Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

151δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 11:53 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αγαπη 25 έγραψε:νενα μου συμφωνω με αυτα που λες αλλα ολοι διαφωνουμε!αλλα αλλο ειναι το διαφωνω και αλλο το ψαχνομαι για καβγα στα καλα καθουμενα!!αυτο ηθελα να πω!αυτο που ενοχλησε εμενα και πηρα θεση ειναι οτι η αννα δεν αναφςρθηκε προσωπικα σε καμια κοπελα την γνωμη της ειπε και ξαφνικα βρεθηκε εκτεθημενη!δηλαδη αυτο την κανει αμορφωτη και ασυντακτη??μην τρελαθουμε κιολας!ας αποφευγουμε τους χαρακτηρισμους εφοσον δεν γνωριζουμε προσωπικα μια κοπελα!αυτα απο μενα και πραγματικα λυπαμαι επειδη για ακομα μια φορα χαλασε ενα θεμα χωρις ουσιαστικο λογο!
Κανενα θεμα δεν χάλασε, μη φοβασαι, μπορουμε ανετα να το συνεχισουμε, και αν ξαναδημιουργηθει κοντρα, πάλι θα το διορθώσουμε.
Εχω τονισει με κοκκινο αυτο που ειπε και η αννα, οτι δεν αναφερθηκε προσωπικά σε καμια - το οτι με προσβάλλει μια άποψη δεν εχει να κάνει με το οτι ο άλλος ειπε "η νενα κάνει αυτο το οποιο ειναι απαράδεκτο". Εχει να κάνει με τη διατυπωση της άποψης. Φυσικά, οταν εχω εγω μια άποψη, δεν μπορώ να ξέρω ποιες ειναι αντίθετες με μένα ωστε να αναφερθω προσωπικά σε αυτες. Αλλά αν κάποιος χαρακτηρίσει "απαράδεκτο" κάτι, το οποίο πιθανως εγω να το θεωρω σωστό, τότε ακομα κι αν δεν αναφέρει το όνομά μου, αυτόματα "κρίνει" την επιλογή μου. Και εχω το δικαίωμα μετα να φέρω αντίλογο, είτε στην άποψη, είτε στη διατύπωση αυτης.
Δε χρειάζεται δηλαδη να με προκαλέσει κάπιος προσωπικά, αρκει να αναφερθει αρνητικά σε κάτι που υποστηρίζω, για να προκληθει αντίλογος. Και αυτο δεν ειναι κακο, ισα ισα, ειναι η αρχη του διαλόγου. Απλά θα πρεπει να ειμαστε ΠΟΛΥ προσεκτικές στις λέξεις μας. Καλώς ή κακώς...

152δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 12:00 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αγαπη 25 έγραψε:

εγω ενα θα πω!!εχεις τις αποψεις σου και καλα κανεις οπως και εγω και η καθεμια!!!οσες θελουν ας την σεβαστουν την αποψη σου οι αλλες απλα ας μην δημιουργουν θεμα εκει που δεν υπαρχει απλα για να προκαλεσουν!μην απαντατε αν δεν συμφωνειτε και εφοσον δεν αναφερεται προσωπικα σε εσας!!αμαν πια!!

αγάπη25 θεωρώ πως με αυτό το μήνυμά σου απευθύνεσαι σε εμένα. Γιαυτό και σου απάντησα. Αν έκανα λάθος με συγχωρείς.

Μαυτά όμως τα post σου μου κάνεις προσωπική επίθεση χωρίς να έχω κάνει κάτι ανάλογο.
αγαπη 25 έγραψε:
συγνωμη αλλα δεν εισαι εσυ αυτη που θα κρινει αν εγω λεω κατι ετσι απλα για να το πω η οχι!γιατι εσυ νιωθεις προσβεβλημενη απο τα λεγομενα της αννας που στο κατω κατω η κοπελα την γνωμη της ειπε και δεν αναφερθηκε προσωπικα σε κανεναν και εγω πρεπει να δεχτω αυτα που λες που δεν αναφερθηκα καν στο ονομα σου!σε παρακαλω ας χαμηλωσουν λιγο οι τονοι γιατι δεν μπορω καθολου τους καβγαδες!!εσυ αν θελεις συνεχισε το μονη σου εγω δεν προκειτε να μπω σε αυτο το τρυπακι!! καλη σου μερα!!!!

αγαπη 25 έγραψε:

νενα μου συμφωνω με αυτα που λες αλλα ολοι διαφωνουμε!αλλα αλλο ειναι το διαφωνω και αλλο το ψαχνομαι για καβγα στα καλα καθουμενα!!αυτο ηθελα να πω!αυτο που ενοχλησε εμενα και πηρα θεση ειναι οτι η αννα δεν αναφςρθηκε προσωπικα σε καμια κοπελα την γνωμη της ειπε και ξαφνικα βρεθηκε εκτεθημενη!δηλαδη αυτο την κανει αμορφωτη και ασυντακτη??μην τρελαθουμε κιολας!ας αποφευγουμε τους χαρακτηρισμους εφοσον δεν γνωριζουμε προσωπικα μια κοπελα!αυτα απο μενα και πραγματικα λυπαμαι επειδη για ακομα μια φορα χαλασε ενα θεμα χωρις ουσιαστικο λογο!
Δεν θέλω ούτε να σε προκαλέσω σε καυγά ούτε τίποτα. Την θέση μου σου εξήγησα και αμέσως αρπάχτηκες. Το για το ότι είπε την γνώμη της αναφέρθηκε η Nena και τα είπε πάρα πολύ καλά και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
Και πάλι αν βλέπεις δεν ανεβάζω τους τόνους -εν αντιθέση- και συνεχίζω να σου εξηγώ.

153δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 12:16 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
αγαπη 25 έγραψε:νενα μου συμφωνω με αυτα που λες αλλα ολοι διαφωνουμε!αλλα αλλο ειναι το διαφωνω και αλλο το ψαχνομαι για καβγα στα καλα καθουμενα!!αυτο ηθελα να πω!αυτο που ενοχλησε εμενα και πηρα θεση ειναι οτι η αννα δεν αναφςρθηκε προσωπικα σε καμια κοπελα την γνωμη της ειπε και ξαφνικα βρεθηκε εκτεθημενη!δηλαδη αυτο την κανει αμορφωτη και ασυντακτη??μην τρελαθουμε κιολας!ας αποφευγουμε τους χαρακτηρισμους εφοσον δεν γνωριζουμε προσωπικα μια κοπελα!αυτα απο μενα και πραγματικα λυπαμαι επειδη για ακομα μια φορα χαλασε ενα θεμα χωρις ουσιαστικο λογο!
Κανενα θεμα δεν χάλασε, μη φοβασαι, μπορουμε ανετα να το συνεχισουμε, και αν ξαναδημιουργηθει κοντρα, πάλι θα το διορθώσουμε.
Εχω τονισει με κοκκινο αυτο που ειπε και η αννα, οτι δεν αναφερθηκε προσωπικά σε καμια - το οτι με προσβάλλει μια άποψη δεν εχει να κάνει με το οτι ο άλλος ειπε "η νενα κάνει αυτο το οποιο ειναι απαράδεκτο". Εχει να κάνει με τη διατυπωση της άποψης. Φυσικά, οταν εχω εγω μια άποψη, δεν μπορώ να ξέρω ποιες ειναι αντίθετες με μένα ωστε να αναφερθω προσωπικά σε αυτες. Αλλά αν κάποιος χαρακτηρίσει "απαράδεκτο" κάτι, το οποίο πιθανως εγω να το θεωρω σωστό, τότε ακομα κι αν δεν αναφέρει το όνομά μου, αυτόματα "κρίνει" την επιλογή μου. Και εχω το δικαίωμα μετα να φέρω αντίλογο, είτε στην άποψη, είτε στη διατύπωση αυτης.
Δε χρειάζεται δηλαδη να με προκαλέσει κάπιος προσωπικά, αρκει να αναφερθει αρνητικά σε κάτι που υποστηρίζω, για να προκληθει αντίλογος. Και αυτο δεν ειναι κακο, ισα ισα, ειναι η αρχη του διαλόγου. Απλά θα πρεπει να ειμαστε ΠΟΛΥ προσεκτικές στις λέξεις μας. Καλώς ή κακώς...

Ναι βρε κορίτσια, αυτό ήθελα να πω και εγώ. Και εμένα μου χτύπησε άσχημα η άποψη της Αννας σε ένα σημείο που έλεγε για τις γυναίκες που δεν αφήνουν τα παιδιά τους στις γιαγιάδες και δεν μου άρεσε επειδη εγώ δεν έχω σκοπό να το αφήσω το παιδί ποτέ στη γιαγιά. Επειδή μίλησε για προσκόλληση, της ζήτησα να μου το εξηγήσει και κατάλαβα τι ήθελε να πει εξαρχής απλά δεν ήταν ξεκάθαρο για εμένα έτσι όπως το εξέφρασε. Έχω θυμώσει και εγώ στο παρελθόν και μάλιστα έχει τύχει να τσακώνομαι με κοπέλα και να λέμε το ίδιο πράγμα ακριβώς (εκεί να δείτε γλέντια, χαχα), απλά η κάθεμια έλεγε τα δικά της! Laughing Τώρα που το σκέφτομαι είναι πραγματικά αστείο αλλά τότε δεν έβλεπα καθαρά όταν συνέβαινε... Γι΄αυτό πλέων ζητάω πρώτα εξηγήσεις τις περισσότερες φορές τουλάχιστον. Είναι πραγματικά κουραστικό να τσακώνεσαι για εσένα κυρίως όχι για τους άλλους που παρακολουθούν... Και να σας πω και κάτι βρε κορίτσια; Τελικά δεν αξίζει! Τι με νοιάζει εμένα τι γνώμη έχει για μένα κάποιος που δεν έχω γνωρίσει ποτέ απο κοντά; Γιατί στην τελική να προσπαθήσω να τον διορθώσω αν δω ότι δεν καταφέρνω να συννενοηθώ; Για το καλό του; Το δικό μου το καλό θα κοιτάξω στην τελική που θα είναι να αδιαφορήσω. Ούτως ή αλλως ότι και να πουν οι άλλοι η κάθεμιά μας έχει αρκετά βιώματα στις ηλικιες που είμαστε και κάποιες απόψεις που έχουν διαμορφωθεί εδώ και χρόνια, δύσκολα θα αλλάξουν. Βέβαια είναι μεγάλη υπόθεση να δεχθώ ότι η άποψη που είχα μέχρι πρότινος μπορεί να είναι μακρυά απο την πραγματικότητα. Έτσι μαθαίνω και εγώ κάτι καινούργιο και μπορεί να αναθεωρώ καποιες απο τις απόψεις μου. Αυτό μπορεί να συμβεί στα πλαίσια μιας συζήτησης όπου εκφράζονται διαφορετικές απόψεις και βλέπεις και την άλλη πλευρά του νομίσματος που μπορεί πρότινος να αγνοούσες. Αλλά πόση αξία έχει πραγματικά για εμένα να κάνω τον συνομιλητή μου να αναθεωρήσει; Αυτό το τελευταίο έχει διαφορετική βαρύτητα για τον καθένα μας. Νομίζω πως όσο πιο πολύ εκτιμούμε τον συνομιλητή μας τόσο περισσότερο μας ενδιαφέρει να συμφωνήσουμε κάπου ή να δεχθούμε την άποψή του και το δικαιωμά του να την εκφράζει ακόμα κι αν διαφωνούμε κάθετα.

154δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 12:49 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα Γυναίκες/Μαμάδες/Σύζυγοι/Εργαζόμενες… κτλ,
Δυστυχώς ο ρόλος της γυναίκας σήμερα έχει επιβαρυνθεί με πολλούς ρόλους και ίσως και να την έχει και λίγο αποπροσανατολίσει… Ακόμα πιο δυστυχώς που η περίφημη “χειραφέτηση της γυναίκας” αλλά και η όχι ουσιαστική “ισότητα των δύο φύλλων” έφερε το αποτέλεσμα να πρέπει να τρέχουμε και οι 2 οι γονείς για να προσφέρουμε οικονομικά αυτά που παλαιότερα μπορούσε να φέρει μόνο ο ένας.

Αυτό όμως που θέλω να καταθέσω είναι το εξής… προσωπικά προσπάθησα και προσπαθώ από την αρχή που η γυναίκα μου έμεινε έγκυος και γέννησε να της προσφέρω το δικαίωμα της επιλογής, εάν θέλει, να μπορεί να μείνει με το παιδί σπίτι. Όμως θέλω να σας πάω στην άλλη πλευρά… και αν εγώ θέλω να Είμαι ΜΟΝΟ Μπαμπάς…? Η δομή και τα ήθη της κοινωνίας μας δεν επιτρέπουν σε έναν άνδρα να περνάει όσο χρόνο θέλει με τα παιδιά του, θέλετε η δουλειά, θέλετε το πρότυπο του “κουβαλητή”… ακόμα και σε περιπτώσεις διαζυγίων το να πάρει την επιμέλεια των παιδιών του ο πατέρας είναι σχεδόν ανέκδοτο!

Ακούω μερικές φορές την γυναίκα μου που μου λέει πόσο δύσκολο είναι που είναι σπίτι όλη μέρα με το παιδί και πόσο πτώμα είναι και την κατανοώ πλήρως, αλλά πιστέψτε με την ζηλεύω ταυτόχρονα πάρα πολύ! Κάποιες μέρες που είμαι στο γραφείο ως αργά και έρχονται πελάτες και μου λένε ότι “καίγονται” μου φαίνεται τελείως ανούσιο αφού εγώ σχεδιάζω για αυτούς αντί να φροντίζω την κόρη μου και να αγκαλιάζω την γυναίκα μου. Πέρασα μία πολύ δύσκολη σεζόν πριν λίγους μήνες που έπρεπε να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα… ξέρετε πόσο άσχημο είναι να φεύγεις το πρωί και να βλέπεις το παιδί σου να κοιμάται και όταν γυρνάς το βράδυ να το βλέπεις πάλι να κοιμάται? Μακάρι να γινόταν να ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΣ…

155δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 12:59 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν θέλω να ξανασχοληθώ με το συγκέκριμενο άτομο γιατι συνεχίζει τις προσβολές προς το πρωσωπώ μου .Ετσι μαλλον εχει μάθει να κάνει .Ομως μου ειναι παντελώς αδιάφορη γιατι δεν την ήξερα πριν μου κανει quote το ποστ μου .Δεν την πείραξε αυτα που έγραψα ολοι το καταλάβαμε ηθέλε να με προσβάλει και βρήκε ευκαιρία.Σίγουρα Νένα οταν γράφεις κατι η λέξη μένει .Δεν πήγα να μαζέψω τιποτα εξήγησα τι ειπα. Γιατι οταν μου μίλησε η Μάρια πριν την chiken που δεν το καταλαβέ πως το ειπα και της εξήγησα.Ομωςδεν υπήρχε ειρωνιά στα λόγια της .όμως η chiken εκανέ quote το ποστ μου και ειρωνευτήκε Αρα το ήθελε να γίνει .Δεν χαρακτήρισα κανένα ολοι έδω λέμε την απόψη μας.Μπορεί μεσα απο το νόημα των λέξεων να βγαίνει ετσι .Αλλα προκλητικό γίνεται κατι οταν πεις το όνομα καποιου.Εμενα με ενόχλησε η επίθεση στο πρωσωπώ μου και οι χαρακτηρίσμοι.Εσυ που διάφωνουσες που σε πείραξε το κατάλαβα με πρόσβαλες η με χαρακτήρισες η μου το κράταγες οχι .Αυτο με πείραξε.Για να γράφουμε κατι που ενόχλει τους αλλους και να αρχίσουμε να χαρακτήριζουμε και νασ προσβάλουμε τους αλλους αυτο θα άρεσε σε ολους ή σε σενα Νένα.

156δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:05 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ToucH3D έγραψε:
Καλημέρα Γυναίκες/Μαμάδες/Σύζυγοι/Εργαζόμενες… κτλ,
Δυστυχώς ο ρόλος της γυναίκας σήμερα έχει επιβαρυνθεί με πολλούς ρόλους και ίσως και να την έχει και λίγο αποπροσανατολίσει… Ακόμα πιο δυστυχώς που η περίφημη “χειραφέτηση της γυναίκας” αλλά και η όχι ουσιαστική “ισότητα των δύο φύλλων” έφερε το αποτέλεσμα να πρέπει να τρέχουμε και οι 2 οι γονείς για να προσφέρουμε οικονομικά αυτά που παλαιότερα μπορούσε να φέρει μόνο ο ένας.

Αυτό όμως που θέλω να καταθέσω είναι το εξής… προσωπικά προσπάθησα και προσπαθώ από την αρχή που η γυναίκα μου έμεινε έγκυος και γέννησε να της προσφέρω το δικαίωμα της επιλογής, εάν θέλει, να μπορεί να μείνει με το παιδί σπίτι. Όμως θέλω να σας πάω στην άλλη πλευρά… και αν εγώ θέλω να Είμαι ΜΟΝΟ Μπαμπάς…? Η δομή και τα ήθη της κοινωνίας μας δεν επιτρέπουν σε έναν άνδρα να περνάει όσο χρόνο θέλει με τα παιδιά του, θέλετε η δουλειά, θέλετε το πρότυπο του “κουβαλητή”… ακόμα και σε περιπτώσεις διαζυγίων το να πάρει την επιμέλεια των παιδιών του ο πατέρας είναι σχεδόν ανέκδοτο!

Ακούω μερικές φορές την γυναίκα μου που μου λέει πόσο δύσκολο είναι που είναι σπίτι όλη μέρα με το παιδί και πόσο πτώμα είναι και την κατανοώ πλήρως, αλλά πιστέψτε με την ζηλεύω ταυτόχρονα πάρα πολύ! Κάποιες μέρες που είμαι στο γραφείο ως αργά και έρχονται πελάτες και μου λένε ότι “καίγονται” μου φαίνεται τελείως ανούσιο αφού εγώ σχεδιάζω για αυτούς αντί να φροντίζω την κόρη μου και να αγκαλιάζω την γυναίκα μου. Πέρασα μία πολύ δύσκολη σεζόν πριν λίγους μήνες που έπρεπε να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα… ξέρετε πόσο άσχημο είναι να φεύγεις το πρωί και να βλέπεις το παιδί σου να κοιμάται και όταν γυρνάς το βράδυ να το βλέπεις πάλι να κοιμάται? Μακάρι να γινόταν να ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΣ…

ποσο ωραια τα ειπες

157δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:16 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
ToucH3D έγραψε:
Καλημέρα Γυναίκες/Μαμάδες/Σύζυγοι/Εργαζόμενες… κτλ,
Δυστυχώς ο ρόλος της γυναίκας σήμερα έχει επιβαρυνθεί με πολλούς ρόλους και ίσως και να την έχει και λίγο αποπροσανατολίσει… Ακόμα πιο δυστυχώς που η περίφημη “χειραφέτηση της γυναίκας” αλλά και η όχι ουσιαστική “ισότητα των δύο φύλλων” έφερε το αποτέλεσμα να πρέπει να τρέχουμε και οι 2 οι γονείς για να προσφέρουμε οικονομικά αυτά που παλαιότερα μπορούσε να φέρει μόνο ο ένας.

Αυτό όμως που θέλω να καταθέσω είναι το εξής… προσωπικά προσπάθησα και προσπαθώ από την αρχή που η γυναίκα μου έμεινε έγκυος και γέννησε να της προσφέρω το δικαίωμα της επιλογής, εάν θέλει, να μπορεί να μείνει με το παιδί σπίτι. Όμως θέλω να σας πάω στην άλλη πλευρά… και αν εγώ θέλω να Είμαι ΜΟΝΟ Μπαμπάς…? Η δομή και τα ήθη της κοινωνίας μας δεν επιτρέπουν σε έναν άνδρα να περνάει όσο χρόνο θέλει με τα παιδιά του, θέλετε η δουλειά, θέλετε το πρότυπο του “κουβαλητή”… ακόμα και σε περιπτώσεις διαζυγίων το να πάρει την επιμέλεια των παιδιών του ο πατέρας είναι σχεδόν ανέκδοτο!

Ακούω μερικές φορές την γυναίκα μου που μου λέει πόσο δύσκολο είναι που είναι σπίτι όλη μέρα με το παιδί και πόσο πτώμα είναι και την κατανοώ πλήρως, αλλά πιστέψτε με την ζηλεύω ταυτόχρονα πάρα πολύ! Κάποιες μέρες που είμαι στο γραφείο ως αργά και έρχονται πελάτες και μου λένε ότι “καίγονται” μου φαίνεται τελείως ανούσιο αφού εγώ σχεδιάζω για αυτούς αντί να φροντίζω την κόρη μου και να αγκαλιάζω την γυναίκα μου. Πέρασα μία πολύ δύσκολη σεζόν πριν λίγους μήνες που έπρεπε να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα… ξέρετε πόσο άσχημο είναι να φεύγεις το πρωί και να βλέπεις το παιδί σου να κοιμάται και όταν γυρνάς το βράδυ να το βλέπεις πάλι να κοιμάται? Μακάρι να γινόταν να ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΣ…

ποσο ωραια τα ειπες


συμφωνω πως ειναι ωραια γραμμενα και με μαεστρια...
αλλά...
συγνωμη κιολας ..δεν ειναι ''προγραμματισμενοι'' οι αντρες για να ειναι ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ...απλα δεν γινεται!!!
ακομη και αν η γυναικα δουλευει νυχτα μερα και μπορει να ζησει μονη της το απιτι ..ο αντρας δεν μπορει να μεγαλωσει μονος του παιδια...εκτος αν αναγκαστει...
οι γυναικες μπορουν και γεννανε...μπορουν να θυλασουν και κατα κανονα εχουν περισσοτερη υπομονη...ειναι φιαγμενες για να προσφερουν....δεν το εννοω ρατσιστικα αλλα ο αντρασ δεν εχει τις ιδιες αντοχες...
πολυ γλυκο να θες να εισαι μονο μπαμπας...αλλα και πολυ βολικο !!

δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 667478

158δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:27 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@ mama katerina: thx Smile

@ bou-boukitsa: Καλημέρα, τι εννοείς “προγραμματισμένοι”, σίγουρα δεν μπορώ να γεννήσω ή να θηλάσω από εκεί και πέρα όμως τα ίδια που κάνει η γυναίκα μου κάνω και εγώ… Από υπομονή δε ουυυυυυ άλλο τίποτα, ειδικά στο θέμα το παιδιού μου και της γυναίκας μου η υπομονή και επιμονή έχει πολύ γλυκιά γεύση! Από αντοχές θα σου πω το εξής… έχω κλείσει 72 ώρες συνεχόμενης δουλείας χωρίς ύπνο, κοινώς 3 ημέρες ασταμάτητα σχεδιάζοντας στο PC. Οι αντοχές μου δε για το παιδί μου είναι ακόμα μεγαλύτερες, διότι είναι το παιδί μου όχι η δουλειά μου. Με έχασες τελείως στο ότι είναι “βολικό” αυτό που λέω, γιατί?

159δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:36 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:Δεν θέλω να ξανασχοληθώ με το συγκέκριμενο άτομο γιατι συνεχίζει τις προσβολές προς το πρωσωπώ μου .Ετσι μαλλον εχει μάθει να κάνει .Ομως μου ειναι παντελώς αδιάφορη γιατι δεν την ήξερα πριν μου κανει quote το ποστ μου .Δεν την πείραξε αυτα που έγραψα ολοι το καταλάβαμε ηθέλε να με προσβάλει και βρήκε ευκαιρία.Σίγουρα Νένα οταν γράφεις κατι η λέξη μένει .Δεν πήγα να μαζέψω τιποτα εξήγησα τι ειπα. Γιατι οταν μου μίλησε η Μάρια πριν την chiken που δεν το καταλαβέ πως το ειπα και της εξήγησα.Ομωςδεν υπήρχε ειρωνιά στα λόγια της .όμως η chiken εκανέ quote το ποστ μου και ειρωνευτήκε Αρα το ήθελε να γίνει .Δεν χαρακτήρισα κανένα ολοι έδω λέμε την απόψη μας.Μπορεί μεσα απο το νόημα των λέξεων να βγαίνει ετσι .Αλλα προκλητικό γίνεται κατι οταν πεις το όνομα καποιου.Εμενα με ενόχλησε η επίθεση στο πρωσωπώ μου και οι χαρακτηρίσμοι.Εσυ που διάφωνουσες που σε πείραξε το κατάλαβα με πρόσβαλες η με χαρακτήρισες η μου το κράταγες οχι .Αυτο με πείραξε.Για να γράφουμε κατι που ενόχλει τους αλλους και να αρχίσουμε να χαρακτήριζουμε και νασ προσβάλουμε τους αλλους αυτο θα άρεσε σε ολους ή σε σενα Νένα.
Σορυ, δεν εχω καταλάβει αν απλά αναφέρεσαι στα λόγια μου ή αν θεωρεις οτι κάτι που είπα σε πρόσβαλλε - δεν ηταν αυτος ο σκοπός μου, προσπάθησα μονο να αναλύσω τη φράση που μάλλον πυροδότησε τις εκρήξεις.

Touch τα έθεσες πολύ ωραία τα πράγματα, οντως, αν ενας πατέρας ηθελε να ασχολείται μονο με το μεγάλωμα των παιδιών θα γινόταν αντικείμενο σχολίων, ακόμα κι απο γυναίκες.
Η κοινωνία απο τον άντρα απαιτει μονο να φερει λεφτα στο σπίτι. Δε λέω οτι αυτο ειναι εύκολο, αλλά ας πούμε οτι πιάνοντας μια δουλειά καλυπτεται αυτο (αν και ακομα κι αυτο στις μέρες μας ειναι πολυτελεια, αλλά δεν θα επεκταθω...). Από μια γυναίκα απαιτει να ειναι καλή μητέρα, καλή νοικοκυρα, σεξι συζυγος, αν δουλεύει να ειναι άριστη στη δουλειά της αλλιώς μάλλον φταιει "το οτι οι γυναικες δεν πρεπει να δουλεύουν". Αν ο άντρας μου πάει στη δουλειά με τσαλακωμένο ή λερωμένο πουκάμισο, κανεις δεν θα πει "κοιτα τον, δεν έπλυνε το ρουχο του". Όλοι θα πουν "καλα, η γυναίκα του δε βαζει πλυντηριο?".
Επίσης, κάτι που άκουσα προχτες και με έκανε ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ, δυο άντρες μιλουσαν σε καφενειο και ελεγε ο ένας "η μανα μου ειχε 6 παιδια και όλα τα προλαβαινε, η γυναικα μου η μ@λ@κ$%^& ουτε 2 δεν μπορεί να καταφέρει". Εχετε ακουσει αν το λένε αυτο για κανεναν άντρα???
Και στην τελική, όλα ειναι στανταρ που βάζει η κοινωνία. Στο χερι μας ειναι να τα καταρρίψουμε.

160δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:38 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
πολυ γλυκο να θες να εισαι μονο μπαμπας...αλλα και πολυ βολικο !!

δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 667478

Μπουμπουκίτσα μου, τι ειναι "βολικό"? Το να μενεις στο σπιτι μεγαλωνιντας παιδια? Εσυ εχεις 3 παιδάκια, θεωρεις οτι εισαι πιο "βολεμένη" απο τον άντρα σου που δουλεύει? Ή οτι κάνεις λιγότερα???

161δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:52 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ TOUCH..Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΩΗ ΝΑ ΧΕΙ Μ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΤΑΙ..ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΓΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ Μ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ Ή ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΜΕΝΑ ΣΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΗ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 6.30 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΚΛΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΣ Κ ΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΡΟΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ Κ ΣΕ ΟΛΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΙΚΗ Κ ΜΗ...

162δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:55 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΙΝΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑ!!!!!!!!!!!!!ΛΙΩΝΩ!!!ΦΤΟΥ ΣΑΣ!

163δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:55 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η πλάκα είναι Nena ότι τα περισσότερα σχόλια του τύπου "καλα, η γυναίκα του δε βαζει πλυντηριο?" γίνονται από γυναίκες προς γυναίκες. Όσον αφορά το τύπο που περιγράφεις που σχολίασε έτσι την γυναίκα του, τι να πω... Shocked γιατί δεν αλλάζει θέση με την γυναίκα του μόνο για τις ώρες που είναι στο καφενείο, και θα δει την γλύκα! Twisted Evil Προσωπικά την θαυμάζω την γυναίκα μου για το τι προσφέρει στο παιδί μας, και τις το έχω πει κιόλας, άλλωστε γι' αυτό έγραψα και πριν ότι ναι μεν την "ζηλεύω" για άλλους λόγους αλλά προτίστως την κατανοώ, δίοτι έχει τα ζόρια του όλο αυτό. Το ότι ο τύπος μιλαγε έτσι απλά με ξεπερνάει... τι θέμα να πρωτοθείξω... Σεβασμός? Κατανόηση? Ηλιθιότητα? και η λίστα συνεχίζεται...

164δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 1:59 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

συμφωνω πως ειναι ωραια γραμμενα και με μαεστρια...
αλλά...
συγνωμη κιολας ..δεν ειναι ''προγραμματισμενοι'' οι αντρες για να ειναι ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ...απλα δεν γινεται!!!
ακομη και αν η γυναικα δουλευει νυχτα μερα και μπορει να ζησει μονη της το απιτι ..ο αντρας δεν μπορει να μεγαλωσει μονος του παιδια...εκτος αν αναγκαστει...
οι γυναικες μπορουν και γεννανε...μπορουν να θυλασουν και κατα κανονα εχουν περισσοτερη υπομονη...ειναι φιαγμενες για να προσφερουν....δεν το εννοω ρατσιστικα αλλα ο αντρασ δεν εχει τις ιδιες αντοχες...
πολυ γλυκο να θες να εισαι μονο μπαμπας...αλλα και πολυ βολικο !!

δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 667478


δεν συμφωνώ καθόλου.
τι θα πει δεν είναι προγραμματισμένοι μόνο για μπαμπάδες; γιατί εμείς είμαστε προγραμματισμένες μόνο για μαμάδες;
το να επιλέξει μία γυναίκα ή να απολαμβάνει να είναι μόνο μαμά είναι δικαιωμά της και καλά κάνει, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες.
εγώ δεν μπορώ να είμαι μόνο μαμά.
θέλω χρόνο για τον άνδρα μου, για τις φίλες μου, για τα πράγματα που με ευχαριστούν, για τη δουλειά μου.

το ίδιο ισχύει και για έναν άνδρα, απλά οι κοινωνία δεν τους αφήνει το περιθώριο ούτε να σκεφτούν το να "κάτσουν" στο σπίτι.
ο δικός μου πάντως μου το έχει πει αρκετές φορές οτι θα προτιμούσε να είναι στο σπίτι με τη μικρή.

165δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:02 am

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ TOUCH..Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΩΗ ΝΑ ΧΕΙ Μ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΤΑΙ..ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΓΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ Μ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ Ή ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΜΕΝΑ ΣΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΗ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 6.30 ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΟΤΑΝ ΚΛΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΣ Κ ΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΡΟΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ Κ ΣΕ ΟΛΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΑ Κ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΙΚΗ Κ ΜΗ...



μινακι μου υπομονη με την μπουμπου ποναει η καημενοουλα!!συμφωνω παρα πολυ σε αυτο που λες οτι μπορουν να συνεισφερουν παρα πολυ!εγω εχω γενικα μια δυσκολη εγκυμοσυνη και βοηθεια απο κανεναν μονο τον αντρα μου που αν δεν τον ειχα δεν ξερω τι θα εκανα!!και εμενα ειναι ολη μερα στο γραφειο ειναι μεσιτης και δεν εχει ωραριο αλλα οταν ημουν ακινισια γυρνουσε πτωμα στο σπιτι μαγειρευε σκουπιζε και γενικα βοηθουσε!!οποτε εγω πιστευω οτι ειναι οπως το αντιλαμβανεται ο καθε αντρας!!

166δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:10 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σιγουρα, μιλάμε για άνθρωπο που γενικά δεν ειχε σεβασμό για τίποτα (εκτος ίσως για τη μάνα του). Και στην τελική, εσυ εισαι στο καφενειο ρε φιλε, και η άλλη στο σπίτι. Ποιος την έχει πιο βολεμένη???

Αυτο για το σχόλιο που κάνουν οι γυναικες, ειναι γιατι οι άντρες δεν τα πολυπροσέχουν. Του άντρα μου δεν τον νοιάζει αν το πουκάμισο ταιριάζει με το παντελόνι, αν ειναι φορεμένο μια βδομάδα ή μιση ωρα, ή αν ειναι τσαλακωμένο. Δεν ειναι οτι δεν το προσεχει, απλά δεν τον νοιάζει. Και ουτε θα κάτσει να σκεφτει γιατι το πουκάμισο του γνωστου του ηταν ασιδερωτο.
Εμείς, είμαστε μεν απο τη φυση μας πιο κολλημένες στη λεπτομέρεια, αλλά μας εχουν "δρομολογήσει" και με τέτοιο τρόπο ωστε αν δεν ειναι όλα στην εντέλεια να νιώθουμε ενοχές. Που δεν σκουπίσαμε διότι δεν προλάβαμε με το μωρό. Ή δεν μαγειρέψαμε διότι ο μικρός ηταν αρρωστος και μας ηθελε όλη την ωρα κοντά του.
Στην τελική, η μάνα του τυπου που ειχε 6 παιδια και τα εβγαζε περα, δεν θα ηθελε κι αυτη κάποια βοήθεια? Δεν θα ηθελε κι αυτη να φορέσει ένα καλο ρουχο και να πει να δει μια φιλη της ετσι να ξεσκάσει? Αλλά εδω ειναι το στερεότυπο της κοινωνίας, οχι, δεν θα έπρεπε να το θέλει, διότι τωρα ειναι μανα και ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξει την οικογένειά της.. Ασχέτως αν η οικογένειά της δεν δίνει δεκάρα γι'αυτην..

167δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:11 am

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα ΜΙΝΑ+μπεμπα,
Να σου ζήσει ο θησαυρός σου, και περαστικά για τους κολικούς... κουράγιο! Το έχουμε ζήσει και εμείς με την γυναίκα μου αυτό, και δεν ξέρεις πως να τα ανακουφίσεις τα καημένα. Σίγουρα ο άνδρας θέλει να βοηθήσει, ίσως να φοβάται ότι δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνεις εσύ! Αν είναι δεκτικός τότε δείξε του τι κάνεις εσύ και βοήθησέ τον να το κάνει αυτός!

Στην ανάγκη όλα μπορούμε να τα κάνουμε όλοι, και πόσο μάλλον αν είμαστε οι γονείς του παιδιού. Πριν περίπου 4μιση χρόνια πριν κάνω εγώ παιδί, γέννησε η αδερφή μου, και την πρώτη μέρα είχα μείνει εγώ μαζί της στο μαιευτήριο, η αδερφή πόναγε πολύ από τα ράμματα και δεν μπορούσε ούτε να κάτσει καλά - καλά, οπότε μας φέρνουν το μωρό για να το θηλάσει και μου λέει η αδερφή μου βγάλε την από το "πυρέξ" και δώσε την μου για να θηλάσω. Shocked Εγώ δεν ήξερα πως να την πιάσω, ούτε πως να την κρατήσω καλά – καλά, όχι να την μεταφέρω κιόλας. Οπότε μου λέει η αδερφή μου το εξής: "θα σε κατευθύνω εγώ και θα μου την δώσεις, είμαστε οι δυο μας, εγώ δεν μπορώ να σηκωθώ, οπότε θα το κάνεις, δεν γίνεται αλλιώς"... και φυσικά το έκανα.

Οπότε διαφωνώ στο ότι οι άνδρες δεν μπορούν να κάνουν πολλά αλλά μπορούν να βοηθήσουν πολύ, μπορούμε να κάνουμε τα πάντα όπως και εσείς. Όσο δύσκολο είναι για μία πρωτομάνα να περιποιηθεί το παιδί της είναι και για τον πατέρα, απλά έχουμε καθιερώσει το θέμα παιδιά να είναι αρμοδιότητα την μητέρας… αλλά δεν είναι έτσι!

168δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:23 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα σας
η αποψη μου ειναι οτι οι αντρες μπορουν αν θελουν να τα κανουν ολα μια χαρα
ελα μου ομως που υπαρχουν τα στερεότυπα και ειναι κατα βαθος ολοι επηρεασμενοι- σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας βεβαια.
μια χαρα ολα τα μπορουμε ολοι- αρκει να θελουμε.
εχουμε στριμώξει καποια 'πρεπει' στο θεμα της ανατροφης κ του μεγαλωματος του παιδιου- και τα εχουμε μοιρασει στα 2 φυλα. για μενα αυτο ειναι το προβλημα.

169δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:30 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
πολυ γλυκο να θες να εισαι μονο μπαμπας...αλλα και πολυ βολικο !!

δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 667478

Μπουμπουκίτσα μου, τι ειναι "βολικό"? Το να μενεις στο σπιτι μεγαλωνιντας παιδια? Εσυ εχεις 3 παιδάκια, θεωρεις οτι εισαι πιο "βολεμένη" απο τον άντρα σου που δουλεύει? Ή οτι κάνεις λιγότερα???

οχι νενα μου...δεν ειμαι πιο βολεμενη..και μαλιστα καποιες φορες αισθανομαι πως κανω παρα πολλα....αλλα οταν ακουω αντρες να λενε πως ΄΄ζηλευουν ΄΄ τη γυναικα τους και πως θα ηθελαν και αυτοι να ειναι στη θεση της,αλλα δεν γινεται...αισθανομαι πως καταβαθος σου λενε ποσο τυχερη εισαι που εισαι μανα...αρα μην παραπονιεσαι ...μην λες πως κουραζεσαι..μην μην...εισαι πολυ τυχερη και μακαρι να ειχαν την τυχη σου...σε αποστομονουν κατα καποιο τροπο..
προσωπικα παντα δεν πιστευω κανενα αντρα που το λεει αυτο και πιστευω οτι τα λογια ειναι ευκολα ...και αυτα ειναι μεγαλες κουβεντες ΄΄μεγαλων΄΄και με ΄΄μεγαλη ψυχη΄΄ αντρων...κατι σαν να με κοριοδευουν...
πρωσωπικη αποψη παντα!

170δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:36 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ να πώ κάτι που μου συνέβη και με άφησε άφωνη. Ξεκινάω με μια κοπέλα μια συζήτηση περί ανέμων και υδάτων και ξαφνικά της λέω ο άντρας σου τώρα που είσαι έγκυος σε βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιου?
Πωπω, τι ήθελα να το πω?
Με κοίταξε λες και ήμουν κόκκινο πανί και εκείνη ταύρος.
και μου λέει: "Δεν κατάλαβα τι εννοείς βοηθάει? Δηλαδή θέλει διδακτορικό για να βάλεις σκούπα ή εχω έχω ιδιαίτερες ικανότητες να πλένω πιάτα και να βάζω σίδερο?"
Σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα εγώ κάτι τέτοιο, αλλα φαίνεται και μόνο απο την ερώτηση που της έκανα, ποιός θεωρούσα εγώ πως πρέπει να έχει την ευθύνη και ποιός να είναι απλός βοηθός, ή έστω θεατής.
Μέχρι πριν δεν το είχα συνηδιτοποιήσει αυτό...
Και σκέφτομαι αν εγώ θα επέλεγα να μεγαλώνει ο άντρας μου την κόρη μας και εγώ να είμαι έξω να δουλεύω και λέω με βεβαιότητα πως όχι. Οπότε σέβομαι και εκτιμώ αυτό που κάνει ο άντρας μου. Που δουλεύει όλη μέρα και που του λείπει το παιδί μας αλλά ξέρει πως δεν έχει την επιλογή που έχω εγώ να μείνει σπίτι και να μη χάσει ουτε δευτερόλεπτό της.

171δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:42 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΘΕΛΑ Κ ΤΟ ΚΑΝΑ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ Κ ΕΤΣΙ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΟΛΤΑ..ΡΩΤΗΣΕΣ ΑΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑΙ 3 ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ?'Η ΑΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΩ?ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ.ΕΝΩ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΓΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΔΕΙΞΩ Κ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ..

172δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:45 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:καλημερα σας
η αποψη μου ειναι οτι οι αντρες μπορουν αν θελουν να τα κανουν ολα μια χαρα
ελα μου ομως που υπαρχουν τα στερεότυπα και ειναι κατα βαθος ολοι επηρεασμενοι- σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας βεβαια.
μια χαρα ολα τα μπορουμε ολοι- αρκει να θελουμε.
εχουμε στριμώξει καποια 'πρεπει' στο θεμα της ανατροφης κ του μεγαλωματος του παιδιου- και τα εχουμε μοιρασει στα 2 φυλα. για μενα αυτο ειναι το προβλημα.

Κοίτα, νομίζω πως έχεις δίκιο αλλά μέχρι ένα σημείο. Δηλαδή, μετά απο μια ηλικία ναι, μια χαρά μπορεί να φροντίσει και ο μπαμπάς το παιδί, αλλά μέχρι 6 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά, ακόμα και τα μωρά αναζητούν την μαμά τους. Εκείνη θέλουν, ακόμα και με την μυρωδιά της ηρεμούν. Με
βάση δηλαδή αυτό το ξεκίνημα, είναι λογικό μετά να συνεχίσει και έτσι η όλη πορεία μέχρι το παιδί να μεγαλώσει αρκετά.
Δηλαδή, ο άντρας μου θέλει πάρα πολύ να κοιμήσει τη μικρή το βράδυ. (και εγώ το θέλω...) αλλά η μικρή έχει συνηθίσει να θηλάζει και να κοιμάται. Οπότε αυτόματα δεν μπορεί να την κοιμήσει ο μπαμπάς για να ξεκουραστεί η μαμά.
Όμως στην δικιά μας περίπτωση ο μπαμπάς την κάνει μπάνιο πριν κοιμηθεί. Οπότε και η μαμά ξεκουράζεται αυτό το εικοσάλεπτο και περνάνε και λίγο χρόνο μαζί πατέρας & κόρη Laughing Laughing Very Happy

173δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:47 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΓΑΠΗ ΓΕΝΝΗΣΕ?ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ Κ ΣΕ ΒΡΗΚΑ!!

174δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:50 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΘΕΛΑ Κ ΤΟ ΚΑΝΑ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ Κ ΕΤΣΙ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΟΛΤΑ..ΡΩΤΗΣΕΣ ΑΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑΙ 3 ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ?'Η ΑΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΒΓΩ?ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ.ΕΝΩ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΓΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΔΕΙΞΩ Κ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ..

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!
Κάθε αρχή και δύσκολη...
Θα τους βρείτε όμως τους ρυθμούς σας, μη σε ανησυχεί αυτό.
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ακριβώς ότι αισθάνεσαι. Αν δεν αισθάνεσαι να βγείς, μην βγείς. Εϊναι ακόμα πολύ πολύ νωρίς να βρείτε το πρόγραμμά σας.
Μην νευριάζεις με τον άντρα σου, ίσως σου πρότεινε να βγείτε για να ξεσκάσεις και εσύ λίγο Very Happy
Γενικά κάνε όπως νοιώθεις για να περάσει ο καιρός με τους κωλικούς όσο πιο ανώδυνα γινεται για σένα και προπαντώς για το μωράκι σου Very Happy

175δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 7 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τετ Οκτ 05, 2011 2:50 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
koukida έγραψε:καλημερα σας
η αποψη μου ειναι οτι οι αντρες μπορουν αν θελουν να τα κανουν ολα μια χαρα
ελα μου ομως που υπαρχουν τα στερεότυπα και ειναι κατα βαθος ολοι επηρεασμενοι- σε διαφορετικο βαθμο ο καθενας βεβαια.
μια χαρα ολα τα μπορουμε ολοι- αρκει να θελουμε.
εχουμε στριμώξει καποια 'πρεπει' στο θεμα της ανατροφης κ του μεγαλωματος του παιδιου- και τα εχουμε μοιρασει στα 2 φυλα. για μενα αυτο ειναι το προβλημα.

Κοίτα, νομίζω πως έχεις δίκιο αλλά μέχρι ένα σημείο. Δηλαδή, μετά απο μια ηλικία ναι, μια χαρά μπορεί να φροντίσει και ο μπαμπάς το παιδί, αλλά μέχρι 6 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά, ακόμα και τα μωρά αναζητούν την μαμά τους. Εκείνη θέλουν, ακόμα και με την μυρωδιά της ηρεμούν. Με
βάση δηλαδή αυτό το ξεκίνημα, είναι λογικό μετά να συνεχίσει και έτσι η όλη πορεία μέχρι το παιδί να μεγαλώσει αρκετά.
Δηλαδή, ο άντρας μου θέλει πάρα πολύ να κοιμήσει τη μικρή το βράδυ. (και εγώ το θέλω...) αλλά η μικρή έχει συνηθίσει να θηλάζει και να κοιμάται. Οπότε αυτόματα δεν μπορεί να την κοιμήσει ο μπαμπάς για να ξεκουραστεί η μαμά.
Όμως στην δικιά μας περίπτωση ο μπαμπάς την κάνει μπάνιο πριν κοιμηθεί. Οπότε και η μαμά ξεκουράζεται αυτό το εικοσάλεπτο και περνάνε και λίγο χρόνο μαζί πατέρας & κόρη Laughing Laughing Very Happy


αυτό συμβαίνει γιατί έτσι έχετε μάθει εσείς και καλά κάνετε.
όμως ένα μωράκι μπορεί να κοιμηθεί και με άλλους τρόπους. εμένα κοιμόταν αγκαλίτσα ή στη δική μου ή στου μπαμπά της από νεογέννητο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις