Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
114 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 114 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Olivia

Olivia
Admin
Admin
mamaole έγραψε:διάβασε και αυτό το άρθρο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=336622&dt=10/06/2010

εγώ θα περίμενα να αποφασίσει το μωρό πότε θέλει να γεννηθεί και μετά θα έμπαινα για καισαρική, αν φυσικά δεν υπάρχει δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού

Μου κανες την καρδιά περβόλι! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

http://www.eimaimama.gr

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Olivia έγραψε:
mamaole έγραψε:διάβασε και αυτό το άρθρο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=336622&dt=10/06/2010

εγώ θα περίμενα να αποφασίσει το μωρό πότε θέλει να γεννηθεί και μετά θα έμπαινα για καισαρική, αν φυσικά δεν υπάρχει δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού

Μου κανες την καρδιά περβόλι! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
κι εμενα!!!!!!!!!

mamaole

mamaole
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κορίτσια, τα παιδάκια σας είναι μια χαρά. Αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι καισαρικές οδηγούν σε αυτισμό ή δυσλεξία. Για μένα πιο σημαντικό είναι το τραύμα της γέννησης που σημαίνει η καισαρική για το βρέφος παρά όλες αυτές οι θεωρίες. Υπάρχουν ασκήσεις για να το ξεπεράσουν μωρά γεννημένα με καισαρική και να μπορέσουν στο μέλλον να φέρουν σε πέρας ένα φυσιολογιό τοκετό, γιατί επηρεάζει ο τρόπος που γεννηθήκαμε. Ολιβία, μόλις μεγαλώσει λίγο η Αθηνά μπορείς να τη βάζεις να περνάει μέσα από κανα τούνελ σαν παιχνίδι και να της λες ότι μέσα από ένα παρόμοιο τούνελ περνάνε τα παιδάκια για να γεννηθούν και να τη βάζεις να βλέπει βίντεο με τοκετούς για να της εγγραφούν οι εικόνες στο μυαλό της.

Irene S


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όλα θα πάνε μία χαρα... Κι εγώ με καισαρική γέννησα και θήλαζα αποκλειστικά για 7,5 μήνες. Το σημαντικό είναι να μην σε πιάσει πανικός από την αρχή γιατί λογικό θα είναι στην αρχή να μην έχεις πολύ γάλα. Μην στενοχωριέσαι αν πιει το παιδί και λίγο ξένο γάλα, νομίζω ότι στα περισσότερα μωρά αυτό έγινε μέχρι να έρθει κανονικά το γάλα στις μαμάδες.
Εφοσον έχεις σκοπό να το θηλάσεις αποκλειστικά θα πάνε όλα μια χαρά με υπομονή και επιμονή δική σου και πάνω απ΄όλα [b]ΗΡΕΜΙΑ[/b]
Με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Smile

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koritsia euxaristw polu gia tis apantiseis sas, pragmatika me xe-agxwsate para polu..!! dustuxws de ginetai me tipota na gennisw fusiologika oso kai na to ithela giati exw problima ston traxilo kai an perasei apo ekei to mwro mporei meta na mi mporei o traxilos na 'kratisei' pali ena mwraki se deuteri egkumosuni. gi auto eixa kanei kai peridesi kai imoun polu periorismeni..
sugxaritiria gia to kouragio sas se oses thilasate apokleistika para tis duskolies pou mporei na sumboun..! kai pali euxaristw gia tis apantiseis sas, twra eimai iremi kai xerw pws ola tha pane kala!!! ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ-ΕΠΕΙΓΟΝ!!! - Σελίδα 2 379767

ShicShuel

ShicShuel
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω γεννησα πριν 20 μερες με καισαρικη.... μην πτοηθεις καθολου!!! απλα οποτε κλαιει και θελει να φαει θα τον βαζεις να τρωει... ισως να σου φανει λιγο κουραστικο στην αρχη αλλα ολα θα πανε μια χαρα!!!! συνηθως λενε οτι το γαλα κατεβαινει στις δικες μας περιπτωσεις μετα την τριτη μερα, εμενα ευτυχως ειχε ερθει απο πριν..... αλλα μη σε αγχωσει κανενας, ας χασει βαρος το μωρακι ...ειναι φυσιολογικο... ευχομαι να εισαι δυνατη!!! με το καλο να ερθει το μωρουλινι!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Olivia έγραψε:
mamaole έγραψε:διάβασε και αυτό το άρθρο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=336622&dt=10/06/2010

εγώ θα περίμενα να αποφασίσει το μωρό πότε θέλει να γεννηθεί και μετά θα έμπαινα για καισαρική, αν φυσικά δεν υπάρχει δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού

Μου κανες την καρδιά περβόλι! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

tzeni έγραψε:
Olivia έγραψε:
mamaole έγραψε:διάβασε και αυτό το άρθρο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=336622&dt=10/06/2010

εγώ θα περίμενα να αποφασίσει το μωρό πότε θέλει να γεννηθεί και μετά θα έμπαινα για καισαρική, αν φυσικά δεν υπάρχει δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού

Μου κανες την καρδιά περβόλι! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
κι εμενα!!!!!!!!!


για προωρη γεννα μιλαει ρε παιδια...και πριν απο αυτη τη μελετη αναφερονταν τετοιοι κινδυνοι για τα προωρα μωρα ή αυτα που μπηκαν θερμοκοιτιδα. Το ιδιο θα μπορουσε να ισχυει για μια μαμα που γεννησε φυσιολογικα στην 38η ή σε οποια εβδομαδα πριν την 40η.

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="mamaole"]διάβασε και αυτό το άρθρο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=336622&dt=10/06/2010

εγώ θα περίμενα να αποφασίσει το μωρό πότε θέλει να γεννηθεί και μετά θα έμπαινα για καισαρική, αν φυσικά δεν υπάρχει δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού

quote]


Ας ηρεμήσουμε λίγο κ να μην πανικοβαλλόμαστε χωρίς κανένα λόγο ... Το 4% με το 5%, έχουν 1% διαφορά κ αυτή η διαφορά είναι εντελώς ασήμαντη. Ο Αυτισμός είναι μια διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή η οποία ουσιαστικά ακόμα έχει άγνωστη αιτιολογία. Πιθανολογούνται διάφορα αίτια (Διαταραχές του μεταβολισμού του εγκεφαλικού κυττάρου, βιοχημικές διαταραχές σε επίπεδα νευροδιαβιβαστών, έλλειψη ενζύμων, χρωματοσωμικές ατυπίες, ενδοκρινολογικά αίτια και πολλά πολλά άλλα..) αλλά ακόμα δεν έχει αποδειχτεί με βεβαιότητα τίποτα. Αυτό το οποίο σίγουρα ουσιαστικά δεν ενοχοποιείτε είναι οι καισαρικές μεταξύ 38-39 εβδομάδων (η αύξηση 1% είναι πραγματικά αδιάφορη). Φανταστείτε ότι η συχνότητα του αυτισμού είναι περίπου 1:10.000 γεννήσεις κ όταν συνυπάρχει με σύνδρομα 1:1000, οπότε καταλαβαίνεται ...σε συσχετιση με την έρευνα τα ποσοστά...
Για τις μαθησιακές δυσκολίες πάλι η συγκεκριμένη έρευνα δεν λέει κάτι, δεν αναφέρω στοιχεία για να μην κουράσω. Απλά θεωρώ άτοπη κ άσκοπη την παράθεση της συγκεκριμένης έρευνα: σε ένα πόστ μιας κοπέλας, που θα κάνει για συγκεκριμένους λόγους καισαρική κ αγωνιά για το αν θα καταφέρει να θηλάσει το μωρό της scratch . Επίσης νομίζω οτι γενικά πολλές μανούλες αγχώθηκαν χωρίς κανένα λόγο.

fanoulapit

fanoulapit
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εώ ήμουν 8μηνίτικο, σε θερμοκιτίδα,για 3 μήνες σε αποστηρωμένο δωμάτιο και πολλά άλλα.Ενα θα σας πώ γεννήθηκα 1.250gr και δόξα το Θεό ούτε δισλεκτική είμαι ούτε έχω αυτισμό..Μην μεγαλωποιούμε καταστάσεις.Αν πρέπει το μωράκι μας να βγεί με καισαρική κάτι παραπάνω ξέρουν οι γιατροί μας.
Κοριτσάκι μου με το καλό το μωράκι σου και μην αγχώνεσαι για τίποτα απόλαυσε αυτές τις μοναδικές στιγμές και όλα θα πάνε καλά.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να την βρασω αυτη την ερευνα ο γιος μου γεννηθηκε 36η εβδομαδα 2080 και μιλαγε φοβερα απο νωρις η μικρη γεννηθηκε 37η και ειναι λιγο πιο αργη σε σχεση με τον γιο μου που ηταν προωρος ειναι στο παιδι τελικα και στην τελικη λιγες μαμαδες φτανουν 40η να γεννησουν οι πιο πολλες 38η γενανε απο μονες τους αν ηταν ετσι τα περισσοτερα παιδια αυτισμο και δυσλεξια θα ειχαν, ασε που συνεχεια η μια ερευνα αναιρει την αλλη οποτε ειδωμεν...........

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φανουλα και εγω εφταμηνιτικη γεννηθηκα και τα παλια τα χρονια, και η μανα μου για αποβολη πηγαινε και με προλαβαν ευτιχως, κανενα προβλημα δεν εχω, ουτε γλωσικο ουτε υγειας

fanoulapit

fanoulapit
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μιλουπάκι ο γιος σου το 2080!!!!!!!!
Με το καλό. ΧΙ ΧΙ!!!!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
2080 γρ βρε, ξανθια μου εισαι και εσυ; χαχαχαχα ε μα τα ηθελες τωρα λουσου τα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον εγω εκανα 2 καισαρικες και την πρωτη μου κορη την εβαλα μετα απο 8 9 ωρες γιατι εκανα ολικη ναρκωση και δεν ειχα συνελθει καλα και φοβομουν να την πιασω μη μου πεσει , την μικρη ομως την εβαλα μετα απο 1 ωρα που με πηγαν στο δωματιο καθως εκανα τοπικη ναρκωση και ζητησα να με βαλουν στο κρεβατι μου σε θεση ημικαθιστη για να μπορεσω να την θηλασω αμεσως !! με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου και μην ανυσηχεις θα το βαλεις αμεσως και ολα θα πανε καλα !!

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
παντως δεν ειναι κακο εαν τα βρεις σκουρα να δωσεις και ξενο...εγω πχ στην κορη μου θηλασα αποκλειστηκα απο την πρωτη στιγμη. εχω επιπεδες θηλες και θηλασα με θηλες σιλικονης. τωρα ο μπεμπης δε μπορει να πιασει ουτε τη σιλικονη και αναγκαστηκα του το βγαζω με θηλαστρο. στο μαιευτηριο ομως του εδωσα και ξενο γιατι δεν επιανε και δεν ειχα γαλα. να τον αφηνα νηστικο? τωρα ξενο δινω μια φορα στο τοσο και συνηθως οταν η μικρη μου παει και τον πειραζει και δε μπορω να βγαλω με το θηλαστρο γιατι την κυνηγαω...δεν παθαινουν τιποτα απλα οσο μπορεις δωσε δικο σου!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις