Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
470 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 470 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν εχετε παρακολουθησει τα ποστς μου,θα εχετε καταλαβει οτι ειμαι τρελη και παλαβη με το θηλασμο. Φανατιλα φουλ δηλαδη. Να μην αγγιξει το μωρο ξενο γαλα, μπιμπερο πιπιλα κλπ. Τη μεγαλη μου κορη τη θηλασα 15 μηνες.
Για να παρει η κορη μου μπιμπερο, ειδα κι επαθα, εμεινε σχεδον νηστικη απο γαλα 1 εβδομαδα και με τη βοηθεια συγγενων-κι εμενα εξαφανισμενη- τελικα πηρε, αλλα ηταν βαρυ το ψυχολογικο κοστος για μενα. Ουτε κι εγω κλειστηκα, ειναι αληθεια αλλα δεν πηγαμε πουθενα τοσο καιρο μονοι με τον αντρα μου, μετα ξαναεμεινα εγκυος και τωρα παλι θα κλειστουμε μεσα. Και εχουν περασει 2,5 χρονια συνολικα.
Επειδη καταλαβαινω την κουραση και το οτι δε γινεται να κλειστουμε μεσα αλλα 2 χρονια αλλα θελω και παλι σαν τρελη να θηλασω τα διδυμα, εχω αναθεωρησει και αποφασισει τα εξης..

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
1. Παρα το γεγονος οτι ολα τα βιβλια και οι συμβουλοι λενε να μη δωσουμε πιπιλα, σκεφτομαι να κανω το πειραμα και να δωσω απο την αρχη πιπιλα στα διδυμα μαζι με το θηλασμο. Φιλες μου που θηλαζουν και προσπαθουν να δωσουν μετα το τριμηνο, τα μωρα δεν παιρνουν με τιποτα-κι εγω μια απο αυτες στη μεγαλη μου κορη. Το αποτελεσμα ηταν να μη μπορω να κουνηθω απο το σπιτι γιατι κοιμοταν στο στηθος, οταν ξυπνουσε ηρεμουσε μονο με στηθος και γενικα δε μπορουσα να παω ουτε σε εναν γιατρο.. 1-2 γνωστες μου εδωσαν πιπιλα απο την αρχη μαζι με θηλασμο και τα μωρα τους δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα. Θα πειραματιστω λοιπον και θα σας πω αποτελεσματα.
2. Επισης εχω σκοπο να δωσω μπουκαλι απο πολυ νωρις με δικο μου γαλα για ενα το πολυ γευμα την ημερα απο καποιον αλλο. Επισης καποιες γνωστες που το εφαρμοσαν δεν αντιμετωπισαν προβλημα. Θελει ψαξιμο με τις θηλες, θα δοκιμασω το calma της medela που υποτιθεται συμβαδιζει με το θηλασμο. Ετσι δε θα παιδευτω κιολα μετα να δωσω μπουκαλι και θα μπορω να ασχοληθω με τα δυο μωρα και ενα νηπιο.

Αυτα τα γραφω για το θεμα που λεει 'θηλασμος και κουραση' γιατι νομιζω οτι ισως βοηθησουν να ειμαστε ελαχιστα πιο ξεκουραστες ωστε ο θηλασμος να μη μας απογοητευσει.
Τονιζω οτι μεχρι τωρα ημουν απολυτη στο να ΜΗΝ κανω τα παραπανω, αλλα τι θα κανατε αν θελατε να θηλασετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ διδυμα και ειχατε και ενα νηπιο 2 ετων που δεν πρεπει να παραμελησετε? Ειναι φυσικα αδυνατο να αντικαταστησω την πιπιλα με στηθος οσο και αν το θελω, και αδυνατο να τα θηλαζω ταυτοχρονα στο βαθος του χρονου..

Ευχομαι με τους τροπους αυτους να θηλασω οσο πιο πολυ γινεται γιατι αλλιως δε με βλεπω-και τα λεω εγω που το τονιζω εχω απειρες φορες τσακωθει για το θεμα του θηλασμου και ημουν η πιο απολυτη που υπαρχει..

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:1. Παρα το γεγονος οτι ολα τα βιβλια και οι συμβουλοι λενε να μη δωσουμε πιπιλα, σκεφτομαι να κανω το πειραμα και να δωσω απο την αρχη πιπιλα στα διδυμα μαζι με το θηλασμο. Φιλες μου που θηλαζουν και προσπαθουν να δωσουν μετα το τριμηνο, τα μωρα δεν παιρνουν με τιποτα-κι εγω μια απο αυτες στη μεγαλη μου κορη. Το αποτελεσμα ηταν να μη μπορω να κουνηθω απο το σπιτι γιατι κοιμοταν στο στηθος, οταν ξυπνουσε ηρεμουσε μονο με στηθος και γενικα δε μπορουσα να παω ουτε σε εναν γιατρο.. 1-2 γνωστες μου εδωσαν πιπιλα απο την αρχη μαζι με θηλασμο και τα μωρα τους δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα. Θα πειραματιστω λοιπον και θα σας πω αποτελεσματα.
2. Επισης εχω σκοπο να δωσω μπουκαλι απο πολυ νωρις με δικο μου γαλα για ενα το πολυ γευμα την ημερα απο καποιον αλλο. Επισης καποιες γνωστες που το εφαρμοσαν δεν αντιμετωπισαν προβλημα. Θελει ψαξιμο με τις θηλες, θα δοκιμασω το calma της medela που υποτιθεται συμβαδιζει με το θηλασμο. Ετσι δε θα παιδευτω κιολα μετα να δωσω μπουκαλι και θα μπορω να ασχοληθω με τα δυο μωρα και ενα νηπιο.

Αυτα τα γραφω για το θεμα που λεει 'θηλασμος και κουραση' γιατι νομιζω οτι ισως βοηθησουν να ειμαστε ελαχιστα πιο ξεκουραστες ωστε ο θηλασμος να μη μας απογοητευσει.
Τονιζω οτι μεχρι τωρα ημουν απολυτη στο να ΜΗΝ κανω τα παραπανω, αλλα τι θα κανατε αν θελατε να θηλασετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ διδυμα και ειχατε και ενα νηπιο 2 ετων που δεν πρεπει να παραμελησετε? Ειναι φυσικα αδυνατο να αντικαταστησω την πιπιλα με στηθος οσο και αν το θελω, και αδυνατο να τα θηλαζω ταυτοχρονα στο βαθος του χρονου..

Ευχομαι με τους τροπους αυτους να θηλασω οσο πιο πολυ γινεται γιατι αλλιως δε με βλεπω-και τα λεω εγω που το τονιζω εχω απειρες φορες τσακωθει για το θεμα του θηλασμου και ημουν η πιο απολυτη που υπαρχει..

Εμείς δώσαμε και πιπίλα από 30 ημερών και έφαγε και ξένο τον πρώτο μήνα μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας.Τώρα συνεχίζουμε και θηλάζουμε αποκλειστικά.Ο παιδίατρος μας είχε πει ότι ένα παιδί θεωρείται ότι κάνει μεικτή διατροφή όταν τρώει 500μλ ξένο την μέρα.Αν όχι τότε θεωρείται αποκλειστικός θηλασμός.

Επίσης σχετικά με το calma επειδή δοκιμάσαμε 10 διαφορετικά μπιμπερό να ξέρεις ότι γράφει πως πρέπει να εδραιωθεί ο θηλασμός για να χρησιμοποιηθεί. Δεν ξέρω για ποιον λόγο.Εμείς αυτό που είδαμε ότι ήτανε το καλύτερο από άποψη ότι το μωρό δεν πνιγόταν τόσο (θεωρητικά πρέπει να τρώει από το μπιμπερό την ίδια ώρα που τρώει και από το στήθος) και του έκανε λιγότερους κολικούς ήτανε της ΜΑΜ.

giota1977

giota1977
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΜΕΝΑ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΙΠΙΛΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ ΝΑ ΚΡΕΜΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΑ 2 ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝUK ΜΕ ΤΟ ΦΑΡΔΙ ΣΤΟΜΙΟ

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elbar έγραψε:Καλημερα, κοριτσακια μου γλυκα!
Γραφω εδω για να σας πω τον προβληματισμο μου, αλλα εκ των προτερων σας ικετευω να μη με κραξετε αλλα να με κρινετε με επιεικια!
Ο αποκλειστικος θηλασμος που συνεχιζουμε εδω κ σχεδον 3 μηνες με εχει εξαντλησει πολυ κ κυριως η ελλιψη υπνου. Το μωρακι μου τρωει καθε 3 ωρες περιπου αλλα που κ που κανει κ 5ωρα. Ομως αλλοτε κοιμαται μερα αλλοτε νυχτα κ μαζι με τη γκρινια που εχουμε τελευταια παροτι σχεδον απαλλαγομαστε απο τους κολικους, δε βρισκω χρονο να κοιμηθω γτ ακομα κ οταν ηρεμησει το μωρακι μου εγω απο υπερενταση δε μπορω να κοιμηθω. Κ απο την κουραση καποιες μερες μειωνεται το γαλα μου κ μετα επανερχεται.
Προσπαθω την τελευταια εβδομαδα να κανω ενα προγραμμα δηλαδη να τον κρατω ξυπνιο μετα τις 6 το απογευμα(γτ μου κοιμοταν καποιες φορε 5-10 το απογευμα κ μετα πουθενα υπνος) κ κατα τις 9 τον κανουμε μπανακι κ εμτα νανι. Δεν πιανει παντα αλλα προσπαθω σιγα σιγα μηπως κ τα ακταφερω. Ομως ετσι οπως με βλεπω να καταρρεω σιγα σιγα σκεφτομαι σοβαρα σε καμαι εβδομαδα να ξεκινησουμε ξενο γαλα το βραδυ. Φοβαμαι πως ετσι θα κοπει ο θηλασμος σιγα σιγα κ ξερω οτι θα στενοχωρηθω πολυ! Ομως μηπως στο τελος ειναι προτιμοτερο να μαι πιο ηρεμη κ ξεκουραστη να προσφερω οτι μπορω στο μωρακι μου εκτος απο το πολυτιμο γαλατακι μου? Δεν ξερω.....
Κουραστηκα πολυ κ δυστυχως κανεις δε μπορει να βοηθησει σε αυτο...Πειτε μου τις γνωμες κ εμεπιριες σας αλλα μη με σταυρωσετε....


πλακα-κανεις;;;ποιος-θα-σε-κρινει-απο-το-ποσο-θηλασες-το-παιδακι-σου;;;και-στο-κατω-κατω-δεν-επαθαν-τιποτα-τα-παιδακια-που-δεν-θηλασαν-καθολου-η-θηλασαν-λιγο-!οσο-δικαιωμα-εχει-μια-μαμα-να-θηλαζει-αλλο-τοσο-δικαιωμα-εχει-και-μια-μαμα-να-μην-θηλασει!!στο-μεγαλωμα-του-παιδιου-σου-να-μην-επιτρεπεις-κανεναν-να-επεμβαινει!!!να-το-χαιρεσαι-το-παιδακι-σου-να-απολαμβανεις-το-μεγαλωμα-του!!!

antonix

antonix
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
elbar έγραψε:ax βρε κοριτσια, δεν ξερετε ποσο κουραγιο μου δινετε! Κ φυσικα δεν ειναι οτι δε θελω να συνεχισω.Ειναι το ομορφοτερο συναισθημα καθε φορα που θηλαζω. Απλα οταν νιωθω τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν, οταν βλεπω τις δουλειες του σπιτιου να μενουν πισω, οταν παω να φαω κ κλαιει για να φαει κ οταν εχω περιορισει πολυ τη διατροφη μου γτ κατεληξε η παιδιατρος μου στο συμπερασμα οτι τον ενοχλουν τα μπροκολα, τα χορταρικα, τα οσπρια, το γαλα κ η πορτοκαλαδα κ εντεινεται το προβλημα με τους κολικους. Ολα αυτα με εχουν ριξει ψυχολογικα συν οτι με πιανει που κ που να θελω να ξανακαπνισω κ δεν το κανω εννοειται κ ολα αυτα τα ΜΗ ειναι στιγμες που με κουραζουν κ εχω γυρω μου καλοθελητριες μαμαδες που ειναι ομορφες, ξεκουραστες καλακοιμισμενες που δινουν μπιμπερο κ οι ιδιες κ ο αντρας τους κ η μαμα η πεθερα κ εχουν χρονο για διαφορα κ νιωθω καπως καποιες στιγμες! Ξερω οτι ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο το γαλατακι μας αλλα χωρις βοηθεια εχω κουραστει πολυ! Ισως να μην ειμαι αρκετα δυνατη. Θα προσπαθησω λιγακι ακομα αποκλειστικα κ ευχομαι το αγγελουδακι μου να μαθει να κοιμαται λιγο καλυτερα εστω τη νυχτα! Κ ο Θεος βοηθος!

Καλησπέρα, να σου ζήσει το μικρούλι σου! Οι δουλειές του σπιτιού θα είναι πάντα εκεί αλλά οι στιγμές με το μωρό σου είναι μοναδικές και αλλάζει μέρα με τη μέρα, θα το δεις. Ο γιος μου είναι 8 μηνών, θηλάζω ακόμα και στο διάστημα που ήταν 3 μηνών, θήλαζα περίπου ανά 1 1/2 ώρα, (ναι, καλά διάβασες) γιατί ήθελε την επαφή αλλά και γιατί πεινούσε. Μόνος του "έβαλε" ένα πρόγραμμα και κοιμόταν κατά τις 9 το βράδυ με 1 - 3 ξυπνήματα το βράδυ για γαλατάκι και ύπνο. Μη το βάζεις κάτω, να είσαι σίγουρη ότι παρ' όλη την κούραση, θα ανταμειφθείς και εσύ και το μωρό σου, απλώς κάθε μωράκι έχει τους δικούς του χρόνους. Οσον αφορά τους κολικούς, η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι κολικοί δεν υπάρχουν και δεν σχετίζονται με τη διατροφή της μαμάς, παρά μόνο με τη διάθεσή της. Φυσικά κάποια φαγητά όπως όσπρια σε μεγάλη ποσότητα ίσως να φέρουν μια δυσφορία, αλλά αν έχεις καλή διάθεση και ηρεμία, όλα μοιάζουν (και είναι) καλύτερα! Κανείς δε θα σε κρίνει και θα μείνω σε αυτό που είπαν και κάποιες άλλες κοπέλες πιο πάνω, το σημαντικό είναι μια χαρούμενη και ήρεμη μαμά. Είναι σημαντικό να νιώσεις καλά με τον εαυτό σου, αυτό θα περάσει και στο μωράκι σου, ανεξάρτητα αν συνεχίσεις να το θηλάζεις ή όχι.
Θέλω επίσης να σου πω ότι αυτά τα μικρά πλασματάκια, που καθημερινά βιώνουν τεράστιες αλλαγές στη ζωούλα τους, στο πεπτικό τους σύστημα, στο μυικό τους σύστημα που μεγαλώνουν με τεράστιους (για αυτά) ρυθμούς, λογικό είναι να μην μπορούν να "διαχειριστούν" αυτές τις αλλαγές.....Ετσι, το κλάμα/ανησυχία/γκρίνια χωρίς προφανή αιτιολογία, εύκολα το ονομάζουμε κολικό.

Αντωνία

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ,ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΡΝΝ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΠΙΕΙ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya καλα θα κανεις και θα εφαρμοσεις αυτα που γραφεις.Θα εχεις δυο βρεφη και ενα νηπιο να μεγαλωσεις.Εμπειρη εισαι στον θηλασμο για να μην την πατησεις και ενημερωμενη εισαι.
Για την πιπιλα ειχα διαβασει -αλλα δεν εχω κρατησει το αρθρο- που ελεγε οτι δεν δημιουργει απαραιτητα συγχιση θηλων.
Πιπιλα εδωσα μετα την πρωτη βδομαδα γιατι ετσι με εξυπηρετουσε.Μπουκαλι δεν εχω δωσει.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιπίλα είχε πάρει και η Ειρήνη μου από την πρώτη στιγμή στο νοσοκομείο ακόμα, αλλά δε με δημιούργησε πρόβλημα με τον θηλασμό.
Αντίθετα, ο Φίλιππος δεν την ήθελε με τίποτα και τον πίεσα τον τρίτο μήνα να την μάθει και όταν πια την πήρε πάλι δε με δημιούργησε πρόβλημα με τον θηλασμό. Αντιθέτως με διευκόλυνε στον ύπνο του.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nata έγραψε:
silia έγραψε:

30 mhnes einai teleia pou to krathses oti htan na parei to mwraki to phre Smile mhn agxwnesai rwta kai ton paidiatro SmileSmile egw xerw 3 mhnes einai arketoi

αποκλειστικος θηλασμος κ κουραση! - Σελίδα 2 893968

Συγγνώμη κιόλας αλλά από που το ξέρεις αυτό? Ο ΠΟΥ τότε γιατί συστήνει τουλάχιστον δυο χρόνια θηλασμού? Rolling Eyes


Εσυ μαλλον μπερδευτηκες ολοι οι παιδιατροι συστηνουν αποκλειστικα 6 μηνες θηλασμο κι εξαλλου γιαυτο εχουν δωσει 6μηνη αδεια στις μητερες λογω θηλασμου κι για κανεναν αλλο λογο,μετα ουτως η αλλως αρχιζουν κι παιρνουν βιταμινες απο στερεες τροφες η οποιες βασιζονται αποκλειστικα σε λαχανικα.
Βεβαια 3 μηνες ειναι λιγο,αλλα για μενα προσωπικα τα 2χρονια πολλα.
Το σημαντικο ειναι να νιωθει η μαμα κι το παιδι καλα κι ναναι κι οι 2 υγιης αποκει κ περα οπως ειπε η Βαρβαρα,εαν θα φαει μαμαδογαλατακι η ετοιμο,σημασια εχει να υπαρχει υγεια κι να νιωθει η καθε μαμα καλα!


Κι γω με τον θηλασμο λιγο τααχω παιξει η μικρη θελει καθε 3κ λιγο,αλλες φορες ανα 2ωρο,αλλες καθε μια ωρα αλλες φορες κανει διαλλειμα απλα μισης ωρας!
Αφου σκεφτηκα οτι μαλλον τρωει σε λαθος σταση,αλλα παιρνει κανονικα βαρος κι λερωνει κανονικεες πανες,οποτε μαλλον ειναι λαιμαργουλα!
Κι γω στην πρωτη δν εδωσα πιπιλα,αλλα ο αντρας μου λεει σαυτη δν θα γλιτωσουμε.

Ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποια μανουλα που ναχει μαθει το μωρο της να παιρνει πιπιλα μονο στον υπνο???
Για οταν ημαστε εξω δν μ νοιαζει,γτ εχω μεγαλες πανες αγκαλιας,που κι να θηλαζει δν φαινεται κ δν μ νοιαζει κιολας.
Ημουν φανατικα κατα της πιπιλας,αλλα κι ναναι κρεμασμενη στο στηθος δν γινεται!
Το προβλημα μου ειναι το μετα!!Πως κοβεται κτλ!

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η πιπίλα κόβεται δύσκολα.
Και στα δύο μου παιδιά την έκοψα μαχαίρι αφού την είχα ήδη περιορίσει και την έπαιρναν μόνο στον ύπνο τους.
Περάσαμε μία περίοδο προσαρμογής όπου κοιμόντουσαν δύσκολα και γκρίνιαζαν κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά τελικά πέρασε κι αυτό. Υπομονή και επιμονή θέλει.

Popz

Popz
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να σου ζήσει το μωράκι σου. Όπως όλες οι κοπέλες σου είπαν τα ίδια περνάμε όλες!!!
Και μενα ο μικρός μου είναι σχεδόν 7 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.
Απο τότε που γέννησα δεν έχω κοιμηθεί ούτε μια μέρα και να πω ξεκουράστηκα.
Αλλά κάνω υπομονή έστω κι αν την νύχτα ξυπνάει ανά 2,5 ώρες για να θηλάσει.
Λέω στον εαυτό μου έφαγα τον γάιδαρο την ουρά θα αφήσω???? Very Happy
Πιστεύω οτι είναι καλύτερα να επιμείνεις και να συνεχίσεις να θηλάζεις το μωράκι σου.. θα έλεγα το αντίθετο μόνο αν είχες κάποιο πρόβλημα υγείας που το καθιστούσε αδύνατο.
Εσύ όμως ξέρεις τις αντοχές και τις δυνάμεις σου.
Ότι πάντως κι αν αποφασίσεις καμιά δεν είναι εδώ για να κρίνει την άλλη, όλες μας ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι να θηλάζεις αποκλειστικά.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula_24xr έγραψε:
Nata έγραψε:
silia έγραψε:

30 mhnes einai teleia pou to krathses oti htan na parei to mwraki to phre Smile mhn agxwnesai rwta kai ton paidiatro SmileSmile egw xerw 3 mhnes einai arketoi

αποκλειστικος θηλασμος κ κουραση! - Σελίδα 2 893968

Συγγνώμη κιόλας αλλά από που το ξέρεις αυτό? Ο ΠΟΥ τότε γιατί συστήνει τουλάχιστον δυο χρόνια θηλασμού? Rolling Eyes


Εσυ μαλλον μπερδευτηκες ολοι οι παιδιατροι συστηνουν αποκλειστικα 6 μηνες θηλασμο κι εξαλλου γιαυτο εχουν δωσει 6μηνη αδεια στις μητερες λογω θηλασμου κι για κανεναν αλλο λογο,μετα ουτως η αλλως αρχιζουν κι παιρνουν βιταμινες απο στερεες τροφες η οποιες βασιζονται αποκλειστικα σε λαχανικα.
Βεβαια 3 μηνες ειναι λιγ
ο,αλλα για μενα προσωπικα τα 2χρονια πολλα.
Το σημαντικο ειναι να νιωθει η μαμα κι το παιδι καλα κι ναναι κι οι 2 υγιης αποκει κ περα οπως ειπε η Βαρβαρα,εαν θα φαει μαμαδογαλατακι η ετοιμο,σημασια εχει να υπαρχει υγεια κι να νιωθει η καθε μαμα καλα!


.............................................................................................................................

Δεν μπερδεύτηκε καλέ, σωστά τα λέει!
Μητρικό γάλα τουλάχιστον μέχρι δύο ετών είναι το ιδανικό.
Εννοείτε οτι ο αποκλειστικός θηλασμός τους πρώτους 6 μήνες είναι πολύ σημαντικός, αλλά ακόμα και όταν εμπλουτιστεί η διατροφή του μωρού με λαχανικά και φρούτα το μητρικό γάλα συνεχίζει υπερτερεί κάθε κονσέρβας ή σκόνης ή φρέσκου γάλακτος.
Επίσης, η δικιά μας παιδίατρος που είδε την κόρη μου πριν 5-6 μέρες όταν της είπα πως την θηλάζω ακόμα, γύρισε και είπε στην Βάλια: "Είσαι ένα πολύ τυχερό μωρό" -το ότι θεωρείται τυχερό ένα μωρό που θρέφεται με αυτό που έχει προβλέψει η φύση με τάραξε λίγο, αλλά.... Rolling Eyes
Η δικιά μου παιδίατρος λοιπόν, συστήνει μητρικό θηλασμό μέχρι 2,5 - 3 χρονών Very Happy

Το αν θα αποφασίσει μια μαμά να συνεχίσει να θηλάζει είναι καθαρά προσωπικό της θέμα και εξαρτάται απο χίλιους δυό παράγοντες, αλλά να λέμε και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη ε? Very Happy

Nata

Nata
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
manoula_24xr έγραψε:
Εσυ μαλλον μπερδευτηκες ολοι οι παιδιατροι συστηνουν αποκλειστικα 6 μηνες θηλασμο κι εξαλλου γιαυτο εχουν δωσει 6μηνη αδεια στις μητερες λογω θηλασμου κι για κανεναν αλλο λογο,μετα ουτως η αλλως αρχιζουν κι παιρνουν βιταμινες απο στερεες τροφες η οποιες βασιζονται αποκλειστικα σε λαχανικα.

Όχι δε μπερδεύτηκα,έχεις εν μέρει δίκιο, οι παιδίατροι συστήνουν 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό,που σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεται καμία άλλη τροφή,αλλά αυτό δεν πάει μόνο του,συνεχίζεται με την εισαγωγή των στερεών τροφών οι οποίες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και όχι το αντίθετο μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο.Και έπειτα συνέχιση του θηλασμού για τουλάχιστον δυο χρόνια και για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί.
Μη λες από τώρα ότι σου φαίνονται πολλά τα δυο χρόνια, βλέποντας και κάνοντας.. Smile

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nata έγραψε:

Όχι δε μπερδεύτηκα,έχεις εν μέρει δίκιο, οι παιδίατροι συστήνουν 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό,που σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεται καμία άλλη τροφή,αλλά αυτό δεν πάει μόνο του,συνεχίζεται με την εισαγωγή των στερεών τροφών οι οποίες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και όχι το αντίθετο μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο.Και έπειτα συνέχιση του θηλασμού για τουλάχιστον δυο χρόνια και για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί.
Μη λες από τώρα ότι σου φαίνονται πολλά τα δυο χρόνια, βλέποντας και κάνοντας.. Smile

Συμφωνώ απόλυτα!
Ποτέ δεν είχα προγραμματίσει να θηλάσω τόσο πολύ! Μόνο του με πήγε. Αντίθετα έβλεπα μαμάδες που θήλαζαν περισσότερο απο χρόνο και δεν ήξερα πως στο καλό τα κατάφεραν Laughing Laughing

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nata έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Εσυ μαλλον μπερδευτηκες ολοι οι παιδιατροι συστηνουν αποκλειστικα 6 μηνες θηλασμο κι εξαλλου γιαυτο εχουν δωσει 6μηνη αδεια στις μητερες λογω θηλασμου κι για κανεναν αλλο λογο,μετα ουτως η αλλως αρχιζουν κι παιρνουν βιταμινες απο στερεες τροφες η οποιες βασιζονται αποκλειστικα σε λαχανικα.

Όχι δε μπερδεύτηκα,έχεις εν μέρει δίκιο, οι παιδίατροι συστήνουν 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό,που σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεται καμία άλλη τροφή,αλλά αυτό δεν πάει μόνο του,συνεχίζεται με την εισαγωγή των στερεών τροφών οι οποίες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και όχι το αντίθετο μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο.Και έπειτα συνέχιση του θηλασμού για τουλάχιστον δυο χρόνια και για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί.
Μη λες από τώρα ότι σου φαίνονται πολλά τα δυο χρόνια, βλέποντας και κάνοντας.. Smile


Μεχρι τουλαχιστον τον πρωτο χρονο κι το λιγοτερο 6 μηνες ολοι οι παιδιατροι το συστηνουν αλλα να συστησουν 2 κι 3 χρονια πρωτη φορα το ακουω!Κι μου φαινεται υπερβολικογια μενα το ιδανικο ειναι ο ενας χρονος.
Φυσικα ειναι οτι σημαντικοτερο το μητρικο γαλα κι ειμαι φανατικη του αποκλειστικου θηλασμου κι ηδη εχω θηλασει αποκλειστικα ενα παιδι μεχρι ενος ετους,απλως λεω οτι για μενα προσωπικα τα 2-3 χρονια ειναι υπερβολη.
Απο κει κ περα η καθε μητερα πραττει οπως η ιδια νομιζει οτι ειναι σωστο

marilita1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε καταλαβαινω απολυτα. Αφου ομως εχει εδραιωθει ο θηλασμος μαλλον τα δυσκολοτερα περασαν. Απο την αλλη αν πραγματικα εχεις φτασει στα ορια σου δωσε λιγο ξενο γαλα/για να κοιμηθεις και λιγο παραπανω.
Κανεις δεν σε κατακρινει γιατι αυτα τα εχουμε περασει ολες μας...καλη δυναμη Smile

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:
Nata έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Εσυ μαλλον μπερδευτηκες ολοι οι παιδιατροι συστηνουν αποκλειστικα 6 μηνες θηλασμο κι εξαλλου γιαυτο εχουν δωσει 6μηνη αδεια στις μητερες λογω θηλασμου κι για κανεναν αλλο λογο,μετα ουτως η αλλως αρχιζουν κι παιρνουν βιταμινες απο στερεες τροφες η οποιες βασιζονται αποκλειστικα σε λαχανικα.

Όχι δε μπερδεύτηκα,έχεις εν μέρει δίκιο, οι παιδίατροι συστήνουν 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό,που σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεται καμία άλλη τροφή,αλλά αυτό δεν πάει μόνο του,συνεχίζεται με την εισαγωγή των στερεών τροφών οι οποίες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και όχι το αντίθετο μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο.Και έπειτα συνέχιση του θηλασμού για τουλάχιστον δυο χρόνια και για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί.
Μη λες από τώρα ότι σου φαίνονται πολλά τα δυο χρόνια, βλέποντας και κάνοντας.. Smile


Μεχρι τουλαχιστον τον πρωτο χρονο κι το λιγοτερο 6 μηνες ολοι οι παιδιατροι το συστηνουν αλλα να συστησουν 2 κι 3 χρονια πρωτη φορα το ακουω!Κι μου φαινεται υπερβολικογια μενα το ιδανικο ειναι ο ενας χρονος.
Φυσικα ειναι οτι σημαντικοτερο το μητρικο γαλα κι ειμαι φανατικη του αποκλειστικου θηλασμου κι ηδη εχω θηλασει αποκλειστικα ενα παιδι μεχρι ενος ετους,απλως λεω οτι για μενα προσωπικα τα 2-3 χρονια ειναι υπερβολη.
Απο κει κ περα η καθε μητερα πραττει οπως η ιδια νομιζει οτι ειναι σωστο

όντως και 2 χρόνια το συστήνουν κάποιοι γιατροί..
αλλα το να θηλάσεις 2-3 χρόναι σημαίνει πως τόσο καιρό δεν θα κάνεις άλλο παιδι..
γιατι δεν εχουν όλες οι γυναίκες τη δυνατοτητα να θηλαζουν όντας έγκυες..

και εγώ πιστευω το εξάμηνο ειναι πολύ καλό ..και ο χρόνος τέλειος..τωρα για 2 χρονια και 3 δεν ξερω...
από την άλλη εγω εφτασα 14 μηνες τωρα και ούτε το καταλαβα...μαλλον μπορώ χαλαρα να φτάσω στα 2 χρόνια...

θα το κόψω μόνο αν αποφασίσω για παιδι η αν αποθηλάσει μόνο του..

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Nata έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Εσυ μαλλον μπερδευτηκες ολοι οι παιδιατροι συστηνουν αποκλειστικα 6 μηνες θηλασμο κι εξαλλου γιαυτο εχουν δωσει 6μηνη αδεια στις μητερες λογω θηλασμου κι για κανεναν αλλο λογο,μετα ουτως η αλλως αρχιζουν κι παιρνουν βιταμινες απο στερεες τροφες η οποιες βασιζονται αποκλειστικα σε λαχανικα.

Όχι δε μπερδεύτηκα,έχεις εν μέρει δίκιο, οι παιδίατροι συστήνουν 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό,που σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεται καμία άλλη τροφή,αλλά αυτό δεν πάει μόνο του,συνεχίζεται με την εισαγωγή των στερεών τροφών οι οποίες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και όχι το αντίθετο μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο.Και έπειτα συνέχιση του θηλασμού για τουλάχιστον δυο χρόνια και για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί.
Μη λες από τώρα ότι σου φαίνονται πολλά τα δυο χρόνια, βλέποντας και κάνοντας.. Smile


Μεχρι τουλαχιστον τον πρωτο χρονο κι το λιγοτερο 6 μηνες ολοι οι παιδιατροι το συστηνουν αλλα να συστησουν 2 κι 3 χρονια πρωτη φορα το ακουω!Κι μου φαινεται υπερβολικογια μενα το ιδανικο ειναι ο ενας χρονος.
Φυσικα ειναι οτι σημαντικοτερο το μητρικο γαλα κι ειμαι φανατικη του αποκλειστικου θηλασμου κι ηδη εχω θηλασει αποκλειστικα ενα παιδι μεχρι ενος ετους,απλως λεω οτι για μενα προσωπικα τα 2-3 χρονια ειναι υπερβολη.
Απο κει κ περα η καθε μητερα πραττει οπως η ιδια νομιζει οτι ειναι σωστο

όντως και 2 χρόνια το συστήνουν κάποιοι γιατροί..
αλλα το να θηλάσεις 2-3 χρόναι σημαίνει πως τόσο καιρό δεν θα κάνεις άλλο παιδι..
γιατι δεν εχουν όλες οι γυναίκες τη δυνατοτητα να θηλαζουν όντας έγκυες..

και εγώ πιστευω το εξάμηνο ειναι πολύ καλό ..και ο χρόνος τέλειος..τωρα για 2 χρονια και 3 δεν ξερω...
από την άλλη εγω εφτασα 14 μηνες τωρα και ούτε το καταλαβα...μαλλον μπορώ χαλαρα να φτάσω στα 2 χρόνια...

θα το κόψω μόνο αν αποφασίσω για παιδι η αν αποθηλάσει μόνο του..

Πρώτα πρώτα να πω ότι εννοείται πως κάθε μαμά θηλάζει για όσο καιρό θέλει.
Από κει και πέρα όμως, δε συστήνουν "κάποιοι" γιατροί το θηλασμό για τουλάχιστον 2 χρόνια αλλά ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, τον οποίο κανονικά θα έπρεπε να ακολουθούν όλοι οι γιατροί. Τα οφέλη του θηλασμού δεν τελειώνουν επειδή το μωρό μπαίνει στον δεύτερο χρόνο του! Επίσης, η περίοδος επανέρχεται μετά από κάποιους μήνες θηλασμού και όσο μειώνονται τα γεύματα του μωρού. Στις πιο πολλές γυναίκες έχει επανέλθει μέχρι τον ενάμιση χρόνο (προσωπικό μου γκάλοπ). Επομένως μπορούν να κάνουν άλλο παιδί. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις γυναικών που μένουν έγκυες όσο θηλάζουν. Επίσης υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν στη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης και έπειτα και τα δύο παιδιά τους μαζί.
Ξαναλέω ότι κάθε μαμά κάνει ό,τι θέλει, απλά τα λέω αυτά για να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τοπίο. Smile

Sagia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα!Θα πω και εγω αυτο που ειπαν και αλλες κοπελες..σε καταλαβαινω απολυτα!Προσπαθησε να κανεις λιγακι υπομονη ακομα!Το πιο πιθανο ειναι απο εδω και περα το μωρακι σου μεγαλωνοντας να ειναι λιγοτερο απαιτητικο.Εμενα θηλαζε καθε 2 ωρες περιπου μερα νυχτα.Σε καποια φαση αφου με ειχαν πρηξει ολοι και επειδη ενιωθα εξαντλημενη κλπ κλπ κλπ του εδωσα το βραδυ ξενο και δεν αλλαξε τπτ!Ασε που μετα με επιασαν οι τυψεις,ταλαιπωρια μου φανηκε να φτιαχνω το νερο..τη μια εφτιαξα πολυ την αλλη λιγο,πλυσιμο,αποστειρωση..μετα αγχος μηπως θα μειωθει το γαλα μου..αστα να πανε!Περιπου στον 4ο αρχισε να ξυπναει μονο κατα τις 4-5.Μεχρι που αρχισε να τρωει φρουτοκρεμα στον 5ο και κοιμηθηκε οοοολη νυχτα!21:00-07:00 παρακαλω!Τριτη εβδομαδα τωρα και δεν μας ξυπναει για φαγητο πια.Τα δυσκολα τα περασες!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα εγω θηλασα το γιο μου 17 μηνες και ενω ημουν εγκυος στο δευτερο. θηλασα μεχρι που ημουν 7 μηνων εγκυος και ολα ηταν μια χαρα. η παιδιατρος μου ειχε πει δεν κανει αλλα μετα που το εψαξα μπορεις να εισαι εγκυος και να θηλαζεις.ο θηλασμος ειναι τελειο πραγμα και για το παιδια και τη μαμα αλλα η καθε μια το κανει οσο θελει και οσο μπορει. ομως θεωρω οτι ακι το ξενο γαλα ειναι θεμα και κουραση ενω με το θηαλσμο τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα εκει που εισαι απλα θηλαζεις ενω στο άλλο εχει οκληρη διαδικασια

efinails

efinails
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Koπελα μου μην στεναχωριεσαι τα ιδια περασα και ψιλο περναω και εγω. Η μπεμπα μου ειναι
3 μηνων, εχουμε κολικους και ολη τη μερα κοιμαται μονο 3-4 ωρες και αυτες οχι σερη αλλα ενα τεταρτο. το καλο βεβαια ειναι οτι εδω και μια εβδομαδα μου κοιμαται 8 ολοκληρες ωρες το βραδυ, και τι εκανα? σταματησα να την ξυπναω και την αφησα να ξυπναει μονη της.την θηλαζω εγω και της δινω μονο 1-2 γευματα ( ξενο) απο τα 8 που τρωει και αυτο γιατι εχει τυχει να παμε καπου που δεν μπορω να θηλασω. τις ωρες που κλαιει εχω σταμτησει να τις μετραω γιατι με επερνε απο κατω αλλα τι να κανω παιδι ειναι. εχε υπομονη οπως λεω και εγω στον εαυτο μου και ολα θα φτιαξουν

jenoa

jenoa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γειά σε όλες σας!
Είμαι κι εγώ νέα μανούλα, έχω ένα κοριτσάκι που τώρα είναι 2,5 μηνών και μέχρι ώρας θηλάζει αποκλειστικά. Όσο ήμουν έγκυος παρακολούθησα διάφορα σεμινάρια και διάβασα πολλά για τον θηλασμό με αποτέλεσμα να καταλήξω στα εξής:
-ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ θηλασμός για 6 μήνες.
-Θηλασμός (μαζί με τροφές κλπ) για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 χρόνο.
-Ιδανικά τα 2 χρόνια, ακόμη και 3 χρόνια θηλασμού (μετά απο τα 3 έτη σταματάει η ανάγκη του ανθρώπου να θηλάζει)
-Πιπίλα μετά τις 2 εβδομάδες πολύ δύσκολο να προκαλέσει σύγχηση θηλών ,το θεωρώ τραβηγμένο σενάριο, εγώ έδωσα στην κόρη μου τη 14η μέρα ζωής της, άργησε να την μάθει λίγο αλλά τώρα με έχει σώσει πολλές φορές.
-Μπουκάλι δεν έχω δώσει (εννοείται πάντα με το δικό μου γάλα) αλλά αν χρειαστεί φυσικά και θα το κάνω.

Για να μην μακρυγορώ, συστήνω στις νέες μητέρες να παρακολουθήσουν σεμινάρια/μαθήματα ό,τι μπορούν τέλος πάντων γιατί εκτός από ψυχολογική υποστήριξη βοηθούν σε πάρα πολλά πράγματα. Λόγω μαθημάτων απαίτησα η μπέμπα να μπει στο στήθος μου απο τη στιγμή που γεννήθηκε (βρεγμένη με τα αίματα πάνω της κλπ), να είναι στο δωμάτιο μαζί μου και να θηλάσει αποκλειστικά απο ΤΗΝ ΑΡΧΗ και όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μάθει να θηλάζει σωστά, να μην πληγωθούν ποτέ οι θηλές μου και να είναι ένα ήρεμο μωρό. Επίσης λόγω των μαθημάτων ήξερα τι θα περάσω τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, οπότε η κούραση ήταν για μένα αναμενόμενη απο πριν και αντιμετωπίστηκε σαν δεδομένη και μετα τις 40 μέρες σταμάτησα να κουράζομαι κι ας θηλάζω τη μικρή κάθε 1,5 με 2 ώρες!! Cool

Ενημερωθείτε λοιπόν, οπλιστείτε με κουράγιο και ζήστε τις πιο μαγικές στιγμές της ζωής σας παρέα με τα μωρούλια σας! Για όσο περισσότερο μπορείτε!

kkkk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
"...απαίτησα η μπέμπα να μπει στο στήθος μου απο τη στιγμή που γεννήθηκε (βρεγμένη με τα αίματα πάνω της κλπ), να είναι στο δωμάτιο μαζί μου και να θηλάσει αποκλειστικά απο ΤΗΝ ΑΡΧΗ..."

Όλα αυτά που λες jenoa τα θέλω κι εγώ!!! Είμαι 5 μηνών και μένω Θεσσαλονίκη. Ο γιατρός μου μου είπε οτι ξεγεννάει στο Γένεσις και στον Άγιο Λουκά. Δεν έχω επισκεφθεί ακόμα κανένα από τα δύο μαιευτήρια για να συζητήσω μαζί τους και να θέσω τους όρους μου, αλλά φοβάμαι για το ποια από αυτά που θα ζητήσω θα σεβαστούν και τελικά θα ακολουθήσουν! Που γέννησες και πως κατάφερες όλα τα παραπάνω; Θα'θελα πολύ να ακούσω την ιστορία σου με τα μαιευτήρια και πως αντιμετώπισες το όλο θέμα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

frosaki

frosaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
jenoa ειπες οτι καλυτερο εχω διαβασει απο ολες τις απαντησεις!!κι εγω ακριβως τα ιδια εκανα με εσενα!ακριβως ομως!η μπεμπουλα μου ειναι 2 μηνων και περναμε τελεια απτην πρωτη στιγμη.θηλαζω αποκλειστικα και μου αρεσει πολυ!!!ειναι πολυ ηρεμο και ευκολο μωρακι!!μακαρι ολες οι κοπελες να ενημερωνται για τα παντα πριν γεννησουν!!!η αγνια δεν βγαινει συνηθως σε καλο!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις