Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 40]

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:Αφού έκανε εμετό εγώ θα σου έλεγα να τηλεφωνήσεις...


Διάβαζα τώρα τα κουτσομπολίστικα.Άκουσες για τον γνωστό τραγουδιστή που νοσηλεύεται στο Σωτηρία στην ψυχιατρική????Ξερεις ποιός είναι???

δε ξερω αλλα ετσι οπως τον περιγραφουν τεινω προς τον λιβιερατο.εσυ τι λες;


Ναι,αυτός είναι,τώρα το έψαξα.

χαχαχαχχαχ τσαμπα το ρεπορταζ που σου εστειλα

Αυτό το ειχα διαβασει!Τςςςς,τι μας πέρασες,χαχαχαχαχ!!!

ρε τον καημενο.και η αδαμ λεει δεν τον αφηνεινα δει τις κορες του.


Και τα ουρλιαχτά του ,λέει,και το κλαμα του αναστατώνουν όλους τους αρρώστους...κρίμα...

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:Αφού έκανε εμετό εγώ θα σου έλεγα να τηλεφωνήσεις...


Διάβαζα τώρα τα κουτσομπολίστικα.Άκουσες για τον γνωστό τραγουδιστή που νοσηλεύεται στο Σωτηρία στην ψυχιατρική????Ξερεις ποιός είναι???

δε ξερω αλλα ετσι οπως τον περιγραφουν τεινω προς τον λιβιερατο.εσυ τι λες;


Ναι,αυτός είναι,τώρα το έψαξα.

χαχαχαχχαχ τσαμπα το ρεπορταζ που σου εστειλα

Αυτό το ειχα διαβασει!Τςςςς,τι μας πέρασες,χαχαχαχαχ!!!

ρε τον καημενο.και η αδαμ λεει δεν τον αφηνεινα δει τις κορες του.


Και τα ουρλιαχτά του ,λέει,και το κλαμα του αναστατώνουν όλους τους αρρώστους...κρίμα...

ελα ρε συ τοσο ασχημα δηλαδη;δηλαδη παει την εχασε εντελως τη μπαλα ο ανθρωπος.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:Τιτίκα,πάρε καλή μου ένα τηλ. τον γιατρό σας..Σιγά,μια ερώτηση θα κάνεις...

θα παρω ναι αργοτερα που ειναι πιο διαθεσιμη η παιδιατρος γιαιτ ειναι στο ικα τωρα και γινεται χαμος.

Ναι,να παρεις!Έτσι μπραβο.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:
αλικακι έγραψε:Αφού έκανε εμετό εγώ θα σου έλεγα να τηλεφωνήσεις...


Διάβαζα τώρα τα κουτσομπολίστικα.Άκουσες για τον γνωστό τραγουδιστή που νοσηλεύεται στο Σωτηρία στην ψυχιατρική????Ξερεις ποιός είναι???

δε ξερω αλλα ετσι οπως τον περιγραφουν τεινω προς τον λιβιερατο.εσυ τι λες;


Ναι,αυτός είναι,τώρα το έψαξα.

χαχαχαχχαχ τσαμπα το ρεπορταζ που σου εστειλα

Αυτό το ειχα διαβασει!Τςςςς,τι μας πέρασες,χαχαχαχαχ!!!

ρε τον καημενο.και η αδαμ λεει δεν τον αφηνεινα δει τις κορες του.


Και τα ουρλιαχτά του ,λέει,και το κλαμα του αναστατώνουν όλους τους αρρώστους...κρίμα...

ελα ρε συ τοσο ασχημα δηλαδη;δηλαδη παει την εχασε εντελως τη μπαλα ο ανθρωπος.


Ναι,ρε συ,πολύ άσχημα.Έτσι λέει το ρεπορτάζ μου!Πολύ κρίμα..

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πωπω πως γυρναει το μυαλο σε μια στιγμη ρε γαμωτο.του εκατσαν και απανωτα βεβαια χτυπηματα οκ.τεσπα το βαρυναμε πολυ το κλιμα.οι υπολοιπες πανε ολες χαθηκαν ε;καλα η βιβη που ειναι και σπιτι τωρα που εξαφανιστηκε;

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:πωπω πως γυρναει το μυαλο σε μια στιγμη ρε γαμωτο.του εκατσαν και απανωτα βεβαια χτυπηματα οκ.τεσπα το βαρυναμε πολυ το κλιμα.οι υπολοιπες πανε ολες χαθηκαν ε;καλα η βιβη που ειναι και σπιτι τωρα που εξαφανιστηκε;


Έλα ντε!!Τρεις κι ο κούκος μείναμε!
Η Βιβή θα έχει μαζεματα.
Η Σωτηρούλα χάθηκε,ε??

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
grammatiki έγραψε:πωπω πως γυρναει το μυαλο σε μια στιγμη ρε γαμωτο.του εκατσαν και απανωτα βεβαια χτυπηματα οκ.τεσπα το βαρυναμε πολυ το κλιμα.οι υπολοιπες πανε ολες χαθηκαν ε;καλα η βιβη που ειναι και σπιτι τωρα που εξαφανιστηκε;


Έλα ντε!!Τρεις κι ο κούκος μείναμε!
Η Βιβή θα έχει μαζεματα.
Η Σωτηρούλα χάθηκε,ε??

ναι η σωτο οντως που πηγε;

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε αφήνω και γω γία λίγο,έχω κάτι δουλίτσες.Θα σε δω μετά!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Σε αφήνω και γω γία λίγο,έχω κάτι δουλίτσες.Θα σε δω μετά!

οκ φιλια

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκια καλημέρα!
Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά λόγια και την συμπαράσταση! Η αλήθεια είναι ότι περνάμε δύσκολες στιγμές με τον άντρα μου! Αλλά προσπαθούμε να μην δείχνουμε τίποτα στο μικρό! Οι έξοδοι μας έχουν γίνει λίγο πολύ ρουτίνα! Δεν ξέρω πως ακριβώς να σας περιγράψω τον χαρακτήρα του Γαβριηλ για να καταλαβαιτε τον προβληματισμό μας! Ολα ξεκίνησαν όταν είδαμε μια διαφήμιση στην ΝΕΤ για τα παιδιά με αυτισμό, και έλεγε συμπτώματα και αν υπάρχουν αυτά σε ένα παιδί καλό ειναι να μιλήσετε με ειδικό... Ο Γαβριήλ έχει 5 στα 7!
Οσο για τα παιδάκια με αυτισμο, αφενός δεν μπορεί να διαγωνιστεί σε τόσο μικρή ηλικία αφετέρου δεν ειναι ούτε μια η μορφή αυτισμου ούτε ένας ο βαθμος! πχ Asperger
Σήμερα η μέρα όμως ειναι καλή! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι ο Γαβριηλ είναι ένα ιδιαίτερο παιδί που λατρευουμε ακόμα και αν δεν ειναι όπως όλα τα αλλά παιδάκια γύρω του! Δεν ξέρω αν αύριο η μέρα θα ειναι ίδια, αλλα εμείς θα προσπαθούμε... Και δυστυχώς για μας οι μέρες χαλάρωσης περάσαμε ανεπιστρεπτί Τρελομάνα μου, δεν απέδωσε εξάλλου και σε τίποτα εκείνο το διάστημα! Εξάλλου οι περιστάσεις δεν μας επιτρέπουν χαλάρωση απο την στιγμή που το παιδί ειναι σε ηλικία κοινωνικοποίησης, όλο και πιο συχνά ειναι τα φαινόμενα που κάποιος θα σχολιάσει η θα αναφέρει το θέμα μπροστά του! Σκέφτεται κάποιος να σας απευθύνει το λόγο και εσείς να μην μπορείτε να του απαντήσετε πως θα αισθανοσασταν, εσείς και οι γύρω σας; Τώρα όλο αυτό αν γίνεται συνέχεια και μάλιστα σε ένα 2χρονο το πράγμα έχει πολλές διαστάσεις!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Κοριτσάκια καλημέρα!
Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά λόγια και την συμπαράσταση! Η αλήθεια είναι ότι περνάμε δύσκολες στιγμές με τον άντρα μου! Αλλά προσπαθούμε να μην δείχνουμε τίποτα στο μικρό! Οι έξοδοι μας έχουν γίνει λίγο πολύ ρουτίνα! Δεν ξέρω πως ακριβώς να σας περιγράψω τον χαρακτήρα του Γαβριηλ για να καταλαβαιτε τον προβληματισμό μας! Ολα ξεκίνησαν όταν είδαμε μια διαφήμιση στην ΝΕΤ για τα παιδιά με αυτισμό, και έλεγε συμπτώματα και αν υπάρχουν αυτά σε ένα παιδί καλό ειναι να μιλήσετε με ειδικό... Ο Γαβριήλ έχει 5 στα 7!
Οσο για τα παιδάκια με αυτισμο, αφενός δεν μπορεί να διαγωνιστεί σε τόσο μικρή ηλικία αφετέρου δεν ειναι ούτε μια η μορφή αυτισμου ούτε ένας ο βαθμος! πχ Asperger
Σήμερα η μέρα όμως ειναι καλή! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι ο Γαβριηλ είναι ένα ιδιαίτερο παιδί που λατρευουμε ακόμα και αν δεν ειναι όπως όλα τα αλλά παιδάκια γύρω του! Δεν ξέρω αν αύριο η μέρα θα ειναι ίδια, αλλα εμείς θα προσπαθούμε... Και δυστυχώς για μας οι μέρες χαλάρωσης περάσαμε ανεπιστρεπτί Τρελομάνα μου, δεν απέδωσε εξάλλου και σε τίποτα εκείνο το διάστημα! Εξάλλου οι περιστάσεις δεν μας επιτρέπουν χαλάρωση απο την στιγμή που το παιδί ειναι σε ηλικία κοινωνικοποίησης, όλο και πιο συχνά ειναι τα φαινόμενα που κάποιος θα σχολιάσει η θα αναφέρει το θέμα μπροστά του! Σκέφτεται κάποιος να σας απευθύνει το λόγο και εσείς να μην μπορείτε να του απαντήσετε πως θα αισθανοσασταν, εσείς και οι γύρω σας; Τώρα όλο αυτό αν γίνεται συνέχεια και μάλιστα σε ένα 2χρονο το πράγμα έχει πολλές διαστάσεις!

καλημερα γεωργια μου χωρις να θελω να σε αναστατωσω ή να σε εκνευρισω μηπως εισαι προκατειλειμενη και βρηκες οτι τα 5 απο τα 7 τα εχει ο γαβριηλ;πως ετσι ξαφνικα απο το καλοκαιρι που τα λεγαμε παλι μεχρι τωρα κατεληξες στον αυτισμο;ποια ειναι αυτα τα συμπτωματα δηλαδη;εκτος οτι δε μιλαει το παιδακι εχει καποιο αλλο θεμα;πχ συγκεντρωσης;συγγνωμη και παλι απλα σκεφτομαι μηπως καποιες φορες οτι διαβαζουμε και βλεπουμε το ταιριαζουμε με τη δικη μας περιπτωση.

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ Τιτικα μου καταλαβαίνω ακριβώς γιατί σκέφτεσαι έτσι, ο αυτισμου για μένα δεν ειναι διάγνωση απλά ανησυχία! Πίστεψε δεν ειναι θέμα υποχονδρισμου! Στην αρχή ήταν απλά μια παρατήρηση ότι δεν ειναι σαν τα αλλα παιδάκια της ηλικίας του, τώρα ειναι σίγουρα κάτι άλλο! Σας έχω πει πολλές φορές και το ξέρω ότι έχω γίνει κουραστική, ότι δεν γυρνάει σχεδόν ποτέ όταν τον φωνάζει καποιοσ, παρά μόνο πολύ επιλεκτικά δεν ενδιαφέρεται να μιλήσει, παρά μόνο όταν θέλει κάτι παρά πολύ, περνάει απίστευτα κενά με σιωπή, υπήρχαν σ/κ που άκουσα την φωνή του 4 φορές!!! Μπορεί να κάτσει ώρες χωρίς να τον ενδιαφέρει να ανοίξει το στόμα του, αν θέλει κάτι είτε το κάνει μόνος του, είτε το δείχνει! Δεν λέω ότι ειναι αυτισμο, αλλα μπορεί να ειναι είτε αυτό, είτε ψυχολογικό, είτε κάτι άλλο πάθολογικο! Πάντως ( και πονάω που το λέω,)ο Γαβριηλ δε ειναι φυσιολογικό παιδί της ηλικίας του! Ευτυχώς που έχει και την ζωηραδα και την σκάνδαλιά! Δεν ξέρω αν τον περιέγραψα καλά! Για να σας δώσω να καταλαβαιτε ίσως, σκέφτεται ένα παιδί 1 έτους σε ενα σώμα 3χρονου!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Αχ Τιτικα μου καταλαβαίνω ακριβώς γιατί σκέφτεσαι έτσι, ο αυτισμου για μένα δεν ειναι διάγνωση απλά ανησυχία! Πίστεψε δεν ειναι θέμα υποχονδρισμου! Στην αρχή ήταν απλά μια παρατήρηση ότι δεν ειναι σαν τα αλλα παιδάκια της ηλικίας του, τώρα ειναι σίγουρα κάτι άλλο! Σας έχω πει πολλές φορές και το ξέρω ότι έχω γίνει κουραστική, ότι δεν γυρνάει σχεδόν ποτέ όταν τον φωνάζει καποιοσ, παρά μόνο πολύ επιλεκτικά δεν ενδιαφέρεται να μιλήσει, παρά μόνο όταν θέλει κάτι παρά πολύ, περνάει απίστευτα κενά με σιωπή, υπήρχαν σ/κ που άκουσα την φωνή του 4 φορές!!! Μπορεί να κάτσει ώρες χωρίς να τον ενδιαφέρει να ανοίξει το στόμα του, αν θέλει κάτι είτε το κάνει μόνος του, είτε το δείχνει! Δεν λέω ότι ειναι αυτισμο, αλλα μπορεί να ειναι είτε αυτό, είτε ψυχολογικό, είτε κάτι άλλο πάθολογικο! Πάντως ( και πονάω που το λέω,)ο Γαβριηλ δε ειναι φυσιολογικό παιδί της ηλικίας του! Ευτυχώς που έχει και την ζωηραδα και την σκάνδαλιά! Δεν ξέρω αν τον περιέγραψα καλά! Για να σας δώσω να καταλαβαιτε ίσως, σκέφτεται ένα παιδί 1 έτους σε ενα σώμα 3χρονου!



εμενα γιατι μου κανει κατι ψυχολογικο οπως μου το παρουσιασες;δηλαδη ολη την ημερα τι κανει και δε μιλαει;οταν παιζετε μαζι δε λεει τιποτα;οταν λες δε γυρναει καταλαβαινεις οτι απλα βαριεται να γυρισει ή δεν το καταλαβαινει καν ειναι αφηρημενος;

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οχι Τιτικα δεν μιλάει όταν παίζουμε,ούτε όταν είμαστε στο αμάξι, ούτε όταν ειναι με αλλα παιδάκια, μόνο όταν διχάζει η πειναει μπαίνει στην κουζίνα και μου δείχνει το πάγου το ή την βρύση, η παίρνει κάτι απο το ψυγείο και λέει ΜΑΜΑ. Δεν θα με φωνάξει όταν με ψάχνει ή όταν με βλέπει μετά το σχολείο, απλά θα τρέξει χαμογελάστος στην αγκαλιά μου μόλις με δει! Η θα με ψάχνει σιωπηλος όταν λείπω! Τον έχω κάποιες φορές όταν παίζει μόνος του να λέει σουαχιλι, αλλα μόνο 2-3 φορές, πέρασε μια περίοδο όταν ήταν 14 μηνών που παρά μιλούσε πολύ για ενα διάστημα, αλλα τίποτα απο τότε, καμία φορά τον πιάνει και πετάει κάτι δισυλλαβα, αλλα μόλις πάω να ανοίξω διάλογο, γυρνάει το κεφάλι αδιαφορώντας! Μέχρι σήμερα κατα καιρούς είχε ελλείψεις, που λέγαμε έκανε πρόοδο, αλλα μετά αυτές οι λέξεις δεν έμεναν στο λεξιλόγιο του. πχ μπάλα, νανι, παππού κ.α σαν να τα είπε κάποια στιγμή αλλα αμέσως τα ξεχασε!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν, σόρρυ που έλειψα αλλά ένιωσα κάτι ζαλάδες (έχουμε φέρει και κάτι καινούρια έπιπλα και το σπίτι βρωμάει βερνίκι! Mad ) και ξάπλωσα νωρίτερα. Τώρα ξεκίνησα να ξεχωρίζω τα παλιά ρουχαλάκια της Δανάης για το μωρό και δε σας κρύβω ότι συγκινήθηκα που τα ξαναείδα... Επίσης... είναι δυνατόν να κάνουν σ' ένα μωράκι αυτά τα μικροσκοπικά ρουχαλάκια; Πωπω ρε συ, προφανώς η Δανάη έχει μεγαλώσει πολύ και το έχω συνηθίσει...!

Γεωργία μου, σε ο,τι αφορά στα συμπτώματα που λες, θα σου πω το εξής πολύ απλό: όλα τα παιδάκια που δεν μπορούν να μιλήσουν ακόμα έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Είτε έχουν αυτισμό ή κάποιο άλλο πρόβλημα, είτε δεν έχουν απολύτως τίποτα. Απλώς, η αδυναμία τους να εκφράσουν με λόγια αυτό που τους απασχολεί συνήθως πυροδοτεί πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές. Οπότε, δε θα είναι περίεργο αν σου ταιριάζουν τα 5/7 συμπτώματα/συμπεριφορές, όπως λες. Επίσης, να ξέρεις ότι όσο κι αν όλα τα άλλα παιδάκια σου μοιάζουν ίδια, το κάθε παιδάκι έχει τις ιδιοτροπίες/ιδιαιτερότητές του, αν το γνωρίσεις καλύτερα. Κάθε παιδάκι εν τέλει είναι ξεχωριστό. Δεν ξέρουμε ακόμα το λόγο για τον οποίο ο Γαβριήλ δε μιλάει και σίγουρα μέχρι να το μάθεις δε θα πρέπει να προτρέχεις, ούτε να συμπεριφέρεσαι στο παιδί με προκατάληψη (σαν να έχει αυτό που φοβάσαι δηλαδή). Πώς να σου το πω, είναι σαν να κάνεις μια έρευνα περιμένοντας ένα πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα και αυτό σου επηρεάζει ολόκληρη την έρευνα. Οπωσδήποτε προσπάθησε να μην αφήνεις τους άλλους να μιλάνε μπροστά στο παιδί για το θέμα, πολύ απλά να τους λες ότι το παιδί ντρέπεται και να το κόβεις εκεί (όπως πολύ σωστά πράττεις αυτή τη στιγμή).

Ωχ, σόρρυ πρέπει να διακόψω για λίγο, ήρθε η μαμά. Θα συνεχίσω αργότερα! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #10 - Σελίδα 39 417472

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστω πολύ κοριτσάκια μου, και μόνο που μιλάμε για αυτο το θέμα, αισθάνομαι καλύτερα...

Αλικη μου, ξέρω ότι κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό με το δικό του τρόπο, ακόμα και τα αδερφάκια μεταξυ τους, και κάθε μανούλα έχει τις δικές της ανησυχίες... απλά αναφέρω ότι ο Γαβριηλ δεν μοιάζει με κανένα αλλο παιδάκι της ηλικίας του, που έχω συναντήσει σε σημαντικά πράγματα που σχεδόν όλα παρουσιάζουν ομοιότητες...
Και εννοείτε ότι άσχετα με τις δικές μας ανησυχίες, ουδέποτε ούτε εγω ούτε ο άντρας μου φερθήκαμε ποτέ στο παιδι σαν να έχει αυτισμό... ασε που δεν ξέρω καν πως φέρονται σε ένα τέτοιο παιδί, ΔΕΝ είμαστε προκατειλειμένοι, απλά προβληματισμένοι, και ούτε η κληρονομικότητα αλλα ούτε και τα γεγονότα μπορούμε να τα αμφισβητίσουμε... το μόνο που κάναμε και αυτο δεν είναι σε θέση να το αντιληφθει το παιδί, είναι να το ψάξουμε και να κλείσουμε ραντεβού με κάποιους ειδκούς! Δεν μπορεί να επιρεαστει το παιδί από την δική μας συμπεριφορά, παρα μόνο από την νεα ταμπέλα που του έχουμε φορέσει για να "κάνουμε την δουλεια μας", αυτη του ντροπαλού... ξέρω ότι και αυτό λάθος είναι, αλλά πλέον δεν ξέρω τι άλλο να κάνω σε αυτη την καταραμένη ερώτηση... "Α?δεν μιλάει?"

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Σας ευχαριστω πολύ κοριτσάκια μου, και μόνο που μιλάμε για αυτο το θέμα, αισθάνομαι καλύτερα...

Αλικη μου, ξέρω ότι κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό με το δικό του τρόπο, ακόμα και τα αδερφάκια μεταξυ τους, και κάθε μανούλα έχει τις δικές της ανησυχίες... απλά αναφέρω ότι ο Γαβριηλ δεν μοιάζει με κανένα αλλο παιδάκι της ηλικίας του, που έχω συναντήσει σε σημαντικά πράγματα που σχεδόν όλα παρουσιάζουν ομοιότητες...
Και εννοείτε ότι άσχετα με τις δικές μας ανησυχίες, ουδέποτε ούτε εγω ούτε ο άντρας μου φερθήκαμε ποτέ στο παιδι σαν να έχει αυτισμό... ασε που δεν ξέρω καν πως φέρονται σε ένα τέτοιο παιδί, ΔΕΝ είμαστε προκατειλειμένοι, απλά προβληματισμένοι, και ούτε η κληρονομικότητα αλλα ούτε και τα γεγονότα μπορούμε να τα αμφισβητίσουμε... το μόνο που κάναμε και αυτο δεν είναι σε θέση να το αντιληφθει το παιδί, είναι να το ψάξουμε και να κλείσουμε ραντεβού με κάποιους ειδκούς! Δεν μπορεί να επιρεαστει το παιδί από την δική μας συμπεριφορά, παρα μόνο από την νεα ταμπέλα που του έχουμε φορέσει για να "κάνουμε την δουλεια μας", αυτη του ντροπαλού... ξέρω ότι και αυτό λάθος είναι, αλλά πλέον δεν ξέρω τι άλλο να κάνω σε αυτη την καταραμένη ερώτηση... "Α?δεν μιλάει?"

θα απαντας οχι δε μιλαει.κοφτα και ωραια τιποτα αλλο.σου εχω ξαναπει για παιδι συναδελφου που δε μιλουσε μεχρι τα 3 και μετα πηγε ροδανι η γλωωσα του.εγω σου προτεινω να προσπαθησεις οσο μπορεις βεβαια να το βγαλεις απο το μυαλο σου και να περιμενεις να δεις τι θα σου πει ο ειδικος.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:Σας ευχαριστω πολύ κοριτσάκια μου, και μόνο που μιλάμε για αυτο το θέμα, αισθάνομαι καλύτερα...

Αλικη μου, ξέρω ότι κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό με το δικό του τρόπο, ακόμα και τα αδερφάκια μεταξυ τους, και κάθε μανούλα έχει τις δικές της ανησυχίες... απλά αναφέρω ότι ο Γαβριηλ δεν μοιάζει με κανένα αλλο παιδάκι της ηλικίας του, που έχω συναντήσει σε σημαντικά πράγματα που σχεδόν όλα παρουσιάζουν ομοιότητες...
Και εννοείτε ότι άσχετα με τις δικές μας ανησυχίες, ουδέποτε ούτε εγω ούτε ο άντρας μου φερθήκαμε ποτέ στο παιδι σαν να έχει αυτισμό... ασε που δεν ξέρω καν πως φέρονται σε ένα τέτοιο παιδί, ΔΕΝ είμαστε προκατειλειμένοι, απλά προβληματισμένοι, και ούτε η κληρονομικότητα αλλα ούτε και τα γεγονότα μπορούμε να τα αμφισβητίσουμε... το μόνο που κάναμε και αυτο δεν είναι σε θέση να το αντιληφθει το παιδί, είναι να το ψάξουμε και να κλείσουμε ραντεβού με κάποιους ειδκούς! Δεν μπορεί να επιρεαστει το παιδί από την δική μας συμπεριφορά, παρα μόνο από την νεα ταμπέλα που του έχουμε φορέσει για να "κάνουμε την δουλεια μας", αυτη του ντροπαλού... ξέρω ότι και αυτό λάθος είναι, αλλά πλέον δεν ξέρω τι άλλο να κάνω σε αυτη την καταραμένη ερώτηση... "Α?δεν μιλάει?"

θα απαντας οχι δε μιλαει.κοφτα και ωραια τιποτα αλλο.σου εχω ξαναπει για παιδι συναδελφου που δε μιλουσε μεχρι τα 3 και μετα πηγε ροδανι η γλωωσα του.εγω σου προτεινω να προσπαθησεις οσο μπορεις βεβαια να το βγαλεις απο το μυαλο σου και να περιμενεις να δεις τι θα σου πει ο ειδικος.

καλησπερες αγαπεςςςςςςς

γεωργια μου μην στεναχωριεσαι,νομιζω οτι τελικα θα μας εκπληξει ευχαριστα ο γαβριλακος.Και μην αγχωνεσε τοσο πολυ .
Πολλα παιδακια μωρε αργουν να μιλησουν ,και ειναι αδιαφορα,ισως ειναι ετσι ο χαρακτηρας του.περιμενε να δεις τι θα πουν και οι ειδικοι.
κρατα γεραααααααα Very Happy Very Happy

κοριτσακια τρεχω τρελα και δεν προλαβαινω να μπω γαμωτο.ο διονυσης δεν με αφηνει λεπτο.ειναι καλυτερα μονο βηχαλακι και μυξα εχει.απ ζωηραδα καλαααααααααααα....μου εχει δωσει τα μυαλα στα χερια.
τωρα σ-κ θα προσπαθησω να μαζεψω και αλλα πραγματα ,γιατι παω μαι ωρα την ημερα στο σπιτι,εεεεεεεε παω και για καφεδακι το μεσημερι και ταβλακι Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

δεν προλαβα να διαβασω πολλαααααααα
να με συγχωρειτε Sad

μου λειπετε σας αγαπωωωωωωωωωωωωωω Very Happy Very Happy εγκυουλες μου σας σκεφτομαι Very Happy Very Happy

ααααααααααα
μου ηρθε περιοδος την πουτανα μου μεσααααααααα Shocked Shocked

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
grammatiki έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:Σας ευχαριστω πολύ κοριτσάκια μου, και μόνο που μιλάμε για αυτο το θέμα, αισθάνομαι καλύτερα...

Αλικη μου, ξέρω ότι κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό με το δικό του τρόπο, ακόμα και τα αδερφάκια μεταξυ τους, και κάθε μανούλα έχει τις δικές της ανησυχίες... απλά αναφέρω ότι ο Γαβριηλ δεν μοιάζει με κανένα αλλο παιδάκι της ηλικίας του, που έχω συναντήσει σε σημαντικά πράγματα που σχεδόν όλα παρουσιάζουν ομοιότητες...
Και εννοείτε ότι άσχετα με τις δικές μας ανησυχίες, ουδέποτε ούτε εγω ούτε ο άντρας μου φερθήκαμε ποτέ στο παιδι σαν να έχει αυτισμό... ασε που δεν ξέρω καν πως φέρονται σε ένα τέτοιο παιδί, ΔΕΝ είμαστε προκατειλειμένοι, απλά προβληματισμένοι, και ούτε η κληρονομικότητα αλλα ούτε και τα γεγονότα μπορούμε να τα αμφισβητίσουμε... το μόνο που κάναμε και αυτο δεν είναι σε θέση να το αντιληφθει το παιδί, είναι να το ψάξουμε και να κλείσουμε ραντεβού με κάποιους ειδκούς! Δεν μπορεί να επιρεαστει το παιδί από την δική μας συμπεριφορά, παρα μόνο από την νεα ταμπέλα που του έχουμε φορέσει για να "κάνουμε την δουλεια μας", αυτη του ντροπαλού... ξέρω ότι και αυτό λάθος είναι, αλλά πλέον δεν ξέρω τι άλλο να κάνω σε αυτη την καταραμένη ερώτηση... "Α?δεν μιλάει?"

θα απαντας οχι δε μιλαει.κοφτα και ωραια τιποτα αλλο.σου εχω ξαναπει για παιδι συναδελφου που δε μιλουσε μεχρι τα 3 και μετα πηγε ροδανι η γλωωσα του.εγω σου προτεινω να προσπαθησεις οσο μπορεις βεβαια να το βγαλεις απο το μυαλο σου και να περιμενεις να δεις τι θα σου πει ο ειδικος.

καλησπερες αγαπεςςςςςςς

γεωργια μου μην στεναχωριεσαι,νομιζω οτι τελικα θα μας εκπληξει ευχαριστα ο γαβριλακος.Και μην αγχωνεσε τοσο πολυ .
Πολλα παιδακια μωρε αργουν να μιλησουν ,και ειναι αδιαφορα,ισως ειναι ετσι ο χαρακτηρας του.περιμενε να δεις τι θα πουν και οι ειδικοι.
κρατα γεραααααααα Very Happy Very Happy

κοριτσακια τρεχω τρελα και δεν προλαβαινω να μπω γαμωτο.ο διονυσης δεν με αφηνει λεπτο.ειναι καλυτερα μονο βηχαλακι και μυξα εχει.απ ζωηραδα καλαααααααααααα....μου εχει δωσει τα μυαλα στα χερια.
τωρα σ-κ θα προσπαθησω να μαζεψω και αλλα πραγματα ,γιατι παω μαι ωρα την ημερα στο σπιτι,εεεεεεεε παω και για καφεδακι το μεσημερι και ταβλακι Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

δεν προλαβα να διαβασω πολλαααααααα
να με συγχωρειτε Sad

μου λειπετε σας αγαπωωωωωωωωωωωωωω Very Happy Very Happy εγκυουλες μου σας σκεφτομαι Very Happy Very Happy

ααααααααααα
μου ηρθε περιοδος την πουτανα μου μεσααααααααα Shocked Shocked

μπραβο ρε βιβη μπραβο.τις αλλες ωρες που εισσαι δηλαδη βιβη;για πες για πες. Very Happy

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τρεχω μονιμα με τον διονυση.ΤΡΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


πιο πανω το λεω............ μου εχει δωσει τα μυαλα στα χερια απλααααααα

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:τρεχω μονιμα με τον διονυση.ΤΡΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


πιο πανω το λεω............ μου εχει δωσει τα μυαλα στα χερια απλααααααα

ελα μωρε ενταξει υπομονη.θα παει στη φυση και θα ξεχαρμανιασει.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
mamavivo έγραψε:τρεχω μονιμα με τον διονυση.ΤΡΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


πιο πανω το λεω............ μου εχει δωσει τα μυαλα στα χερια απλααααααα

ελα μωρε ενταξει υπομονη.θα παει στη φυση και θα ξεχαρμανιασει.

απορω ρε φιλε πως μπορουν ολη μερα με τοπ παιδι τα κοριτσια.Αν ειχαν τον Διονυση ,θα τον εδιναν αχχαχαχαχχαχχαχ Very Happy Very Happy

αλλα ενα καφεδακι προλαβαινω να πιωωωωωωωωωωωω Very Happy Very Happy Very Happy
τωρα φαντασου ειναι ξυπνιος ηδη και χοροπηδαει τριγυρω μουυυυυ


περαστικα μωρε στα αρρωστουλικαααα Sad Sad

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
grammatiki έγραψε:
mamavivo έγραψε:τρεχω μονιμα με τον διονυση.ΤΡΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


πιο πανω το λεω............ μου εχει δωσει τα μυαλα στα χερια απλααααααα

ελα μωρε ενταξει υπομονη.θα παει στη φυση και θα ξεχαρμανιασει.

απορω ρε φιλε πως μπορουν ολη μερα με τοπ παιδι τα κοριτσια.Αν ειχαν τον Διονυση ,θα τον εδιναν αχχαχαχαχχαχχαχ Very Happy Very Happy

αλλα ενα καφεδακι προλαβαινω να πιωωωωωωωωωωωω Very Happy Very Happy Very Happy
τωρα φαντασου ειναι ξυπνιος ηδη και χοροπηδαει τριγυρω μουυυυυ


περαστικα μωρε στα αρρωστουλικαααα Sad Sad

ενταξει μωρε θεμα συνηθειας ειναι ολα.αφου δεν σε ενοχλει και απλα χοροπηδαει καλο ειναι.φαντασου να ηθελε να παιξετε σονει και καλα

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βιβηκο καλος το μου... σου ήρθε τελικα εε??? να σου πω ότι θυμήθηκα ότι είχες καθυστέρηση και στην προηγούμενη μετακόμηση?!!!
Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη!!!
Γενικα είμαι πολυ καλύτερα!!!
Καλο σ/κ κορίτσια!!!
εμεις προβλέπουμε πολυ ταλιμπανιά για το σ/κ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #10 - Σελίδα 39 417472 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #10 - Σελίδα 39 417472 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #10 - Σελίδα 39 417472

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααχαχαχχαχχαχαχχα
απλα δινω αγωνα να γραψω 2 γραμμες ...απλαααααααααα Shocked Shocked Shocked θελω μονιμως να παιζουμε.
τωρα ειναι διπλα μου και κοιταει που γραφω και λεει diegoooooo mamma diegooooooooo

χτες παιζαμε κρυφτο 1,5 ωρα παρεδωσα πνευμα.αλλα πολυ πλακααααααα.χωθηκα σε μια ντουλαπα η γομαρα και δεν μπορουσα να βγω μετα αχαχχαχαχχαχαχχαχαχχαχχα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις