Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
70 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 70 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 5]

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nikole20 έγραψε:σας ευχαριστω πολυ!!!απλα διαβασα μεσα στο διαδυκτιο οτι υπαρχει ενδεχομενο να αποθηλασω πιο γρηγορα αν το μωρο δε θηλαζει τη νυχτα και οτι μενεις πολυ πιο ευκολα εγκυος και να μη σου εχει ερθει ακομα η περιοδος..!!!παντως ετσι νιωθω και σκεφτομαι ΑΧ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΞΥΠΝΗΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ, και ετσι παλι ξενυχταμε χωρις να φταιει το μωρακι αλλα εμεις!!ειμαστε βιτσιοζες τελικα ,εχετε δικαιο. Very Happy Very Happy Very Happy
Α ξεχασα να σας πω το μωρακι μου ειναι 3,5μηνων!

μια χαρα τα πας καλε!! μην ανχονεσαι!!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ!! - Σελίδα 5 328109

mariaval

mariaval
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
an theleis pantws dokimase kai ta mpiskotakia thilasmou!!!emena ta vrike i mama mou sto internet einai panefkola poli nostima kai egw paratirisa megali diafora....oxi oti eixame provlima apla prospathw na kanw kai trapeza galaktos parallila me ton apokleistiko thilasmo kai dokimasa polla. mexri kai zoumi apo tsouknides epina me ligo lemonaki einai mourlia!!!an grapseis mpiskotakia thilasmou tha sou vgalei ti sintagi kateftheian an den to vreis pes mou na sou ti steilw.....

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikole20 έγραψε:
kounabonini έγραψε:νομιζω οτι εχουν κατι οι μαμαδες και οι πεθερες με το προσθετο...

εμενα με ειχαν πρηξει, δωσε προσθετο και δωσε προσθετο.


μην ακουσ κανεναν, συνεχισε να θηλαζεις,και μενα στην αρχη ολη την ωρα ετρωγε.
λιωνω καθε φορα που θηλαζω τον γιο μου, ειναι ο ερωτας μου Very Happy

και να σημειωθει οτι μεχρι τον τριτο μηνα ετρωγε καθε μια ωρα και ειχα θηλες πληγωμενες τοσο πολυ που πεθαινα απο τον πονο (η παιδιατρος τα ειχε δει ολα δεν εκλειναν με τιποτα!!), αλλα προσθετο δεν εδωσα



δοξα το θεο εγω δε εχω θηλες πληγωμενες,και εγω λιωνω αφου περιμενω πως και πως να πεινασει εστω να φαει 5λεπτα για να τον βαλω πανω μου και να βλεπω πως του δινω ηρεμια και τον ξεδιψαω,αυτο με γεμιζει παρααααα πολυ μεγαλη χαρα Very Happy

εχω μια αλλη απορια που δε ειναι σχετικη με αυτο το θεμα,ποτε θα ξεκινησω να του κανω προγραμμα με τον υπνο με το φαι με το μπανιο?
πχ καθε βραδυ κανουμε μπανιο οταν γυρναμε απο την βολτα κατα της 9.30 με 10 ,τρωμε και παει για υπνο,κατα τη διαρκεια της μερας κοιμαται οποτε νυσταξει ,γκρινιαξει, κοιμαται για μιση ή μια ωρα,δε εχει συγκεκριμενη ωρα,ειναι νωρις ακομα??α και κατι αλλο τι παιχνιδια να παιζουμε ειναι 3,5μηνων θελω να του μαθω να κανει γκριματσες με το προσωπακι του? βοηθηστε με παρακαλω δε θελω να μεινει το μωρακι μου πισω απο τα αλλα παιδια,χτες ενα κοριτσακι 3,4μηνων εχουμε λιγες μερες διαφορα(πιο μεγαλη)
ξερει να κανει γκριματσες με το στομα της.πως θα του τα μαθω?θελω να γινει εξυπνο και να μαθαινει πραγματα αλλα αφου νυσταζει οποτε να ναι ,μου γκρινιαζει ενω παμε να παιξομε,κανω κατι λαθος?σας συμβαινει εσας?

nikole20 πρεπει να χαλαρωσεις λιγο.
Θα κοιτας να το φροντιζεις σωστα εσυ κ ο μπαμπας του, να του μιλατε και ολα θα τα κανει στην ωρα του.Μην το συγκρινεις με αλλα μωρα. Καποιο παιδακι θα ειναι ανεπτυγμενο περισσοτερο λεκτικα,αλλο κινητικα....τπτ δεν σημαινει αυτο για το δικο μας παιδι.Εχει τον ρυθμο του. Επειτα και ο παιδιατρος καθε μηνα εξεταζει την ψυχοκινητικη του αναπτυξη , μπορεις να τον ρωτας σχετικα με τα σταδια αναπτυξης και να σου προτεινει παιχνιδια που μπορεις να του παρεις η και να κανετε μαζι,αναλογα με το σταδιο που βρισκεται. Αλλιως μπορεις να ψαξεις στο διαδικτυο για τα σταδια αναπτυξης. Θα τα κανει ολα μην αγχωνεσαι,ενημερωσου αλλα χωρις αγχος κ συγκρισεις.
Το προγραμμα καλο θα σας κανει,μια χαλαρη ρουτινα για να αρχιζει να καταλαβαινει μερα-νυχτα,προσαρμοσμενη στις αναγκες της οικογενειας σας. Με τον καυσωνα που να το βγαλεις μερα ...θα ψηθειτε. Αν σε εκφραζει μπορειτε να πατε σε εμπορικα κεντρα που εχουν κλιματισμο για βολτες μεσα στην μερα,προσωπικα δεν μου αρεσε, νομιζω οτι ειναι πολλα τα ερεθισματα εκει για ενα μωρακι. Βολτες σε παρκο με δεντρα,σε παιδικες χαρες πιστευω ειναι πιο ηπια εισαγωγη στον κοσμο μας Very Happy Και στην βολτα να μιλατε,να του λες τι βλεπετε, να σταματας και να το παιρνεις αγκαλια (αν το εχεις στο καροτσι) να του δειχνεις πραγματα.
Αν σταματησετε τους νυχτερινους θηλασμους (12-7 το πρωι) δεν σημαινει οτι θα αποθηλασεις αν το κανει απο μονο του το μωρο δλδ οσο το βαρος ειναι ικανοποιητικο. Αν δεν ειναι το ξανασυζηταμε το θεμα Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kounabonini έγραψε:
πχ. εμας ειναι 9 κιλα τωρα και τον βαλαμε στο μεγαλο καθισμα που κοιταει μπροστα γιατι στεκεται κανονικα στην μεση του, εννοω την στηριζει, ειμαστε 4,5 μηνων τωρα. ενω η ξαδερφη μου τον γιο της τον εβαλε στο μεγαλο καθισμα 8 μηνων, γιατι τοτε εφτασε τα 9 κιλα.



kounabonini δεν κανετε καλα που εχετε βαλει το μωρο τοσο νωρις να κοιταει μπροστα. 4,5 μηνων ο αυχενας του δεν ειναι ετοιμος ακομα,ακομα κ τα μικρα φρεναρισματα μπορει να δημιουργησουν προβλημα.
Οταν λες στεκεται κανονικα στην μεση του? Καθεται χωρις στηριγμα κανονικα?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το ξερατε οτι ο τροπος που μιλαμε στα μωρα μας ,μπεμπεκιστικα που λεμε θεωρειται ας πουμε γλωσσα? Λεγονται μαδερις ,εχει ενα αρθρο εδω για το πως αυτο τα μπεμπεκιστικα βοηθανε τα μωρα μας. Smile

http://www.brighthubeducation.com/infant-development-learning/36827-motherese-and-parentese-what-research-says-about-talking-to-baby/

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κατι αλλο κοριτσια το παιδι μου ποτε θα ξεκιναει να στηριζει πολυ πιο καλα το κεφαλακι του,μηπως να το βαζω μπρουμιτα για να προσπαθει να το σηκωσει και ετσι να δυναμωνει ο αυχενας??τι να κανω εδω και 2εβδομαδες ενω το κρατουσε τοσο καιρο πολυ καλα για 3,5μηνων ,οταν περναει η ωρα γερνει προς τα κατω σαν να βαραινει,σαν να κουραζεται,ειναι φυσιολογικο??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις