Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
359 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 359 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Κυρ Ιουλ 08, 2012 1:03 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω την κορη μου την εβγαλα Αννα-Μαρια. παντα ηθελα να κανω κοριτσι και απο μικρη το εχω σκεφτει αυτο το ονομα για πολλους λογους, ενας εκ των οποιων ειναι Αννα η μαμα μου και ηθελα να δωσω και το ονομα της Παναγιας (περα απ'το οτι μου αρεσει πολυ ως ονομα).

οταν εμαθα οτι ειμαι αγκυος το ειπα και στον αντρα μου και του αρεσε κι εκεινου πολυ.

οσον αφορα τα ονοματα απο τα πεθερικα ημουν και ειμαι της γνωμης οτι θα ακουσουν το ονομα τους μονο αν ειναι ενταξει απεναντι μας και αν εχουν τουλαχιστον αξιοπρεπη ονοματα. επειδη λοιπον ειναι ο,τι ναναι και τελειως γκαου μπιου, δεν προκειται ποτε να τα ακουσουν τα ονοματα τους. ας προσεχαν....

52ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 12:31 am

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις την δικια μας Μελινα!

Το διαλεξαμε επειδη της μαμας μου ειναι Παρθενα Razz και η πεθερα μου συνονοματη με μενα.Τωρα αν ερθει η ωρα να ονομασουμε το γιο μας δεν ξερω πως θα γλιτωσω γιατι εγω ουτε τον μπαμπα ουτε τον πεθερο θελω να τιμησω..τους αγαπαω αλλα ως εκει.Το ονομα του παιδιου για μενα πρεπει να ειναι επιλογη των γονιων και οχι εθιμο εκτος αν ειναι ωραιο και θελουν οι γονεις.Βεβαια ολα αυτα περαν του να ειναι γερα που επιθυμουμε ολοι για τα παιδακια μας. Wink

53ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 2:31 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το Μελίνα είναι υπέροχο!! Να την χαίρεσαι!!!!!

54ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 2:51 am

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kalimera se oles mas!!!agaphth trilly to anna maria einai ena kataplhktiko onoma!!!polu kalh epilogh!!!!na xerese tin koroula sou!!!kalh mou mamameli to melina einai ena apo ta agaphmena mou onomata!!!melina...meliiiiii!!!!xaxaxaxa na xereste oles sas ta paidakia sas!!!!!!kalo mesimeri na exoume

55ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 2:52 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirinaki έγραψε:kalimera se oles mas!!!agaphth trilly to anna maria einai ena kataplhktiko onoma!!!polu kalh epilogh!!!!na xerese tin koroula sou!!!kalh mou mamameli to melina einai ena apo ta agaphmena mou onomata!!!melina...meliiiiii!!!!xaxaxaxa na xereste oles sas ta paidakia sas!!!!!!kalo mesimeri na exoume


σε ευχαριστω ειρηνακι μου! κι εσυ με ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου σου ευχομαι!

56ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 3:12 am

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω οταν εμεινα εγκυος ο αντρας μου ελεγα αν ειναι αγορι θα το πουμε Λεοναρδο του μπαμπα του και Ναταλι της μαμας μου αν ειναι κοριτσι επειδη του αρεσουν οχι λογω εθιμου κτλ.
Εγω παλι δεν τα ηθελα με τιποτα ειδικα το Λεοναρδος...
Ηθελα να δωσω ασχετο και το ψαξαμε αρκετα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου καθοταν κανενα ωραιο οταν το φανταζομουν στην κορη μου.
Τελικα την ειπαμε Νατάλια (ετσι φωναζει ο μπαμπας μου και η γιαγια μου την μαμα μου) και μας αρεσει πολυυυυ!!
Το εθιμο το θεωρω ξεπερασμενο και ειδικα αν δεν σου αρεσει το ονομα το θεωρω μεγαλη βλακεια να ζοριζεσε να ονομασεις το παιδι ΣΟΥ οπως σου επιβαλουν, και εμενα η πεθερα ηθελε να βαλουμε το δικο της δευτερο (ιωαννα) αλλα φυσικα δεν δεχτηκα!

57ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 4:50 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν μην με κράξετε....τωρα θα μιλησω σαν μέλλουσα πεθερά...

οκ..μπορω να δεχτω να μην θελεις να βάλεις κανένα όνομα παπουδογιαγιάδων...αυτό σημαίνει όχι πεθερό και πεθερα..αλλά όχι και τους γονείς σου...!!!


όμως να βγάλεις π.χ. την μανα σου και να λες ποτε την πεθερά....ε σορρυ κορίτσια αλλά ειναι άδικο...
και αν σκεφτω ότι κάποτε η νυφη μου θα βγάλει των γονιων της μονο....ε..μεγάλη πουστιτσα!!! θεωρά δεδομένο οτι δεν θα θέλει να έχουμε καλές σχέσεις...απαράδεκτο...

η όλους..η κανέναν!!!

τα άλλα είναι δικαιολογίες και πονηριές!


υ.γ. βέβαια πριν κατηγορήσω τη νύφη θα θεωρούσα μαλ@@κ@ το γιο μου και όποιον άντρα θα δεχόταν κατι τέτοιο..χα

58ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 5:16 am

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa mou kalispera.simfono APOLYTOS mazi sou..exeis apoluto dikio...oute k ego tha afina apekso ta petherika mou k na evgaza ta onomata ton gonion mou..me tipota...k den yparxei logos na se kraksei kanenas exeis apoluto dikio k genika les tis gnomi sou k prepei na einai apolutos sevasth se olous..sto isterografo sou apla sou vgazo to kapelo!!!!! Cool Cool Cool

59ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 7:23 am

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:Λοιπόν μην με κράξετε....τωρα θα μιλησω σαν μέλλουσα πεθερά...

οκ..μπορω να δεχτω να μην θελεις να βάλεις κανένα όνομα παπουδογιαγιάδων...αυτό σημαίνει όχι πεθερό και πεθερα..αλλά όχι και τους γονείς σου...!!!


όμως να βγάλεις π.χ. την μανα σου και να λες ποτε την πεθερά....ε σορρυ κορίτσια αλλά ειναι άδικο...
και αν σκεφτω ότι κάποτε η νυφη μου θα βγάλει των γονιων της μονο....ε..μεγάλη πουστιτσα!!! θεωρά δεδομένο οτι δεν θα θέλει να έχουμε καλές σχέσεις...απαράδεκτο...

η όλους..η κανέναν!!!

τα άλλα είναι δικαιολογίες και πονηριές!


υ.γ. βέβαια πριν κατηγορήσω τη νύφη θα θεωρούσα μαλ@@κ@ το γιο μου και όποιον άντρα θα δεχόταν κατι τέτοιο..χα

εξαρταται απο τα πεθερικα παντα..υπαρχουν πεθερικα που δεν αξιζουν τετοια τιμή που εχουν κανει χιλια δυο τοτε το δικαιολογο.
τωρα αν εχεις καλα πεθερικα τοτε συμφωνω μαζι σου.
Στην δικη μου περιπτωση το ονομα δεν μπηκε για να τιμηση την μανα μου αλλα επειδη μασ αρεσει σαν ονομα κ αυτο ηταν κ επιλογη του αντρα μου κυριως, αυτο τον κανει μαλακα δηλ?

60ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 7:47 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Λοιπόν μην με κράξετε....τωρα θα μιλησω σαν μέλλουσα πεθερά...

οκ..μπορω να δεχτω να μην θελεις να βάλεις κανένα όνομα παπουδογιαγιάδων...αυτό σημαίνει όχι πεθερό και πεθερα..αλλά όχι και τους γονείς σου...!!!


όμως να βγάλεις π.χ. την μανα σου και να λες ποτε την πεθερά....ε σορρυ κορίτσια αλλά ειναι άδικο...
και αν σκεφτω ότι κάποτε η νυφη μου θα βγάλει των γονιων της μονο....ε..μεγάλη πουστιτσα!!! θεωρά δεδομένο οτι δεν θα θέλει να έχουμε καλές σχέσεις...απαράδεκτο...

η όλους..η κανέναν!!!

τα άλλα είναι δικαιολογίες και πονηριές!


υ.γ. βέβαια πριν κατηγορήσω τη νύφη θα θεωρούσα μαλ@@κ@ το γιο μου και όποιον άντρα θα δεχόταν κατι τέτοιο..χα


Τελικά έρχομαι να συμφωνήσω με τον άντρα μου στην άποψή του ότι εμείς οι γυναίκες όταν είμαστε νύφες κατηγορούμε τις πεθερές μας, ενώ ως δια μαγείας όταν γινόμαστε οι ίδιες πεθερές κάνουμε τα ίδια και χειρότερα. Αν ο Θεός μου δώσει παιδιά θα βγάλουν όποιο όνομα θέλουν αυτά στα παιδιά τους. Αν ο γιος μου ή η κόρη μου βγάλουν τα ονόματα των πεθερικών τους θα έχουν τους λόγους τους. Εγώ δε θα έχω καμία δουλειά να ανακατευτώ. Όπως εμένα δε μου αρέσει που υπάρχει αυτό το γελοίο έθιμο δε θέλω να καταπιεστούν και τα παιδιά μου. Τουλάχιστον από την πλευρά μου δε θα γίνει κάτι τέτοιο. Και ο γιος μου δε θα είναι καθόλου μαλάκας αν συμφωνήσει με τη γυναίκα του στο να βγουν οι γονείς της. Ήμαρτον δηλαδή!

61ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 7:58 am

natassa-st-pr

natassa-st-pr
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirinaki έγραψε:to ksero...ela pou stin liksiarxiki praksi gennhshs ths petheras mou egrafe katina!!!oute aikaterinh oute tipota...katina..o antras mou emine vlakas oute kan to iksere...ase ti na po den ksero...

Αν γίνει κατί τέτοιο γιατί δεν μιλάς με την πεθερά σου να το κάνετε Αικατερίνη?

Όταν ήμουν έγκυος στον μικρό μου και περιμέναμε να μάθουμε το φύλο είχα μιλήσει με την πεθερά μου για το όνομα της (βαφτισμένη Μαριγούλα αλλά τη φωνάζουνε Μαρία) και είπαμε να τη βαφτίσουμε Μαρία και το δέχτηκε.

Φαντάζεσαι να το βάφτιζα Μαριγούλα το καημενούλη θα με έβριζε για μια ζωή!

Μετά απο μια συζήτηση με τον άντρα μου είχαμε αποφασίσει να το βαφτίσουμε με τα ονόματα κ των δυο γιαγιάδων δηλ, Μαρία-Σοφία!

Αλλά μας την έκανε ο μικρός κ είχε τελικά πουλάκι οπότε θα το βαφτίσουμε σε 1,5 μήνα Πρόδρομο (το όνομα του πατέρα μου). Ομεγάλος μου έχει το όνομα του πεθερού μου δηλ, Στέφανος.

Πάντως κορίτσια εγώ είμαι υπέρ να βάζουμε τα ονόματα των γονιών μας, αυτοί οι άνθρωποι δίνουν και τη ζωή τους για εμάς, όπως και εμείς για τα παιδιά μας, γιατί να τους στερήσουμε αυτή τη χαρά!

62ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 8:32 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν το όνομα είναι όμορφο ναι να μην τους την στερήσουμε την χαρά. Αλλά βρε καλή μου αν τον μπαμπά σου τον λέγανε πχ Θρασύβουλο θα έβγαζες έτσι το αγοράκι σου? Εγώ αυτό λέω.

Εγώ έχω πάρει και βιβλίο πάντως και θα βρω το πιο όμορφο όνομα στον κόσμο!!!
Και οι γονείς μου συμφωνούν. Και καταλαβαίνουν. Ψάχναμε μαζί το ΣΚ για ονόματα οικογενειακώς και γελάσαμε πολύ!

63ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 9:15 am

chriss


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγω με τον αντρα μου αποφασισαμε να βγαλουμε καποιο ονομα που μασ αρεσει. Ετσι η μικρη μας πηρε το ονομα Αριάνα!!

64ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 10:08 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:Αν το όνομα είναι όμορφο ναι να μην τους την στερήσουμε την χαρά. Αλλά βρε καλή μου αν τον μπαμπά σου τον λέγανε πχ Θρασύβουλο θα έβγαζες έτσι το αγοράκι σου? Εγώ αυτό λέω.

Εγώ έχω πάρει και βιβλίο πάντως και θα βρω το πιο όμορφο όνομα στον κόσμο!!!
Και οι γονείς μου συμφωνούν. Και καταλαβαίνουν. Ψάχναμε μαζί το ΣΚ για ονόματα οικογενειακώς και γελάσαμε πολύ!

Ποιο βιβλίο είναι αυτο που πήρες;;;;Πως σε λένε καλε;

65ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 10:18 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμένα οι γονείς μου μου δώσανε ένα πάρα πολύ σπάνιο όνομα και ιδιαίτερο. με βγάλανε Μαρία. Και με φωνάζουν μαίρη.

είναι ένα βιβλίο με ονόματα από Ιρλανδία (είμαι από εκεί η μισή και είναι και ο καλός μου απο εκεί)

66ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 10:46 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:εμένα οι γονείς μου μου δώσανε ένα πάρα πολύ σπάνιο όνομα και ιδιαίτερο. με βγάλανε Μαρία. Και με φωνάζουν μαίρη.

είναι ένα βιβλίο με ονόματα από Ιρλανδία (είμαι από εκεί η μισή και είναι και ο καλός μου απο εκεί)

Χάρηκα Μαίρη με το σπάνιο όνομα....
Σαν τι ονόματα έχουν εκει στην Ιρλανδία;;;
Εγω γενικώς ψαχνομαι για πολυ σπάνια κ αρχαία ονόματα...Όχι Φίλιππος κτλ...
Και τον γιο μου θα ήθελα κάτι ξεχωριστό αλλα δε μου κάνανε την χάρη.δε πειράζει...Είναι ούτως η άλλως ξεχωριστός για μένα...

67ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 10:58 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:εμένα οι γονείς μου μου δώσανε ένα πάρα πολύ σπάνιο όνομα και ιδιαίτερο. με βγάλανε Μαρία. Και με φωνάζουν μαίρη.

είναι ένα βιβλίο με ονόματα από Ιρλανδία (είμαι από εκεί η μισή και είναι και ο καλός μου απο εκεί)

καλα μιλαμε εχω ερωτευτει τα σαγιοναρακια σας!!!!!!!!!!!!!απο που τα πηρες αν επιτρεπεται?????

68ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 11:13 am

elbar


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμεις μετα απο πολυ κοπο κ επειδη επεμεναν οι γυρω γυρω για χριστιανικο ονομα..καταληξαμε με πολλη χαρα ...
Κ το ονομα αυτου.....Μάξιμος!!! Πως σας φαινεται, κοριτσακια μου?

69ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 1:05 pm

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natassa-st-pr έγραψε:
eirinaki έγραψε:to ksero...ela pou stin liksiarxiki praksi gennhshs ths petheras mou egrafe katina!!!oute aikaterinh oute tipota...katina..o antras mou emine vlakas oute kan to iksere...ase ti na po den ksero...

Αν γίνει κατί τέτοιο γιατί δεν μιλάς με την πεθερά σου να το κάνετε Αικατερίνη?

Όταν ήμουν έγκυος στον μικρό μου και περιμέναμε να μάθουμε το φύλο είχα μιλήσει με την πεθερά μου για το όνομα της (βαφτισμένη Μαριγούλα αλλά τη φωνάζουνε Μαρία) και είπαμε να τη βαφτίσουμε Μαρία και το δέχτηκε.

Φαντάζεσαι να το βάφτιζα Μαριγούλα το καημενούλη θα με έβριζε για μια ζωή!

Μετά απο μια συζήτηση με τον άντρα μου είχαμε αποφασίσει να το βαφτίσουμε με τα ονόματα κ των δυο γιαγιάδων δηλ, Μαρία-Σοφία!

Αλλά μας την έκανε ο μικρός κ είχε τελικά πουλάκι οπότε θα το βαφτίσουμε σε 1,5 μήνα Πρόδρομο (το όνομα του πατέρα μου). Ομεγάλος μου έχει το όνομα του πεθερού μου δηλ, Στέφανος.

Πάντως κορίτσια εγώ είμαι υπέρ να βάζουμε τα ονόματα των γονιών μας, αυτοί οι άνθρωποι δίνουν και τη ζωή τους για εμάς, όπως και εμείς για τα παιδιά μας, γιατί να τους στερήσουμε αυτή τη χαρά!
den kathisame na to suzhthsoume k to afisame!!!!afou to exei krathsei etsi 68 xronia tora tha to allaksei xaxaxaxa!!!
kalh mou elbar to onoma einai katapliktiko!!!!yperoxo maksimos popopo..na sou zeisei to paidaki sou k na kaneis k alla sou euxomai

70ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Δευ Ιουλ 09, 2012 2:24 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομίζω ότι η μπουμπουκίτσα εννοεί ότι δεν πρέπει να βγουν μόνο τα ονόματα του ενός σογιού σε όλα τα παιδιά και όχι του άλλου, όχι ότι αν κάποιος έχει μόνο ένα παιδί δεν πρέπει να το ονοματίσει από την οικογένεια της μητέρας. Μάλλον το πρόβλημα είναι ατάκες του στυλ "σιγά μη βγάλω την πεθερά μου, τη μάνα μου θα βγάλω"... και συμφωνώ, αν το όνομα είναι ανεκτό και οι σ΄χεσεις καλές, είτε βγάζεις και από τις δύο πλευρές όταν γίνεται είτε από καμία.

71ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Τρι Ιουλ 10, 2012 12:07 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:εμένα οι γονείς μου μου δώσανε ένα πάρα πολύ σπάνιο όνομα και ιδιαίτερο. με βγάλανε Μαρία. Και με φωνάζουν μαίρη.

είναι ένα βιβλίο με ονόματα από Ιρλανδία (είμαι από εκεί η μισή και είναι και ο καλός μου απο εκεί)

Χάρηκα Μαίρη με το σπάνιο όνομα....
Σαν τι ονόματα έχουν εκει στην Ιρλανδία;;;
Εγω γενικώς ψαχνομαι για πολυ σπάνια κ αρχαία ονόματα...Όχι Φίλιππος κτλ...
Και τον γιο μου θα ήθελα κάτι ξεχωριστό αλλα δε μου κάνανε την χάρη.δε πειράζει...Είναι ούτως η άλλως ξεχωριστός για μένα...


χι χι χι είδες το σπάνιο??¨οντως τα αρχαία τα σπάνια είναι τα πιο ωραία.
Εχω καταμπερδευτεί με τα ονόματα έχει άπειρα το βιβλίο και το emily μου αρέσει και πολλά άλλα. θα δούμε!!!

72ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Τρι Ιουλ 10, 2012 12:08 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:εμένα οι γονείς μου μου δώσανε ένα πάρα πολύ σπάνιο όνομα και ιδιαίτερο. με βγάλανε Μαρία. Και με φωνάζουν μαίρη.

είναι ένα βιβλίο με ονόματα από Ιρλανδία (είμαι από εκεί η μισή και είναι και ο καλός μου απο εκεί)

καλα μιλαμε εχω ερωτευτει τα σαγιοναρακια σας!!!!!!!!!!!!!απο που τα πηρες αν επιτρεπεται?????


Αυτα τα βρήκα στο ιντερνετ αλλά μου έπλεξε ίδια η μαμά μου!!!

73ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Τρι Ιουλ 10, 2012 12:14 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπουμπουκιτσα εγω ειμαι της γνωμης οτι αν οι γονεις δεν το αξιζουν γιατι να τους τιμησουμε? απο πονηρια η΄για να το παιξουμες καλες και σωστες νυφες? δεν την εχω εγω αυτη τη λογικη καθολου. κι ουτε και τετοιο ζορι τραβαω επισης.

74ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Τρι Ιουλ 10, 2012 12:34 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα συμφωνήσω!! Εμάς τα πεθερικά μου δεν μας έχουν βοηθήσει ποτέ και σε τίποτα. Και άσε με εμένα δεν είχαν και υποχρέωση. ούτε τον καλό μου. Γιατί να τους τιμήσω?

Οι γονείς μου από την άλλη που ειναι πάντα πλαι μας ναι μεν θα ήθελα να τους τιμήσω αλλα ο αδελφος μου έχει βγάλει την μαμά μου (ελεος ολα τα ξεδέλφια να ΄έχουν το ίδιο όνομα) κ το όνομα του μπαμπά μου είναι απάισιο!!

Αρα δεν βγάζω κανέναν!!

75ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΟΝΟΜΑΤΑ για τα μπεμπέ Τρι Ιουλ 10, 2012 7:57 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:εμένα οι γονείς μου μου δώσανε ένα πάρα πολύ σπάνιο όνομα και ιδιαίτερο. με βγάλανε Μαρία. Και με φωνάζουν μαίρη.

είναι ένα βιβλίο με ονόματα από Ιρλανδία (είμαι από εκεί η μισή και είναι και ο καλός μου απο εκεί)

καλα μιλαμε εχω ερωτευτει τα σαγιοναρακια σας!!!!!!!!!!!!!απο που τα πηρες αν επιτρεπεται?????


Αυτα τα βρήκα στο ιντερνετ αλλά μου έπλεξε ίδια η μαμά μου!!!

εχεις καποιο λινκ?τωρα ειδα την απαντηση σου και σου εχω στειλει και πμ!συγγνωμη αν σε ζαλιζω!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις