Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
88 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 88 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

SavvinaT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου τραγική ιστορία..
Είμαι 30 χρόνων. Ποτέ δεν υπήρξα υπέρ του θεσμού του γάμου. Παρόλα αυτά παντρεύτηκα (μετά από πολλές πιέσεις) πριν από ενάμιση χρόνο. Έλεγα οκ, κάντο για τη μάνα σου και σιγά, χωρίζεις αν δεν αντέχεις. Τοσο επιπόλαιη ήμουν. Για παιδί δεν ήθελα να ακούσω. Με τον άντρα μου ήμασταν μαζί 6 χρόνια. Πολύ καλό παιδί, πρότυπο. Με λάτρευε. Το λάθος είχε γίνει απο την αρχή όμως. Έμαθα από μικρή να είμαι ανεξάρτητη, να στέκομαι μόνη μου και έτσι ορος μου για να παντρευτούμε ήταν να έχουμε μια πιο ελεύθερη σχέση. όχι τηλέφωνα του τύπου "που είσαι, γιατί άργησες να έρθεις σπίτι" κλπ. Ουτε ζήλιες. Έτσι και έγινε. Μπαίναμε στο σπίτι κατα τις 10 το βράδυ, ζητημα να τον έβλεπα 2 ώρες. Ο άντρας μου Ζητούσε επίμονα να κάνουμε ένα παιδί και εγώ έκανα τα πάντα για να το αποφύγω. Δεν ήθελα να μείνω έγκυος και να χωρίσω. Ηθελα να είμαι έτοιμη μέσα μου όταν θα ολοκληρωνα την οικογένεια μου. Να μεγαλώνει το παιδί μου με σωστές βάσεις, ισορροπίες και σε υγειες οικογενειακό περιβάλλον. Πιστεύω πως είναι μεγάλη απόφαση ένα παιδί και δεν πρέπει να έρχεται στον κόσμο επιπόλαια. Αυτά είχα μες το κεφάλι μου. Ώσπου τον έχασα. Μετά από ένα τηλεφώνημα πριν από 3 μήνες έμαθα ότι ο άντρας μου χτύπησε με τη μοτοσυκλέτα καθώς πήγαινε στη δουλειά (συνηθως την κρατούσε στις αναβάσεις μόνο Κυριακές). Έτρεξα στο νοσοκομείο. Επτά ώρες που ήταν μέσα στο χειρουργείο, ήταν αρκετές να αναθεωρήσω τα πάντα. Όταν μπήκα στη μονάδα εντατικής παρακαλούθησης και τον είδα, τον παρακαλούσα να ξυπνήσει και θα άλλαζα τη ζωή μου. Θα κάναμε ένα παιδάκι, θα ήμασταν ευτυχισμένοι. "Έφυγε" και με τιμώρησε με το χειρότερο τρόπο. Είδα τη ζωή να περνάει από μπροστά μου κι εγώ πουθενά. Τώρα κατάλαβα πόσο πολύ τον αγαπούσα. Έχει σβήσει απλά χωρίς να αφήσει τίποτα πίσω του. Το μόνο που με παρηγορεί, όχι πως λιγοστεύει τις τύψεις μου δηλαδή, έιναι πως την τελευταία βδομάδα του υποσχέθηκα ότι θα κάναμε ένα παιδάκι μέχρι το χειμώνα και μου είπε "δεν πειράζει αγάπη μου, να φτιάξει η οικονομική μας κατάσταση και μετα, έχουμε χρόνο, δεν χάθηκε ο κόσμος να περιμένουμε ακόμη λίγο".
Τους τελευταίους τρεις μήνες που έμεινα κλεισμένη στο σπίτι και τα βρήκα με τον εαυτό μου σκέφτηκα ότι ούτε πρόκειται να ξαναπαντρευτώ αλλά ούτε μπορώ να διανοηθώ ότι στο μέλλον θα έκανα ένα παιδί με κάποιον άλλον. Νιώθω παρόλα αυτά ότι του χρωστάω ένα παιδί. Δεν ανάφερα το ότι είμαι εκπαιδευτικός και ότι λατρέυω τα παιδιά! Ειρωνικό έτσι δεν είναι; Έχω άριστες σχέσεις με τους μαθητές μου και πάντα μου έλεγαν ότι θα γίνω η καλύτερα μαμά του κόσμου. Απλώς η ιδέα του παιδιού ότι πρέπει να ερθει κάτω από ευνοικές συνθήκες, μου στέρησε την ευκαιρία να κάνω τον ανθρωπο μου ευτυχισμένο. Και να χω και γω μια παρηγοριά τώρα που τον έχασα. Δεν ξέρω τελικά αν είναι καλό να αφήνεις κάτι πίσω σου όταν φεύγεις ή αν είναι εγωιστικό. Άλλοι λένε ότι είναι παρηγοριά τα παιδιά σε αυτούς που μένουν πίσω, άλλοι ότι είναι καταδικασμένα ορφανά.
Όπως και να χει, αφού τα βρήκα (αν και πολύ αργά) με τον εαυτό μου, έκανα αίτηση για υιοθεσία. Νιώθω ότι έχω μέσα μου πολύ αγάπη να δώσω και ότι κάπου εκεί έξω 2 παιδάκια με χρειάζονται και τα χρειάζομαι και γω. Ηδη με το που βγήκα από την υπηρεσία όπου έκανα την αίτηση, ένιωθα καλύτερα μέσα μου. Θα δώσω το όνομα του άντρα μου στα παιδιά μου. Αρχίζω και κάνω όνειρα ξανά. Όχι για μένα. Αλλά για τα παιδιά μου (ελπίζω να βρω 2 αδερφάκια). Εγώ σαν γυναίκα ξόφλησα πια.


Σαββίνα
Χαλκιδική



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SavvinaT στις Σαβ Φεβ 23, 2013 12:43 pm, 3 φορές συνολικά

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
savvina mou den ksero ti na sou po...meta apo ayto pou perases logiko einai na anatheorises ta panta!!!min exeis omos tipseis..k mhn thmoreis ton eayto sou!!!o antras sou se koitsei tora apo kei psila k einai polu perifano me esena k tin apofasi pou phres..mpravo sou pou tha doseis agapi spiti k storgi se 1 h 2 paidakia pou oi goneis tous den tha htelan gia ton alfa h vita logo..mpravo sou gia to vima pou kaneis..sou euxomai euxarista nea sintoma!!! Smile Smile

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι να πεις τώρα σε αυτή τη περίπτωση, κάτι τέτοια τυχαίνει να διαβάζω ή να γίνονται κ όλα τ αλλά που γενικά συμβαίνουν στην Ελλάδα μπροστά σε κάτι τέτοια είναι απλά μηδαμινά.

Είναι πολύ γενναία η πράξη και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά στο θέμα της υιοθεσίας , να δώσεις πολύ αγάπη στα παιδάκια αυτά και να απαλύνει λιγάκι ο πόνος σου! Να είσαι καλά! Smile

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια και μπράβο σου για την απόφαση που πήρες!
Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα θες κορίτσι μου.
Smile

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν νομίζω πως έχω και πολλά να πω σ΄αυτή την περίπτωση, μόνο κουράγιο ο Θεός να σου δίνει δύναμη και όλα να σου πάνε κατ' ευχήν απο ΄δω και πέρα. Very Happy

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπραβο καιο χιλια μπραβο η υοθεσια ειναι το πιο ανιδιοτελες πραγμα που μπορει να πραξει ενας ανθρωπος...ειμαι απιστευτα υπερ ατης της πραξης, αλλα...απο την αλλη εισαι μονο 30 ετων...εχεις ακομα υπεραρκετο χρονο για να θρηνησεις,να συνελθεις και παρεις αποφασεις...μηπως????
λεω μηπως αυτο που μοιαζει αδιανοητο στο μελλον να ειναι πραγματικη επιθυμια???μηπως θελησεις να ξαναφτιαξεις την ζωη σου αργοτερα?μαλλον πρεπει να εισαι σιγουρη προτου κανεις οτιδηποτε..σου ευχομαι τα καλυτερα !!!!!! Very Happy

SavvinaT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε. Τα είχα μέσα μου όσα ανάφερα πιο πάνω και πραγματικά χρειαζόμουν μια κουβέντα θετική ή αρνητική. Κι αυτά είναι θέματα που στη φάση που βρίσκομαι δεν θελω να συζητήσω με δικούς μου ανθρώπους. Χρειάζομαι καθαρές απόψεις πάνω στο θέμα της υιοθεσίας, χωρίς συναισθηματικές εμπλοκές από ανθρώπους του περιβάλλοντος μου. Μου δίνει κουράγιο που διαβάζω τις απόψεις σας. Λες eirinaki να ναι περήφανος; Μακάρι.. Έπρεπε να τον χάσω για να καταλάβω πόσο πολύ τον αγαπούσα. Να ξαναφτιάξω τη ζωή μου, φίλη peppy-mamma, είναι δύσκολο έως και αδύνατο. Να σου πω μόνο ότι χώρισα με τον πρώτο μου μεγάλο έρωτα μόνο και μόνο γιατί ήθελε γάμο. Δεν ξέρω, έχω ένα θέμα με το γαμο. Το τόλμησα μία φορά αλλά μέχρι εκει. Και σχέση να κάνω, δεν θα θέλω παιδι μόνο και μόνο γιατί δεν χάρισα στον άνθρωπο μου και έφυγε με αυτό τον καημό. Νιώθω σαν να αυτοτιμωρούμαι, σαν να πληρώνω, κι αυτό όσο κι αν φαίνεται παράλογο με κάνει να νιώθω καλύτερα. Ούτως ή αλλιώς το θέμα της υιοθεσίας πέρνει μέχρι 4 χρόνια και βάλε, οπότε έχω χρόνο (ελπίζω!) να μαζεψω τα κομμάτια μου. Να ταξιδεψω, να βρω τον εαυτό μου. Ειλικρινά σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Μου απαλύνει τον πόνο να μοιράζομαι μαζί σας όλο αυτό που έχω μέσα μου. Να στε πάντα καλά! Την αγάπη μου

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
se tetoies periptoseis theoro oti den prepei oute na krineis ton allon oute na les megala logia..oti egine me ton antrouli sou egine...distixos o xronos den gurizei piso...alla prepei siga siga na mazepseis ta kommatia sou k na kaneis mia kainourgia arxi me ena duo osa theleis esy paidakia stin aggalitsa sou!!!
sigxaritiria apo mena gia tin apofasi sou eisai polu genaia k kalos anthropos!!!mpravo sou...tin epithimia sou na apoktiseis paidia dika sou giati lene mana den einai ayth pou ta gennaei alla ayth pou ta megalonei k exoun dikio...esu tha eisai ayth pou tha tous dosei ena spiti,ena onoma,mia aggalia polu agapi k enan omorfo tropo zois!!!sou euxomai h diadikasia ayth na min argisei polu k sintoma na erthoun stin aggalia sou fonoules k gelakia pou tha anthisoun stin kardia sou louloudia k polu agaph k omorfa sunaisthimata!!!! Θέλω να υιοθετήσω δύο παιδάκια μετά από το το θάνατο του συζύγου μου. 417472 Θέλω να υιοθετήσω δύο παιδάκια μετά από το το θάνατο του συζύγου μου. 417472 Θέλω να υιοθετήσω δύο παιδάκια μετά από το το θάνατο του συζύγου μου. 417472

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συλλυπητήρια κοριτσάκι μου.. Αν και δεν υπάρχουν λόγια για μια τέτοια απώλεια. Ο αιφνίδιος θάνατος αγαπημένου προσώπου είναι η πιο οδυνηρή εμπειρία που μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος.
Συγχαρητήρια και για τη σκέψη της υιοθεσίας. Όμως...
Ο άνθρωπος που βιώνει ένα τέτοιου είδους αποχωρισμό περνάει από διάφορα στάδια, όπως θα ξέρεις, μέχρι να φτάσει στην οριστική αποδοχή του γεγονότος. Ένα από αυτά είναι και η κατάθλιψη. Σε αυτό το στάδιο περιλαμβάνονται και οι ενοχές και η αυτοτιμωρία και πολλά άλλα, όχι μόνο ψυχικά, αλλά και σωματικά συμπτώματα.
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πάρεις οποιαδήποτε απόφαση. Ειδικά μία τέτοια απόφαση ζωής, που περιλαμβάνει και άλλο πρόσωπα. Στην περίπτωσή σου δύο παιδάκια.
Η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να ηρεμήσεις πρώτα, να περάσεις από όλα τα στάδια του πένθους, όσο οδυνηρό και αν είναι αυτό, να ζητήσεις τη βοήθεια των δικών σου ανθρώπων σε αυτή τη δύσκολη στιγμή και μόλις φτάσεις στο τελευταίο στάδιο, αυτό της αποδοχής, τότε να πάρεις την οποιαδήποτε απόφαση για τη ζωή σου. Επειδή έχω χάσει κι εγώ αιφνίδια αγαπημένο πρόσωπο, σου λέω ότι αν επισκεφθείς έναν ειδικό και του εκθέσεις τις σκέψεις σου, τα ίδια θα σου πει.Πιο επιστημονικά, βέβαια, και πιο τεκμηριωμένα, αλλά η ουσία θα είναι η ίδια.
Τώρα, πενθείς και οι αποφάσεις λαμβάνονται εν θερμώ. Κάνε λίγο υπομονή.
Σου εύχομαι να είσαι καλά και να πάρεις τη σωστή απόφαση, αυτή που θα είναι για το καλό σου.

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΛΙΛΑ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗ ΣΑΒΒΙΝΑ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ!

????????


Επισκέπτης
κοπελα μου συλληπητηρια

εισαι αναμφιβολα στο σταδιο της αυτοτιμωριας, αλλα η ζωη δεν τελειωσε στα 30 σου να εισαι σιγουρη

επισης νιωθεις τυψεις για τα παντα, ενω ο αντρας σου μες την αγνοια του ισως αλλα ηταν ευτυχισμενος μαζι σου να το λαβεις κι αυτο υποψιν σου

ειμαι σιγουρη οτι δεν ησουν τοσο απαθης μαζι του οσο λες - απλα τωρα εισαι σκληρη με τον εαυτο σου- ετσι γινεται οταν καποιος φευγει ,νομιζουμε οτι δεν τον αγαπησαμε αρκετα, δεν το εκδηλωσαμε αρκετα, δεν ημασταν αρκετα καλοι κλπ

η υιοθεσια ειναι μεγαλη αποφαση και δεν ξερω κατα ποσο δινουν παιδια σε μονογονεικες οικογενειες, νομιζω ειναι δυσκολο πολυ,και 2 κιολας, τι να πω, μακαρι

παντως ευχομαι ο χρονος να κλεισει τις πληγες σου ματια μου

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συλλυπητήρια καλή μου. Το πένθος είναι μια πολύ δύσκολη διεργασία, που δυστυχώς καλείσαι να την κάνεις. Όλοι μας έχουμε χάσει δικά μας άτομα, αλλά ο σύντροφος είναι πράγματι διαφορετικό. Πιστεύω πως όσο κι αν πιστεύεις πως σκέφτεσαι καθαρά σε αυτή τη φάση, δεν το κάνεις. Πήρες γρήγορα μια απόφαση που είναι δύσκολη και επέτρεψέ μου "μεταφυσικούς" λόγους. Άσε τον εαυτό σου μόνο του να γιάνει ή δες και κάποιον ειδικό. Μπορείς να ερωτευτείς, να παθιαστείς, να ταξιδέψεις, να τα κάνεις όλα... Είσαι μικρή ακόμα. Αν μετά από όλη αυτή τη διεργασία θέλεις ακόμα τα παιδάκια με το καλό να τα αποκτήσεις. Απλά μη βιάζεσαι! Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να έχεις μια υπέροχη ζωή!

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λυπάμαι για την απώλειά σου. Όπως όμως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω, είναι αρκετά νωρίς για οποιαδήποτε απόφαση. Δεν έχεις πενθήσει ακόμη, δεν έχεις περάσει στην φάση του τα καταλάβεις τι έχει γίνει. Εύχομαι όταν θα περάσεις όλα τα στάδια και μαζέψεις τα κομμάτια σου όπως είπες, να μεταδώσεις την αγάπη σου και σε δικά σου παιδιά..

SavvinaT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
H αλήθεια είναι πως η ιδέα για μια υιοθεσία προυπήρχε μέσα μου. Μάλιστα το συζήτησα και με το συζυγο μου πολλές φορές, μεταξύ σοβαρού και αστείου. Μου έλεγε πως θέλει τρία μωρά και συμφωνήσαμε να κάνουμε δύο και να υιοθετήσουμε κι ενα. Από 18 χρόνων θυμάμαι τον εαυτό μου να λέει πως αν μπορώ, θα πιάσω ένα μωρό για να του δώσω ότι αγάπη έχει στερηθεί. Νιώθω πιο έτοιμη από ποτέ τωρα να προχωρήσω με αυτή την ιδέα. Φυσικά εννοείται πως έχετε δίκιο, πολύ θολό το μυαλό μου για να μπορέσω να μεταβώ στην φάση της μητρότητας. Ακόμα καλά καλά δεν μπορώ να σταθώ στα πόδια μου. Δεν σας κρύβω πως υπάρχουν μέρες που είμαι καλά κατά κάποιον τρόπο, άλλες που σερνομαι.
όμως ξέρετε τι; Δεν θα γίνει άμεσα η διαδικασία, θα πάρει χρόνια. Κι όταν γίνει η έγκριση μου μετά από περίπου δύο χρόνια, θα με ξαναρωτήσουν αν ακόμα θέλω να προχωρήσω. Οπότε υπάρχει παράθυρο διεξόδου σε περίπτωση που δεν έρθουν τα πράγματα όπως τα υπολογίζω. Είναι κάτι που θέλω πολύ από τα 18 μου και τώρα κάθε άλλο παρά ποτε, είμαι έτοιμη.
Έχω ρωτήσει φίλη arco iris και ναι έχεις δίκιο. Υπάρχουν χώρες που δεν δέχονται να είσαι μονογονιός (συνθήκη της χάγης). Από Ευρώπη δέχεται η Ουγγαρία, Γερμανία, Γαλλία, Εσθονία, Ρουμανία, Βουλγαρία και Μολδαβία. Αν και στην αρχή ενημέρωσα το γραφείο πως δεν με ενδιαφέρει από που είναι το παιδί, φτάνει να είναι κοντά στα χαρακτηριστικά μας (είναι κρίμα να πέφτει και θύμα ρατσισμού από τον κόσμο- δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω σ'αυτό ακόμα), αλλά μου είπαν ότι πρέπει να επισυνάψω μέχρι και τρεις χώρες.
Φίλη lilα77, δυστυχώς, δεν πάω σε κάποιο ειδικό γιατί ξέρω τι θα μου πει (είμαι κλινική ψυχολόγος- δραματοθεραπεύτρια). Άσε που το έχω προσπαθήσει με ψυχίατρο και αντιστράφηκαν οι ρόλοι στο τέλος. Είναι λάθος να κάνω αυτό που λέμε selfhealing, το ξέρω. Εντούτοις τις τελευταίες δύο μέρες, με το να μιλάω μαζί σας με βοηθάει πάρα πολύ.
Αν και γίνομαι φορτική με το αναφέρω συνέχεια, ξανά ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο βάρος φεύγει από μέσα μου!

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μου συλληπητηρια κ σου ευχομαι να βρεις την δυναμη που πρεπει για συνεχησεις.οσο για το θεμα τις υιοθεσιας ξερεις το ποσο δυσκολο ειναι εδω στην ελλαδα να δωσουν ενα παιδι ποσο μαλλον 2 οταν στο μητερα εδω στο ιλιον υπαρχουν τοσες αθωες ψυχουλες.ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το καταφερεις κ μαλιστα συντομα.

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σαββίνα μου δε σου πρότεινα να πας σε ειδικό, είπα πως αν πήγαινες σε ειδικό τα ίδια θα σου έλεγε, αλλά να που εσύ το ξέρεις καλύτερα. Very Happy

Έχω κι εγώ μία ευαισθησία όσον αφορά την υιοθεσία και θα ήθελα πολύ, τουλάχιστον, να γινόμασταν ανάδοχοι.

Να σαι καλά αγάπη μου και να κάνεις το καλύτερο, σου εύχομαι.

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
thequeen86 έγραψε:κοπελα μου συλληπητηρια κ σου ευχομαι να βρεις την δυναμη που πρεπει για συνεχησεις.οσο για το θεμα τις υιοθεσιας ξερεις το ποσο δυσκολο ειναι εδω στην ελλαδα να δωσουν ενα παιδι ποσο μαλλον 2 οταν στο μητερα εδω στο ιλιον υπαρχουν τοσες αθωες ψυχουλες.ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το καταφερεις κ μαλιστα συντομα.

Το Μητέρα πέρσι ζητούσε ανάδοχες οικογένειες,αλλά δεν ξέρω αν είχε ανταπόκριση. Νομίζω αυτοί δίνουν για αναδοχή πιο εύκολα, γιατί τα περισσότερα παιδιά εκεί είναι με ειδικές ανάγκες

SavvinaT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με την λειτουργό που κρατάει το φάκελο μου. Θα σας ενημερώσω κορίτσια.. Smile Ουφ.. είναι το μόνο που ελπίζω τώρα. Σκέφτηκα πως αν είναι σκούρα τα πράγματα πάω Αμερική και να τα πάρω από την υπηρεσία κοινωνικής πρόνοιας. Μια φίλη μου είπε πως είναι εύκολο λόγω των χιλιάδων ορφανών παιδιών που υπάρχουν.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο χρονοβόρο.. Υπάρχουν τόσες αθώες ψυχούλες εκεί έξω που χρειάζονται ένα σπίτι.. Κρίμα πραγματικά.

SavvinaT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πέρασαν κιόλας 9 μήνες από τότε που "έφυγε" ο καλός μου. Έχω ήδη προχωρήσει με το θέμα της υιοθεσίας. Έχω ξανά ραντεβού 27 Μαρτίου, ο δρόμος όμως είναι αρκετά μακρύς. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο σίγουρη είμαι γιαυτη μου την αποφαση. Εκεί έξω με περιμένει το δικό μου παιδί, τα δικά μου παιδιά και πρέπει να ψάξω πολύ για να τα βρω. Πιστεύω πολύ στο Θεό και είμαι σίγουρη πως θα μας βοηθήσει. Και μένα αλλά και το παιδί μου.
Κάποιος είπε πως πρέπει να φροντίζουμε τις οικογένειες μας όπου κι αν τις βρούμε..
Θεωρώ πια πως δεν υπάρχει λόγος να περιμένω αν θα ξαναερωτευτώ και πότε, για να προσπαθήσω να κάνω βιολογικό παιδί. Δεν ξέρω και κατά πόσο μπορώ να κάνω εύκολα παιδί μιας και δεν προσπάθησα ποτέ να μείνω έγκυος, ασε που όσο περνάει ο καιρός μαλλον είναι πιο δύσκολο. Εκεί έξω υπάρχουν τόσες αθώες ψυχές που χρειάζονται μια ζεστή αγκαλιά, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργήσω μια καινούρια ζωή. Προχωράω κανονικά με την υιοθεσία κι αν προκύψει στο μέλλον μια εγκυμοσύνη καλοδεχούμενη. Προς το παρόν το παιδί της καρδιάς μου θα είναι κάτι που θα ενώνει εμένα και το συζύγου μου μιας και θα πάρει και το όνομα του!
Ευχομαι ότι καλύτερο σε όλες σας κορίτσια!

mamana

mamana
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχομαι να εισαι καλυτερα
ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να προσπαθησεις να πας παρακατω...
χαιρομαι που λες οτι προχωρησες με την υιοθεισα κ ευχομαι να εχεις καλα νεα.

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εγω με τον αντρα μου περιμενουμε 4 χρονια απο το ''μητερα''
ειναι πολυ χρονοβορα η διαδικασια
κ θελει πολυ υπομονη δυστυχως!!!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοπέλα μου 6 μήνες μετά το πρώτο σου μήνυμα, είσαι το ίδιο και περισσότερο σίγουρη για την απόφασή σου. Από κει και πέρα ό,τι και να σου πω εγώ είναι περιττό. Αυτό που κρατώ από αυτό το δεύτερο μήνυμά σου είναι ότι τώρα δεν αποκλείεις μια εγκυμοσύνη όπως πριν, τη θεωρείς καλοδεχούμενη και αυτό έιναι θετικό. Ο ιδιαίτερος δεσμός που σε ένωνε με το σύζυγό σου δε θ' αλλάξει ποτέ, πάντα θα τον αγαπάς και πάντα θα είναι μέρος της ολοκλήρωσής σου σαν άνθρωπος. Είσαι όμως πολύ νέα ακόμη για ν' αποκλείσεις το ενδεχόμενο να ξαναφτιάξεις κάποια στιγμή τη ζωή σου. Χωρίς να πιέζεις τον εαυτο σου, αλλά κρατώντας μια πόρτα ανοιχτή. Έχεις πολλή αγάπη μέσα σου να δώσεις και η ζωή είναι μπροστά σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά αν και ξέρεις ήδη ότι είναι μια χρονοβόρος διαδικασία.
Σου εύχομαι τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα στον συντομότερο δυνατό χρόνο. Και σε σένα και στη mamana!

mamana

mamana
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σ'ευχαριστω πολυ
να χαιρεσε την οικογενεια σου.

SavvinaT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Mamana, έχεις δοκιμάσει να πας μέσω διακρατικών υιοθεσιων; στο μητέρα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.
Ο μπαμπάς μου είναι Κύπριος οπότε μπορούσα να αποτεθω και στις υπηρεσίες της κυπριακής δημοκρατίας. Και εγώ έτσι θα πάρω το παιδί μου (μακάρι να έχει κι αδελφακι!) μου είπαν ότι είναι πολύ πιο εύκολο μιας και στην Ευρώπη υπάρχουν εκατομμύρια παιδιά σε ιδρύματα, μιλάμε ότι περίπου τα δίνουν από 15 μηνών και άνω. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω αν μπορείς να προχωρησεις και με αυτό τον τροπο και βλέπεις! Πραγματικά εύχομαι μέσα από τα βάθη της ψυχής μου να φέρει στο δρόμο σου ο Θεός το μωράκι σου.. Σήμερα η προσευχη μου είναι αφιερωμένη σε σένα Smile
Toutounaki, αυτό με ρώτησαν και στην τελευταία συνεδρια. Αν δηλαδή δεν σκέφτομαι ότι θα ξαναφτιαξω τη ζωή μου και ίσως να έχω πρόβλημα το μέλλον και τα παιδιά να είναι εμπόδιο. Απάντησα πως μετα από χρόνια μπορεί να βρω έναν άνθρωπο να συνεχίσω. Πολύ μετα όμως. Κι αν ο σύντροφος μου (δεν πρόκειται να ξαναπαντρευτω λόγω ιδεολογίας και όχι πένθους) δεν θέλει τα παιδιά μου, μάλλον αυτός θα ειναι το εμπόδιο και όχι αυτά. Καμία μάνα, που να ειναι πραγματική μάνα, δεν αφήνει το παιδί της για να τρέξει πίσω άπτον κάθε γκομενο! ναι έχεις δίκαιο δεν αποκλείω πια και εγκυμοσύνη στο πολύ μέλλον. Αλλά ξέρεις ποτε άλλαξα γνώμη; Τη μέρα που μου δωσε ελπίδες η λειτουργός πως θα έχω έγκριση! οπότε το άφησα ανοικτό όπως λες Smile Αν και θεωρώ πως ειναι κρίμα να δημιουργείται μια επιπλέον ζωή την αποχή που ζούμε ενώ υπάρχουν τόσες ψυχές εκεί έξω, εκτός κι αν ειναι καρπός αληθινού έρωτα. σευχαριστω για τη δύναμη και τις συμβουλές. Smile να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

mamana

mamana
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σαββινα καλημερα
ευχομαι ολα να πανε καλα αφου εχεις βρει ακρη να πας διακρατικα
ειχα κανει μια προσπαθεια στην νομαρχια που ανηκω για την Βουλγαρια
αλλα δεν εγινε τιποτα
μπερδεμενα πραγματα
σ'ευχαριστω πολυ κουκλα μου που με σκεφτεσαι κ θα προσευχηθεις για μενα
ειναι τοσο τρυφερο.....
αν μπορεις μαθε πληροφοριες κ πες μου με πμ
Σ'ευχαριστω παρα πολυ
ολα θα πανε καλα κ συντομα θα γνωρισεις το παιδι της καρδιας κ της ψυχης σου!!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σαββίνα μου κι εγώ σ' ευχαριστώ!
Είσαι τόσο σίγουρη στα θέλω σου που από μενα κάθε περαιτέρω σχόλιο περιττεύει.
mamana, μακάρι να βρεθεί κάποια άκρη και για σένα, να μην περιμένεις τόσο πολύ (το τικεράκι σου μ' έχει λιώσει στην κυριολεξία).
Μητέρα δε γίνεσαι όταν γεννάς, αλλά όταν είσαι έτοιμη ν΄αφοσιωθείς στο παιδί σου, όταν το πάρεις απόφαση πως η καρδιά σου θα κυκλοφορεί έξω από το σώμα σου, και σεις ήδη πληροίτε τις προϋποθέσεις!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις