Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
185 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 185 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
markaa καλώς σας βρήκα!!! Δε φαντάζεσαι πόσο πιο ήρεμη νιώθω τώρα που μπήκα στην παρεούλα και μοιράστηκα όσα νιώθω! Σ`ευχαριστώ πολυ πολύ! Να χαίρεσαι το μωρουδάκι σου! Να ναι γερό!!! Άξια μανούλα κι εσύ! Άντε και στα δικά μου! χιχι! Smile

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα και με το καλο να παρεις στη αγκαλιτσα σου το θαυματακι σου !!!!
Απο αυτα που διαβασα και εγω θα σου οτι και μερικα κοριτσια απο εσενα οτι μου φαινονται φυσιολογικα! Και εγω ξεκινησα φελισιν απο την πρωτη στιγμη που πηγα στο γιατρο και τα ουτροτζεσταν τα πηρα και εγω μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμμηνο γιατι ειχα και εγω καφε!Επισης το κοκο ηταν κομμενο για αυτο το διαστημα....οσο για το περπατημα ηταν κατηγορηματικος ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πρωτο τριμμηνο!!!!!Που να φανταστεις ειμαι αθλητρια και δεν θα εκανα κατι παραπανω απλα θα περπαταγα !!!!!!!!Οποτε υπομονη χαλαρωσε και στο 2ο και 3ο τριμμηνο θα ριξεις περπατημα οσο θελεις !!!!!!!!

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
tomaraki να σου ζήσει το πλασματάκι σου! ααχ την ίδια σχολή έχουν τελειώσει οι γυναικολόγοι μας!! Very Happy Ούτε περπάτημα ούτε παιχνιδάκια! Εμείς είχαμε ξεκινήσει να περπατάμε καθημερινά για χάσιμο βάρους και κυρίως γιατί είναι μια πολύ καλή και ήπια άσκηση και μας έκανε καλό ψυχολογικά. Οπότε καταλαβαίνεις..πέσαν όλες οι απαγορεύσεις μαζεμένες. Ας είναι όμως.. θα προσέχω πολύ αλλά κι αυτό με μέτρο. Αν είμαι συνεχώς κλεισμένη μέσα δεν θα αντέξω. Όλα με προσοχή..νομίζω τελικά αυτός είναι ο κανόνας. Τρίμηνο είναι και θα περάσει Smile Το νινί να είναι καλά!!!

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
April82 καλησπέρα! Καταρχάς εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη κ όλα να πάνε καλά! Είμαστε περίππου στα ίδια και εγώ κάπου στην 7 εβδομάδα είμαι. Τηλεφώνησα προχθές στο γιατρό που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και μου είπε ότι θα με δεί σε δέκα ημέρες.Μου συνέστησε επίσης να ξεκινήσω folidex..Δέκα ημέρες μου φαίνονται πολλές,γιατί δεν ξέρω τι συμβαίνει κ αν όλα πάνε καλά.Θα προτειμούσα να ήταν λίγο πιο σχολαστικός και να μου έκλεινε ραντεβού νωρίτερα,τι να πω..

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σου kleopatra! Συγχαρητήρια για το μωράκι σου! Με το καλό!!! Το folidex σωστά έκανε και στο έδωσε είναι αντίστοιχο φαντάζομαι του filicine (φυλλικό οξύ δηλαδή). Σχετικά με τις ημέρες, δεν στο δικαιολόγησε κάπως? Μήπως έχει πολλά ραντεβού? Γνώμη μου είναι να του εκφράσεις τις ανησυχίες σου και να ζητήσεις αν μπορεί να σε δεχτεί πιο νωρίς. Αν του έχεις εμπιστοσύνη και τον γνωρίζεις καλά, μην ανησυχείς. Πιθανόν να θέλει να ακούσετε απευθείας την καρδούλα του. Όμως αν νιώθεις οτι δεν μπορείς να περιμένεις, μίλησέ του ξανά.
Είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη.

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το folidex είναι φυλλικό οξύ. Μου είπε απλά ότι νωρίτερα δε θα φανεί κάτι στον υπέρυχο γι αυτό και μου έκλεισε τότε που θα είμαι στην 8η εβδομάδα. April82, έχεις κάνει ήδη δύο υπερύχους.Πως ήταν; τιείδες την πρώτη φορά και τι τη δεύτερη; καρδούλα πότε άκουσες;

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αρκετοί γιατροί από όσα έχω διαβάσει είναι αυτής της φιλοσοφίας. Καθυστερούν δηλαδή τον πρώτο υπέρηχο για να φανούν περισσότερα πράγματα. Εγώ είχα τρελό άγχος για το αν θα είναι ενδομήτριο. Γενικά όλο σκέφτομαι διάφορα ανάλογα με τη φάση που βρίσκομαι αλλά ως ένα βαθμό είναι πολύ φυσιολογικές αυτές οι αγωνίες μας! Η γιατρός μου είπε να πάω πρώτη φορά στην 5 εβδομάδα. Είδαμε μια μικρή κουκιδίτσα η οποία μόλις που μπορούσαμε να τη διακρίνουμε και τίποτα άλλο. Επίσης βεβαιωθήκαμε οτι είναι ενδομήτριο. Την δεύτερη φορά (6η εβδομάδα) είδαμε το σάκο (τη μαύρη κουκίδα) να έχει μεγαλώσει κατά πολύ! Και μέσα διακρίναμε εμβρυικά στοιχεία. Κάτι άσπρο δηλαδή που είναι το μωράκι μας σε πολύ αρχικό στάδιο! Μας είπε οτι σύμφωνα με την εβδομάδα μου όλα πάνε καλά και υπολόγισε οτι γύρω στην 8η θα ακούσουμε με το καλό και την καρδούλα! Μου είπε πως υπάρχει η επιλογή να κάνω συχνά χοριακές ή να πηγαίνω για υπερήχους αλλά πως είναι της άποψης να το παρακολουθούμε ανά εβδομάδα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Εσένα μήπως σου ζήτησε να κάνεις ξανά β χοριακή?

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tον ρώτησα για να πάω να κάνω χοριακή και μου είπε ότι δε χρειάζεται,εφόσον το τεστ βγήκε θετικό κ θα τα δούμε όλα στον υπέρυχο...

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kleopatra1981 έγραψε:Tον ρώτησα για να πάω να κάνω χοριακή και μου είπε ότι δε χρειάζεται,εφόσον το τεστ βγήκε θετικό κ θα τα δούμε όλα στον υπέρυχο...

Το ίδιο έκανα κι έγω δεν έκανα καθόλου χοριακές σε καμιά εγκυμοσύνη απλά πήγαινα στην αρχή κάθε εβδομάδα για υπέρηχο.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου κ απο μενα.

Ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα. Ο κολπικος υπερηχος δεν βλαπτει το εμβρυο αλλα ουτε ειναι κ απαραιτητο να γινεται. Τον επιλεγουν μονο στην περιπτωση που αυτο που θελουν να δουν δεν φαινεται στον κοιλιακο. Εγω απο την αρχη εκανα μονο κοιλιακους. Χοριακη εκανα μονο 1 φορα για να δω αν ειμαι εγκυος κ δεν ξαναχρειαστηκε. Καλο ειναι να ξαναγινεται χοριακη οταν υπαρχει υποψια οτι κατι δεν παει καλα με την εγκυμοσυνη.

Το φυλλικο δινεται καθαρα για προληψη της δισχιδους ραχης η οποια ουτως η αλλως δεν εμφανιζεται στην Ελλαδα (απλα υπαρχει στις ευρωπαικες οδηγιες οτι πρεπει να χορηγειται προληπτικα στις εγκυμονουσες). Το ουτρατζεσταν ειναι προγεστερονη? Αν ναι χορηγειται σε περιπτωσεις αιμορραγιας. Το οτι η γιατρος σου σε παρακολουθει στενα δεν ειναι κακο. Θελει να ειναι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα κ θα προλαβει σε πρωιμο σταδιο καποια ανεπιθυμητη εξεληξη (πχ αποκολληση πλακουντα).

Οσον αφορα τις επαφες δεν απαγορευονται σε κανενα σταδιο της εγκυμοσυνης εκτος κ αν υπαρχει αιμοραγια, συσπασεις κτλ. Τωρα οσες εχουν συζυγο που φοβαται ειναι απλα ατυχες. Σε αυτη την κατηγορια ανηκω δυστυχως κ εγω αφου λογο φοβιας οι επαφες ειναι πολυ αραιες (περιπου 1 στις 3 εβδομαδες). Το 2ο τριμηνο παντως ειναι το καλυτερο για επαφες αφου λογο ορμονων θεωρειται το διαστημα με τους καλυτερους οργασμους στη ζωη μιας γυναικας.

Το περπατημα κ γενικα ολες οι εντονες κινησεις καλο ειναι να αποφευγονται στο 1ο τριμηνο γιατι ειναι το πιο σημαντικο για την αναπτυξη του εμβρυου. Ο γιατρος αναλογα την περιπτωση επιτρεπει καποιου ειδους ασκηση. Εμενα πχ με αφηνε να κανω ποδηλατο ή να κανω απλες ασκησεις αλλα οχι διαδρομο κ βαρη στο γυμναστηριο.

Οσο για τα μικροβια ειναι οντως ενα θεμα. Αφου ειχες κ καφε υγρα θα ειναι πιο ευκολο να παρεις επαπειλουμενη. Ψαξτο.

Ευχομαι να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη κ να κρατησεις με το καλο το μωρακι σου στην αγκαλια σου.

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
doritaki σ`ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!
Βρίσκομαι τώρα στο τέλος της 7ης εβδομάδας και προχθές στον υπέρηχο είδαμε πρώτη φορά την καρδούλα αλλά ήταν πολύ νωρίς για να την ακούσουμε. Η ένδειξη αυτή ήταν που περίμενε η γιατρός ώστε να μου δώσει το 3σέλιδο με τις πρώτες εξετάσεις (αιματολογική, ούρων και λήψη κολπικού υγρού). Καφέ υγρό είδα μόνο μια φορά κι αυτό ήταν λίγο. Παρ`όλα αυτά η γυναικολόγος είναι υπέρμαχος του utrogestan μου είπε χαρακτηριστικά οτι το δίνουν όλοι οι γυναικολόγοι αβέρτα γιατί κάνει θαύματα. Σε μένα όλα κυλούν φυσιολογικά αλλά θέλει να συνεχίσω να το παίρνω και απλά από βδομάδα θα το μειώσω σε δυο χάπια ημερησίως αντί τριών. Τη ρώτησα αν θα το παίρνω όλο το πρώτο τρίμηνο και μου είπε να μην το φοβάμαι και ίσως να το παίρνω και για μεγαλύτερο διάστημα.
Ελπίζω μετά τις εξετάσεις που θα κάνω να καθυστερήσει το επόμενο ραντεβού γιατί αυτό το κάθε εβδομάδα μου φαίνεται υπερβολή. Επίσκεψη πληρώνουμε βδομάδα παρα βδομάδα.
Επαφές δεν έχουμε καθόλου προς το παρόν και μας λείπει πολύ. Μια φορά όμως που το επιχειρήσαμε ήταν σχεδόν αδύνατο γιατί ημουν τόσο "στεγνή" που ένιωθα τσούξιμο. Αυτό δε μου έχει ξανασυμβεί. Ίσως είναι ψυχολογικό.. Λιπαντικό φοβάμαι να χρησιμοποιήσω γιατί είναι χημικό προϊόν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Για περπάτημα πηγαίνουμε για πολύ λίγη ώρα και εφόσον δεν έχω πονάκια. Γενικά δεν πονάω αλλά έχω τρελές ανακατωσούρες όοολη μέρα.. Με τη δουλειά παρότι δεν μας παίρνει οικονομικά είπα να μην το ρισκάρω και να μεινω σπίτι φέτος. Είμαι αρκετά αγχώδης και δε θέλω να μεταδώσω στο μωράκι τέτοια αρνητικά συναισθήματα. Ούτε να ρισκάρω πιθανούς κινδύνους. Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Για όλες μας!!! Να είναι τα μωράκια μας υγιή και να έχουμε τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 3ΜΗΝΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΟΛΠΙΚΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΙΕΖΟΥΝ..ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΗΡΕΜΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΝΕΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ,,ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ..ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΗ,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ... Wink ΦΙΛΙΑ

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mamamia12 είμαι διατεθειμένη να κάνω ο,τι χρειάζεται, το μωράκι είναι πάνω από όλα εννοείται. Απλά έχω λίγες αμφιβολίες για το αν είναι τόσο απαραίτητο το utrogestan για ένα τόσο μεγάλο διάστημα. Δεν αναφέρομαι στο τώρα αλλά στο ο,τι φάνηκε να θελει να το παίρνω σε όλη την εγκυμοσύνη. Αρχικά από το στόμα αργότερα ίσως και κολπικά είπε, όχι γιατί βλέπει κάτι ανησυχητικό απλά γιατί το θεωρεί ισχυρό σύμμαχο κάθε εγκυμοσύνης. Κατά τα άλλα είναι πολύ ήρεμη στον τρόπο που μιλάει και μας αφιερώνει αρκετό χρόνο οπότε από ψυχολογικής άποψης όλα είναι καλά.

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΟ ΟΥΤΡΟΓΚΕΣΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΤΟΣΟ?ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ,Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΥΤΡΟΓΚΕΣΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΠΥΚΤΙΚΑ ΕΝΕΣΙΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΩΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ,ΙΣΩΣ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΔΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ ΜΗ ΤΥΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... Wink

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ναι κοπέλα μου το ίδιο υποστηρίζει και η γυναικολόγος. Οτι έχεις δεν έχεις πρόβλημα να το παίρνεις προληπτικά γιατί προλαβαίνει πράγματα και σώζει πολλά μωράκια. Διάβαζα πως έχει παρενέργειες για το έμβρυο και ειδικά για τα αγοράκια. Όλα τα φάρμακα έχουν οφέλη αλλά υπάρχουν και οι παρενέργειες. Έτσι σκέφτηκα και έλεγα πως αν το παίρνω μέχρι να διαφύγει ο κίνδυνος θα είναι όλα καλά και δεν θα βλάψει το μωράκι. Αλλά διαπίστωσα πως δεν προβλέπεται να το σταματήσω και ανησύχησα λιγάκι. Όπως λες όμως κι εσύ, ποτέ δεν ξέρεις. Καλύτερα να προσέχουμε για να είμαστε πιο σίγουρες!
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Smile

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ 2 ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ..ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ Wink

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Να ναι γερά να τα χαίρεσαι και τα δυο σου τα παιδάκια! Σ`ευχαριστώ πολύ μέσα απ`την καρδιά μου! I love you

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι πως δε μας έχει αναφέρει μέχρι στιγμής πόσα χιλιοστά είναι το νινάκι και προχθές που είδαμε την καρδούλα να πάλλεται δεν μας είπε πόσους παλμούς είχε. Είναι νωρίς μήπως για όλα αυτά?

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
April82 έγραψε:Ναι κοπέλα μου το ίδιο υποστηρίζει και η γυναικολόγος. Οτι έχεις δεν έχεις πρόβλημα να το παίρνεις προληπτικά γιατί προλαβαίνει πράγματα και σώζει πολλά μωράκια. Διάβαζα πως έχει παρενέργειες για το έμβρυο και ειδικά για τα αγοράκια. Όλα τα φάρμακα έχουν οφέλη αλλά υπάρχουν και οι παρενέργειες. Έτσι σκέφτηκα και έλεγα πως αν το παίρνω μέχρι να διαφύγει ο κίνδυνος θα είναι όλα καλά και δεν θα βλάψει το μωράκι. Αλλά διαπίστωσα πως δεν προβλέπεται να το σταματήσω και ανησύχησα λιγάκι. Όπως λες όμως κι εσύ, ποτέ δεν ξέρεις. Καλύτερα να προσέχουμε για να είμαστε πιο σίγουρες!
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Smile

Δεν υποστηριζουν ολοι οι γυναικολογοι το ιδιο. Ο δικος μου δεν δινει φαρμακα για προληψη. Αν θες μπορεις να ζητησεις τη γνωμη κ αλλου γυναικολογου πανω στο συγκεκριμενο θεμα χωρις απαραιτητα να σημαινει οτι θα αλλαξεις γιατρο. Απλα για να ακουσεις κ ακομη μια αποψη. Ευχομαι ολα να πανε καλα κ να μην εχεις αλλα τετοια υγρα ουτε προβληματα γενικοτερα. Οσο για τις ναυτιες που αναφερεις σε αλλο μηνυμα δυσκολα ξεφευγουμε στην αρχη.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
April82 έγραψε:Να ναι γερά να τα χαίρεσαι και τα δυο σου τα παιδάκια! Σ`ευχαριστώ πολύ μέσα απ`την καρδιά μου! I love you

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι πως δε μας έχει αναφέρει μέχρι στιγμής πόσα χιλιοστά είναι το νινάκι και προχθές που είδαμε την καρδούλα να πάλλεται δεν μας είπε πόσους παλμούς είχε. Είναι νωρίς μήπως για όλα αυτά?

Για την καρδουλα ειναι νωρις. Αφου δεν ακουγεται πως να μετρησει το μηχανημα παλμους? Την επομενη φορα θα ξερεις. Γενικα τα εμβρυα εχουν περισσοτερους απο μας. Νομιζω 160 ειναι ο μεσος ορος κ αν θυμαμαι καλα 164 ειχε το δικο μου. Οσο για τα χιλιοστα δεν θυμαμαι ποτε μου τα ειπε πρωτη φορα αλλα νομιζω ηταν στον ιδιουπεηχο κ ηταν μολις 3! Λογικα τα μετρησε κ σε σενα αλλα δεν σου το ειπε. Σου εδω χαρτι με τον υπερηχο? Αν ναι καπου θα γραφει τη μετρηση.

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σημερα μπηκα κ γω στην 8η εβδομαδα.μην ανυσυχεις..τα ιδια μ πε κ μενα..φιλισιν και ουτρογεσταν πρωι βραδυ..και γω τα χω παρει λιγο με τους υπερυχουσ γιατι κα8ε 15 μερες θελει 50ε..οσο για τις επαφες μας είπε σιγια σιγα αλλα εμεις φοβομασταν και απλα ασχοληθηκαμε λίγο χεράτα και την πατησαμε αφου μετα ειδα αιμα και τον πηρα τηλ κ με ρωτησε για επαφη κ τ πα οχι και σημερα που πηγα να με δει μ λεει-Μη μ λετε εμενα ψεμματα..λεω γιατρε συγγνωμη αν εννοειταε επαφη εναν κολπικο οργαμο τι να πω..?αποτελεσμα?μικρη αποκολληση, 6 ουτροτζεσταν την ημερα(2-2-2) και ξαπλα σχεδον μια βδομάδα..αξίζει?μαλλον οχι..οποτε δεν θελω καμια σχεση με τον αντρα μ τουλαχιστον μεχρι την 12η εβδομαδα..Ασε που γίναμε και ξεφτίλα..

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
GeorgiaM το μόνο που έχει σημασία είναι να περάσει και να πάνε όλα καλά! Πώς είσαι τώρα κορίτσι μου? Eχεις δίκιο κι εγώ σκέφτομαι οτι δεν αξίζει και καλό είναι να ακούμε τους γιατρούς μας κι ας είναι υπερβολικοί. Ίσως ο κλειτοριδικός οργασμός να είναι πιο ασφαλής κι αυτό με μέτρο. Για να μη στερούμαστε τα χάδια και τις αγκαλιές. Κι εμείς φοβόμαστε και δεν κάνουμε σχεδόν τίποτα. Κατά τα άλλα πώς πας από συμπτώματα? εγώ έχω ανακατωσούρες κάθε μέρα και προστέθηκαν και κάποιες καούρες. Πονάκια χαμηλά πού και πού και λίγα υγρά παραπάνω. Πήγα για τις πρώτες εξετάσεις (αίματος, ούρων και κολπικό υγρό) και περιμένω απαντήσεις. Υπέρηχο έχω καιρό να κάνω κι εκεί που μου κακοφαινόταν η συχνότητα, τώρα μου λείπει γιατί είναι μια επιβεβαίωση πως όλα πάνε καλά.

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Aπό συμπτώματα δεν εχω τίποτα, εκτός απο κατι πονους που κ που στην κοιλια αλλα εμετους και τέτοια οχι..απο νεύρα παλι μια χαρά είμαι στα φουλ μου-το συχαίνομαι το κρεβάτι και την ξάπλα..για να δω θα παει σήμερα ο άντρας μου να πάρει τις εξετάσεις απο το γιατρό για να τις κάνω και θα τον ρωτήσει αν πρέπει να σηκωθώ γιατί πρέπει να να πω πως απ τη Δευτέρα που με είδε ο γιατρός δεν έχω ουτε καφέ ουτε τίποτα..εντάξει δε λέω να πηγαίνω βόλτες αλλά να μπορώ να πάω κάπου κ να κάτσω..πρέπει να είμαστε πάνω κάτω στις ίδιες ημερομηνίες..σήμερα ειμαι 8εβδ και 3 ημερων.. Very Happy

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ναι είμαστε παρεούλα! Smile Τέλειο που δεν έχεις πια καφέ! Όλα πάνε καλά!!! Και τα πονάκια είναι καλή ένδειξη πως μεγαλώνει η μήτρα!
Κι εγώ έχω βαρεθεί λιγάκι με τόσο καθησιό και που φοβάμαι ακόμα και το περπάτημα αλλά σκέφτομαι πως δεν μένει και πολύς καιρός για να κλείσουμε πρώτα ο θεός το πρώτο τρίμηνο. Μετά θα συνεχίσουμε βέβαια να προσέχουμε αλλά θα μπορούμε να κινούμαστε περισσότερο. Όχι τίποτα άλλο, αλλά μένοντας όλο σπίτι τσιμπολογάμε παραπάνω και χωρίς μια ελαφριά άσκηση πως θα ελέγξουμε το βάρος? Το να βγαίνεις και λίγο έξω βοηθάει και την ψυχολογία μας επίσης. Υπομονούλα όμως, ο,τι πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι τα μωράκια μας!!!

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έχεις δίκιο April..τα μωράκια μας πρώτα και μετά εμείς-έτσι θα είναι απο δω και πέρα..όσο για το φαγητό ασε..τώρα έφαγα ενα τοστ και ψάχνομαι πάλι αλλά ΟΧΙ θα κρατηθώ!θα στίψω κανά χυμό..Με αυχενική διαφάνεια τι θα κάνεις ,που θα πας;Εγω έκλεισα στο Αλεξάνδρας..

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
χαχα η ώρα του τοστ! μόλις έφτιαξα κι εγώ! βασικά μόνο με ψωμάκι, κριτσίνια και λίγο τυράκι περνάνε προσωρινά οι ανακατωσούρες. Άρα είμαι "καταδικασμένη" να τρώω όσα μέχρι πριν λίγο καιρο προσπαθούσα να αποφεύγω Smile Τέτοια ώρα έτρωγα ένα φρούτο και λίγους ανάλατους ξηρούς καρπούς. Τώρα τέτοιες τροφές με κάνουν χάλια. ααααχχ!!!
Για την αυχενική ακόμα δεν έχουμε μιλήσει γιατί πρώτα θα δει τις εξετάσεις και μάλλον θα κανονίσουμε όταν θα πάω για τον επόμενο υπέρηχο από βδομάδα. Λογικά στο ιασώ θα πάω που είναι και η γιατρός. Από τιμές δεν έχω ιδέα. Το ικα δεν την καλύπτει αυτή την εξέταση?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις