Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
107 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 107 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 3:57 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σας κοριτσακια θα ηθελα τη πολυτιμη γνωμη σας ακομη μια φορα! θηλαζω τη μικρη μου ενα μηνα τωρα και ολα ητανε μια χαρα ωσπου ειδα πως αρχισε να μη χορταινει επινε κανονικα στην αρχη 20 λεπτα και κοιμοτανε 3ωρες τωρα τελευταια ομως καθεται και 40 λεπτα στο στηθος και μετα την πιανει ενας εκνευρισμος και μου σπρωχνει τη θηλη σαν να μη θελει αλλο και μενει ξυπνια πεινωντας μετα στη μιαμιση ωρα παλι γκρινιαζοντας!!! γαλα εχω και δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται 2 μερες τωρα λοιπον δοκιμασα και της εδωσα συμπληρωμα και ειναι πολυ ηρεμη κοιμαται περισσοτερο και δεν γκρινιαζει καθολου και κανει κακα πιο συχνα ενω πριν εκανε καθε 2 μερες! τι γινεται να συνεχισω ετσι?? θελω το καλυτερο για τη μικρουλα μου! ακουω γνωμες....

2ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 5:00 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!
Εσύ πως το αισθάνεσαι το στήθος σου? το αισθανεσαι γεμάτο? την ακούς να καταπίνει οταν είναι στο στήθος σου?
Δυστυχώς τα μωράκια συνηθίζουν πολύ γρήγορα και αν της έχεις δώσει αρκετές φορές ξένο είναι πιθανό να μη θέλει να προσπαθήσει να πιεί απο το στήθος σου.
Επίσης, αν έχεις αδιαθετήσει, απο ότι έχω ακούσει(εγώ αδιαθέτησα όταν η μικρή μου ήταν 8 μηνών και πέρα απο την πρώτη μέρα που είχε έναν εκνευρισμό το μωρο -μπορεί και να ήταν τυχαίο- δεν παρατήρησα τίποτα άλλο), λένε πως μειώνεται το γάλα και πρέπει να το αφηνεις το μωρο πιο πολυ στο στήθος για να χορτάσει.
Κατά τα άλλα, θεωρώ πως αφού έχεις πετύχει αποκλειστικό θηλασμό τόσο καιρό είναι κρίμα να σταματήσεις τόσο νωρίς Very Happy Very Happy

3ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 5:27 am

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό. εγώ τον πρώτο καιρό τον είχα να κρέμεται από το στήθος. ώρες θήλαζα. επίσης τώρα είναι η περίοδος που θα αυξήσει την παραγωγή σου οπότε το καλύτερο είναι να θηλάζεις όσο συχνά θέλει. αν δωσεις συμλήρωμα δεν θα αυξηθεί το γαλατάκι σου τόσο όσο να τον φτάνει.

4ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 5:32 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
.αν θες να συνεχισεις το θυλασμο κακως δινεις ξενο....το ξενο ειναι η αρχη για να αποθυλασεις..επισηε ενας μηνας δεν ειναι πολυ..δεν εχει εδραιωθει ακομη η γαλουχια...οποτε και να θελει το μωρο μπορεις να του δινεις...δεν ειναι απαραιτητο να κανει προγραμμα τοσο γρηγορα....
οποτε ειναι στο χερι σου ..αν εχεις ορεξη και διαθεση να συνεχισεις ποκλειστικα καλυτερα μη ξαναδωσεις ξενο...

5ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 5:44 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ξενο της εδωσα μονο 2 μερες και και αυτο συμπληρωμα με το δικο μου τη θηλη τη βγαζει μια εβδομαδα περιπου ειχα πει να θηλασω μεχρι 6 μηνες στην αρχη πηγαινε καλα και δεν εχω προβλημα να τη βαζω οσο συχνα θελει αλλα το παιδι δεν ειναι ηρεμο κατα τη διαρκεια της μερας ηταν συνεχεια ξυπνια ενω τωρα κοιμαται περισσοτερο δεν ξερω ισως να φταιει οτι εχει παλλινδρομηση και με το ξενο που ειναι αντιαναγωγικο δεν βγαζει γουλιες ενω με το δικο μου βγαζει συνεχεια και επισης με το δικο μου εκανε ανα 2 μερες κακα και γκρινιαζε γιατι προσπαθουσε ενω τωρα μου κανει καθε μερα δεν ξερω παντως ειδα μεγαλη διαφορα στην ηρεμια του παιδιου και κατα συνεχεια και στη δικη μου που το βλεπω πως ειναι καλυτερα!!! αχ δεν ξερω τι να κανω!!!!

6ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 6:01 am

sofffy25

sofffy25
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
koritsia tha ithela k ego tin voitheia/apopsi sas pano se kati <>.o mpempis mou einai molis 35 imeron k to <> ksekinise apo tin arxi.einai to proto mou paidaki k eno sti diarkeia tis ekgimosinis eixa diavasei arketa pragmata ofeilo na omologiso pos sxetika me to thilasmo imoun entelos anenimeroti.stin kliniki ksekinisame me kseno gala k apo ti deuteri mera arxisa na ton thilazo.gia kaki mas tixi omos o mikros anevase iktero k i sumvoules ton <> itan na tou parexo k sumpliroma oste na pesei pio grigora o ikteros.apo tote thilazo alla polles fores xreiazotan k sumpliroma.tora eimai stin diadikasia na auksiso to gala mou mias k thelo na thilaso apoklistika.to provlima einai pos kathe fora pou <> sumpliroma k den tou dino alla epimeno me to stithos ekneurizete,stamataei na dexetai ti thili k den koimatai.spania gkriniazei alla to na min koimatai me anoisixei polu.ti na kano?exo pelagosei....

7ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 6:35 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:Γεια σας κοριτσακια θα ηθελα τη πολυτιμη γνωμη σας ακομη μια φορα! θηλαζω τη μικρη μου ενα μηνα τωρα και ολα ητανε μια χαρα ωσπου ειδα πως αρχισε να μη χορταινει επινε κανονικα στην αρχη 20 λεπτα και κοιμοτανε 3ωρες τωρα τελευταια ομως καθεται και 40 λεπτα στο στηθος και μετα την πιανει ενας εκνευρισμος και μου σπρωχνει τη θηλη σαν να μη θελει αλλο και μενει ξυπνια πεινωντας μετα στη μιαμιση ωρα παλι γκρινιαζοντας!!! γαλα εχω και δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται 2 μερες τωρα λοιπον δοκιμασα και της εδωσα συμπληρωμα και ειναι πολυ ηρεμη κοιμαται περισσοτερο και δεν γκρινιαζει καθολου και κανει κακα πιο συχνα ενω πριν εκανε καθε 2 μερες! τι γινεται να συνεχισω ετσι?? θελω το καλυτερο για τη μικρουλα μου! ακουω γνωμες....
το κανουν αυτο τα μωρακια, δεν σημαινει οτι δεν χορταινουν. Εξαλλου οταν πειναει θα ζητησει να θηλασει,ειτε σε μια ωρα ειτε σε τρεις,οσο μεγαλωνει θα αλλαζει συμπεριφορα συχνα, μην σε προβληματιζει αυτο.Συνεχισε αποκλειστικα,δεν εχεις λογο να δωσεις συμπληρωμα . Το οτι εχει κενωσεις καθε 2 μερες επισης ειναι φυσιολογικο για μωρο που θηλαζει αποκλειστικα,παλι δεν αποτελει αντενδειξη για τον θηλασμο. Keep going και μην αγχωνεσαι Very Happy

8ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 6:39 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sofffy25 έγραψε:koritsia tha ithela k ego tin voitheia/apopsi sas pano se kati <>.o mpempis mou einai molis 35 imeron k to <> ksekinise apo tin arxi.einai to proto mou paidaki k eno sti diarkeia tis ekgimosinis eixa diavasei arketa pragmata ofeilo na omologiso pos sxetika me to thilasmo imoun entelos anenimeroti.stin kliniki ksekinisame me kseno gala k apo ti deuteri mera arxisa na ton thilazo.gia kaki mas tixi omos o mikros anevase iktero k i sumvoules ton <> itan na tou parexo k sumpliroma oste na pesei pio grigora o ikteros.apo tote thilazo alla polles fores xreiazotan k sumpliroma.tora eimai stin diadikasia na auksiso to gala mou mias k thelo na thilaso apoklistika.to provlima einai pos kathe fora pou <> sumpliroma k den tou dino alla epimeno me to stithos ekneurizete,stamataei na dexetai ti thili k den koimatai.spania gkriniazei alla to na min koimatai me anoisixei polu.ti na kano?exo pelagosei....

το συμπληρωμα απο οτι καταλαβα το δινεις συχνα,σωστα? δεν το κοβεις αποτομα, σταδιακα μειωνεις γευματα ξενου και αυξανεις τους θηλασμους,βαζεις το μωρο στο στηθος οταν ειναι ηρεμο, θηλαζεις το βραδυ. Τηλεφωνησε σε εναν συμβουλο θηλασμου για να σου πει ακριβως πως θα κινηθεις.
Μπορεις εδω να επικοινωνησεις και αν σε καθοδηγησουν
http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/06/blog-post_14.html

9ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 8:00 am

marilu33

marilu33
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα μολισ διαβασα οτι οσοι θηλαζουν κ εχουν κοψει τα γαλακτοκομικα, δεν πρεπει να παιρνουν συμπληρωμα ασβεστιου αλλα βιτμινησ d!προχθες η παιδιατρος με ρωτησε αν παιρνω ασβεστιο γιαυτο τον λογο Shocked προφανωσ ουτε εκεινη το ηξερε ομως δεν θα επρεπε;εσεις παιρνετε;

10ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 8:22 am

sofffy25

sofffy25
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ ναί συνεχίζω το συμπλήρωμα ασβεστίου όπως στην εγκυμοσίνη.Δεν κάνει λες?Πρέπει να το ψάξουμε αύτο.

11ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 9:14 am

marilu33

marilu33
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οχι δεν κανει απλωσ δεν ειναι απαραιτητο

12ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 12:10 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω κοριτσια θα συνεχισω τον αποκλειστικο θηλασμο και βλεποντας και κανοντας!

13ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 12:54 pm

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sofffy25 έγραψε:Εγώ ναί συνεχίζω το συμπλήρωμα ασβεστίου όπως στην εγκυμοσίνη.Δεν κάνει λες?Πρέπει να το ψάξουμε αύτο.

εμένα μου είπε η γυναικολόγος όσο θηλάζω να το παίρνω. βέβαια όλο το ξεχνάω. cal+D λέγετε. το έπαιρνα και στην εγκυμοσύνη μου.

14ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Δευ Ιουν 06, 2011 11:16 pm

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mama katerina μου κατ'αρχην να σου ζήσει το μωράκι!
Εγώ θηλασα για 14 μήνες και δεν εδωσα ποτέ συμπλήρωμα. Ειχα και εγώ τις δυσκολίες μου και τους "καλοθελητες" να μου λένε διάφορα του τύπου "δεν εχεις γαλα", δεν το χορταίνει" και δίαφορες τετοιες χαζομάρες..... αλλά είχα πείσμα. Very Happy

Το μωρό μέχρι να πάει 2 μηνών συνηθως είναι συνέχεια στο στήθος. Τότε εδραιώνεται και η γαλουχία.

Το ότι άλλαξε συνηθειες μπορεί να σημαίνει οτι περνάει άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου. Ξέρει τί κάνει!

Μην ξαναδώσεις ξένο γιατί στην ηλικία που είναι, εύκολα μπορεί να προτημήσει την γρήγορη ροή του μπουκαλιού και να μην έχει την διάθεση να κοπιάσει για να θηλάσει.

Στον αποκλειστικό θηλασμό είναι φυσιολογικό να μην κάνει κακάκια εως και 1 εβδομάδα. Αυτό συμβαίνει διότι το μητρικό γάλα είναι γεμάτο από πολύτημα συστατικά τα οποια τα απορροφάει όλα ο οργανισμός του, οπότε και δεν υπάρχουν ακαθαρσιες. Σε αντίθεση με την φόρμουλα.

Επίσης το στήθος σου κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει. Δεν σημαίνει όμως οτι σταματάει την παραγωγη. Οι μαστοί δεν είναι αποθήκες γάλακτος. Το γααλα παράγεται την ώρα του θηλασμού.

Να επιμένεις όσο μπορείς. Αν θελεις αποκλειστικό θηλασμό ΜΗΝ καθεσαι με το ρολόι και ΜΗΝ θηλάζεις ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Το μωρό θα σου δείξει πόσο θέλει και κάθε πότε θέλει.

Να δίνεις μόνο ένα στήθος ανα γευμα. Ετσι α) παίρνει και το τελευταίο "παχυ" γάλα και β) δίνει εντολή στον οργανισμό σου να παράγει περισσότερο γαλατάκι.

Αχ... δεν θέλω να σε κουράσω αλλο. Τα βασικά νομίζω σου τα είπα! Αν θελήσεις οτιδήποτε, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

15ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τρι Ιουν 07, 2011 2:12 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina αν μπορεις να θηλασεις αποκλειστικα αυτο ειναι και το καλυτερο για το παιδακι σου. θα πρεπει να τσεκαρεις ομως αν παιρνει βαρος κανονικα. αν δεν παιρνει μαλλον δεν του φτανει το γαλα σου. ειπες επισης οτι δεν κανει πολλα κακα? κι εγω ετσι την πατησα με την μπεμπα μου η καυμενη δεν χορταινε κι εγω νομιζα οτι ηταν δυσκοιλια. καμια σχεση υελικα δεν επαιρνε και βαρος για πολυ καιρο και τελικα εκανα μεικτη διατροφη. θηλαζα και εδινα και συμπληρωμα το γαλα της holle πουειναι απο τα καλυτερα βιολογικα. και σε πληροφορω οτι το γαλα μου δεν μειωθηκε καθολου, απλα δεν της εφτανε διοτι ειναι και αναπτυγμενο μωρο. κι ετσι πηρε τα πανω της. και βαρος και τα κακα της εστρωσαν. θελω να πω οτι οντως ο θηλασμος ειναι το καλυτερο δωρο που μπορουμε να κανουμε στα μπεμπακια μας αλλα δυστυχως δεν μας καθεται σε ολες ο αποκλειστικος θηλασμος. οποτε μην στεναχωριεσαι καθολου απτο να την εχεις στην πεινα κριμα ειναι.

16ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τρι Ιουν 07, 2011 9:51 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryloo έγραψε:mama katerina μου κατ'αρχην να σου ζήσει το μωράκι!
Εγώ θηλασα για 14 μήνες και δεν εδωσα ποτέ συμπλήρωμα. Ειχα και εγώ τις δυσκολίες μου και τους "καλοθελητες" να μου λένε διάφορα του τύπου "δεν εχεις γαλα", δεν το χορταίνει" και δίαφορες τετοιες χαζομάρες..... αλλά είχα πείσμα. Very Happy

Το μωρό μέχρι να πάει 2 μηνών συνηθως είναι συνέχεια στο στήθος. Τότε εδραιώνεται και η γαλουχία.

Το ότι άλλαξε συνηθειες μπορεί να σημαίνει οτι περνάει άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου. Ξέρει τί κάνει!

Μην ξαναδώσεις ξένο γιατί στην ηλικία που είναι, εύκολα μπορεί να προτημήσει την γρήγορη ροή του μπουκαλιού και να μην έχει την διάθεση να κοπιάσει για να θηλάσει.

Στον αποκλειστικό θηλασμό είναι φυσιολογικό να μην κάνει κακάκια εως και 1 εβδομάδα. Αυτό συμβαίνει διότι το μητρικό γάλα είναι γεμάτο από πολύτημα συστατικά τα οποια τα απορροφάει όλα ο οργανισμός του, οπότε και δεν υπάρχουν ακαθαρσιες. Σε αντίθεση με την φόρμουλα.

Επίσης το στήθος σου κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει. Δεν σημαίνει όμως οτι σταματάει την παραγωγη. Οι μαστοί δεν είναι αποθήκες γάλακτος. Το γααλα παράγεται την ώρα του θηλασμού.

Να επιμένεις όσο μπορείς. Αν θελεις αποκλειστικό θηλασμό ΜΗΝ καθεσαι με το ρολόι και ΜΗΝ θηλάζεις ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Το μωρό θα σου δείξει πόσο θέλει και κάθε πότε θέλει.

Να δίνεις μόνο ένα στήθος ανα γευμα. Ετσι α) παίρνει και το τελευταίο "παχυ" γάλα και β) δίνει εντολή στον οργανισμό σου να παράγει περισσότερο γαλατάκι.

Αχ... δεν θέλω να σε κουράσω αλλο. Τα βασικά νομίζω σου τα είπα! Αν θελήσεις οτιδήποτε, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

σε ευχαριστω πολυ ειχα κανει διατριβη σε ολα αυτα αλλα στην πραξη ειναι λιγο δυσκολο τωρα βεβαια της δινω παλι μονο δικο μου γαλατακι και βλεποντας και κανοντας!

trilly και σενα σε ευχαριστω πολυ θα δειξει ο καιρος αν ειναι ετσι τα πραγματα! φιλακια κοριτσια!

17ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τρι Ιουν 07, 2011 11:56 pm

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καταρχας μην νοιωθεις ασχημα που εδωσες 2 φορες ξενο γαλα. Δευτερον να σου πω οτι το μωρο μεγαλωνει παιρναει φασεις και θα δεις πολλες φορες να αλλαζει συμπεριφορα στη διατροφη του.
Γαλα πραγματικα πιστευω πως εχουν ολες οι γυναικες γιατι δεν μπορει ξαφνικα ολες οι γυναικες του αναπτυγμενου κοσμου να εχουν προβλημα και παντα οταν ειχα αμφιβολιες σκεφτομουν τις γυναικες στην Αφρικη που δεν εχουν γαλατα να δωσουν στα παιδια τους, δηλαδη αυτες τι κανουν? Και παντα να εχεις στο νου σου τον νομο περι προσφορας και ζητησης. Αμα το βαζεις στο στηθος θα εχεις γαλα αν δεν το βαζεις η παραγωγη θα λιγοστευει.

18ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 3:57 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:καταρχας μην νοιωθεις ασχημα που εδωσες 2 φορες ξενο γαλα. Δευτερον να σου πω οτι το μωρο μεγαλωνει παιρναει φασεις και θα δεις πολλες φορες να αλλαζει συμπεριφορα στη διατροφη του.
Γαλα πραγματικα πιστευω πως εχουν ολες οι γυναικες γιατι δεν μπορει ξαφνικα ολες οι γυναικες του αναπτυγμενου κοσμου να εχουν προβλημα και παντα οταν ειχα αμφιβολιες σκεφτομουν τις γυναικες στην Αφρικη που δεν εχουν γαλατα να δωσουν στα παιδια τους, δηλαδη αυτες τι κανουν? Και παντα να εχεις στο νου σου τον νομο περι προσφορας και ζητησης. Αμα το βαζεις στο στηθος θα εχεις γαλα αν δεν το βαζεις η παραγωγη θα λιγοστευει.

σε ευχαριστω δεν νιωθω ασχημα γιατι ειδα πως το μωρο ειναι ησυχο και οχι νευρικο με τις 2φορες που της εδωσα! τωρα πεχω παλι ταιδια που δεν της δινω ξενο ενα μωρο νευρικο που δεν κοιμαται ολη μερα! το θεμα ειναι πως εχω γαλα καθεται και στο στηθος 1 ωρα αλλα δεν χορταινει χαλαει τον κοσμο σσυνεχεια πιπιλαει το χερι της και κλαιει δεν ξερω ποσο θα αντεξω να τη βλεπω ετσι το μονο σιγουρο ειναι πως πρεπει να ειναι το μωρο μου καλα κι αν αυτο συμπεριλαμβανει το συμπληρωμα θα της το δωσω να ειμαστε ολοι καλα!!!

19ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 4:08 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια συγγνωμη που επεμβαινω γιατι δεν εχω ιδεα περι θηλασμου, αλλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση? Αποκλειεται το μωρο να μην χορταινει με τον θηλασμο?Κοινως η Mama katerina να μην εχει την απαιτουμενη ποσοτητα ωστε να καλυψει τις αναγκες του μωρου? Δεν ειναι περιεργο που οταν δινει ξενο γαλα, το μωρο ειναι πιο ησυχο?
Επισης, ειχα ακουσει οτι οσα μωρα θηλαζουν αποκλειστικα μπορει να εχουν και 8 κενωσεις την ημερα αναλογως τις φορες που θηλαζουν σε αντιθεση με τα μωρα που τρωνε ξενο που κανουν πολυ λιγοτερες κενωσεις λογω οτι μπορει το γαλα να προκαλεσει δυσκιολιοτητα.

20ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 5:54 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τα μωρα που θηλαζουν δεν εχουν ευκολα προβήμα με τις εκενωσεις τους. Σιγουρα δεν κανουν δυσκυλιοτητα. Γενικα το μητρικο γαλα ειναι ειδικα φτιαγμενο για τα μωρα Smile αρα ειανι οτι πιο καλο μπορεις να δωσεις. ΟΜΩΣ μπορει το γαλα σου να μην ειναι αρκετα παχυντικο (δεν ξερω και πωως να το γραψω) το μητρικο το χωνευουν γρηγορα και πεινανε πιο γρηγορα. Αλλα υπαχουν και μαμδες που το γαλατακι τους ειναι πιο Light οποτε οταν δινεις σκονη χορταινουν και ειναι ησυχα για πιο πολες ωρες. Θα μου πεις...προκειμενου να τυρανιεσαι και να μαντευεις καθε φορα και να εχεις την αγωνια του γιατι κλαιει καλυτερα να δινεις σκονη. Εσυ θα το δεις αυτο και θα αποφασισεις. Εγω θηλασα 8 μηνες και υπηρχαν φορες που δεν χορταινε με τιποτα αλλα εγω δεν εδωσα σκονη απλα τον ξαναεβαζα στο στηθος. Μερικες φορες τσατιζοταν και εκλαιγε και δεν επινε αλλα τον αφηνα να ηρεμησει και μετα παλι στο στηθος. Δοκιμασε να βγαλεις γαλα σε μπουκαλι να δεις ποσο πινει. Γεμισε το και δες τι θα πιει.
Παντα το πιο λιπαρο γαλα μας ειναι προς το τελος λενε οι μαιες.
Στειλε μηνυμα στον συλλογο θηλασμου ή παρε τηλεφωνο να σου πουν τι να κανεις ή τι φταει. Στην χειροτερη παρε τηλ την παιδιατρο σας. και εξηγησε της συμβαινει. Γιατι μπορει απλα για καποιο λογο να μην τρωει σωστα, να μην πιανει σωστα και κουραζεται. Παντα στον θηλασμο κουραζονται περισσοτερο τα ζουζουνια μας.

21ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 6:38 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω βρε κοριτσια ηθελα τοσο πολυ να θηλασω αποκλειστικα αλλιως το φανταζομουν ισως να μην εχω αρκετη υπομονη βλεποντας ετσι το μωρο δεν ξερω τι να πω παντως με το δικο μου γαλα κανει ανα 2 με 3 μερες κακα..

22ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 7:10 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:ευχαριστω βρε κοριτσια ηθελα τοσο πολυ να θηλασω αποκλειστικα αλλιως το φανταζομουν ισως να μην εχω αρκετη υπομονη βλεποντας ετσι το μωρο δεν ξερω τι να πω παντως με το δικο μου γαλα κανει ανα 2 με 3 μερες κακα..
ΚΟιτα δυσκοιλιο μου ειπε η παιδιατρος ειανι ενα παιδι που δεν κανει κακ του μετα απο 3 μερες. Εχω μια φιλη που ο γιος της ενω θηλαζε εκανε μερα παρα μερα και τωρα που ειναι ενος ετους ετσι συνεχιζει. Δεν ειναι ομως προβλημα. Smile Σχεδον ολες θελουμε αποκλειστικο θηλασμο αλλα και αν δεν τα καταφερουμε δεν πειραζει τουλαχιστον προσπαθησαμε. Ασε γιατι τα χω παρει αγρια με μια γνωστη μου που ζητησε αμεσως χαπι! Τι φοβηθηκε μη χαλασει το σωμα της? "Ε δεν μπορω, δε θελω, δυσκολα ειναι" το μωρο της καθολου δεν το σκεφτεται...αν πεις κατι ομως γινεσαι κακια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ 311356

23ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 12:19 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:
mama katerina έγραψε:ευχαριστω βρε κοριτσια ηθελα τοσο πολυ να θηλασω αποκλειστικα αλλιως το φανταζομουν ισως να μην εχω αρκετη υπομονη βλεποντας ετσι το μωρο δεν ξερω τι να πω παντως με το δικο μου γαλα κανει ανα 2 με 3 μερες κακα..
ΚΟιτα δυσκοιλιο μου ειπε η παιδιατρος ειανι ενα παιδι που δεν κανει κακ του μετα απο 3 μερες. Εχω μια φιλη που ο γιος της ενω θηλαζε εκανε μερα παρα μερα και τωρα που ειναι ενος ετους ετσι συνεχιζει. Δεν ειναι ομως προβλημα. Smile Σχεδον ολες θελουμε αποκλειστικο θηλασμο αλλα και αν δεν τα καταφερουμε δεν πειραζει τουλαχιστον προσπαθησαμε. Ασε γιατι τα χω παρει αγρια με μια γνωστη μου που ζητησε αμεσως χαπι! Τι φοβηθηκε μη χαλασει το σωμα της? "Ε δεν μπορω, δε θελω, δυσκολα ειναι" το μωρο της καθολου δεν το σκεφτεται...αν πεις κατι ομως γινεσαι κακια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ 311356


και μενα μια γνωστη μου τα ιδια πηρε χαπι αμεσως κ τρελαθηκα που το ακουσα.. εγω ελεγα απο μεσα μου "εγω θα θηλασω πολυ" επειδη ομως εχω αρχισει και δεν ειμαι καλα με αυτη την υποθεση θα περιμενω να ερθει ο παιδιατρος που ειναι να ερθει το σαββατο να δω τι θα μου πει κ αυτος κ θα κανω το καλυτερο για τη μικρη μου στην τελικη "πηρε" και κατι! σε ευχαριστω πολυ momirene!!!

24ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 1:40 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
momirene έγραψε:καταρχας μην νοιωθεις ασχημα που εδωσες 2 φορες ξενο γαλα. Δευτερον να σου πω οτι το μωρο μεγαλωνει παιρναει φασεις και θα δεις πολλες φορες να αλλαζει συμπεριφορα στη διατροφη του.
Γαλα πραγματικα πιστευω πως εχουν ολες οι γυναικες γιατι δεν μπορει ξαφνικα ολες οι γυναικες του αναπτυγμενου κοσμου να εχουν προβλημα και παντα οταν ειχα αμφιβολιες σκεφτομουν τις γυναικες στην Αφρικη που δεν εχουν γαλατα να δωσουν στα παιδια τους, δηλαδη αυτες τι κανουν? Και παντα να εχεις στο νου σου τον νομο περι προσφορας και ζητησης. Αμα το βαζεις στο στηθος θα εχεις γαλα αν δεν το βαζεις η παραγωγη θα λιγοστευει.

σε ευχαριστω δεν νιωθω ασχημα γιατι ειδα πως το μωρο ειναι ησυχο και οχι νευρικο με τις 2φορες που της εδωσα! τωρα πεχω παλι ταιδια που δεν της δινω ξενο ενα μωρο νευρικο που δεν κοιμαται ολη μερα! το θεμα ειναι πως εχω γαλα καθεται και στο στηθος 1 ωρα αλλα δεν χορταινει χαλαει τον κοσμο σσυνεχεια πιπιλαει το χερι της και κλαιει δεν ξερω ποσο θα αντεξω να τη βλεπω ετσι το μονο σιγουρο ειναι πως πρεπει να ειναι το μωρο μου καλα κι αν αυτο συμπεριλαμβανει το συμπληρωμα θα της το δωσω να ειμαστε ολοι καλα!!!

κατερινακι αστην καμια εβδομαδα και αν συνεχισει να ειναι νευρικια κανε εναν συνδιασμο ξενου και θηλασμου, επειδη ειπες εχει παλινδρομηση ισως μονο ετσι δεν ταλαιπωριεται, παρακολουθησε την μηπως περναει απλα μια φαση και αν συνεχιζει τοτε καντω πρωτη φορα το λεω σε κοπελα αυτο αλλα ξερω καλα τι σημαινει παλινδρομηση και να μην ησυχαζει το παιδι με το δικο σου γαλα, γιαυτο ασε ενα περιθωριο μηπως ειναι απλα φασουλα και αλλιως πραξε οτι πιστευεις ηρεμει το παιδακι

25ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Τετ Ιουν 08, 2011 8:17 pm

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου...μπορεί να σε βοηθήσει...μην ανησυχείς καθόλου...σε καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί κι εγώ πέρασα μεγάλη αγωνία, πολύ μεγάλη αγωνία για να τα καταφέρω...μην ακούς ιστορίες άλλων μαμάδων που σε αγχώνουν...θα πάνε όλα καλά...και βέβαια το να δίνουμε το δικό μας είναι καλό αλλά εάν δεν μπορεί να γίνει και το συμπλήρωμα μια χαρά είναι...Το γάλα μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί κατά διαστήματα...δεν σημαίνει απαραίτητα οτι τελείωσε...όλες οι μαμάδες έχουν πολύ αγωνία με αυτό το θέμα...να είσαι ήρεμη όσο μπορείς και το μωράκι σου θα ξεπεράσει και αυτό το θεματάκι...πολλά μωράκια τα παθαίνουν αυτά...

http://paizoumemazi.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις