Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 1:31 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Ήμασταν από τους τυχερούς που δεν περάσαμε το ζόρι των κολικών, όμως κακά τα ψέματα, πολλοί γονείς έρχονται αντιμέτωποι με το μαρτύριο αυτό.
Όσες έχετε εμπειρία, γράψτε μας εδώ πώς αντιμετωπίσατε τους κολικούς των μικρών σας! Ιδέες, συμβουλές, κόλπα, όλα δεκτά!!

http://www.eimaimama.gr

2Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 1:43 am

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμεις Ολιβια τους περνάμε περιστασιακά... Και ευτυχως ελαφρα!
αυτο που τον ηρεμει ειναι : ενα ζεστο μπάνιο, σιδερωμένα πανάκια ζεστα στην κοιλίτσα, μασαζακι ελαφρί κυκλικο πανω στην κοιλίτσα και φυσικά kinderte της milupa ροφημα βοτάνων ααα και μια βόλτα με το αυτοκίνητο επισης φέρνει αποτέλεσμα!!!! sunny

3Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 1:58 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εμενα κοριτσια οι 40 πρωτες μερες
ηταν μαρτυρικες...εγω πανακια ζεστα εβαζα
και εδωσα και χαμομηλι....
μπανακια ζεστα και τριψιμο στην κοιλιτσα...
ευχομαι κανενα παιδακι να μην περασει τοσους εντονους
κολικους οσο εμεις....πω πω δεν
θελω να τις θυμαμαι αυτες τις μερες..

4Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:03 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΟΛΙΒΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΗΡΕΜΕΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΠΛΩΝΩ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΑΣΑΖ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ . ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΑ ΚΑΙ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ . ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΡΙΔΥΜΑ; !!!!!! afro

5Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:15 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τραγικες στιγμες!
κολοικοι απο 1,5- 2,5 μηνών.
Στην αρχη αλλάξαμε γαλα...τζίφος!
Μετα δοκιμάσαμε χαμομηλι...τζιφος!
οταν γιναμε 2 μηνων, η παιδιατρος μας προτεινε gripe water(βιολογικο)που βοηθαει στην πέψη....λιγο καλύτερα!
Μετά δοκιμάσαμε depon...ακόμα καλύτερα!
Η περιπτωση μας ηταν ήπια, συμφωνα με την παιδίατρο. Υπάρχουν μωράκια που πονάνε 7 ώρες συνεχόμενα.
Δεν ξέρω αν βοήθησαν τα φάρμακα ή απλά είχαν αρχίσει να υποχωρούν μόνοι τους.
Πάντως η αγκαλια ήταν το μοναδικο που μπορούσα να προσφέρω στο μωρο μου και ηρεμούσε εμένα κυρίως.Τώρα πια λέω...μακρυά απο εμας!!!!!!!!!!!

6Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:32 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σε εμένα ο γιατρός μου είχε προτείνει κάποιες σταγόνες (εάν δεν κάνω λάθος λέγονται infakolic)...;όποτε είχαν πονάκια και τους έδινα ηρεμήσουν καταευθείαν...
Αυτό τους προκαλούσε να έχουν είτε αέρια είτε να μπορούν να ρεύονται πιο εύκολα...
Και έτσι περάσαν πολύ πολύ ήρεμα

7Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:38 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iaggelop έγραψε:τραγικες στιγμες!
κολοικοι απο 1,5- 2,5 μηνών.
Στην αρχη αλλάξαμε γαλα...τζίφος!
Μετα δοκιμάσαμε χαμομηλι...τζιφος!
οταν γιναμε 2 μηνων, η παιδιατρος μας προτεινε gripe water(βιολογικο)που βοηθαει στην πέψη....λιγο καλύτερα!
Μετά δοκιμάσαμε depon...ακόμα καλύτερα!
Η περιπτωση μας ηταν ήπια, συμφωνα με την παιδίατρο. Υπάρχουν μωράκια που πονάνε 7 ώρες συνεχόμενα.
Δεν ξέρω αν βοήθησαν τα φάρμακα ή απλά είχαν αρχίσει να υποχωρούν μόνοι τους.
Πάντως η αγκαλια ήταν το μοναδικο που μπορούσα να προσφέρω στο μωρο μου και ηρεμούσε εμένα κυρίως.Τώρα πια λέω...μακρυά απο εμας!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΟΠΟΤΕ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ

8Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:44 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Για όσους δεν το ξέρετε (γιατί εμένα μου φαινόταν απίστευτο) οι κολικοί μπορεί να φτάσουν έως και τους 5 μήνες της ζωής του παιδιού...για αυτό μην καθησυχάζεστε

9Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 5:33 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
iaggelop έγραψε:τραγικες στιγμες!
Η περιπτωση μας ηταν ήπια, συμφωνα με την παιδίατρο. Υπάρχουν μωράκια που πονάνε 7 ώρες συνεχόμενα.

Αχ Παναγια μου....
το τι περασα δεν μπορω να το περιγραψω...
απο τη δευτερη μερα της γεννησης του μεχρι τις 40 μερες ξεκινουσε στις 10 το βραδυ και ησυχαζε (μαλλον απο τη κουραση) στις 5 το πρωι!!!!
Τι γαλατα, τι φαρμακα, τι μαλαξεις ΤΙΠΟΤΑ!! πανικος... ηθελα να βγω στη ταρατσα και να πεσω στο κενο....
μακρια μακρια μακρια!! ευχομαι κανενα παιδακι να μην περασει οσα περασε ο γιος μου με τους κολοικους.

10Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 5:50 am

eirini25

eirini25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εμεις ολιβια ευτυχως δεν περασαμε κολικους απλα εχουμε ωρες ωρες λιγα πονακια αλλα περιστασιακα....και πολυ ηπια πονακια....και μεις ομως χαλαρωνουμε με το μπανακι και με αγκαλιτσα κλασικα.....χι χι χι....

11Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 7:00 am

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ααααχ, έχω γιο και έφαγε μεγάλη πίκρα με τους κολικούς ο καημενούλης, κι εμείς μαζί του!No
Αλλάξαμε γάλα (frisolac comfort), του βάζαμε χαμομηλάκι το βράδυ, λίγη πιπίλα (η μόνη περίπτωση που την ήθελε) και βόλτες τοποθετημένος στο μάρσιπο. Μετά τον τέταρτο μήνα έστρωσε σιγά σιγά! Laughing

12Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 8:58 am

ekiki

ekiki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΜΑΡΤΥΡΙΟ. ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ. ΤΙ ΚΙΝΤΕΡΝΤΕ, ΤΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ, ΤΙ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΓΑΛΑ, ΤΙ ΦΕΡΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ 10 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΤΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΤΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ, ΤΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ,ΤΙ ΒΑΜΒΑΚΙ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΝ ΒΑΛΑΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ. ΤΣΙΦΟΣ . ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΛΛΟ.

13Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 9:44 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Πρέπει να είναι μεγάλο μανίκι! Ευχαριστώ τη μοίρα που δεν μου τους έστειλε στο δρόμο μου... Και το χειρότερο είναι ότι σκάνε μύτη στην περίοδο της λοχειας, που η γυναίκα είναι σχετικά αγχωμένη, κουρασμένη και πολύ ευαίσθητη!

http://www.eimaimama.gr

14Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 11:12 am

eri


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
βρε κοριτσια εμενα μου δωσε η παιδιαρος το aptamil extra care για τους κολικους...το ξερει καμια σας???δε βλεπω να κανει δουλεια!!!!

15Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 11:25 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eri έγραψε:βρε κοριτσια εμενα μου δωσε η παιδιαρος το aptamil extra care για τους κολικους...το ξερει καμια σας???δε βλεπω να κανει δουλεια!!!!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ . ΕΜΑΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟ NOVALAC AC1 ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ.

16Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 12:08 pm

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
By the way, eixame parei infacolic, alla den to polyxrisimopoiisame kai to kinderte den to goustare o mikros katholou!

17Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:01 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eri έγραψε:βρε κοριτσια εμενα μου δωσε η παιδιαρος το aptamil extra care για τους κολικους...το ξερει καμια σας???δε βλεπω να κανει δουλεια!!!!
το ξερω εγω το ειχαμε παρει αλλα εμεις δεν ειχαμε κολικους τελικα, το απταμιλ γιατι εχω κανει διατριβη σε πολλα γαλατα τα θεωρω καλα και οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω υπαρχουν και οι σταγονες infakolic που βοηθανε πολυ δεν ειναι φαρμακο μην τρομαξετε και ολο το μπουκαλι να πιει ενα παιδι δεν παθαινει τιποτα, απλα βοηθαει στους κολικους και εγω στο γιο μου με αυτο σωθηκα, αυτο μαζι με το γαλατακι θα κανουν δουλεια,

18Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 3:05 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολα τα γαλατα που ειναι για τους κολικους τα ιδια συστατικα εχουν η μαρκα δεν μετραει, εγω απλα με το απταμιλ ειδα διαφορα στη δυσκοιλιοτητα της μικρης σε σχεση με πολλα αλλα γαλατα οπως και στην γκρινια απο την παλινδρομηση που τοτε δεν ξεραμε οτι ειχαμε, ειλικρινα εχω αλλαξει δεκα γαλατα και μονο με αυτη την εταιρεια ειχα δει διαφορα γιαυτο λεω οτι τη θεωρω καλη ασχετα που απο οταν βρηκαμε παλινδρομηση χρησιμοποιω αλλη μαρκα, για να μην παρεξηγηθω

19Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 8:39 pm

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμείς είχαμε κολικούς αλλά ευτυχώς όχι τους πολύ έντονους. Ξεκίνησαμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρίς (8 ημερών!!) και ο γιατρός δεν το πίστευε! Κράτησαν έως 3 1/2 μηνών και μας παίδεψαν. Για 3 Σαββατοκύριακα δεν κοιμηθήκαμε καθόλου γιατί το παιδί κοιμόταν μετά το γάλα και 10' αργότερα πεταγόταν κλαίγοντας. Ευτυχώς τον υπόλοιπο καιρό είχαμε κολικό συγκεκριμένες ώρες 6:00 - 6:30 το απόγευμα, 4:00 - 5:00 τα ξημερώματα και 6-7 το πρωί. Το μόνο που δούλευε (και αυτό όχι πάντα ήταν να την βάζω μπρούμητα στο κρεβάτι δίπλα μου ενώ της χάιδευα την πλατούλα. Φυσικά το μόνο γιατρικό είναι οι βόλτες!!!! εκεί άχνα δεν βγάζουν!!!
Η γιατρός όταν τον 2ο μήνα της ζήτησα κάτι για τους πόνους, μου έδωσε αρχικά το grιpe water το οποίο δεν μας έκανε τίποτα (άλλοι είχαν δει διαφορά) και 15 μέρες μετά μας έδωσε το infacolic το οποίο έδειξε να κάνει δουλειά (πολύ πιο ήπιοι κολικοί) και έγινε τέτοια συνήθεια που η Άννα δεν κοιμόταν αν δεν έπινε τις σταγονίτσες. Μετά το μπάνιο την έπαιρνε ο μπαμπάς της στο σαλόνι και εκεί πίνανε το φαρμακάκι και μετά πιπίλα (η μόνη στιγμή που έπαιρνε πιπίλα από 3 μηνών και μετά). Φτάσαμε σε τέτοιο σημείο αγάπης που παρότι σταμάτησαν οι κολικοί της το συνεχίσαμε μόνο το βράδυ γιατί δεν κοιμόταν! τελικά 5 μηνών έφτυσε το φάρμακο, πέταξε την πιπίλα και τελείωσαν και τα δυο οριστικά!

20Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τετ Μάης 26, 2010 11:54 pm

glikeria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΚΟΜΗ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ!!!! Sad Sad
ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΓΚΡΕΙΠ ΚΑΠΩΣ ΤΖΙΦΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ..
ΜΠΑΝΑΚΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΗΡΕΜΕΙ ΛΙΓΑΚΙ..
Α ΚΑΙ ΑΠΟΡΟΦΗΤΗΡΑΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!!!!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ

21Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Μάης 27, 2010 6:42 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εμεις ταλαιπωρηθηκαμε παρα πολυ
κλαμα με σταματημα αναπνοης και μελανιαζε η κακομοιρα σοκ εγω με το που εκανε το σταματημα αναπνοης
εμας μας βοηθησε πολυ και το τριψιμο με λαδοχαμομηλο
εβραζα λαδι με χαμομηλι το σουρωνα και μολις κρυωνε επαλειψεις στην κοιλια
μου ελεγε χτες μια φιλη οτι αυτη που θηλαζε αποκλειστικα δεν ειχαν κολικους τα παιδια της λετε να παιζει ρολο?

22Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Μάης 27, 2010 6:47 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pana έγραψε:και εμεις ταλαιπωρηθηκαμε παρα πολυ
κλαμα με σταματημα αναπνοης και μελανιαζε η κακομοιρα σοκ εγω με το που εκανε το σταματημα αναπνοης
εμας μας βοηθησε πολυ και το τριψιμο με λαδοχαμομηλο
εβραζα λαδι με χαμομηλι το σουρωνα και μολις κρυωνε επαλειψεις στην κοιλια
μου ελεγε χτες μια φιλη οτι αυτη που θηλαζε αποκλειστικα δεν ειχαν κολικους τα παιδια της λετε να παιζει ρολο?
ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΕΧΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΠΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟΝ ΠΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΕΡΙΑ. Wink

23Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Μάης 27, 2010 6:51 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
faye έγραψε:
pana έγραψε:και εμεις ταλαιπωρηθηκαμε παρα πολυ
κλαμα με σταματημα αναπνοης και μελανιαζε η κακομοιρα σοκ εγω με το που εκανε το σταματημα αναπνοης
εμας μας βοηθησε πολυ και το τριψιμο με λαδοχαμομηλο
εβραζα λαδι με χαμομηλι το σουρωνα και μολις κρυωνε επαλειψεις στην κοιλια
μου ελεγε χτες μια φιλη οτι αυτη που θηλαζε αποκλειστικα δεν ειχαν κολικους τα παιδια της λετε να παιζει ρολο?
ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΕΧΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΠΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟΝ ΠΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΕΡΙΑ. Wink
ναι και εμενα αυτο μου ειπαν οποτε τωρα στον μπεμπη θα προσπαθησω να θηλασω

24Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Μάης 27, 2010 11:35 am

Όλγα

Όλγα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια συγνώμη που θα σας απογοητεύσω, αλλά εγώ θηλάζω αποκλειστικά και όμως η μικρή μου που τώρα είναι 2 μηνών έχει πολύ έντονους κολικούς από 5 ημερών νεογέννητο. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, μα ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τίποτα δεν φαίνεται να την ηρεμεί. Το μόνο που ίσως την έχει βοηθήσει λιγάκι να είναι στο ring sling σε καθιστή θέση.

25Αχ αυτοί οι κολικοί!! Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Μάης 27, 2010 12:22 pm

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΝΤΕ ΡΕ ΣΥ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. Shocked Shocked Shocked

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις