Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
507 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 507 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Πεμ Μάης 17, 2012 12:08 pm

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
blackfield έγραψε:εγω εχω φαει το πακετο!πεθανε ο πεθερος μου πριν ενα μηνα κ εχω την πεθερα που θελει το παιδι σπιτι της γιατι την παρηγορει,σ ενα ασχημο περιβαλλον που ειναι τεκες απο το συνεχες λιβανισμα λες κ το παιδι μου ειναι αντικειμενο παρηγοριας!
διαβαστε το θεμα μου ''τωρα με θυμηθηκατε?'' αν θελετε..
να μην το κανεις αυτο,εξηγησε της οτι δεν ειναι καλο για το παιδι...επειδη κι εμενα πηγαν στην αρχη να το κανουν αυτο γενικα με το σοϊ αλλα την εκοψα την φορα ,εξηγησα του συζυξ οτι το μωρο δεν ειναι η ατρακσιον κανενος

27Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Πεμ Μάης 17, 2012 10:02 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολυ καλο και σοβαρο το θεμα!


Συμφωνω και εγω πως καλυτερα τα παιδακια να μην παρευρισκονται στην κηδεια και να ακουνε λυγμους και κλαματα!Τα παιδια ειναι ευαισθητα!Ενταξει να τους μιλησουμε για τον θανατο αλλα μεχρι εκει!

Και εγω το εχω σκεφτει το θεμα αυτο και πως αντιμετωπιζεται!Ειναι ωραιο που μπορουμε μεσα απο το φορουμ να συζηταμε τετοια θεματα,να παιρνουμε γνωμες...

28Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Πεμ Μάης 17, 2012 10:04 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:το θεμα αυτο συζητησαμε πριν ενα μηνα περιπου με καποιους ψυχολογους στο σχολειο του γιου μου!αυτο που ειπαν ειναι οτι πρεπει να μιλησουμε στο παιδι κανονικα οτι δλδ ο ταδε πεθανε και ΟΧΙ εφυγε γιατι το παιδι με τη λεξη εφυγε περιμενει οτι θα ξαναγυρισει.οποτε το πιο σωστο ειναι να πουμε "ο ταδε πεθανε και η ψυχουλα του ειναι στο θεουλη τωρα.απο εκει μπορει να μας βλεπει και οχι να τον βλεπουμε.τον σκεφτομαστε και αυτος το ξερει και χαιρεται" και δε το παμε το παιδι στην κηδεια,του επιτρεπουμε ομως να χαιρετησει το νεκρο στο σπιτι ή την εκκλησια εφοσον το θελει.αλλα το να δει το χωμα να σκεπαζει το νεκρο μπορει να του δημιουργησει ενα αισθημα πανικου που μπορει να του αφησει καταλοιπα!αυτα μας ειπαν πανω κατω!


Πολυ κατατοπιστικο και χρησιμο το ποστ σου Ευα!

29Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Πεμ Μάης 17, 2012 10:10 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
spyridoula1986 έγραψε:κι εγω εχω ανναρωτηθει πολλες φορες πως θα ανιμετωπισω σε σχεση με τα παιδια μου εναν θανατο...
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου πως θα πρεπει να μεινουν στις μνημες τους μονο οι καλες στιγμες και οχι να αντικρυζει ενα σωμα ....νεκρο.
Δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι,δε το εχω ψαξει αλλα ειλικρινα πως μπορει μια 4χρονη ψυχουλα να αντεξει τετοιο πραγμα;μαυροφορεμενο κοσμο να κλαιει και να οδυρεται πανω απο εναν νεκρο...
Θυμαμαι ημουν 11 χρονων και χασαμε τον ξαδερφο μου και με πηρε ο μπαμπας μου στη κηδεια,ειδα τον ξαδερφο μου στο φερετρο μεσα στο δωματιο της θειας μου με 10 γυναικες τριγυρω να κλαινε μαυροντυμενες και μετα η πομπη προς την εκκλησια,η ταφη ο θρηνος της θειας μου...με σοκαραν απιστευτα ολα αυτα,τα σκεφτομαι ακομακαι σημερα 16 χρονια μετα και σφιγγεται η καρδια μου..αν και 11 χρονων και καταλαβα τι ειχε συμβει δε ξαναπηγα στο σπιτι της θειας μου,δεν αντεχα..φοβομουν και στο δικο μου σπιτι ακουγοντας που ελεγαν οτι η ψυχη του νεκρου γυριζει 40 μερες στα αγαπημενα του μερη...11 χρονων και απο φοβο κατουριομουν στον υπνο μου τη νυχτα γιατι φοβομουν να σηκωθω να παω στο μπανιο!!!Εγω προσωπικα ασχετα τι λενε οι ¨ειδικοι" δε θα εβαζα σε τετοια διαδικασια τα παιδια μου,θα εξηγουσα την ιστορια τυπου πηγε ψηλα στον ουρανο κι εγινε ενα αστερακι και μας κοιταει απο εκει...καπως ετσι αλλα οχι δε θα τα πηγαινα σε κηδεια σε μνημοσυνο και τετοι...οχι πριν τα 13-14 τουλαχιστον.


Συμφωνω οχι στην κηδεια!!!
Τα παιδια δεν μπορουν να δουν κατι οπως το βλεπουμε εμεις,ειναι κριμα να περασουν κατι τετοιο και να τους μαυρισει η ψυχουλα τους!

[quote="arco iris"]
crazymama27 έγραψε:
κι εσενα απο καρδιας σε ευχαριστω ξερω δεν ειναι νορμαλ να τα σκεφτομαι εκ των προτερων απλα το φεραμε σε συζητηση με το συζυγο και ειδαμε οτι δεν ειναι να το αφηνεις για οταν.........και να μην ξερεις τι να κανεις

ακουσα εναν στην τηλεοραση μια μερα, και καλα ψυχολογος, παιδοψυχολογος μαλιστα και ελεγε δεν κανει να λεμε "ηταν αρρωστος και πεθανε" για να μη νομιζουν οτι οποιος αρρωσταινει κινδυνευει αλλα πρεπει να λεμε "ηταν γερος και πεθανε" για να το εντοπιζουν πολυ μακρια χρονικα........αλλα να τωρα λες για ενα ξαφνικο θανατο..... σωστο κι αυτο τα παιδια δεν ειναι χαζα........

χαιρομαι που ολες συμφωνουμε στο οχι στην κηδεια


Στελλα εχεις δικιο σε αυτο που λες!Εγω δεν το ειχα σκεφτει ετσι και της ειχα πει αυτο που λες, και μετα καθε φορα που αρρωσταινα η κορη μου φοβοταν και ελεγε "μην πεθανεις μαμα"!

30Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Πεμ Μάης 17, 2012 11:00 pm

spyridoula1986

spyridoula1986
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εχω ζησει περιπτωση μεσα στην οικογενεια παιδι να μεγαλωνει μεσα σε κηδειες και μνημοσυνα...ειναι η ανηψια μου που ο ξαδερφος μου που ανεφερα πιο πανω ηταν θειος της,αδερφος της μαμας της.πρωτα πεθανε ο παππους της και ηταν νεογεννητη και την ειχαν μαζι στη κηδεια πανω απο τον ταφο στα κλαματα και σε ολα...μετα στον θειο της ειχε χρονισει και παλι ηταν στη κηδεια εζησε ολη τη κατασταση,ειδε τη γιαγια της ενα ρακος να κλαιει και να ουρυεται(φυσιολογικη αντιδραση αλλα πως να τη δεχτει ενα μωροWinkκαι στα μνημοσυνα μαζι και συνεχεια στη γιαγια της που ηταν και ειναι βυθισμενη στο πενθος με αποτελεσμα το παιδι να μην εχει συναναστραφει ποτε με παιδακια της ιδιας ηλικιας,εγινε επιθετικη,νευρικη,περα απο τη μαμα και τη γιαγια της δεν ηθελε κανεναν αλλον διπλα της...μεγαλωσε σε ενα μαυρο απο πενθος περιβαλλον με αποτελεσμα τωρα που πλεον ειναι 15 ετων αντι να μπαινει στη διαδικασια να ωριμασει γιατι ειναι στην εφηβεια παλιμπαιδιζει συνεχως....εκπλησσομαι να τη βλεπω να παιζει με κουκλες!!!!!η αδερφη της 12 ετων που γεννηθηκε μετα απ'όλα αυτα που ναι μεν η γιαγια της ηταν και ειναι θλιμμενη αλλα ειχαν περασει και λιγα χρονια ειναι τελειως διαφορετικο παιδι κι ολα αυτα γιατι οταν η μεγαλη επρεπε να τρεξει να παιξει να γελασει να παει στις κουνιες με τη γιαγια της ετρεχε στα νεκροταφεια και στα μνημοσυνα...δεν ειναι σωστο αυτο,δεν θα λιγοστεψει ο πονος αν ψυχοπλακωσουμε το παιδακι...εγω φοβαμαι πως θα εξηγησω στα παιδια μου κααααααααααααποια στιγμη στο πολυυυυ μακρινο μελλον ευχομαι εφυγαν οι παπουδες αλλα σε καμια περιπτωση δε θα επιτρεψω σε κανεναν να κανει το παιδι μου μεσο παρηγορια...παρε ενα lexotanil και κοιμησου ρε ανθρωπε!!!!

31Ψηφοφορία ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ !!!!ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Παρ Ιουν 08, 2012 7:11 am

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

32Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Παρ Ιουν 08, 2012 10:08 am

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τι λέτε ρε παιδιά που θα ζει το παιδί μέσα στο πένθος και τη μαυρίλα;;;; Την δική του ψυχή γιατί να την μαυρίσετε;;;;; Σαφώς και ανάλογα με την ηλικία τους τους μιλάμε για το θάνατο, αλλά τους δείχνουμε και οτι η ζωή συνεχίζεται. Πριν ένα χρόνο χάσαμε ξαφνικά την πεθερά μου και τα παιδιά μου ήταν 7 και 4 ετών. Ρώτησα την παιδίατρο τι ακριβώς πρέπει να πω στα παιδιά και μου είπε τα εξής: Δεν λέμε στα παιδιά πως ο παππούς έφυγε, πήγε ταξίδι γιατί το παιδί θα περιμένει την επιστροφή του και όποτε κάποιος φεύγει θα φοβάται πως δεν θα επιστρέψει ποτέ. Δεν λέμε "τον πήρε ο Θεός" γιατί το παιδί θα νιώσει συναισθήματα όπως "γιατί ο κακός Θεός, μου πήρε τον παππού μου;;". Χρησιμοποιούμε τις λέξεις "πέθανε" και εξηγούμε πως αυτό είναι οριστικό και δεν αλλάζει. Δεν τους λέμε πως "δεν τον βλέπεις αλλά είναι κοντά σου" γιατί μπορεί να φοβηθούν. Για να τους απαλύνουμε τον πόνο μπορούμε να τους πούμε "όταν τον σκέφτεσαι το καταλαβαίνει και χαίρεται". Του λέμε πως μπορεί να κλάψει αν θέλει, δεν είναι κακό να κλαίμε για να μην καταπιέσει τη θλίψη του, αλλά δεν το βάζουμε με το ζόρι να ζει σε ένα πένθιμο περιβάλλον με λιβάνια, μαύρα ρούχα και μοιρολόγια. Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά το παιδί πρέπει να μάθει πως οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι νεκροί με τους νεκρούς. Όσο για την κηδεία, αν το ίδιο το παιδί το ζητήσει μπορεί να έρθει αλλά ας στεκόμαστε μαζί του σε μια γωνιά λίγο πιο μακρυά και αν νιώσει άσχημα και θέλει να φύγει, φεύγουμε. Αυτά. Τα ίδια μου είχε πει και η δασκάλα του γιου μου που έχει κάνει σεμινάρια για το παιδικό πένθος.

33Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Παρ Ιουν 08, 2012 11:45 am

Hen Hen

Hen Hen
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Iris εγω θα σου πω μια προσωπικη μου εμπειρια. Οταν ημουν 13 χρονων εχασα το μπαμπα μου απο καρκινο στους πνευμονες. Ο αδερφος μου ηταν 5,5 χρονων. Τη μερα λοιπον της κηδειας ολοι αρχισαν πρεπει το παιδι να ερθει πρεπει το παιδι να δει και τετοια χαζα!!! Σε πληροφορω οτι ο αδερφος μου μονος του αρνηηκε να μπει και χαιρομαι πολυ γι αυτο γιατι ευτυχως θεε μου δεν θυμαται!!! Ηταν οτι πιο τραυματικο, πως να εξηγησεις σε ενα μωρο οτι κοιμαται και δεν θα ξυπνησει ξανα, και ολες αυτες που αρχιζουν τα μοιρολογια εκεινη τη στιγμη?? Ναι συμφωνω να του εξηγησεις απο νωρις τι ειναι θανατος αλλα οχι και να δει. Δεν με νοιαζουν ολες αυτες οι ερευνες εμενα ειδα το πανικοβλητο βλεμα του αδερφου μου, που δεν θα το ξεχασω ποτε και μου φτανει. Ευτυχως θεε μου δεν θυμαται τπτ!!! Εχει μονο καλες αναμνησεις, λιγες οπως ειναι φυσικο αλλα καλες!!! Συγνωμη που εγραψα τοσα πολλα!!!

34Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Παρ Ιουν 08, 2012 11:47 am

Hen Hen

Hen Hen
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οσο για τα ρουχα παρακαλουσαμε και οι 2 τη μαμα μας καθε μερα να τα βγαλει, ειναι οτι πιο ασχημο υπαρχει για ενα παιδι πιστευω. Δεν πενθεις με τα ρουχα αλλα με τη ψυχη!!!

35Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Παρ Ιουν 08, 2012 9:21 pm

Astarte

Astarte
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
astroneraidoula έγραψε:Τι λέτε ρε παιδιά που θα ζει το παιδί μέσα στο πένθος και τη μαυρίλα;;;; Την δική του ψυχή γιατί να την μαυρίσετε;;;;; Σαφώς και ανάλογα με την ηλικία τους τους μιλάμε για το θάνατο, αλλά τους δείχνουμε και οτι η ζωή συνεχίζεται. Πριν ένα χρόνο χάσαμε ξαφνικά την πεθερά μου και τα παιδιά μου ήταν 7 και 4 ετών. Ρώτησα την παιδίατρο τι ακριβώς πρέπει να πω στα παιδιά και μου είπε τα εξής: Δεν λέμε στα παιδιά πως ο παππούς έφυγε, πήγε ταξίδι γιατί το παιδί θα περιμένει την επιστροφή του και όποτε κάποιος φεύγει θα φοβάται πως δεν θα επιστρέψει ποτέ. Δεν λέμε "τον πήρε ο Θεός" γιατί το παιδί θα νιώσει συναισθήματα όπως "γιατί ο κακός Θεός, μου πήρε τον παππού μου;;". Χρησιμοποιούμε τις λέξεις "πέθανε" και εξηγούμε πως αυτό είναι οριστικό και δεν αλλάζει. Δεν τους λέμε πως "δεν τον βλέπεις αλλά είναι κοντά σου" γιατί μπορεί να φοβηθούν. Για να τους απαλύνουμε τον πόνο μπορούμε να τους πούμε "όταν τον σκέφτεσαι το καταλαβαίνει και χαίρεται". Του λέμε πως μπορεί να κλάψει αν θέλει, δεν είναι κακό να κλαίμε για να μην καταπιέσει τη θλίψη του, αλλά δεν το βάζουμε με το ζόρι να ζει σε ένα πένθιμο περιβάλλον με λιβάνια, μαύρα ρούχα και μοιρολόγια. Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά το παιδί πρέπει να μάθει πως οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι νεκροί με τους νεκρούς. Όσο για την κηδεία, αν το ίδιο το παιδί το ζητήσει μπορεί να έρθει αλλά ας στεκόμαστε μαζί του σε μια γωνιά λίγο πιο μακρυά και αν νιώσει άσχημα και θέλει να φύγει, φεύγουμε. Αυτά. Τα ίδια μου είχε πει και η δασκάλα του γιου μου που έχει κάνει σεμινάρια για το παιδικό πένθος.

Συμφωνώ απόλυτα, η πιο υγιής αντιμετώπιση κατά τη γνώμη μου.

36Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Σαβ Ιουν 09, 2012 12:34 pm

natassa-st-pr

natassa-st-pr
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και σε εμάς που πέθανε ο μπαμπάς του άντρα μου του είπαμε ότι είναι στον ουρανό και μας προσέχει απο ψηλά. Τον πάμε κ στα νεκροταφεία για να του ανάψει κεράκι και του εξηγούμε ότι εκεί είναι το σπιτάκι του τώρα. Το έχει πάρει πολύ καλά και ζητάει απο μόνος του να πάμε να του ανάψει κεράκι.

37Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Κυρ Ιουν 10, 2012 12:37 am

????????


Επισκέπτης
σεμιναρια για παιδικο πενθος? υπαρχει τετοιο πραγμα? εμπεριστατωμενη η γνωμη παντως που σου ειπανε και μου φανηκε πολυ λογικη

38Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Κυρ Ιουν 10, 2012 2:35 am

anthaki

anthaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η κουνιαδα μου 'εφυγε' πριν 10 μερες ηταν νεα και αφησε πισω της 2 μικρα παιδια 5 και 3μιση χρ,υπαρχει μεγαλη στενοχωρια ασχημο κλιμα και αναστατωση στην οικογενεια ακομα,στον γιο μου που ειναι κοντα τα 9 το ειπα,εκλαψε στενοχωρεθηκε αλλα με τον τροπο μου τον εκανα να το χωνεψει και να καταλαβει καποια πραγματα που ειναι αναποφευκτα.Τα παιδια της τα εχει αναλαβει ψυχολογος και μας ειπε αν μας ρωτουν για την μαμα τους να αλαζουμε συζητηση,ως ποτε ομως?Τα παιδια ειναι πανεξυπνα σημερα και τα καταλαβαινουν ολα,ειναι πολυ λεπτα θεματα αυτα και μια λαθος κουβεντα μπορει να φερει ανεπανορθωτη ζημια... ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ - Σελίδα 2 966307

39Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Κυρ Ιουν 10, 2012 7:28 am

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
anthaki έγραψε:Η κουνιαδα μου 'εφυγε' πριν 10 μερες ηταν νεα και αφησε πισω της 2 μικρα παιδια 5 και 3μιση χρ,υπαρχει μεγαλη στενοχωρια ασχημο κλιμα και αναστατωση στην οικογενεια ακομα,στον γιο μου που ειναι κοντα τα 9 το ειπα,εκλαψε στενοχωρεθηκε αλλα με τον τροπο μου τον εκανα να το χωνεψει και να καταλαβει καποια πραγματα που ειναι αναποφευκτα.Τα παιδια της τα εχει αναλαβει ψυχολογος και μας ειπε αν μας ρωτουν για την μαμα τους να αλαζουμε συζητηση,ως ποτε ομως?Τα παιδια ειναι πανεξυπνα σημερα και τα καταλαβαινουν ολα,ειναι πολυ λεπτα θεματα αυτα και μια λαθος κουβεντα μπορει να φερει ανεπανορθωτη ζημια... ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ - Σελίδα 2 966307

Πω, πω Θεέ μου! Νομίζω ότι αυτό είναι από τους χειρότερους εφιάλτες μιας μάνας...να αφήσει τα παιδιά της ορφανά...τι να πω; Συλλυπητήρια στην οικογένειά της κ εύχομαι αυτά τα παιδάκια να βρουν ένα τρόπο να αντιμετωπίσουν την κατάσταση. Αυτό πάντως που αναφέρεις ότι σας λέει ο ψυχολόγος μου φαίνεται κουλό εντελώς....

40Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Κυρ Ιουν 10, 2012 9:02 pm

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όταν ήμουνα 2 χρονών πέθανε ο αδερφός του πατέρα μου (26 χρονών) και άφησε πίσω του 2 κοριτσάκια ,ένα 2,5 χρονών και ένα 40 ημερών. Θυμάμαι από παιδί ακόμη την γιαγιά μου μέχρι που πέθανε να φοράει μαύρα και θυμάμαι να πηγαίνουμε στα μνήματα (στο χωριό έμεναν η γιαγιά μου σχετικά κοντά),να ανάβουμε τα καντήλια,να κάνουμε μνημόσυνα και όλα τα σχετικά. Πάντα έλεγα πόσο εξοικειώμενη είμαι με τα νεκροταφεία που δεν φοβάμαι να πάω σε αντίθεση με άλλους ανθρώπους που πάντα έδειχναν έναν φόβο. Δεν θυμάμαι φυσικά τον θείο μου,δεν ξέρω αν και τι μου είχαν πει τότε για τον θάνατο του ,παρόλο που δεν έμεναν κοντά μας ,εμείς μέναμε κοντά στην γιαγιά μου οπότε μια σχετική αναστάτωση φαντάζομαι πως θα υπήρχε..Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω και εγώ τι θα έλεγα στο παιδί μου σε μία τέτοια κατάσταση..

41Ψηφοφορία Απ: ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ- ΠΕΝΘΟΣ Κυρ Ιουν 10, 2012 11:56 pm

????????


Επισκέπτης
αχ παιδια εμαθα οτι πηγε μια μαμα να παρακαλεσει να βαλει το 1χρονω κοριτσακι της στον βρεφικο γιατι την περασμενη βδομαδα σκοτωθηκαν σε τροχαιο ο αντρας, η μαμα, και ο μπαμπας της και η κοπελα δουλευει..........παιδια εχω παθει σοκ.......εκατο φορες το σταυρο μας πρεπει να κανουμε καθε μερα........

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις