Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
449 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 449 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 7:27 am

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλα καλά θα πάνε, θα περάσουν όλα και θα ηρεμήσεις. Για το άγχος που δεν κάνεις κάτι σωστά μην ανησυχείς, όλες μας το είχαμε. Φιλιά πολλά και από μένα και τις καλύτερες ευχές...
Καλός το δέχτηκες το παλικάρι σου στο σπίτι!!!

http://www.beboulino.gr

52ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 7:52 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΙΝ ΠΑΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ,Α ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩΩ ΠΟΠΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ

53ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 8:05 am

antonix

antonix
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
να σου ζήσει, να σκέφτεσαι θετικά, η αγάπη της μάνας μετράει και μεταδίδεται και στο μικρό σου, όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα τον σφίξεις στην αγκαλιά σου, μόνο θετικές σκέψεις , μόνο!

54ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 8:10 am

antonix

antonix
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
στην αλλαγή της πάνας, το πουλάκι πρέπει να το "σπρώχνουμε" ελαφρώς προς τα κάτω (το πετσάκι εννοώ), αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο να σου δείξει ακριβώς τον τρόπο για να μην το τραυματίσεις...

55ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 8:44 am

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marinaki <3 <3 έγραψε:ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΙΝ ΠΑΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ,Α ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩΩ ΠΟΠΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ

Μην φοβάσαι κοριτσάκι! Είναι ότι πιο φυσιολογικό να τον βάλεις στο στήθος να φάει.

56ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 10:42 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marinaki <3 <3 έγραψε:ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΙΝ ΠΑΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ,Α ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩΩ ΠΟΠΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ


Γτ δν ζητας να σε βοηθησει καποια μαια.Αν πας στο μαιευτηριο θα σου δειξουν για να μπορεις να θηλασεις σωστα.
Η να καλεσεις σπιτι σου καποια συμβουλο θηλασμου.
Καντο παντως μετα τη ταλαιπωρια που περασε θα τον χαλαρωσει το μαμαδογαλατακι απο το στηθος ομως.

57ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 1:04 pm

kata


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μαρινάκι να σου ζήσει ο γιόκας σου. Εύχομαι να ξεπεραστούν τα προβλήματα γρήγορα και να απολαύσεις τη ζωή σου σαν μανούλα!!!

58ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 1:55 pm

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΑΡΙΝΑΚΙ ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΟΜΠΙΡΑ ΣΠΙΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!
ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΤΕ!!!
ΠΛΕΝΕΤΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗΣ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!!
ΚΑΙ ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΑΘΑΜΕ!!!(ΜΠΕΜΠΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ)!!!
ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΡΥΒΕΙΣ ΤΗΝ ΜΥΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙ.........!!!

59ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 2:27 pm

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marinaki mhn anxwnese...ola tha sou erthoun siga siga apo mona tous molis fygh to arxiko stres ... an eisai athina kai akoma kalhtera kapou konta ston agio dhmhtrio tha mporousa na pw sthn aderfh mou pou einai maia sto lhto na erthei na se bohthish me to thylasmo kai oti alo se apasxolh se periptwsh pou den mporeseis na breis kapia alh...

60ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 2:51 pm

Ri@

Ri@
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μαρινακι να σου ζησει το αγγελουδι σου!!! Μεσα απο την καρδια μου ευχομαι να περασουν ολα τα δυσκολα και να χαρεις την μητροτητα ετσι οπως την ονειρευοσουν! Να εχεις παντα θετικη σκεψη. Ολα θα πανε καλα! Οσο για τα υπολοιπα ακολουθησε το ενστικτο σου, μη φοβασαι!!! ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472

61ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Παρ Μαρ 23, 2012 2:51 pm

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μανουλααααα....!!!Να σου ζησει ο κουκλος σου...ο πριγκιπας σου...!!!Να ειναι παντα γερο και τυχερο το αντρακι σου...!!!Ολα θα πανε τελεια...!!! ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 215994

62ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Σαβ Μαρ 24, 2012 2:50 am

paparouna

paparouna
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marinaki <3 <3 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΗ ΜΑΣ,ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΙΠΕ Κ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΔΕΙ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΗΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ Κ ΑΥΤΟ Κ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΣΗΧΕΙ......

Καλως ηρθατε στο σπιτακι σας μαρινακι μου!Ειδες ολα καλα πηγαν κ πηρες το αντρακι σου αγκαλιτσα Very Happy Κ απο εδω κ περα θα ειναι ακομα καλυτερα!Να εισαι δυνατη κ γερη κ να δινεις στο μικρο σου απλετα την αγαπη σου ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 215994
Ελα να τα λεμε στην ομαδα μας,στις μανουλες πλεον! ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472

63ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Σαβ Μαρ 24, 2012 4:34 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
martina2010 έγραψε:marinaki mhn anxwnese...ola tha sou erthoun siga siga apo mona tous molis fygh to arxiko stres ... an eisai athina kai akoma kalhtera kapou konta ston agio dhmhtrio tha mporousa na pw sthn aderfh mou pou einai maia sto lhto na erthei na se bohthish me to thylasmo kai oti alo se apasxolh se periptwsh pou den mporeseis na breis kapia alh...
ευχαριστω μαρτινα μενω πειραια εγω,θα ηθελα βοηθεια οντοσ δεν ξερω πωσ να κρατησω το μωρο να το βαλω στο στηθοσ εχω αγχοθει πολυ,σημερα του εδωσα απο το δικο μου σε μπιμπερο μετα που θα ξυπνισει θα προσπαθησω να το ξαναβαλω,

64ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Σαβ Μαρ 24, 2012 6:56 am

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marinaki <3 <3 έγραψε:
martina2010 έγραψε:marinaki mhn anxwnese...ola tha sou erthoun siga siga apo mona tous molis fygh to arxiko stres ... an eisai athina kai akoma kalhtera kapou konta ston agio dhmhtrio tha mporousa na pw sthn aderfh mou pou einai maia sto lhto na erthei na se bohthish me to thylasmo kai oti alo se apasxolh se periptwsh pou den mporeseis na breis kapia alh...
ευχαριστω μαρτινα μενω πειραια εγω,θα ηθελα βοηθεια οντοσ δεν ξερω πωσ να κρατησω το μωρο να το βαλω στο στηθοσ εχω αγχοθει πολυ,σημερα του εδωσα απο το δικο μου σε μπιμπερο μετα που θα ξυπνισει θα προσπαθησω να το ξαναβαλω,

mhn anxwnese koritsaki mou... den thelei kopo-thelei tropo... an kai den tha einai polu eykolo mias kai ksekinhse me to mpimpero AKSIZH omws na prospatheishs... esy prospathise mono na bgazhs synexeia to gala me to thylastro wste na mhn sou "koph". kai kathe wra an mporeis as bgazh kai 10gr kai fylakseto sto psygeio (prosoxh mono gia merikes wres oxi px gia thn epomenh mera) etsi to sththos tha paragh synexeia gala (einai san na thylazhs) kai den tha "apenergopihthi"...
sou exw steilei kai p.m.

filakia...

65ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Σαβ Μαρ 24, 2012 10:02 am

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marinaki mou diabase ligo ayto to arthro.. elpizw na se bohthish ligo... einai apo to site http://www.mybabysworld.gr alla epidh h selida anoigoklhnh to ekana copy-paste..


Συμβουλές για επιτυχημένο θηλασμό

pολλές μητέρες θεωρούν το θηλασμό ως την πιο συναρπαστική πράξη της μητρότητας, ειδικά την πρώτη φορά που ταΐζουν το μωρό τους με αυτό τον τρόπο. Αφού έχουμε αναφέρει κάτι τέτοιο, είναι σημαντικό να είμαστε ειλικρινείς για ό,τι αφορά το θηλασμό: μπορεί να είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στο κόσμο, αλλά δεν έρχεται πάντα φυσιολογικά. Στο παρελθόν, οι πιο μεγάλες μητέρες δίδασκαν της νέες μαμάδες πώς να θηλάσουν το μωρό τους και ερχόταν «φυσιολογικά» γιατί κάποιος τους έδειχνε τον τρόπο!

Σήμερα πολλές μαμάδες παρακολουθούν μαθήματα για το θηλασμό στο νοσοκομείο αφού γεννήσουν. Δυστυχώς αυτό το σύντομο μάθημα μπορεί να μην είναι αρκετό. Ο θηλασμός θέλει εξάσκηση και υπομονή. Αν έχετε οποιαδήποτε πρόβλημα ή το παιδί σας δεν ακουμπάει καλά ή πονάτε, ζητήστε βοήθεια από άλλες μαμάδες, από τη μαία σας, κάντε ένα επιπλέον σεμινάριο στο νοσοκομείο ή σε κάποιο κέντρο υποστήριξης. Ο θηλασμός κάνει καλό στο μωρό και σε εσάς. Αλλά πρέπει να είναι κάτι ευχάριστο και όχι κάτι που σας αγχώνει και σας πονάει.

Οι ακόλουθες συμβουλές μπορεί να σας βοηθήσουν να έχετε επιτυχία στο θηλασμό:
• Ξεκινήστε νωρίς. Αν είναι δυνατόν, θηλάστε το μωρό σας το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννα, όταν το μωρό σας είναι ξύπνιο και έχει έντονη επιθυμία να φάει. Ακόμα και αν το σώμα σας δεν έχει παράγει ακόμη γάλα, το στήθος σας έχει πρωτόγαλα, ένα λεπτό υγρό που περιέχει αντισώματα.
• Άνετη θέση. Το στόμα του μωρού σας πρέπει να είναι ανοιχτό, με τις θηλές σας βαθιά μέσα στο στόμα του. Αυτό θα μειώσει τον κίνδυνο να πονάτε αργότερα. Η νοσοκόμα, η μαία σας ή κάποιος άλλος με γνώση πάνω στην εγκυμοσύνη θα σας βοηθήσει να βρείτε τη σωστή θέση για το θηλασμό. Αν πονάτε πολύ, υπάρχει η πιθανότητα η θηλή να μην είναι αρκετά πίσω στο στόμα του μωρού.
• Θηλάστε όταν το ζητάει. Τα νεογέννητα πρέπει να θηλάζουν πολύ συχνά, περίπου κάθε δύο ώρες, και όχι με αυστηρό πρόγραμμα. Το να θηλάζετε το μωρό σας όποτε το ζητάει θα ενεργοποιήσει το στήθος σας για να παράγει περισσότερο γάλα. Αργότερα μπορείτε να προβλέψετε καλύτερα τη ρουτίνα θηλασμού του μωρού σας. Αλλά το μητρικό γάλα χωνεύεται πιο εύκολα από το γάλα φόρμουλα και έτσι τα μωρά που θηλάζουν πολλές φορές τρώνε πιο πολύ από εκείνα που τρώνε με το μπιμπερό.
• Να περιμένετε κάποια διόγκωση. Ως νέα μαμά, συνήθως θα παράγετε πολύ γάλα, που μπορεί να κάνει το στήθος μεγάλο και να πονάει για μερικές ημέρες. Για να απαλλαχτείτε από αυτό θα πρέπει να ταΐζετε το μωρό σας συχνά και όποτε σας το ζητάει, μέχρι το σώμα σας να συνηθίσει πόσο γάλα χρειάζεται το μωρό σας. Μέχρι τότε, μπορείτε να πάρετε παυσίπονα και να εφαρμόζετε υγρές, ζεστές κομπρέσες στο στήθος σας για να ανακουφίσετε τον πόνο.
• Πείτε «όχι» στο συμπλήρωμα. Μη δώσετε στο μωρό σας νερό με ζάχαρη ή άλλα υγρά αν νομίζετε πως δεν παράγετε αρκετό γάλα. Αυτό μπορεί να επηρεάσει την όρεξη του μωρού σας για το μητρικό γάλα. Και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής του γάλακτός σας. Όσο πιο πολύ θηλάζετε το μωρό σας, τόσο πιο πολύ γάλα θα παράγετε. Αν ανησυχείτε ότι το μωρό σας δεν πίνει αρκετό γάλα, συμβουλευτείτε το γιατρό σας.
• Καθυστερήστε τις τεχνητές θηλές. Είναι προτιμότερο να περιμένετε μία ή δύο εβδομάδες πριν δώσετε στο μωρό σας πιπίλα για να μην μπερδευτεί. Οι θηλές της πιπίλας είναι διαφορετικές από τις δικές σας. Ακόμη και το μπιμπερό μπορεί να μπερδέψει το μωρό σας και να δυσκολέψει ο θηλασμός.
• Χρησιμοποιήστε μαξιλαράκια θηλασμού. Χρησιμοποιήστε μαξιλαράκια θηλασμού όπως τα υπεραπορροφητικά JOHNSON'S® Nursing Pads για να ελαττώσετε τους λεκέδες γάλακτος που μπορούν να σας φέρουν σε δύσκολη θέση ανάμεσα στα γεύματα.
• Σάλια. Είναι πολύ συνηθισμένο τα μωρά να φτύνουν κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
• Στέγνωμα. Τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα ή μέχρι να συνηθίσουν οι θηλές σας, στεγνώστε τες μετά από κάθε θηλασμό, για να αποφύγετε τους ερεθισμούς και τη μόλυνση. Αν δημιουργηθεί κάποιο «σκάσιμο» στις θηλές, μπορείτε να τις καλύψετε με μητρικό γάλα για να βοηθήσετε την επούλωση.
• Προσοχή στις μολύνσεις. Συμπτώματα μιας μόλυνσης στο στήθος μπορεί να είναι ο πυρετός, οι επώδυνες φυσαλίδες και οι κοκκινίλες στο στήθος. Αν έχετε ένα από αυτά τα συμπτώματα, χρειάζεστε ιατρική παρακολούθηση.
• Σωστή διατροφή και ξεκούραση. Για την παραγωγή αρκετού ποιοτικού γάλακτος πρέπει να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή που περιλαμβάνει 500 επιπλέον θερμίδες την ημέρα και να πίνετε έξι με επτά ποτήρια υγρών. Επίσης, πρέπει να ξεκουράζεστε όσο το δυνατόν περισσότερο για να αποτρέψετε φλεγμονές στο στήθος, που επιδεινώνονται από την κούραση.

Φροντίστε το μωρό σας

Το άρθρο αυτό κατέχεται από τη © Johnson & Johnson Hellas A.E.B.E, η οποία είναι και η μόνη υπεύθυνη για το περιεχόμενό του.

66ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Κυρ Μαρ 25, 2012 11:19 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρινακι μου ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472

ολα θα γινουν και ολα θα πανε απλα υπεροχα κοριτσακι!!!! flower flower flower

67ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Κυρ Μαρ 25, 2012 12:12 pm

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Για ό,τι σε απασχολεί σε σχέση με το θηλασμό
να μπαίνεις εδώ
http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/01/blog-post_5795.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+http%2Fmitrikosthilasmosblogspotcom+%28%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%98%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.com%29

Υπάρχει κ στο φέις η κλειστή ομάδα https://www.facebook.com/groups/BFmums/

Για ό,τι απορία βρες σύμβουλο θηλασμού ή της LLL στην περιοχή σου και τηλεφώνησέ του!!

68ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Τρι Μαρ 27, 2012 11:29 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΙ ΜΑΣ ΜΕΡΑ ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΩΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΑΣ...ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΜΕ ΩΝΑΣΕΙΟ ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Η ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ...

69ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!! Τρι Μαρ 27, 2012 11:58 am

μωρουλι

μωρουλι
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ,ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΣΟΥ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!!!!!! flower

70ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Τρι Μαρ 27, 2012 12:02 pm

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρινάκι, όλα καλά θα πάμε. Όλες θα προσευχόμαστε για τον γιόκα σου!

71ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( Τρι Μαρ 27, 2012 2:11 pm

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρινάκι μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά!!!! και θα το θυμάσαι σαν όνειρο όλο αυτό!! Να σου ζήσει το νινί σου!! και όπως είπε η mamamatina θα προσευχόμαστε για το αγοράκι σου!! ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472 ΓΥΡΙΣΑ!!!!!!!!!!! ¨( - Σελίδα 3 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις