Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
97 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 97 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Δίλημμα στη σχέση μου Empty Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 10:48 am

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bluebird στις Κυρ Ιαν 27, 2013 7:47 am, 1 φορά

2Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 10:56 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπερα. Δεν καταλαβαινω κατι. Στα 5 χρονια σχεσης δεν εδειξε τετοια σημαδια? Ο γαμος ειναι το προβλημα του? Δεν μπορεις να βγαινεις επειδη θα φορας βερα? Δηλαδη ως τωρα "σου το επιτρεπει"?

3Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 11:27 am

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ?ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΤΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ.

4Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 11:53 am

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bluebird στις Κυρ Ιαν 27, 2013 7:48 am, 1 φορά

5Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 12:11 pm

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bluebird στις Κυρ Ιαν 27, 2013 7:48 am, 1 φορά

6Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 12:15 pm

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ!ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ!

7Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 12:19 pm

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bluebird έγραψε:Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, με αιφνυδίασε αυτό το σκηνικό από χτες και έχω καταστεναχωρεθεί, έκλαψα, χτυπήθηκα γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω. Είμαι σε δίλημμα, γιατί μπορεί να ακούγεται αυταρχικό και απόλυτο αυτό που είπε αλλά δεν είναι αυταρχικό και απόλυτο άτομο, τουλάχιστον δεν ήταν αυτά τα χρόνια που είμαστε μαζί. Οπότε από την μία σκέφτομαι "ε εντάξει.. στην πράξη θα είναι πιο ελεύθερα και πιο ελαστικά τα πράγματα απ' ό,τι τα παρουσίασε", αλλά από την άλλη λέω.. "κι αν όντως γίνουν ακριβώς έτσι; αξίζει;"

Και στην περίπτωση που εγώ δεν πρέπει να δεχτώ κάτι τέτοιο ή να προσαρμοστώ σε αυτές τις συνθήκες... πώς πετάς τα 5 καλύτερα χρόνια της ζωής σου στα σκουπίδια έτσι απλά, με μια κλωτσιά;

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΑΝ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΖΩΗ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕ ΑΝΑΛΟΓΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ.

8Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 12:35 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια καλησπέρα! Λοιπόν, θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Συζήτησέ το μαζί του ξανά , αλλά αν εμμένει στις απόψεις του, σκέψου πολύ καλά αν θες να προχωρήσεις. Ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται τον προσωπικό του χρόνο και χώρο. Έχω περάσει από τέτοια φάση, σχέση ήταν, όχι γάμος και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ήταν πολύ δύσκολα. Στην αρχή αυτή η αποκλειστικότητα γοητεύει, στη συνέχεια όμως κουράζει. Στο τέλος δεν είχαμε τίποτα να πούμε και τρωγώμασταν με τα ρούχα μας. Χωρίσαμε τελικά κι εγώ ψαχνόμουν γιατί είχα αποξενωθεί από όλους. Η έλλειψη προσωπικού χρόνου και η καταπίεση οδηγεί στον χωρισμό. Γι αυτό σκέψου καλά αν μπορείς να αντέξεις μια τέτοια κατάσταση για μια ζωή

9Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 12:41 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να σου πω επίσης ότι ήταν μεν σχέση, αλλά τον τελευταίο χρόνο μέναμε μαζί. Εκεί ήταν που φάγωνόμασταν, στο τέλος

10Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 12:55 pm

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σε καμία περίπτωση μην συμβιβαστείς με αυτά που θέλει.Δεν μιλάμε για 1-2 χρόνια αλλά για μια ολόκληρη ζωή.Πιστεύεις ότι μπορείς να αντέξεις όλη σου την ζωή να την ζήσεις έτσι όπως ο σύντροφος σου θέλει?Δεν νομίζω άνθρωπος είσαι.Συζήτησε το μαζί του και αν δεν κάνει πίσω τελείωσε το μαζί του.Καλύτερα να πετάξεις 5 ευτυχισμένα χρόνια παρά μια ολόκληρη ζωή.Και αν σου ακούγεται δύσκολο να χωρίσεις τότε πρέπει να αναλογιστείς πόσο δύσκολο θα είναι να περάσεις την ζωή σου με κάποιον που θα καταπιέζει τις φυσικές ανάγκες σου.

11Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 1:16 pm

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σας κορίτσια! συμφωνώ με της κοπέλες που λένε ότι πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς και να ξαναμιλήσεις μαζι του γιατι ο κάθε άνθρωπως θέλει να έχει δίπλα του τον σύζυγό του αλλα και τους φίλους του δεν είναι νορμάλ κατάσταση να μην μπορείς να πας για ένα καφε με μια φίλη, για ψώνια κτλ αυτο το πράμα και να το δεχτείς στο τέλος θα έρθει μπουμεράνγ και θα είναι ότι χειρότερο και αντι 5 χρόνια που θα πετάξεις απλα θα είναι 6-7 ή και 10 αναλόγος αρα γνώμη μου είναι να κάτσεις να σκεφτείς και να μιλήσεις μαζί του γιατι απο την στιγμή που τώρα που ήσαστε σε σχέση και δεν έχει πρόβλημα που βγαίνεις τι θα αλλάξει με το που θα βάλετε βέρα!!! Τι είναι αυτο που τον φοβίζει μήπως ο τρόπος που μεγάλωσε, μήπως είχε καμιά άσχημη εμπειρεία παλια και του έμεινε φόβος, εσυ που ξέρεις τα κουμπιά του κάθησε και μιλησε του και ελπίζω να αλλάξει γνώμη γιατι κοριτσάκι μου με αυτούς τους όρους δεν σας βλέπω καλά είναι καταστάσεις σίγουρα όχι του εικοστού αιώνα!!! και είμαι σίγουρι ότι κάτι τον φοβίζει ή τον προβληματίζει!!!
Ελπίζω να πάνε όλα καλα γιατι όντως 5 χρόνια είναι κρίμα αλλα πιο κρίμα είναι να προσθέσεις ακόμα!!!

12Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 1:24 pm

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπερα ειναι πολυ δυσκολο θεμα αυτο ..εγω θα κλεισω με τον αντρα μ σε λιγες μερες 7 χρονια γαμου κ εχουμε διαφορα ηλικιας 15 χρονια...εμεις παντρευτικαμε μετα απο 2 χρονια σχεση εμεινα εγκυος κ γιναν ολα πολυ γρηγορα ..μετα αφου γεννησα την κορη μ αρχισε να ζηλευει αρκετα οταν ηθελα να βγω εβλεπε την δυσαρεσκια του δεν τ αρεσε κ ετσι εκανα πισω ..βεβαια οσο περνουσε ο καιρος κ απομακρυνομουν απο τ φιλες μου καπου κ εγω πνιγομουν μεχρι π ξεσπασα του ειπα πως νιωθω καταπιεση κ γενικα εγινε συζητηση πολων ωρων ...μ ειπε τ ακριβως φοβαται αν εγω βγω με την φιλη μου ποιο λογο δεν με εμπιστευετε ...αν πραγματικα σε αγαπαει θα σεβαστη τ θελω σου..για μενα μην το κανεις θα καταπιεστης πολυ θα κλειστεις πολυ στον εαυτο σου κατσε μιλα του αν σαγαπαει αληθεινα θα κανει πισω..ο δικος μ εκανε πισω κ καταλαβε πως κ εγω εχω αναγκη να περναω χρονο μ τ φιλες μου...

13Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 2:05 pm

Astarte

Astarte
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι εντελώς παράλογος. Μην τον χωρίσεις, αλλά μην τον παντρευτείς μέχρι να αλλάξει στάση. Θέσε και εσύ τα όριά σου.

14Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 9:55 pm

zetoyla

zetoyla
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αυτες οι σχεσεις ειναι πολύ δυσκολες πραγματικά. Εφοσον εσυ δεν εισαι διατεθειμενη να κλειστεις στο σπιτι και να κανεις την νοικοκυρουλα δεν θα μπορεσεις ουτε μετα και αντε πες οτι στην αρχη κανεις μια υποχωρηση και υπομονη ολα αυτα θα μαζευονται και καποια στιγμη θα γινει το μεγαλο μπαμ. ΓΙ αυτο πιστευω οτι πρεπει απο πριν να ξεκαθαρισετε τα πραγματα πριν προχωρησετε σε κατι σοβαρο. Ισως αν του μιλαγες ηρεμα και του εξηγουσες και του ελεγες οτι κοιταξε να δεις εγω σ αγαπαω σε λατρευω και θελω να συνεχισουμε μαζι αλλα μ αυτους τους ορους δεν θα μπορεσω να σ ακολουθησω και ειτε θα χωρισουμε απο τωρα ηρεμα και ομορφα οπως ειναι και η μεχρι τωρα σχεση μας η που θα μου υποσχεθεις απο τωρα οτι θα αλλαξεις τροπο σκεψης και οτι μετα τον γαμο θα παραμεινεις ιδιος οπως μεχρι τωρα και δεν θα μεταμορφωθεις σ ενα ζηλιαρικο και αυταρχικό ανθρωπο. Εμεις με τον αντρα μου ειχαμε επισης 5 χρονια σχεσης ε στην αρχη παρατηρουσε και τον τροπο που ντυνομουν και αν εβαφα τα νυχια μου η αν φορουσα αλυσιδα στο ποδι η οτιδήποτε μα και το τελευταιο. Ε ειπα θα κανω υπομονή και θα τον φερω χωρις καβγαδες και φασαριες στα νερά μου. Τωρα ειμαστε 7 χρονια παντρεμενοι δηλ 12 ολα μαζί και ειμαστε μια χαρά. Και την βολτα μου για καφέ με τις φιλες μου θα πάω και για το μπανιο μου παλι με τις φιλες μου και τα παιδια μας και για τα ψώνια μου και παντου απλα εχω κανει συμβιβασμό κι εγω που μιλάω και δεν βγαινω βραδυ για ποτό μονη γιατι βγαινουμε μαζί και παιρνάμε καλύτερα. Αν βεβαια θελω να παω καπου με τις κοπελες πχ να δουμε καμια συναυλια τωρα το καλοκαιρι η κατι τετοιο παμε και κραταει και τα παιδια. Και ολα αυτα χωρις καβγάδες. Και να πω οτι κι εμενα εχει πολυ αστατο ωραριο και δουλευει απιστευτες ωρες αλλα και μαζι θα βγουμε μολις μπορεσουμε αλλα κι εκεινος θα παει με τους φιλους του

15Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 10:37 pm

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοπέλα μου, θα μπορούσες αλήθεια να ζήσεις έτσι; να μη βγαίνεις, να μη μιλάς, να μη δουλεύεις. Γιατί κι αυτά θα έρθουν με το χρόνο. Προσπάθησε να του εξηγήσεις ότι μπορεί να τα κάνει αυτά για να μη χωρίσετε, όπως λέει, αλλά αυτό ακριβώς θα γίνει αν νιώσεις να πνίγεσαι και να καταπιέζεσαι. Γιατί το κλουβί, ακόμη και χρυσό, είναι πάντα κλουβί και κανένας δε θέλει να μένει μέσα.

16Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 10:40 pm

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Astarte έγραψε:Είναι εντελώς παράλογος. Μην τον χωρίσεις, αλλά μην τον παντρευτείς μέχρι να αλλάξει στάση. Θέσε και εσύ τα όριά σου.

Αυτό ακριβώς είναι που θέλει ο καλός σου. Να ΜΗΝ παντρευτείτε!
Δεν μου ακούγεται λογικό ένας άντρας να είναι οκ και να μην ζηλέυει στην σχέση του και μέσα σε ένα απόγευμα και επειδή θα λέγεται παντρεμένος να αλλάξει τόοοοοοσο πολύ. Και τι δηλαδή τώρα που είστε σε σχέση δεν τον χαλάει να πας για καφεδάκι,ενώ μετά θα είσαι η κυρία κουκουβίκου και πρέπει να είσαι με την μπούργα?!
Κάνε του συζήτηση αν θέλει να παντρευτεί και αν επιμένει να μην αλλάζει στάση, κρίνε μόνη σου τι θα κάνεις.
Με κάθε φιλική διάθεση
Very Happy

17Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Δευ Ιουλ 16, 2012 11:53 pm

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αποφαση να παντρευτειτε ειναι κοινηή καποιου περισσοτερο απο τον αλλον?
μου φαινετε οτι δεν θελει ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΤΕ και πεταει βομβες.
Αλλιως αν θελει και θελει και αυτα που θελει θα ελεγα οσο και να χτυπιεσε να μην δεχτεις ..

18Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 3:20 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πιστεύω πως αν πραγματικά σε αγαπάει ,,και θέλει να είσαστε για παντα μαζί..αυτό θα φαίνεται...

προφανώσ αυτά δεν είναι δικά του λόγια ..αλλα τησ πεθερασ ,,των αδερφων του κλπ...που αρχιζουν να αισθάνονται ότι τον ΄΄χανουν΄΄...παράλογο μεν..αλλα έτσι συμβαίνει πάντα!!

εγώ δεν νομίζω ότι αν όλα ειναι καλά είναι λόγογς να χωρίσεις...

αυτά που λεει σιγουρα δεν τα έχει σκεφτεί μόνος ...και εκει παει αναγκαστικά μια σχεση - γαμος αν κανεις οικογενεια και παιδια...
ετσι και αλλιως δεν θα εχεις το χρονο να βαγινεις οπως τωρα αμα κανεις παιδια...δεν θα ''ταιριαζεις'' πια με όλες σου τις φιλες.....αναγκαστικα θα στραφεις σε αυτες που εξισου θα έχουν οικογένεια...
όλα αυτά που λεει θα γινουναναγκαστικα με το χρόνο..

οχι οτι δεν θα μπορείς να πας για καφε με μια φιλη...

εγω πιστευω πως πρέπει να τον καθυσηχάσεις...ισως αισθανεται καποια ανασφαλεια επειδη σε περναει και 10 χρονια...

ισως σκεφτεται πιο ωριμα..οτι οταν αρχισουν οι τριβες του εγγαμου βιου..και εμφανιστουν μικροπροβληματακια..(που ειναι αναμενομενα και μεσα στο προγραμμα) το να εχεις δικες σου παρεες και να βγαινεις μονη μπορει να σε οδηγησει αλλου...ακόμη και σε κάποιον άλλο...

εχουν συμβεί και αυτα...

ηρεμησε τον αρχικα!!

δεν νομιζω να μην θελει να παντρευτει...αυτα που λεει ειναι αγχοι που του εχουν βαλει αλλοι..αφορουν το μελλον ..γιαυτο εσενε σε ξενιζουν τελειως τωρα...


ισως αν εχεις ...η αν ειχες και εσυ μεγαλα αδερφια παντρεμενα χρονια ..με παιδια κλπ...να μπορουσες να καταλαβεις τι μαλλον του εχουν πει...

19Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 3:27 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω ειμαι 9.5 χρονια μαζι με τον αντρα μου στην αρχη της σχεσης δεν ηθελε να βγαινω μονη μου και με καταπιεζε γιατι μου λογο ζηλειας γιατι μου ελεγε εισαι πολυ ομορφη και ολοι σε κοιτανε και τετοια φοβοταν μην βρω κανενας αλλον ο χαζουλης μου αλλα με τον τροπο μου τον εφερα εκει που ηθελα εγω τι να ικανω δηλαδη τις ωρες που λειπει στην δουλεια να καθομαι σπιτι ολη μερα παιρνω τα παιδια μου τις φιλες μου και παμε για καφεδακι η βολτιτσες αφηστε τωρα που του λεω παμε να ψωνισω στα μαγαζια και επειδη ειναι κουρασμενος απο την δουλεια παω μονη μου πλεον

20Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 3:28 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προς το να μην θέλει να παντρευτείτε μου φαίνεται κι εμένα. Τι δηλαδή ξαφνικά με το που θα μπει η βέρα στο δεξί θα αρχίσεις να τραβιέσαι με τον έναν και με τον άλλον όταν θα βγαίνεις με τις φίλες σου ενώ τώρα δεν το κάνεις? Προφανώς γνωρίζει ότι καμία σύγχρονη γυναίκα δεν θα το δεχτεί οπότε είναι ο καλύτερος τρόπος για να σε κάνει να ξεχάσεις την ιδέα του γάμου και στην τελική να σου ρίξει και την ευθύνη εσένα λέγοντάς σου "εγώ θέλω εσύ δεν δέχεσαι" και λοιπά. Για ξανασκέψου το λιγάκι..Φαντάσου λίγο την ζωή σου σε μερικά χρόνια και αν αυτή η εικόνα σου κάνει... οκ αν όχι... προλαβαίνεις να φύγεις...

21Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 3:40 am

Νινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σκέψου το πολύ καλά πριν κάνεις το βήμα με αυτόν τον άνθρωπο. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που μετά από τόσα χρόνια σχέσης (πέντε χρόνια δεν είναι λίγα) και μάλιστα σε ηλικία που θα μπορούσατε θεωρητικά να είχατε ήδη κάνει την οικογένειά σας. Τόσα χρόνια πώς ήταν το μοτίβο της σχέσης σας; Γιατί αυτό πρέπει ετσιθελικά να αλλαξει από δω και έπειτα με έναν γάμο; Σίγουρα αλλάζουν οι υποχρεώσεις, μπορεί να μην προλαβαίνεις να ανασάνεις όταν θα παντρευτείτε και θα κάνετε οικογένεια και συνεπώς αντίο καφέδες και φίλες. Άλλο όμως να μην προλαβαίνεις και άλλο να στο επιβάλλει ο άλλος. Και σίγουρα μια λογική γυναίκα δεν παρατάει τον άντρα της και τρέχει κα΄θε βράδυ σε μαγαζιά με φίλες, αλλά αν τύχει ρε παιδιά μια γιορτή , μια μάζωξη απλή να μην μπορείς να πεταχτείς να πεις και μια άλλη κουβέντα βρε αδερφέ; Τον θεωρώ υπερβολικό. Και κακώς που δεν σου τα ξεκαθάρισε από την αρχή αρχή της σχέσης σας.

22Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 3:49 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Astarte έγραψε:Είναι εντελώς παράλογος. Μην τον χωρίσεις, αλλά μην τον παντρευτείς μέχρι να αλλάξει στάση. Θέσε και εσύ τα όριά σου.
συμφωνω

23Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 6:52 pm

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
bou-boukitsa έγραψε:Εγώ πιστεύω πως αν πραγματικά σε αγαπάει ,,και θέλει να είσαστε για παντα μαζί..αυτό θα φαίνεται...

προφανώσ αυτά δεν είναι δικά του λόγια ..αλλα τησ πεθερασ ,,των αδερφων του κλπ...που αρχιζουν να αισθάνονται ότι τον ΄΄χανουν΄΄...παράλογο μεν..αλλα έτσι συμβαίνει πάντα!!

εγώ δεν νομίζω ότι αν όλα ειναι καλά είναι λόγογς να χωρίσεις...

αυτά που λεει σιγουρα δεν τα έχει σκεφτεί μόνος ...και εκει παει αναγκαστικά μια σχεση - γαμος αν κανεις οικογενεια και παιδια...
ετσι και αλλιως δεν θα εχεις το χρονο να βαγινεις οπως τωρα αμα κανεις παιδια...δεν θα ''ταιριαζεις'' πια με όλες σου τις φιλες.....αναγκαστικα θα στραφεις σε αυτες που εξισου θα έχουν οικογένεια...
όλα αυτά που λεει θα γινουναναγκαστικα με το χρόνο..

οχι οτι δεν θα μπορείς να πας για καφε με μια φιλη...

εγω πιστευω πως πρέπει να τον καθυσηχάσεις...ισως αισθανεται καποια ανασφαλεια επειδη σε περναει και 10 χρονια...

ισως σκεφτεται πιο ωριμα..οτι οταν αρχισουν οι τριβες του εγγαμου βιου..και εμφανιστουν μικροπροβληματακια..(που ειναι αναμενομενα και μεσα στο προγραμμα) το να εχεις δικες σου παρεες και να βγαινεις μονη μπορει να σε οδηγησει αλλου...ακόμη και σε κάποιον άλλο...

εχουν συμβεί και αυτα...

ηρεμησε τον αρχικα!!

δεν νομιζω να μην θελει να παντρευτει...αυτα που λεει ειναι αγχοι που του εχουν βαλει αλλοι..αφορουν το μελλον ..γιαυτο εσενε σε ξενιζουν τελειως τωρα...


ισως αν εχεις ...η αν ειχες και εσυ μεγαλα αδερφια παντρεμενα χρονια ..με παιδια κλπ...να μπορουσες να καταλαβεις τι μαλλον του εχουν πει...


bou-boukitsa

Όντως!!! Τον ρώτησα τι ακριβώς φοβάται ότι θα γίνει και πώς στα κομμάτια μπορούν οι φίλες/οι και οι παρέες που έχουμε τώρα να απειλήσουν τον γάμο μας μετέπειτα, και μου είπε πως για όποιο μικρό προβληματάκι δημιουργείται εάν πηγαίνουμε στους φίλους/ες να τα λέμε τότε θα υπάρχει άσχημη κατάληξη γιατί θα τσακωνόμαστε γι' αυτά που θα υποστηρίζουν οι φίλοι μας. Απ' ό,τι κατάλαβα φοβάται την εκδοχή του όταν έχουμε κάποια διαφωνία μεταξύ μας οι φίλοι να ανάβουν "φυτιλιές" με τις γνώμες και τις συμβουλές τους (; ). Ότι έχει συμβεί και στους γονείς και στις αδερφές του αυτό και ότι αντιμετώπιζαν προβλήματα με το γάμο τους εξαιτίας αυτού. Λέει ότι δε θέλει να συμβεί και στον ίδιο, και γι'αυτό θέλει να βγαίνουμε ως ζευγάρι είτε μόνοι μας είτε με άλλα ζευγάρια, ή να πηγαίνουμε στους φίλους του και στις φίλες μου μαζί.

Επίσης, να σημειώσω ότι αυτή τη στιγμή δεν έχω φίλες στην Ελλάδα, μόνο μία-δυο γνωστές, γιατί σπούδασα στο εξωτερικό και όλες μου οι φίλες είναι εκεί και μάλιστα έχει γνωρίσει και μερικές από αυτές. Όταν τον ρώτησα γι'αυτές μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα εάν έρθουν Ελλάδα ποτέ να με επισκεφτούν (πράγμα πολύ πιθανό), να τις βλέπω, να βγαίνουμε κτλ. Πάλι καλά που είχε θετική στάση σε αυτό, ειδάλλως θα έχανα πάσα ιδέα.

24Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 7:20 pm

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kefi έγραψε:Κοπέλα μου, θα μπορούσες αλήθεια να ζήσεις έτσι; να μη βγαίνεις, να μη μιλάς, να μη δουλεύεις. Γιατί κι αυτά θα έρθουν με το χρόνο. Προσπάθησε να του εξηγήσεις ότι μπορεί να τα κάνει αυτά για να μη χωρίσετε, όπως λέει, αλλά αυτό ακριβώς θα γίνει αν νιώσεις να πνίγεσαι και να καταπιέζεσαι. Γιατί το κλουβί, ακόμη και χρυσό, είναι πάντα κλουβί και κανένας δε θέλει να μένει μέσα.

Ε όχι, είπαμε. Δουλεύω και ποτέ δε στάθηκε εμπόδιο στη δουλειά μου, ίσα-ίσα που με στηρίζει μέχρι να κάνω κι εγώ τα χαρτιά μου για δουλειά στο εξωτερικό. (Και οι δύο θέλουμε να φύγουμε για εξωτερικό και να μείνουμε μόνιμα εκεί.) Επίσης, απ'όσο τον ξέρω, δεν έχει και τις καλύτερες εντυπώσεις για τις συζύγους που ενώ δεν έχουν παιδιά είναι άεργες και δε δουλεύουν εξ επιλογής και κάθονται στο σπίτι ή ασχολούνται με τα οικιακά. Είμαι σίγουρη πως δε θα' θελε, ούτε εγώ θα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο (ακόμα κι αν είχαμε παιδιά!).

Όσον αφορά αυτό που είπες και έχω βάλει κι εγώ σε bold, του το είχα πει στον αρχικό καυγά μας, αλλά τα νεύρα ήταν τόσο τσιτωμένα -και τα δικά μου και τα δικά του- που δε νομίζω να το συνειδητοποίησε.

25Δίλημμα στη σχέση μου Empty Απ: Δίλημμα στη σχέση μου Τρι Ιουλ 17, 2012 7:36 pm

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mamavivo έγραψε:Η αποφαση να παντρευτειτε ειναι κοινηή καποιου περισσοτερο απο τον αλλον?
μου φαινετε οτι δεν θελει ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΤΕ και πεταει βομβες.
Αλλιως αν θελει και θελει και αυτα που θελει θα ελεγα οσο και να χτυπιεσε να μην δεχτεις ..

Είναι εύλογη παρατήρηση αυτή, αλλά δεν ισχύει. Η απόφαση είναι κοινή, αλλά νομίζω ότι εκείνος είναι περισσότερο ανυπόμονος για το γάμο από μένα. Εκείνος ήταν που πρωτομίλησε για γάμο κανα χρόνο πριν, εγώ δεν το είχα αναφέρει ποτέ. Κι αυτό γιατί δεν πιστεύουμε ότι ο γάμος συμβολίζει ή επικυρώνει την αγάπη μας ή τίποτα τέτοιο, το κάνουμε και οι δύο για θρησκευτικο-νομικούς λόγους (για τα κοινωνικά δε με ενδιαφέρει). Εξάλλου αυτή τη στιγμή σαν παντρεμένοι ζούμε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις