Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
144 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 144 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 9]

176δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:53 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:


αυτό συμβαίνει γιατί έτσι έχετε μάθει εσείς και καλά κάνετε.
όμως ένα μωράκι μπορεί να κοιμηθεί και με άλλους τρόπους. εμένα κοιμόταν αγκαλίτσα ή στη δική μου ή στου μπαμπά της από νεογέννητο

ναι ναι, εγώ την έχω μάθει έτσι Embarassed
Δεν ξέρω όμως αν εγώ την έμαθα ή εκείνη με έμαθε τελικά Rolling Eyes
Δεδομένου οτι απο νεογέννητο έτσι κοιμάται, απλά δεν προσπάθησα να την κοιμήσω ποτέ αλλιώς Embarassed
Δεν πειράζει, θα μεγαλώσει λίγο και θα κοιμάται μόνο του το βλαστάρι μου Cool

177δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:57 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
florentiab έγραψε:


αυτό συμβαίνει γιατί έτσι έχετε μάθει εσείς και καλά κάνετε.
όμως ένα μωράκι μπορεί να κοιμηθεί και με άλλους τρόπους. εμένα κοιμόταν αγκαλίτσα ή στη δική μου ή στου μπαμπά της από νεογέννητο

ναι ναι, εγώ την έχω μάθει έτσι Embarassed
Δεν ξέρω όμως αν εγώ την έμαθα ή εκείνη με έμαθε τελικά Rolling Eyes
Δεδομένου οτι απο νεογέννητο έτσι κοιμάται, απλά δεν προσπάθησα να την κοιμήσω ποτέ αλλιώς Embarassed
Δεν πειράζει, θα μεγαλώσει λίγο και θα κοιμάται μόνο του το βλαστάρι μου Cool


καλέ τι να πειράζει! εξάλλου είναι για πολύ λίγο καιρό μωράκια. μεγαλώνουν τόσο γρήγορα

πιο πάνω ήθελα να πω οτι γίνεται να τα κάνουν όλα και οι μπαμπάδες από την πρώτη στιγμή. αρκεί να το θέλουν και να τους αφήνουν οι μαμάδες

178δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:59 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω θα πω το άλλο. Κοινος γνωστός μας ασχολείται με τα παιδια αυτος τα πρωινά διότι η γυναίκα του δουλεύει. 2 παιδιά, όσο να πεις, ενα ζόρι το έχουν.. Ο ανθρωπος εχει κουραστει, και ειναι κατανοητο, και τον καταλαβαίνω γιατι κι εγω εχω δυο παιδια που μου βγαζουν το λάδι.
Ο άντρας μου (δεν έχω παράπονο απο το πόσο βοηθάει, αλλά ειναι απο αυτους που δεν θα το σκεφτουν απο μόνοι τους, πρέπει να τους το πεις) ενω καταλαβαίνει το πόσο κουραζεται ο γνωστός μας, δεν έκανε τη σύνδεση οτι κι εγω κουράζομαι εξίσου που εχω 2 παιδια να κάνω ζάφτι. Όταν του το εξήγησα, τότε το συνειδητοποίησε.
Δε λέω, εμείς απο μικρές εκπαιδευόμαστε για το ρόλο της μαμάς και τα αγόρια για το ρόλο του κουβαλητη - εγω όμως θα αντιδρουσα άσχημα αν μου έλεγαν ότι οι γυναίκες δεν ειναι πλασμένες για να δουλεύουν. Γιατι να μην ατιδράσω οταν ακουω οτι οι άντρες δεν κάνουν για τι δουλειές???

179δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:00 am

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΑΓΑΠΗ ΓΕΝΝΗΣΕ?ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ Κ ΣΕ ΒΡΗΚΑ!!


μινα μου οχι ακομα και εγω με προκληση θα μπω μαλλον γιατι δεν το βλεπω να ερχεται απο μονο του!! Rolling Eyes Rolling Eyes

180δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:00 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
chicken έγραψε:
florentiab έγραψε:


αυτό συμβαίνει γιατί έτσι έχετε μάθει εσείς και καλά κάνετε.
όμως ένα μωράκι μπορεί να κοιμηθεί και με άλλους τρόπους. εμένα κοιμόταν αγκαλίτσα ή στη δική μου ή στου μπαμπά της από νεογέννητο

ναι ναι, εγώ την έχω μάθει έτσι Embarassed
Δεν ξέρω όμως αν εγώ την έμαθα ή εκείνη με έμαθε τελικά Rolling Eyes
Δεδομένου οτι απο νεογέννητο έτσι κοιμάται, απλά δεν προσπάθησα να την κοιμήσω ποτέ αλλιώς Embarassed
Δεν πειράζει, θα μεγαλώσει λίγο και θα κοιμάται μόνο του το βλαστάρι μου Cool


καλέ τι να πειράζει! εξάλλου είναι για πολύ λίγο καιρό μωράκια. μεγαλώνουν τόσο γρήγορα

πιο πάνω ήθελα να πω οτι γίνεται να τα κάνουν όλα και οι μπαμπάδες από την πρώτη στιγμή. αρκεί να το θέλουν και να τους αφήνουν οι μαμάδες


Αυτό που το πας?
Να θέλει ο μπαμπάς να βοηθήσει με το μωράκι του, να το πιάσει να το χαιδέψει και η μάνα να τον αποπαίρνει, να τον διορθώνει & στο τέλος να του παίρνει το παιδί αφήνοντάς τον σύξυλο...
Σε πολλά φταίμε και εμείς οι γυναίκες για το πόσο κουραζόμαστε, αυτή είναι μιά μεγάααλη αλήθεια

181δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:01 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος ανεξάρτητα από το φύλο πορεύεται στη ζωή.
Σίγουρα η κοινωνία έχει θέσει κάποια δεδομένα ο άντρας στη δουλειά και η γυναίκα στο σπίτι .
Για κάποιους είναι λογικό να κάθεται η γυναίκα στο σπίτι για το μεγάλωμα των παιδιών και ο άντρας να είναι στη δουλειά για να εξασφαλίσει τη τροφή . Πιστεύω ότι και οι δυο μεριές παλεύουν αλλά εγώ πιστεύω ότι κάλλιστα μπορούν να αντεπεξέλθουν αν αλλάξουν πόστα αρκεί να το θέλουν .
Εδώ που μένω έχουμε μια πολύτεκνη οικογένεια με 8 παιδιά το αντρόγυνο είναι γύρω στα 40 η γυναίκα είναι μικροβιολόγος και ο άντρας εργαζόταν σαν ιδιωτικός υπάλληλος . Η επιλογή να κάνουν τόσα παιδιά ήταν καθαρά συνειδητή και δεν μετάνιωσαν καθόλου να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποια βοήθεια τουλάχιστον από όσο ξέρουμε .
Το συγκεκριμένο ζευγάρι έχει κάνει το εξής :εργάζεται η γυναίκα και ο άντρας άφησε τη δουλειά του για να μεγαλώσει τα παιδιά . Σε κάθε έναρξη σχολικής χρονιάς αυτός έρχεται όπως επίσης αυτός έρχεται και στην ενημέρωση που μα γίνετε. Αυτός πάει τα παιδιά στο σχολείο αυτός τα διαβάζει αυτός τα φροντίζει αν είναι άρρωστα . Ειλικρινά θα δείτε τα περιποιείται πολύ σωστά . Έχει ακριβώς του ίδιους προβληματισμούς με εμάς και μάλιστα εκείνος παίρνει και ρωτάει για τα μαθήματα αν αρρωστήσει κάποιο. Η μητέρα είναι επισκέπτης οπότε έρχεται στο σχολείο έρχεται μόνο για να δει αν ισχύουν οι εξαιρέσεις για τους πολύτεκνους κάθε χρόνο το ίδιο..Να δείτε κορίτσια τον σύζυγο να λεει :πάντα ήθελα πολλά παιδιά και πάντα ήθελα να ασχολούμαι με αυτά η γυναίκα μου ήταν κακομαθημένη αλλά εγω της είπα θα είμαι παρών σε όλα . Είναι αξιοθαύμαστος . Κάποιοι βέβαια άντρες τον κατακρίνουν και λένε ότι του έχει φορέσει ποδιά και τσεμπέρι αλλά τόσο τους κόβει τόσα λένε. Απο την άλλη ξέρω γυναίκα 42 χρονών η οποία είναι χήρα με 2 παιδιά εργαζόμενη η οποία έχει να παίξει πολλούς ρόλους και τα καταφέρνει μια χαρά .
Άρα ο καθένας μπορεί να κάνει τα πάντα (αλλά καλά και άλλα λιγότερο καλά )αρκεί να το θέλει.

182δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:06 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Αυτό που το πας?
Να θέλει ο μπαμπάς να βοηθήσει με το μωράκι του, να το πιάσει να το χαιδέψει και η μάνα να τον αποπαίρνει, να τον διορθώνει & στο τέλος να του παίρνει το παιδί αφήνοντάς τον σύξυλο...
Σε πολλά φταίμε και εμείς οι γυναίκες για το πόσο κουραζόμαστε, αυτή είναι μιά μεγάααλη αλήθεια

Αυτο γινόταν και παλια σε στυλ να θέλει ο μπαμπάς να αγκαλιάσει το μωρό του και να τον στραβοκοιτάει ο πατέρας του, ο πεθερός του, ακόμα και οι μαμαδοπεθερές του! Λες και δεν έπρεπε να αγκαλιάσει ο πατέρας το παιδί του.. ετσι διαιωνίζονται κατι αντιλήψεις..

183δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:12 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ToucH3D έγραψε:
Καλημέρα Γυναίκες/Μαμάδες/Σύζυγοι/Εργαζόμενες… κτλ,
Δυστυχώς ο ρόλος της γυναίκας σήμερα έχει επιβαρυνθεί με πολλούς ρόλους και ίσως και να την έχει και λίγο αποπροσανατολίσει… Ακόμα πιο δυστυχώς που η περίφημη “χειραφέτηση της γυναίκας” αλλά και η όχι ουσιαστική “ισότητα των δύο φύλλων” έφερε το αποτέλεσμα να πρέπει να τρέχουμε και οι 2 οι γονείς για να προσφέρουμε οικονομικά αυτά που παλαιότερα μπορούσε να φέρει μόνο ο ένας.

Αυτό όμως που θέλω να καταθέσω είναι το εξής… προσωπικά προσπάθησα και προσπαθώ από την αρχή που η γυναίκα μου έμεινε έγκυος και γέννησε να της προσφέρω το δικαίωμα της επιλογής, εάν θέλει, να μπορεί να μείνει με το παιδί σπίτι. Όμως θέλω να σας πάω στην άλλη πλευρά… και αν εγώ θέλω να Είμαι ΜΟΝΟ Μπαμπάς…? Η δομή και τα ήθη της κοινωνίας μας δεν επιτρέπουν σε έναν άνδρα να περνάει όσο χρόνο θέλει με τα παιδιά του, θέλετε η δουλειά, θέλετε το πρότυπο του “κουβαλητή”… ακόμα και σε περιπτώσεις διαζυγίων το να πάρει την επιμέλεια των παιδιών του ο πατέρας είναι σχεδόν ανέκδοτο!

Ακούω μερικές φορές την γυναίκα μου που μου λέει πόσο δύσκολο είναι που είναι σπίτι όλη μέρα με το παιδί και πόσο πτώμα είναι και την κατανοώ πλήρως, αλλά πιστέψτε με την ζηλεύω ταυτόχρονα πάρα πολύ! Κάποιες μέρες που είμαι στο γραφείο ως αργά και έρχονται πελάτες και μου λένε ότι “καίγονται” μου φαίνεται τελείως ανούσιο αφού εγώ σχεδιάζω για αυτούς αντί να φροντίζω την κόρη μου και να αγκαλιάζω την γυναίκα μου. Πέρασα μία πολύ δύσκολη σεζόν πριν λίγους μήνες που έπρεπε να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα… ξέρετε πόσο άσχημο είναι να φεύγεις το πρωί και να βλέπεις το παιδί σου να κοιμάται και όταν γυρνάς το βράδυ να το βλέπεις πάλι να κοιμάται? Μακάρι να γινόταν να ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΣ…

ολα γινονται αν θες να τα κανεις Smile θα μπορουσες να εχεις κανει την ιδια συμφωνια με την γυναικα σου και να μεινεις εσυ σπιτι,οχι τον πρωτο καιρο γιατι εκει ειναι απαραιτητη η παρουσια της μανας -no offence,η φυση βλεπεις..-ο αντρας μου θα εμενε πχ αλλα δεν θελω να αφησω εγω τα παιδια κ να παω για δουλεια (ακομα). Ειναι θεμα σιγουρα το κοινωνικο μας περιβαλλον,αλλα μπορει να ξεπεραστει (εντος σπιτιου τουλαχιστον) αν το ζευγαρι συμφωνει.
Συμφωνω με το πρωτο σχολιο περι λαθων σχετικα με την χειραφετηση της γυναικας κ την ισοτητα. Ειναι κριμα να μην εχουμε ουτε εμεις αλλα ουτε εσεις την αναλογη αντιμετωπιση απο το κρατος οταν γινομαστε γονεις (βλ. γονεϊκες παροχες,αδειες μητροτητας ιδιως στον ιδιωτικο τομεα,επιδοματα κ.α.).
Πρεπει να ειναι ασχημο οντως να μην βλεπεις αρκετα το παιδι σου,κ στον αντρα μου κοστιζει ιδιαιτερα που τα βλεπει λιγο λογω πολλης δουλειας Rolling Eyes (κ στα παιδια κοστιζει ειμαι σιγουρη)

184δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:14 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@ bou-boukitsa: Πίστεψέ με δεν το λέω έτσι όπως το εννοείς, και ούτε είναι μεγάλες κουβέντες να θέλω να είμαι σπίτι με το παιδί μου, και προς θεού δεν εννοώ ότι είναι εύκολο αντίθετα είπα και νωρίτερα ότι κατανοώ το ζόρι που τραβάει η γυναίκα μου και ότι την θαυμάζω για αυτό που κάνει. Απλά θεωρώ ότι το ζόρι να μεγαλώσεις και να εκπαιδεύσεις παιδιά είναι μεγαλοπρεπές και ο αρχέγονος προορισμός των γονιών, ενώ το να φέρεις εις πέρας ένα project στην δουλειά μπορεί να είναι ζόρι και όμορφο αλλά όχι τόσο ουσιώδες όσο το μεγάλωμα των παιδιών.

@ βανια: Αυτοί που μιλούν για ποδίτσες και λοιπά το παίζουν απλά κοκόρια χωρίς λόγο, τουλάχιστον άκυρο και άκαιρο, έχω βρεθεί σε τέτοια συζήτηση και απλά τους είπα πόσο πρέπει να ντρέπονται για αυτό που λένε, συνήθως αυτοί οι άνδρες που τα λένε αυτά έχουν πάει από το σπίτι της μαμάς τους κατευθείαν στο σπίτι που μαμά τους είναι η γυναίκα τους. Όποιος άνδρας έχει ζήσει και μόνος του, όλα αυτά περί νοικοκυριού απλά τα θεωρεί αυτονόητα ότι πρέπει να τα κάνει.
Όσο για τους γονείς που καλούνται να παίξουν και τους 2 ρόλους και άλλους χίλιους μαζί είναι τόοοοσο δύσκολο, μα τόοοοοσο δύσκολο που μακάρι να μην το ζει κανείς.

185δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:16 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
chicken έγραψε:Αυτό που το πας?
Να θέλει ο μπαμπάς να βοηθήσει με το μωράκι του, να το πιάσει να το χαιδέψει και η μάνα να τον αποπαίρνει, να τον διορθώνει & στο τέλος να του παίρνει το παιδί αφήνοντάς τον σύξυλο...
Σε πολλά φταίμε και εμείς οι γυναίκες για το πόσο κουραζόμαστε, αυτή είναι μιά μεγάααλη αλήθεια

Αυτο γινόταν και παλια σε στυλ να θέλει ο μπαμπάς να αγκαλιάσει το μωρό του και να τον στραβοκοιτάει ο πατέρας του, ο πεθερός του, ακόμα και οι μαμαδοπεθερές του! Λες και δεν έπρεπε να αγκαλιάσει ο πατέρας το παιδί του.. ετσι διαιωνίζονται κατι αντιλήψεις..

και παλια και τωρα... εχω εγω παραδειγμα τον αντρα μου... ο αντρας μου οταν μπορει κανει τα παντα σε σχεση με τα παιδια και μου το ξεκαθαρισε απο την αρχη πως θελει να συμμετεχει στην φροντιδα των παιδιων ..ετσι λοιπον και τα ταιζει και αλλαζει τη μικρη και πολλα αλλα! ελα ομως που οταν τον βλεπει ο πεθερος μου τον κοροιδευει "να σου βαλουμε και ποδια ρε" του λεει...μια δυο τρεις ο αντρας μου δεν δινει σημασια αλλα εγω δεν κρατηθηκα! "δηλαδη του λεω τι κακο κανει? τι σαν κι εσενα του λεω που η πεθερα μου ειχε 3 μωρα που κλαιγανε και συγχρονως ηθελες και την ποικιλια σου και δεν εκανες ποτε κινηση να τα παρεις εστω αγκαλια? επειδη εισαι αντρας" καλα καλα μου απαντησε... τι να πεις...στερεοτυπα... 7000 χρονια πισω...

186δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:17 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:...Το συγκεκριμένο ζευγάρι έχει κάνει το εξής :εργάζεται η γυναίκα και ο άντρας άφησε τη δουλειά του για να μεγαλώσει τα παιδιά . Σε κάθε έναρξη σχολικής χρονιάς αυτός έρχεται όπως επίσης αυτός έρχεται και στην ενημέρωση που μα γίνετε. Αυτός πάει τα παιδιά στο σχολείο αυτός τα διαβάζει αυτός τα φροντίζει αν είναι άρρωστα . Ειλικρινά θα δείτε τα περιποιείται πολύ σωστά . Έχει ακριβώς του ίδιους προβληματισμούς με εμάς και μάλιστα εκείνος παίρνει και ρωτάει για τα μαθήματα αν αρρωστήσει κάποιο. Η μητέρα είναι επισκέπτης οπότε έρχεται στο σχολείο έρχεται μόνο για να δει αν ισχύουν οι εξαιρέσεις για τους πολύτεκνους κάθε χρόνο το ίδιο..Να δείτε κορίτσια τον σύζυγο να λεει :πάντα ήθελα πολλά παιδιά και πάντα ήθελα να ασχολούμαι με αυτά η γυναίκα μου ήταν κακομαθημένη αλλά εγω της είπα θα είμαι παρών σε όλα . Είναι αξιοθαύμαστος .

Και πάλι ο άντρας παιρνει τα εύσημα για κάτι που οταν το κάνει η γυναίκα ουτε που το σχολιάζει κανεις.. Δεν θελω να υποτιμήσω αυτό που κάνει ο άντρας, ισα ισα, και μπράβο του που εκλεισε τα αυτια του στα σχόλια των φιλων του για τσεμπέρι κτλ.
Αλλά, αν ηταν ο άντρας ο μικροβιολόγος (εργαστήριο όπου δουλεύεις απο τις 7 μέχρι τις 5, συν σαββατοκύριακα) θα ηταν αυτος ο "επισκέπτης", όμως κανεις δεν θα εδινε σημασία, θα φαινόταν φυσιολογικο.

Η έκφραση "η γυναικα μου ηταν κακομαθημένη".. τι εννοουσε με αυτο? ομολογω οτι δεν μου χτυπησε κ πολύ καλά στο μάτι Embarassed Embarassed Embarassed

187δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:18 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επι τη ευκαιρια ενα αρθρο σχετικο με το θεμα

"μητροτητα:
"κοινωνικο καθηκον","φυσικη" υποχρεωση ή επιλογη?

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&%3Bview=article&%3Bid=3232%3A-l-r-lr-&%3Bcatid=94%3Agynaika&%3BItemid=277#.TjvVVLQQAzA.facebook

188δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:18 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ TOUCH..Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΩΗ ΝΑ ΧΕΙ Μ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΤΑΙ..ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΓΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ Μ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ Ή ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΜΕΝΑ ΣΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΗ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 6.30 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΚΛΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΣ Κ ΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΡΟΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ Κ ΣΕ ΟΛΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΙΚΗ Κ ΜΗ...


Καταρχήν Μίνακι γλύκα η μικρή να σου ζήσει. Υπομονή κούκλα ειναι η αρχή και εγω θύμαμαι 40μέρες πολυ άγχος ηταν και πρώωρος επρεπε να μην αρρωστήσει αλλα τελικά ολα καλα .Θα βρεις κούκλα τους ρυθμού σου.

189δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:28 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ToucH3D έγραψε:... Πέρασα μία πολύ δύσκολη σεζόν πριν λίγους μήνες που έπρεπε να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα… ξέρετε πόσο άσχημο είναι να φεύγεις το πρωί και να βλέπεις το παιδί σου να κοιμάται και όταν γυρνάς το βράδυ να το βλέπεις πάλι να κοιμάται? Μακάρι να γινόταν να ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΣ…[/left]

Σαν να ακουω τον άντρα μου... Πραγματικά και εκείνος δυσκολεύεται πολύ το πρωί να φύγει και για να πω την αλήθεια τον λυπάμαι... Εν το μεταξύ και ο γιος μας ξυπνάει εκείνη την ώρα και τον ψάχνει αλλά κοιμάται αμέσως γιατί νυστάζει. Κάποιες φορές βέβαια έχει ξυπνήσει για τα καλά και έχουμε κλάματα. Και ο άντρας μου μου λέει πως είμαι τυχερή, και για να πω την αλήθεια πραγματικά νιώθω τυχερή. Όσο κι αν κουράζομαι, όσο κι αν με κουράζει που έχω τον μικρό μας μέσ' τα ποδια μου ολη μερα και εκεί που φτιάχνω κάτι πάει και το χαλάει, ξέρω πως αυτό που ζω είναι ανεκτίμητης αξίας και δεν το αλλάζω και πραγματικά εγώ προσωπικά νιώθω τυχερή. Παίρνω καμιά φορά τον άντρα μου τηλέφωνο όλο χαρά για να του αναφέρω ένα νέο κατόρθωμα του γιου μας. Τώρα που το σκέφτομαι σίγουρα θα νιώθει περίεργα. Από την μια θα χαίρεται αλλά μπορεί και να στεναχωριέται λίγο που δεν το έζησε αλλά του το είπε κάποιος άλλος. Αν κρίνω με βάση ότι νιώθω εγώ, θα με πείραζε πολύ...



koukida έγραψε:καλημερα σας
η αποψη μου ειναι οτι οι αντρες μπορουν αν θελουν να τα κανουν ολα μια χαρα
ελα μου ομως που υπαρχουν τα στερεότυπα και ειναι κατα βαθος ολοι επηρεασμενοι- σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας βεβαια.
μια χαρα ολα τα μπορουμε ολοι- αρκει να θελουμε.
εχουμε στριμώξει καποια 'πρεπει' στο θεμα της ανατροφης κ του μεγαλωματος του παιδιου- και τα εχουμε μοιρασει στα 2 φυλα. για μενα αυτο ειναι το προβλημα.


Συμφωνώ. Νομίζω πως είναι θέμα ανθρώπου. Δηλαδή, υπάρχουν γυναίκες μάνες που θέλουν να δουλεύουν και υπάρχουν και άλλες που δεν θέλουν. Ομοίως νομίζω πως υπάρχουν άντρες που θέλουν να συμμετέχουν πιο ενεργά στην οικογένεια και άλλοι που 'βολεύονται" απλά με το να φέρνουν χρήματα στην οικογένεια και να μην ασχολούνται με σπίτι και παιδιά. Αυτούς εγώ θα χαρακτήριζα βολεμένους. Ο κύριος που ανέφερε πιο πάνω η Νένα, που έβριζε την γυναίκα του πίνοντας τον καφέ του στο καφενείο με τους φίλους του, είναι βολεμένος. Και αυτού του είδους οι τύποι αυτοαποκαλουνται "παραδοσιακοί" άντρες και είναι αυτοί που δεν ακούν και δεν θέλουν να καταλάβουν το πως και το γιατί η γυναίκα που κάθεται σπίτι κουράζεται.
Ευτυχώς, είμαι και εγώ απο τις τυχερές. Στην αρχή είχαμε μικροπροβλήματα επικοινωνίας και εμείς. Λίγο οι ορμόνες οι δικές μου, λίγο η μάνα μου (και γενικά οι τρίτοι) που την είχα συνέχεια κοντά μου τον πρώτο καιρό (μετά κατάλαβα ότι δεν βοηθούσε και την έστειλα σπίτι της), λίγο το άγχος των πρώτων ημερων ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ... αρχίσαμε να τσακωνόμαστε όπως δεν είχαμε τσακωθεί ποτέ. Τελικά, όταν αρχίζεις να δέχεσαι το πρόβλημα του άλλου και να το καταλαβαίνεις, το πιο πιθανόν είναι και ο άλλος να αρχίσει να καταλαβαίνει το πρόβλημά σου. Αν μπουν στην άκρη οι εγωισμοί είναι εύκολο. Αρκεί να έχουμε να κάνουμε με λογικό και συζητήσιμο άνθρωπο.

190δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:35 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
βανια έγραψε:...Το συγκεκριμένο ζευγάρι έχει κάνει το εξής :εργάζεται η γυναίκα και ο άντρας άφησε τη δουλειά του για να μεγαλώσει τα παιδιά . Σε κάθε έναρξη σχολικής χρονιάς αυτός έρχεται όπως επίσης αυτός έρχεται και στην ενημέρωση που μα γίνετε. Αυτός πάει τα παιδιά στο σχολείο αυτός τα διαβάζει αυτός τα φροντίζει αν είναι άρρωστα . Ειλικρινά θα δείτε τα περιποιείται πολύ σωστά . Έχει ακριβώς του ίδιους προβληματισμούς με εμάς και μάλιστα εκείνος παίρνει και ρωτάει για τα μαθήματα αν αρρωστήσει κάποιο. Η μητέρα είναι επισκέπτης οπότε έρχεται στο σχολείο έρχεται μόνο για να δει αν ισχύουν οι εξαιρέσεις για τους πολύτεκνους κάθε χρόνο το ίδιο..Να δείτε κορίτσια τον σύζυγο να λεει :πάντα ήθελα πολλά παιδιά και πάντα ήθελα να ασχολούμαι με αυτά η γυναίκα μου ήταν κακομαθημένη αλλά εγω της είπα θα είμαι παρών σε όλα . Είναι αξιοθαύμαστος .

Και πάλι ο άντρας παιρνει τα εύσημα για κάτι που οταν το κάνει η γυναίκα ουτε που το σχολιάζει κανεις.. Δεν θελω να υποτιμήσω αυτό που κάνει ο άντρας, ισα ισα, και μπράβο του που εκλεισε τα αυτια του στα σχόλια των φιλων του για τσεμπέρι κτλ.
Αλλά, αν ηταν ο άντρας ο μικροβιολόγος (εργαστήριο όπου δουλεύεις απο τις 7 μέχρι τις 5, συν σαββατοκύριακα) θα ηταν αυτος ο "επισκέπτης", όμως κανεις δεν θα εδινε σημασία, θα φαινόταν φυσιολογικο.

Η έκφραση "η γυναικα μου ηταν κακομαθημένη".. τι εννοουσε με αυτο? ομολογω οτι δεν μου χτυπησε κ πολύ καλά στο μάτι Embarassed Embarassed Embarassed

Αυτός μάλλον πρέπει να νιώθει μειονεκτικά που η γυναίκα ήθελε να συνεχίσει τη δουλειά της και κακά τα ψέματα με 8 παιδιά και χωρίς βοήθεια δεν μπορεί να είναι εφικτό επειδή όπως ανέφερες είναι ένα επάγγελμα που σε θέλει από πάνω ; Πάντως έτσι είναι στην Ελλάδα ότι κάνει ο άντρας είναι κατόρθωμα σε αντίθεση με το ότι κάνει η γυναίκα πάντα θα βρουν να της καταλογίσουν και να της χρεώσουν
και τον όρο επισκέπτης τον ανέφερα επειδή όντως απο το νήπιο για το μόνο που έρχεται είναι αυτό να ρωτάει για τους πολύτεκνους και αν ισχύουν τα ίδια καλά είναι μια περίπτωση γυναίκας . Πάντως εγω τον ίδιο όρο θα χρησιμοποιούσα και για τον άντρα αν έκανε το ίδιο , αλλά αυτό είναι δική μου άποψη και μόνο



Έχει επεξεργασθεί από τον/την βανια στις Τετ Οκτ 05, 2011 3:38 am, 1 φορά

191δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:36 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
ToucH3D έγραψε:... Πέρασα μία πολύ δύσκολη σεζόν πριν λίγους μήνες που έπρεπε να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα… ξέρετε πόσο άσχημο είναι να φεύγεις το πρωί και να βλέπεις το παιδί σου να κοιμάται και όταν γυρνάς το βράδυ να το βλέπεις πάλι να κοιμάται? Μακάρι να γινόταν να ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΣ…[/left]

Σαν να ακουω τον άντρα μου... Πραγματικά και εκείνος δυσκολεύεται πολύ το πρωί να φύγει και για να πω την αλήθεια τον λυπάμαι... Εν το μεταξύ και ο γιος μας ξυπνάει εκείνη την ώρα και τον ψάχνει αλλά κοιμάται αμέσως γιατί νυστάζει. Κάποιες φορές βέβαια έχει ξυπνήσει για τα καλά και έχουμε κλάματα. Και ο άντρας μου μου λέει πως είμαι τυχερή, και για να πω την αλήθεια πραγματικά νιώθω τυχερή. Όσο κι αν κουράζομαι, όσο κι αν με κουράζει που έχω τον μικρό μας μέσ' τα ποδια μου ολη μερα και εκεί που φτιάχνω κάτι πάει και το χαλάει, ξέρω πως αυτό που ζω είναι ανεκτίμητης αξίας και δεν το αλλάζω και πραγματικά εγώ προσωπικά νιώθω τυχερή. Παίρνω καμιά φορά τον άντρα μου τηλέφωνο όλο χαρά για να του αναφέρω ένα νέο κατόρθωμα του γιου μας. Τώρα που το σκέφτομαι σίγουρα θα νιώθει περίεργα. Από την μια θα χαίρεται αλλά μπορεί και να στεναχωριέται λίγο που δεν το έζησε αλλά του το είπε κάποιος άλλος. Αν κρίνω με βάση ότι νιώθω εγώ, θα με πείραζε πολύ...



koukida έγραψε:καλημερα σας
η αποψη μου ειναι οτι οι αντρες μπορουν αν θελουν να τα κανουν ολα μια χαρα
ελα μου ομως που υπαρχουν τα στερεότυπα και ειναι κατα βαθος ολοι επηρεασμενοι- σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας βεβαια.
μια χαρα ολα τα μπορουμε ολοι- αρκει να θελουμε.
εχουμε στριμώξει καποια 'πρεπει' στο θεμα της ανατροφης κ του μεγαλωματος του παιδιου- και τα εχουμε μοιρασει στα 2 φυλα. για μενα αυτο ειναι το προβλημα.


Συμφωνώ. Νομίζω πως είναι θέμα ανθρώπου. Δηλαδή, υπάρχουν γυναίκες μάνες που θέλουν να δουλεύουν και υπάρχουν και άλλες που δεν θέλουν. Ομοίως νομίζω πως υπάρχουν άντρες που θέλουν να συμμετέχουν πιο ενεργά στην οικογένεια και άλλοι που 'βολεύονται" απλά με το να φέρνουν χρήματα στην οικογένεια και να μην ασχολούνται με σπίτι και παιδιά. Αυτούς εγώ θα χαρακτήριζα βολεμένους. Ο κύριος που ανέφερε πιο πάνω η Νένα, που έβριζε την γυναίκα του πίνοντας τον καφέ του στο καφενείο με τους φίλους του, είναι βολεμένος. Και αυτού του είδους οι τύποι αυτοαποκαλουνται "παραδοσιακοί" άντρες και είναι αυτοί που δεν ακούν και δεν θέλουν να καταλάβουν το πως και το γιατί η γυναίκα που κάθεται σπίτι κουράζεται.
Ευτυχώς, είμαι και εγώ απο τις τυχερές. Στην αρχή είχαμε μικροπροβλήματα επικοινωνίας και εμείς. Λίγο οι ορμόνες οι δικές μου, λίγο η μάνα μου (και γενικά οι τρίτοι) που την είχα συνέχεια κοντά μου τον πρώτο καιρό (μετά κατάλαβα ότι δεν βοηθούσε και την έστειλα σπίτι της), λίγο το άγχος των πρώτων ημερων ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ... αρχίσαμε να τσακωνόμαστε όπως δεν είχαμε τσακωθεί ποτέ. Τελικά, όταν αρχίζεις να δέχεσαι το πρόβλημα του άλλου και να το καταλαβαίνεις, το πιο πιθανόν είναι και ο άλλος να αρχίσει να καταλαβαίνει το πρόβλημά σου. Αν μπουν στην άκρη οι εγωισμοί είναι εύκολο. Αρκεί να έχουμε να κάνουμε με λογικό και συζητήσιμο άνθρωπο.


Πολύ σωστά τα είπες Μαράκι οντως ετσι είναι.

192δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:39 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Και πάλι ο άντρας παιρνει τα εύσημα για κάτι που οταν το κάνει η γυναίκα ουτε που το σχολιάζει κανεις.. Δεν θελω να υποτιμήσω αυτό που κάνει ο άντρας, ισα ισα, και μπράβο του που εκλεισε τα αυτια του στα σχόλια των φιλων του για τσεμπέρι κτλ.
Αλλά, αν ηταν ο άντρας ο μικροβιολόγος (εργαστήριο όπου δουλεύεις απο τις 7 μέχρι τις 5, συν σαββατοκύριακα) θα ηταν αυτος ο "επισκέπτης", όμως κανεις δεν θα εδινε σημασία, θα φαινόταν φυσιολογικο.

Η έκφραση "η γυναικα μου ηταν κακομαθημένη".. τι εννοουσε με αυτο? ομολογω οτι δεν μου χτυπησε κ πολύ καλά στο μάτι Embarassed Embarassed Embarassed


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Νένα. Νομίζω πως αυτό συμβαίνει γιατί όπως είπαν και πολλά κορίτσια πιο πάνω, μας έχουν περάσει κάποια μηνύματα που έχουν εντυπωθεί στο υποσυνείδητό μας, ότι δηλαδή η γυναίκα πρέπει να έχει έναν συγκεκριμένο ρόλο και ο άντρας έναν άλλο. Φυσικά και το θεωρώ λάθος! Και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να πιέζεται ο κάθε άνθρωπος να γίνει ή να κάνει κάτι που δε θέλει, απλά και μόνο για να μην τον συζητάει ο κόσμος. Έχω άπειρα παραδείγματα που μπορώ να πω. Θα πω όμως μόνο ένα που μου χτύπησε πολύ άσχημα.

Μια γνωστή μου, πάντα παραπονιέται για τη συμπεριφορά του άντρα της. Δεν την προσέχει, της μιλάει άσχημα, δεν ασχολείται με το παιδί τους κτλ. Το Πάσχα είχε καλέσει και μια φίλη της με τον άντρα της στο σπίτι τους για φαγητό. Ο άντρας της φίλης λοιπόν, κατανοώντας την ανάγξη της γυναίκας του να μιλήσει και να χαρεί λίγο τη φίλη της (η μία από Δράμα, η άλλη από Καβάλα, δεν βρίσκονται και πολύ συχνά) είχε αναλάβει εξ ολοκλήρου τα παιδιά. Λογικό;;; Για μένα λογικότατο! Τον χαιρόμουν κιόλας τον άντρα της, τον καμάρωνα! Το ίδιο και ο άντρας μου (που είναι της ίδιας άποψης). Τι νομίζετε ότι έκανε η γνωστή μου όταν έφυγαν; Φυσικά τους σχολίαζε με τον χειρότερο τρόπο!

Δεν την κατηγορώ ακριβώς, καταλαβαίνω πως αυτά μας έχουν περάσει και οι πρώτες μας σκέψεις είναι αυτές όταν ερχόμαστε σε επαφή με τέτοια περιστατικά. Μήπως όμως και εμείς οι γυναίκες δεν αφήνουμε τους άντρες πολλές φορές να λειτουργήσουν διαφορετικά; Μήπως βοηθάμε στο να συντηρούνται αυτές οι απόψεις; Και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Ο άντρας μου είναι ένας άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει από στερεότυπα. Με βοηθάει παντού και κάνει τα πάντα. Όταν όμως πάμε στο χωριό του, αλλάζω ξαφνικά και γίνομαι κάτι τελείως διαφορετικό. Και αυτό το κάνω γιατί δε θέλω να τον σχολιάζουν άσχημα, γιατί ξέρω πως θα το κάνουν. Ήδη το κάνουν γιατί απλά δείχνει την αγάπη του προς εμένα, φαντάσου!

193δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:41 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@ MariaM: Άστα είναι μεγάλο σοκ να μην είσαι εκεί όταν κάνει το παιδί σου νέα πράγματα. Εγώ πλέον άλλαξα τελείως το πρόγραμμά μου για να μπορώ να είμαι όσο πιο πολύ γίνεται με τα κορίτσια μου. Κάνεις πολύ καλά που τον παίρνεις τηλέφωνο και του τα λες, γιατί ακόμα και αν λείπει του δίνεις την ευκαιρία να συμμετέχει έστω και από μακριά. Αυτό κάνει και η γυναίκα μου και ναι μου δίνει μεγάλη χαρά που μου τα λέει, και ειδικά την περίοδο που έλειπα πάρα πολύ ήταν και το μόνο μου στήριγμα.

Όσον αφορά για το πρωινό που λες άσε… μεγάλος πόνος! Να θέλει να έρχεται μαζί μου ντύνομαι και τριγυρνάει γύρω μου και μου κάνει ομορφιές για να την πάρω μαζί μου και μετά πάει και στην πόρτα και μου λέει «Μπαμπά τάτα (βλ. βόλτα)» της εξηγώ όσο μπορώ ότι πρέπει να πάω στην δουλεία και την κάνει πάνω – κάτω στα σκαλιά η γυναίκα μου για να ξεχαστεί. Μέχρι να φύγω κατεβαίνω και ανεβαίνω γιατί μία με φωνάζει, μία μου στέλνει φιλάκια… ουυυφφφφ… μήπως να ακυρώσω τα rendez-vous μου για σήμερα και να κλείσω σιγά-σιγά το γραφείο και να πάω σπίτι…

194δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:42 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αnna1975 έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ TOUCH..Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΩΗ ΝΑ ΧΕΙ Μ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΤΑΙ..ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΓΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ Μ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ Ή ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΜΕΝΑ ΣΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΗ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 6.30 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΚΛΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΣ Κ ΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΡΟΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ Κ ΣΕ ΟΛΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΙΚΗ Κ ΜΗ...


Καταρχήν Μίνακι γλύκα η μικρή να σου ζήσει. Υπομονή κούκλα ειναι η αρχή και εγω θύμαμαι 40μέρες πολυ άγχος ηταν και πρώωρος επρεπε να μην αρρωστήσει αλλα τελικά ολα καλα .Θα βρεις κούκλα τους ρυθμού σου.

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΝΑ ΜΟΥ.Η ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΧΑΔΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΤΑΙΣΜΕΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΤΙ ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ Ν ΚΛΑΙΕΙ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΠΟΥ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΓΙΑ Να ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΛΑΙΕΙ!!ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΟΥΝΗΜΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΑΝΑ Κ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.


Σ

195δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:45 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ToucH3D έγραψε:… ουυυφφφφ… μήπως να ακυρώσω τα rendez-vous μου για σήμερα και να κλείσω σιγά-σιγά το γραφείο και να πάω σπίτι…[/left]

Ναι!!!!

196δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:55 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ TOUCH..Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΩΗ ΝΑ ΧΕΙ Μ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΤΑΙ..ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΓΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ Μ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ Ή ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΜΕΝΑ ΣΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΗ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 6.30 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΚΛΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΣ Κ ΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΡΟΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ Κ ΣΕ ΟΛΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΙΚΗ Κ ΜΗ...


Καταρχήν Μίνακι γλύκα η μικρή να σου ζήσει. Υπομονή κούκλα ειναι η αρχή και εγω θύμαμαι 40μέρες πολυ άγχος ηταν και πρώωρος επρεπε να μην αρρωστήσει αλλα τελικά ολα καλα .Θα βρεις κούκλα τους ρυθμού σου.

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΝΑ ΜΟΥ.Η ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΧΑΔΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΤΑΙΣΜΕΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΤΙ ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ Ν ΚΛΑΙΕΙ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΠΟΥ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΓΙΑ Να ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΛΑΙΕΙ!!ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΟΥΝΗΜΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΑΝΑ Κ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.


Σ

Οχι κούκλα μου μια χάρα μανούλα γλύκεια εισαι απλώς σε ολες περνάνε αυτες οι σκέψεις απο το μυαλό μας ειναι φυσιολογίκο.Και τα νέυρα να σπάσουνε και νιώθεις οτι σε εγκαταλείπουν οι δυνάμεις σου αλλα με ενα γλυκό χαμόγελο του μωρού μας ολα εξαφανίζονται δια μάγειας .Μέχρι να ερθει η αλλη στίγμη που θα ξανανιώσουμε οτι μας εγκαταλείπουν οι δυνάμεις παλι .Ετσι παει .Και μένα στον ύπνο ηταν δύσκολος πολυ .Περνάς στάδια με τα παίδια ετσι ειναι . δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 417472

197δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 3:59 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Μήπως βοηθάμε στο να συντηρούνται αυτές οι απόψεις;[/color][/font]

ε ναι "βοηθαμε" δυστυχως και εμεις οι γυναικες.

198δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 4:01 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε: Απο την άλλη ξέρω γυναίκα 42 χρονών η οποία είναι χήρα με 2 παιδιά εργαζόμενη η οποία έχει να παίξει πολλούς ρόλους και τα καταφέρνει μια χαρά .
Άρα ο καθένας μπορεί να κάνει τα πάντα (αλλά καλά και άλλα λιγότερο καλά )αρκεί να το θέλει.

συμφωνω απολυτα πως ολοι μας ειμαστε ικανοι να καταφερουμε τα παντα αν χρειαστει...και η χηρα που λες μια χαρα τα καταφερνει...και εγω ξερω πατερα με 5 κοριτσακια που εμεινε χηρος και μια χαρα καταφερε και τα μεγαλωσε...και χιλια μπραβο τους!!!

αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι πλασμενοι για αυτο....η ζωη σε αναγκαζει να υπερβεις τα ορια σου πολλες φορες...αυτος ηταν ο δικος τους σταυρος...!

199δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 4:02 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΝΑ ΜΟΥ.Η ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΧΑΔΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΤΑΙΣΜΕΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΤΙ ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ Ν ΚΛΑΙΕΙ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΠΟΥ ΝΥΣΤΑΖΕΙ ΓΙΑ Να ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΛΑΙΕΙ!!ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΟΥΝΗΜΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΜΕ ΚΛΑΜΑ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΑΝΑ Κ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.


Μίνα άσε τις βλακείες για το αν είσαι καλή μάνα .Όλα τέλεια τα κάνεις αυτά έχουν τα μωρά θα ηρεμήσει με τον καιρό.Όσο για την έξοδο με τον άντρα σου άσε την γκρίνια και πεσ του να σε πάει στον sapore στον Νυδρί να βρείς τον φίλο μας τον Σπύρο να σου φέρει φαγητά να τρελαίνεσαι και θα ξεχάσεις και κουραση και τα πάντα.Μόνο σόδα θα θες μετά. Very Happy Φιλάκια .Η μικρή σου είναι μια θεά.


I love you

200δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 8 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 4:12 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ToucH3D έγραψε:
@ MariaM: Άστα είναι μεγάλο σοκ να μην είσαι εκεί όταν κάνει το παιδί σου νέα πράγματα. Εγώ πλέον άλλαξα τελείως το πρόγραμμά μου για να μπορώ να είμαι όσο πιο πολύ γίνεται με τα κορίτσια μου. Κάνεις πολύ καλά που τον παίρνεις τηλέφωνο και του τα λες, γιατί ακόμα και αν λείπει του δίνεις την ευκαιρία να συμμετέχει έστω και από μακριά. Αυτό κάνει και η γυναίκα μου και ναι μου δίνει μεγάλη χαρά που μου τα λέει, και ειδικά την περίοδο που έλειπα πάρα πολύ ήταν και το μόνο μου στήριγμα.

Όσον αφορά για το πρωινό που λες άσε… μεγάλος πόνος! Να θέλει να έρχεται μαζί μου ντύνομαι και τριγυρνάει γύρω μου και μου κάνει ομορφιές για να την πάρω μαζί μου και μετά πάει και στην πόρτα και μου λέει «Μπαμπά τάτα (βλ. βόλτα)» της εξηγώ όσο μπορώ ότι πρέπει να πάω στην δουλεία και την κάνει πάνω – κάτω στα σκαλιά η γυναίκα μου για να ξεχαστεί. Μέχρι να φύγω κατεβαίνω και ανεβαίνω γιατί μία με φωνάζει, μία μου στέλνει φιλάκια… ουυυφφφφ… μήπως να ακυρώσω τα rendez-vous μου για σήμερα και να κλείσω σιγά-σιγά το γραφείο και να πάω σπίτι…

Νομιζω πως η κόρη σου σου έχει αδυναμία. Και εμένα ο γιος μου κάνει τα ίδια στον πατέρα του και νομίζω πως του έχει αδυναμία. Και να σου πω κάτι; Χαίρομαι γι' αυτό! Δεν θα ήθελα να έχει αδυναμία σε εμένα. Τους καμαρώνω όταν παίζουν και προτιμώ να τους παρακολουθω παρά να πάω να συμμετέχω και εγώ γιατί μου αρέσει αυτο που βλέπω και δεν θέλω να το χαλάσω. Και ξέρεις κάτι; Θέλω ο γιος μου να έχει αδυναμια στον μπαμπά του γιατί νομίζω πως είναι το πιο δίκαιο! Όταν ο γιος μας προτιμάει την δική του αγκαλιά απο την δική μου αυτό πιστεύω πως κάνει τον άντρα μου να νιώθει πως κάπως αναπληρώνει τον χαμένο χρόνο, ότι παρόλο που λείπει το παιδί τον αναζητά και τον χρειάζεται. Αυτό την δική μας την οικογένεια την ενώνει. Νομίζω πως ο μικρός έχει ουσιαστικά μεγαλύτερη ανάγκη εμένα λόγω του ρόλου μου αλλά χαίρεται πιο πολύ όταν είναι με τον μπαμπά του, πόσο μάλλον όταν είμαστε και οι 3 μαζί! Έχουμε διαφορετικούς ρόλους στο μυαλό του. Εγω είμαι για το τάισμα,μπάνιο,άλλαγμα και για κανε΄να πιο ήπιο παιχνίδι και ο μπαμπάς για τις πρωινές βόλτες τα σαββατοκύριακα που πηγαίνουν οι δυο τους, για πιο έντονα παιχνίδια, και για το βραδινο παραμύθι στο κρεβάτι. Επίσης, σε έντονες στιγμές που το παιδί είναι πολύ αδιάθετο ο άντρας μου μέχρι στιγμής έχει παίξει καταλυτικό ρόλο και τον πρώτο καιρό που ήταν νεογένητο αλλά και τώρα που είναι λίγο άρρωστος ο μικρός.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις