Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

51δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 2:22 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kathrinkaterina έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΘΕΜΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ! ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΒ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΜΑΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΒΟΛΤΑ! ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΛΟ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ! ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΞΕΣΠΑΩ ΣΤΟ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥ ΕΞΑΝΤΛΙΙΤΕ! ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ....ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ.....ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΩΝΑΖΑΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ..........ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΑΠ ΕΞΩ.....ΓΥΡΙΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΓΥΡΙΖΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΚΟΥΚΛΑ......ΤΟΥ ΛΕΩ! Μ ΑΚΟΥΣ?????? ΕΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ????ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ.....ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΜΑ ΕΝΑ T-SHIRT ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΚΟΤΣΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΒΕΓΓΟ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΝΑ ΣΙΔΩΡΟΣΩ! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΕΤΟΙΜΑ! ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ (ΜΗΝΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ) ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΛΑΤΥ! ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΜΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΒΗΚΕ ΚΑΤΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ! ΜΑ ΕΓΩ ΗΘΕΛΕ ΠΑΡΕΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ......ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ.....ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΜΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ???ΔΕΝ ΞΕΡΩ......ΜΑ ΚΛΑΙΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! ΝΑΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΛΑ! ΤΩΡΑ ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!ΤΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ! ΠΡΟΣΦΑΙΡΟΝΤΑΙ Η ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΩ!ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΑ ΑΦΗΣΩ! Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ! ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΦΑΓΕ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΟΣΟ ΕΓΩ???? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ???Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΟΤΑΝ ΕΛΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΗΚΩΝΕ ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΛΑ ΠΙΣΩ!!! ΓΙΑΤΙ ΕΦΥΓΕΣ???ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......

Εμενα μου ακουγεσαι περα για περα φυσιολογικη. Εχεις 4 παιδια,εννοειται θα εχεις νευρα,ενταση,κουραση...και πιο μαλλι?και ποιο "φτιαξιμο"???Εσυ λογικα δεν εχεις χρονο ουτε για κατουρημα,δεν αστειευομαι ειμαι σιγουρη οτι και αυτο το εχει ρυθμισει το σωμα σου συμφωνα με τα παιδια.
Τελος θα σου πω οτι προσωπικα μονο σεβασμο μπορω να δειξω σε μια πολυτεκνη μανα (καλα και σε μας τις υπολοιπες,αλλα εσας λιγο παραπανω). Κ δεν θα μπορουσα ποτε να πω "εχει αφησει τον εαυτο της,παραμελει τον αντρα της"...εισαι και λεχωνα,πλακα κανουμε τωρα?
Υποθετω (γιατι δεν εχω 4 παιδια) οτι μετα την λοχεια οταν ξεπεταχτει κ το μικρο καπως θα τα καταφερεις,εδω μεγαλωνεις 4 παιδια ενα μαλλι δεν φτιαξεις? Ειναι σπουδαιο αυτο που κανεις,τα κομμωτηρια κ τα νυχια -με το συμπαθειο- αλλα ειναι αστειοτητες μπροστα στα υπολοιπα. Μας φτιαχνουν το κεφι αλλα μην τρελλαθουμε τωρα...

bou-boukitsa έγραψε:

κοιτα εγω νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να τα ΄΄παιζεις΄΄ καποιες στιγμες..οχι εσυ ..ολες μας!..
οι περισσοτερες περιγραφες απο κοπελες που λενε πωε ναι ειναιν και γυναικες..και βρηκαν το ρυθμο για ολα...και δεν ειναι μονο μανουλες..κλπ...κλπ ειναι εχοντας 1 παιδι..εσυ εχεις 4!!!
μετα το πρωτο βρησκεις πιο ευκολα τον ευατο σου...ενα παιδι ευκολα το αφηνεις καπου..γιαγιαδες.γνωστους...γυναικα....εχεις πιο πολυ χρονι για σενα..οσο ειναι κιολας μωρο ειναι ακομη καλυτερα..μπορεις να ζεις τη ζωη που ειχες πρην...να βγαινεις ...να ντυνεσαι..να κανεις τρελιτσες με τον αντρα σου....
μετα ομως μεγαλωνει..οι απαιτησεις αλλαζουν...καταλαβαινει ..εχει αποψη..θελει το χρονο του..ερχεται και ενα δευτερο...
2 παιδια πιο δυσκολα τα ακουμπας καπου για να εχεις προσωπικο χρονο....και αντε τα βρισκεις παλι και ολα καλα...
αν ερεθι τριτο χανεις το μπουσουλα παλι...2 χερια εχεις ...το τριτο?..δεν μπορεις να ελεγξεις τα παντα μονη σου...και ποιος θα στα κρατησει π.χ. να πας διακοπες...
τωρα στα 4 εχεις φτασει στο οριο και των δυο γονιων..απο 2 χερια ο καθενας...αρα χρειαζονται 2 γονεις για να εχεις ισσοροπια...για να εχεις χρονο ακομη πιο δυσκολο...

τωρα για 5,6, και πανω παιδια απλα Respect Respect Respect Respect δεν εχω λογια...ηρωες...

οποτε τα λογια ειναι ευκολα..
ολες εχουμε πει εγω δεν παραμελω τον ευατο μου..και δεν ειμαι μονο μαμα αλλα και γυναικα..κλπ...
ομως σε καθε φαση της ζωης ειναι διαφορετικα
και ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΙΣΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΜΑΔΕς ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΛΑ ΤΑΒ ΑΛΛΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩς!!

αυτο με τα χερια που λες τελικα ποσο σοφο ειναι? η καρδια μας τα χωραει ολα τα παιδια αλλα χρειαζονται και τα ρημαδια τα χερια..

(παω να διαβασω κ τις υπολοιπες απαντησεις τωρα Smile )

υγ α και που'σαι kathrinkaterina?την κοπελιτσα την ομορφη θα την κοιταξει ενας αντρας...ανεξαρτητα απο το ποσα παιδια εχει και απο το ποσα κλαμερ φοραει η γυναικα του,νορμαλ ειναι και αυτο.Κ συ μπορει να χαζεψεις εναν νοστιμο (αν προλαβαινες δλδ Razz )

52δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 9:05 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Σ Επίσης αυτό που κάνουμε όλες εδώ μέσα και ασχολούμαστε δεν είναι χρόνος που τον περνούμε απο τα παιδιά μας; .


χαχα...αυτο ξαναπες το...! ατιμος υπολογιστης!! απο τοτε που ανακαλυφθηκε και το facebook αστα βραστα...εθιζεσαι..
θα επρεπε να το προσεξουμε λιγακι ...αλλα ελα που ξεδινεις λιγο..

53δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 11:47 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:κοιτα ο καθενας κανει αυτο που νιωθει γιαυτον οτι ειναι το σωστο.εγω που το παω στην γιαγια του δεν το κανω ουτε για να το ξεφορτοθω και δεν το περνω πρωσοπικα αλλα ειπωθηκε αυτο .δεν το παω εγω πρωσωπικα καθε μερα αλλα το παιδι το ζηταει απο μονο του να παει γιατι περναει ωραια εκει και αυτο τον ευχαριστει .και αυτο με κανει να νιωθο και εγω ομορφα .το παιδι μας ειναι το κεντρο της ζωη μας .τα παντα για μας .ξεραμε οτι θα αλλαξει η ζωη μας αλλα ειμαστε και ζευγαρι και γυναικα .εγω αυτο που εχω κανει και νιωθο πολυ καλα και με τον ευτο μου και γενικα .και δεν λεω παλι οτι ειναι σωστο .εγω αυτη την στιγμη δεν δουλευω και επειδη ειμαι κομμωτρια παω στα σπιτια οταν χρειαστει .περναμε με τον μικρο καθε μερα ειμαστε μαζι απο το πρωι μεχρι το βραδυ τωρα παει και σχολειο .κανουμε πραγματα μαζι παιζουμε και κανει πραγματα και γιαυτον .αλλα και σαν οικογενεια θα παμε το παιδοτοπο μας .θα παιξουν μπαλα με το μπαμπα του.αλλα θα τον παω και στην μαμα μου που του αρεσει τρελλα γιατι τον παιζει ατελιωτα γινεται παιδι για να παω το καφε ναι .γιατι ετσι το βλεπω εγω χρειαζεται και το ζευγαρι να βρεθει και μονο του .δεν με κανει αυτο αυτοματως κακη μητερα η μητερα που δεν αγαπαει το παιδι της .για μενα σε ολα πρεπςει να υπαρχουν ορια και το καλο του καθενος το ξερει μοναχα αυτος .αλλα μην λεμε οτι μια μαμα που παει το παιδι στην γιαγια θελει να το ξεθορτοθει αλλο στην περιπτωση που το μεγαλωνει η γιαγια και μενα εκει με βρισκει αντιθετη οχι οτι θα το κρινω ομως .η γυναικα εχει πολλους ρολους να επικομοιστει .σιγουρα πρωτα απο ολα οταν γινει μανα ειναι αυτο μετα παει συζυγος και γυναικα .απλως δεν πρεπει να χανονται για μενα οι ισσοροπιες .εγω πρωσοπικα θελω να μεγαλωσο το παιδι μου και να το κανω ενα σωστο ανθρωπο που θα ειναι αυτονομο και ανεξαρτητο στην ζωη του για να μπορει να αντεπεξελθει στης δυσκολιες της ζωης .εγω παντως εχω παραδειγμα κοντινης μου φιλης που ειχε τοσο αγχος με τα παιδια της δεν εκανε τιποτα τους μετεδιδε και το αγχος της ειχε παραμελησει τον ευατο της και τον αντρα της .οπου επαθε νευρικο κλονισμο και την χτυπησε ψυχγοσωματικα και μην μου πειτε οτι ειναι ακραιο δεν γινεται συνεχεια αλλα οι ισσοροπιες ειναι πολυ λεπτες .τωρα που το καταλαβε .ειναι πολυ καλα και με τα παιδια της τα αφησε και αναπνευσαν .παει το γυμναστηριο της εφτιαξε την εμφανιση της και την σχεση της .ο καθενας επιλεγει αυτο που θελει .ομως να κανεις πραγματα για τον ευτο σου δεν ειναι οτι δεν αγαπας το παιδι σου.

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό η Κουκιδα. Νομίζω αναφέρθηκε σε ακραία περιστατικά γυναικών που τους μεγαλώνουν τα παιδιά άλλοι. Υπάρχουν και τέτοιες όπως ξέρουμε. Ξερω κοπέλα που τα παιδιά της μένουν μόνιμα στην γιαγιά και αυτή πηγαίνει επίσκεψη! Και όταν λέω μόνιμα εννοώ μόνιμα! Έχουν εκεί τα δωμάτια τους με όλα τα παιχνίδια και όλα τα ρούχα τους και η γιαγιά τα πηγαίνει σχολείο, βόλτα, στο γιατρό... Φυσικά και δεν είναι κακό να πηγαίνει το παιδί στην γιαγιά, ειδικά αν το ζητάει μόνο του που σημαίνει ότι περνάει καλά εκεί οπότε δεν υπάρχει λόγος και να του το στερήσεις.

54δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 11:55 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:...Ξέρετε πόσες φορές έχω αφήσει ασιδέρωτα για να κάτσω να απολαύσω ένα καφέ με κάποια φίλη ; αρκετές και λοιπόν τη θα γίνει θα μου κάνουν μήνυση ; και μετά το καφέ τα σιδερώνω με μεγαλύτερη όρεξη .

Eγώ να δεις! Καλέ οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας! Καλές οι δουλειές αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Είμαι τις άποψεις ότι τα άψυχα αντικείμενα είναι για να μας κάνουν εύκολη την ζωή και όχι για να τα υπηρετούμε οπότε και εκεί θέλει μέτρο. Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη μάζευα κάτι βουνά απο ασιδέρωτα...

55δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Δευ Οκτ 03, 2011 11:59 pm

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμεις εδω να δειτε με εναν ταρζαν και τις διδυμες δεν προλαβαινω να κανω τιποτα ...δεν θα κατσουμε να σκασουμε κιολας σιγα..προτεραιοτητα τα παιδια και μετα το καφεδακι οι δουλειες γινονται καθε μερα απο λιγες...

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

56δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 12:22 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλημέρα.Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είμαι καλή μαμά ή όχι Smile .Αλλά ποιός θα το κρίνει αυτό? scratch Ποιός ξέρει παραπάνω απο εμάς τις ίδιες πόσο πολύ αγαπάμε τα παιδιά μας και πόσο σημαντικά είναι για μας? Κανένας μόνο εμείς.Εγώ με τον άντρα μου εδω και ένα χρόνο που έχουμε την μικρή μας προσπαθούμε να μην αφήσουμε τα πράγματα να αλλάξουν και όσων αφορά μεταξύ μας αλλά και με τους γύρω μας. Από την πρώτη μέρα που ήρθαμε σπίτι με την μικρή όλοι μας οι φίλοι κι οι συγγενείς ήταν ευπρόσδεκτοι,να κάτσουμε να τα πούμε να δούνε την μικρή.Και έτσι συνεχίσαμε .Δεν ήμασταν ποτέ του πολύ έξω αλλά μας άρεσε να μαζευόμαστε φίλοι να βλέπουμε ταινίες να παίζουμε παιχνίδια κτλ.Απλά με τον ερχομό της μικρής προσαρμοστήκαμε και στς δικες της ανάγκες όχι μόνο εμείς αλλά και οι γύρω μας. Όταν η μικρή έγινε 10 μηνών την αφήσαμε για πρώτη φορά {δεν εννοώ για λίγες ώρες .έτσι την είχαμε αφήσει και άλλες φορες} στις γιαγιάδες και πήγαμε ταξίδι στην Κύπρο για 5 μέρες.Την πρώτη μέρα ήθελα να γυρίσω πίσω Rolling Eyes αναρωτιόμουνα αν το μωρό μου είναι καλά αν τρώει αν κοιμάτε.Η μικρή βέβαια πέρναγε ζάχαρη με της γιαγιάδες και δεν της καιγόταν καρφάκι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] και έτσι και εγώ χαλάρωσα και πέρασα υπέροχα.Κοιμήθηκα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] έκανα μπάνιο στην πισίνα Cool ήπια τα κρασάκια μου drunken και έκανα ήρεμο sex με τον αντρούλη μου.Και γυρίσαμε πίσω με ένα χαμόγελο ευτυχίας. Very Happy .Οι υπόλοιπες διακόπες μας ήταν όλες με την μπουμπού.Διαφορετικές αλλά υπέροχες γιατί πάλι η μικρή δεν μας εμπόδισε να κάνουμε αυτά που μας άρεσαν.Κοιμήθηκε στο καρότσι και ήπιαμε τα ποτά μας κάποιες βραδιές απλά δεν ήταν στο χλιδάτο με τον πολύ κόσμο κλαμπάκι αλλά σε ένα μπαρ ήρεμο με δύο μόνο παρέες και ήρεμη μουσική ε και?Αυτό που θέλω να π΄ω και σας έχω πρήξει είναι πως όλα μπορείς να τα κάνεις και απο όλα κερδίζεις κάτι.Να έχεις το παιδί σου όπου πας μαζί σου σου χαρίζει τρομερές εμπειρίες και είναι υπέροχο όπως και να είσαι κάποιες στιγμές μόνη με τον άντρα σου. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Η μικρή στον έναν χρόνο ζωής της έχει πάει σχεδόν παντού έχει γευτεί έχει μυρίσει έχει δει πολλά και σίγουρα αν μείνει με τις γιαγιάδες μία ώρα ή 5 μέρες χωρίς εμάς δεν θα της στοιχίσει σε τίποτα. Και μεγαλώνοντας θα νιώθει και πόσο καλό κάνει στους γονείς της που αφιερώνουν και λίγο χρόνο μόνο σε αυτούς. I love you
Πολλά συγνώμη για το μεγάλο ποστ. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]πολλά φιλάκια.

57δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 12:37 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
cassiani έγραψε:Κορίτσια καλημέρα.Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είμαι καλή μαμά ή όχι Smile .Αλλά ποιός θα το κρίνει αυτό? scratch Ποιός ξέρει παραπάνω απο εμάς τις ίδιες πόσο πολύ αγαπάμε τα παιδιά μας και πόσο σημαντικά είναι για μας? Κανένας μόνο εμείς.Εγώ με τον άντρα μου εδω και ένα χρόνο που έχουμε την μικρή μας προσπαθούμε να μην αφήσουμε τα πράγματα να αλλάξουν και όσων αφορά μεταξύ μας αλλά και με τους γύρω μας. Από την πρώτη μέρα που ήρθαμε σπίτι με την μικρή όλοι μας οι φίλοι κι οι συγγενείς ήταν ευπρόσδεκτοι,να κάτσουμε να τα πούμε να δούνε την μικρή.Και έτσι συνεχίσαμε .Δεν ήμασταν ποτέ του πολύ έξω αλλά μας άρεσε να μαζευόμαστε φίλοι να βλέπουμε ταινίες να παίζουμε παιχνίδια κτλ.Απλά με τον ερχομό της μικρής προσαρμοστήκαμε και στς δικες της ανάγκες όχι μόνο εμείς αλλά και οι γύρω μας. Όταν η μικρή έγινε 10 μηνών την αφήσαμε για πρώτη φορά {δεν εννοώ για λίγες ώρες .έτσι την είχαμε αφήσει και άλλες φορες} στις γιαγιάδες και πήγαμε ταξίδι στην Κύπρο για 5 μέρες.Την πρώτη μέρα ήθελα να γυρίσω πίσω Rolling Eyes αναρωτιόμουνα αν το μωρό μου είναι καλά αν τρώει αν κοιμάτε.Η μικρή βέβαια πέρναγε ζάχαρη με της γιαγιάδες και δεν της καιγόταν καρφάκι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] και έτσι και εγώ χαλάρωσα και πέρασα υπέροχα.Κοιμήθηκα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] έκανα μπάνιο στην πισίνα Cool ήπια τα κρασάκια μου drunken και έκανα ήρεμο sex με τον αντρούλη μου.Και γυρίσαμε πίσω με ένα χαμόγελο ευτυχίας. Very Happy .Οι υπόλοιπες διακόπες μας ήταν όλες με την μπουμπού.Διαφορετικές αλλά υπέροχες γιατί πάλι η μικρή δεν μας εμπόδισε να κάνουμε αυτά που μας άρεσαν.Κοιμήθηκε στο καρότσι και ήπιαμε τα ποτά μας κάποιες βραδιές απλά δεν ήταν στο χλιδάτο με τον πολύ κόσμο κλαμπάκι αλλά σε ένα μπαρ ήρεμο με δύο μόνο παρέες και ήρεμη μουσική ε και?Αυτό που θέλω να π΄ω και σας έχω πρήξει είναι πως όλα μπορείς να τα κάνεις και απο όλα κερδίζεις κάτι.Να έχεις το παιδί σου όπου πας μαζί σου σου χαρίζει τρομερές εμπειρίες και είναι υπέροχο όπως και να είσαι κάποιες στιγμές μόνη με τον άντρα σου. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Η μικρή στον έναν χρόνο ζωής της έχει πάει σχεδόν παντού έχει γευτεί έχει μυρίσει έχει δει πολλά και σίγουρα αν μείνει με τις γιαγιάδες μία ώρα ή 5 μέρες χωρίς εμάς δεν θα της στοιχίσει σε τίποτα. Και μεγαλώνοντας θα νιώθει και πόσο καλό κάνει στους γονείς της που αφιερώνουν και λίγο χρόνο μόνο σε αυτούς. I love you
Πολλά συγνώμη για το μεγάλο ποστ. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]πολλά φιλάκια.



ακριβως με καλυψες εντελως ετσι εγω αισθανομαι και ετσι ειπα και πιο πανω στα ποστ που εγραψα. Respect Respect Respect Respect Respect Respect

58δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 1:53 am

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:κοιτα ο καθενας κανει αυτο που νιωθει γιαυτον οτι ειναι το σωστο.εγω που το παω στην γιαγια του δεν το κανω ουτε για να το ξεφορτοθω και δεν το περνω πρωσοπικα αλλα ειπωθηκε αυτο .δεν το παω εγω πρωσωπικα καθε μερα αλλα το παιδι το ζηταει απο μονο του να παει γιατι περναει ωραια εκει και αυτο τον ευχαριστει .και αυτο με κανει να νιωθο και εγω ομορφα .το παιδι μας ειναι το κεντρο της ζωη μας .τα παντα για μας .ξεραμε οτι θα αλλαξει η ζωη μας αλλα ειμαστε και ζευγαρι και γυναικα .εγω αυτο που εχω κανει και νιωθο πολυ καλα και με τον ευτο μου και γενικα .και δεν λεω παλι οτι ειναι σωστο .εγω αυτη την στιγμη δεν δουλευω και επειδη ειμαι κομμωτρια παω στα σπιτια οταν χρειαστει .περναμε με τον μικρο καθε μερα ειμαστε μαζι απο το πρωι μεχρι το βραδυ τωρα παει και σχολειο .κανουμε πραγματα μαζι παιζουμε και κανει πραγματα και γιαυτον .αλλα και σαν οικογενεια θα παμε το παιδοτοπο μας .θα παιξουν μπαλα με το μπαμπα του.αλλα θα τον παω και στην μαμα μου που του αρεσει τρελλα γιατι τον παιζει ατελιωτα γινεται παιδι για να παω το καφε ναι .γιατι ετσι το βλεπω εγω χρειαζεται και το ζευγαρι να βρεθει και μονο του .δεν με κανει αυτο αυτοματως κακη μητερα η μητερα που δεν αγαπαει το παιδι της .για μενα σε ολα πρεπςει να υπαρχουν ορια και το καλο του καθενος το ξερει μοναχα αυτος .αλλα μην λεμε οτι μια μαμα που παει το παιδι στην γιαγια θελει να το ξεθορτοθει αλλο στην περιπτωση που το μεγαλωνει η γιαγια και μενα εκει με βρισκει αντιθετη οχι οτι θα το κρινω ομως .η γυναικα εχει πολλους ρολους να επικομοιστει .σιγουρα πρωτα απο ολα οταν γινει μανα ειναι αυτο μετα παει συζυγος και γυναικα .απλως δεν πρεπει να χανονται για μενα οι ισσοροπιες .εγω πρωσοπικα θελω να μεγαλωσο το παιδι μου και να το κανω ενα σωστο ανθρωπο που θα ειναι αυτονομο και ανεξαρτητο στην ζωη του για να μπορει να αντεπεξελθει στης δυσκολιες της ζωης .εγω παντως εχω παραδειγμα κοντινης μου φιλης που ειχε τοσο αγχος με τα παιδια της δεν εκανε τιποτα τους μετεδιδε και το αγχος της ειχε παραμελησει τον ευατο της και τον αντρα της .οπου επαθε νευρικο κλονισμο και την χτυπησε ψυχγοσωματικα και μην μου πειτε οτι ειναι ακραιο δεν γινεται συνεχεια αλλα οι ισσοροπιες ειναι πολυ λεπτες .τωρα που το καταλαβε .ειναι πολυ καλα και με τα παιδια της τα αφησε και αναπνευσαν .παει το γυμναστηριο της εφτιαξε την εμφανιση της και την σχεση της .ο καθενας επιλεγει αυτο που θελει .ομως να κανεις πραγματα για τον ευτο σου δεν ειναι οτι δεν αγαπας το παιδι σου.

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό η Κουκιδα. Νομίζω αναφέρθηκε σε ακραία περιστατικά γυναικών που τους μεγαλώνουν τα παιδιά άλλοι. Υπάρχουν και τέτοιες όπως ξέρουμε. Ξερω κοπέλα που τα παιδιά της μένουν μόνιμα στην γιαγιά και αυτή πηγαίνει επίσκεψη! Και όταν λέω μόνιμα εννοώ μόνιμα! Έχουν εκεί τα δωμάτια τους με όλα τα παιχνίδια και όλα τα ρούχα τους και η γιαγιά τα πηγαίνει σχολείο, βόλτα, στο γιατρό... Φυσικά και δεν είναι κακό να πηγαίνει το παιδί στην γιαγιά, ειδικά αν το ζητάει μόνο του που σημαίνει ότι περνάει καλά εκεί οπότε δεν υπάρχει λόγος και να του το στερήσεις.

Και εγω αυτο βλεπω πολυυυυ συχνα, δυστυχως... Και μετα μουρμουρανε οτι τους το κακομαθε κιολας!!!! Laughing Laughing Laughing

Αλλα φταινε και οι γονεις σε αυτο. Να μη τα κρατανε. Εχω τυχει σε συζητηση μιας θειας μας που εθαβε τη νυφη της γιατι δε της αφηνει καθε μερα το παιδι (η κοπελα ειχε αδεια απο τη δουλεια και ειχε το παιδακι της στο σπιτι) και εκθειαζε την κορη της, που της εχει μονιμως το παιδι εκει (ουτε αυτη δουλευε...).. Και η πεθερα μου της εριχνε δικιο... Ε, συγγνωμη, εγω κουφαθηκα με τις αποψεις αυτες!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 679259 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 679259 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 679259

59δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 1:56 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:κοιτα ο καθενας κανει αυτο που νιωθει γιαυτον οτι ειναι το σωστο.εγω που το παω στην γιαγια του δεν το κανω ουτε για να το ξεφορτοθω και δεν το περνω πρωσοπικα αλλα ειπωθηκε αυτο .δεν το παω εγω πρωσωπικα καθε μερα αλλα το παιδι το ζηταει απο μονο του να παει γιατι περναει ωραια εκει και αυτο τον ευχαριστει .και αυτο με κανει να νιωθο και εγω ομορφα .το παιδι μας ειναι το κεντρο της ζωη μας .τα παντα για μας .ξεραμε οτι θα αλλαξει η ζωη μας αλλα ειμαστε και ζευγαρι και γυναικα .εγω αυτο που εχω κανει και νιωθο πολυ καλα και με τον ευτο μου και γενικα .και δεν λεω παλι οτι ειναι σωστο .εγω αυτη την στιγμη δεν δουλευω και επειδη ειμαι κομμωτρια παω στα σπιτια οταν χρειαστει .περναμε με τον μικρο καθε μερα ειμαστε μαζι απο το πρωι μεχρι το βραδυ τωρα παει και σχολειο .κανουμε πραγματα μαζι παιζουμε και κανει πραγματα και γιαυτον .αλλα και σαν οικογενεια θα παμε το παιδοτοπο μας .θα παιξουν μπαλα με το μπαμπα του.αλλα θα τον παω και στην μαμα μου που του αρεσει τρελλα γιατι τον παιζει ατελιωτα γινεται παιδι για να παω το καφε ναι .γιατι ετσι το βλεπω εγω χρειαζεται και το ζευγαρι να βρεθει και μονο του .δεν με κανει αυτο αυτοματως κακη μητερα η μητερα που δεν αγαπαει το παιδι της .για μενα σε ολα πρεπςει να υπαρχουν ορια και το καλο του καθενος το ξερει μοναχα αυτος .αλλα μην λεμε οτι μια μαμα που παει το παιδι στην γιαγια θελει να το ξεθορτοθει αλλο στην περιπτωση που το μεγαλωνει η γιαγια και μενα εκει με βρισκει αντιθετη οχι οτι θα το κρινω ομως .η γυναικα εχει πολλους ρολους να επικομοιστει .σιγουρα πρωτα απο ολα οταν γινει μανα ειναι αυτο μετα παει συζυγος και γυναικα .απλως δεν πρεπει να χανονται για μενα οι ισσοροπιες .εγω πρωσοπικα θελω να μεγαλωσο το παιδι μου και να το κανω ενα σωστο ανθρωπο που θα ειναι αυτονομο και ανεξαρτητο στην ζωη του για να μπορει να αντεπεξελθει στης δυσκολιες της ζωης .εγω παντως εχω παραδειγμα κοντινης μου φιλης που ειχε τοσο αγχος με τα παιδια της δεν εκανε τιποτα τους μετεδιδε και το αγχος της ειχε παραμελησει τον ευατο της και τον αντρα της .οπου επαθε νευρικο κλονισμο και την χτυπησε ψυχγοσωματικα και μην μου πειτε οτι ειναι ακραιο δεν γινεται συνεχεια αλλα οι ισσοροπιες ειναι πολυ λεπτες .τωρα που το καταλαβε .ειναι πολυ καλα και με τα παιδια της τα αφησε και αναπνευσαν .παει το γυμναστηριο της εφτιαξε την εμφανιση της και την σχεση της .ο καθενας επιλεγει αυτο που θελει .ομως να κανεις πραγματα για τον ευτο σου δεν ειναι οτι δεν αγαπας το παιδι σου.

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό η Κουκιδα. Νομίζω αναφέρθηκε σε ακραία περιστατικά γυναικών που τους μεγαλώνουν τα παιδιά άλλοι. Υπάρχουν και τέτοιες όπως ξέρουμε. Ξερω κοπέλα που τα παιδιά της μένουν μόνιμα στην γιαγιά και αυτή πηγαίνει επίσκεψη! Και όταν λέω μόνιμα εννοώ μόνιμα! Έχουν εκεί τα δωμάτια τους με όλα τα παιχνίδια και όλα τα ρούχα τους και η γιαγιά τα πηγαίνει σχολείο, βόλτα, στο γιατρό... Φυσικά και δεν είναι κακό να πηγαίνει το παιδί στην γιαγιά, ειδικά αν το ζητάει μόνο του που σημαίνει ότι περνάει καλά εκεί οπότε δεν υπάρχει λόγος και να του το στερήσεις.
εγω που κολλαω?
ειπα εγω κατι κ δεν το καταλαβα??αναφερθηκα γενικα σε ακραιες περιπτωσεις- δεν ειχα καμια στο μυαλο μου συγκεκριμενα Shocked
και επισης μιλησα καθαρα για τον εαυτο μου-

60δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 1:58 am

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
βανια έγραψε:...Ξέρετε πόσες φορές έχω αφήσει ασιδέρωτα για να κάτσω να απολαύσω ένα καφέ με κάποια φίλη ; αρκετές και λοιπόν τη θα γίνει θα μου κάνουν μήνυση ; και μετά το καφέ τα σιδερώνω με μεγαλύτερη όρεξη .

Eγώ να δεις! Καλέ οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας! Καλές οι δουλειές αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Είμαι τις άποψεις ότι τα άψυχα αντικείμενα είναι για να μας κάνουν εύκολη την ζωή και όχι για να τα υπηρετούμε οπότε και εκεί θέλει μέτρο. Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη μάζευα κάτι βουνά απο ασιδέρωτα...

Ασχετο κοριτσια, αλλα να παρετε στεγνωτηριο!! Θα σωθειτε!! Βγαινουν ολα σιδερωμενα!! Ακομα και πολλααα πουκαμισα. Εγω πλεον σιδερωνω καθε 15 μερες, ελαχιστα ρουχα που απλως θελουν ενα περασματακι (πχ ενα λινο παντελονι ή κανενα πουκαμισο). Ειναι τελειο, η καλυτερη αγορα που εχω κανει!! Ειδικα στην εγκυμοσυνη,με εχει σωσει!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316

61δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:00 am

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
βανια έγραψε:...Ξέρετε πόσες φορές έχω αφήσει ασιδέρωτα για να κάτσω να απολαύσω ένα καφέ με κάποια φίλη ; αρκετές και λοιπόν τη θα γίνει θα μου κάνουν μήνυση ; και μετά το καφέ τα σιδερώνω με μεγαλύτερη όρεξη .

Eγώ να δεις! Καλέ οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας! Καλές οι δουλειές αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Είμαι τις άποψεις ότι τα άψυχα αντικείμενα είναι για να μας κάνουν εύκολη την ζωή και όχι για να τα υπηρετούμε οπότε και εκεί θέλει μέτρο. Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη μάζευα κάτι βουνά απο ασιδέρωτα...

Ασχετο κοριτσια, αλλα να παρετε στεγνωτηριο!! Θα σωθειτε!! Βγαινουν ολα σιδερωμενα!! Ακομα και πολλααα πουκαμισα. Εγω πλεον σιδερωνω καθε 15 μερες, ελαχιστα ρουχα που απλως θελουν ενα περασματακι (πχ ενα λινο παντελονι ή κανενα πουκαμισο). Ειναι τελειο, η καλυτερη αγορα που εχω κανει!! Ειδικα στην εγκυμοσυνη,με εχει σωσει!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316
Δεν καίει πολύ; Το γυροφέρνω σαν ιδέα, αλλά κολλάω στην κατανάλωση ρεύματος και στην οικολογική επιβάρυνση και δεν το αποφασίζω. Για πες...

62δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:01 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:
cassiani έγραψε:Κορίτσια καλημέρα.Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είμαι καλή μαμά ή όχι Smile .Αλλά ποιός θα το κρίνει αυτό? scratch Ποιός ξέρει παραπάνω απο εμάς τις ίδιες πόσο πολύ αγαπάμε τα παιδιά μας και πόσο σημαντικά είναι για μας? Κανένας μόνο εμείς.Εγώ με τον άντρα μου εδω και ένα χρόνο που έχουμε την μικρή μας προσπαθούμε να μην αφήσουμε τα πράγματα να αλλάξουν και όσων αφορά μεταξύ μας αλλά και με τους γύρω μας. Από την πρώτη μέρα που ήρθαμε σπίτι με την μικρή όλοι μας οι φίλοι κι οι συγγενείς ήταν ευπρόσδεκτοι,να κάτσουμε να τα πούμε να δούνε την μικρή.Και έτσι συνεχίσαμε .Δεν ήμασταν ποτέ του πολύ έξω αλλά μας άρεσε να μαζευόμαστε φίλοι να βλέπουμε ταινίες να παίζουμε παιχνίδια κτλ.Απλά με τον ερχομό της μικρής προσαρμοστήκαμε και στς δικες της ανάγκες όχι μόνο εμείς αλλά και οι γύρω μας. Όταν η μικρή έγινε 10 μηνών την αφήσαμε για πρώτη φορά {δεν εννοώ για λίγες ώρες .έτσι την είχαμε αφήσει και άλλες φορες} στις γιαγιάδες και πήγαμε ταξίδι στην Κύπρο για 5 μέρες.Την πρώτη μέρα ήθελα να γυρίσω πίσω Rolling Eyes αναρωτιόμουνα αν το μωρό μου είναι καλά αν τρώει αν κοιμάτε.Η μικρή βέβαια πέρναγε ζάχαρη με της γιαγιάδες και δεν της καιγόταν καρφάκι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] και έτσι και εγώ χαλάρωσα και πέρασα υπέροχα.Κοιμήθηκα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] έκανα μπάνιο στην πισίνα Cool ήπια τα κρασάκια μου drunken και έκανα ήρεμο sex με τον αντρούλη μου.Και γυρίσαμε πίσω με ένα χαμόγελο ευτυχίας. Very Happy .Οι υπόλοιπες διακόπες μας ήταν όλες με την μπουμπού.Διαφορετικές αλλά υπέροχες γιατί πάλι η μικρή δεν μας εμπόδισε να κάνουμε αυτά που μας άρεσαν.Κοιμήθηκε στο καρότσι και ήπιαμε τα ποτά μας κάποιες βραδιές απλά δεν ήταν στο χλιδάτο με τον πολύ κόσμο κλαμπάκι αλλά σε ένα μπαρ ήρεμο με δύο μόνο παρέες και ήρεμη μουσική ε και?Αυτό που θέλω να π΄ω και σας έχω πρήξει είναι πως όλα μπορείς να τα κάνεις και απο όλα κερδίζεις κάτι.Να έχεις το παιδί σου όπου πας μαζί σου σου χαρίζει τρομερές εμπειρίες και είναι υπέροχο όπως και να είσαι κάποιες στιγμές μόνη με τον άντρα σου. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Η μικρή στον έναν χρόνο ζωής της έχει πάει σχεδόν παντού έχει γευτεί έχει μυρίσει έχει δει πολλά και σίγουρα αν μείνει με τις γιαγιάδες μία ώρα ή 5 μέρες χωρίς εμάς δεν θα της στοιχίσει σε τίποτα. Και μεγαλώνοντας θα νιώθει και πόσο καλό κάνει στους γονείς της που αφιερώνουν και λίγο χρόνο μόνο σε αυτούς. I love you
Πολλά συγνώμη για το μεγάλο ποστ. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]πολλά φιλάκια.



ακριβως με καλυψες εντελως ετσι εγω αισθανομαι και ετσι ειπα και πιο πανω στα ποστ που εγραψα. Respect Respect Respect Respect Respect Respect

Mα δεν συζητάμε αν είμαστε καλές μαμάδες ή όχι εδώ! Αυτό φυσικά και δεν είναι θέμα συζήτησης και φυσικά και δεν ειναι κριτήριο το αν αφήνεις τα παιδιά στις γιαγιάδες. Ούτε είναι μια μαμά καλή επειδή δεν αφιερώνει χρόνο σε τίποτα άλλο εκτός απο τα παιδιά της. Πιο πάνω μιλήσαμε για ουσιαστικά "παρατημένα" παιδιά σε γιαγιάδες άρα για ακραίες καταστάσεις. Aπό την άλλη μια μαμά που δεν τα αφήνει ποτέ σε γιαγιάδες, δεν σημαίνει πως είναι προσκολλημένη πάνω τους, κι αυτό πάλι ακραίο ακούγεται.

Συμφωνώ γενικά πως δεν υπάρχει σωστό και λάθος και πως η κάθε γυναίκα θα βρει διαφορετικά τις ισορροπίες της ωστε να μπορεί εκτός απο μαμά να είναι και άλλα πράγματα.

Ακόμα και αυτό που λες Κασσιανή ότι άφησες το παιδί σου για να πας διακοπές σίγουρα δεν σε κρινει σαν μαμά. Το θεωρώ μάλιστα εντελώς άσχετο. Αλοίμονο σε όποιον θεωρήσει πως δεν αγαπάς αρκετά το παιδί σου, ή δεν τον φροντίζεις καλύτερα κι απο τον εαυτό σου, θα είναι βαθιά νυχτωμένος. Απλά έτσι ένιωσες πως θα είναι το καλύτερο και έτσι έπραξες και έτσι περάσατε όλοι καλά. Εμείς κάναμε το αντίθετο στις φετινές μας διακοπές. Πάλι δεν μπορεί κανείς να κρίνει αν ήταν σωστό ή λάθος. Πήγαμε οικογενειακώς και μπορώ να πω ότι ήταν οι καλύτερες διακοπές της ζωής μου. Αλλά ούτως ή άλλως ο τρόπος που διασκεδάζαμε πριν είναι πολύ κοντά στον τρόπο που διασκεδάζουμε τώρα. Δηλαδή εμείς στις διακοπες πάντα γυρνούσαμε όλη μέρα και το βράδυ πέφταμε νωρίς για ύπνο μια και δεν είχαμε αντοχές να βγούμε. Οπότε τώρα απλά είχαμε και το παιδί μαζί. Οπότε για εμένα ήταν εύκολο όλο αυτό. Και εννοείται πως αν θελει το παιδι μεγαλώνοντας να κάτσει σε γιαγιάδες δεν θα το εμποδίσω, έτσι; Ζήσαμε φέτος και τις οικογενειακές διακοπές για πρώτη φορά! Very Happy

63δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:18 am

????????


Επισκέπτης
bonheur έγραψε:
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
βανια έγραψε:...Ξέρετε πόσες φορές έχω αφήσει ασιδέρωτα για να κάτσω να απολαύσω ένα καφέ με κάποια φίλη ; αρκετές και λοιπόν τη θα γίνει θα μου κάνουν μήνυση ; και μετά το καφέ τα σιδερώνω με μεγαλύτερη όρεξη .

Eγώ να δεις! Καλέ οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας! Καλές οι δουλειές αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Είμαι τις άποψεις ότι τα άψυχα αντικείμενα είναι για να μας κάνουν εύκολη την ζωή και όχι για να τα υπηρετούμε οπότε και εκεί θέλει μέτρο. Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη μάζευα κάτι βουνά απο ασιδέρωτα...

Ασχετο κοριτσια, αλλα να παρετε στεγνωτηριο!! Θα σωθειτε!! Βγαινουν ολα σιδερωμενα!! Ακομα και πολλααα πουκαμισα. Εγω πλεον σιδερωνω καθε 15 μερες, ελαχιστα ρουχα που απλως θελουν ενα περασματακι (πχ ενα λινο παντελονι ή κανενα πουκαμισο). Ειναι τελειο, η καλυτερη αγορα που εχω κανει!! Ειδικα στην εγκυμοσυνη,με εχει σωσει!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316
Δεν καίει πολύ; Το γυροφέρνω σαν ιδέα, αλλά κολλάω στην κατανάλωση ρεύματος και στην οικολογική επιβάρυνση και δεν το αποφασίζω. Για πες...

Κοιτα, εγω πηρα ενεργειακης κλασης Β (ειχε περιπου 600 ευρω πριν 1 χρονο), αλλα δεν ειδα διαφορα στο ρευμα (μαλλον επειδη δε σιδερωνω ερχεται το ιδιο!!!). Και εγω φοβομουν το ρευμα, αλλα τελικα ολα καλα!! Αμα παρεις και miele ,εχει ενεργειακη κλαση Α. Αλλα εχει πανω απο 1000 ευρω!
Και το βαζω 3-4 φορες την εβδομαδα. Ειναι 8κιλο, οποτε χωραει μπολικα ρουχα (καμια φορα ενωνω 2 πλυντηρια!)!! Απλα θελει πλυντηριο που να εχει τουλαχιστον 1000-1200 στροφες ,για να βγαινουν στεγνα απο κει και να μη χαλας πολυ ρευμα στο στεγνωμα. Τα πουκαμισα τα βαζω στα ευαισθητα, στη μιση ωρα στεγνωνουν, μου βγαινουν λιγο νωπα, τα κρεμαω στη κρεμαστρα, στεγνωνουν και μενουν ατσαλακωτα.Και το τελειο ειναι οτι μοσχομυριζουν και οτι βγαινουν πεντακαθαρα, οχι εξω που γεμιζαν καυσαεριο. Ειδικα και για το παιδι, θα ειναι τελειο!! Κοριτσια, να παρετε!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109

64δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:21 am

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
bonheur έγραψε:
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
βανια έγραψε:...Ξέρετε πόσες φορές έχω αφήσει ασιδέρωτα για να κάτσω να απολαύσω ένα καφέ με κάποια φίλη ; αρκετές και λοιπόν τη θα γίνει θα μου κάνουν μήνυση ; και μετά το καφέ τα σιδερώνω με μεγαλύτερη όρεξη .

Eγώ να δεις! Καλέ οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας! Καλές οι δουλειές αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Είμαι τις άποψεις ότι τα άψυχα αντικείμενα είναι για να μας κάνουν εύκολη την ζωή και όχι για να τα υπηρετούμε οπότε και εκεί θέλει μέτρο. Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη μάζευα κάτι βουνά απο ασιδέρωτα...

Ασχετο κοριτσια, αλλα να παρετε στεγνωτηριο!! Θα σωθειτε!! Βγαινουν ολα σιδερωμενα!! Ακομα και πολλααα πουκαμισα. Εγω πλεον σιδερωνω καθε 15 μερες, ελαχιστα ρουχα που απλως θελουν ενα περασματακι (πχ ενα λινο παντελονι ή κανενα πουκαμισο). Ειναι τελειο, η καλυτερη αγορα που εχω κανει!! Ειδικα στην εγκυμοσυνη,με εχει σωσει!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316
Δεν καίει πολύ; Το γυροφέρνω σαν ιδέα, αλλά κολλάω στην κατανάλωση ρεύματος και στην οικολογική επιβάρυνση και δεν το αποφασίζω. Για πες...

Κοιτα, εγω πηρα ενεργειακης κλασης Β (ειχε περιπου 600 ευρω πριν 1 χρονο), αλλα δεν ειδα διαφορα στο ρευμα (μαλλον επειδη δε σιδερωνω ερχεται το ιδιο!!!). Και εγω φοβομουν το ρευμα, αλλα τελικα ολα καλα!! Αμα παρεις και miele ,εχει ενεργειακη κλαση Α. Αλλα εχει πανω απο 1000 ευρω!
Και το βαζω 3-4 φορες την εβδομαδα. Ειναι 8κιλο, οποτε χωραει μπολικα ρουχα (καμια φορα ενωνω 2 πλυντηρια!)!! Απλα θελει πλυντηριο που να εχει τουλαχιστον 1000-1200 στροφες ,για να βγαινουν στεγνα απο κει και να μη χαλας πολυ ρευμα στο στεγνωμα. Τα πουκαμισα τα βαζω στα ευαισθητα, στη μιση ωρα στεγνωνουν, μου βγαινουν λιγο νωπα, τα κρεμαω στη κρεμαστρα, στεγνωνουν και μενουν ατσαλακωτα.Και το τελειο ειναι οτι μοσχομυριζουν και οτι βγαινουν πεντακαθαρα, οχι εξω που γεμιζαν καυσαεριο. Ειδικα και για το παιδι, θα ειναι τελειο!! Κοριτσια, να παρετε!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109
Με πείθεις...έχω 8κιλο πλυντήριο, με 1000 στροφές. Θα δω μήπως υπάρχει κι άλλη μάρκα με κλάση Α, πιο φθηνό. Ευχαριστώ πολύ!

65δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:22 am

????????


Επισκέπτης
Δε νομιζω οτι υπαρχει καλη ή κακη μαμα. Εκτος απο ακραιες περιπτωσεις (το παιδι να σε βλεπει μονο σε γιορτες Laughing )!!!
Στην καθημερινοτητα ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και αναλογως το πως σκεφτεται γινεται εκεινος καλος γονιος. Για μενα πχ το καλος γονιος μπορει να ειναι να εχω το παιδι συνεχεια μαζι μου, για μια αλλη μαμα μπορει να ειναι να το αφηνει για λιγο και να πηγαινει μια βολτουλα μονη της... Δε μπορουμε να βαλουμε ταμπελες εννοειται, ολα αυτα ειναι υποκειμενικα!!!

66δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:26 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Δε νομιζω οτι υπαρχει καλη ή κακη μαμα. Εκτος απο ακραιες περιπτωσεις (το παιδι να σε βλεπει μονο σε γιορτες Laughing )!!!
Στην καθημερινοτητα ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και αναλογως το πως σκεφτεται γινεται εκεινος καλος γονιος. Για μενα πχ το καλος γονιος μπορει να ειναι να εχω το παιδι συνεχεια μαζι μου, για μια αλλη μαμα μπορει να ειναι να το αφηνει για λιγο και να πηγαινει μια βολτουλα μονη της... Δε μπορουμε να βαλουμε ταμπελες εννοειται, ολα αυτα ειναι υποκειμενικα!!!

Αυτό εννοώ ακριβώς!

67δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty και εγω μαζι σας Τρι Οκτ 04, 2011 2:27 am

κατερινα καφιρα

κατερινα καφιρα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια και εγω μαζι σας αποφασισα και εγω μετα απο ενα προβλημα που ειχα με το πόδι να αλλαξω λιγακι και να κοιταξω και τον ευατο μου ως γυναικα και ασιδερωτα θα αφησω και τον καφε μου θα πιω και τα νυχια μου θα φτιαξω και τα μαλλι αμου αν αυτο εχω ορεξη και πάνω απο όλα ειμαι μανα αλλα για να ειμαι εναταξει σαν μανα πρεπει να ειμαι καλα με τον ευατο μου γιατι αλλιως δεν βγαινει

68δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:29 am

????????


Επισκέπτης
bonheur έγραψε:
etoile! έγραψε:
bonheur έγραψε:
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
βανια έγραψε:...Ξέρετε πόσες φορές έχω αφήσει ασιδέρωτα για να κάτσω να απολαύσω ένα καφέ με κάποια φίλη ; αρκετές και λοιπόν τη θα γίνει θα μου κάνουν μήνυση ; και μετά το καφέ τα σιδερώνω με μεγαλύτερη όρεξη .

Eγώ να δεις! Καλέ οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας! Καλές οι δουλειές αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας. Είμαι τις άποψεις ότι τα άψυχα αντικείμενα είναι για να μας κάνουν εύκολη την ζωή και όχι για να τα υπηρετούμε οπότε και εκεί θέλει μέτρο. Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη μάζευα κάτι βουνά απο ασιδέρωτα...

Ασχετο κοριτσια, αλλα να παρετε στεγνωτηριο!! Θα σωθειτε!! Βγαινουν ολα σιδερωμενα!! Ακομα και πολλααα πουκαμισα. Εγω πλεον σιδερωνω καθε 15 μερες, ελαχιστα ρουχα που απλως θελουν ενα περασματακι (πχ ενα λινο παντελονι ή κανενα πουκαμισο). Ειναι τελειο, η καλυτερη αγορα που εχω κανει!! Ειδικα στην εγκυμοσυνη,με εχει σωσει!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 654316
Δεν καίει πολύ; Το γυροφέρνω σαν ιδέα, αλλά κολλάω στην κατανάλωση ρεύματος και στην οικολογική επιβάρυνση και δεν το αποφασίζω. Για πες...

Κοιτα, εγω πηρα ενεργειακης κλασης Β (ειχε περιπου 600 ευρω πριν 1 χρονο), αλλα δεν ειδα διαφορα στο ρευμα (μαλλον επειδη δε σιδερωνω ερχεται το ιδιο!!!). Και εγω φοβομουν το ρευμα, αλλα τελικα ολα καλα!! Αμα παρεις και miele ,εχει ενεργειακη κλαση Α. Αλλα εχει πανω απο 1000 ευρω!
Και το βαζω 3-4 φορες την εβδομαδα. Ειναι 8κιλο, οποτε χωραει μπολικα ρουχα (καμια φορα ενωνω 2 πλυντηρια!)!! Απλα θελει πλυντηριο που να εχει τουλαχιστον 1000-1200 στροφες ,για να βγαινουν στεγνα απο κει και να μη χαλας πολυ ρευμα στο στεγνωμα. Τα πουκαμισα τα βαζω στα ευαισθητα, στη μιση ωρα στεγνωνουν, μου βγαινουν λιγο νωπα, τα κρεμαω στη κρεμαστρα, στεγνωνουν και μενουν ατσαλακωτα.Και το τελειο ειναι οτι μοσχομυριζουν και οτι βγαινουν πεντακαθαρα, οχι εξω που γεμιζαν καυσαεριο. Ειδικα και για το παιδι, θα ειναι τελειο!! Κοριτσια, να παρετε!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 328109
Με πείθεις...έχω 8κιλο πλυντήριο, με 1000 στροφές. Θα δω μήπως υπάρχει κι άλλη μάρκα με κλάση Α, πιο φθηνό. Ευχαριστώ πολύ!

Μακαρι να βρεις, αλλα νομιζω δεν υπαρχει. Ψαξε το ομως! Αμα δε βρεις, θα σου πω αν θες το δικο μου μοντελο που ειναι σιγουρα σουπερ!!!
Α, για τον χωρο στο σπιτι,μπορεις να παρεις ιδιας μαρκας με το πλυντηριο και με μια ''κολωνα'' να το βαλεις απο πανω....
Εγω εχω στενο πλυντηριο και δε μπορεσα και το πηγα στη κουζινα. Αλλα αμα το κανεις, θα σε βολεψει. Επισης μη παρεις κανενα με 300 ευρω,γιατι το ειχα ψαξει και δεν ειχε μεινει καμια ευχαριστημενη και καιει και πολυ ρευμα!
Καλες αγορες!!!!!!!!!! Very Happy

69δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:30 am

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:Δε νομιζω οτι υπαρχει καλη ή κακη μαμα. Εκτος απο ακραιες περιπτωσεις (το παιδι να σε βλεπει μονο σε γιορτες Laughing )!!!
Στην καθημερινοτητα ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και αναλογως το πως σκεφτεται γινεται εκεινος καλος γονιος. Για μενα πχ το καλος γονιος μπορει να ειναι να εχω το παιδι συνεχεια μαζι μου, για μια αλλη μαμα μπορει να ειναι να το αφηνει για λιγο και να πηγαινει μια βολτουλα μονη της... Δε μπορουμε να βαλουμε ταμπελες εννοειται, ολα αυτα ειναι υποκειμενικα!!!

Αυτό εννοώ ακριβώς!

Το ξερω λατρεια!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472

70δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 2:33 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:Δε νομιζω οτι υπαρχει καλη ή κακη μαμα. Εκτος απο ακραιες περιπτωσεις (το παιδι να σε βλεπει μονο σε γιορτες Laughing )!!!
Στην καθημερινοτητα ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και αναλογως το πως σκεφτεται γινεται εκεινος καλος γονιος. Για μενα πχ το καλος γονιος μπορει να ειναι να εχω το παιδι συνεχεια μαζι μου, για μια αλλη μαμα μπορει να ειναι να το αφηνει για λιγο και να πηγαινει μια βολτουλα μονη της... Δε μπορουμε να βαλουμε ταμπελες εννοειται, ολα αυτα ειναι υποκειμενικα!!!

Αυτό εννοώ ακριβώς!

Το ξερω λατρεια!!! δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472 δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 417472
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

71δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 4:23 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι κρίμα πάντως εκεί που γράφει καθεμία μας την άποψή της, τσουπ να πετάγεται μία και να λέει άλλα ντ΄ άλλων και να πηγαίνει αλλού το θέμα.
Και όχι μόνο να πηγαίνει αλλού το θέμα, να εκνευρίζονται και μαμάδες -το ομολογώ, εκνευρίστηκα γιατί θεώρησα πως με κρίνουν, με κατακρίνουν και προδιαγράφουν την πορεία μου σαν μητέρα & σύζυγο, προδιαγράφουν την πορεία του γάμου μου!!!! απλά και μόνο γιατί αντιδρώ διαφορετικά απο κάποιες στο μεγάλωμα του παιδιού μου.
& εγώ θα μπορούσα να χαρακτηρίσω μια μαμά που τα κάνει διαφορετικά απο εμένα και να πω διάφορες ηλιθιότητες, γιατί φαντάζομαι αντιλαμβανόμαστε όλες πως δεν πρόκειτε για σοβαρά αποφθέγματα.
Θα πρότεινα λοιπόν, τοποθετήσεις τέτοιου τύπου να αποφεύγονται για να μπορέσουμε επιτέλους να συννενοηθούμε.
Είτε μια γυναίκα αισθάνεται μόνο μαμά είτε αισθάνεται και μαμά είναι απόλυτα σεβαστό.

72δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 4:46 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οτι και αν κανει μια μαμα θα κριθει ετσι ή αλλιως,ο μπαμπας αραγε γιατι ειναι στην "απ εξω"? Rolling Eyes μαζι δεν επιλεγουμε τον τροπο ανατροφης των παιδιων?οι χαρακτηρισμοι γιατι ειναι μονο bonus των μαμαδων,αναρωτιεμαι..


να πω κ κατι ακομα,και η μαμα (μονο η μαμα) που αφηνει το παιδι της κ το βλεπει "στις γιορτες" οπως ειπαν και πιο πανω και αυτη δεν μπορουμε να την πουμε κακη μαμα,γιατι δεν γνωριζουμε το ψυχολογικο λουκι που τραβαει και αν θα μπορουσε να ειναι με το παιδι οπως αλλες μαμαδες (παντα) .Θα εχει αντικτυπο στο παιδι σιγουρα αλλα δεν ειναι αυτο το μονο κριτηριο για να την χαρακτηρισουμε.Ο καθενας εχει τον γολοθα του σε αυτη τη ζωη,η αλαζονεια ειναι κακος συμβουλος (αυτα τα τελευταια ακουστηκαν πολυ χριστιανικα κ δεν ηταν αυτος ο στοχος μου Razz )

73δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 4:48 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Είναι κρίμα πάντως εκεί που γράφει καθεμία μας την άποψή της, τσουπ να πετάγεται μία και να λέει άλλα ντ΄ άλλων και να πηγαίνει αλλού το θέμα.
Και όχι μόνο να πηγαίνει αλλού το θέμα, να εκνευρίζονται και μαμάδες -το ομολογώ, εκνευρίστηκα γιατί θεώρησα πως με κρίνουν, με κατακρίνουν και προδιαγράφουν την πορεία μου σαν μητέρα & σύζυγο, προδιαγράφουν την πορεία του γάμου μου!!!! απλά και μόνο γιατί αντιδρώ διαφορετικά απο κάποιες στο μεγάλωμα του παιδιού μου.
& εγώ θα μπορούσα να χαρακτηρίσω μια μαμά που τα κάνει διαφορετικά απο εμένα και να πω διάφορες ηλιθιότητες, γιατί φαντάζομαι αντιλαμβανόμαστε όλες πως δεν πρόκειτε για σοβαρά αποφθέγματα.
Θα πρότεινα λοιπόν, τοποθετήσεις τέτοιου τύπου να αποφεύγονται για να μπορέσουμε επιτέλους να συννενοηθούμε.
Είτε μια γυναίκα αισθάνεται μόνο μαμά είτε αισθάνεται και μαμά είναι απόλυτα σεβαστό.
Θα συμφωνήσω μαζί σου απλά μερικές φορές ο γραπτός λόγος διαβάζετε διαφορετικά από άτομο σε άτομο .
Καμιά δεν κρίνετε αν είναι καλή μαμά και άλλωστε πια από εμάς μπορεί να εγκρίνει η να ακυρώσει κάποια άλλη μαμά; Επίσης είναι λογικό όταν ανοίγονται τέτοια θέματα να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις -αν δεν μπορούμε να το δεχτούμε ας βάζουμε πιο χαλαρά θεματάκια η ας μην απαντάμε . Εγώ πάντως θα πω :ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ

74δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 4:54 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Είναι κρίμα πάντως εκεί που γράφει καθεμία μας την άποψή της, τσουπ να πετάγεται μία και να λέει άλλα ντ΄ άλλων και να πηγαίνει αλλού το θέμα.
Και όχι μόνο να πηγαίνει αλλού το θέμα, να εκνευρίζονται και μαμάδες -το ομολογώ, εκνευρίστηκα γιατί θεώρησα πως με κρίνουν, με κατακρίνουν και προδιαγράφουν την πορεία μου σαν μητέρα & σύζυγο, προδιαγράφουν την πορεία του γάμου μου!!!! απλά και μόνο γιατί αντιδρώ διαφορετικά απο κάποιες στο μεγάλωμα του παιδιού μου.
& εγώ θα μπορούσα να χαρακτηρίσω μια μαμά που τα κάνει διαφορετικά απο εμένα και να πω διάφορες ηλιθιότητες, γιατί φαντάζομαι αντιλαμβανόμαστε όλες πως δεν πρόκειτε για σοβαρά αποφθέγματα.
Θα πρότεινα λοιπόν, τοποθετήσεις τέτοιου τύπου να αποφεύγονται για να μπορέσουμε επιτέλους να συννενοηθούμε.
Είτε μια γυναίκα αισθάνεται μόνο μαμά είτε αισθάνεται και μαμά είναι απόλυτα σεβαστό.


σορρυ chiken μου...αλλα αυτο που λες σε ποιο σχολιο παει??γιατι μπερδευτικα λιγο...τωρα βεβαια τα διαβαζω πολλα μαζι..αλλα το ασχετο ποιο ηταν ? για το πλυντηριο??
μαλλον καπου το εχασα το θεμα..

75δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ - Σελίδα 3 Empty Απ: δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ Τρι Οκτ 04, 2011 4:57 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για μια ακόμα φορά θα πω πως ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Ή ΟΧΙ!

Σχολιάζουμε τι σημαίνει για εμάς ο τίτλος "δεν ΕΙΜΑΙ μόνο ΜΑΜΑ". Μπορεί να σημαίνει πολλά ή τίποτα. Μέσα σε αυτό μπορεί να υπάρχει το "νιώθω καλή μαμά όταν..." και το αντίστροφο. Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει το "μια γυναίκα δεν είναι καλή μαμά όταν..." Αυτό δεν είναι καν το θέμα μας (και δεν πρέπει να υπάρχει και σαν θέμα συζήτησης).

Πάμε παρακάτω τώρα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις