Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Μάης 27, 2010 12:48 pm

xenia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λοιπόν το θέμα κολικοί μας έχει απασχολήσει και "κοψει" στα δύο λίγο πολύ όλους!!
Εγώ αν κ θήλασα 9 μήνες (διέκοψα λόγω επιστροφής στη δουλεία) δε γλυτώσαμε το 40μερο των κολικών!
Διάβασα από πολλές την αντίληψη ότι όσες θηλάζουν δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο θέμα τα ζουζούνια τους...ΛΑΘΟΣ
Έχει να κάνει με τις τροφές που καταναλώνει η μητέρα...συγκεκριμένα τα όσπρια προκαλούν έντονους κολικούς γιατί δημιουργούν αέρια!Οι τροφές ποικίλουν ανάλογα την ευαισθησία και τον οργανισμό της μητέρας!
Ωστόσο εμείς τα βράδυα των κολικών σιδερώναμε πανακια και όπως ήταν ζεστά τα βάζαμε πάνω στην κοιλίτσα χαμηλά και πάνω απτο εσωρουχάκι του για να ηρεμεί...μια άλλη λύση είναι να ρεύεται καλά το μωράκι και αν δεν τα καταφέρνει ξάπλωμα ανάσκελα και δίπλωμα σαν καθισματακι τα ποδαρακια για να φεύγει ο αέρας που υπάρχει στην κοιλίτσα απ'τον πωπάκο του. Χαμομηλάκι ζεστούτσικο....μια τρίτη λύση και η πιο ακραία...nopar σταγόνες!Ένα βράδυ του έδωσα από μία για κάθε κιλό του.Δεν έπιασε τίποτα από τα παραπάνω εκείνο το βράδυ...δυστυχώς...αλλά ο μικρούλης μου ηρέμησε!Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι

27Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Σαβ Μάης 29, 2010 1:05 pm

ekiki

ekiki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μιλουπακι έγραψε:
eri έγραψε:βρε κοριτσια εμενα μου δωσε η παιδιαρος το aptamil extra care για τους κολικους...το ξερει καμια σας???δε βλεπω να κανει δουλεια!!!!
το ξερω εγω το ειχαμε παρει αλλα εμεις δεν ειχαμε κολικους τελικα, το απταμιλ γιατι εχω κανει διατριβη σε πολλα γαλατα τα θεωρω καλα και οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω υπαρχουν και οι σταγονες infakolic που βοηθανε πολυ δεν ειναι φαρμακο μην τρομαξετε και ολο το μπουκαλι να πιει ενα παιδι δεν παθαινει τιποτα, απλα βοηθαει στους κολικους και εγω στο γιο μου με αυτο σωθηκα, αυτο μαζι με το γαλατακι θα κανουν δουλεια,
καλησπερα,
θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΩΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΤΕ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ Κ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ Κ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ Κ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΜΟΝΗ Μ.
ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ, ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ Σ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΣ ΔΩΣΩ.

28Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Σαβ Μάης 29, 2010 11:59 pm

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ekiki αν μιλάς για το infacolic έχει σταγονομετρητή και του το βάζεις στο στόμα αλλά μπορείς και να το βάζεις μέσα στο γάλα. Έχει γεύση πορτοκάλι και μετά την 2η φορά η δικιά μου το περίμενε πως και πως!

29Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Κυρ Μάης 30, 2010 12:18 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το neo gripe water ειναι
βιολογικο οποτε προτιμηστε το
για βρεφη ανω των 2 μηνων,
3 φορες την ημερα απο 5ml
εγω το εβαζα μεσα σε λιγο χαμομηλι σε μπιμπερο

30Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Ιουν 01, 2010 12:49 pm

manoula_x3


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η δικιά μας Αθηνά είχε κολικους μέχρι 9 μηνων!!!! παρατεταμένοι κολικοι μας είπαν οι παιδίατροι!!!!! δεν μπορώ να περιγράψω τι περάσαμε. στον Στεφανάκο δεν αντιμετώπισα κολικούς, ενώ στην Ελμίνα ανακαλύψαμε το infacolic (σταγόνες που βοηθουν στα αέρια) και σωθήκαμε!!!!!!

http://www.kalliope-jewellery.bloqspot.com

31Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Ιουν 01, 2010 8:41 pm

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΧΛΙΑΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣΑΖ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ.ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΑ,ΑΓΟΡΑΣΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ ΤΥΠΟΥ ΗΝ1(ΝΑΝ) ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΑΜΕΣΩΣ.ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΠΡΩΤΗΣ ΒΡΕΦΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.

32Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Ιουν 22, 2010 1:08 am

eleni85

eleni85
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα σε ολεσ τισ μανούλεσ!!!
αχ εχτεσ τι περασαμε!!!!!
ξαφνικα εκει που γελαγε το μωρο μου(50 ημερών) αρχισε να κλαιει τοσο πολύ μα τοσο πολυ...!!! τσίριζε!!!!
μασ ξανα επισαν οι κολικοί..δεν ηξερα τι να κανω..μετα απο κανενα τεταρτο που ειχε κυριολεκτικά ξεραθει στο κλαμα το μωρο, θυμήθυκα οτι είχα διαβασει πωσ μια κοπελα ειχε γραψει εδω στο φόρουμ για τα ζεστα πανακια και ειπα να το δοκιμασω..το μωρο μετα απο πολύ λίγο αρχισε να ηρεμει!!!

33Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Ιουν 22, 2010 2:24 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όλγα μου παρομοιως παρολο που θηλαζω αποκλειστικα ειχαμε κολικους μεχρι τον 5ο μηνα και πολυ εντονους.Μαυρες νυχτες με τιποτα δεν ηρεμουσε παρα μονο με αγκαλια και βολτες στο σαλονι.Επισης του ζεσταινα πανακια και του τα εβαζα στην κοιλιτσα και ασκησουλες φερνοντας τα ποδαρακια του στην κοιλιτσα του,οσο με αφηνε δηλ Crying or Very sad και φυσικα χαλαρωμα της πανας Wink

34Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Ιουλ 01, 2010 1:48 am

ShicShuel

ShicShuel
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όλγα έγραψε:Κορίτσια συγνώμη που θα σας απογοητεύσω, αλλά εγώ θηλάζω αποκλειστικά και όμως η μικρή μου που τώρα είναι 2 μηνών έχει πολύ έντονους κολικούς από 5 ημερών νεογέννητο. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, μα ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τίποτα δεν φαίνεται να την ηρεμεί. Το μόνο που ίσως την έχει βοηθήσει λιγάκι να είναι στο ring sling σε καθιστή θέση.

Κι εγω ακριβως το ιδιο...θηλαζω αποκλειστικα αλλα δεν τα γλιτωνουμε....και καποιες μερες ποναει σερι 6 ωρα... ειναι τωρα 17 ημερων κι εγω κοντευω να τρελαθω οταν κλαιει, νομιζω πως θα σκασει...... εχω ακουσει οτι τα αγορακια πονανε πιο πολυ και για πιο πολυ καιρο...αληθευει??

35Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Ιουλ 01, 2010 3:13 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ShicShuel έγραψε:
Όλγα έγραψε:Κορίτσια συγνώμη που θα σας απογοητεύσω, αλλά εγώ θηλάζω αποκλειστικά και όμως η μικρή μου που τώρα είναι 2 μηνών έχει πολύ έντονους κολικούς από 5 ημερών νεογέννητο. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, μα ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τίποτα δεν φαίνεται να την ηρεμεί. Το μόνο που ίσως την έχει βοηθήσει λιγάκι να είναι στο ring sling σε καθιστή θέση.

Κι εγω ακριβως το ιδιο...θηλαζω αποκλειστικα αλλα δεν τα γλιτωνουμε....και καποιες μερες ποναει σερι 6 ωρα... ειναι τωρα 17 ημερων κι εγω κοντευω να τρελαθω οταν κλαιει, νομιζω πως θα σκασει...... εχω ακουσει οτι τα αγορακια πονανε πιο πολυ και για πιο πολυ καιρο...αληθευει??
ναι???????νομιζα οτι τα κοριτσακια πονανε πιο πολυ
ωχ ωχ τι εχω να τραβηξω σε 2 εβδομαδες

36Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Ιουλ 01, 2010 4:25 am

RoulaK


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Bachiemama έγραψε:ekiki αν μιλάς για το infacolic έχει σταγονομετρητή και του το βάζεις στο στόμα αλλά μπορείς και να το βάζεις μέσα στο γάλα. Έχει γεύση πορτοκάλι και μετά την 2η φορά η δικιά μου το περίμενε πως και πως!



Ekiki θα συμφωνήσω απόλυτα
με την Bachiemama...με το
infacolic ηρεμούσε κ η κορη
μου όταν είχε κολικούς. Μας βοήθησε
πολύ!!!!

37Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Δευ Αυγ 30, 2010 5:33 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για εμάς ήταν μαρτύριο! Έπινε καθημερινά χαμομηλάκι και σιρόπι αλλά το πρόβλημα ήταν μεγάλο.
Να βλέπεις το μικρό σου πλασματάκι να σπαράζει στο κλάμα για ένα ολόκληρο μισάωρο και να μην μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ! Μόνο τον κρατούσα αγκαλίτσα και τον παρηγορούσα. Και αυτός ήθελε μόνο την μαμά του. Με κοιτούσε μεσ' τα μάτια σαν να ικέτευε να τον βοηθήσω και εγώ παρακαλούσα να είχα εγώ κολικούς αντί για αυτόν. Και στο τέλος τον έπαιρνε ο ύπνος από την εξάντληση. Συνέχιζα όμως να τον κρατώ για να του ζεσταίνω την κοιλίτσα και επιπλέον, δεν μου πήγαινε να τον αφήσω κάτω. Ευτυχώς όλα πέρασαν. Τώρα βγάζουμε δόντια αλλά... δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με το πρόβλημα των κολικών!

38Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Δευ Αυγ 30, 2010 9:20 am

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμείς κάναμε τα εξής και ηρέμησε..

1. Γυρισαμε το γάλα σε S-26 Gold που δεν κανει καθόλου αφρό
2. Δίναμε σταγόνες BioGaia
3. Δίναμε Infacolic στα απογευματινά γεύματα
4. Πήραμε φίλτρο νερού (κανάτα - οχι κατι ακριβό) και την χρησιμοποιούσαμε για το γάλα της

39Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Δευ Αυγ 30, 2010 2:06 pm

κατιουλα

κατιουλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το τι περασα με τους κολικους δε λεγεται!10 μηνες εκλαιγα κ γω μαζι με το γιο μου Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Το μονο που ελεγε ο γιατρος ηταν να βαζω στη κοιλια του ενα ζεστο πανακι η να γεμιζω με ζεστο νερο ενα αδειο σαμπουαν κ να το ακουμπαω στη κοιλια του.στα μεγαλα ζορια μου ειχε δωσει τις σταγονες nopar,αλλα τις φοβομουν πολυ,ενα σωρο παρενεργειες εχουν!Και πολλες βολτες με το αμαξι!!!Καλο κουραγιο μανουλες!

40Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Δευ Αυγ 30, 2010 2:50 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το infacolik για μενα ειναι το νουμερο ενα πολυ καλο!!!

41Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Δευ Αυγ 30, 2010 3:10 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsourekaki έγραψε:το neo gripe water ειναι
βιολογικο οποτε προτιμηστε το
για βρεφη ανω των 2 μηνων,
3 φορες την ημερα απο 5ml
εγω το εβαζα μεσα σε λιγο χαμομηλι σε μπιμπερο

πολυ καλο και εγω αυτο εδινα στη κορη μου....

42Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Πεμ Σεπ 02, 2010 11:17 am

eri


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
χαμομηλι μεσα στο γαλα....infacolic!!!ζεστα πανακια στη κοιλιτσα!!!!!εμεις υποφεραμε ως 4 μηνων...

43Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 3:02 am

mikroulaxristos

mikroulaxristos
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια μου θα βαλω τα κλαμματα...δεν μπορω..ολη νυχτα πονουσε,γινοταν κοκκινη,και ενα κλαμα....τοσο δυνατο που φοβομουν μην παθει τιποτα η ελενιτσα μου...ευτυχως ο μπαμπας της ηταν ολη νυχτα μαζι,της εβαζε σαν βατραχακι τα ποδαρακια,την βαζαμε αγκαλιτσα,την χαιδευαμε στη κοιλιτσα και στη πλατουλα... ηρεμουσ ελιγο και μετα παλι εκεινο το κλαμα που μου εσκιζε τη καρδια...μια σταλιτσα ανθρωπακι δεν μπορουσα να την βλεπω ετσι...πηρα τη παιδιατρο και μας εδωσε το gripewater..ελπιζω να κανει δουλεια...ευτυχως βρηκα και στο θεμα εδω που γραφατε για να της κανουμε ζεστο μπανακι..θα της το κανουμε αποψε αν ξαναεχει πονους..ευχαριστω το Θεουλη που ο αντρουλης μου ειναι εκει βραχος,δεν εκλεισε ματι ολη νυχτα..σκεφτειτε οτι εγω κοιμομουν και μολις ηρεμουσε,εκεινος εκει...πανω του κοιμοταν και ηρεμουσε το κοριτσακι μας..ηρεμει εκεινη ηρεμει και εμενα που δεν μπορω να τη βλεπω ετσι..με επιαναν τα κλαμματα,σαν μωρο εκανα...πως βρησκετε δυναμη εκεινη την ωρα???...

44Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 3:07 am

*sandy*


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
TO GRIPEWATER APO TO FARMAKEIO TO AGORAZOYME?EINAI SIGOYRA BIOLOGIKO?

45Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 3:13 am

eri


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
*sandy* έγραψε:TO GRIPEWATER APO TO FARMAKEIO TO AGORAZOYME?EINAI SIGOYRA BIOLOGIKO?
ναι πο το φαρμακειο..μην στεναχωριεσαι,υπομονη!!η αγκαλιτσα σου ειναι οτι χρειαζεται η μικρη την ωρα που ποναει...ξερεις τι εχω τραβηξει???οταη την εχεις αγκαλια να ακουμπαει η κοιλια της πανω στη δικια σου,χαμηλο φωτισμο και να της μιλας χαμολοφωνα..και ολα θα πανε καλυτερα...

46Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 7:57 am

mikroulaxristos

mikroulaxristos
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αχ ερη μου σε ευχαριστω για το κουραγιο,ειμαι τοσο αγχωμενη,οσο βλεπω που βραδιαζει τρεμω...

47Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 8:39 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πώς μπορώ να βοηθήσω το μωρό μου όταν έχει κολικούς;
Η πρόγνωση των κολικών βρεφών είναι καλή και τα περισσότερα νεογνά μειώνουν ή σταματούν τους κολικούς γύρω στον τρίτο μήνα. Ωστόσο για να αντιμετωπίσουμε τους κολικούς μπορούμε να δοκιμάσουμε τα παρακάτω:
-Κρατάμε το μωρό όρθιο στην αγκαλιά μας με τα πόδια του μαζεμένα στην κοιλιά του.
-Δοκιμάζουμε απαλή μουσική την ώρα που το κρατάμε αγκαλιά ή όταν το αφήνουμε στο δωμάτιό του.
-Ξαπλώνουμε το μωρό μπρούμυτα στα πόδια μας και τρίβουμε την πλάτη του.
-Δοκιμάζουμε ένα ζεστό μπάνιο ή την τοποθέτηση ζεστών επιθεμάτων στην κοιλιά του για μερικά λεπτά.
-Κάνουμε μια βόλτα με το καρότσι ή καλύτερα με το αυτοκίνητο. Το μωρό μπορεί να ανακουφιστεί με τους κραδασμούς στο αυτοκίνητο ή και να κοιμηθεί.
-Αν υπάρχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας και το νεογνό έχει να αφοδεύσει για 3 ημέρες ή περισσότερο, μπορούμε να το βοηθήσουμε με υπόθετα γλυκερίνης ή κλυσματάκια για νεογνά.
-Πριν από όλα τα παραπάνω θα πρέπει να έχουμε αποκλείσει κάποιο άλλο πρόβλημα του μωρού όπως πείνα, αλλαγή πάνας, κρύο, ζέστη.
-Αν επίσης μας προβληματίζει κάτι ή θεωρούμε ότι μπορεί να υπάρχει και άλλο πρόβλημα, επικοινωνούμε με την μαία ή τον παιδίατρό μας.

48Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 8:40 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ Ν Α ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑς ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ I love you

49Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 9:49 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και ξαφνικα μολις πηγε 2 ,μηνων αρχισαν τα οργανα καθε μα καθε βραδυ 7 με 9 ουρλιαζει το ινφακολικ δεν μας βοηθησε παρα πολυ
ουτε με το αμαξι δεν σταματαει ουτε με τιποτα
ουτε τα πανακια ουτε τιποτα δεν τον ηρεμουν κλαει απαρηγορητα
εντωμεταξυ εκοψε και τις βολτες μονο στο ριλαξ ηρεμει και εκει θελι να ειναι ολη μερα και να κουνιεται

50Αχ αυτοί οι κολικοί!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αχ αυτοί οι κολικοί!! Τρι Σεπ 28, 2010 10:32 am

mikroulaxristos

mikroulaxristos
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μανουλα να σαι καλα σε ευχαριστουμε για αυτο που εγραψες!! και σου ευχομαι γρηγορα γρηγορα με ενα μωρακι αγκαλιτσα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις