Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
103 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 103 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Κυρ Οκτ 09, 2011 8:33 am

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κι εγω θελω συμβουλες Very Happy στειλε αννουλα κι απο 'δω Very Happy

52ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Κυρ Οκτ 09, 2011 10:55 am

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια σας στέλνω πμ.. πραγματικά ελπίζω να σας βοηθήσω έστω και λίγο..!!!

:-)

53ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Παρ Οκτ 21, 2011 7:30 am

ΜανούλαΜουυυυυ...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πραγματικά θα με βοηθούσες πολύ πιστεύω με ένα πμ μ΄αυτές τις διευκρινήσεις.Τα 'χω μπλέξει μες το μυαλό μου αν κ ξέρω δεν είναι μαθηματικά Razz ...αλλά ως νέα μανούλα δεν θέλω να κάνω κάτι που θα επιβαρύνει το παιδάκι μου Rolling Eyes

54ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Παρ Οκτ 21, 2011 7:36 am

ΜανούλαΜουυυυυ...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Embarassed ουπς... νέα μανούλα αλλά κ νέα στο φόρουμ άρα no pm, οπότε μάλλον θα παραμείνω ακόμη μπερδεμένη... Crying or Very sad ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 534787 δεν πρόκειται βέβαια να πάω για δουλειά οπότε δεν το χρειάζομαι άμεσα κ οπωσδήποτε απλά σκέφτομαι να κάνω σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω απο το σπίτι...

55ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Παρ Οκτ 21, 2011 9:45 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜανούλαΜουυυυυ... έγραψε: Embarassed ουπς... νέα μανούλα αλλά κ νέα στο φόρουμ άρα no pm, οπότε μάλλον θα παραμείνω ακόμη μπερδεμένη... Crying or Very sad ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 534787 δεν πρόκειται βέβαια να πάω για δουλειά οπότε δεν το χρειάζομαι άμεσα κ οπωσδήποτε απλά σκέφτομαι να κάνω σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω απο το σπίτι...

καλως ηρθες,
αν θελεις μπορεις να ανοιξεις νεο θεμα κ να παρεις τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. Smile
δες κ εδω
http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/03/blog-post_7632.html

56ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Παρ Οκτ 21, 2011 9:53 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΠΜ.ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

57ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Παρ Οκτ 21, 2011 11:25 am

????????


Επισκέπτης
momirene έγραψε:
mama katerina έγραψε:ευχαριστω βρε κοριτσια ηθελα τοσο πολυ να θηλασω αποκλειστικα αλλιως το φανταζομουν ισως να μην εχω αρκετη υπομονη βλεποντας ετσι το μωρο δεν ξερω τι να πω παντως με το δικο μου γαλα κανει ανα 2 με 3 μερες κακα..
ΚΟιτα δυσκοιλιο μου ειπε η παιδιατρος ειανι ενα παιδι που δεν κανει κακ του μετα απο 3 μερες. Εχω μια φιλη που ο γιος της ενω θηλαζε εκανε μερα παρα μερα και τωρα που ειναι ενος ετους ετσι συνεχιζει. Δεν ειναι ομως προβλημα. Smile Σχεδον ολες θελουμε αποκλειστικο θηλασμο αλλα και αν δεν τα καταφερουμε δεν πειραζει τουλαχιστον προσπαθησαμε. Ασε γιατι τα χω παρει αγρια με μια γνωστη μου που ζητησε αμεσως χαπι! Τι φοβηθηκε μη χαλασει το σωμα της? "Ε δεν μπορω, δε θελω, δυσκολα ειναι" το μωρο της καθολου δεν το σκεφτεται...αν πεις κατι ομως γινεσαι κακια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 311356

Ο γυναικολογος μου οταν του ειπα οτι θελω να θηλασω αποκλειστικα και για χρονια (καλα,οχι μεχρι να παει και φανταρος Laughing ), με κοιταζε σαν ουφο. Και τον ρωτησα γιατι του φανηκε περιεργο και μου απαντησε.. ''γιατι οι περισσοτερες γυναικες δε θελουν''...
Και ειλικρινα απορω, υποτιθεται το κανουν για ευκολια... Δεν ειναι πιο δυσκολο να εχεις 100 τσιμπραγκαλα για να φτιαξεις ενα γαλα απο το να το ''πετας'' στο στηθος;;; Ειλικρινα την εχω αυτη την απορια... scratch

58ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Παρ Οκτ 21, 2011 9:44 pm

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσακια μου Very Happy Καταλαβαινω απολυτα ολες τις νεες μανουλες γιατι απλα εχουμε τις ιδιες ανησυχίες δεδομένου οτι ο θηλασμος δεν ειναι ευκολος ειδικα στην συχρονη εποχη που εχουμε συνηθισει στην ταχυτητα και την ευκολια.Εμεις γεννησαμε πριν ενα μηνα και ενω αρχικα ηθελα να θηλασω δεν τα καταφερα διοτι το μωρο μπηκε μοναδα για 3 ημερες και πηρε ξενο αρκετο και μετα δεν μπορουσε να πιασει το στηθος,αποτελεσμα?να γυρισουμε σπιτι και εγω να συνεχιζω να του δινω ξενο γιατι πειναγε και εκλαιγε ασταματητα και εγω ειχα λιγο γαλα.Η απογοητευση μου μεγαλη δεδομενου οτι ξεκινησα με την βοηθεια της αδερφης μου προσπαθειες με πολυυυυυυυυυυυυυ πονο (-η αδερφη μου εχει δυο παιδια θηλαζε αποκλειστικα για δυο χρονια ,ειδικα τον μικρο-)ενω οι θηλες μου ειχαν τραυματιστει ασχημα,πονος αιμα ακομη και πυον.Εν ολιγοις αν δεν ηταν η αδερφη μου θα τα ειχα παρατησει απο την πρωτη μερα!!!!Σημερα λοιπον μετα απο 32 ημερες εχουμε καταφερει να θηλαζουμε αποκλειστικα εχουμε αρκετο γαλατακι κενωσεις τουλαχιστον 2 την ημερα και συμπληρωμα δεν εχω δωσει καθολου μεχρι στιγμης απο τοτε που με πολυ κοπο και πεισμα τα καταφεραμε ητοι 25 μερες περιπου Very Happy Very Happy μακαρι να συνεχισουμε ετσι και να καταφερω να θηλασω το μεγιστο δυνατο.καλη επιτυχια σε ολες μας και καλη δυναμη οτι και να αποφασισετε το σιγουρο ειναι οτι θελετε το καλυτερο για τα μωρακια σας και θα το πετυχετε-αλλωστε και εμεις 4 κοριτσια στην οικογενεια και καμια μας δεν θηλασε λογω ανωτερας βιας!λοιπον τι επρεπε να κανει η μητερα μου??θελω να πω πράττουμε οτι ειναι καλυτερο για το μωρο χωρις να αμελουμε ωστοσο και την ψυχικη υγεια της μητερας η οποια ειναι απαραιτητη Wink

59ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Σαβ Οκτ 22, 2011 5:35 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:

Ο γυναικολογος μου οταν του ειπα οτι θελω να θηλασω αποκλειστικα και για χρονια (καλα,οχι μεχρι να παει και φανταρος Laughing ), με κοιταζε σαν ουφο. Και τον ρωτησα γιατι του φανηκε περιεργο και μου απαντησε.. ''γιατι οι περισσοτερες γυναικες δε θελουν''...
Και ειλικρινα απορω, υποτιθεται το κανουν για ευκολια... Δεν ειναι πιο δυσκολο να εχεις 100 τσιμπραγκαλα για να φτιαξεις ενα γαλα απο το να το ''πετας'' στο στηθος;;; Ειλικρινα την εχω αυτη την απορια... scratch

Και εγώ την είχα όσο ήμουν έγκυος. Τώρα πια την έχω λύσει Razz Razz Razz
Θεωρητικά θα σου πω τι έχω καταλάβει γιατί εγώ δεν έχω δώσει φόρμουλα στην κόρη μου.
Ναι είναι μεγαλύτερη ευκολία το ξένο γιατί:
Εγώ μέχρι να γίνει η μικρή 3-4 μηνών δεν είχα κανένα πρόγραμμα, είχα έξω το στήθος γιατί είχα πληγωμένες θηλές, όλη μέρα το μωρό στην αγκαλιά μου και να θηλάζει ή να κοιμάται, το βράδυ δεν κοιμόμασταν πολύ (δεν έπαιρνε πιπίλα), δεν μπορούσα να την αφήσω πουθενά, για κανένα λόγο γιατί δεν ήξερα πότε και αν θα πεινάσει (μεταξύ μας δεν ήθελα & να την αφήσω Very Happy )γενικά ήταν πολύ πολύ δύσκολα.
Βλέπω τώρα και την κουμπάρα μου (και πολλές άλλες, απλά αυτή γέννησε πριν δύο μήνες) Το μωράκι μας είναι 2 μηνών και κάτι. Δεν θήλασε καθόλου γιατί έκανε ίκτερο και ξεκίνησε με ξένο γάλα (αυτή είναι η πολιτική του ΙΑΣΩ) απο τότε που σαράντισαν (και πιο πριν, αλλά απο τότε πιο έντονα) βγαίνουν πολύ συχνά έξω. Ο μικρός στο σπίτι όλη μέρα κοιμάται. Ξυπνάει μόνο για να φάει και ξανακοιμάται. Είναι ζήτημα να μένει ξύπνιος μία γεμάτη ώρα το εικοσιτετράωρο. Το ξένο γάλα είναι βαρύ και δεν χωνευεται τόσο εύκολα και τόσο γρήγορα όσο το μητρικό, οπότε είναι υπέρ του δέοντος γεμάτο το κοιλάκι και κοιμάααται το μωράκι Razz
Η μαμά του έχει επανέλθει στα κιλά της, τον αφήνει πολύ πολύ συχνά στις γιαγιάδες και βγαίνει βολτούλες & γενικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει και πολύ η ζωή της. (Εννοείτε πως είναι η δική μου οπτική αυτή)

Όταν πέρασαν -επιτέλους- αυτοί οι δύο εφιαλτικοί μήνες και κοίταζα το μωρό μου που τρώει, είναι το ίδιο συναίσθημα και τώρα, που είναι σχεδόν 15 μηνών και τρώει ακόμα απο εμένα, δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα μάτια μου. Θήλαζα και έκλαιγα απο ευτυχία.
Οπότε καταλήγω πως ο θηλασμός είναι δύσκολος. Πολύ δύσκολος. Δεν συγκρίνεται με τίποτα η δυσκολία του.
Όμως είναι ανεκτίμητος. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 417472

60ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Σαβ Οκτ 22, 2011 5:51 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
prozak έγραψε:σου στέλνω κι εσένα, αλλά μην παρεξηγηθώ..!! δεν είμαι ειδική στον θηλασμό, την δική μου εμπειρία σας γράφω... Laughing Laughing Laughing

αντί να στέλνεις πιμι γιατί δεν το ανοίγεις σε θεματάκι να ενημερωθούμε και να πάρουμε ιδέες όλες;;
εαν δεν μπορείς τότε πιμι κι εγώ !! πλίζζζ
Razz

61ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ Σαβ Οκτ 22, 2011 7:47 am

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://forum.eimaimama.gr/t8482-topic#231195

έτοιμο το θεματάκι..!!
αν βοηθηθεί έστω και μια μανούλα, εγώ θα είμαι πολύ περήφανη..!!!


ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 136747 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ - Σελίδα 3 136747

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις