Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
194 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 194 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marinaki <3 <3 έγραψε:αχ κοριτσιαα μου πολυ λυπαμαι καλα ειναι να τον χωρισεις αλλο να το κανει μια φορα αθελα του κ αλλο συστηματικα!!!καντο για το παιδι σου προτιμας το παιδι να βλεπει οτι σε χτυπαει ειναι πολυ χειροτερο αυτο...βρεα ΑΓΑΠΗ τι λες αχ κοριτσακι μου γτ!!αυτη η ανεργια θα χωρισει πολυς κοσμος,πριν καιρο ειχα τσακωθει κ εγω ασχημα με τον αντρα μου δεν σηκωνει χερι ποτε αλλα εκεινη την μερα τον εφερα στο αμην δνε με χτυπισε απλα με εσπρωξε με δυναμη κ μου εμεινε....
.


Μαρίνα κι δεν με χτύπησε όχι ακόμη τουλάχιστον απλά η συμπεριφορά του ειναι χαλιαααααα και δεν έχω πολύ υπομονή.....

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΑΜΟ?ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ?ΜΕΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ?ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣΑΝΕ.ΑΡΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΛΥΠΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΛΥΠΑΤΑΙ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΡΒΑΡΟ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΞΥΛΟΦΟΡΤΩΝΕΙ.ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ,ΔΡΑΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ.

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
διαζύγιο.
Θα λυπηθείς περισσότερο όταν θα σε δουν τα παιδιά σου χτυπημένη ή όταν χτυπήσει αυτά, γιατί τέτοια άτομα δεν ξέρεις μέχρι που μπορεί να φτάσουν.
Η κακοποίηση δε συγχωρείται, ούτε δικαιολογείται

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φευγεις αμεσα γιατι κινδυνευεις κι εσυ και το παιδι σου.
Μια σπρωξια ,μια κλωτσια ,μια σφαλιαρα ειναι αρκετες για κατι πολυ σοβαρο .Μετα δε νομιζω η μαμα σου να σε μεγαλωσε για να σε χτυπαει ο οποιοσδηποτε .
Εσυ θα τι θα συμβουλευες την κορη σου στα 28 της ? Να καθησει να την ταπεινωνει ο καθε ανασφαλης κομπλεξικος ?
Οι γαμοι πετυχαινουν οταν υπαρχει θετικη σκεψη συννενοηση και σεβασμος .Δε φταει που ειναι ανεργος [ανεργοι ειναι πολλοι και δε φερονται ολοι ετσι].
φταιει που ειναι ασχημος χαρακτηρας και να ξερεις πως για ολα τα κακα της μοιρας του εσενα θα κατηγορει .
Αντι να αρπαξει τη ζωη απο τα κερατα και να εκτιμησει τι εχει διπλα του ,αυτος κοπαναει οτι βρει μπροστα του

ΔΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ .....ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΩΡΑ .

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ,
μη φοβασαι τιποτα ,μπορεις ανετα να μεγαλωσεις το παιδι σου μονη σου ..
και μην τον λυπασαι .
Αυτος δε σε λυπαται κουκλιτσα !

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσάκι μου κι εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα είχα φύγει στη στιγμή..Όσο για την κόρη σου έχω να πω το εξής, όταν ήμουν παιδάκι είχα δύο φίλες που οι γονείς τους χώρισαν.Είχα λυπηθεί πολύ για τις φίλες μου αλλα μου είπαν ότι τώρα πια ηρέμησαν γιατί όλη μέρα άκουγαν φασαρίες και δεν άντεχαν άλλο.Τα ίδια τα παιδιά ήθελαν να πάρουν οι γονείς τους διαζύγιο γιατί η κατάσταση στο σπίτι ήταν άθλια και δεν είχε πέσει ξύλο.Φαντάσου τι θα σου πει η κόρη σου αύριο μεθαύριο που θα μεγαλώσει.
Μην είσαι θύμα.Έχεις το σπίτι σου και τη δουλειά σου και μπορείς να μεγαλώσεις το μωρό σου σε ένα πολύ υγιές περιβάλλον.Μην τον λυπάσαι...
Αυτός σε λυπάται άραγε;

????????


Επισκέπτης
Ενα έχω κορίτσι μου να σου πω, φύγε, όσο πιο νωρίς γίνεται. Θα σου πω κάτι πολύ σωστό που είχε πει η ψυχολόγος στην αδερφή μου, όταν την είχα πάει στο κέντρο κακοποιημένων γυναικών... " Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, δεν αλλάζουν χαρακτήρα, αλλάζουν όμως συμπεριφορά, μέχρι να σε φέρουν εκεί που θέλουν, και μετά ξανά δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό, εκείνων που σε έφεραν εδώ" .... η αδερφή μου δεν την άκουσε και έμεινε δίπλα στον άντρα της, ο πρώην γαμπρός μου? όπως είπε και η ψυχολόγος, για λίγο καιρό άλλαξε... μέχρι που ένα βράδυ όταν όλοι κοιμόταν, η αδερφή μου,οι ανιψιές μου, την τράβηξε απο τα μαλλιά , μες τον ύπνο, και την έσερνε έξω στο σαλόνι. Δεν έκανε κιχ, για να μην ξυπνήσει τα παιδιά. Μόνο όταν άρχισε να βαράει το κεφάλι της στα πλακάκια κάτω, μόνο τότε άρχισε να φωνάζει απο τον πόνο... και τότε είναι που ξύπνησαν οι ανιψιές μου, και η πιο μικρή 9-10 ετών τότε, έπεσε πάνω στην μαμά, ανάμεσα τους, και να παρακαλάει τον πατέρα της να σταματήσει. Το αποτέλεσμα, 4 ώρα τα ξημερώματα μας πήρε,(εμένα και την άλλη μας αδερφή) τηλ. η ανιψιά μου, να πάμε να τις πάρουμε από κει.... εάν αυτό θες, τέτοιες εικόνες να βλέπουν τα παιδιά σου... κάτσε... ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του( σκληρό ακούγετε, αλλά έτσι είναι)... Και κάτι άλλο σωστό που είπε η ψυχολόγος " Τα παιδιά σου θα είναι καλά και ευτυχισμένα όταν ΕΣΥ θα είσαι καλά και ευτυχισμένη"

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
DimiKgianni έγραψε:Ενα έχω κορίτσι μου να σου πω, φύγε, όσο πιο νωρίς γίνεται. Θα σου πω κάτι πολύ σωστό που είχε πει η ψυχολόγος στην αδερφή μου, όταν την είχα πάει στο κέντρο κακοποιημένων γυναικών... " Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, δεν αλλάζουν χαρακτήρα, αλλάζουν όμως συμπεριφορά, μέχρι να σε φέρουν εκεί που θέλουν, και μετά ξανά δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό, εκείνων που σε έφεραν εδώ" .... η αδερφή μου δεν την άκουσε και έμεινε δίπλα στον άντρα της, ο πρώην γαμπρός μου? όπως είπε και η ψυχολόγος, για λίγο καιρό άλλαξε... μέχρι που ένα βράδυ όταν όλοι κοιμόταν, η αδερφή μου,οι ανιψιές μου, την τράβηξε απο τα μαλλιά , μες τον ύπνο, και την έσερνε έξω στο σαλόνι. Δεν έκανε κιχ, για να μην ξυπνήσει τα παιδιά. Μόνο όταν άρχισε να βαράει το κεφάλι της στα πλακάκια κάτω, μόνο τότε άρχισε να φωνάζει απο τον πόνο... και τότε είναι που ξύπνησαν οι ανιψιές μου, και η πιο μικρή 9-10 ετών τότε, έπεσε πάνω στην μαμά, ανάμεσα τους, και να παρακαλάει τον πατέρα της να σταματήσει. Το αποτέλεσμα, 4 ώρα τα ξημερώματα μας πήρε,(εμένα και την άλλη μας αδερφή) τηλ. η ανιψιά μου, να πάμε να τις πάρουμε από κει.... εάν αυτό θες, τέτοιες εικόνες να βλέπουν τα παιδιά σου... κάτσε... ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του( σκληρό ακούγετε, αλλά έτσι είναι)... Και κάτι άλλο σωστό που είπε η ψυχολόγος " Τα παιδιά σου θα είναι καλά και ευτυχισμένα όταν ΕΣΥ θα είσαι καλά και ευτυχισμένη"

πω πω συγκλονιστικό κοριτσάκι, το διάβασα και μου σηκωθηκε η τρίχα.και είναι και μεγάλα τα παιδάκια στην ηλικία και θα το θυμούνται σε ολη τους την ζωή.

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
DimiKgianni έγραψε:Ενα έχω κορίτσι μου να σου πω, φύγε, όσο πιο νωρίς γίνεται. Θα σου πω κάτι πολύ σωστό που είχε πει η ψυχολόγος στην αδερφή μου, όταν την είχα πάει στο κέντρο κακοποιημένων γυναικών... " Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, δεν αλλάζουν χαρακτήρα, αλλάζουν όμως συμπεριφορά, μέχρι να σε φέρουν εκεί που θέλουν, και μετά ξανά δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό, εκείνων που σε έφεραν εδώ" .... η αδερφή μου δεν την άκουσε και έμεινε δίπλα στον άντρα της, ο πρώην γαμπρός μου? όπως είπε και η ψυχολόγος, για λίγο καιρό άλλαξε... μέχρι που ένα βράδυ όταν όλοι κοιμόταν, η αδερφή μου,οι ανιψιές μου, την τράβηξε απο τα μαλλιά , μες τον ύπνο, και την έσερνε έξω στο σαλόνι. Δεν έκανε κιχ, για να μην ξυπνήσει τα παιδιά. Μόνο όταν άρχισε να βαράει το κεφάλι της στα πλακάκια κάτω, μόνο τότε άρχισε να φωνάζει απο τον πόνο... και τότε είναι που ξύπνησαν οι ανιψιές μου, και η πιο μικρή 9-10 ετών τότε, έπεσε πάνω στην μαμά, ανάμεσα τους, και να παρακαλάει τον πατέρα της να σταματήσει. Το αποτέλεσμα, 4 ώρα τα ξημερώματα μας πήρε,(εμένα και την άλλη μας αδερφή) τηλ. η ανιψιά μου, να πάμε να τις πάρουμε από κει.... εάν αυτό θες, τέτοιες εικόνες να βλέπουν τα παιδιά σου... κάτσε... ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του( σκληρό ακούγετε, αλλά έτσι είναι)... Και κάτι άλλο σωστό που είπε η ψυχολόγος " Τα παιδιά σου θα είναι καλά και ευτυχισμένα όταν ΕΣΥ θα είσαι καλά και ευτυχισμένη"
+φωνο μαζη σου δνε αλλαζουν κριμα γτ την αδερφη σου κ καλα εκανες κ το αναφερες μηπως την βοηθησεις

????????


Επισκέπτης
Τελικά όλα καλά, τον έχει χωρίσει εδώ και 4-5 χρόνια (στα τσακίδια). Εχει ηρεμήσει, αυτή και τα παιδιά. Το πιο συγκλονιστικό είναι, σε μία συζήτηση που είχα κάνει με την μεγάλη μου ανιψιά(τώρα 20 είναι), μου είχε πεί τα εξής
" θεία, η μαμά φταίει για μένα, έπρεπε να τον είχε χωρίσει πολύ πιο νωρίς,τι πάει να πει για μας έκατσε.Για μένα ήταν πιο δύσκολο κάθε φορά που άκουγα τα κλειδιά του, να μπαίνει μεσα στο σπίτι, και να μου προκαλεί ταραχή μέσα μου, μόνο με την παρουσία του. Πότε δεν ήμουν ήρεμη μέσα μου όταν αυτός ήταν εδώ (ΑΥΤΟΣ, παρακαλώ, όχι μπαμπάς)Αυτό η μαμά δεν το σκέφτηκε, ξέρω πόσο θα ήταν δύσκολα για εκείνη τα βγάλει πέρα μόνη της,με δύο παιδιά, αλλά τώρα πως τα καταφέρνει? είδες ότι μπορεί, τότε γιατί δεν το έκανε πιο νωρίς? και έπρεπε να ζήσουμε αυτά που ζήσαμε. Για μένα δεν υπάρχει,έκατσε μαζί του για μας, για τον εαυτό της το έκανε, για να μην ζορίστεί.Ναι αλλά εμένα μου κόστισε περισσότερο αυτό, γιατί ούτε και εγώ δεν ήθελα να βλέπω τον πατέρα μου να χτυπάει την μάνα μου, ως εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτε.Χίλιες φορές να τον έβλεπα όποτε ήθελα η ήθελε, ως χωρισμένοι, και ας μην μιλιούνται, παρά το μοναδικό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό απο τον μπαμπά μου, ο ξυλοδαρμός της μαμάς. Τώρα που έχει φύγει από το σπίτι, είμαστε και οι 3 καλά, χαίρομαι να έρχομαι στο σπίτι μετά το σχολείο, χωρίς να φοβάμαι " ΣΕ ΤΙ ΚΕΦΙΑ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΙΣΩ? ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ? ΘΑ ΤΗΝ ΧΤΥΠΙΣΕΙ?" Τον αγαπώ δεν λέω, θέλω να τον βλέπω που και πού αλλά ως εκεί,τίποτα παραπάνω,δεν πρόκειτε να του το συγχωρήσω ποτέ αυτά μας ανάγκασε να βλέπουμε. Και την μαμά την υπεραγαπώ,είναι η μανουλίτσα μου (χαριτολογόντας), αλλά ένα πράγμα δεν πρόκειτε να της συγχωρήσω, όταν την χτύπησε 1η φορά, και τον λυπήθηκε, και έμεινε μαζί του, χωρίς να σκεφτεί εμάς"

Constantin@

Constantin@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
DimiKgianni έγραψε:Τελικά όλα καλά, τον έχει χωρίσει εδώ και 4-5 χρόνια (στα τσακίδια). Εχει ηρεμήσει, αυτή και τα παιδιά. Το πιο συγκλονιστικό είναι, σε μία συζήτηση που είχα κάνει με την μεγάλη μου ανιψιά(τώρα 20 είναι), μου είχε πεί τα εξής
" θεία, η μαμά φταίει για μένα, έπρεπε να τον είχε χωρίσει πολύ πιο νωρίς,τι πάει να πει για μας έκατσε.Για μένα ήταν πιο δύσκολο κάθε φορά που άκουγα τα κλειδιά του, να μπαίνει μεσα στο σπίτι, και να μου προκαλεί ταραχή μέσα μου, μόνο με την παρουσία του. Πότε δεν ήμουν ήρεμη μέσα μου όταν αυτός ήταν εδώ (ΑΥΤΟΣ, παρακαλώ, όχι μπαμπάς)Αυτό η μαμά δεν το σκέφτηκε, ξέρω πόσο θα ήταν δύσκολα για εκείνη τα βγάλει πέρα μόνη της,με δύο παιδιά, αλλά τώρα πως τα καταφέρνει? είδες ότι μπορεί, τότε γιατί δεν το έκανε πιο νωρίς? και έπρεπε να ζήσουμε αυτά που ζήσαμε. Για μένα δεν υπάρχει,έκατσε μαζί του για μας, για τον εαυτό της το έκανε, για να μην ζορίστεί.Ναι αλλά εμένα μου κόστισε περισσότερο αυτό, γιατί ούτε και εγώ δεν ήθελα να βλέπω τον πατέρα μου να χτυπάει την μάνα μου, ως εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτε.Χίλιες φορές να τον έβλεπα όποτε ήθελα η ήθελε, ως χωρισμένοι, και ας μην μιλιούνται, παρά το μοναδικό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό απο τον μπαμπά μου, ο ξυλοδαρμός της μαμάς. Τώρα που έχει φύγει από το σπίτι, είμαστε και οι 3 καλά, χαίρομαι να έρχομαι στο σπίτι μετά το σχολείο, χωρίς να φοβάμαι " ΣΕ ΤΙ ΚΕΦΙΑ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΙΣΩ? ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ? ΘΑ ΤΗΝ ΧΤΥΠΙΣΕΙ?" Τον αγαπώ δεν λέω, θέλω να τον βλέπω που και πού αλλά ως εκεί,τίποτα παραπάνω,δεν πρόκειτε να του το συγχωρήσω ποτέ αυτά μας ανάγκασε να βλέπουμε. Και την μαμά την υπεραγαπώ,είναι η μανουλίτσα μου (χαριτολογόντας), αλλά ένα πράγμα δεν πρόκειτε να της συγχωρήσω, όταν την χτύπησε 1η φορά, και τον λυπήθηκε, και έμεινε μαζί του, χωρίς να σκεφτεί εμάς"


Η ματιά του παιδιού σε αυτές τις καταστάσεις είναι συγκλονιστική. Μακάρι κανένα παιδάκι να μη βιώνει τέτοια πράγματα επειδή η μαμά του λυπήθηκε να αφήσει τον άντρα της...

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Constantin@ έγραψε:
DimiKgianni έγραψε:Τελικά όλα καλά, τον έχει χωρίσει εδώ και 4-5 χρόνια (στα τσακίδια). Εχει ηρεμήσει, αυτή και τα παιδιά. Το πιο συγκλονιστικό είναι, σε μία συζήτηση που είχα κάνει με την μεγάλη μου ανιψιά(τώρα 20 είναι), μου είχε πεί τα εξής
" θεία, η μαμά φταίει για μένα, έπρεπε να τον είχε χωρίσει πολύ πιο νωρίς,τι πάει να πει για μας έκατσε.Για μένα ήταν πιο δύσκολο κάθε φορά που άκουγα τα κλειδιά του, να μπαίνει μεσα στο σπίτι, και να μου προκαλεί ταραχή μέσα μου, μόνο με την παρουσία του. Πότε δεν ήμουν ήρεμη μέσα μου όταν αυτός ήταν εδώ (ΑΥΤΟΣ, παρακαλώ, όχι μπαμπάς)Αυτό η μαμά δεν το σκέφτηκε, ξέρω πόσο θα ήταν δύσκολα για εκείνη τα βγάλει πέρα μόνη της,με δύο παιδιά, αλλά τώρα πως τα καταφέρνει? είδες ότι μπορεί, τότε γιατί δεν το έκανε πιο νωρίς? και έπρεπε να ζήσουμε αυτά που ζήσαμε. Για μένα δεν υπάρχει,έκατσε μαζί του για μας, για τον εαυτό της το έκανε, για να μην ζορίστεί.Ναι αλλά εμένα μου κόστισε περισσότερο αυτό, γιατί ούτε και εγώ δεν ήθελα να βλέπω τον πατέρα μου να χτυπάει την μάνα μου, ως εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτε.Χίλιες φορές να τον έβλεπα όποτε ήθελα η ήθελε, ως χωρισμένοι, και ας μην μιλιούνται, παρά το μοναδικό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό απο τον μπαμπά μου, ο ξυλοδαρμός της μαμάς. Τώρα που έχει φύγει από το σπίτι, είμαστε και οι 3 καλά, χαίρομαι να έρχομαι στο σπίτι μετά το σχολείο, χωρίς να φοβάμαι " ΣΕ ΤΙ ΚΕΦΙΑ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΙΣΩ? ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ? ΘΑ ΤΗΝ ΧΤΥΠΙΣΕΙ?" Τον αγαπώ δεν λέω, θέλω να τον βλέπω που και πού αλλά ως εκεί,τίποτα παραπάνω,δεν πρόκειτε να του το συγχωρήσω ποτέ αυτά μας ανάγκασε να βλέπουμε. Και την μαμά την υπεραγαπώ,είναι η μανουλίτσα μου (χαριτολογόντας), αλλά ένα πράγμα δεν πρόκειτε να της συγχωρήσω, όταν την χτύπησε 1η φορά, και τον λυπήθηκε, και έμεινε μαζί του, χωρίς να σκεφτεί εμάς"


Η ματιά του παιδιού σε αυτές τις καταστάσεις είναι συγκλονιστική. Μακάρι κανένα παιδάκι να μη βιώνει τέτοια πράγματα επειδή η μαμά του λυπήθηκε να αφήσει τον άντρα της...

Πιστεύω πως ο κυριότερος λόγος που δεν αφήνουν τέτοιους άντρες είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση και όχι ο οίκτος.

πώς γίνεται να λυπόμαστε τον άλλον και να μη λυπόμαστε τον εαυτό μας,που τις τρώει;

Νομίζω πώς σε τέτοιες περιπτώσεις που μία κοπέλα αμφιταλαντεύεται για το αν θα επιλέξει την αληθινή ζωή η το μαρτύριο, μόνο ένας ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει την γυναίκα να κερδίσει ξανά τον αυτοσεβασμό της, τον οποίο έχασε εξαιτίας της συμπεριφοράς του συζύγου της, να ορθώσει το ανάστημά της και να φύγει ώστε να προσφέρει στο παιδί της μία φυσιολογική ζωή.

Αν δεν πειστείς από αυτά που σου είπαν οι κοπέλες-κι εγώ της ίδιας γνώμης είμαι, πρέπει να πάρεις το παιδί σου και να φύγεις- και τελικά δεν αποφασίσεις να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου, επισκέψου έναν ψυχολόγο ή κοινωνικό λειτουργό, θα σε βοηθήσει να πάρεις τη σωστή απόφαση χωρίς τύψεις.

AntoniaA.

AntoniaA.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Βρε κορίτσια συμφωνώ μαζί σας απόλυτα. Ο άνθρωπος που το έκανε μία θα το ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ. Και εμένα ο άντρας μου έμεινε άνεργος όταν το μωρό μας ήταν 3 μηνών. Και αυτός ζει μέσα στην ανασφάλεια και στεναχωριέται πολύ, πέρα από αυτό όμως ούτε μία φορά δεν ξέσπασε πάνω μου, όχι να σηκώσει χέρι, αλλά ούτε να μου φωνάξει σε μία στιγμή έντασης. 8 μήνες τώρα που είναι άνεργος έχει αναλάβει τα πρωινά το σπίτι και το μωρό εξ ολοκλήρου για να πηγαίνω εγώ στη δουλεία και να γυρίζω για να τα βρω όλα καθαρά και κάποια βράδυα κάνει και μεροκάματο σε μία ταβέρνα που την έχει ένας φίλος μας. Δεν είναι δικαιολογία η ανεργία ή η έλλειψη χρημάτων. Εμείς με 2 δάνεια σπιτιού και όλα τα χαράτσια, φόρους κλπ... να τρέχουν δύσκολα τα βγάζουμε πέρα. Όμως είμαστε ευτυχισμένοι!!

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
DimiKgianni έγραψε:Ενα έχω κορίτσι μου να σου πω, φύγε, όσο πιο νωρίς γίνεται. Θα σου πω κάτι πολύ σωστό που είχε πει η ψυχολόγος στην αδερφή μου, όταν την είχα πάει στο κέντρο κακοποιημένων γυναικών... " Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, δεν αλλάζουν χαρακτήρα, αλλάζουν όμως συμπεριφορά, μέχρι να σε φέρουν εκεί που θέλουν, και μετά ξανά δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό, εκείνων που σε έφεραν εδώ" .... η αδερφή μου δεν την άκουσε και έμεινε δίπλα στον άντρα της, ο πρώην γαμπρός μου? όπως είπε και η ψυχολόγος, για λίγο καιρό άλλαξε... μέχρι που ένα βράδυ όταν όλοι κοιμόταν, η αδερφή μου,οι ανιψιές μου, την τράβηξε απο τα μαλλιά , μες τον ύπνο, και την έσερνε έξω στο σαλόνι. Δεν έκανε κιχ, για να μην ξυπνήσει τα παιδιά. Μόνο όταν άρχισε να βαράει το κεφάλι της στα πλακάκια κάτω, μόνο τότε άρχισε να φωνάζει απο τον πόνο... και τότε είναι που ξύπνησαν οι ανιψιές μου, και η πιο μικρή 9-10 ετών τότε, έπεσε πάνω στην μαμά, ανάμεσα τους, και να παρακαλάει τον πατέρα της να σταματήσει. Το αποτέλεσμα, 4 ώρα τα ξημερώματα μας πήρε,(εμένα και την άλλη μας αδερφή) τηλ. η ανιψιά μου, να πάμε να τις πάρουμε από κει.... εάν αυτό θες, τέτοιες εικόνες να βλέπουν τα παιδιά σου... κάτσε... ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του( σκληρό ακούγετε, αλλά έτσι είναι)... Και κάτι άλλο σωστό που είπε η ψυχολόγος " Τα παιδιά σου θα είναι καλά και ευτυχισμένα όταν ΕΣΥ θα είσαι καλά και ευτυχισμένη"

Συγκλονιστική η μαρτυρία..Φύγε όσο είναι καιρός κοπέλα μου..

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα διάβασα τα μηνύματα!!!!
λοιπόν το ότι ο "καλός" σου σηκώνει χέρι σε εσένα δεν σημαίνει ότι θα δείρει και τα παιδιά του και ότι τα παιδια σου θα συνιθίσουν τη "βια" και είτε θα χτυπήσουν εσένα η θα δέχονται ξύλο απο τους συντρόφους τους!!!!!
η μητέρα μου δέχτηκε κάμποσες φορές ξύλο παρόλα αυτα ο πατερας μας ποτε δεν μας χτυπησε και το αστειο ειναι οτι με συμβουλεψε να μη δεχτω ποτε ξυλο!!!!και ο αντρας μου ξερει οτι μονο στη σκεψη που θα κανει να φυγει κιολας!!!!!
καλα 3 χρονια και δεν μπορει να βρει δουλεια???τιποτα???ουτε μεροκαματο????μαλλον βολευτηκε ο τυπος!!!!(σορυ που στα λεω ωμα)
κατα τ'αλλα απο οτι διαβασα οικονομικα εισαι ανεξαρτητη!!!παρε το παιδακι σου και φυγε!!!!!πιο καλα σε ενα ηρεμο περιβαλλον οι δυο σας παρα μεσα στη βαβουρα και οι 3!!!!καταλαβαινουν τα παντα και καποια στιγμη θα στο "χτυπησεϊ"!!!!το ιδιο εκανε και η μαμα μου!!!δεχοταν την κατασταση λογω της αδυναμιας που ειχαμε στο μπαμπα!!!!οποτε καποια στιγμη στα 11 εγω ξεσηκωθηκα και η μαμα "ξυπνησε" και απο τοτε ζουμε ησυχα!!!!
και στη τελικη εσυ θα χωρισεις μαζι του!!!!οχι το παιδι!!!!

MarialenaK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσια και σας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις σας...
Οτι ακριβως μου ειπατε θα συμβουλευα κ εγω αντιστοιχα σε μια φιλη μου!
Σκεφτηκα πολυ και ξερω οτι οικογενεια δεν μπορουμε να ξαναγινουμε... Το σαββατοκυριακο πηγα στην μαμα μου και γυρισα χτες αυτος φυσικα δεν ειχε φυγει απο το σπιτι μιας και δεν ειχε που να παει... Χτες ηρθαν και τα παιδια του σπιτι να φανε και φυσικα φερθηκα φυσιολογικα γιατι εκεινα δεν μου φταινε τιποτα, αντιθετως ειναι αδερφια της κορης μου και με υποστηριζουν πολυ... Μιλησαμε και περιμενει απαντηση απο μια δουλεια και οπως και να εχει θα φυγει... Δεν τον πεταξα εξω, δυστυχως αυτο ειναι πανω απο τις δυναμεις μου!

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MarialenaK έγραψε:Καλημερα κοριτσια και σας ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις σας...
Οτι ακριβως μου ειπατε θα συμβουλευα κ εγω αντιστοιχα σε μια φιλη μου!
Σκεφτηκα πολυ και ξερω οτι οικογενεια δεν μπορουμε να ξαναγινουμε... Το σαββατοκυριακο πηγα στην μαμα μου και γυρισα χτες αυτος φυσικα δεν ειχε φυγει απο το σπιτι μιας και δεν ειχε που να παει... Χτες ηρθαν και τα παιδια του σπιτι να φανε και φυσικα φερθηκα φυσιολογικα γιατι εκεινα δεν μου φταινε τιποτα, αντιθετως ειναι αδερφια της κορης μου και με υποστηριζουν πολυ... Μιλησαμε και περιμενει απαντηση απο μια δουλεια και οπως και να εχει θα φυγει... Δεν τον πεταξα εξω, δυστυχως αυτο ειναι πανω απο τις δυναμεις μου!

ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ.ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΤΕ?

MarialenaK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επειδη του ειπα ποτε θα φυγει μου εδωσε αυτην την απαντηση...
Εκεινος δεν θελει να φυγει και το ξερω καλα ομως δεν αλλαζει κατι, εγω δεν μπορω ουτε να τον αισθανομαι στο ιδιο δωματιο...

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ως παιδί είχα περάσει κι εγώ τέτοιες καταστάσεις και πίστεψέ με όταν η μητέρα μου έφυγε και τον άφησε και πήγαμε σε άλλο σπίτι τότε ηρέμησα. Δεν του το συγχώρησα ποτέ και φυσικά μέχρι και που έφυγε από την ζωή είχαμε τις απόλυτα τυπικές σχέσεις έως και καθόλου για κάποιο διάστημα. Κοριτσάκι μου κακώς κάθεσαι. θα σε ξαναχτυπήσει αυτό είναι σίγουρο. Όσον αφορά ότι δεν μπορείς να τον διώξεις, όταν τον ξαναδείς σκέψου το ξύλο που έφαγες και σκέψου πως το βιώνει αυτό το κοριτσάκι σου και θα σου βγει. Συγνώμη κιόλας αλλά αν δεν το κάνεις και μάλιστα άμεσα θα είσαι άξια της μοίρας σου.. Τα λέω λίγο ωμά αλλά μιλάω εκ πείρας..

MarialenaK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ξερω οτι ολες εχετε δικιο!! Η αναστασια την παρασκευη πριν φυγω για την μαμα μου ειχε κρεμαστει στο λαιμο του και εκλαιγε, οταν τον ειδε χθες ελαμψαν τα ματακια της.. Με εκανε να αισθανθω πολλες ενοχες αλλα οπως και να εχει τα πραγματα δεν φτιαχνουν...

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οικογένεια σημαίνει να αισθάνεσαι ασφάλεια, όταν όλα τα άλλα σε κάνουν να φοβάσαι, να πονάς και να κλαις. Σημαίνει να μπαίνεις σπίτι, να κλείνεις την πόρτα και να σε περιμένει μια αγκαλιά που θα σου λέει "εγώ είμαι εδώ, μην φοβάσαι τίποτα". Αυτός ο άνθρωπος δεν σου προσφέρει τίποτα, παρά μόνο πόνο, φόβο και θλίψη. Δεν είναι οικογένεια. Δεν ξέρω αν μπορείτε να πάτε σε ένα σύμβουλο, σε ένα ψυχολόγο να τον βοηθήσει. Αν όχι, μην κάθεσαι. Δεν θα αλλάξει ποτέ και μπορεί να γίνει κάτι πολύ επικίνδυνο που δεν θα διορθώνεται μετά.

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το κοριτσακι σου ειναι μικρο ακομη και λογικο ειναι μεσα στο μυαλουδακι του να θελει και την μαμα και τον μπαμπα..γι΄αυτο και αντιδρα ετσι οταν βλεπει τον μπαμπα του..οταν ομως το παιδακι σου μεγαλωσει και συνεχιζει να βλεπει τετοια σκηνικα μπροστα του θα φτασει στο σημειο να μισησει τον πατερα του και να ριχνει ευθυνες σε σενα...και θα το κανει καποια στιγμη...αν εσυ νιωθεις οποιαδηποτε ανασφαλεια ή αδυναμιαή λυπηση και δεν παιρνεις την αποφαση να τον εγκαταλειψεις,σκεψου την ψυχολογια του παιδιου σου...και οχι μονο τωρα αλλα και σε μερικα χρονια που θα γινει γυναικα και αθελα της θα ψαχνει εναν συντροφο σαν τον μπαμπα της...θελεις και η κορη σου να περασει στην ζωη της οτι περνας εσυ? μην αφηνεις αλλο το παιδι σου να ζει τετοιες καταστασεις και να του γινει βιωμα οτι....ετσι ειναι η οικογενεια...

MarialenaK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εχεις δικιο aggeliki... Ολα αυτα τα εχω σκεφτει κ ξερω οτι ετσι ειναι κ ας με ποναει... Ειχα ονειρευτει αλλα πραγματα οταν εκανα αυτην την οικογενεια και παλεψα πολυ να την κρατησω... Αλλα μονο οικογενεια δεν ειναι πια... Το μονο που δεν προκειται να αλλαξω ειναι η σχεση μου με τα παιδια του, δηλ.τα αδερφια της κορης μου..

Efita

Efita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Διάβασα όλες τις απαντήσεις.
DimiKgianni είναι συγκλονιστικά τα λόγια της ανιψιάς σου, τα λόγια ενός παιδιού που έχει βιώσει μία τέτοια κατάσταση.
Είμαι απόλυτη στο ότι δεν πρέπει ποτέ να επιτρέπουμε σε κανέναν να μας χτυπάει για κανένα λόγο. Όπως περιγράφεις την κατάστασή σου και τώρα μόνη σου είσαι απλά νομίζεις ότι σε βοηθάει. Στην ουσία μόνο προβλήματα σου δημιουργεί.
Τίποτα δεν είναι αδύνατο και ακατόρθωτο, σου το λέω εγώ που ποτέ δεν φανταζόμουνα ότι θα χώριζα και τελικά έφτασα στο σημείο όχι μόνο να χωρίσω αλλά σχεδόν να τον πετάξω έξω από το σπίτι. Θυμάμαι μία φορά στον τσακωμό μας, είχε νευριάσει τόσο πολύ που παραλίγο να φάω ξύλο. Μαζεύτηκα και δεν έδωσα συνέχεια αλλά δεν μπορούσα να ξεχάσω την αίσθηση αυτή και από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου μόνη μαζί του. Βρήκα τη δύναμη και το κουράγιο και να χωρίσω και να μείνω μόνη μου και να το ξεπεράσω και τώρα είμαι παντρεμένη ξανά και με 2 κοριτσάκια κούκλες. Έτσι ήταν και ο πρώην μου, όλα τα έξοδα του σπιτιού δικά μου και με ένα σωρό κόμπλεξ αυτός.
Όλα μπορούμε να τα αντέξουμε στη ζωή, όλα. Και πιστεύω ότι εμείς οι γυναίκες, έχουμε πολύ δύναμη κρυμμένη μέσα μας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Καλή δύναμη, είμαστε εδώ και θα τα λέμε. Smile

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MarialenaK έγραψε:Επειδη του ειπα ποτε θα φυγει μου εδωσε αυτην την απαντηση...
Εκεινος δεν θελει να φυγει και το ξερω καλα ομως δεν αλλαζει κατι, εγω δεν μπορω ουτε να τον αισθανομαι στο ιδιο δωματιο...

Από αυτό και μόνο που γράφεις έχεις φύγει ήδη, μην το παιδεύεις λοιπόν αλλό, θα ειναι καλύτερα για όλους σας.
Να ξέρεις ότι τα παιδιά που βιώνουν καβγάδες κ ξυλοδαρμούς παρακαλούν να χωρίσουν οι γονείς.Τουλάχιστον αυτό ξερώ από δυο καταστάσεις φίλων που έχω ζήσει και έχω μιλήσει με τα παιδιά τους.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MarialenaK έγραψε:\ Μιλησαμε και περιμενει απαντηση απο μια δουλεια και οπως και να εχει θα φυγει...

το διαβαζω το θεμα σου,αλλα τα ειπαν ολα οι αλλες μαμαδες.
Αυτο το τελευταιο που εγραψες ομως...αστον να φυγει. Ας βρει μονος του που θα παει να μεινει,δεν θα τα λυσεις ολα εσυ,δεν ειναι ο ρολος σου αυτος, ξαναπαρε τον ρολο σου τον σωστο κ ζηστε ησυχες με την κορη σου.
Καλη τυχη ευχομαι.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις