Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
33 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 33 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

1δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 6:20 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι σημαίνει για εσάς αυτή η φράση;

Είναι εύκολο να μην είμαστε μόνο μαμάδες ή ο γονεϊκός ρόλος είναι τόσο ισχυρός που έχει καταπιεί όλο μας το είναι; Είναι εύκολο να κρατηθούν κάποιες ισορροπίες και να πλησιάσουμε στον εαυτό προ παιδιού; Οι εργαζόμενες μαμάδες μπορούν να είναι το ίδιο αποδοτικές στην δουλειά τους με πριν; Πόσο εύκολο είναι να κρατήσετε ζωντανή την φλόγα με τον σύζυγο/σύντροφό σας; Και πόσο σας ικανοποιεί η εμφάνισή σας; (Σχολιάστε τον τίτλο όπως θέλετε, χωρίς να σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να απαντησετε στις παραπάνω ερωτήσεις.)

Εδώ μπορούμε να γράψουμε την γνώμη μας και του προβληματισμούς μας για το πως μπορούμε να είμαστε κάτι παραπάνω απο μαμάδες.

2δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty http://forum.eimaimama.gr/t8068-topic Κυρ Οκτ 02, 2011 6:29 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!
Κ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ!!!
ΕΙΜΑΙ Κ ΓΥΝΑΙΚΑ,ΕΙΜΑΙ Κ ΣΥΖΗΓΟΣ Κ ΕΙΜΑΙ Κ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΣΤΩ Κ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ,ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ.ΑΛΛΑ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΕΚΕΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ.ΠΟΣΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΧΝΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ?Η ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΧΑΔΙΑ Κ ΝΑΖΙΑ?ΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΚΟΥΡΑΓΙΟ,ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ
Θ Ε Λ Η Σ Η!!!

3δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 6:31 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω να πω την αλήθεια δεν θα με πείραζε καθόλου να είμαι μόνο μαμά...!!!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 215994 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 215994
αντε και συζηγος...
ολα τα άλλα οπως δουλεια ,καριέρα κλπ...με αφήνουν πλεον αδιάφορη....

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Είναι κακό να θέλει μια γυναίκα να μην είναι μόνο μαμά, αλλά να κάνει και πράγματα που είναι μόνο για εκείνη; Μπορεί να ακούγεται αρκετά εγωιστικό, αλλά είναι ένα ερώτημα που ξεπηδά λίγους μήνες μετά από τη γέννηση ενός παιδιού.

Όλοι οι άνθρωποι θέλουν το χώρο και το χρόνο τους για να είναι καλά ψυχολογικά. Όταν μια γυναίκα, δεν έχει κανέναν για να τη βοηθήσει όταν έρθει το νέο μέλος στην οικογένεια, εγκλωβίζεται 24 ώρες το 24ωρο μέσα σε ένα σπίτι, μαζί με ένα μωρό και αργότερα με ένα μικρό παιδί. Δεν μπορεί να πάει πουθενά μόνη της, ενώ ακόμα και μέσα στο σπίτι, είναι 100% απασχολημένη με εκείνο.

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά κακό δεν είναι επίσης και να αναζητά αυτή η γυναίκα λίγο δικό της χρόνο. Η αλήθεια είναι ότι όταν το παιδί - αυτό που σήμερα θέλει την αμέριστη προσοχή της - μεγαλώσει, θα την αφήνει ήσυχη όλη την ημέρα, αλλά τότε εκείνη δεν θα θέλει!

Η καλύτερη είναι η μέση λύση, που και ατομικός χρόνος υπάρχει για τη μητέρα, αλλά και προτεραιότητά της είναι οι ανάγκες του παιδιού της.

Κανένα παιδί δεν χρειάζεται αποκλειστικά την προσοχή της μητέρας του για όλο το 24ωρο. Μπορούν να υπάρξουν και στιγμές που θα κάτσει με τις γιαγιάδες και τους παππούδες του, ώστε και η μαμά να πάρει μια «ανάσα»!

Και συμπληρωνω σε αυτο το αρθρο πρεπει να βοηθανε και οι μπαμπαδες ..ας κατσει κι ο μπαμπας μονος στο σπιτι με το παιδι/α για να μπορεσει και αυτη η μανουλα να παει μια βολτα , να κανει κατι γι αυτην ....και δικα τους παιδια ειναι!! εμενα ο αντρας μου τα κραταει και ξεδινω οποτε μπορουμε θα παω για καφεδακι με τις φιλες μου..κατι ειναι κι αυτο!!!




Έχει επεξεργασθεί από τον/την lidiaki στις Κυρ Οκτ 02, 2011 6:52 am, 1 φορά

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

5δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 6:50 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για εμένα πάνω απο όλα μεγαλύτερη σημασία έχει η οικογένεια. Αυτο περιλαμβάνει και τον άντρα μου. Μπορώ να πω πως ακόμα και μετά απο 1,5 χρόνο δυσκολεύομαι να μην είμαι μόνο μαμά. Είναι τόσο σημαντικός αυτός ο ρόλος για εμένα που νιώθω πως μου έχει γίνει εμμονή, χαχα! Τι σας λέω τώρα ε; Νομίζω πως αυτό συμβαίνει στις περισσότερες μαμάδες. Όταν κοιμάται ο γιος μου, ξαφνικά νιώθω πιο κοντά στον άντρα μου και τον βλέπω με το ίδιο μάτι όπως τον έβλεπα και πριν το παιδί. ΄Όσο ο γιος μου είναι ξύπνιος και περιφέρεται μου είναι δυσκολο να βρω μια ισορροπια ενώ δεν θα έπρεπε να υπάρχει και αυτό. Νιωθω μοιρασμένη στη μέση ενώ δεν υπάρχει λόγος και όλα είναι μέσα στο μυαλό μου. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή... Απλά δεν ξέρω πως να είμαι σύζυγος και μάνα την ίδια στιγμή... Είναι όντως αντιθετοι ρόλοι;

6δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 7:01 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οταν γεννησα τον γιο μου το "ειμαι μαμα" κατεκλυσε το ειναι μου...ολα περιστρεφονταν γυρω απο το αν ειμαι καλη μαμα,αν ειμαι αρκετη για το παιδι μου...μεχρι καταθλιψη επαθα...ο αντρας μου απων λογω δουλειας,με εβρισκε να κλαιω συνεχεια μεχρι το καλωδιο της κεραιας εκοψε γιατι οπου κι αν ανοιγες την τηλεοραση ολο για τους βομβαρδισμους στη γαζα εβλεπες...και δωστου κλαμα η κυρια...μετα απο καποιο καιρο οταν ετοιμαζαμε τη βαφτιση του παιδιου συνειδητοποιησα οτι εχω παραμελησει τον εαυτο μου και τρεχω συνεχεια για να ειναι ευχαριστημενοι μικροι μεγαλοι μπεμπηδες...οπου μεγαλοι βαλε πεθερικα...αλλα οτι ποτε κανεις δεν ασχοληθηκε με το τι πραγματικα ειναι ευχαριστημενη η ευα...τοτε ανοιξα τερμα το ραδιο,συμμαζεψα το σπιτι μου,το σπιτι ΜΟΥ που το εβλεπα μονο στα ενδιαμεσα απο το παρε βαλιτσες τρεχα 9 ωρες δρομο να χαρουν οι παππουδες,γυρνα πλυνε τακτοποιησε και ξανα μανα μαζεψε βαλιτσες....χαρηκα το παιδι μου χωρις το αγχος αν ειμαι καλη γι'αυτο...το θηλαζα τοσους μηνες αποκλειστικα,ημουν ολη μερα διπλα του,ημουν στου διαολου το κερατο χωρις βοηθεια απο κανεναν και ομως τα καταφερα!!!!αρα ΗΜΟΥΝ καλη ΜΑΜΑ....ολα τα αλλα ηρθαν μονα τους ξανα...στην δευτερη γεννα μου οσο κι αν η κουραση ηταν μεγαλυτερη απο την πρωτη εβδομαδα οταν κοιμιζα την μικρη εκανα πραγματα για τον εαυτο μου!εβλεπα τις σειρες που μου αρεσαν,εκανα αποτριχωση,κοιμομουν,πηγαινα βολτες με τον γιο μου,μαγειρευα για τον αντρα μου και τον γιο μου οτι θελαν,ανοιγα το σπιτι μου και καλουσα ΚΟΣΜΟ,ηθελα ο αντρας μου να μη νιωθει κομμενος απο παρεες,εκανα τρελο σεξ,ενιωθα πιο γυναικα πια!!!!τωρα αν ξανακανω μωρακι νομιζω πως θα απογειωθω!!!!
υγ τη δουλεια μου τη λατρευω!δε νομιζω πως θα μπορουσα να ειμαι πιο αποδοτικη!!!(ειμαι λιγο ψωνιο Razz αλλα αυτη ειναι η αληθεια οτι στη δουλεια μου σκιζω!!!!!!!!!)

7δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 7:38 am

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οταν γεννησα την μικρη μου ειχα περασει μια φαση καταθλιψης θα το ελεγα.αν με βλεπατε κοιτουσα την μικρη μου που για μενα ηταν και ειναι οτι καλυτερο εχω στην ζωη μου και δακρυζα χωρις να ξερω το λογο.εκει που καθομουν βουρκωνα στα καλα καθουμενα.λειτουργουσα μηχανικα και ειχα αφησει τον εαυτο μου το πρωτο διαστημα και κυκλοφορουσα ολη μερα με ενα κλαμερ και φυσικα δεν ειχα ορεξη καθολου για ερωτα!Μεχρι που ξυπνησα μια μερα και με κοιταξα στον καθρεφτη και απογοητευτηκα με την εικονα μου.Εδειχνα σαν μεγαλη γυναικα!Με κατι μουτρα μεχρι κατω.Εκει χαλαστηκα πολυ με την εικονα μου γιατι παντα ημουν απο τις γυναικες που δεν αφεινοταν.Ακομα και οταν δουλευα και ξυπνουσα 6 η ωρα κοιτουσα να βαφτω και να περιποιηθω τον εαυτο μου.Οποτε εκλεισα ενα ραντεβου στην κομμωτρια και φιλη μου και τις ειπα να μου κανει μια αλλαγη που δεν ειχα ξανακανει για να ανανεωθω.Παντα ειχα πολυ μακρυ μαλλι και ξανθο.Τα εκοψα καρε αυτο που μπροστα παει πιο μακρυ και πισω πιο κοντο και τα βαψα σοκολατι με ξανθες ανταυγιες.Ενθουσιαστικα παρα πολυ με τον εαυτο μου και με ανεβασε πολυ η αντιδραση του αντρα μου οταν με ειδε γιατι δεν το περιμενε να αλλαξω ετσι .Απο τοτε γενικως και σιγα σιγα ανεβηκα ψυχολογικα αλλα θα θελα πολυ να χα λιγο περισσοτερο χρονο για να βγω με καμια φιλη να πουμε τα χαζα μας να γελασουμε αλλα ο αντρας μου δεν κραταει την μικρη οποτε αν βολεψει την γιαγια μια στο τοσο καπως ξεγλιστραω αλλα το μια στο τοσο δεν αρκει.Πιστευω πως εκτος απο μαμαδες ειμαστε και γυναικες και ανθρωποι οι οποιοι θελουμε καποια στιγμη και τον προσωπικο μας χρονο.ελπιζω να τα καταφερω καποια στιγμη γιατι η μικρη μου ειναι πολυ ζωηρουλα και χωρις εμενα δεν μπορει οποτε οπου παω την περνω μαζι μουSmile

8δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 7:45 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stardust έγραψε:Οταν γεννησα την μικρη μου ειχα περασει μια φαση καταθλιψης θα το ελεγα.αν με βλεπατε κοιτουσα την μικρη μου που για μενα ηταν και ειναι οτι καλυτερο εχω στην ζωη μου και δακρυζα χωρις να ξερω το λογο.εκει που καθομουν βουρκωνα στα καλα καθουμενα.λειτουργουσα μηχανικα και ειχα αφησει τον εαυτο μου το πρωτο διαστημα και κυκλοφορουσα ολη μερα με ενα κλαμερ και φυσικα δεν ειχα ορεξη καθολου για ερωτα!Μεχρι που ξυπνησα μια μερα και με κοιταξα στον καθρεφτη και απογοητευτηκα με την εικονα μου.Εδειχνα σαν μεγαλη γυναικα!Με κατι μουτρα μεχρι κατω.Εκει χαλαστηκα πολυ με την εικονα μου γιατι παντα ημουν απο τις γυναικες που δεν αφεινοταν.Ακομα και οταν δουλευα και ξυπνουσα 6 η ωρα κοιτουσα να βαφτω και να περιποιηθω τον εαυτο μου.Οποτε εκλεισα ενα ραντεβου στην κομμωτρια και φιλη μου και τις ειπα να μου κανει μια αλλαγη που δεν ειχα ξανακανει για να ανανεωθω.Παντα ειχα πολυ μακρυ μαλλι και ξανθο.Τα εκοψα καρε αυτο που μπροστα παει πιο μακρυ και πισω πιο κοντο και τα βαψα σοκολατι με ξανθες ανταυγιες.Ενθουσιαστικα παρα πολυ με τον εαυτο μου και με ανεβασε πολυ η αντιδραση του αντρα μου οταν με ειδε γιατι δεν το περιμενε να αλλαξω ετσι .Απο τοτε γενικως και σιγα σιγα ανεβηκα ψυχολογικα αλλα θα θελα πολυ να χα λιγο περισσοτερο χρονο για να βγω με καμια φιλη να πουμε τα χαζα μας να γελασουμε αλλα ο αντρας μου δεν κραταει την μικρη οποτε αν βολεψει την γιαγια μια στο τοσο καπως ξεγλιστραω αλλα το μια στο τοσο δεν αρκει.Πιστευω πως εκτος απο μαμαδες ειμαστε και γυναικες και ανθρωποι οι οποιοι θελουμε καποια στιγμη και τον προσωπικο μας χρονο.ελπιζω να τα καταφερω καποια στιγμη γιατι η μικρη μου ειναι πολυ ζωηρουλα και χωρις εμενα δεν μπορει οποτε οπου παω την περνω μαζι μουSmile



Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect με καλυψες απολυτα!!!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 417472

9δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 8:35 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία πολύ καλό το θέμα .
Είμαι μαμά αλλά είμαι και γυναίκα δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωμένη μόνο σε μια κουζίνα και να φροντίζω το σπίτι και το σύζυγο και το παιδί. Μου αρέσει να περιποιούμαι τον εαυτό μου έρχονται βέβαια στιγμές που βαριέμαι αλλά όσο κουρασμένη και να είμαι αν ασχοληθώ με μένα ξεκουράζομαι . Αφιερώνω χρόνο για να βγαίνω με τη φίλη μου να πιω καφέ να πάω για ψώνια δεν θα τρελαθώ αν δεν βάλω σίδερο.
Παντρεμένη ήμουν και πήγαινα σχολείο και είχα το Σταύρο 3 μηνών που έδινα πανελλήνιες . Αν δεν διεκδικήσω πράγματα εγώ για μένα δεν θα το κάνει κανείς .
Άφησα κατά ένα μέρος τη δουλειά μου για να είμαι κοντά στο Σταύρο επιλογή μου αλλά όταν δω ότι μπορεί να σταθεί μόνος του θα μπω πιο δυναμικά (αν βέβαια με αυτά που γίνονται υπάρχουν δουλειές) Σκέφτομαι να πάω ακόμα ένα χρόνο αισθητική για να πάρω και αυτό το χαρτί έτσι για μένα .
Η γυναίκα η οποία έχει εγκαταλείψει τον εαυτό της κάποια στιγμή θα ξεσπάσει

10δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 8:42 am

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έχω πολύ καιρό να μπω λόγω πολλών υποχρεώσεων και πραγματικά έπεσα πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ τον τελευταίο καιρό. Μπράβο Μαρία!

Εγώ πέρα από μαμά είμαι και εργαζόμενη με 2 δουλειές... Από τον Αύγουστο που γύρισα στην πρωινή δουλειά μου προσπαθώ να συντονιστώ και να είμαι εντάξει απέναντι σε όλες μου τις υποχρεώσεις και στο παιδί μου...
Δύσκολο πολύ, πάντα κάτι αφήνεις πίσω και κάτι δεν κάνεις καλά. Πέρα από τις τύψεις που το παιδί το μεγαλώνει η μαμά μου (και ευτυχώς υπάρχει και αυτή και είμαι ήρεμη πως το αφήνω σε καλά χέρια) έχω και την πικρία πως πουθενά δεν είμαι αρκετά καλή αφού όλη μέρα τρέχω και τα βράδια δεν κοιμάμαι (το μωράκι μου βγάζει δοντάκια). Αναρωτιέμαι τι αντοχές πρέπει να έχει μια γυναίκα στις μέρες μας;;;
Έχω αφήσει βέβαια και πολλά που έκανα προ παιδιού, με τις φίλες μου μιλάω μόνο στο τηλέφωνο την Κυριακή ή το Σάββατο και αν είμαι τυχερή κάποιες έρχονται να με δουν στο σπίτι ή και να βγούμε για κανένα 20λεπτο καφέ με τον μικρό πάντα εννοείται.
Η σχέση με τον άντρα μου έχει περιοριστεί σε έναν αγώνα να βολέψουμε το μικρό, το πρόγραμμα μας (το απογευματινό, γιατί το πρωινό είναι ούτως ή άλλως καλυμμένο) μοιάζει με σύστημα σε προπό. Το τάδε απόγευμα δουλεύει εκείνος και το δείνα δουλέυω εγώ και μάλιστα όχι με σταθερές μέρες...
Το σεξ scratch scratch scratch
τι είναι αυτό ρε κορίτσια;;; κοντέβω να το κάνω μία παλιά ανάμνηση.
καμία σχέση το πριν και μετά παιδιού για μας.
Πριν με τον άντρα μου δεν είμασταν μόνο ένα ζευγάρι, είμασταν και άνθρωποι με δυο ζωές και εραστές και φιλαράκια και... πολλά μα πολλά...
Τώρα τα βράδια είμαστε δυο πτώματα μπροστά σε ένα χαζοκούτι...
το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι είναι μια φάση και αυτή και θα περάσει...
μέχρι το καλοκαίρι είμασταν και οι δύο μέσα στο σπιτάκι μας κια μεγαλώναμε μαζί το παιδάκι μας (ο άντρας μου ήταν άνεργος). τώρα που δουλεύουμε και οι δύο δεν είναι άραγε μεγάλη αμαρτία να γκρινιάζουμε;;; Τουλάχιστον βγάζουμε τα προς το ζην μας και δεν επιβαρρύνουμε τρίτους.

Α!!! η εμφάνιση μου...
συνήθως κάνω μπάνιο με τον μικρό μαζί γιατί που να το αφήσω μόνο του 10 μηνών μωρό;; Οπότε όταν κάτι τόσο βασικό φτάνει σε τέτοιο επίπεδο φανταστείτε τι γίνεται με μαλλιά, ντύσιμο κτλ.

11δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 8:43 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καταρχην μαρακι πολυ ωραιο θεμα ανοιξες μπραβο. φυσικα οταν ερχεται το παιδι στην ζωη σου αλλαζει τις ισσοροπιες σου και της συνηθειες σου και ειναι φυσιολογικο .και εγω οταν γεννησα ο μικρος ηταν προωρος και το αγχος μου ηταν στο παιδι πως θα ειναι πως να μην αρρωστησει .βεβαια αυτο δεν το αφησα ευτηχως να με καταβαλει .οταν το παιδι ξεπεταχτηκε λιγο .το αφηνα στην μητερα μου και εκανα πραγματα και για μενα .πηγενα με τον αντρα μου για ενα καφε .εφτιαχνα τον ευατο μου .και πιστευω πως οι γυναικες δεν πρεπει να αφηνονται γιατι καποτε θα δουν οτι ο καιρος θα φυγει και πισω δεν γυρνα .αυτη ειναι δικη μου αποψη .το παιδι μας ειναι το κεντρο της ζωη μας .αλλα ειμαστε και γυναικες και εχουμε αντρες που πρεπει να τους κανουμε να νιωθουμε επιθυμιτες και αυτο μονο μια γυναικα το κανει .αν το αφησει τοτε και αντρας αφηνεται .γιαυτο κοριτσακια προσεχετε την εμφανιση σας και την ψυχικη σας ηρεμια να την ταιζετε για να μην πεινασει ποτε χαχα.

12δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 11:00 am

????????


Επισκέπτης
Εγω δεν εχω γεννησει ακομα, αλλα εκανα την αρχη με τα κιλα της εγκυμοσυνης. Δεν εχω παρει καθολου!! Γιατι;; Εκτος απο την υγεια του μωρου, θελω να αρεσω στον αντρα μου... Δεν ηθελα να με κοιταζει και να με σιχαινεται, να μη με θελει ερωτικα...
Γενικα πρεπει να προσεχουμε τους αντρες μας, αμα ειμαστε εμεις καλα ειναι και τα παιδια μας καλα!!! I love you
Δε μ αρεσει που βλεπω καποιες γυναικες που κανουν παιδια, παρατανε τον εαυτο τους, κανουν σεξ μια φορα το 3μηνο κτλ
Χανουν καθε επαφη με τον αντρα τους και μετα παει αλλου η κατασταση. Κριμα.... Crying or Very sad

13δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 12:19 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ποτε δεν φανταστικα τον εαυτο μου ως "μαμα".... ποτε δεν ειχα ονειρο να κανω οικογενεια...
Οταν εκανα τον μικρο μου τον αφησα 2,5 μηνων για να παω πισω στη δουλεια που τοσο αγαπουσα... ετρεχα σαν την παλαβη να τα προλαβω ολα αλλα ετρεχα μονη μου χωρις συντροφο να μοιραζομαι (λογο δουλειας ηταν απων). Ο μικρος ηταν 5 μηνων οταν αποφασισα να χασω τα περιτα κιλα που ειχα μαζεψει απο εγκυμοσυνη και θεραπεια προεγκυμοσυνης... Με την προτροπη του αντρα μου και με εναν καλο διατροφολογο καταφερα να χασω ολα τα περιτα κιλα... Κατελιξα ομως να αφησω την πολυτιμη δουλεια μου γιατι κατερευσα... και δεν αντεχα αλλο σωματικα... επαθα νευρογενης ανορεξια... Οταν με αγκαλιαζε ο αντρας μου μου ελεγε πως ενιωθε οτι αγκαλιαζε εναν ματσο κοκαλα... Αυτο ηταν ενα καλο μαθημα και για τους δυο μας... εγω ανακαλυψα οτι η ευτυχια δεν κριβεται πισω απο τα λιγα κιλα και ο αντρας μου οτι με αγαπαει ετσι οπως ειμαι ασχετα απο το αν εχω παραπανω κιλα... Σεξ καναμε και κανουμε αρκετα συχνα, δεν εχω παραπονο... Ειμαι 75 κιλα με 1,67 υψος και ναι δεν ντρεπομαι να πω οτι ο αντρας μου με κυνηγαει καθε μερα να κανουμε σεξ... Μετα απο 15 χρονια με θελει οσο ποτε και κανουμε το καλυτερο σεξ της ζωης μας.
Και μεχρι προτεινος δεν παραμελουσα ποτε την εμφανηση μου... Τωρα λογο κρισης λιγο δυσκολευομαι στο να βγαζω μονη τα φρυδια, κομμωτρια κομενη αλλα και παλι μονη μου βρισκω τροπους, οπως το να κανω ενα πιστολακι στα μαλλια...
Χρονο για μενα δεν ειχα τον πρωτο 1 μιση χρονο... Εκει καπου παραιτηθηκα και απεκτησα πολυ χρονο για μενα με την υποστηρηξη του αντρα μου... ακομη και τωρα με στηριζει στο να εχω στιγμες με τις φιλες μου... Γενικα στη ζωη μου απλα προστεθηκε ακομη ενα προσωπο το οποιο μου αλλαξε προς το καλυτερο τη ζωη... Το μονο πραγμα που θα ηθελα πισω ειναι η δουλεια μου... αυτο μου λειπει παρα πολυ και ξερω πως ποτε δεν θα το εχω ξανα... κι αυτο ποναει παρα πολυ για μενα που δεν φανταζομουν ποτε τον εαυτο μου με παιδια...
Βεβαια δεν γκρινιαζω στον αντρα μου γι' αυτο, γιατι εχω το πλεονεκτιμα να εχω τον γιο μου συνεχεια ενω εκεινος λογο δουλεια, δυστηχως χανει στιγμες...
Εγω ειμαι υπερ οι γυναικες να προσεχουν τον εαυτο τους... βασικα να προσεχουν τον χαρακτηρα τους αφοτου γεννησουν, να μην παραμελουμαι τους αντρες μας συναισθηματικα, γιατι εγω πιστευω στη δυναμη της αγαπης μεσα απο τις πραξεις... μεσα απο αυτες δεν τον παραμελεις...
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΓΥΝΑΙΚΑ

14δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 12:36 pm

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΘΕΜΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ! ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΒ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΜΑΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΒΟΛΤΑ! ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΛΟ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ! ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΞΕΣΠΑΩ ΣΤΟ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥ ΕΞΑΝΤΛΙΙΤΕ! ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ....ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ.....ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΩΝΑΖΑΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ..........ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΑΠ ΕΞΩ.....ΓΥΡΙΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΓΥΡΙΖΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΚΟΥΚΛΑ......ΤΟΥ ΛΕΩ! Μ ΑΚΟΥΣ?????? ΕΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ????ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ.....ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΜΑ ΕΝΑ T-SHIRT ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΚΟΤΣΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΒΕΓΓΟ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΝΑ ΣΙΔΩΡΟΣΩ! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΕΤΟΙΜΑ! ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ (ΜΗΝΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ) ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΛΑΤΥ! ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΜΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΒΗΚΕ ΚΑΤΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ! ΜΑ ΕΓΩ ΗΘΕΛΕ ΠΑΡΕΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ......ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ.....ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΜΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ???ΔΕΝ ΞΕΡΩ......ΜΑ ΚΛΑΙΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! ΝΑΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΛΑ! ΤΩΡΑ ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!ΤΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ! ΠΡΟΣΦΑΙΡΟΝΤΑΙ Η ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΩ!ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΑ ΑΦΗΣΩ! Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ! ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΦΑΓΕ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΟΣΟ ΕΓΩ???? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ???Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΟΤΑΝ ΕΛΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΗΚΩΝΕ ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΛΑ ΠΙΣΩ!!! ΓΙΑΤΙ ΕΦΥΓΕΣ???ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

15δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 12:56 pm

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δε θα ήθελα ποτε και με τίποτα να γίνω μια μαμά που δεν ασχολείται με τίποτα άλλο παρά μόνο με τα των παιδιών...
Τις βαριέμαι αυτές που δεν μπορούν να ξεκολλήσουν και μιλάνε κι ασχολούνται μόνο με τα θέματα των παιδιών.
Πιστεύω πως καλό είναι να μπορούμε να τα συνδιάζουμε όλα , ίσως στην τελική μας κάνει και καλό . Αλλάζεις καταστάσεις, παραστάσεις, παίρνεις μία ανάσα απο τα ίδια και τα ίδια...
είδωμεν βέβαια....είμαι στην αρχή ακόμη... Cool

16δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 12:59 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σαν να θυμάμαι εμένα . Ναι έχεις επιλόχεια κατάθλιψη κοίτα να το παλέψεις γιατί δεν σε βλέπω καλά . "Εκμεταλεύσου" την οποιαδήποτε προσφορά για βοήθεια και κάνε πράγματα για σένα . Είσαι μητέρα 4 παιδιών και σύζυγος αλλά είσαι και άνθρωπος και πρέπει να πάρεις τα ίσια σου . Εγώ άκου τη έκανα . Αρχικά δεν έμενα μόνη ήθελα κόσμο οπότε όλο και κάποια φίλη ερχόταν επίσης έβγαινα έξω την επόμενη κιόλας που βγήκα από το νοσοκομείο πήγα θυμάμαι να ψηφίσω σκασίλα μου εμένα το ποιος θα βγει να ανασάνω ήθελα .Ήταν ο Σταύρος 8 ημερών τον κράτησε η αδερφή μου και πήγα με τον άντρα μου στο τζάμπο .Επίσης συζήταγα για αυτ΄'α που νιώθω και που με πόναγαν δνε τα κράταγα μέσα μου . Αυτό που με συνέφερε ηταν οι διακοπές είχαμε πάει μαζί με τα αδέρφια μου και ένα φιλικό ζευγάρι μου κράταγαν το παιδί και χαλάρωσα πέρασε καιρός εμένα 6 μήνες αλλά μετά όλα μια χαρά. Φάση είναι και υα περάσει

17δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 1:00 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kathrinkaterina έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΘΕΜΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ! .....................................................................! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

κοιτα εγω νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να τα ΄΄παιζεις΄΄ καποιες στιγμες..οχι εσυ ..ολες μας!..
οι περισσοτερες περιγραφες απο κοπελες που λενε πωε ναι ειναιν και γυναικες..και βρηκαν το ρυθμο για ολα...και δεν ειναι μονο μανουλες..κλπ...κλπ ειναι εχοντας 1 παιδι..εσυ εχεις 4!!!
μετα το πρωτο βρησκεις πιο ευκολα τον ευατο σου...ενα παιδι ευκολα το αφηνεις καπου..γιαγιαδες.γνωστους...γυναικα....εχεις πιο πολυ χρονι για σενα..οσο ειναι κιολας μωρο ειναι ακομη καλυτερα..μπορεις να ζεις τη ζωη που ειχες πρην...να βγαινεις ...να ντυνεσαι..να κανεις τρελιτσες με τον αντρα σου....
μετα ομως μεγαλωνει..οι απαιτησεις αλλαζουν...καταλαβαινει ..εχει αποψη..θελει το χρονο του..ερχεται και ενα δευτερο...
2 παιδια πιο δυσκολα τα ακουμπας καπου για να εχεις προσωπικο χρονο....και αντε τα βρισκεις παλι και ολα καλα...
αν ερεθι τριτο χανεις το μπουσουλα παλι...2 χερια εχεις ...το τριτο?..δεν μπορεις να ελεγξεις τα παντα μονη σου...και ποιος θα στα κρατησει π.χ. να πας διακοπες...
τωρα στα 4 εχεις φτασει στο οριο και των δυο γονιων..απο 2 χερια ο καθενας...αρα χρειαζονται 2 γονεις για να εχεις ισσοροπια...για να εχεις χρονο ακομη πιο δυσκολο...

τωρα για 5,6, και πανω παιδια απλα Respect Respect Respect Respect δεν εχω λογια...ηρωες...

οποτε τα λογια ειναι ευκολα..
ολες εχουμε πει εγω δεν παραμελω τον ευατο μου..και δεν ειμαι μονο μαμα αλλα και γυναικα..κλπ...
ομως σε καθε φαση της ζωης ειναι διαφορετικα
και ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΙΣΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΜΑΔΕς ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΛΑ ΤΑΒ ΑΛΛΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩς!!

18δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 1:11 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
kathrinkaterina έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΘΕΜΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ! .....................................................................! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

κοιτα εγω νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να τα ΄΄παιζεις΄΄ καποιες στιγμες..οχι εσυ ..ολες μας!..
οι περισσοτερες περιγραφες απο κοπελες που λενε πωε ναι ειναιν και γυναικες..και βρηκαν το ρυθμο για ολα...και δεν ειναι μονο μανουλες..κλπ...κλπ ειναι εχοντας 1 παιδι..εσυ εχεις 4!!!
μετα το πρωτο βρησκεις πιο ευκολα τον ευατο σου...ενα παιδι ευκολα το αφηνεις καπου..γιαγιαδες.γνωστους...γυναικα....εχεις πιο πολυ χρονι για σενα..οσο ειναι κιολας μωρο ειναι ακομη καλυτερα..μπορεις να ζεις τη ζωη που ειχες πρην...να βγαινεις ...να ντυνεσαι..να κανεις τρελιτσες με τον αντρα σου....
μετα ομως μεγαλωνει..οι απαιτησεις αλλαζουν...καταλαβαινει ..εχει αποψη..θελει το χρονο του..ερχεται και ενα δευτερο...
2 παιδια πιο δυσκολα τα ακουμπας καπου για να εχεις προσωπικο χρονο....και αντε τα βρισκεις παλι και ολα καλα...
αν ερεθι τριτο χανεις το μπουσουλα παλι...2 χερια εχεις ...το τριτο?..δεν μπορεις να ελεγξεις τα παντα μονη σου...και ποιος θα στα κρατησει π.χ. να πας διακοπες...
τωρα στα 4 εχεις φτασει στο οριο και των δυο γονιων..απο 2 χερια ο καθενας...αρα χρειαζονται 2 γονεις για να εχεις ισσοροπια...για να εχεις χρονο ακομη πιο δυσκολο...

τωρα για 5,6, και πανω παιδια απλα Respect Respect Respect Respect δεν εχω λογια...ηρωες...

οποτε τα λογια ειναι ευκολα..
ολες εχουμε πει εγω δεν παραμελω τον ευατο μου..και δεν ειμαι μονο μαμα αλλα και γυναικα..κλπ...
ομως σε καθε φαση της ζωης ειναι διαφορετικα
και ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΙΣΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΜΑΔΕς ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΛΑ ΤΑΒ ΑΛΛΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩς!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου (κάτι δεν πάει καλά το τελευταίο καιρό συμωνούν οι απόψεις μας Razz ) ναι με το ένα παιδί μπορείς πιο εύκολα να έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο και ξέρεις κάτι αυτός είναι ένας παράγοντας που πρέπει να το δουν οι μαμάδες που σκέφτονται να κάνουν περισσότερα παιδάκια γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους . Δεν κατηγορώ καμιά μαμά προσωπικά εγω που απο επιλογ'η της θέλει να βγαίνει να διασκεδάζει να φροντίζει τον εαυτό της και για αυτό μένει στο ένα παιδί αλλά θα κατηγορήσω τη μαμά που ρίχνει ευθύνες στα παιδιά της επειδή εκείνη δεν έχει χρόνο για τον εαυτό της , τα παιδιά δεν φταίνε ποτέ για τις επιλογές μας

19δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 1:19 pm

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βανια έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
kathrinkaterina έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΘΕΜΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ! .....................................................................! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

κοιτα εγω νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να τα ΄΄παιζεις΄΄ καποιες στιγμες..οχι εσυ ..ολες μας!..
οι περισσοτερες περιγραφες απο κοπελες που λενε πωε ναι ειναιν και γυναικες..και βρηκαν το ρυθμο για ολα...και δεν ειναι μονο μανουλες..κλπ...κλπ ειναι εχοντας 1 παιδι..εσυ εχεις 4!!!
μετα το πρωτο βρησκεις πιο ευκολα τον ευατο σου...ενα παιδι ευκολα το αφηνεις καπου..γιαγιαδες.γνωστους...γυναικα....εχεις πιο πολυ χρονι για σενα..οσο ειναι κιολας μωρο ειναι ακομη καλυτερα..μπορεις να ζεις τη ζωη που ειχες πρην...να βγαινεις ...να ντυνεσαι..να κανεις τρελιτσες με τον αντρα σου....
μετα ομως μεγαλωνει..οι απαιτησεις αλλαζουν...καταλαβαινει ..εχει αποψη..θελει το χρονο του..ερχεται και ενα δευτερο...
2 παιδια πιο δυσκολα τα ακουμπας καπου για να εχεις προσωπικο χρονο....και αντε τα βρισκεις παλι και ολα καλα...
αν ερεθι τριτο χανεις το μπουσουλα παλι...2 χερια εχεις ...το τριτο?..δεν μπορεις να ελεγξεις τα παντα μονη σου...και ποιος θα στα κρατησει π.χ. να πας διακοπες...
τωρα στα 4 εχεις φτασει στο οριο και των δυο γονιων..απο 2 χερια ο καθενας...αρα χρειαζονται 2 γονεις για να εχεις ισσοροπια...για να εχεις χρονο ακομη πιο δυσκολο...

τωρα για 5,6, και πανω παιδια απλα Respect Respect Respect Respect δεν εχω λογια...ηρωες...

οποτε τα λογια ειναι ευκολα..
ολες εχουμε πει εγω δεν παραμελω τον ευατο μου..και δεν ειμαι μονο μαμα αλλα και γυναικα..κλπ...
ομως σε καθε φαση της ζωης ειναι διαφορετικα
και ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΙΣΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΜΑΔΕς ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΛΑ ΤΑΒ ΑΛΛΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩς!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου (κάτι δεν πάει καλά το τελευταίο καιρό συμωνούν οι απόψεις μας Razz ) ναι με το ένα παιδί μπορείς πιο εύκολα να έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο και ξέρεις κάτι αυτός είναι ένας παράγοντας που πρέπει να το δουν οι μαμάδες που σκέφτονται να κάνουν περισσότερα παιδάκια γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους . Δεν κατηγορώ καμιά μαμά προσωπικά εγω που απο επιλογ'η της θέλει να βγαίνει να διασκεδάζει να φροντίζει τον εαυτό της και για αυτό μένει στο ένα παιδί αλλά θα κατηγορήσω τη μαμά που ρίχνει ευθύνες στα παιδιά της επειδή εκείνη δεν έχει χρόνο για τον εαυτό της , τα παιδιά δεν φταίνε ποτέ για τις επιλογές μας

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ!!!! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΟΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!!!ΑΠΛΑ Η ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΠ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!ΜΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΩ??? ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΙ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ! ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΠΟΤ.....ΜΗΧΑΝΙΚΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!

20δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Κυρ Οκτ 02, 2011 1:23 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kathrinkaterina έγραψε:
βανια έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
kathrinkaterina έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΘΕΜΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ! .....................................................................! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

κοιτα εγω νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να τα ΄΄παιζεις΄΄ καποιες στιγμες..οχι εσυ ..ολες μας!..
οι περισσοτερες περιγραφες απο κοπελες που λενε πωε ναι ειναιν και γυναικες..και βρηκαν το ρυθμο για ολα...και δεν ειναι μονο μανουλες..κλπ...κλπ ειναι εχοντας 1 παιδι..εσυ εχεις 4!!!
μετα το πρωτο βρησκεις πιο ευκολα τον ευατο σου...ενα παιδι ευκολα το αφηνεις καπου..γιαγιαδες.γνωστους...γυναικα....εχεις πιο πολυ χρονι για σενα..οσο ειναι κιολας μωρο ειναι ακομη καλυτερα..μπορεις να ζεις τη ζωη που ειχες πρην...να βγαινεις ...να ντυνεσαι..να κανεις τρελιτσες με τον αντρα σου....
μετα ομως μεγαλωνει..οι απαιτησεις αλλαζουν...καταλαβαινει ..εχει αποψη..θελει το χρονο του..ερχεται και ενα δευτερο...
2 παιδια πιο δυσκολα τα ακουμπας καπου για να εχεις προσωπικο χρονο....και αντε τα βρισκεις παλι και ολα καλα...
αν ερεθι τριτο χανεις το μπουσουλα παλι...2 χερια εχεις ...το τριτο?..δεν μπορεις να ελεγξεις τα παντα μονη σου...και ποιος θα στα κρατησει π.χ. να πας διακοπες...
τωρα στα 4 εχεις φτασει στο οριο και των δυο γονιων..απο 2 χερια ο καθενας...αρα χρειαζονται 2 γονεις για να εχεις ισσοροπια...για να εχεις χρονο ακομη πιο δυσκολο...

τωρα για 5,6, και πανω παιδια απλα Respect Respect Respect Respect δεν εχω λογια...ηρωες...

οποτε τα λογια ειναι ευκολα..
ολες εχουμε πει εγω δεν παραμελω τον ευατο μου..και δεν ειμαι μονο μαμα αλλα και γυναικα..κλπ...
ομως σε καθε φαση της ζωης ειναι διαφορετικα
και ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΙΣΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΜΑΔΕς ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΛΑ ΤΑΒ ΑΛΛΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩς!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου (κάτι δεν πάει καλά το τελευταίο καιρό συμωνούν οι απόψεις μας Razz ) ναι με το ένα παιδί μπορείς πιο εύκολα να έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο και ξέρεις κάτι αυτός είναι ένας παράγοντας που πρέπει να το δουν οι μαμάδες που σκέφτονται να κάνουν περισσότερα παιδάκια γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους . Δεν κατηγορώ καμιά μαμά προσωπικά εγω που απο επιλογ'η της θέλει να βγαίνει να διασκεδάζει να φροντίζει τον εαυτό της και για αυτό μένει στο ένα παιδί αλλά θα κατηγορήσω τη μαμά που ρίχνει ευθύνες στα παιδιά της επειδή εκείνη δεν έχει χρόνο για τον εαυτό της , τα παιδιά δεν φταίνε ποτέ για τις επιλογές μας

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ!!!! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΟΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!!!ΑΠΛΑ Η ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΠ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!ΜΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΩ??? ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΙ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ! ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΠΟΤ.....ΜΗΧΑΝΙΚΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!
ναι κοριτσάκι μου αυτό σου λέω αφού μπορείς αφηνέτα να νιώσεις καλύτερα δνε θα πάθουν τίποτα και το σχόλιο που εκανα για τα παιδιά δεν ήταν σε καμια περίπτωση για σένα απλά έχει τύχη να το ακούσω απο μαμάδες . Αντε όλα καλά θα πάνε

21δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 12:36 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kathrinkaterina, ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω και πόσο δύσκολο μπορεί να είναι. Εγώ θα σου προτείνω να μιλήσεις με τον άντρα σου και να ψάξετε λίγο μαζί για την επιλόχεια κατάθλιψη... Νομίζω πως αυτό περνας και εκείνος είναι ο πιο κατάλληλος να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις. Θα το κάνει επειδη σε αγαπάει. Και σιγά-σιγά όσο μεγαλώνουν τα παιδιά σου, πιστεύω πως θα είναι καλύτερα γιατί δεν θα πρέπει να υπηρετείς τα πιο μωρά 24 ωρες το 24ωρο όπως τώρα. Εδώ με ένα νεογένητο υπάρχει ένα ζόρι. Πόσο μάλλον να έχει άλλα 3 παιδάκια απο πίσω... Τι να λέμε τώρα. Οι μαμάδες δεν είμαστε υπερήρωες και χρειάζεσαι επειγόντως την στήριξη του άντρα σου. Μίλησέ του όμως για το πως αισθάνεσαι γιατί και εκείνος έχει κουραστει να ρωτάει και να μην παίρνει απαντησεις. Βγάλε το απο μέσα σου και ίσως να αισθανθείς και εσύ λίγο καλύτερα που θα το μοιραστείς μαζί του... Μαζί θα το αντιμετωπίσετε.

22δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 12:59 am

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταρχήν, καλό κουράγιο σε όλες τις μαμάδες-συζύγους-γυναίκες (μπορείτε να αλλάξετε τη σειρά όπως θέλετε Smile

Μικρότερη-τώρα είμαι στα 35, σνιφ- δεν είχα πολλές αντοχές. Ήθελε ο άντρας μου να βγούμε έξω με τα παιδιά ή μόνοι μας και τον θεωρούσα παράλογο κι εκτός πραγματικότητας. Πίστευα ότι θα ήταν μεγάλο κατόρθωμα να βάλω κάτι πιο περιποιημένο και να φροντίσω τον εαυτό μου. Δεν ήταν στα καλύτερά του ο γάμος μας τότε. Όταν διορίστηκα στην εκπαίδευση, ήταν μια...αποκάλυψη. Δεν περίμενα ότι θα μου ταίριαζε τόσο πολύ αυτή η δουλειά. Δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω κάτι άλλο. Παράλληλα, άρχισα να φροντίζω τον εαυτό μου (δεν μπορούσα να πηγαίνω χάλια στο σχολείο), αλλά γυρνούσα στο σπίτι με πολύ καλή διάθεση και όρεξη να κάνω τα πάντα!
Ο άντρας μου φοβόταν ότι γνώρισα κάποιον στο σχολείο και μου το είπε ο άνθρωπος! Τότε κατάλαβα ότι αδίκησα την οικογένειά μου, γιατί άλλαξα με αφορμή τη δουλειά και όχι εκείνους. Εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία όμως, συζητήσαμε και...αλλάξαμε ρότα στη ζωή μας. Πήραμε μια πολύ καλή κοπέλα να κρατάει 3 και αργότερα 4 παιδιά και βγαίναμε έξω μια φορά την εβδομάδα, ό,τι και να γινόταν.
Φυσικά, δεν είναι πάντα όλα ρόδινα. Περνούσα και περνάω και τώρα φάσεις, όπου δεν θέλω να μου μιλάει κανείς τους. Θεωρώ τον άντρα μου "βολεψάκια" που καλοπερνάει κι εγώ υποφέρω. Να σημειώσω ότι βοηθάει στο σπίτι και στα παιδιά σχεδόν ισότιμα. Δεν θέλω να μαγειρέψω, δεν έχω όρεξη για ερωτική επαφή (αυτοί ρε παιδί μου και ξεθεωμένοι να είναι, πού τη βρίσκουν την ενέργειαWink, δεν θέλω να βοηθήσω στα μαθήματα. Φυσιολογικά δεν είναι κι αυτά; Έκανα μια φορά ένα ιντερνετικό τεστ για κατάθλιψη και μου έβγαλε ότι έχω κατάθλιψη ήπιας μορφής.
Πιστεύω ότι, αφού το επιλέξαμε, κύρια προτεραιότητα είναι τα παιδιά μας, γιατί εξαρτώνται από εμάς. Όμως, αν παραμελήσουμε τις άλλες ανάγκες μας, όποιες είναι αυτές, δεν θα έχουμε τη δύναμη να ανταπεξέλθουμε στις ανάγκες της οικογένειας. Και μ' αρέσει όταν μου λένε "Πω πω έχεις 4 παιδιά και περιμένεις κι άλλο; Δεν σου φαίνεται, σαν κοριτσάκι είσαι!" δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 328109

23δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 3:47 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur έγραψε:Καταρχήν, καλό κουράγιο σε όλες τις μαμάδες-συζύγους-γυναίκες (μπορείτε να αλλάξετε τη σειρά όπως θέλετε Smile

Μικρότερη-τώρα είμαι στα 35, σνιφ- δεν είχα πολλές αντοχές. Ήθελε ο άντρας μου να βγούμε έξω με τα παιδιά ή μόνοι μας και τον θεωρούσα παράλογο κι εκτός πραγματικότητας. Πίστευα ότι θα ήταν μεγάλο κατόρθωμα να βάλω κάτι πιο περιποιημένο και να φροντίσω τον εαυτό μου. Δεν ήταν στα καλύτερά του ο γάμος μας τότε. Όταν διορίστηκα στην εκπαίδευση, ήταν μια...αποκάλυψη. Δεν περίμενα ότι θα μου ταίριαζε τόσο πολύ αυτή η δουλειά. Δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω κάτι άλλο. Παράλληλα, άρχισα να φροντίζω τον εαυτό μου (δεν μπορούσα να πηγαίνω χάλια στο σχολείο), αλλά γυρνούσα στο σπίτι με πολύ καλή διάθεση και όρεξη να κάνω τα πάντα!
Ο άντρας μου φοβόταν ότι γνώρισα κάποιον στο σχολείο και μου το είπε ο άνθρωπος! Τότε κατάλαβα ότι αδίκησα την οικογένειά μου, γιατί άλλαξα με αφορμή τη δουλειά και όχι εκείνους. Εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία όμως, συζητήσαμε και...αλλάξαμε ρότα στη ζωή μας. Πήραμε μια πολύ καλή κοπέλα να κρατάει 3 και αργότερα 4 παιδιά και βγαίναμε έξω μια φορά την εβδομάδα, ό,τι και να γινόταν.
Φυσικά, δεν είναι πάντα όλα ρόδινα. Περνούσα και περνάω και τώρα φάσεις, όπου δεν θέλω να μου μιλάει κανείς τους. Θεωρώ τον άντρα μου "βολεψάκια" που καλοπερνάει κι εγώ υποφέρω. Να σημειώσω ότι βοηθάει στο σπίτι και στα παιδιά σχεδόν ισότιμα. Δεν θέλω να μαγειρέψω, δεν έχω όρεξη για ερωτική επαφή (αυτοί ρε παιδί μου και ξεθεωμένοι να είναι, πού τη βρίσκουν την ενέργειαWink, δεν θέλω να βοηθήσω στα μαθήματα. Φυσιολογικά δεν είναι κι αυτά; Έκανα μια φορά ένα ιντερνετικό τεστ για κατάθλιψη και μου έβγαλε ότι έχω κατάθλιψη ήπιας μορφής.
Πιστεύω ότι, αφού το επιλέξαμε, κύρια προτεραιότητα είναι τα παιδιά μας, γιατί εξαρτώνται από εμάς. Όμως, αν παραμελήσουμε τις άλλες ανάγκες μας, όποιες είναι αυτές, δεν θα έχουμε τη δύναμη να ανταπεξέλθουμε στις ανάγκες της οικογένειας. Και μ' αρέσει όταν μου λένε "Πω πω έχεις 4 παιδιά και περιμένεις κι άλλο; Δεν σου φαίνεται, σαν κοριτσάκι είσαι!" δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ 328109

Έχεις πολύ δικιο σε αυτό και το βλέπω να συμβαίνει και σε εμένα που έχω μόνο ένα παιδάκι ακόμα. Δεν έχω ενέργεια αν δεν κάνω κάτι για τον εαυτό μου που να με ευχαριστεί... Πολύ αισιόδοξο το μήνυμά σου και φαίνεται να έχεις πλήρη συνείδηση της κατάστασης και να την έχεις αποδεχθεί και νομίζω πως και ο άντρας σου είναι πολύ ικανός οικογενειάρχης για να είσαι και εσύ σε θέση να σκέφτεσαι έτσι και να πηγαίνεις και για το... 5ο;;; Διάβασα καλά! Μπράβο σας! Με το καλό! Σε θαυμάζω γιατί ποτέ δεν θα μπορούσα νομίζω να σε φτάσω!

24δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 3:53 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειμαι μαμά!!!
& Είναι το σημαντικότερο που κάνω!
Ναι, η σχέση μου με τον άντρα μου δεν ειναι ίδια, είναι καλύτερη. Όχι γιατι κάνουμε συχνά σαίκς, αλλά γιατί στην ζωή μας υπάρχει το λουλουδάκι μας!
Ναι, θα ήθελα να είμαστε πιο ενεργοί ερωτικά, αλλά ε, και?
Έχω να βγώ για καφέ απο πρίν μείνω έγκυος (με την εγκυμοσύνη έκοψα το κάπνισμα και με ενοχλούσε πολύ ο καπνός, τώρα θηλάζω ακόμα, άρα μετράμε σχεδόν 2 χρόνια Shocked )
Έχω να κουτσομπολέψω άλλο τόσο, παρέα κάνω με την αδερφή μου, με την κουμπάρα μου, μιλάω με τις φίλες μου απο την δουλειά, γενικά το μόνο που μου λείπει είναι ο άντρας μου που δουλεύει πολύ, αλλά προσπαθεί να έρχεται όσο μπορεί πιο νωρίς!
Εν κατακλείδι, είμαι κατάκοπη, έχω να χαλαρώσω 2 χρόνια, έστω για να πιώ ένα καφέ βρε αδερφέ, έχω πάρει 25 κιλά, τα μαλλιά μου έχουν μια ωραιότατη ρίζα, ακόμα και τουαλέτα πάω με την κόρη μου, αλλά σήμερα το πρωί που έβαλα ορό στην μύτη της Βάλιας για να βγάλουμε τα μυξάκια, μετά με αγκάλιασε. όχι απλά, πέρασε το χεράκι της γύρω απο τον λαιμό μου και έγειρε το κεφαλάκι της στον ώμο μου.
Νομίζω πως μου δείχνει την αγάπη της γιατί βλέπει πως είναι η προτεραιότητά μας. Ξέρει πως ο μπαμπάς και η μαμά την λατρεύουν και δεν θα βάλουν ποτέ τίποτα πάνω απο εκείνη.
και αυτό είναι αρκετό για να λειτουργεί άψογα η δική μας οικογένεια.
Τώρα όσον αφορά τους καφέδες, τον ελεύθερο χρόνο γενικά, θα τον έχω όταν θα πάει το μικρό μου σχολείο. Τώρα με χρειάζεται απόλυτα και θα είμαι εκεί Very Happy
και εγώ και ο μπαμπάς της Very Happy

25δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 3:56 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="βανια"]
bou-boukitsa έγραψε:
kathrinkaterina έγραψε:

κοιτα εγω νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να τα ΄΄παιζεις΄΄ καποιες στιγμες..οχι εσυ ..ολες μας!..
οι περισσοτερες περιγραφες απο κοπελες που λενε πωε ναι ειναιν και γυναικες..και βρηκαν το ρυθμο για ολα...και δεν ειναι μονο μανουλες..κλπ...κλπ ειναι εχοντας 1 παιδι..εσυ εχεις 4!!!
μετα το πρωτο βρησκεις πιο ευκολα τον ευατο σου...ενα παιδι ευκολα το αφηνεις καπου..γιαγιαδες.γνωστους...γυναικα....εχεις πιο πολυ χρονι για σενα..οσο ειναι κιολας μωρο ειναι ακομη καλυτερα..μπορεις να ζεις τη ζωη που ειχες πρην...να βγαινεις ...να ντυνεσαι..να κανεις τρελιτσες με τον αντρα σου....
μετα ομως μεγαλωνει..οι απαιτησεις αλλαζουν...καταλαβαινει ..εχει αποψη..θελει το χρονο του..ερχεται και ενα δευτερο...
2 παιδια πιο δυσκολα τα ακουμπας καπου για να εχεις προσωπικο χρονο....και αντε τα βρισκεις παλι και ολα καλα...
αν ερεθι τριτο χανεις το μπουσουλα παλι...2 χερια εχεις ...το τριτο?..δεν μπορεις να ελεγξεις τα παντα μονη σου...και ποιος θα στα κρατησει π.χ. να πας διακοπες...
τωρα στα 4 εχεις φτασει στο οριο και των δυο γονιων..απο 2 χερια ο καθενας...αρα χρειαζονται 2 γονεις για να εχεις ισσοροπια...για να εχεις χρονο ακομη πιο δυσκολο...

τωρα για 5,6, και πανω παιδια απλα Respect Respect Respect Respect δεν εχω λογια...ηρωες...

ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!

quote]

Βανια και μπουμπουκιτσα συμφωνω απολυτα μαζι σας... Υπαρχει και η φραση ενα ισον κανενα και δεν ειναι καθολου λαθος... Ο δικος μου ειναι 5 χρονων και ολοι των θελουν... Η γιαγια στο χωριο για 3ημερες εκδρομουλες, η θεια να πανε μαζι διακοπες, με την πεθερα μου βεβαια μαζι τους, στη θαλασσα. Αν ειχα 2 σιγα να μην μου τα κραταγαν και τα δυο... Ολοι μου λενε μα πως μπορεις και τον αφεινεις αλλα ξερω πως στο τελος στην δικια μου αγκαλια θα τριφτει σαν γατακι και σε μενα μονο θα πει σ' αγαπω κι αυτο σημαινει πολλα για μενα.... και επανερχομαι...
Κοριτσια εχει λιγο καιρο τωρα που σκεφτομαι ακριβως αυτο... Θελω πραγματικα να αλλαξω τη ζωη μου και να ελαττωσω τον προσωπικο μου χρονο κανοντας ενα δευτερο παιδι; Δεν ειναι σαν να αγοραζεις μια μπλουζα ειναι αποφαση ζωης... Εγω προσωπικα θαυμαζω τις γυναικες που εχουν πανω απο ενα παιδι... Το εχω πει και αλλες φορες... μακαρι και οι συνθηκες της ζωης μου να ηταν τετοιες που να μπορουσα να κανω κι εγω πιο πολλα παιδια.... ή μηπως δεν θα τα καταφερνα;
Κατερινα ηρθε η ωρα μαλλον λιγο να εκμεταλευτεις οσους σου προσφερουν βοηθεια... Οχι συνεχεια αλλα για μια φορα δεν θα παθουν τιποτα ουτε τα μικρα σου ουτε κι εσυ... Μια βολτα για καφε, δεν μιλαμε για διακοπες... Θα λειψεις 2 ωριτσες και τι εγινε; Ουτε η μπεμπουλα θα παθει κατι ουτε ο γιος σου που ειναι 3,5, ουτε κανενα απο τα υπολοιπα παιδια σου. Μπορει και να τους κανει καλο... Παντως μην αφεινεις τον εαυτο σου.... βρες τροπο να το ξεπερασεις... Εγω την επιλοχεια καταθλιψη την αντιμετωπισα ενα μιση χρονο μετα... Εχασα 1 μιση χρονο απο τη ζωη του παιδιου μου... Μη χανεις χρονο απο τη ζωη σου... κανε κατι γι'αυτο που νιωθεις... ΜΠΟΡΕΙΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις