τα άλλα όπως προείπα τα γράφει πολύ ωραία κ τον παρακολουθώ...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:πολυ ωραιο το κειμενο.παντως εχω την εντυπωση οτι το μωρο μεσα στο σλιγκ ειναι πολυ στριμωγμενο,ποδαρακια χερακια μαζεμενα, πλατουλα οχι ισια....δεν ξερω,μπερδευτηκα.

KRISTI 1 δεν ειναι στριμωγμενο το μωρο Smile εμπειρικα στο λεω, ειναι μια χαρα εκει μεσα. Και εγω φοβομουν τον πρωτο καιρο,γυρω στον 3ο μηνα τα εβαλα μεσα. Πριν ειχα ενα baby bjorn ,μετα στο σλινγκ. Με βολεψε πολυ ιδιως στο 2ο παιδι, γιατι ειχα την δυνατοτητα να κραταω απο το χερι το μεγαλυτερο, να παρω κ καποια ψωνια με το αλλο χερι. Να κινουμαι ανετα στην παιδικη χαρα χωρις να χρειαζεται αν εχω τα ματια μου μια στο καροτσι με το μικρο μια στο μεγαλο που επαιζε. Οταν ηταν 1,5 η μικρη ισως κ λιγο πιο πριν δεν θυμαμαι σταματησα να την φοραω γιατι η μεση μου δεν αντεχε πια.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:

Ο θηλασμός μυσταγωγία? Διαφωνώ. Ο θηλασμός είναι ο φυσιολογικός τρόπος διατροφής κι ανατροφής ενός βρέφους. Δεν έχει τίποτα το "μυστικό" ή το "ιερό". Επίσης, είναι κάτι που μαθαίνεται, καλώς ή κακώς.

Συμφωνω με αυτη την αποψη.Δεν εχει καποια ιεροτητα.
Και πιστευω και εγω πως ειναι κατι που μαθαινεται,αλλιως πως μπορουμε να εξηγησουμε γιατι δεν τα καταφερνουν τοσες μαμαδες>?
Απο προσωπικη εμπειρια ,με τον γιο μου δεν τα καταφερα, το εβαζα λαθος στο στηθος με αποτελεσμα να πληγωθει ο ενας μαστος. Με την κορη μου ηταν σαν να το εκανα χρονια,αλλα εκει ειχα διαβασει,ειχα δει βιντεο με στασεις. Σε κανενα απο τα δυο δεν ενιωσα οτι κανω κατι μεταφυσικο.
Για τον τροπο επιλογης παιδιατρου θα ελεγα οτι βασικο ειναι αν ειναι "καλος" γιατρος, να νιωθω οτι αν συμβει κατι θα το αντιμετωπισει.Αυτο το κριτηριο ειχα δλδ οταν επιλεξαμε παιδιατρο. Η οποια δεν ειναι σχετικη με τον θηλασμο Sad αλλα ειναι καλη γιατρος, εμπειρη.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το σλινγκ ηταν η πιο πετυχημενη αγορα που εκανα για το μωρο μου- μου ελευσε τα χερια και στο σπιτι και στη βολτα μιας και το μωρο μου ηθελε πολυ αγκαλια- απο ημερων το ειχα μεσα- ηρεμουσε και κοιμοταν γρηγορα.
δοκιμασα τον κλασικο μαρσιπο αλλα τον ξεφορτωθηκα στο 5λεπτο- μου βαραινε την μεση και την πλατη κατι που δεν εγινε ποτε με το σλινγκ- ακομη και οταν η μικρη εφτασε πια τα 9 κιλα.

33To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Παρ Μαρ 09, 2012 7:38 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω τις κοπελες για τις εμπειριες τους για το σλιγκ. Very Happy τωρα για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν<ποτε δεν θυμαμαι ποια ειπε τι και με τα πολλα quote μπερδευομαι Embarassed > θα πω οτι θα νιωσω μεγαλυτερη σιγουρια αν ξερω πεντε πραγματα για τον θηλασμο και μαλιστα απο πιστοποιημενο γιατρο επι του θεματος ωστε οταν ερθω αντιμετωπη με τον θηλασμο η την οποιαδηποτε μαια στην κλινικη να ξερω τι μου γινεται,να εχω αποψη.γιαυτο θελω να παω πριν γεννησω.δεν το θεωρω εκμεταλλευση του γιατρου αφου ειναι επιλογη μου να παω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ευχαριστω τις κοπελες για τις εμπειριες τους για το σλιγκ. Very Happy τωρα για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν<ποτε δεν θυμαμαι ποια ειπε τι και με τα πολλα quote μπερδευομαι Embarassed > θα πω οτι θα νιωσω μεγαλυτερη σιγουρια αν ξερω πεντε πραγματα για τον θηλασμο και μαλιστα απο πιστοποιημενο γιατρο επι του θεματος ωστε οταν ερθω αντιμετωπη με τον θηλασμο η την οποιαδηποτε μαια στην κλινικη να ξερω τι μου γινεται,να εχω αποψη.γιαυτο θελω να παω πριν γεννησω.δεν το θεωρω εκμεταλλευση του γιατρου αφου ειναι επιλογη μου να παω.


καλα τα λεσ εσυ!..μην μασ ακουσ εμασ...κανε οτι νομιζεις!

εγω να ξεκαθαρισω πως δεν εχω κατι εναντιον αυτου του γιατρου..απλα επειδει εχω ηδη θηλασει 3 φορες θεωρω πως δεν μπορει να σου πει τιποτα παραπανω απο αυτα που μπορεις να διαβασεις μονη σου στο διαδυκτιο...και απλα νομιζω οτι οταν δεν εχει γεννηθει το μωρα ..δινεις τσαμπα λεφτα...

αλλα αμα αισθανεσαι σιγουρια ..τι ειναι 50 ευρουλακια...(φανταζομαι πως σε βλεπει 1 φορα ..δεν ξερω κιολασ.)

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ευχαριστω τις κοπελες για τις εμπειριες τους για το σλιγκ. Very Happy τωρα για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν<ποτε δεν θυμαμαι ποια ειπε τι και με τα πολλα quote μπερδευομαι Embarassed > θα πω οτι θα νιωσω μεγαλυτερη σιγουρια αν ξερω πεντε πραγματα για τον θηλασμο και μαλιστα απο πιστοποιημενο γιατρο επι του θεματος ωστε οταν ερθω αντιμετωπη με τον θηλασμο η την οποιαδηποτε μαια στην κλινικη να ξερω τι μου γινεται,να εχω αποψη.γιαυτο θελω να παω πριν γεννησω.δεν το θεωρω εκμεταλλευση του γιατρου αφου ειναι επιλογη μου να παω.

Καλο ειναι να ενημερωθεις. Τωρα αν θα επιλεξεις παιδιατρο/συμβουλο να σε ενημερωσει,συμβουλο θηλασμου αλλης ειδικοτητας,με οτι νιωθεις σιγουρια εσυ. Ακομη και μια εμπειρη και σωστα ενημερωμενη μαμα μπορει να σε καθοδηγησει στα θεματα του θηλασμου. Αλλα να ειναι σωστα ενημερωμενη...δεν τον πετυχαινεις παντα τον συνδυασμο αυτον Very Happy

36To μωρό που «φοριέται» του Στέλιου Παπαβέντση - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Παρ Μαρ 09, 2012 9:58 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι bouboukitsa κ γω για μια επισκεψη φανταζομαι οτι ειναι,ελπιζω δηλαδη. Very Happy δεν εχω σκοπο να δωσω ενα σκασμο λεφτα πριν γεννησω απλα για τα βασικα.ειπε και μια κοπελα πιο πανω οτι μερικες μαμαδες γιατι λενε οτι δεν ειχαν σταγονα γαλα η ειχαν και δεν μπορεσαν να θηλασουν?που οφειλεται δεν ξερω αλλα ειναι κριμα..ισως δεν ηταν ενημερωμενες?δεν ξερω Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις