Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιλουσα προχθες με μια πολυ καλη μου φιλη η οποια εχει ενα κοριτσακι 3 χρονων που παει παιδικο σε εναν ιδιωτικο. εκει γινονται συναντησεις καθε μηνα για γονεις οπου τους μιλαει ενας παιδοψυχολογος.
πανω στην κουβεντα μου λεει οτι τους ειπε οτι δεν πρεπει πριν την ηλικια των 3 ετων να αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες διοτι το παιδι ειναι μικρο και νομιζει οτι το εχει εγκαταλειψει η μαμα κι ο μπαμπας! Shocked
αγχωθηκα τοσο διοτι τελη καλοκαιριου ενδεχεται να κανουμε με τον αντρα μου ενα επαγγελματικο ταξιδι για 10 μερες περιπου.
η κορη μου ειναι 1,5 ετους τωρα. δεν την εχω αφησει ποτε ουτε για μια νυχτα, μιας και οι δικοι μου ειναι μακρυα και τα πεθερικα δεν θελουν.
μου εκανε πολλη εντυπωση καθ'οτι γνωριζω περιπτωσεις που εχουν αφησει τα παιδακια τους στην γιαγια ειτε για να παει το ζευγαρι διακοπες, ειτε για καποιον αλλο λογο.
εσεις τι κανετε ρε κοριτσια? τα εχετε αφησει για καποιες μερουλες και σε ποια ηλικια?
ειχα που ειχα το ζορι μου που θα την αφηνα ετσι κι αλλιως (αν και στους δικους μου εχει πολλη αδυναμια-τους βλεπουμε αρκετα συχνα, παρ'ολη την αποσταση και καθε μερα μου ζηταει να τους παρουμε τηλ και της μιλανε κι αυτη χαιρεται πολυ).
ενω εχω λαχταρα και αγχος για αυτο το ταξιδι, με την εννοια να παει καλα, τωρα εχω και αυτο να με στρεσαρει παρα πολυ.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:μιλουσα προχθες με μια πολυ καλη μου φιλη η οποια εχει ενα κοριτσακι 3 χρονων που παει παιδικο σε εναν ιδιωτικο. εκει γινονται συναντησεις καθε μηνα για γονεις οπου τους μιλαει ενας παιδοψυχολογος.
πανω στην κουβεντα μου λεει οτι τους ειπε οτι δεν πρεπει πριν την ηλικια των 3 ετων να αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες διοτι το παιδι ειναι μικρο και νομιζει οτι το εχει εγκαταλειψει η μαμα κι ο μπαμπας! Shocked
αγχωθηκα τοσο διοτι τελη καλοκαιριου ενδεχεται να κανουμε με τον αντρα μου ενα επαγγελματικο ταξιδι για 10 μερες περιπου.
η κορη μου ειναι 1,5 ετους τωρα. δεν την εχω αφησει ποτε ουτε για μια νυχτα, μιας και οι δικοι μου ειναι μακρυα και τα πεθερικα δεν θελουν.
μου εκανε πολλη εντυπωση καθ'οτι γνωριζω περιπτωσεις που εχουν αφησει τα παιδακια τους στην γιαγια ειτε για να παει το ζευγαρι διακοπες, ειτε για καποιον αλλο λογο.
εσεις τι κανετε ρε κοριτσια? τα εχετε αφησει για καποιες μερουλες και σε ποια ηλικια?
ειχα που ειχα το ζορι μου που θα την αφηνα ετσι κι αλλιως (αν και στους δικους μου εχει πολλη αδυναμια-τους βλεπουμε αρκετα συχνα, παρ'ολη την αποσταση και καθε μερα μου ζηταει να τους παρουμε τηλ και της μιλανε κι αυτη χαιρεται πολυ).
ενω εχω λαχταρα και αγχος για αυτο το ταξιδι, με την εννοια να παει καλα, τωρα εχω και αυτο να με στρεσαρει παρα πολυ.

απο τι στιγμη που πρεπει να πας σε αυτο το ταξιδι,εννοειται οτι θα την αφησεις,αφου δεν μπορεις να την παρεις μαζι,εγω προσωπικα δεν τον εχω αφησει και ουτε προκειται να τον αφησω σε κανεναν γιατι απλα δεν θελω και δεν εχω αναγκη προς το παρων να κανω κατι χωρις το παιδι μου πχ διακοπες,οπως τα αφηνουν αλλες και πανε διακοπες,το σεβομαι και μπραβο τους που το κανουν αλλα εγω δεν μπορω να το κανω-ακομα τουλαχιστον-θελω να τον εχω μαζι μου σε οτι και να κανω,τον αποχωριζομαι για τη δουλεια 4 ωρες τη μερα να τον αφησω και στους παπουδογιαγιαδες και να φυγω,μου φαινεται πολυ σκληρο!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

????????


Επισκέπτης
Οι ψυχολογοι οντως αυτο λενε ακριβως οπως επισης και οτι πριν τα 4 χρονια δεν κανει να πανε ουτε παιδικο σταθμο.....τωρα ποσο αυτο ειναι εφικτο ειναι αλλο θεμα..........

Εγω αφησα και τη δουλεια και ειμαι σπιτι με τα παιδια, ενα βραδυ αν εχουν μεινει στη γιαγια για μεγαλη αναγκη και ηταν ηδη 3 και........

Ετυχε ομως να μπω και νοσοκομειο και εμεινε ο μεγαλος μια βδομαδα στη γιαγια τι να εκανα????

Θελω να πω ειναι αναλογα με τις αναγκες του καθενα, εγω προσωπικα δε θεωρω αναγκη τις διακοπες και τις βολτες αλλα ειναι προσωπικη μου γνωμη και αποψη

Εγω και στο νοσοκομειο εκλαιγα απο τυψεις.........αλλες πανε και ταξιδια στο εξωτερικο μερες ολοκληρες και δεν τις νοιαζει

Οποτε δεν ειναι θεμα συμβουλης, εξαλλου τι να πουμε μιλησε ηδη η επιστημη νομιζω

Αλλη μαμα εργαζεται και η ψυχη της το ξερει που αφηνει το βρεφακι της σε παιδικο, στη θεωρια ολα καλα ειναι αλλα δεν ειναι ολα εφαρμοσιμα......

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να σου πω εγω για την ψυχολιγια του δικου μου παιδιου...????ειναι σχεδον 2 χρονων...την κραταει η γιαγια τις απο 10 μηνων γιατι επρεπε να δουλεψω.....ειναι με εναν ανθρωπο που την αγαπαει , την προσεχει , την εμπιστευεται . και ειναι κι εγω σιγουρη!!!!!την εχω αφησει και ΣΚ για να παω ενα ταξιδακι γιατι κι εγω δουλεια -παιδι- σπιτι δεν προλαβαινω να ανασανω....εχω αναγκη λιγη ξεκουραση...οσες τυψεις κι αν νιωθω...ΝΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΠΑΜΕ ΠΟΛΥ!!!!!αλλα δεν ειναι ουτε το πρωτο παιδακι που του συμβαινει αυτο ουτε το τελευταιο....επισης ψυχολογοι λενε πως αν δεν ειναι υγιης και ηρεμη η μαμα δεν θα ειναι ουτε το παιδι....οποτε η μαμα χρειαζεται κι ενα διαλειμα......επισης γιατι οι ψυχλογοι δεν λενε και για το φορτωμα που τρωνε τα παιδια μας με ολα τα μαθηματα και φροντιστηρια κλπ για ολη τους την ζωη??????!!!?????

εξ αλλου δεν ειναι οτι το αφηνεις το παιδακι συνεχεια και φευγεις....μην το κανεις αυτο στον αυτο σου...κριμα....ειναι αρκετα ψυχοφθορο και δεν χρειαζεται!!!!!!!!!


οι ψυχολογοι λενε.......χαχαχαχα...αν καθησεις και αναλογιστεις ολα οσα λενε...τοτε ειμαστε ολοι για τον ψυχιατρο!!!!!!!

μια χαρα θα ειναι!!!!!!!!!!!

????????


Επισκέπτης
Και ειναι και στο παιδι ε? εμενα ο ενας απο 1 χρονω ελεγε "αντε γεια μαμα, φευγω" και ο αλλος ειναι τωρα 3 και δεν κανει ρουπι χωρις εμενα

αλλα συμφωνω κι εγω, οι ψυχολογοι λενε..............γενικως!

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νομιζω πως μΙλώντας στα παιδια μας και εξηγωντας τους τα παντα , μπορουν σιγα-σιγα να αντιληφθούν , να κατανοησουν και να δεχθουν πολλές καταστάσεις τις καθημερινότητας μας.....απλα το καθε παιδι θελει τον τροπο του....

σιγουρα μπορει να δεχτει οτι η μανουλα θα ληψει για λιγο και θα γυρισει παλι ...ή οτι πρεπει να παει στη δουλιτσα ή οτι πρεπει να κανει για λιγο παρεουλα στην γιαγια......

εμεις οι μαμαδες γενικα εχουμε ενα συνδρομο μαζοχισμου πιστευω.... Very Happy Very Happy Very Happy προκαλουμε τυψεις μονες μας στον εαυτο μας ακομα και για τα πιο απλα....καλα γιατα συνθετα θεματα δεν μπαινω στον κοπο.....ειμαστε για τον ψυχιατρο που ειπα παραπανω....


ΝΑ ΠΑΣ!!!!!!!!!! I love you I love you I love you I love you I love you I love you

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα παω ετσι κι αλλιως δεν γινεται διαφορετικα. δεν προκειται για ταξιδι αναψυχης, για δουλεια παω. αν επροκειτο για διακοπες, θα μπορουσα να την παρω μαζι μου.

αυτο ομως που ρωταω εγω, ειναι σε μανουλες που χρειαστηκε για τους χ, ψ λογους να αφησουν τα παιδακια τους για μερες, πως ηταν αυτα? αντεδρασαν ασχημα ή οχι και τοσο? και μετα οταν γυρισαν πως ηταν τα παιδια?

lida απο μαζοχισμο αλλο τιποτα! Wink

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:θα παω ετσι κι αλλιως δεν γινεται διαφορετικα. δεν προκειται για ταξιδι αναψυχης, για δουλεια παω. αν επροκειτο για διακοπες, θα μπορουσα να την παρω μαζι μου.

αυτο ομως που ρωταω εγω, ειναι σε μανουλες που χρειαστηκε για τους χ, ψ λογους να αφησουν τα παιδακια τους για μερες, πως ηταν αυτα? αντεδρασαν ασχημα ή οχι και τοσο? και μετα οταν γυρισαν πως ηταν τα παιδια?

lida απο μαζοχισμο αλλο τιποτα! Wink


Η μητερα μου ,μου ελεγε οτι γενικα με <ζητουσε.....και την νυχτα...αλλα ηταν χαρουμενη εεπαιζε ,ξεχνιοταν....οταν μετα γυρισαμε καθοταν στην ακρη του δωματιου και χαμογελουσε.....σαν χαζαδακι...αλλα δεν πλησιαζε.....και μετα απο 1-2 λεπτακια ετρεξε αγκαλια....για λιγο χρονικο διαστημα μερα ειχε ενα φοβο οτι θα ξαναφυγω.....κι εγω προσπαθησα να την εχω αγκαλια μου οσο πιο συχνα μπορουσα για να νιωσει ασφαλεια...και ξεχαστηκε σε λιγεσ μερες...

evigiorgos

evigiorgos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μεγάλωσα με την υπέροχη γιαγιά μου εως 6 ετών και είμαι μια χαρά άνθρωπος,χωρίς ψυχολογικά και αποθημένα!η μαμά μου νιώθει τύψεις ακόμη,αλλά δε γινόταν αλλιώς.την έβλεπα τα ΣΚ(τη μαμά μου)!και όμως την αγαπούσα σαν μαμά μου.
θα πάω στη δουλειά σε 10 μέρες ,αισθάνομαι χάλια,αλλά δε γίνεται να μη πάω,ειδικά στις εποχές που ζούμε.

νομίζω κορίτσια πως τα παιδιά θέλουν ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ!νομίζω πως οι παπουδογιαγιάδες είναι η καλύτερη λύση για τα παιδάκια μας.

επίσης οι ψυχολόγοι θέλουν να μας βγάλουν όλους με ψυχολογικά!!όταν ήμουν μικρή δε θυμάμαι κανένα παιδάκι στη γειτονιά που παίζαμε να είχε ψυχολογικά προβλήματα!!!τώρα...

α επίσης θα πάω και για καφέ με τις φίλες μου και για ποτάκι με τον άντρα μου και θα τη κρατήσει η γιαγιά της και μια χαρά θα είναι το κοριτσάκι μου!
αυτή είναι η αποψή μου!κάθε μανούλα κάνει ότι κρίνει σωστό η ίδια για τα παιδάκια της!

φιλιά σε όλες σας!!! σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472 σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
evigiorgos έγραψε:μεγάλωσα με την υπέροχη γιαγιά μου εως 6 ετών και είμαι μια χαρά άνθρωπος,χωρίς ψυχολογικά και αποθημένα!η μαμά μου νιώθει τύψεις ακόμη,αλλά δε γινόταν αλλιώς.την έβλεπα τα ΣΚ(τη μαμά μου)!και όμως την αγαπούσα σαν μαμά μου.
θα πάω στη δουλειά σε 10 μέρες ,αισθάνομαι χάλια,αλλά δε γίνεται να μη πάω,ειδικά στις εποχές που ζούμε.

νομίζω κορίτσια πως τα παιδιά θέλουν ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ!νομίζω πως οι παπουδογιαγιάδες είναι η καλύτερη λύση για τα παιδάκια μας.

επίσης οι ψυχολόγοι θέλουν να μας βγάλουν όλους με ψυχολογικά!!όταν ήμουν μικρή δε θυμάμαι κανένα παιδάκι στη γειτονιά που παίζαμε να είχε ψυχολογικά προβλήματα!!!τώρα...

α επίσης θα πάω και για καφέ με τις φίλες μου και για ποτάκι με τον άντρα μου και θα τη κρατήσει η γιαγιά της και μια χαρά θα είναι το κοριτσάκι μου!
αυτή είναι η αποψή μου!κάθε μανούλα κάνει ότι κρίνει σωστό η ίδια για τα παιδάκια της!

φιλιά σε όλες σας!!! σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472 σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472


Συμφωνω κι να προσθεσω οτι μια μαμα δν παυει ναναι γυναικα,χρειαζεται λιγο προσωπικο χρονο που δν αναιρει την αγαπη της για το παιδι.

evigiorgos

evigiorgos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
manoula_24xr έγραψε:
evigiorgos έγραψε:μεγάλωσα με την υπέροχη γιαγιά μου εως 6 ετών και είμαι μια χαρά άνθρωπος,χωρίς ψυχολογικά και αποθημένα!η μαμά μου νιώθει τύψεις ακόμη,αλλά δε γινόταν αλλιώς.την έβλεπα τα ΣΚ(τη μαμά μου)!και όμως την αγαπούσα σαν μαμά μου.
θα πάω στη δουλειά σε 10 μέρες ,αισθάνομαι χάλια,αλλά δε γίνεται να μη πάω,ειδικά στις εποχές που ζούμε.

νομίζω κορίτσια πως τα παιδιά θέλουν ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ!νομίζω πως οι παπουδογιαγιάδες είναι η καλύτερη λύση για τα παιδάκια μας.

επίσης οι ψυχολόγοι θέλουν να μας βγάλουν όλους με ψυχολογικά!!όταν ήμουν μικρή δε θυμάμαι κανένα παιδάκι στη γειτονιά που παίζαμε να είχε ψυχολογικά προβλήματα!!!τώρα...

α επίσης θα πάω και για καφέ με τις φίλες μου και για ποτάκι με τον άντρα μου και θα τη κρατήσει η γιαγιά της και μια χαρά θα είναι το κοριτσάκι μου!
αυτή είναι η αποψή μου!κάθε μανούλα κάνει ότι κρίνει σωστό η ίδια για τα παιδάκια της!

φιλιά σε όλες σας!!! σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472 σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472


Συμφωνω κι να προσθεσω οτι μια μαμα δν παυει ναναι γυναικα,χρειαζεται λιγο προσωπικο χρονο που δν αναιρει την αγαπη της για το παιδι.

σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472 σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472 σωστη ηλικια για να αφησεις το παιδι στην γιαγια 417472

zetoyla

zetoyla
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κι εγώ εχω νιώσει τυψεις πολλες φορες που τα εχω αφήσει αλλα δεν γινεται οπως ειπε μια κοπελα παραπανω αν δεν ειμαστε εμεις καλά δεν θα μαστε και απεναντι στα παιδια μας καλά. Εγώ ακομα και στην δουλεια μιας και μπορώ τα εχω μαζί μου αλλα ναί θα τα αφήσω ενα σαββατο βραδυ να βγω με τον αντρα μου γιατι οχι? ειχα αφησει την κόρη μου οταν σταματησα τον θηλασμό 14 μηνών και εφυγα με τον αντρα μου 4 μέρες διακοπές. Ναι την αφησα και πηγα διακοπες και γυρισα και με δώρο διδυμα κιντερ εκπληξη μαλιστα αλλα η μικρή δεν το πηρε καθολου ασχημα. Ηταν στην γιαγια της και περασε καλά. Τωρα και τα διδυμάκια μου μια χαρα καθονται. Οκ θα πουν μαμά μαμά αλλα καθονται. Δεν τους εχω αφησει για πολύ αλλα εχει τυχει να τους αφησω απο το απογευμα και να γυρισω την αλλη μερα το απογευμα που ελειπα με τον αντρα μου οπως κι εχει τυχει να παρω εναν μαζί μου να φυγουμε ταξίδι για γιατρους και οι αλλοι δυο να μεινουν πισω. ΜΕτα οταν γυρίζω κοιταω απλα να τους αφιερώσω πολύ χρονο και να τα εχω συνεχεια κοντα μου. Μεχρι ώρας δεν ειχα καποιο προβλημα και η κόρη μου που ειναι η μεγαλύτερη τώρα θα γινει 4.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οταν ο Αλεξανδρος ηταν δυο χρονων, τον αφησα στους γονεις μου για 6-7 μερες και πηγαμε διακοπες με τον αντρα μου στο εξωτερικο. Ομολογω οτι φοβομουν το πώς θα συμπεριφερθει, διοτι για δυο χρονια ημασταν μαθε μερα μαζι, δεν ειχε κοιμηθει ποτε σε άλλο σπιτι, και γενικως ειχα ενα αγχος.
Απο ότι καταλαβα, το παιδι δεν ειχε καποιο ιδιαιτερο προβλημα με την αλλαγη. Του ειχα μιλησει μερικες εβδομαδες πιο πριν, τον προετοιμαζα, οτι η μαμα κι ο μπαμπας θα χρειαστει να λειψουν μερικες μερουλες, οτι αυτος θα μεινει στη γιαγια η οποια θα τον προσεχει, κτλ κτλ.
Όσο ημασταν μακρια επαιρνα τηλεφωνο καθε μερα, 2 φορες, πρωι και απογευμα για να μας ακουει, να του μιλαμε, και να ξερει οτι ειμαστε καλα και οτι θα γυρισουμε σε μερικες μερες.
Η μανα μου μου ειπε οτι μια-δυο φορες ρωτησε το παιδι "που ειναι η μαμα και ο μπαμπας" και οταν πηρε ικανοποιητικη εξηγηση δεν ρωτησε άλλο. Ιδιαιτερο προβλημα δεν αντιμετωπισε, ηταν υπακουος, φρονιμος, χαρουμενος, γελαστος, ετρωγε, επαιζε και δεν εδειξε να τον φοβιζει το γεγονος οτι λειπαμε.
Περιττο να σου πω οτι οταν γυρισαμε, ετρεξε στην αγκαλια μας, κι εμας μας φλανηκε οτι ειχε μεγαλωσει πολυ απο την τελευταια φορα που τον ειδαμε.

Α! Και στο ταξιδι περασαμε υπεροχα!
Εσεις δεν πατε για αναψυχη βεβαια, αλλά και μονο που θα ξερετε οτι το παιδι δεν εχει καποιο προβλημα που θα ειναι με τη γιαγια του, θα σας διωξει το προσθετο αγχος. Εξαλλου ειναι κατι που συμβαινει μια φορα στο τοσο - αν χρειαζοταν να λειπετε για 10 μερες καθε μηνα πχ θα ηταν αλλιώς τα πράγματα.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω τον γιο μου τον αφηνω απο ημερων στην πεθερα μου κ αυτο το θεωρω ψιλοβλακεια.οχι οτι τα παιδια δν καταλαβαινουν αλλα γι'αυτο ακριβως.ξερει κ νιωθει την αγαπη της γιαγιας αρα δν νιωθει τοσο την απουσια μου...χωρια οτι δν μπορουσα να τον αφησω πανω απο ενα 2ωρακι.με εζωναν τα φιδια!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με καθησυχασατε καπως με τις απαντησεις σας κοριτσια. το θετικο ειναι οτι στο σπιτι της γιαγιας εχει κοιμηθει πολλες φορες η μικρη αλλα παντα ημουν κι εγω μαζι της. τουλαχιστον της ειναι αρκετα γνωριμο το που θα κοιμηθει.
σκεφτηκα οταν την παω στης μαμας μου, να μην φυγω κατευθειαν την ιδια μερα, αλλα να κατσουμε με τον αντρα μου εστω μια νυχτα να κοιμηθουμε ολοι μαζι και να φυγουμε την επομενη. εσεις τι λετε? να το κανω ετσι? ή μετα θα ¨μαθει¨ και θα μας ζηταει την νυχτα?

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω αφηνω τη μικρη μου απο 20 ημερων..στην αρχη για καμια ωρα κ μετα σταδιακια ολο το βραδυ.μια φορα περιπου τη βδομαδα γινεται αυτο..ουτε νιωθω τυψεις ουτε το μωρο ειναι στεναχωρημενο..ισα ισα!
δεν δουλευω κ με τη μικρη ειμαστε νυχτα μερα μαζι.οταν πηγαινει στη γιαγια ή θα ειναι βραδυ,οποτε θα κοιμαται κ μολις ξυπνησει θα την παρουμε(οποτε δεν καταλαβαινει διαφορα)
η αν ειναι αποογευμα παιζουν συνεχεια,λενε τραγουδακια,πηγαινουν βολτα με το καροτσι,οποτε εχουμε μια μαμα χαρουμενη που ξεσκαει που κ που,μια μπεμπα χαρουμενη που αλλαζει παραστασεις κ μια γιαγια τρισευτυχισμενη.
την εχω αφησει κ δυο τριημερα,ενα για να παω στη ρωμη κ ενα στη χαλκιδικη.
ενταξει στην αρχη εκλαιγα κ επαιρνα τηλ ανα μια ωρα,αλλα τελικα περασαμε πολυ ωραια κ το παιδακι μας το ιδιο.οποτε βλεπει τις γιαγιαδες της φωναζει γιαγιααα κ τις αγκαλιαζειSmile

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:με καθησυχασατε καπως με τις απαντησεις σας κοριτσια. το θετικο ειναι οτι στο σπιτι της γιαγιας εχει κοιμηθει πολλες φορες η μικρη αλλα παντα ημουν κι εγω μαζι της. τουλαχιστον της ειναι αρκετα γνωριμο το που θα κοιμηθει.
σκεφτηκα οταν την παω στης μαμας μου, να μην φυγω κατευθειαν την ιδια μερα, αλλα να κατσουμε με τον αντρα μου εστω μια νυχτα να κοιμηθουμε ολοι μαζι και να φυγουμε την επομενη. εσεις τι λετε? να το κανω ετσι? ή μετα θα ¨μαθει¨ και θα μας ζηταει την νυχτα?


καλημερα , οτι ειναι να κανει το μπεμπακι σου θα το κανει ειτε κοιμηθεις μια νυχτα μαζι της ειτε οχι.....κοιτα τι θα σε κανει εσενα να νιωσεις πιο ανετα και πιο ομορφα...τωρα αν δεν εχει συνηθισει το σπιτι της μαμας σου ...ε ενταξει πηγαιντε μια μερα πιο νωρις για να εξοικιωθει...νομιζω ειναι καλη ιδεα...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η παιδοψυχολογια,η ψυχιατρικη,η ψυχολογια δεν ειναι μαθηματικα...ειναι θεωριες. Υπαρχουν αυτες που ισχυρονται αυτο που εγραψες υπαρχουν και αλλες που ισως να ισχυριζονται το αντιθετο.
3 χρονων ειναι νηπιο...δεν ειναι βρεφος. Εγω θα τα αφηνα για ενα 2ημερο στην γιαγια και απο οτι ειδα γραφεις οτι εχετε μεινει,γνωριζει τον χωρο και το σπουδαιοτερο εχει σχεση με την γιαγια δεν την εχει δει μια φορα στη ζωη του.
Να πατε το ταξιδακι σας, εχετε και ζωη δικη σας προσωπικη σαν ζευγαρι. Smile


Shocked



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Κυρ Ιουν 03, 2012 6:57 am, 1 φορά

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:θα παω ετσι κι αλλιως δεν γινεται διαφορετικα. δεν προκειται για ταξιδι αναψυχης, για δουλεια παω. αν επροκειτο για διακοπες, θα μπορουσα να την παρω μαζι μου.

αυτο ομως που ρωταω εγω, ειναι σε μανουλες που χρειαστηκε για τους χ, ψ λογους να αφησουν τα παιδακια τους για μερες, πως ηταν αυτα? αντεδρασαν ασχημα ή οχι και τοσο? και μετα οταν γυρισαν πως ηταν τα παιδια?

lida απο μαζοχισμο αλλο τιποτα! Wink

Μονη σου πας καλε? Laughing Laughing Γμτ και ελεγα θα πατε να ξεσκασετε!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε: στη θεωρια ολα καλα ειναι αλλα δεν ειναι ολα εφαρμοσιμα......[/font]

ακριβως,στην θεωρια....και ειναι πολλες οι θεωριες Very Happy

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι εαν ελεγα σε παιδοψυχολογο τι κανω στις μικρες θα με εχριζε υπο παρακολουθηση!!!!
αναγκαστικα να αφησω τις μικρες σε μια απο τις θειες μου οταν η μικρη ηταν ενος για μια εβδομαδα γιατι ο Μητσος ηταν στο νοσοκομειο!!!
περυσι το καλοκαιρι τις εστειλα μια βδομαδα στο χωριο στη γιαγια με τη μανα μου!!!και επισης εχει τυχει αρκετα βραδια και τις εχω αφησει στη μανα μου για να βολταρω!!!
οι μικρες μεχρι τωρα δεν εχουν δωσει δειγματα οτι νιωθουν παραμελημενες η να δειχνουν προτιμηση στη γιαγια!!!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λιτσα δεν θα παω μονη μου καλε με τον αντρα μου θα παω αλλα προκειται για επαγγελματικο ταξιδι στο εξωτερικο και δεν θα μπορουμε να την εχουμε μαζι μας διοτι θα ειμαστε ολη μερα εξω και πως θα γινει με το φαγητο της και τον υπνο της?
μακαρι να παει καλα το ταξιδι και θα παμε και μαζι της καποια στιγμη, αλλα για διακοπες. να μπορουμε να προσαρμοσουμε το οραριο στις αναγκες της.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:λιτσα δεν θα παω μονη μου καλε με τον αντρα μου θα παω αλλα προκειται για επαγγελματικο ταξιδι στο εξωτερικο και δεν θα μπορουμε να την εχουμε μαζι μας διοτι θα ειμαστε ολη μερα εξω και πως θα γινει με το φαγητο της και τον υπνο της?
μακαρι να παει καλα το ταξιδι και θα παμε και μαζι της καποια στιγμη, αλλα για διακοπες. να μπορουμε να προσαρμοσουμε το οραριο στις αναγκες της.

ωραριο!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:καλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι εαν ελεγα σε παιδοψυχολογο τι κανω στις μικρες θα με εχριζε υπο παρακολουθηση!!!!
αναγκαστικα να αφησω τις μικρες σε μια απο τις θειες μου οταν η μικρη ηταν ενος για μια εβδομαδα γιατι ο Μητσος ηταν στο νοσοκομειο!!!
περυσι το καλοκαιρι τις εστειλα μια βδομαδα στο χωριο στη γιαγια με τη μανα μου!!!και επισης εχει τυχει αρκετα βραδια και τις εχω αφησει στη μανα μου για να βολταρω!!!
οι μικρες μεχρι τωρα δεν εχουν δωσει δειγματα οτι νιωθουν παραμελημενες η να δειχνουν προτιμηση στη γιαγια!!!


πες τα ντε! βεβαια για σεν αειναι ισως πιο ευκολο γιατι ειναι δυο και παιζουν μαζι.
εγω 1η φορα θα την αφησω, γι αυτο αγχωνομαι λιγο, αλλα δεν μπορω να κανω και κατι αλλο κι ας λενε οι παιδοψυχολογοι...

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
athina24 έγραψε:καλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι εαν ελεγα σε παιδοψυχολογο τι κανω στις μικρες θα με εχριζε υπο παρακολουθηση!!!!
αναγκαστικα να αφησω τις μικρες σε μια απο τις θειες μου οταν η μικρη ηταν ενος για μια εβδομαδα γιατι ο Μητσος ηταν στο νοσοκομειο!!!
περυσι το καλοκαιρι τις εστειλα μια βδομαδα στο χωριο στη γιαγια με τη μανα μου!!!και επισης εχει τυχει αρκετα βραδια και τις εχω αφησει στη μανα μου για να βολταρω!!!
οι μικρες μεχρι τωρα δεν εχουν δωσει δειγματα οτι νιωθουν παραμελημενες η να δειχνουν προτιμηση στη γιαγια!!!


πες τα ντε! βεβαια για σεν αειναι ισως πιο ευκολο γιατι ειναι δυο και παιζουν μαζι.
εγω 1η φορα θα την αφησω, γι αυτο αγχωνομαι λιγο, αλλα δεν μπορω να κανω και κατι αλλο κι ας λενε οι παιδοψυχολογοι...

καλε ασε το παιδακι σου!!!!και παρολο που θα πας για δουλεια κοιτα να το διασκεδασεις και λιγο,να χαλαρωσεις!!!!
και στη τελικη εαν το παιδι δεν το δεις πολυ καλα μετα πηγαινετο στο ψυχολογο του σχολειου!!!(πλακα κανω) Very Happy Very Happy Very Happy !!!
ολα καλα θα πανε!!!τα παιδακια μας θελουν να περνανε καλα με ανθρωπους που τα αγαπουν!!!!μια χαρα θα περασει!!!!
ενα θα σου πω!!!περυσι που πηγαν στο χωριο οι δικες μου ουτε στο τηλεφωνο δεν μου μιλαγαν....ολη τη μερα αλωνιζαν και με ειχαν χεσμενη!!!!ουτε που μας αναζητησαν!!!!την ημερα της επιστροφης μας θυμηθηκαν!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις