Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

ria28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos ευχαριστουμε για τις πληροφοριες προσωπικα δεν ηξερα ουτε οτι η εκκλησια εχει παιδικους σταθμους ουτε τα αλλα link που μας εδωσες. μπραβο!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ria28 έγραψε:litsakos ευχαριστουμε για τις πληροφοριες προσωπικα δεν ηξερα ουτε οτι η εκκλησια εχει παιδικους σταθμους ουτε τα αλλα link που μας εδωσες. μπραβο!!

Παρακαλω αλλα η florentiab μας εδωσε πληροφοριες Very Happy

ria28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστουμε και εκεινη λοιπον!!! Very Happy και εσενα φιλακια πολλα!!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το κοστος ενος ιδιωτικου σταθμου ποικιλλει αναλογα με την περιοχη, την σιτιση, την μετακινηση.. θελει παρα πολυ καλο ψαξιμο!!!
το προγραμμα μεσω εσπα, θα συνεχιστει κ φετος- τελευταια ενημερωση που ειχα πριν λιγες μερες απο την διευθυντρια μας.. βεβαια κανεις δεν ξερει τι μας ξημερωνει, οποτε ας ειμαστε επιφυλακτικοι!
οσο για τους δημοτικους παιδικους, παλι παιζει ρολο η περιοχη αλλα κ η ζητηση που υπαρχει.. παντως ξερω απο πρωτο χερι, κ το εζησα κιολας, οτι κρατανε θεσεις για "δικα τους" παιδακια κι ας λενε μερικοι οτι καλυφθηκαν οι θεσεις..

Kat3rina

Kat3rina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα σε όλες σας!
Θα ήθελα να πω 2-3 πραγματάκια για τους Δημοτικούς Παιδικούς Σταθμούς,και την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει.Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι σε έναν δημοτικό παιδικό σταθμό,ακολουθείται η μοριοδότηση.Όταν εργάζονται και οι δύο γονείς,και επίσης έχουν οικογενειακό εισόδημα μέχρι ένα συγκεκριμένο ύψος (ιδιαίτερα χαμηλό μάλιστα),προηγούνται έναντι άλλων.Επιπλέον όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω,υπάρχουν τα επιπλέον μόρια για ΑΜΕΑ,για μονογονεϊκες οικογένειες,τρίτεκνους κλπ.Οι άνεργοι γονείς επίσης,ακόμα κ αν δεν έχουν κυριολεκτικά να ταϊσουν το παιδί τους,απορρίπτονται από τους παιδικούς σταθμούς.Το ίδιο κ εργαζόμενοι γονείς,που ενω μπορεί να απουσιάζουν από το σπίτι τους όλη τη μέρα,το εισόδημά τους είναι τέτοιο που το κράτος κρίνει,οτι μπορούν να τα σκάσουν σε έναν ιδιωτικό ή σε μια μπέιμπι σίτερ..Παράλογο?Όχι μόνο,κυρίως αντίθετο από τον ρόλο που θα έπρεπε να παίζει ένας Δημοτικός/Κρατικός φορέας,που δεν είναι άλλος,από το να διευκολύνει με τον μέγιστο δυνατό τρόπο,ένα εργαζόμενο-άνεργο ζευγάρι με παιδιά.Οι Δημοτικοί σταθμοί (όπως και τα σχολεία),από όταν ξεκίνησε να ισχύει ο Καλλικράτης,εντάχθηκαν στην αποκλειστική δικαιοδοσία των Δήμων.Πράγμα που σημαίνει,οτι δν παίρνουν φράγκο για τη λειτουργία τους από την κεντρική κρατική διοίκηση,αλλα οι Δήμοι,με τα κουτσουρεμένα οικονομικά τους,είναι υπεύθυνοι να τους συντηρήσουν οικονομικά.Αυτό φυσικά έχει ως αποτέλεσμα,την μείωση προσωπικού-ειδικά των συμβασιούχων-,το χαμήλωμα της ποιότητας της σίτισης,την επιβολή τροφείων σε κάποιος σταθμούς για να συνεχιστεί η λειτουργία τους,την αύξηση των δημοτικών τελών,και φυσικά τη μείωση των διαθέσιμων θέσεων για τα παιδάκια.Αποτέλεσμα αυτής της πολιτικής,είναι οι Δημοτικοί σταθμοί να μη μπορούν επουδενεί να καλύψουν τις ανάγκες των ζευγαριών,και φυσικά να μεγαλώνει όλο κ περισσότερο το κομμάτι της πίτας που καρπώνονται οι ιδιωτικοί παιδικοί..Τυχαίο?Δε νομίζω.Συγγνώμη που σας κούρασα,αλλά επειδή όλοι μας πληρώνουμε ανελειπώς φόρους και Δημοτικά Τέλη,είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε και ποίες είναι εκείνες οι υπηρεσίες της οποίες θα έπρεπε να απολαμβάνουμε.Η κρατική μέριμνα για τα παιδάκια μας,είναι μία από αυτές..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:, οτι κρατανε θεσεις για "δικα τους" παιδακια κι ας λενε μερικοι οτι καλυφθηκαν οι θεσεις..

Ε ναι,αυτο ειναι επισης ενα θεμα. Κ εγω στην φαση που βρισκομαι τωρα να σου πω την αληθεια ρωταω γνωστους...δεν μπορω να συμβιβαστω με την ιδεα οτι το παιδι μου που θα ειναι 4 τον Σεπτεμβρη θα μεινει σπιτι (αφου ουτε προνηπιο υπαρχει εδω κ 2 χρονια στο σχολειο που υπαγεται)...εφτασε η ωρα να παει σχολειο ρε γμτ...

Kat3rina έγραψε:Καλημέρα σε όλες σας!
Θα ήθελα να πω 2-3 πραγματάκια για τους Δημοτικούς Παιδικούς Σταθμούς,και την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει.Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι σε έναν δημοτικό παιδικό σταθμό,ακολουθείται η μοριοδότηση.Όταν εργάζονται και οι δύο γονείς,και επίσης έχουν οικογενειακό εισόδημα μέχρι ένα συγκεκριμένο ύψος (ιδιαίτερα χαμηλό μάλιστα),προηγούνται έναντι άλλων.Επιπλέον όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω,υπάρχουν τα επιπλέον μόρια για ΑΜΕΑ,για μονογονεϊκες οικογένειες,τρίτεκνους κλπ.Οι άνεργοι γονείς επίσης,ακόμα κ αν δεν έχουν κυριολεκτικά να ταϊσουν το παιδί τους,απορρίπτονται από τους παιδικούς σταθμούς.Το ίδιο κ εργαζόμενοι γονείς,που ενω μπορεί να απουσιάζουν από το σπίτι τους όλη τη μέρα,το εισόδημά τους είναι τέτοιο που το κράτος κρίνει,οτι μπορούν να τα σκάσουν σε έναν ιδιωτικό ή σε μια μπέιμπι σίτερ..Παράλογο?Όχι μόνο,κυρίως αντίθετο από τον ρόλο που θα έπρεπε να παίζει ένας Δημοτικός/Κρατικός φορέας,που δεν είναι άλλος,από το να διευκολύνει με τον μέγιστο δυνατό τρόπο,ένα εργαζόμενο-άνεργο ζευγάρι με παιδιά.Οι Δημοτικοί σταθμοί (όπως και τα σχολεία),από όταν ξεκίνησε να ισχύει ο Καλλικράτης,εντάχθηκαν στην αποκλειστική δικαιοδοσία των Δήμων.Πράγμα που σημαίνει,οτι δν παίρνουν φράγκο για τη λειτουργία τους από την κεντρική κρατική διοίκηση,αλλα οι Δήμοι,με τα κουτσουρεμένα οικονομικά τους,είναι υπεύθυνοι να τους συντηρήσουν οικονομικά.Αυτό φυσικά έχει ως αποτέλεσμα,την μείωση προσωπικού-ειδικά των συμβασιούχων-,το χαμήλωμα της ποιότητας της σίτισης,την επιβολή τροφείων σε κάποιος σταθμούς για να συνεχιστεί η λειτουργία τους,την αύξηση των δημοτικών τελών,και φυσικά τη μείωση των διαθέσιμων θέσεων για τα παιδάκια.Αποτέλεσμα αυτής της πολιτικής,είναι οι Δημοτικοί σταθμοί να μη μπορούν επουδενεί να καλύψουν τις ανάγκες των ζευγαριών,και φυσικά να μεγαλώνει όλο κ περισσότερο το κομμάτι της πίτας που καρπώνονται οι ιδιωτικοί παιδικοί..Τυχαίο?Δε νομίζω.Συγγνώμη που σας κούρασα,αλλά επειδή όλοι μας πληρώνουμε ανελειπώς φόρους και Δημοτικά Τέλη,είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε και ποίες είναι εκείνες οι υπηρεσίες της οποίες θα έπρεπε να απολαμβάνουμε.Η κρατική μέριμνα για τα παιδάκια μας,είναι μία από αυτές..

Καλα εκανες και μας εγραψες αυτο το ποστ. Δεν μπορω να σκεφτω πως να αντιδρασουμε οι γονεις σε αυτη την κατασταση. Sad

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμείς ζούμε σε επαρχιακή πόλη και δίνουμε 250 ευρώ μηνιαίως.
Και να προσθέσω ότι μια φορά την εβδομάδα έρχεται γυμνάστρια στο σταθμό και κάνει γυμναστική και επίσης μια φορά την εβδομάδα έρχεται δασκάλα μουσικής και κάνει μάθημα στα παιδάκια χωρίς φυσικά να χρεωνόμαστε εμείς οι γονείς επιπλέον γι' αυτά τα μαθήματα Smile Smile

Kat3rina

Kat3rina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλα εκανες και μας εγραψες αυτο το ποστ. Δεν μπορω να σκεφτω πως να αντιδρασουμε οι γονεις σε αυτη την κατασταση. Sad
[/quote

Αναφορικά με τις θέσεις που κρατάνε για τα παιδιά τα δικά τους.Δυστυχώς διεφθαρμένοι υπάρχουν παντού.Όπου μπορούμε όμως,πρέπει να τους εντοπίζουμε και να τους ξεμπροστιάζουμε,είτε είναι γονείς,είτε εργαζόμενοι.Και νομίζω ότι μπορείς να ελέγξεις τη μοριοδοτηση του καθένα που έχει κάνει αίτηση σε έναν παιδικό..
Τώρα ως προς το πώς να αντιδράσουμε,θα σου πω καθαρά τη δική μου γνώμη,η οποία σαφώς δν αποτελεί σώνει και ντε συμβουλή.Σχεδόν σε κάθε περιοχή,υπάρχουν φορείς που ασχολούνται με τα τοπικά ζητήματα,ιδιαίτερα τα τελευταία 2 χρόνια με την έναρξη της κρίσης.Κάποιοι είναι πολιτικοί φορείς,κάποιοι επαγγελματικοί (πχ.σωματεία εργαζομένων),κάποιοι ενώσεις πολιτών,με υπαρκτό ή ανύπαρκτο πολιτικό προσδιορισμό.Η συλλογικότητα θα έλεγα είναι η λύση.Η κατανόηση οτι το κάθε ζήτημα,δεν αποτελεί δικό μας προσωπικό πρόβλημα,που θα πρέπει να στίψουμε το κεφάλι μας να το λύσουμε μονάχοι μας.Και φυσικά,η συνειδητοποίηση,οτι το θέμα των παιδικών σταθμών πχ. είναι μονάχα ένα απειροελάχιστο κομμάτι μιας ενιαίας πολιτικής,που εφαρμόζεται στη χώρα μας τα τελευταία-πολλά-χρόνια,και γίνεται ιδαίτερα επιθετική τα χρόνια της κρισης..

ioannouli


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγώ τα τελευταία χρόνια μένω στον Γέρακα όπου: 1) τα τέλη που πληρώνουμε είναι ιδιαιτέρως υψηλά! 2) ο δήμος έχει ένα φοβερό πλεόνασμα στα ταμεία του (όπως διαφημίζει...). Ξέρετε πόσους δημοτικούς σταθμούς έχει ο δήμος; 1!!! Όπου πέρσι που είχα ρωτήσει δέχεται 30-40 παιδάκια από τις 400+ αιτήσεις που γίνονται! Δεν είχα καμμία ελπίδα να μου δεχτούν τη μικρή μιας και δουλεύω και εγώ και ο άντρας μου και θεωρούμαστε υψηλόμισθοι... (λέω να το αφήσω ασχολίαστο το υψηλόμισθοι μιας και δεν είναι του παρόντος!)

Στο θέμα μας λοιπόν... Την πάω σε ιδιωτικό στην Αγία Παρασκευή όπου κοστίζει €4500/χρόνο χωρίς σχολικό, με φαγητό. Οι ώρες που θα κάτσει το παιδί εκεί δεν έχουν σημασία, είτε στις 12 την πάρω είτε στις 5 είναι το ίδιο. Βέβαια είμαι πολύ ευχαριστημένη απο τις δασκάλες, την οργάνωση, το φαγητό και η διαφορά στη συμπεριφορά που βλέπω στο παιδί είναι φοβερή (προς το καλύτερο πάντα...).

Kat3rina

Kat3rina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="ioannouli"]Εγώ τα τελευταία χρόνια μένω στον Γέρακα όπου: 1) τα τέλη που πληρώνουμε είναι ιδιαιτέρως υψηλά! 2) ο δήμος έχει ένα φοβερό πλεόνασμα στα ταμεία του (όπως διαφημίζει...). Ξέρετε πόσους δημοτικούς σταθμούς έχει ο δήμος; 1!!! Όπου πέρσι που είχα ρωτήσει δέχεται 30-40 παιδάκια από τις 400+ αιτήσεις που γίνονται! Δεν είχα καμμία ελπίδα να μου δεχτούν τη μικρή μιας και δουλεύω και εγώ και ο άντρας μου και θεωρούμαστε υψηλόμισθοι... (λέω να το αφήσω ασχολίαστο το υψηλόμισθοι μιας και δεν είναι του παρόντος!)

Ioannouli εδώ έχεις ένα μεγάλο δίκιο.Γνωρίζω για τον γέρακα,και το πλεόνασμα των 10 νομίζω εκατομμυρίων που λέει οτι διαθέτει στα ταμεία του.Τώρα αν αυτά τα ποσά τα αποκόμισε ο δήμος από το γδύσιμο των δημοτών στα δημοτικά τέλη,ή αν τα δανείστηκε από τράπεζα είναι ένα άλλο ζήτημα.Και ο Δήμος Ν.Ιωνίας που ζω,είναι ένας από τους Δήμους με τα υψηλότερα δημοτικά τέλη της Αθήνας.Υψηλότερα ακόμα και από τον Δήμο Κηφισιάς.Σαφώς λοιπόν κ το θέμα δεν είναι αποκλειστικά και μόνο οικονομικό.Είναι και ζήτημα προσανατολισμού της κάθε τοπικής ηγεσίας.προφανως η δημοτική αρχή του Γέρακα,δεν έχει κανέναν καημό για το πώς θα λύσει το ζήτημα των 400 οικογενειών που δεν ξέρουν τι να κάνουν με τα παιδάκια τους.Και είναι επίσης πιθανόν,όταν η δική σας απαίτηση αναγκάσει τον Δημο (είτε του Γερακα είτε τον όποιο άλλο), να δώσει μια λύση στο πρόβλημα,να το κάνει με περαιτέρω αύξηση των δημοτικών τελών,ή με την επιβολή τροφείων κ άλλων ανταποδοτικών τελών....
Πάντως όσων αφορά στο κόστος των ιδιωτικών παιδικών,μιλάμε για ιδιωτικές επιχειρήσεις,οι οποίες λειτουργουν σε καθεστώς ελεύθερης αγοράς,και μάλιστα με διαρκώς αυξημένη ζήτηση.οπότε το καλύτερο που έχει να κάνει όποιος ψάχνει,είναι μια καλή έρευνα αγορας,όχι μόνο στις τιμές αλλά και στις παροχές του,γιατι πολλες φορές η αντιστοιχεία είναι άθλια...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο που ειπα να κανω φετος σε περιπτωση που μεινει εκτος το παιδι μου ειναι ενσταση. Θα ρωτησω κ καποιον γνωστο μου που ειναι οργανωμενος πολιτικα στον Δημο μας για το πού κ πώς και ελπιζω να βγαλω ακρη...κατανοω την προτεραιοτητα της εργαζομενης μητερας και δεν με απασχολει να της "φαω" την θεση γιατι εκει φτανουμε τελικα,να βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου και να μην λυνουμε τιποτα. Θα επρεπε να αλλαξει ομως το συστημα που εφαρμοζουν,να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Οι Δημοι εχουν αναλαβει τους σταθμους, δεν χρηματοδοτουνται απο την Νομαρχια που υπαγονται?

Kat3rina

Kat3rina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:Αυτο που ειπα να κανω φετος σε περιπτωση που μεινει εκτος το παιδι μου ειναι ενσταση. Θα ρωτησω κ καποιον γνωστο μου που ειναι οργανωμενος πολιτικα στον Δημο μας για το πού κ πώς και ελπιζω να βγαλω ακρη...κατανοω την προτεραιοτητα της εργαζομενης μητερας και δεν με απασχολει να της "φαω" την θεση γιατι εκει φτανουμε τελικα,να βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου και να μην λυνουμε τιποτα. Θα επρεπε να αλλαξει ομως το συστημα που εφαρμοζουν,να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Οι Δημοι εχουν αναλαβει τους σταθμους, δεν χρηματοδοτουνται απο την Νομαρχια που υπαγονται?

Δυστυχώς οι καλλικρατικοι δήμοι,είναι μικρές κεντρικές εξουσίες.Έτσι διαφημίστηκαν κιόλας..Βέβαια μην ξεχνάμε οτι και η κεντρική εξουσία,η οποία μέχρι πρότεινως ήταν αυτή που όφειλε να χρηματοδοτεί τους δήμους,με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ από τους φόρους,χρωστάει στην ΚΕΔΚΕ εκατομμύρια ευρώ,που φυσικά δε θα τα πάρει η τελευταία ποτέ.
Συμφωνώ με τη σκέψη σου να κάνεις ένσταση,και φυσικά είναι απολύτως κατανοητό το να κάνεις ό,τι μπορείς για να λύσεις το ζήτημά σου.
Τώρα όσον αφορά στην αλλαγή του συστήματος,η οποία αλλαγή θα έλυνε όχι μόνο το δικό σου θέμα αλλά και όλων των άλλων,είναι το κομμάτι εκέινο που θέλει συλλογική πίεση και διεκδίκηση..
Να σου φέρω αληθινό και τραγικό παράδειγμα από σταθμό της Ν.Ιωνίας,απόλυτα σχετικό με το θέμα μας.Σε συνεχιζόμενη απεργία των εργαζομένων του σταθμού,έρχονταν κάθε μέρα άνεργοι γονείς και αντιπαρατείθονταν βρίζοντας με τους απεργούς.σε ερώτηση μια εργαζόμενης "γιατί μας επιτείθεστε,διεκδικούμε λύση και για τα δικά σας προβλήματα",ξέρεις ποια ήταν η αποστομωτική απάντηση των συγκεκριμένων γονέων?"Στο σπίτι δεν έχουμε τπτ να ταίσουμε τα παιδιά.Τα φέρνουμε εδώ για νά φάνε το φαγητό της ημέρας....."

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Emas stin kypro to pio ftinw einai 150 euro,,,
K meta pane pano pano i times... Rolling Eyes

????????


Επισκέπτης
litsakos έγραψε:Αυτο που ειπα να κανω φετος σε περιπτωση που μεινει εκτος το παιδι μου ειναι ενσταση. Θα ρωτησω κ καποιον γνωστο μου που ειναι οργανωμενος πολιτικα στον Δημο μας για το πού κ πώς και ελπιζω να βγαλω ακρη...κατανοω την προτεραιοτητα της εργαζομενης μητερας και δεν με απασχολει να της "φαω" την θεση γιατι εκει φτανουμε τελικα,να βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου και να μην λυνουμε τιποτα. Θα επρεπε να αλλαξει ομως το συστημα που εφαρμοζουν,να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Οι Δημοι εχουν αναλαβει τους σταθμους, δεν χρηματοδοτουνται απο την Νομαρχια που υπαγονται?



πιστευω οτι η φετινη προκηρυξη θα ειναι πολυ αλλαγμενη καθως οι εργαζομενοι ειναι πολυ λιγοι πλεον αρχες Ιουνη θα βγει η ανακοινωση για ΕΣΠΑ εμενα περυσι με εκοψαν φετος αμα με ξανακοψουν καηκαμε

αλλα σε δημοτικο εβαλα παιδι περυσι αν και δεν εργαζομουν λογω ΑΜΕΑ αν και να πω την αληθεια με οσες μαμαδες μιλησα καμια δε δουλευε.........και δεν ειχαν προβλημα υγειας σαν εμενα

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kat3rina έγραψε:

Δυστυχώς οι καλλικρατικοι δήμοι,είναι μικρές κεντρικές εξουσίες.Έτσι διαφημίστηκαν κιόλας..Βέβαια μην ξεχνάμε οτι και η κεντρική εξουσία,η οποία μέχρι πρότεινως ήταν αυτή που όφειλε να χρηματοδοτεί τους δήμους,με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ από τους φόρους,χρωστάει στην ΚΕΔΚΕ εκατομμύρια ευρώ,που φυσικά δε θα τα πάρει η τελευταία ποτέ.
Συμφωνώ με τη σκέψη σου να κάνεις ένσταση,και φυσικά είναι απολύτως κατανοητό το να κάνεις ό,τι μπορείς για να λύσεις το ζήτημά σου.
Τώρα όσον αφορά στην αλλαγή του συστήματος,η οποία αλλαγή θα έλυνε όχι μόνο το δικό σου θέμα αλλά και όλων των άλλων,είναι το κομμάτι εκέινο που θέλει συλλογική πίεση και διεκδίκηση..
Να σου φέρω αληθινό και τραγικό παράδειγμα από σταθμό της Ν.Ιωνίας,απόλυτα σχετικό με το θέμα μας.Σε συνεχιζόμενη απεργία των εργαζομένων του σταθμού,έρχονταν κάθε μέρα άνεργοι γονείς και αντιπαρατείθονταν βρίζοντας με τους απεργούς.σε ερώτηση μια εργαζόμενης "γιατί μας επιτείθεστε,διεκδικούμε λύση και για τα δικά σας προβλήματα",ξέρεις ποια ήταν η αποστομωτική απάντηση των συγκεκριμένων γονέων?"Στο σπίτι δεν έχουμε τπτ να ταίσουμε τα παιδιά.Τα φέρνουμε εδώ για νά φάνε το φαγητό της ημέρας....."

Ειλικρινα θα παω στις εκλογες και θα βαραω με ροπαλο οποιον ψηφισει καποιο απο τα 2 κομματα...Σε πιανει απελπισια οταν ακους αυτα, ποσο να τα βιωνει κανεις Rolling Eyes
Το ιδιο δεν ισχυει κ με τους σηματοδοτες,με τα φαναρια? Τα εχουν δωσει κ αυτα στους Δημους -γι αυτο τα μισα δεν λειτουργουν...Μιας και σε βρηκα πολυ ενημερωμενη ειπα να σε ρωτησω.

arco iris έγραψε:
litsakos έγραψε:Αυτο που ειπα να κανω φετος σε περιπτωση που μεινει εκτος το παιδι μου ειναι ενσταση. Θα ρωτησω κ καποιον γνωστο μου που ειναι οργανωμενος πολιτικα στον Δημο μας για το πού κ πώς και ελπιζω να βγαλω ακρη...κατανοω την προτεραιοτητα της εργαζομενης μητερας και δεν με απασχολει να της "φαω" την θεση γιατι εκει φτανουμε τελικα,να βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου και να μην λυνουμε τιποτα. Θα επρεπε να αλλαξει ομως το συστημα που εφαρμοζουν,να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Οι Δημοι εχουν αναλαβει τους σταθμους, δεν χρηματοδοτουνται απο την Νομαρχια που υπαγονται?




πιστευω οτι η φετινη προκηρυξη θα ειναι πολυ αλλαγμενη καθως οι εργαζομενοι ειναι πολυ λιγοι πλεον αρχες Ιουνη θα βγει η ανακοινωση για ΕΣΠΑ εμενα περυσι με εκοψαν φετος αμα με ξανακοψουν καηκαμε

αλλα σε δημοτικο εβαλα παιδι περυσι αν και δεν εργαζομουν λογω ΑΜΕΑ αν και να πω την αληθεια με οσες μαμαδες μιλησα καμια δε δουλευε.........και δεν ειχαν προβλημα υγειας σαν εμενα

Μα σε αυτη την χωρα ειναι δυσκολο να παραμεινεις ακεραιος! Μπορεις να κατηγορησεις αυτον που θα βρει γνωστο? Και εγω αμφιταλαντευομαι -πρωτη φορα στην ζωη μου- για το αν πρεπει ή οχι να βρω καποιον να μεσολαβησει -σκεφτομαι μετα την μαμα που εργαζεται κ θα της παρω την θεση το οποιο μονο αλληλεγγυη δεν δειχνει για να λεμε την αληθεια.Και θυμωνω περισσοτερο και γι αυτον τον λογο.

Kat3rina

Kat3rina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!


arco iris έγραψε:
litsakos έγραψε:Αυτο που ειπα να κανω φετος σε περιπτωση που μεινει εκτος το παιδι μου ειναι ενσταση. Θα ρωτησω κ καποιον γνωστο μου που ειναι οργανωμενος πολιτικα στον Δημο μας για το πού κ πώς και ελπιζω να βγαλω ακρη...κατανοω την προτεραιοτητα της εργαζομενης μητερας και δεν με απασχολει να της "φαω" την θεση γιατι εκει φτανουμε τελικα,να βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου και να μην λυνουμε τιποτα. Θα επρεπε να αλλαξει ομως το συστημα που εφαρμοζουν,να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Οι Δημοι εχουν αναλαβει τους σταθμους, δεν χρηματοδοτουνται απο την Νομαρχια που υπαγονται?




πιστευω οτι η φετινη προκηρυξη θα ειναι πολυ αλλαγμενη καθως οι εργαζομενοι ειναι πολυ λιγοι πλεον αρχες Ιουνη θα βγει η ανακοινωση για ΕΣΠΑ εμενα περυσι με εκοψαν φετος αμα με ξανακοψουν καηκαμε

αλλα σε δημοτικο εβαλα παιδι περυσι αν και δεν εργαζομουν λογω ΑΜΕΑ αν και να πω την αληθεια με οσες μαμαδες μιλησα καμια δε δουλευε.........και δεν ειχαν προβλημα υγειας σαν εμενα

Μα σε αυτη την χωρα ειναι δυσκολο να παραμεινεις ακεραιος! Μπορεις να κατηγορησεις αυτον που θα βρει γνωστο? Και εγω αμφιταλαντευομαι -πρωτη φορα στην ζωη μου- για το αν πρεπει ή οχι να βρω καποιον να μεσολαβησει -σκεφτομαι μετα την μαμα που εργαζεται κ θα της παρω την θεση το οποιο μονο αλληλεγγυη δεν δειχνει για να λεμε την αληθεια.Και θυμωνω περισσοτερο και γι αυτον τον λογο.[/quote]


να σου πω την αλήθεια με το θέμα των δρόμων δν έχω ιδέα τι παίζει.μέχρι πρότεινος καποιοι δρόμοι ήταν στην αρμοδιότητα των δήμων και νομίζω οι κεντρικοί,πήγαιναν απευθείας στο υπουργειο συγκοινωνιών(Δεν υπαρχει αυτό πλέον από όσο θυμάμαι).
Για την πρότασή σου με το ρόπαλο συμφωνώ,μόνο κ μόνο επειδή πρέπει να αναλάβουμε κάποια στιγμή κ εμείς τις ευθύνες μας..

42ΠΌΣΟ ΚΟΣΤΊΖΕΙ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ? - Σελίδα 2 Empty litsakos Τρι Απρ 24, 2012 11:33 pm

spyridoula1986

spyridoula1986
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
συγνωμη δεν ειχα δει την ερωτηση σου!!!χανομαι λιγο με τα θεματα!!οχι ολα τα παιδακια στο συγκεκριμενο σταθμο σιτιζονται βαση αυτου του μενου....απλα στους δημοτικους παιδικους σταθμους το φαγητο ειναι πολυ καλυτερο,με μεγαλυτερη ποικιλια και δεν ειναι στασιμο...αλλαζει!οχι οπως το δικο μας

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
joannoua3 έγραψε:Emas stin kypro to pio ftinw einai 150 euro,,,
K meta pane pano pano i times... Rolling Eyes

Στη Λάρνακα, το 2008 έδινα 220 ευρώ με μεταφορά, φαγητό (μεσημεριανό) και αγγλικά.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις