Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
96 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 96 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 2:13 am

????????


Επισκέπτης
supermama έγραψε:καλεεεε!!!! αι καλααααα τα εχω χασει!!! διαβσα το μηνυμα χωρις να δω ποια το εγραψε! χαχαχαχα εσυ εισαι?

ααα κοπελια! τοτε θα στα πω πιο χυμα Razz

ποιες ζημιες αγαπη μου δε σε ενοχλουν??? τι πρεπει να κανουν δηλ να σε ενοχλησει?


δε τα κατηγορω ε! για καλο το λεω.. νομιζω θα επρεπε να σε ενοχλει και πολυ μαλιστα αυτη η συμπεριφορα! το σπιτι το σεβομαστε! δε το γκρεμιζουμε

ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ αλλα εγω ειμαι ανεκτικη με τα παιδια απ οτι αλλες μαμαδες και ξερεις καλα γιατι ...........

27.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 2:59 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:=

ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ αλλα εγω ειμαι ανεκτικη με τα παιδια απ οτι αλλες μαμαδες και ξερεις καλα γιατι ...........

το γιατι και το πως δεν υπαρχει εδω. πρεπει να βαλεις ορια! οταν διαβαζα το αρχικο μην σου ημουν ετσι Shocked

προσεχε γιατι ειναι η χειροτερη ηλικια. τωρα θα βαλεις κανονες. τωρα θα πεις αυτο επιτρεπετε και αυτο οχι. τι ειναι δεκτο και τι οχι. αλλιως θα ειναι πολυ αργα και πολυ πιο δυσκολα. πρεπει να σεβοντε το σπιτι και εσενα και μαλλον δεν το κανουν. δεν το αξιζεις? το να εισαι μαμα σημαινει οτι εισαι γλυκια και που και που ανεκτικη αλλα οχι και ετσι.
ετσι οπως τα λες αυτα κυριαρχουν στο σπιτι. αυτο θες? ειστε ολοι ομαδα. αλλα καποιος ειναι αρχηγος και πρεπει να εισαι ΕΣΥ

28.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 3:06 am

????????


Επισκέπτης
I try..............Sad

29.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 3:33 am

KLELIANNA

KLELIANNA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια τι ειναι αυτα που ακουω???ολοκληρη στρατιγικη θελουν για να τα "τιθασευσουμε"...εγω ακομα ειμαι στο περιμενε(18 εβδομαδων) και μου φαινονται βουνο ολα αυτα!

30.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 3:52 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KLELIANNA έγραψε:κοριτσια τι ειναι αυτα που ακουω???ολοκληρη στρατιγικη θελουν για να τα "τιθασευσουμε"...εγω ακομα ειμαι στο περιμενε(18 εβδομαδων) και μου φαινονται βουνο ολα αυτα!

χαχαχα καλητερα μη διαβαζεις τετοια θεματα! Laughing οχι απλα η κοπελια απο πανω μας δεν το εκανε νωρις. στρατιγικη θελει και σταθεροτητα. απο μωρα ομως. πεφτουμε στην παγιδα και λεμε στην αρχη ελα μωρε παιδια ειναι ελα μωρε μωρο ειναι και μετα την παταμε. εγω απο μωρα τα εβαλα ορια. οσο επερνε αναλογα την ηλικια. πχ τωρα ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων. δεν τρεχω αμεσως μολις ξυπνησει τον αφηνω μονο του. τον ταιζω σιγκεκριμενες ωρες χωρις να βγαινω απο το προγραμμα του. πανω κατω δηλ αλλα δε ξεφευγω. αν πχ τον αφησω μπορει να κλαψει και να αργησει να φαει πολυ. χανει το προγραμμα τουομως. ειδικα μετα το μεσημερι δεν του το χαλαω. μετα σε πιο μεγαλες ηλικιες αρχιζεις να λες ΟΧΙ αλλα να επιμενεις! κοντα στον χρονο και πρινα πο αυτον. μπορουν να καταλαβουν το οχι αναλογα με το υφος σου εκεινη την ωρα φυσικα δε θα γελας κοκ

31.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 4:56 am

????????


Επισκέπτης
6 μηνων και δεν πας αμεσως αν κλαψει? φιλεναδα διαφωνουμε καθετα........ξερεις δεν κλαινε παντα απο γκρινια.....6 μηνων σκεφτονται διαφορα, συνηθως βλεπουν τρομακτικα ονειρα οτι πετανε και πεφτουν, μια σκια στον τοιχο μπορει να τα τρομοκρατησει, δεν το συζητω να κανω στρατηγικες σε μια σταλια μωρακι.........δεν πειραζει δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε παντα, ετσι δεν ειναι φιλεναδα???

32.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 5:13 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω-το-προγραμμα-το-βαζω-στο-πλυντηριο-πιατων-και-στο-πλυντηριο-ρουχων-πουθενα-αλλου!!απο-νεογγενητα-οταν-πεινουσαν-τρωγανε-και-οταν-νυσταζαν-κοιμοντουσαν!!

33.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 5:21 am

????????


Επισκέπτης
κι εγω ετσι λειτουργω........δεν ειναι στρατιωτακια ειναι μωρα, γι αυτο τα λενε μωρα..........

ακουγα παλια αμα ξυπναει τη νυχτα λεει να μη σηκωνεσαι........τι λες καλε που δε θα σηκωθω κι αν ειδε ονειρο/??

η λεγανε τη νυχτα δως του τσαι αντι γαλα για να μην ξυπναει αφου δε θα του αρεσει.........παιδια δεν ξερω εμενα που ποτε δεν εκανα τετοια πραγματα δεν με ξυπνησανε ποτε νυχτα, απο 40 ημερων κοιμονταν 11-11........

υστερα το φαγητο........και καλα αστο νηστικο λεει ο γιατρος.......μωρε εχει παιδια που πεισματωνονται και δεν τρωνε το θεο μπαρμπα να χεις που λεει κι ο λαος.........σιγα που θα το αφησω νηστικο, θα κανω κατι αλλο να εχει επιλογες.......

τιμωρια να του στερησω κατ που θελει, ωραια ρε παιδια, τι καλα που θα νιωσει ε???

παιδια δεν ξερω η καθεμια εχει τον τροπο της και κακως το ανοιξα τελικα το θεμα γιατι παει αλλου η βαλιτσα και δε θελω καβγαδες.....

34.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 5:56 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:δεν ειναι στρατιωτακια ειναι μωρα,


την περιμενα αυτη τη φραση.

κοριτσια δεν ειπα οτι δε παω αν κλαψει!!!ειπα δεν παω μολις ξυπνησει. συνηθως πιζει λιγο μονος του οποτε δεν τρεχω να τον παρω αγκαλια να τον βγαλω αποτο κρεβατι! αυτο ειπα!

valerakievelinaki οταν λεω προγραμμα εννοω στα βασικα. κατι που κανει το μωρο να νιωθει σιγουρια και ασφαλεια. τρωμε πχ πανω κατω στις 2 με 2,30μμ ε δεν μπορει μια να τρωμε στις 2 και μια στις 5. ενα παραδειγμα δινω. τωρα τα μεγαλα μου αν τα αφησω θα το πανε για after καθε βραδυ. αρα κλεινω τηλεορασεις κτλ στον χωρο τους και τους λεω καληνυχτα. το μωρο πχ το κανω ειδικα πιο νεογεννητο το εκανα μπανιο πρωι η απογευμα αναλογα ποτε βολευει στην καθε μαμα. να ξερει και να συνδεει τις ωρες. πχ τωραμπανιο μετα γαλατακι και μετα νανι. σιγα σιγα μαθαινει. αυτο εννουσα! κατι στο οποιο συμφωνουν ολοι ακομα και οι ειδικοι.

τεσπα εγω ετσι λειτουργω. και στον ευαυτο μου δηλ. δεν μπορω να κανω κατι οποτε μου κατσει.

και οσο για αυτη τη φραση''στρατιωτακια'' ειναι δικαιολογιες. αλλο στρατιωτακια και αλλο πειθαρχια! εγω για πειθαρχια λεω!μη λεμε οτι θελουμε. ακριβως επειδη ειναι μικρα τωρα τα μαθαινεις να καταλαβαινουν να εκτιμουν και να σεβοντε ορισμενα πραγματα!

35.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 6:00 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εκει που λεω παραπανω ''αν τον αφησω μπορει ''να κλαψει'' και να αργησει να φαει'' εννοουσα μπορει να ''μη'' κλαψει..τυπογραφικο λαθος

36.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 6:06 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:

ακουγα παλια αμα ξυπναει τη νυχτα λεει να μη σηκωνεσαι........τι λες καλε που δε θα σηκωθω κι αν ειδε ονειρο/??

η λεγανε τη νυχτα δως του τσαι αντι γαλα για να μην ξυπναει αφου δε θα του αρεσει.........παιδια δεν ξερω εμενα που ποτε δεν εκανα τετοια πραγματα δεν με ξυπνησανε ποτε νυχτα, απο 40 ημερων κοιμονταν 11-11........

υστερα το φαγητο........και καλα αστο νηστικο λεει ο γιατρος.......μωρε εχει παιδια που πεισματωνονται και δεν τρωνε το θεο μπαρμπα να χεις που λεει κι ο λαος.........σιγα που θα το αφησω νηστικο, θα κανω κατι αλλο να εχει επιλογες.......

τιμωρια να του στερησω κατ που θελει, ωραια ρε παιδια, τι καλα που θα νιωσει ε???

παιδια δεν ξερω η καθεμια εχει τον τροπο της και κακως το ανοιξα τελικα το θεμα γιατι παει αλλου η βαλιτσα και δε θελω καβγαδες.....

καλα εκανες και το ανοιξες.. δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολες. αλλιως δε θα ειμασταν εδω.
αυτο με το βραδυ δεν το εχω κανει. στην τελικη θα το εκανα γιανα κοιμηθω ετσι? εε αν ξυπνησει τι γαλα και τι τσαι? εφοσον ξυπνησα θα του δωσω το γαλατακι του να ηρεμησει και αυτο

ποιος γιατρος λεει αστο νηστικο?
εγω τωρα σημερα γι ατην ακριβεια. εκανα αρακα λαδερο με πατατα καροτο. το ζητησαν τα παιδια ε!!! οχι απο μονη μου. μετα αποφασισε η κορη μου οτι δεν της αρεσει ο αρακας και ηθελε μερεντα που αγορασαμε αποτο σουπερ! εε την ειπα. αγαπη μου το φαγητο μας ειναι αρακας. αν θες φατο και μετα θα σου κανω μερεντα αλλιως μεινε νηστικη. αμεσως μου λεει ενταξει μαμα βαλε μου λιγο αρακα και μετα κανε μια φετα μερεντα. την εβαλα λιγοτερο και εφαγε καπως..


για την τιμωρια.. αν ειναι να νιωσει καλα μη την κανεις κιολας. οταν κανουν κατι φυσικα και θα εχουν συνεπειες οπως και επιβραβευση αντιστοιχα!

37.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 8:03 am

????????


Επισκέπτης
μην εισαι απολυτη δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο........εγω αμα κανω πχ μπαμιες και πω αυτο ειναι το φαγητο μας θα μου πουν δεν θελω και οτι και να κανω δε θα το φανε.......ο δικος μου γιατρος ειναι που λεει αστα νηστικα και οταν πεινασουν οτι εχεις θα το φανε..........αυτος παει με τη λογικη οτι αν μεινουν νηστικα θα ειναι μια δυο μερες λεει και μετα θα τρωνε νορμαλ ενω εγω ετσι που κανω λεει δε θα φανε ποτε νορμαλ

εγω ξερω οτι κι εγω σαν παιδακι καποια πραγματα δεν τα ετρωγα, αλλα η μαμα μου ουτε νηστικια με αφησε, ουτε να κλαιω με αφησε, ουτε ειδικους ειχε να της λενε τι θα κανει, ουτε γραμματα ηξερε να διαβαζει βιβλια η γυναικα, αλλα ηταν παντα εκει.......πεινουσα? εκει, εκλαιγα? εκει.....και γι αυτες τις στιγμες νομιζω οτι αξιζει καποια να λεγεται μανα.......

38.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 10:02 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε λεω να μηνει νηστικο το παιδι 1-2 μερες ειπαμε.
ξερω μια φιλη μεγαλη της μαμας μου. μας λεει ιστοριες καμια φορα και λεει γιατα παιδια της που σπουδαζαν τοτε. πανω απο 20.. το ξημερωναν η γυρνουσαν απο εξοδο και πεινουσαν. ζητουσαν τηγανιτες πατατες πχ στις 2-3 ξημερωματα. ξυπνουσε σηκωνοταν και τους εκανε και το λεει με καμαρι!εε οχι μη τρελαθουμε κιολας. οι σιγκεκριμενοι ηταν γαιδουρια (λογω ηλικιας το λεω) θα γυρισω εγω απο εξω που το την καλοπερασα θα ειναι μεσανυχτα και θα ξυπνησω τη μαμα μου να μου κανει να φαω.. και τι? να τηγανισει βραδυατικα? ελεος! στην τελικη ας το κανουν μονοι τους η ας φανε οτι βρουν. το λεω αυτο σαν μελλοντικη συνεπεια.. χωρις να ειναι απολυτο φυσικα για ολους αυτο.


τι εννοεις αν κανεις κατι και σου πουν δε θελω μετα οτι και να κανεις δε θα το φανε? απο πεισμα?

39.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 10:12 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:πεινουσα? εκει, εκλαιγα? εκει.....και γι αυτες τις στιγμες νομιζω οτι αξιζει καποια να λεγεται μανα.......

αλλο αυτο. αλλο το κλαμα η πεινα κτλ. εγω ειμαι πανω τους σε ολα αυτα που λες οπως και ολες οι μανουλες φανταζομαι. αλιμονο. δε βαζω ορια στην αγκαλια μου η στο χαμογελο μου. δε μετρω τις αταξιες και τους στερω στοργη φροντιδα και αγαπη αλλα εδω μιλαμε για αλλα πραγματα. το να τους βαλω μια συνεπεια το να στερησω ενα παιχνιδι μια ταινια μια εξοδο απλη που ειχα κανονισει δε χαθηκε ο κοσμος. πειθαρχια ειναι αυτο οχι κατι κακο! που και αυτα δηλ δε τα κανω με την πρωτη φορα που λιγο κανουν κατι. ουτε αναφερω θα μπειτε τιμωρια με το παραμικρο. σε σοβαρα θεματα.για να το καταλαβουν κιολας.

στο παραπανω παραδειγμα που σου ειπα με τη γνωστη μου μη μου πεια οτι σαρεσει και θα το εκανες? οχι εσυ γενικα ρωταω. αν ναι τοτε τι να πω.....εγω εκει βρισκω 0 σεβασμο στη μητερα τους, κατι που δε δεχομαι.. (και μεταξυ μας επειδη τους ξερω ισχυει αυτο σε πολλα σε σχεση με τη μητερα τους)

ετσι νομιζω γινοντε σωστα πειθαρχιμενα παιδια και οχι τωρα αλλα και μετα οταν μεγαλωσουν.
ειναι η δικια μου αποψη σιγουρα και δεν επιθυμω να συμφωνησει κανενας μαζι μου. εφοσον εγω ειμαι καλα και ακομα πιο πολυ τα παιδια. εφοσον εισπρατω αγαπη και χαμογελακια και ειναι ολα δεκτα που τους λεω και κατανοητα απο αυτα με τον καιρο τοτε δε με νοιαζει.

40.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 11:06 am

????????


Επισκέπτης
φυσικα το παραδειγμα που ανεφερες ειναι για μπατσες τα παιδια..........

με το φαγητο εννοω απλα οτι δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο, εμενα ααανετα θα ξεχαστουν ειδικα αμα δεν τους αρεσει το φαγητο και θα μεινουν νηστικα ολο πρεπει να τρεχω μηπως θες το ενα μηπως το αλλο, οποτε προσεχω να ειναι στα πλαισια βεβαια αλλα της αρεσκειας τους τις πιο πολλες φορες η να εχω εναλλακτικη και να μη μεινουν νηστικα ποτε μα ποτε!

τωρα οσον αφορα σ αυτο που λες, νομιζω εχουμε χροοοοονια να νουθετησουμε και να συμβουλευσουμε και να χτισουμε προσωπικοτητα στα παιδια μας αναλογα με την οικογενειακη μας δομη και παραδοση ωστε στα 20 να μη γινουν σαν της φιλης σου

αν δλδ γινω πιο αυστηρη στα 7 που θα ειναι μικρα ανθρωπακια και θα νιωθουν πιο σωστα το τι γινεται, δε χαθηκε ο κοσμος

για μενα δεν υπαρχουν νομοι στα μικρουλικα που ειναι μια βουκα.... ξεχνανε και πολυ ευκολα και δεν ειναι η μαθηση που τους κανει να σε υπακουνε, ουτε οτι εκαναν κτημα τους αυτο που τους εμαθες, δεν ειναι οτι καταλαβαν το λαθος τους, απλα ειναι τρομαγμενα, ετσι πιστευω, δεν ειναι υπακοη, αλλα φοβος.........

και πιστεψε με εχω διαβασει αρκετα κι εγω πανω σε αυτο

41.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 11:27 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο και γω το σκεφτηκα αλλα δεν ειναι φοβος. βασικα δεν εχουν κατι να φοβηθουν. αν πχ εδερνα τοτε ναι θα ηταν φοβος.
τελος παντων. δε τελειωνει ποτε αυτη η κουβεντα. η καθεμια κανει το καλητερο γιατα παιδια της. αλλα βρε παιδι μου κατι κανε τελος παντων. το ενα ειναι 5 ε? το αλλο? πασχω απο αλτσαιμερ ξερεις..

42.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 11:33 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="supermama"]
arco iris έγραψε:=



προσεχε γιατι ειναι η χειροτερη ηλικια. τωρα θα βαλεις κανονες. τωρα θα πεις αυτο επιτρεπετε και αυτο οχι. τι ειναι δεκτο και τι οχι. αλλιως θα ειναι πολυ αργα και πολυ πιο δυσκολα. πρεπει να σεβοντε το σπιτι και εσενα και μαλλον δεν το κανουν. δεν το αξιζεις? το να εισαι μαμα σημαινει οτι εισαι γλυκια και που και που ανεκτικη αλλα οχι και ετσι.
ετσι οπως τα λες αυτα κυριαρχουν στο σπιτι. αυτο θες? ειστε ολοι ομαδα. αλλα καποιος ειναι αρχηγος και πρεπει να εισαι ΕΣΥ


Λοιπον εχω μια φιλη η οποια εκανε παιδι στα 16 της κι ο γιος της σημερα ειναι 17ετων.Απο μικρη τον ειχε οπως εσυ,κι σιγα σιγα οσο μεγαλωνε την εκανε οτι ηθελε.
Παραδειγμα,σηκωνοτανε στις 12-1 σε ηλικια 10χρ κι οτι κ να εκανε εκεινη την στιγμη επρεπε να σταματησει για να τον υπηρετησει.Ναι να τον υπηρετησει γιατι αυτο ειχε γινει μια υπηρετρια του.Αν δν ειχε κατι που θελει να φαει επρεπε να το βρει σε χρονο μηδεν,δν τον ενδιεφερε το πως,κι ετυχε ναμαι μπροστα σε περιπτωση οπως να σηκωθει να παει στο μπακαλικο να χρεωθει για να του παρει οτι γουσταρε.Κι φυσικα οσο μεγαλωνει χειροτερευε η κατασταση,το τι βρισιμο τρωει δν φανταζεσαι,την ταπεινωνει μπροστα σε κοσμο,αν πινει καφε κ δν του κανει οτι ζητησει,σηκωνεται της πεταει τον καφε της σπαει τα τσιγαρα,σαν τιμωρια,κι αν αργησει να του παει κατι θα φωναξει μ@@@ρη μαλα@@@@νη ακομα να φτιαξεις το@@@.Οσο κι να της μιλαγαμε εκεινη στον κοσμο της,κι δν αφηνε τον αντρα της να ακουει,γτ κ εκεινος της φεροταν παρομοιως κι φοβοταν μηπως τον χτυπησει ασχημα,μεχρι που μια μερα μπηκε σπιτι κ τον πετυχε να την βριζει κτλ,εγινε μεγαλος χαμος,καπως περιοριστηκε ο μικρος,αλλα συνεχιζει να την εχει σαν υπηρετρια,πχ μιλαμε στο τηλεφωνο κ αν ξυπνησει,μου λεει κλεισε κλεισε να του ετοιμασω πρωινο κ μολις ξεμπερδεψω σε παιρνω.Μπορω να σας γραφω ωρες γιαυτο το τερας,τον αντιπαθω τρομερα,να φαντασττειτε δν την αφηνει να μαθει καν να χειριζεται υπολογιστη,κι φυσικα ουτε λογος για διαδυκτιο κ οποτε του λεμε γτ λεει γτ ετσι το λεω,ιι του λεω δν της κανεις κουμαντο,κι λεει φυσικα κ εγω κανω κουμαντο κ οσο ζω θα κανει οτι γουσταρω εγω.

Οκ ειναι παιδια μας,αλλα οσο τα αφηνουμε μπορουν να ξεφυγουν τα πραγματα.

Στελλακι επειδη τυχαινεις ναχεις καποιο θεμα,δν σημαινει οτι δν μπορεις ναεισαι λιγο πιο πως να το πω,πιο επιβλητικη.



43.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 11:46 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ακραιο το παρδειγμα σου και μακρυα απο μας αλλα μια λεπτη κλοστη ειναι να ξεφυγει το θεμα. και κοριτσια οτι και ναλετε εγω επιμενω σε αυτο και ειμαι καθετη. τα ορια μπαινουν σε μικρη ηλικια. τωαρ αν ειναι 2 -5 -7 χρονων δε ξερω. γιαμενα ειναι μετα τα 2 απου καταλαβαινουν λιγακι. στα 3 δηλ κανονικα θα πω οχι θα πω ναι θα βαλω συνεπεια σε μια πραξη αντιθετη με τους κανονες της οικογενειας. και αν αυτο για καποιες οι λεξεις που χρησιμοποιω. ''κανονες, συνεπεις, τιμωρια'' σημαινουν οτι τα εχω στρατιωτακια αν και δε συμφωνω αλλα εστω. ναι τα εχω και τα προτιμω ετσι παρα αργοετρα να γινουν κακομαθημενα και να μη ξερω απο που να το μαζεψω ολο αυτο αν μαζευετε δηλ.

υγ.manoula_24xr αρα υπηρχε αυτη η εικονα απο τον μπαμπα. ακομα πιο πολυ δηλ να το αντιγραψει ο γιος. εβλεπε τη μαμα θυμα ετσι και αλλιως. και το θεωρει φυσιολογικο. Rolling Eyes

44.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 12:39 pm

????????


Επισκέπτης
δεν ειμαστε ξεφραγο αμπελι ρε φιλεναδες........εχουμε ωραριο, εχουμε κανονες, εχουμε ρυθμο...... απλα ειπα οτι κανουν ζημιες στο σπιτι......αυτο ηταν ολο...........!!!!!!!!

45.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 3:12 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλλο-το-προγραμμα-αλλο-οι-συνεπειες-και-αλλο-τα-ορια!!μην-τα-μπερδευουμε!!εμενα-ας-πουμε-δεν-τρωνε-παντα-την-ιδια-ωρα-αλλα-εχουν-παντα-συνεπειες-οταν-κανουν-κατι-και-εχουν-μπει-ορια-τα-οποια-ορια-να-ξερετε-οτι-εξυπηρετουν-τα-παιδια-και-οχι-εμας!!οσο-για-την-αισθηση-της-ασφαλειας-την-νιωθει-ενα-παιδι-οταν-η-μαμα-του-ανταποκρινεται-στις-αναγκες-του-ακομα-κι-οταν-η-αναγκη-του-ειναι-η-αγκαλια-οταν-κλαιει-επειδη-χτυπησε-επειδη-ειδε-ενα-ονειρο-και-οταν-εκεινη-τρεχει-κοντα-του!!

46.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 5:28 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:αλλο-το-προγραμμα-αλλο-οι-συνεπειες-και-αλλο-τα-ορια!!μην-τα-μπερδευουμε!!εμενα-ας-πουμε-δεν-τρωνε-παντα-την-ιδια-ωρα-αλλα-εχουν-παντα-συνεπειες-οταν-κανουν-κατι-και-εχουν-μπει-ορια-τα-οποια-ορια-να-ξερετε-οτι-εξυπηρετουν-τα-παιδια-και-οχι-εμας!!οσο-για-την-αισθηση-της-ασφαλειας-την-νιωθει-ενα-παιδι-οταν-η-μαμα-του-ανταποκρινεται-στις-αναγκες-του-ακομα-κι-οταν-η-αναγκη-του-ειναι-η-αγκαλια-οταν-κλαιει-επειδη-χτυπησε-επειδη-ειδε-ενα-ονειρο-και-οταν-εκεινη-τρεχει-κοντα-του!!

Ωραια τα ειπες.

47.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 10:09 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:ακραιο το παρδειγμα σου και μακρυα απο μας αλλα μια λεπτη κλοστη ειναι να ξεφυγει το θεμα. και κοριτσια οτι και ναλετε εγω επιμενω σε αυτο και ειμαι καθετη. τα ορια μπαινουν σε μικρη ηλικια. τωαρ αν ειναι 2 -5 -7 χρονων δε ξερω. γιαμενα ειναι μετα τα 2 απου καταλαβαινουν λιγακι. στα 3 δηλ κανονικα θα πω οχι θα πω ναι θα βαλω συνεπεια σε μια πραξη αντιθετη με τους κανονες της οικογενειας. και αν αυτο για καποιες οι λεξεις που χρησιμοποιω. ''κανονες, συνεπεις, τιμωρια'' σημαινουν οτι τα εχω στρατιωτακια αν και δε συμφωνω αλλα εστω. ναι τα εχω και τα προτιμω ετσι παρα αργοετρα να γινουν κακομαθημενα και να μη ξερω απο που να το μαζεψω ολο αυτο αν μαζευετε δηλ.

υγ.manoula_24xr αρα υπηρχε αυτη η εικονα απο τον μπαμπα. ακομα πιο πολυ δηλ να το αντιγραψει ο γιος. εβλεπε τη μαμα θυμα ετσι και αλλιως. και το θεωρει φυσιολογικο. Rolling Eyes


Nαι σιγουρα,το ανεφερα χωρις να σημαινει οτι ετσι θα γινει με την φιλη μας.

arco iris έγραψε:δεν ειμαστε ξεφραγο αμπελι ρε φιλεναδες........εχουμε ωραριο, εχουμε κανονες, εχουμε ρυθμο...... απλα ειπα οτι κανουν ζημιες στο σπιτι......αυτο ηταν ολο...........!!!!!!!!


Στελλακι νομιζω πρεπει να βρεις το κουμπι τους,κι να βρεις εναν τροπο να τους ξακαθαρισεις οτι μπορουν να παιζουν χωρις να κανουν ζημιες.Εμενα η τιμωρια ειναι πισω απο τη κουρτινα,5λεπτα οσο χρονων ειναι.Κι μετα την ρωταω ξερεις γτ μπηκες τιμωρια,κι συζηταμε το γιατι κ ξεκαθαριζουμε οτι αυτο που εγινε δν πρεπει να ξαναγινει.
Στην περιπτωση σου νομιζω πρεπει να τους ξεκαθαρισεις οτι μπορουν να παιζουν με οτι ειναι δικο τους μονο χωρις να σπανε κατι,κ ακομα καλυτερα με οτι παιχνιδι βρισκεται στο δωματιο τους.
Εγω ας πουμε δν την αφηνω να βγαζει παιχνιδια εκτος δωματιου,κι αν βγαλει πριν να παει για υπνο αν δν μαζευτουν τα πεταω,κι το εχω κανει κ ξερει οτι το κανω.

48.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 10:41 pm

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:αλλο-το-προγραμμα-αλλο-οι-συνεπειες-και-αλλο-τα-ορια!!μην-τα-μπερδευουμε!!εμενα-ας-πουμε-δεν-τρωνε-παντα-την-ιδια-ωρα-αλλα-εχουν-παντα-συνεπειες-οταν-κανουν-κατι-και-εχουν-μπει-ορια-τα-οποια-ορια-να-ξερετε-οτι-εξυπηρετουν-τα-παιδια-και-οχι-εμας!!οσο-για-την-αισθηση-της-ασφαλειας-την-νιωθει-ενα-παιδι-οταν-η-μαμα-του-ανταποκρινεται-στις-αναγκες-του-ακομα-κι-οταν-η-αναγκη-του-ειναι-η-αγκαλια-οταν-κλαιει-επειδη-χτυπησε-επειδη-ειδε-ενα-ονειρο-και-οταν-εκεινη-τρεχει-κοντα-του!!

συμφωνω σε ολα. δεν λεω οτι θα φας στις 2 και παει 2 και τεταρτο δε θα φας. επλα λεω ενα σπιτι μια οικογενεια για να λειτουργησει χωρις προβληματα χρειαζεται καποιους τυπικους κανονες. κι εμεις οι μεγαλοι τους εχουμε.
οσο για την ασφαλεια ειναι ασχετο να λεμε για αγκαλιες! αυτες δεν ειναι κατι που το μετρας και το ζυγιζεις. το εχω ξαναπει πιο πανω.. αυτα ειναι απεριοριστα και με πολυ αγαπη. αλλα οταν κανει κατι και θελω να δειξω οτι με ενοχλει ε δε θα τοπω με φιλια..

και επι του θεματος γιανα μη ξεφευγουμε.
arco iris! εγω καταλαβα τι λες. αλλα και παλι πρεπει να βρεις καποιον τροπο να τους επιβληθεις αν μπορω να το πω ετσι.. εσυ λες οτι δεν ειστε χυμα και βλεπω οτι προσπαθεις αλλαμαλλον πρεπει να βρεις φλεβα που λενε. το κουμπι τους που σου ειπε και η αλλη μαμα.

49.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 11:33 pm

????????


Επισκέπτης
παιδια δεν εχετε καταλαβει κατι εμενα με την τιμωρια δε χαμπαριαζουν καθονται μια χαρα και περιμενουν να περασουν τα λεπτα.......

50.........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: .........ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!!!!!!!!!! Σαβ Μάης 19, 2012 11:37 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:αλλο-το-προγραμμα-αλλο-οι-συνεπειες-και-αλλο-τα-ορια!!μην-τα-μπερδευουμε!!εμενα-ας-πουμε-δεν-τρωνε-παντα-την-ιδια-ωρα-αλλα-εχουν-παντα-συνεπειες-οταν-κανουν-κατι-και-εχουν-μπει-ορια-τα-οποια-ορια-να-ξερετε-οτι-εξυπηρετουν-τα-παιδια-και-οχι-εμας!!οσο-για-την-αισθηση-της-ασφαλειας-την-νιωθει-ενα-παιδι-οταν-η-μαμα-του-ανταποκρινεται-στις-αναγκες-του-ακομα-κι-οταν-η-αναγκη-του-ειναι-η-αγκαλια-οταν-κλαιει-επειδη-χτυπησε-επειδη-ειδε-ενα-ονειρο-και-οταν-εκεινη-τρεχει-κοντα-του!!

συμφωνω σε ολα. δεν λεω οτι θα φας στις 2 και παει 2 και τεταρτο δε θα φας. επλα λεω ενα σπιτι μια οικογενεια για να λειτουργησει χωρις προβληματα χρειαζεται καποιους τυπικους κανονες. κι εμεις οι μεγαλοι τους εχουμε.
οσο για την ασφαλεια ειναι ασχετο να λεμε για αγκαλιες! αυτες δεν ειναι κατι που το μετρας και το ζυγιζεις. το εχω ξαναπει πιο πανω.. αυτα ειναι απεριοριστα και με πολυ αγαπη. αλλα οταν κανει κατι και θελω να δειξω οτι με ενοχλει ε δε θα τοπω με φιλια..

και επι του θεματος γιανα μη ξεφευγουμε.
arco iris! εγω καταλαβα τι λες. αλλα και παλι πρεπει να βρεις καποιον τροπο να τους επιβληθεις αν μπορω να το πω ετσι.. εσυ λες οτι δεν ειστε χυμα και βλεπω οτι προσπαθεις αλλαμαλλον πρεπει να βρεις φλεβα που λενε. το κουμπι τους που σου ειπε και η αλλη μαμα.

Συμφωνω κ γω,νομιζω οτι απλως πρεπει να βρεις το κουμπι τους κι να πιστεψουν οτι εσυ κανεις κουμαντο,κι ας πιστευεις εσυ το αντιθετο,το θεμα ειναι λιγο να σε φοβουνται κι να μαθουν να σεβονται τα ορια που θα τους βαλεις.Εξαλλου να ξερεις οτι ενα αγορι ειναι ηδη ζωηρο ποσο μαλλον 2 μαζι!!
Δοκιμασε να τους μιλησει ο συζηγος,πχ να τους πει,αν ειστε καλα παιδια κ δν σπασετε κατι(για αρχη να περιορισεις τις ζημιες) θα παμε βολτα το απογευμα πχ η θα φαμε παγωτο,δλδ να εχουν κατι να τους δελεασει αρχικα για να μπουν στο κλιμα.Ολα καλα θα πανε,υπομονη καθε παιδακι εχει το ζορι του.

Τιμωρια που τους βαζεις στο δωματιο τους???Δοκιμασε αλλον χωρο,εκει ειναι το καστρο τους,βρες κατι που να μν τους αρεσει

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Με το δεξί!!!!
» ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ !!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις