Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
494 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 494 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απο οτι ειδα το site ειναι ξενο!Μηπως επειδη σε εμας δεν ειναι τοσο ευρεως γνωστη,εχει τοσο ανεβασμενη τιμη(ως καινουργιο προιον,οπως γινεται συνηθως?)

galani


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
black beauty έγραψε:Κοριτσια μπορει να θεωρησετε χαζη την ερωτηση μου,αλλα θα ρωτησω...Λοιπον πως καταλαβαινουμε αν το πλυντηριο μας ειναι 5κιλο η 7κιλο?

den to grafei panw to idio to plyntirio?? to diko mou grafei panw 8kg...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
galani

τελικα μαλλον ειναι αυτο που ειχα υποθεσει,δηλαδη 5κιλο!Βρηκα το προσπεκτους και δεν λεει χωριτηκοτητα αλλα λεει ποσα κιλα ρουχα να βαλω πχ 4,5 κιλα λευκα,οποτε ειναι 5κιλο!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α κοριτσια χρησιμοποιησα την μπαλα και εχω να πω πως ναι βγαζει τις μυρωδιες απο τα λερωμενα ρουχα,αλλα τους ρυπους που δεν βγαζει ενα κοινο απορρυπαντικο δεν τους βγαζει και αυτη!Επισης το κοινο απορρυπαντικο σου αφηνει και ενα αρωμα,αυτο δεν αφηνει τιποτα!Δηλαδη μαλλον θελει να βαζεις μαλακτικο,οποτε τι να το κανω αν δεν παιρνω απορρυπαντικο και παιρνω μαλακτικο,μπορει να ξοδευω λιγοτερα αλλα παλι ξοδευω...Απο την αλλη δεν επιβαρυνεται το περιβαλλον και δεν γεμιζουν αφρους τα ρουχα!

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Διαβάστε τι λέει εδώ!

http://meacolpa.blogspot.com/2012/05/blog-post_9820.html

πόσο "οικολογική" είναι άραγε;;

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bell έγραψε:Διαβάστε τι λέει εδώ!

http://meacolpa.blogspot.com/2012/05/blog-post_9820.html

πόσο "οικολογική" είναι άραγε;;


Rolling Eyes Rolling Eyes

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαλιστα! Mad



Εχει ενα δικιο εδω που τα λεμε!Ο καθενας την πουλαει οσο θελει!

Παραπανω καποια κοπελα το ανεφερε αυτο που λεει,οτι δηλαδη σε μια κοπελα ανοιξε η μπαλα και της χαλασε το πλυντηριο!

Roxani Lina

Roxani Lina
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Πήρα και έγω αυτή την μπάλα. Εμένα είναι σε λευκό χρώμα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν καθαρίζει.Τα ρούχα δεν μυρίζουν βέβαια, κάνεις όμως απολύμανση; Τι να πω έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις.

mama-chris

mama-chris
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και γω ειχα δει την διαφηιση για την πρασινη μπαλιτσα που την εχει 30ε τη μια ή 50ε τις δυο κ σκεφτομαι να την παρω.

αλλα διαβασα το λινκ που εβαλε η σουπερμαμα με τις οδηγιες και λεει τα παρακατω:

Οδηγίες χρήσης
Μουλιάστε τα πριν την πλύση για 20 εως 40 λεπτά.
Προσθέστε μόλις το 1/3 από το/τα απορρυπαντικό/α
που χρησιμοποιούσατε μέχρι τώρα (για το βέλτιστο αποτέλεσμα),
ενώ για εξαιρετικά βρώμικα ρούχα, προσθέστε μικρή ποσότητα
απορρυπαντικού επιτόπου στον λεκέ.
Πραγματοποιήστε την πλύση στο πρόγραμμα που επιθυμείτε, ΑΛΛΑ
ΌΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ 70°C.
Βγάλτε τα ρούχα από το πλυντήριο αφήνοντας μέσα στον κάδο
την/τις μπάλα/ες για μελλοντική χρήση.
Για κάθε 2 κιλά ρούχα χρησιμοποιήστε κι από μία μπάλα.
Για να αυξήσετε το χρόνο ζωής της, τοποθετείστε τη μπάλα
στον ήλιο μία φορά το μήνα.

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΛΗΥΣΙΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ?? ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ, ΒΑΖΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ Κ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΜΑΙ....

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΒΑΖΑΜΕ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ??

ΓΙΑ ΚΑΘΕ 2 ΚΙΛΑ ΡΟΥΧΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΙΑ ΜΠΑΛΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΙΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ 3 ΜΠΑΛΕΣ??

ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 3 ΜΠΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 7ΚΙΛΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΠΑΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟΥ??

http://www.panescakes.gr

Roxani Lina

Roxani Lina
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Από ότι διάβασα τις οδηγίες χρήσης της μπάλας που πήρα δεν ανέφερε κάτι για μούλιασμα.
Το μόνο που ανέφερε είναι ότι προαιρετικά βάζεις το 20% του απορρυπαντικού που χρησιμοποιούσες. Μετά από κάθε πλύση βγάζεις την μπάλα από τον κάδο για να στεγνώσει και ανα τακτά διαστήματα την βάζεις στον ήλιο.
Α και εγώ δεν έχω χρόνο για περίπλοκα πράγματα. Βάζω πλυντήριο και έφυγα.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Roxani Lina έγραψε:Από ότι διάβασα τις οδηγίες χρήσης της μπάλας που πήρα δεν ανέφερε κάτι για μούλιασμα.
Το μόνο που ανέφερε είναι ότι προαιρετικά βάζεις το 20% του απορρυπαντικού που χρησιμοποιούσες. Μετά από κάθε πλύση βγάζεις την μπάλα από τον κάδο για να στεγνώσει και ανα τακτά διαστήματα την βάζεις στον ήλιο.
Α και εγώ δεν έχω χρόνο για περίπλοκα πράγματα. Βάζω πλυντήριο και έφυγα.

Εισαι ευχαριστημενη?

Να σου πω εμενα οι οδηγιες λεγανε αυτο που λες, να την αφηνουμε που και που στον ηλιο, γιατι εχει καλυτερο αποτελεσμα,οσον αφορα το μουλιασμα που λες, απλα σε εμενα γραφει οτι προαιρετικα μπορεις να αφησεις τα ρουχα να σταθουν με το νερο και οχι να το στραγγισει, για επισης καλυτερα αποτελεσματα!


Για πες μου ομως βλεπεις διαφορα?Εμενα με νευριαζει λιγο το θεμα οτι δεν εχουν ενα ευχαριστο αρωμα τα ρουχα!Ενω με το απορρυπαντικο εχεις μια καποια ομορφη μυρωδια!Τελος, στις οδηγιες εγραφε οτι μπορω να την αφηνω στο πλυντηριο να στεγνωνει!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σημερα παρηγγειλα και εγω για μενα και τη μαμα μου,17 ευρω τη μια,το 1/2 να γλυτωσω σε απορυπαντικο μου φτανει,εξαλου τα ρουχα μας δεν ειναι λερωμενα απλα απο συνηθεια τα αλλαζουμε καθημερινα,στου μωρου που ειναι πολυ λερωμενα δεν νομιζω να κανει δουλεια,προσεξτε ομως γιατι μια μπαλα κανει για εως και 4 κιλα ρουχα αν εχετε μεγαλυτερο πλυντηριο θα χρειαστειτε 2!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Efita

Efita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mama-chris έγραψε:και γω ειχα δει την διαφηιση για την πρασινη μπαλιτσα που την εχει 30ε τη μια ή 50ε τις δυο κ σκεφτομαι να την παρω.

αλλα διαβασα το λινκ που εβαλε η σουπερμαμα με τις οδηγιες και λεει τα παρακατω:

Οδηγίες χρήσης
Μουλιάστε τα πριν την πλύση για 20 εως 40 λεπτά.
Προσθέστε μόλις το 1/3 από το/τα απορρυπαντικό/α
που χρησιμοποιούσατε μέχρι τώρα (για το βέλτιστο αποτέλεσμα),
ενώ για εξαιρετικά βρώμικα ρούχα, προσθέστε μικρή ποσότητα
απορρυπαντικού επιτόπου στον λεκέ.
Πραγματοποιήστε την πλύση στο πρόγραμμα που επιθυμείτε, ΑΛΛΑ
ΌΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ 70°C.
Βγάλτε τα ρούχα από το πλυντήριο αφήνοντας μέσα στον κάδο
την/τις μπάλα/ες για μελλοντική χρήση.
Για κάθε 2 κιλά ρούχα χρησιμοποιήστε κι από μία μπάλα.
Για να αυξήσετε το χρόνο ζωής της, τοποθετείστε τη μπάλα
στον ήλιο μία φορά το μήνα.

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΛΗΥΣΙΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ?? ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ, ΒΑΖΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ Κ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΜΑΙ....

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΒΑΖΑΜΕ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ??

ΓΙΑ ΚΑΘΕ 2 ΚΙΛΑ ΡΟΥΧΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΙΑ ΜΠΑΛΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΙΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ 3 ΜΠΑΛΕΣ??

ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 3 ΜΠΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 7ΚΙΛΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΠΑΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟΥ??

Συμφωνώ μαζί σου mama-chris έτσι όπως τα λέει δεν συμφέρει. Και ποιός έχει χρόνο σήμερα να μουλιάσει τα ρούχα κλπ κλπ κλπ;

Roxani Lina

Roxani Lina
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
black beauty έγραψε:
Roxani Lina έγραψε:Από ότι διάβασα τις οδηγίες χρήσης της μπάλας που πήρα δεν ανέφερε κάτι για μούλιασμα.
Το μόνο που ανέφερε είναι ότι προαιρετικά βάζεις το 20% του απορρυπαντικού που χρησιμοποιούσες. Μετά από κάθε πλύση βγάζεις την μπάλα από τον κάδο για να στεγνώσει και ανα τακτά διαστήματα την βάζεις στον ήλιο.
Α και εγώ δεν έχω χρόνο για περίπλοκα πράγματα. Βάζω πλυντήριο και έφυγα.

Εισαι ευχαριστημενη?

Να σου πω εμενα οι οδηγιες λεγανε αυτο που λες, να την αφηνουμε που και που στον ηλιο, γιατι εχει καλυτερο αποτελεσμα,οσον αφορα το μουλιασμα που λες, απλα σε εμενα γραφει οτι προαιρετικα μπορεις να αφησεις τα ρουχα να σταθουν με το νερο και οχι να το στραγγισει, για επισης καλυτερα αποτελεσματα!


Για πες μου ομως βλεπεις διαφορα?Εμενα με νευριαζει λιγο το θεμα οτι δεν εχουν ενα ευχαριστο αρωμα τα ρουχα!Ενω με το απορρυπαντικο εχεις μια καποια ομορφη μυρωδια!Τελος, στις οδηγιες εγραφε οτι μπορω να την αφηνω στο πλυντηριο να στεγνωνει!

Ευχαριστημένη απόλυτα δεν είμαι, γιατί τα ρούχα δεν μυρίζουν φρεσκάδα. Από θέμα οικονομίας απορρυπαντικού είμαι ευχαριστημένη.
Επίσης μία φίλη μου, που είναι χημικός, μου είπε ότι αυτή η μπάλα στηρίζεται στη νανοτεχνολογία, η οποία είναι καινούργια μέθοδος στη χρήση πλυντηρίου. Οπότε επειδή δεν έχουν δει αποτελέσματα(θετικά ή αρνητικά), δεν μου συστήνει να τη χρησιμοποιώ στο μωρό. Στα δικά μας ρούχα μου είπε οκ.

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρηκα αυτο!!!!!


http://www.karditsalive.net/index.php?option=com_content&view=article&id=13912%3A2012-06-02-06-14-30&catid=56%3Aepistimi-texnologia&Itemid=80



Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ενημερώνει τους καταναλωτές για τα εξής :

«Το τελευταίο διάστημα παρατηρείται μια συνεχής προβολή διαφημιστικών καταχωρήσεων για προϊόντα διάφορων εταιρειών, που αφορούν σε «μπάλες πλυσίματος ρούχων» (washing ball, laundry ball κ.λ.π.», τα οποία προωθούνται ως τα προϊόντα που μπορούν να αντικαταστήσουν τα απορρυπαντικά στα πλυντήρια ρούχων και να αποφέρουν μεγάλο όφελος στους καταναλωτές ενώ ταυτόχρονα προστατεύεται το περιβάλλον. Η προώθηση των προϊόντων αυτών γίνεται με ισχυρισμούς όπως ότι : «πρόκειται για προϊόντα που παράχθηκαν κατόπιν επιστημονικών ερευνών (νανοτεχνολογία κ.λ.π.), ότι είναι «Οικολογικά», «υποαλλεργικά», «έχουν αντιβακτηριδιακή δράση» κ.λ.π. και η χρήση τους έχει ως αποτέλεσμα «οικονομία στην κατανάλωση νερού και ρεύματος» κ.λ.π.. Επίσης χρησιμοποιούνται μαρτυρίες επώνυμων για την απόδειξη των παραπάνω ισχυρισμών.

Κατόπιν των παραπάνω καταχωρήσεων η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή προκειμένου να προστατεύσει τα οικονομικά συμφέροντα των καταναλωτών από ενδεχόμενη παραπλάνησή τους, έχει ήδη ξεκινήσει σχετική έρευνα σε συνεργασία με το Γενικό Χημείο του Κράτους, τις Περιφερειακές Υπηρεσίες Εμπορίου και τον ΑΣΑΟΣ, αρμόδιο φορέα για την απονομή του οικολογικού σήματος.

Από τα μέχρι τώρα στοιχεία που έχει συγκεντρώσει η Υπηρεσία μας προκύπτουν τα εξής:

Στην Ισπανία, η Αρμόδια Αρχή για την Προστασία των Καταναλωτών κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι ισχυρισμοί με τους οποίους προωθούνται τα εν λόγω προϊόντα («gadgets») είναι παραπλανητικοί και διέταξε την παύση της παραπλανητικής διαφήμισης, επειδή οι εργαστηριακές δοκιμές σε 14 προϊόντα της κατηγορίας, έδειξαν ότι τα αποτελέσματα του πλυσίματος στο πλυντήριο είναι το ίδιο με το να είχε χρησιμοποιηθεί σκέτο νερό. Επίσης διαπιστώθηκε ότι κατά το πλύσιμο δεν εξαλείφονται τα μικρόβια και τα βακτήρια. Επισημάνθηκε δε, ότι αν κατά τη διάρκεια του πλυσίματος ανοίξει αυτή η μπάλα υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί πρόβλημα στο πλυντήριο.

Η Αρμόδια Αρχή των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής (Federal Trade Commission Protecting America’s Consumers - FTC) σε ανακοίνωσή της για προϊόντα «Laundry Gadgets» αναφέρει ότι «… οι καταναλωτές πριν σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα δοκιμασμένα απορρυπαντικά θα πρέπει να σκεφθούν ότι οι δοκιμές έχουν δείξει ότι αυτά τα “gadgets” δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να “καθαρίζουν” το πορτοφόλι τους και ότι, στην καλύτερη περίπτωση, είναι οριακά καλύτερα από το πλύσιμο των ρούχων σε ζεστό νερό και μόνο, και όχι τόσο αποτελεσματικά όσο το πλύσιμο με απορρυπαντικό πλυντηρίων ρούχων, στη χειρότερη περίπτωση, τα προϊόντα είναι εντελώς άχρηστα».

Με βάση τα παραπάνω η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή συνιστά στους καταναλωτές να είναι επιφυλακτικοί ως προς την αγορά των εν λόγω προϊόντων. Με την ολοκλήρωση των ελέγχων θα εκδοθεί Δελτίο Τύπου για την σχετική ενημέρωση των καταναλωτών. Στις περιπτώσεις δε που θα διαπιστωθεί παραπλάνηση των καταναλωτών από ισχυρισμούς που θα κριθούν αναληθείς και παραπλανητικοί, με βάση τη νομοθεσία «Περί Προστασίας των Καταναλωτών» και στα πλαίσια της προστασίας των οικονομικών συμφερόντων των καταναλωτών, θα επιβληθούν αυστηρές κυρώσεις για την παύση της αθέμιτης εμπορικής πρακτικής.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μάλιστα...LidaR...δηλαδή,μας κοροιδεύουν κατάμουτρα!
Ομολογώ ,ότι μπήκα κι εγώ σε πειρασμό να την αγοράσω αλλά κάπου κόλλησα.
Να ρωτήσω,όμως κάτι??Γιατί πριν βγει στο εμπόριο κάτι δεν το ερευνούν και αφήνουν να μπει και σε διαφήμιση???
Το κράτος πού είναι????

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν έχω ιδέα....κι εγώ τυχαία έπεσα πάνω στην δημοσίευση......και θυμηθηκσ που το είχα διαβάσει εδω και λεω κατσε να το ποσταρω.......

εξ αλλου ειναι γνωστο οτι πρωτα πρεπει να γινει η μ@λ@κι@ και μετα να βγουμε να δικαιολογηθούμε .....

giota1977

giota1977
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΡΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΩ

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι να πω.....too good to be true???!!!??

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και γω την εχω παρει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Και με λιγο,ελαχστο μαλακτικο που βαζω μυριζουν και ωραια τα ρουχα.

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ksapphire έγραψε:και γω την εχω παρει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Και με λιγο,ελαχστο μαλακτικο που βαζω μυριζουν και ωραια τα ρουχα.



http://www.karditsalive.net/index.php?option=com_content&view=article&id=13912%3A2012-06-02-06-14-30&catid=56%3Aepistimi-texnologia&Itemid=80



Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ενημερώνει τους καταναλωτές για τα εξής :

«Το τελευταίο διάστημα παρατηρείται μια συνεχής προβολή διαφημιστικών καταχωρήσεων για προϊόντα διάφορων εταιρειών, που αφορούν σε «μπάλες πλυσίματος ρούχων» (washing ball, laundry ball κ.λ.π.», τα οποία προωθούνται ως τα προϊόντα που μπορούν να αντικαταστήσουν τα απορρυπαντικά στα πλυντήρια ρούχων και να αποφέρουν μεγάλο όφελος στους καταναλωτές ενώ ταυτόχρονα προστατεύεται το περιβάλλον. Η προώθηση των προϊόντων αυτών γίνεται με ισχυρισμούς όπως ότι : «πρόκειται για προϊόντα που παράχθηκαν κατόπιν επιστημονικών ερευνών (νανοτεχνολογία κ.λ.π.), ότι είναι «Οικολογικά», «υποαλλεργικά», «έχουν αντιβακτηριδιακή δράση» κ.λ.π. και η χρήση τους έχει ως αποτέλεσμα «οικονομία στην κατανάλωση νερού και ρεύματος» κ.λ.π.. Επίσης χρησιμοποιούνται μαρτυρίες επώνυμων για την απόδειξη των παραπάνω ισχυρισμών.

Κατόπιν των παραπάνω καταχωρήσεων η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή προκειμένου να προστατεύσει τα οικονομικά συμφέροντα των καταναλωτών από ενδεχόμενη παραπλάνησή τους, έχει ήδη ξεκινήσει σχετική έρευνα σε συνεργασία με το Γενικό Χημείο του Κράτους, τις Περιφερειακές Υπηρεσίες Εμπορίου και τον ΑΣΑΟΣ, αρμόδιο φορέα για την απονομή του οικολογικού σήματος.

Από τα μέχρι τώρα στοιχεία που έχει συγκεντρώσει η Υπηρεσία μας προκύπτουν τα εξής:

Στην Ισπανία, η Αρμόδια Αρχή για την Προστασία των Καταναλωτών κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι ισχυρισμοί με τους οποίους προωθούνται τα εν λόγω προϊόντα («gadgets») είναι παραπλανητικοί και διέταξε την παύση της παραπλανητικής διαφήμισης, επειδή οι εργαστηριακές δοκιμές σε 14 προϊόντα της κατηγορίας, έδειξαν ότι τα αποτελέσματα του πλυσίματος στο πλυντήριο είναι το ίδιο με το να είχε χρησιμοποιηθεί σκέτο νερό. Επίσης διαπιστώθηκε ότι κατά το πλύσιμο δεν εξαλείφονται τα μικρόβια και τα βακτήρια. Επισημάνθηκε δε, ότι αν κατά τη διάρκεια του πλυσίματος ανοίξει αυτή η μπάλα υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί πρόβλημα στο πλυντήριο.

Η Αρμόδια Αρχή των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής (Federal Trade Commission Protecting America’s Consumers - FTC) σε ανακοίνωσή της για προϊόντα «Laundry Gadgets» αναφέρει ότι «… οι καταναλωτές πριν σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα δοκιμασμένα απορρυπαντικά θα πρέπει να σκεφθούν ότι οι δοκιμές έχουν δείξει ότι αυτά τα “gadgets” δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να “καθαρίζουν” το πορτοφόλι τους και ότι, στην καλύτερη περίπτωση, είναι οριακά καλύτερα από το πλύσιμο των ρούχων σε ζεστό νερό και μόνο, και όχι τόσο αποτελεσματικά όσο το πλύσιμο με απορρυπαντικό πλυντηρίων ρούχων, στη χειρότερη περίπτωση, τα προϊόντα είναι εντελώς άχρηστα».

Με βάση τα παραπάνω η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή συνιστά στους καταναλωτές να είναι επιφυλακτικοί ως προς την αγορά των εν λόγω προϊόντων. Με την ολοκλήρωση των ελέγχων θα εκδοθεί Δελτίο Τύπου για την σχετική ενημέρωση των καταναλωτών. Στις περιπτώσεις δε που θα διαπιστωθεί παραπλάνηση των καταναλωτών από ισχυρισμούς που θα κριθούν αναληθείς και παραπλανητικοί, με βάση τη νομοθεσία «Περί Προστασίας των Καταναλωτών» και στα πλαίσια της προστασίας των οικονομικών συμφερόντων των καταναλωτών, θα επιβληθούν αυστηρές κυρώσεις για την παύση της αθέμιτης εμπορικής πρακτικής.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!


Κοινως την πατησαμε!Αν και εγω εξεφρασα απο την αρχη πως δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενη!Δεν βαριεσαι δεν ειναι στο πρωτο που μας παραπλανουν!Τουλαχιστον θα το δουνε και αλλες μανουλες και δεν θα το αγορασουν!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rolling Eyes
εχω καιρο να τη βαλω σκετη.. τη βαζω απλα με μικροτερη δοση απορυπαντικου... φοβαμαι και για το πληντυριο η αληθεια....

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε: Rolling Eyes
εχω καιρο να τη βαλω σκετη.. τη βαζω απλα με μικροτερη δοση απορυπαντικου... φοβαμαι και για το πληντυριο η αληθεια....

Και γω βαζω πολυ λιγο απορυπαντικο ,οταν ομως ειναι πολυ λερωμενα τα ρουχα.
Απο τον Καναδα ,κατι συγγενεις μου ειπαν οτι η εναντιωση σε αυτα τα προιοντα ερχεται απο τις εταιριες απορρυπαντικων γιατι εγινε τεραστια μειωση στα κερδη τους.
Τι να πεις.Εγω παντως δεν μετανιωσα που την πηρα. Το αντιθετο ,θα ελεγα.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εσυ τι βαζεις σκετη μεσα? η αληθεια μια φορα την εβαλα σκετη..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις