Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 5:24 am

Daenerys

Daenerys
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλους!
Διαβάστε και την δική μου περίπτωση και πείτε μου την γνώμη σας. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.
Με τον άντρα μου ήμασταν ζευγάρι πολλά χρόνια πριν παντρευτούμε. Όλα αυτά τα χρόνια τους γονείς του δεν τους είχα γνωρίσει γιατί απλά δεν είχε τύχει και δεν είχε χρειαστεί. Ένα χρόνο περίπου πριν γνωριστούμε έγινε η πρώτη επαφή κι από τότε πηγαίναμε και καμιά Κυριακή για φαγητό. Οι εντυπώσεις μου από αυτούς ήταν οι καλύτερες. Τους θεωρούσα πολύ ευχάριστους ανθρώπους που μπορούσαμε να πούμε και μια κουβέντα χωρίς να υπάρχει αμηχανία και γενικά όλα μια χαρά. Όταν τους ανακοινώσαμε την απόφασή μας να παντρευτούμε, η αντίδραση τους ήταν η αναμενόμενη. Χάρηκαν πάρα πολύ γιατί θεωρούσαν ότι ήμουν πάρα πολύ καλή κοπέλα, ότι κάνω ευτυχισμένο τον γιό τους, ότι προέρχομαι από δεμένη οικογένεια κτλ, κτλ.
Έγινε λοιπόν κι ο γάμος. Κι αφού έγινε κι ο γάμος άρχισαν σιγά σιγά να αλλάζουν τα πράγματα. Ο άντρας μου να έρχεται σπίτι με όλο και πιο πεσμένη διάθεση, αλλά να μου το ρίχνει στην κούραση από την δουλειά. Οι γονείς του σταδιακά να παίρνουν όλο και λιγότερο τηλέφωνο και τελικά να καταλήξουμε να βλεπόμαστε καμιά Κυριακή για φαγητό στη πεθερά μου (γιατί εγώ και λόγω φόρτου εργασίας αλλά και συνήθειας δεν κάνω τραπέζια.) Κάναμε όμως και Πάσχα και Χριστούγεννα μαζί και με τους γονείς μου και όλα φαίνονταν να είναι μια χαρά μιας και όλοι διασκεδάζαμε. Σκέφτηκα κι εγώ λοιπόν ότι είμαι από αυτούς τους τυχερούς, που τα πεθερικά είναι διακριτικά, δεν ανακατεύονται και δεν θέλουν να νιώθουν ότι ενοχλούν.
Έμεινα έγκυος… Και οι επαφές αραίωσαν κι άλλο. Πλέον με τον γιο τους μίλαγαν όταν τους έπαιρνε αυτός τηλέφωνο. Όταν μάθαμε ότι ήταν κοριτσάκι πήγαμε να τους το πούμε και η απάντηση ήταν «ε, δεν πειράζει». Εεεε κάτι δεν πάει καλά εδώ… Ο άντρας μου όλο και πιο πεσμένος μέρα με την μέρα. Να τον ρωτάω αν συνέβαινε τίποτα και η απάντηση ήταν ότι δεν συνέβαινε τίποτα και να μην αγχώνομαι και εμένα να με νοιάζει η εγκυμοσύνη μου. Αλλά πλέον τα είχα πάρει εγώ, γιατί έλεγα, μα καλά πρώτο εγγόνι, να πάρουν να δουν αν είμαι καλά ή να πουν να περάσουν για ένα καφέ να τα πούμε. Στον άντρα μου λέω «αν έχει γίνει κάτι πέστο να το λύσουμε, αλλά αν δεν έχει γίνει κάτι, τότε οι γονείς σου είναι απαράδεκτοι».
Γεννήθηκε και το παιδί, πέρασαν και οι 4 μήνες, ο άντρας μου ακόμα χειρότερα, τα πεθερικά εξαφανισμένα, προφανώς κάτι συνέβαινε αλλά ο άλλος δεν ξεστόμιζε κουβέντα και εγώ περίμενα να δω πότε θα σκάσει το μαντάτο. Είχα γυρίσει και στην δουλειά, και το μωρό το κράταγαν εναλλάξ οι δύο γιαγιάδες για να μην έχουμε και παρεξηγήσεις. Όταν το κράταγε η πεθερά, δεν έπαιρνε τηλέφωνο αν δεν έπαιρνα εγώ και όταν τελικά μιλάγαμε μου έλεγε ότι όλα ήταν μια χαρά με το μωρό, ότι τα έχουν βρει και να μην ανησυχώ. Όταν όμως γυρνάγαμε σπίτι κι αφού έφευγε, μίλαγε με τον άντρα μου στο τηλέφωνο, κι ερχόταν έκπληκτος ο άντρας μου και μου έλεγε, «τι έπαθε το μωρό σήμερα και έκλεγε όλη μέρα, δεν έτρωγε το γάλα του, δεν κοιμόταν» κτλ. Κι εγώ έμενα με το στόμα ανοιχτό γιατί δεν ήξερα τίποτα. Αλλά έλεγα άστη γιατί μπορεί να νιώθει άγχος και να φοβάται να μου το πει μήπως και την κατηγορήσω ότι δεν τα κάνει καλά…
Και ένα ωραίο πρωινό σηκώθηκα, και ετοίμασα το μωρό να της το πάω. Μπαίνοντας στο σπίτι είδα κάτι μούτρα, παναγία μου… Εγώ παρ’όλ’αυτά καλημέρισα, της έδωσα το παιδί και την ώρα που πάω να φύγω ακούω… «άκου να σου πω...» και με το άκου να σου πω μας πήρε όλους αμπάριζα, εμένα και τους γονείς μου. Τι ότι της φερθήκαμε χάλια, ότι δεν κάνουμε τραπέζια, ότι δεν φροντίζω τον γιο της, ότι είμαι βρωμιάρα και ανοικοκύρευτη, ότι δεν μαγειρεύω, ότι παράπονα έχει από τότε που παντρεύτηκα το γιο της. Και μιλάμε με τσιρίδες και κλάματα και πάνω από το παιδί. Εγώ να προσπαθώ να της εξηγήσω ότι κάνει λάθος και ότι δεν ήξερα ότι είχε τέτοια θέματα, αλλά να μην με αφήνει να σταυρώσω κουβέντα. Και άλλα πολλά ωραία λόγια για εμένα και τους γονείς μου που δεν γράφονται. Στο τέλος την ρώτησα αν ήξερε τίποτα απ’όλα αυτά ο γιος της, και μου απάντησε όλα. Εγώ έμεινα και πάλι κάγκελο, πήρα το παιδί (εννοείται) κι έφυγα. Όταν ρώτησα τον άντρα μου, μου είπε ότι τα ήξερε αλλά δεν ήθελε να μου πει τίποτα και με στεναχωρήσει, ότι αυτό συνέβαινε τα τελευταία 2 χρόνια και βάλε. Μουρμούρα και παράπονα ότι δεν είμαι καλή, ότι δεν τα κάνω καλά κτλ… Το παιδί δεν το ξανακράτησε η πεθερά. Την μουρμούρα στον γιο της την συνέχισε, η σχέση μου με τον άντρα μου χειροτέρεψε γιατί ήταν πάντα μέσα στα νεύρα. Σπίτι δεν ξαναήρθε (από δική της επιλογή) και στα βαφτίσια του παιδιού δεν κάλεσε κανέναν. Δημιούργησε πρόβλημα στον γιο της γι’αυτούς που καλέσαμε. Και τώρα τον πρήζει γιατί δεν της μιλάω με την αιτιολογία ότι «καλά μωρέ δεν της είπαμε και τίποτα, εγώ σαν παιδί μου την έχω». Θέλει να βλέπει πιο συχνά το παιδί, αλλά χωρίς να είναι και ο άντρας μου μαζί εγώ δεν θέλω γιατί θεωρώ ότι είναι ανισσόροπη, και γενικά δεν την εμπιστεύομαι. Ο άντρας μου προσπαθεί να γεφυρώσει την κατάσταση, ενώ του λέω ότι εγώ δεν θέλω να έχω σχέση καμία (εγώ, όχι αυτός) και τα πράγματα κυλάνε χάλια. Αντί να περνάμε την καλύτερη περίοδο περνάνε την χειρότερη και ποιος ξέρει που θα καταλήξουμε.
Μακρηγόρησα το ξέρω αλλά….εχω σκάσει. Crying or Very sad

2ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty ΠΩΠΩ ΤΙ ΠΕΡΝΑΣ ΚΙ ΕΣΥ Τετ Σεπ 12, 2012 5:43 am

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ??ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??ΝΕΥΡΙΑΣΑ ΠΟΛΥ ΔΗΛ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑ??ΕΛΕΟΣ??ΑΠΡΑΔΕΚΤΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΟΠΡΟΣΑΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ,Ο ΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΣΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η/ΑΠΛΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ??ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ.ΤΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΙΚΟΥΡΑ Η ΟΧΙ ΑΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΣΑΓΑΠΑΕΙ Κ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΕΙ??Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ??ΑΝ ΣΕ ΕΒΛΕΠΕ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟΛΟΓΟ ΠΕΣ ΤΗΣ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΚΡΙΜΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΣΠΑΝΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΑ ΝΟΡΜΑΛ ΠΕΘΕΡΙΚΑ,ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ Wink

3ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 5:56 am

1989


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΕΧΩ Κ ΣΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ..Κ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΙΣ ΝΥΦΕΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΩΣΤΗ... ΠΕΘΕΡΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣΚ...Κ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΑΦΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΤΗΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...Κ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ...Κ ΟΧΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ...ΕΣΥ ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΑΣΕ ΤΑ ΥΠΟΛΥΠΑ...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Κ ΟΧΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΙ ΣΑΣ..ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΤΟΣΟ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ... Wink

4ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 6:06 am

markaaa

markaaa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
να σου ζησει το μωρακι σου, να ειναι καλοτυχο!!! τελικα με τις πεθερες δεν βγαζεις ακρη.. εγω πιστευω οτι μεριδιο ευθυνης εχει και ο αντρας σου, αν σου μιλουσε νωριτερα ισως λυνοταν η παρεξηγηση και δεν εφτανε μεχρι εδω.. βεβαια ηθελε να σε προστατεψει αλλα αργα η γρηγορα θα εσκανε η βομβα!! εγω ειμαι της γνωμης να τα εχεις εσυ καλα με τον αντρα σου.. αν ειναι εφικτο πανε στην πεθερα σου, μονη σου, βαλτη κατω και πες της αυτα που θελεις ομορφα και ωραια.. αν βεβαια πιστευεις οτι θα εχει καποιο αποτελεσμα..γιατι απο αυτα που λες της εχεις φερθει πολυ καλα!! ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βρεθει καποια λυση!!

5ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 7:53 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα κοπελα μου..αυτα που διαβασα γιατι δεν μου εκαναν καμια εντυπωση ομως? ισως επειδη εχω βαρεθει να ακουω/διαβαζω για τις παρανοικες τις πεθερες..τελικα κοριτσια..δεν υπαρχει γιατρεια,ετσι δεν ειναι? τι γινεται,ρε γαμωτο,μολις παντρευουν τα παιδια τους(τους γιους δλδ) τις ψεκαζουν τιποτα και κανουν ολες τα ιδια? εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η σταση του αντρα σου..ολο οτι η ψυχολογια του επεφτε μερα με την ημερα και οτι η σχεση σας χειροτερευε..οσο και να του πιπιλαγε το μυαλο η πεθερα,αν εκεινος ενιωθε σιγουρος για την επιλογη του γιατι να αλλαξει? γιατι να επηρεαζεται ετσι και δεν την εβαζε στην θεση της? τοσα χρονια ειστε μαζι,σε ηξερε πολυ καλα..τι να πω κοριτσακι μου...κοιτα να φτιαξεις την σχεση σου με τον αντρουλη σου και αυτη καντην περα..καλα ξεμπερδεματα..

6ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 8:44 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η συμπεριφορά της μου θυμίζει λιγάκι το ανέκδοτο που τελειώνει με τη φράση: "ε, άντε γ...σου κι εσύ κι ο γρύλλος σου!" Κοινώς, είχε από σένα προσδοκίες που δεν τις εκπλήρωσες όχι γιατί δεν ήθελες, άλλα γιατί δεν ήξερες. Το μεγαλύτερό σου λάθος γιαυτήν ήταν που δε μύρισες τα νύχια σου να καταλάβεις ότι αυτή ήθελε μια άλλη συμπεριφορά από σένα, όχι απλά ήθελε άλλα γιαυτήν μια καλή νύφη έπρεπε να είχε ως δεδομένο τη συμπεριφορά που ήθελε η πεθερά σου...Εξ'ου και τα κλάμματα και οι υστερίες...επειδή δεν υπήρχε ξεκάθαρη εξήγηση από την αρχή (λάθος πρώτα της πεθεράς σου κι έπειτα του άντρα σου που σε κρατήσαν στην άγνοια). Το κακό έγινε τώρα, το νερό κύλησε στο αυλάκι κι εσύ δε θα γίνεις ποτέ η καλή νύφη, και από ότι βλέπω ούτε σε νοιάζει κιόλας και καλά κάνεις...το θέμα είναι ο άντρας σου και η σχέση σου μαζί του... να του πεις ότι δυο καρπούζια κάτω από μια μασχάλη δε χωράνε, κι ότι εφόσον τα πράγματα (κι από δικό του λάθος εν μέρει) έγιναν έτσι, να μην εχει την σπαιτηση να τα πηγαινεις καλα μαζι της.Καλη τυχη σου ευχομαι!

7ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 11:08 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
«άκου να σου πω...» και με το άκου να σου πω μας πήρε όλους αμπάριζα, εμένα και τους γονείς μου. Τι ότι της φερθήκαμε χάλια, ότι δεν κάνουμε τραπέζια, ότι δεν φροντίζω τον γιο της, ότι είμαι βρωμιάρα και ανοικοκύρευτη, ότι δεν μαγειρεύω, ότι παράπονα έχει από τότε που παντρεύτηκα το γιο της. Και μιλάμε με τσιρίδες και κλάματα και πάνω από το παιδί. Εγώ να προσπαθώ να της εξηγήσω ότι κάνει λάθος και ότι δεν ήξερα ότι είχε τέτοια θέματα, αλλά να μην με αφήνει να σταυρώσω κουβέντα. Και άλλα πολλά ωραία λόγια για εμένα και τους γονείς μου που δεν γράφονται.

ακριβως το ιδιο σκηνικο βιωσα κ εγω ιδιο μιλαμεεεεε.....αλλα χωρις μωρο εμεις ακομα τοτε...πωπωωωω κοπια.....κ να τσιριζει κ να χωροπηδαει απο τα νευρα της κ εγω με το στομα μεχρι το πατωμα

https://www.facebook.com/myrodeve

8ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 11:11 am

katia32

katia32
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kala e...mexri simera stin zoi moy olokliri den exo akousei gia kali sxesi petheras nifis... Shocked Shocked Shocked Shocked

9ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 12:24 pm

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοπέλα μου θα σου μιλήσω όπως ακριβώ μιλαω στην κολητή μου!! Έχεις απόλυτο δίκαιο για όλη την κατάσταση και συμπεριφέρθηκε πολύ άσχημα η πεθερά και αδικαιολόγητα!! Υπάρχουν πολύ τρόποι να πείς τα παράπονά σου ειδικά στο άτομο που είναι παντρεμένο με το παιδί σου....αλλα επιδή βιώνω και εγω παρόμοια κατάσταση αλλα απο την αντίθετη πλευρά δηλαδή ο άντρας μου δεν θέλει τους γονείς μου τον πατέρα μου κατακρίβεια για κάτι παρεξηγήσεις που έγιναν (να μην σου τα πολυλογώ για τα δικά μου) αν αφήσεις αυτο το πράμα να πάρει διαστάσεις θα διχαστείς με τον άντρα σου και θα γίνετε δύο ξένοι!! Η άποψη μου είναι μίλα με τον άντρα σου άκουσε τον για το πως νοίωθει, πιστεύω ότι ΝΑΙ έχει μερίδιο ευθύνης αλλα το ότι τόσο καιρό δεν σου μίλαγε προφανός ήταν για να σε προστατεύση και να μην σε πληγώση... λάθος φυσικά αλλα τέτοια λάθη έκανα και εγω και συνεχίζω να κάνω γιατι με πονούσε και δεν ήθελα να βλέπω τσακωμούς μεταξυ του άντρα μου και του πατέρα μου!! άρα δες πως νοιώθει ο άντρας σου και το να μην έχεις καμία σχέση μαζί τους σήμένει ότι ο άντρας σου θα είναι στην μέση και θα έχει και την μουρμούρα της!! και αυτο θα φέρει άλλα προβλήματα !! σου προτίνω να έχει ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ και εννοώ να πηγαίνεις έστω μια φορά τον μήνα με τον άντρα σου και το παιδί για φαγητό και απλα τα τυπικά!! φυσικά αν μιλήσεις με τον άντρα σου και σου πεί οτι καλά κάνεις και δεν τον πειράζει τότε οκ αλλα απ`οτι κατάλαβα τον πέρνει απο κάτω ή ολη κατάσταση και είναι κρίμα να καταστρέψετε την σχέση σας για την οποιαδήποτε πεθερά η οποία είναι ανεγκέφαλη!! Σκέφτου τα υπέρ και τα κατά για τον γάμο σας και όχι μόνο για εσένα και αν τότε τα υπερ του να μην έχεις καμία σχέση είναι πιο δυνατά τοτε όκ αλλα θα έρθουν άλλα προβλήματα πχ στα γενέθλια του παιδιού τους καλείς ή όχι? στα γενέθλια του άντρα σου τα γιορτάζεις μόνο με τους γονείς σου?? για τον άντρα σου θα υπάρχει ένα κενό και θα έρθουν τσακωμοί για αυτά τα θέματα ... και είναι κρίμα ... οχι η πεθερά αλλα η σχέση σου με τον άντρα σου η οποία θα έπρεπε να είναι στην πιο ωραία της φάση με τον ερχομό του παιδιού ... για να χαρήτε αγαπημένη το πρώτο σας παιδάκι!! Εγω είμαι σε αυτή την θέση φυσικά με άλλα γεγονότα τα οποία στην περίπτωση μου έγιναν κάποιες παρεξηγήσεις που ναι φταίει ο πατέρας μου και εγω τα άφησα όπως έκανε ο άντρας σου και ο δικός μου άντρας τα έλαβε σαν αδιαφορία απο μεριάς του πατέρα μου ενώ εγω δεν του έλεγα ότι ήθελε να μιλήση ο πατέρας μου του άντρα μου γιατι φοβόμουν να μην τσακωθούν και να χειροτερέψουν τα πράγματα και ήρθε μπούμεραγκ γιατι τώρα ο πατέρας μου θέλει να βελτιώσει της σχέσεις και ο άντρας μου δεν θέλει και είμαι στην μέση πολύ πληγωμένη γιατι πηγαίνω μόνοι μου να τους δω με το παιδί και γενικός είναι μια κατάσταση που εύχομαι να μην την βιώση κανέις!! φυσικά να λέμε και του στραβού το δίκαιο πιστεύω ότι και ο άντρας μου έχει μερίδιο ευθύνης γιατι δεν δίνει ευκαιρία επανένωσεις...και ναι αυτή η σχέση που είχα με τον άντρα μου στην άρχή εξαφανίστικε και λυπάμαι τόσο μα τόσο πολύ γιατι εμέις το κάναμε αυτο σε εμάς...οι γονείς μας κάνουν λάθοι αλλα δεν πρέπει να τα φέρνουμε στον γάμο μας και την κουβέντα που λένε πολύ "τοτε κόψε σχέσεις" είναι πολύ εύκολο να την πείς αλλα δύσκολο να την κάνεις γιατι ότι ναναι είναι γονείς μας και πονούμε γιαυτους!! και επαναλαμβάνω η πεθερά είναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ!! όπως ο πατέρας μου αλλα δεν μπορούμε να τους βγάλουμε απ`την ζωη μας!!
ελπίζω να μην σε κούρασα αλλα να σε προβλημάτισα!!
Σου εύχομαι τα καλύτερα και να μην στεναχωριέσε!! Μίλα με τον άντρα σου γιατι όσο μιλάτε τότε σημένει ότι έχετε επικοίνωνία όταν σταματήσετε να μίλατε τότε είναι που αρχίζουν τα προβλήματα!!! σε φιλώ καλο βράδυ!!

10ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 8:26 pm

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katia32 έγραψε:kala e...mexri simera stin zoi moy olokliri den exo akousei gia kali sxesi petheras nifis... Shocked Shocked Shocked Shocked

ελα ηρθα...ειμαι ζωντανο παραδειγμα.οκ μπορει να ψιλοτσαντιζομαι με καποια πραγματα,αλλα τιποτα σοβαρο.με την μαμα μου τσαντιζομαι περισοτερο χιχιχι
ειναι ολα θεμα χημειας και ΟΡΙΩΝ.
αν βαλουμε απο την αρχη ορια ολοι μας και αυτοι-πεθερικα-και εμεις-ζευγαρι- οοοολα θα πανε τελεια.
πρεπει να εχουμε κατα νου δυο πραγματα.
1. ειναι και αυτοι-ταπεθερικα- γονεις και θελουν το καλυτερο για το παιδι τους.ενταξει αν ειναι λιγο-λιγο λεω- περιεργοι ε ας κανουμε και στραβα ματια λιγο,δεν πειραζει.
2. εχουμε ενα κοινο με αυτην την γυναικα -σχεση πεθερας - νυφης- αγαπαμε και οι δυο μας τον καλο μας και θελουμε να ειναι ευτυχισμενος.

και ας μην ξεχναμε οτι μια μερα θα γινουμε και εμεις πεθερες.

τωρα στην περιπτωση της κοπελας, κατ' εμε και χωρις να παρεξηγηθω το φταιξιμο ειναι 100% του αντρα σου καλη μου. τι σε εβαλε σε γυαλα? και βαζοντας σε στο πεθιρωριο και στην αγνοια σου, ειναι σαν να λεει στουςγονεις του οτι δεν αποτελεις μερος της οικογενειας. δεν εθεσε με λιγα λογια σωστα ορια. μανα εσυ μεχρι εκει.αν εισαι νοικοκυρα η οχι αφορα τον καλο σου και εσενα. ναι πιστευω οτι θα επρεπε να τους κανεις καιεσυ ενα τραπεζι μια φορα στο τοσο, ενα φαγητο και εξω απο την πορτα αν εισαι πολυ κουρασμενη. ειναι δειγμα ευγνωμοσυνης για τους μεγαλους ανθρωπους αυτο. σορυ που στα λεω ετσι χυμα, αλλα σου γραφω με καθε φιλικη διαθεση. προσπαθηστε να τα βρειτε για να κρατηθουν καποιες ισορροπιες στην οικογενεια σας. εστω και τυπικα. καποια στιγμη θα κουραστει ο καλος σου, ειναι γονεις του εξαλλου.
Very Happy

11ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 8:27 pm

eirini31


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα κοπελα μου! η συμπεριφορα της πεθερας σου ήταν Απαράδεκτη και καλα εκανες και απομακρυνθηκες.τι δουλεια εχει να ανακατευεται στο ζευγαρι και στην τελική εάν είσαι καλή νοικοκυρά το ξερει ο αντρας σου και δεν θα περίμενε την μαμακα του να του πει πως θα ζει. ενα δεν μπορω να καταλαβω τοσο καιρο ο αντρας σου γιατι δεν σου είπε τίποτα??? εγω ειλικρινα θα ειχα πολυ μεγαλο προβλημα μαζι του εαν μάθαινα οτι καθεται και ακουει την μανα του να με κατηγορει χωρις να κανει τιποτα και τοσο καιρο, να με κραταει εξω απ αυτό και να στεναχωριέται κι ολας!!!! για εμένα ο αντρας σου εχει πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης. θα μπορουσε να σε προφυλαξει να σου πει τι γινεται. το σημαντικο ειναι η ειλικρινεια και επικοινωνια στο ζευγαρι.μπορεις να εχεις τυπικές επαφές μαζι τις τιποτα παραπανω . αν μια φορα ανακατευτηκε θα το ξανακανει οποτε απο μακρια χωρις πολλα πολλα.

12ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Τετ Σεπ 12, 2012 10:31 pm

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαμακα μου έγραψε:
katia32 έγραψε:kala e...mexri simera stin zoi moy olokliri den exo akousei gia kali sxesi petheras nifis... Shocked Shocked Shocked Shocked

ελα ηρθα...ειμαι ζωντανο παραδειγμα.οκ μπορει να ψιλοτσαντιζομαι με καποια πραγματα,αλλα τιποτα σοβαρο.με την μαμα μου τσαντιζομαι περισοτερο χιχιχι
ειναι ολα θεμα χημειας και ΟΡΙΩΝ.
αν βαλουμε απο την αρχη ορια ολοι μας και αυτοι-πεθερικα-και εμεις-ζευγαρι- οοοολα θα πανε τελεια.
πρεπει να εχουμε κατα νου δυο πραγματα.
1. ειναι και αυτοι-ταπεθερικα- γονεις και θελουν το καλυτερο για το παιδι τους.ενταξει αν ειναι λιγο-λιγο λεω- περιεργοι ε ας κανουμε και στραβα ματια λιγο,δεν πειραζει.
2. εχουμε ενα κοινο με αυτην την γυναικα -σχεση πεθερας - νυφης- αγαπαμε και οι δυο μας τον καλο μας και θελουμε να ειναι ευτυχισμενος.

και ας μην ξεχναμε οτι μια μερα θα γινουμε και εμεις πεθερες.

τωρα στην περιπτωση της κοπελας, κατ' εμε και χωρις να παρεξηγηθω το φταιξιμο ειναι 100% του αντρα σου καλη μου. τι σε εβαλε σε γυαλα? και βαζοντας σε στο πεθιρωριο και στην αγνοια σου, ειναι σαν να λεει στουςγονεις του οτι δεν αποτελεις μερος της οικογενειας. δεν εθεσε με λιγα λογια σωστα ορια. μανα εσυ μεχρι εκει.αν εισαι νοικοκυρα η οχι αφορα τον καλο σου και εσενα. ναι πιστευω οτι θα επρεπε να τους κανεις καιεσυ ενα τραπεζι μια φορα στο τοσο, ενα φαγητο και εξω απο την πορτα αν εισαι πολυ κουρασμενη. ειναι δειγμα ευγνωμοσυνης για τους μεγαλους ανθρωπους αυτο. σορυ που στα λεω ετσι χυμα, αλλα σου γραφω με καθε φιλικη διαθεση. προσπαθηστε να τα βρειτε για να κρατηθουν καποιες ισορροπιες στην οικογενεια σας. εστω και τυπικα. καποια στιγμη θα κουραστει ο καλος σου, ειναι γονεις του εξαλλου.
Very Happy
ki ego ta idia,eknevrizome me kana dio pragmatakia,alla afou skao meta ta leo kai linode,vevea pezei rolo kai o haraktiras tis petheras kai ohi mono o dikos mas.Ki ego me tin mama mou heirotera tsakonome pou eine fisiko vevea,allo to tharos,alla telos pandon spanies periptoseis alla iparhoune normal petheres,oles tha zilepsoune ligo,alla ki ego tha imoun kapos argotera fadazome.i dikia sou pethera eine gia sfaliares!!!! kai den prostatevoume otan den linode ta provlimata.allo na to kratisei kana dio mines mesa tou kai allo 2 hronia!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την stalitsa1980 στις Τετ Σεπ 12, 2012 10:33 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : egrapsa stin mesi tis paragrafou tis allis kopelas)

13ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 1:32 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Νομίζω κι εγώ αποτελώ ζωντανό παράδειγμα...
Στη σχέση νύφης-πεθεράς, τα άτομα δεν είναι δύο... είναι τρία.
Όσο χαρακτηριστικό ρόλο παίζουν οι χαρακτήρες των δύο γυναικών, άλλο τόσο παίζει και του σύζυγου-συντρόφου.
Προσωπικά δεν έχω παράπονα από την πεθερά μου. Απεναντίας, με έχει όσο πιο κοντά γίνεται με τα παιδιά της. Ακόμα και στα υλικά, ό,τι παίρνει στην κουνιάδα μου παίρνει και σε μένα, για τέτοιο βαθμό μιλάμε. Αλλά και στην αγάπη, στο νοιάξιμο που είναι το παν στην οικογένεια. Αντίστοιχα κι εγώ όπως σέβομαι τη μαμά μου, σέβομαι κι εκείνη.
Ομως, ο άντρας μου έχει βάλει τα όρια και σε μένα και σε κείνη. Δεν αφήνει καμιά μας να "αλωνίζει" στα χωράφια της άλλης, ενώ και το παραμικρό που μπορεί να συμβει κόβει το θέμα εκεί και μας αναγκάζει να το λύσουμε και να μην το διαιωνίζουμε.
Επειδή μακρυγόρησα, θέλω να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου, Daenerys, βρέθηκες ξαφνικά αντιμέτωπη με μια κατάσταση που δεν ξέρεις από πού σου ήρθε! Για αυτό τη μεγαλύτερη ευθύνη τη φέρει ο άντρας σου που σε κράταγε στο απυρόβλητο. Από εκεί και πέρα ίσως λέω ίσως κι εσύ έπεσες στην παγίδα να βολευτείς στο ότι όλα ξεκίνησαν ευοίωνα και ενδεχομένως να μην κάνεις πράγματα που κακά τα ψέματα κάθε γυναίκα θέλει να δει να προσφέρονται στο γιό της, ακόμα και αυτός να μην τα αναζητά (ελληνίδα μάνα...!) και αντίστοιχα και η πεθερά δεν σε έπιασε μια φορά να σου πει: βρε κορίτσι μου, αυτό μήπως να το έκανες έτσι? Μόνο και μόνο για να διέκρινες κάπως κι εσύ ότι κάτι δεν πάει καλά, όχι για άλλο λόγο.
Εκείνη βρήκε την εύκολη λύση να κάνει πλύση εγκεφάλου στο γιό της, εσύ ασχολήθηκες με αυτά που πραγματικά σε απασχολούσαν (παιδί συζυγος κλπ) οπότε το κάθε παράπονο έγινε πρόβλημα και ο άντρας σου μπορεί να σκέφτηκε ότι έχω τη μία να μου γκρινιάζει, αν τα πω και στην άλλη θα τα ακούω και από εκεί...
Οπως και να έχει, με τον άντρα σου είναι πολύ σημαντικό να διορθωθεί η σχέση σας και μάλλον γίνεται... Ολο αυτό που έκανε, από αγάπη το έκανε έστω και αν είχε αντίθετα αποτελέσματα. Συζητήστε τα, βρείτε τα, δες τι σκέφτεται κι αυτός για την τροπή που πήραν τα πράγματα και προσπαθείστε από κοινού να τα βρείτε με την πεθερά... Οκ, αρκετοι οι παραλογισμοί της (ε, δεν πειράζει? λες και είναι ατυχία που είναι κορίτσι? τι λες κυρά μου!) αλλά μην ξεχνάς ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του άντρα σου.
Εγώ γενικά είμαι υπέρ της διπλωματίας σε αυτές τις καταστάσεις... αρκεί να βοηθούν οι συνθηκες. Αν πιστεύεις ότι βοηθούν και σώζεται η κατάσταση, οι εγωισμοί δεν ωφελούν και πολύ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την path_83 στις Πεμ Σεπ 13, 2012 4:50 am, 1 φορά

14ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 2:44 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑΚΙ,ΓΕΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΚΙΕΣ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ,ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΑ ΤΑ ΨΩΜΙΑ ΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...

15ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 3:20 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εχουν ανοιχτει διαφορα θεματα εδω μεσα με νυφες και πεθερες και απ΄οτι φαινεται οι 99 στις 100 ειναι καμενες απο τις πεθερες τους...εγω απο δικη μου εμπειρια εχω να πω οτι αν η πεθερα θελει να σε βαλει στην μαυρη λιστα,ειτε εισαι καλη ειτε δεν εισαι,θα σε βαλει..οτι και να κανεις...παντα θα εχει παραπονα απο σενα,παντα κατι θα βρισκει για να σε μειωνει,παντα δεν θα εισαι αρκετη για τον γιο της..το θεμα ολο ειναι το ιδιο το ζευγαρι πως το διαχειριζετε ολο αυτο..αν ο αντρας,ο γιος δεν βαλει καταρχην ορια στη μαμακα του και την αφηνει να συνεχιζει τα τρελα της,τοτε την αποκλειστικη ευθυνη εχει εκεινος..ο αντρας της κοπελας δεν της ελεγε τιποτα με αποτελεσμα να τα κραταει ολα μεσα του και να απομακρυνθουν και απο την αλλα η πεθερα αφου δεν εβλεπε αντιδραση απο τον γιο,σου λεει εδω ειμαστε..θα πω κι αλλα..κι αλλα..και επειδη αναφερθηκε οτι η κοπελα δεν κανει τραπεζια και τετοια,ειναι αυτος λογος σοβαρος να κακιωσει η πεθερα? αν δεν θελει να τραπεζωνει,καλα κανει..ειναι υποχρεωμενη αλλωστε? αν δεν το νιωθει η κοπελα,να καταπιεστει για να μην στεναχωρηθει η πεθερα? και ναι αν θελει να κοψει εντελως επαφες,δικαιωμα της ειναι και να το κανει...δεν την μεγαλωσε η μανα της για να βρεθει μια υστερικη να της χαλασει ολη της την ψυχολογια και την ζωη...και εκεινος που πρεπει να διευθετησει το ζητημα ειναι ο αντρας της και μονο...εγω ξερω και το τηρω κατα γραμμα στην ζωη μου οτι ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ,ΚΟΒΕΤΑΙ..

16ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 4:45 am

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ωραία όλα αυτα που λέμε και σωστά αλλα να σας ρωτήσω τα εξής:
1.όταν λέτε να βάλει όρια στην μάνα του τι έννοείτε??? αν η πεθερα δηλαδή έχει την τρέλα της τοτε θα ακούσει στα όρια που της βάζει ο γιός της?
2.η φράση ότι δεν λύνετε κόβετε εύκολη να λέγετε είναι όντως εύκολη στην πράξη και δεν φέρνει άλλα προβλήματα? γιτι οκ για την κοπέλα είναι απλα μια άγνωστη η πεθερά αλλα για τον άντρα της ... που είναι η μάνα του και που με τα λάθη της και την βλακεία της πάντα θα του είναι η μάνα του τι να κάνει δηλαδή?
Πρέπει να τσακώνετε με την γυναίκα του για την πεθερά? γιατι αν κόψει κάθε επαφή η κοπέλα με την οικογένεια του άντρα της τότε σίγουρα θα αρχήσουν άλλου είδους προβλήματα και μην μου πείτε ότι δεν!!!
3.θα τσακωθει 1-2-3 ο άντρας της με την μάνα του αλλα όταν αυτη δεν καταλάβει δηλαδή τι να κάνει ο άνθρωπος μπορει και αυτος να της τα λέει αλλα αυτη να έιναι αγύριστο κεφάλι τι όρια να ακουσει τέτοιος άνθρωπος!!!
Εγω τώρα κάνω ερωτήσεις
τελικα τι είναι σωστό και τι λάθος????
Τις ξεγράφεις ή παίζεις την πάπια απλά για να προφυλάξεις τον γάμο σου!!!

17ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:15 am

MarialenaK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
path_83 έγραψε:Νομίζω κι εγώ αποτελώ ζωντανό παράδειγμα...
Στη σχέση νύφης-πεθεράς, τα άτομα δεν είναι δύο... είναι τρία.
Όσο χαρακτηριστικό ρόλο παίζουν οι χαρακτήρες των δύο γυναικών, άλλο τόσο παίζει και του σύζυγου-συντρόφου.
Προσωπικά δεν έχω παράπονα από την πεθερά μου. Απεναντίας, με έχει όσο πιο κοντά γίνεται με τα παιδιά της. Ακόμα και στα υλικά, ό,τι παίρνει στην κουνιάδα μου παίρνει και σε μένα, για τέτοιο βαθμό μιλάμε. Αλλά και στην αγάπη, στο νοιάξιμο που είναι το παν στην οικογένεια. Αντίστοιχα κι εγώ όπως σέβομαι τη μαμά μου, σέβομαι κι εκείνη.
Ομως, ο άντρας μου έχει βάλει τα όρια και σε μένα και σε κείνη. Δεν αφήνει καμιά μας να "αλωνίζει" στα χωράφια της άλλης, ενώ και το παραμικρό που μπορεί να συμβει κόβει το θέμα εκεί και μας αναγκάζει να το λύσουμε και να μην το διαιωνίζουμε.
Επειδή μακρυγόρησα, θέλω να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου, Daenerys, βρέθηκες ξαφνικά αντιμέτωπη με μια κατάσταση που δεν ξέρεις από πού σου ήρθε! Για αυτό τη μεγαλύτερη ευθύνη τη φέρει ο άντρας σου που σε κράταγε στο απυρόβλητο. Από εκεί και πέρα ίσως λέω ίσως κι εσύ έπεσες στην παγίδα να βολευτείς στο ότι όλα ξεκίνησαν ευοίωνα και ενδεχομένως να μην κάνεις πράγματα που κακά τα ψέματα κάθε γυναίκα θέλει να δει να προσφέρονται στο γιό της, ακόμα και αυτός να μην τα αναζητά (ελληνίδα μάνα...!) και αντίστοιχα και η πεθερά δεν σε έπιασε μια φορά να σου πει: βρε κορίτσι μου, αυτό μήπως να το έκανες έτσι? Μόνο και μόνο για να διέκρινες κάπως κι εσύ ότι κάτι δεν πάει καλά, όχι για άλλο λόγο.
Εκείνη βρήκε την εύκολη λύση να κάνει πλύση εγκεφάλου στο γιό της, εσύ ασχολήθηκες με αυτά που πραγματικά σε απασχολούσαν (παιδί συζυγος κλπ) οπότε το κάθε παράπονο έγινε πρόβλημα και ο άντρας σου μπορεί να σκέφτηκε ότι έχω τη μία να μου γκρινιάζει, αν τα πω και στην άλλη θα τα ακούω και από εκεί...
Οπως και να έχει, με τον άντρα σου είναι πολύ σημαντικό να διορθωθεί η σχέση σας και μάλλον γίνεται... Ολο αυτό που έκανε, από αγάπη το έκανε έστω και αν είχε αντίθετα αποτελέσματα. Συζητήστε τα, βρείτε τα, δες τι σκέφτεται κι αυτός για την τροπή που πήραν τα πράγματα και προσπαθείστε από κοινού να τα βρείτε με την πεθερά... Οκ, αρκετοι οι παραλογισμοί της (ε, δεν πειράζει? λες και είναι ατυχία που είναι κορίτσι? τι λες κυρά μου!) αλλά μην ξεχνάς ότι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του άντρα σου.
Εγώ γενικά είμαι υπέρ της διπλωματίας σε αυτές τις καταστάσεις... αρκεί να βοηθούν οι συνθηκες. Αν πιστεύεις ότι βοηθούν και σώζεται η κατάσταση, οι εγωισμοί δεν ωφελούν και πολύ.

Συμφωνω απολυτα!!!!

18ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:17 am

Daenerys

Daenerys
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
aggeliki5579 έγραψε:Καλησπερα κοπελα μου..αυτα που διαβασα γιατι δεν μου εκαναν καμια εντυπωση ομως? ισως επειδη εχω βαρεθει να ακουω/διαβαζω για τις παρανοικες τις πεθερες..τελικα κοριτσια..δεν υπαρχει γιατρεια,ετσι δεν ειναι? τι γινεται,ρε γαμωτο,μολις παντρευουν τα παιδια τους(τους γιους δλδ) τις ψεκαζουν τιποτα και κανουν ολες τα ιδια? εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η σταση του αντρα σου..ολο οτι η ψυχολογια του επεφτε μερα με την ημερα και οτι η σχεση σας χειροτερευε..οσο και να του πιπιλαγε το μυαλο η πεθερα,αν εκεινος ενιωθε σιγουρος για την επιλογη του γιατι να αλλαξει? γιατι να επηρεαζεται ετσι και δεν την εβαζε στην θεση της? τοσα χρονια ειστε μαζι,σε ηξερε πολυ καλα..τι να πω κοριτσακι μου...κοιτα να φτιαξεις την σχεση σου με τον αντρουλη σου και αυτη καντην περα..καλα ξεμπερδεματα..

Ο άντρας είναι καλός άνθρωπος και του είναι απαραίτητο να τα έχει καλά με όλους. όταν αυτό δεν συμβαίνει και ειδικά με τους δικούς του ανθρώπους, τον ρίχνει. Crying or Very sad

19ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:20 am

Daenerys

Daenerys
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
markella01 έγραψε:Το κακό έγινε τώρα, το νερό κύλησε στο αυλάκι κι εσύ δε θα γίνεις ποτέ η καλή νύφη, και από ότι βλέπω ούτε σε νοιάζει κιόλας και καλά κάνεις...το θέμα είναι ο άντρας σου και η σχέση σου μαζί του...

Σαφώς και δεν με νοιάζει πια η σχέση μου με την πεθερά μου. Δεν έχω νεύρα, δεν θέλω να ζητήσει συγνώμη ή οτιδήποτε άλλο. Απλά δεν θέλω να έχω επαφή μαζί της.

20ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:25 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
A.A έγραψε:ωραία όλα αυτα που λέμε και σωστά αλλα να σας ρωτήσω τα εξής:
1.όταν λέτε να βάλει όρια στην μάνα του τι έννοείτε??? αν η πεθερα δηλαδή έχει την τρέλα της τοτε θα ακούσει στα όρια που της βάζει ο γιός της?
2.η φράση ότι δεν λύνετε κόβετε εύκολη να λέγετε είναι όντως εύκολη στην πράξη και δεν φέρνει άλλα προβλήματα? γιτι οκ για την κοπέλα είναι απλα μια άγνωστη η πεθερά αλλα για τον άντρα της ... που είναι η μάνα του και που με τα λάθη της και την βλακεία της πάντα θα του είναι η μάνα του τι να κάνει δηλαδή?
Πρέπει να τσακώνετε με την γυναίκα του για την πεθερά? γιατι αν κόψει κάθε επαφή η κοπέλα με την οικογένεια του άντρα της τότε σίγουρα θα αρχήσουν άλλου είδους προβλήματα και μην μου πείτε ότι δεν!!!
3.θα τσακωθει 1-2-3 ο άντρας της με την μάνα του αλλα όταν αυτη δεν καταλάβει δηλαδή τι να κάνει ο άνθρωπος μπορει και αυτος να της τα λέει αλλα αυτη να έιναι αγύριστο κεφάλι τι όρια να ακουσει τέτοιος άνθρωπος!!!
Εγω τώρα κάνω ερωτήσεις
τελικα τι είναι σωστό και τι λάθος????
Τις ξεγράφεις ή παίζεις την πάπια απλά για να προφυλάξεις τον γάμο σου!!!

καθε περιπτωση καλη μου ειναι διαφορετικη και θελει διαφορετικη προσεγγιση.ας μην τα βαζουμε οοολα σε ενα κουβα.
οταν ειναι τρελη η πεθερα παμε πασο ,ειναι τρελη τελος συγχωρειται λογο τρελας.
δεν μπορει ομως ο γιος να πει στην μανα του οτι ξερεις κατι για πχ αν η γυναικα μου δεν ειναι νοικοκυρα τι σε νοιαζει εσενα?εγω πουζω μαζιτης δεν με νοιαζει.αν ξανασχολιασεις θα κανεις πολυ καιρο να ξαναμιλησουμε.

και οχι δεν κοβουμε ετσι απλα ενα παιδι απο την μαμα του.ειναι παιδι της και ειναι μανα του. και σαφως στον πρωτο τσακωμο θα ερθει και το καρφακι....

δεν λεω οτιειναι ευκολο να μπουν ορια,αλλα ειναι αναγκαια σε καθε σχεση της ζωης μας, ξεκινωντας απο τα παιδια μας και φτανοντας στα πεθερικα-γονεις.

θελει υπομονη και συμβιβασμο και απο τις 2 μεριες.και ας μην ξεχναμε.ειμαστε στο ιδιο στρατοπεδο, στην ιδια οικογενεια ανηκουμε Very Happy

21ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:36 am

Daenerys

Daenerys
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
aggeliki5579 έγραψε:και επειδη αναφερθηκε οτι η κοπελα δεν κανει τραπεζια και τετοια,ειναι αυτος λογος σοβαρος να κακιωσει η πεθερα? αν δεν θελει να τραπεζωνει,καλα κανει..ειναι υποχρεωμενη αλλωστε? αν δεν το νιωθει η κοπελα,να καταπιεστει για να μην στεναχωρηθει η πεθερα? ..

Απλά για να το ξεκαθαρίσω: Τα τραπεζώματα δεν τα κάνω γενικά, γιατί δεν βοηθάει το σπίτι, οι ώρες δουλειάς κτλ. Δεν είναι κάτι που επιλεκτικά αποφάσισα να μην το κάνω για την πεθερά μου. Την ίδια στάση έχω με τους γονείς μου και με τους φίλους μου. Απλά το αναφέρω..
Όσον αφορά το αν περιποιούμε τον άντρα μου, η πεθερά μου αιτιολόγησε την άποψη της (δηλαδή οτι δεν το κάνω) επειδή όταν ερχόταν σπίτι δεν έτυχε να δει λερωμένη κατσαρόλα στο μάτι της κουζίνας...

22ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:47 am

Daenerys

Daenerys
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μαμακα μου έγραψε:
και οχι δεν κοβουμε ετσι απλα ενα παιδι απο την μαμα του.ειναι παιδι της και ειναι μανα του. και σαφως στον πρωτο τσακωμο θα ερθει και το καρφακι....

Ο άντρας μου δεν ήθελε να ξαναμιλήσει στην μάνα του, αλλά τον του είπα οτι δεν είναι σωστό, γιατί όπως λες κι εσύ δεν θα ήταν σωστό. Είναι μάνα του.
Αλλά για να σου πω την αλήθεια περισσότερο το έκανα για να μην φορτώσει εμένα το γεγονός οτι δεν της μίλαγε κι έχω κι άλλα. Γενικά ποτέ δεν του ζήτησα να πάρει μέρος. Το θεωρώ άδικο γι'αυτόν, αλλά δεν σου κρύβω οτι θα το ήθελα, όχι γιατί θα του το ζήταγα, αλλά από μόνος του.
Επίσης καταλαβαίνω εν μέρη κάποιος να μην θέλει να βρεθεί στην μέση, αλλά επίσης θεωρώ οτι κανονικά για τον άντρα μου δεν θα έπρεπε να υπάρχει μέση. Πλέον έχει παντρευτεί, έχει κάνει παιδί, έχει κάνει την δική του οικογένεια και δεν είναι δυνατόν η καλή πορεία αυτής της οικογένειας να κρίνεται από τα κέφια κάποιου τρίτου, και ειδικά της πεθεράς, την στιγμή που υποτίθεται οτι αυτή η γυναίκα θέλει το καλό του παιδιού της. Το παιδί της της έδειξε τι είναι καλό γι'αυτόν, το παντρεύτηκε...

23ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 5:59 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
A.A έγραψε:ωραία όλα αυτα που λέμε και σωστά αλλα να σας ρωτήσω τα εξής:
1.όταν λέτε να βάλει όρια στην μάνα του τι έννοείτε??? αν η πεθερα δηλαδή έχει την τρέλα της τοτε θα ακούσει στα όρια που της βάζει ο γιός της?
2.η φράση ότι δεν λύνετε κόβετε εύκολη να λέγετε είναι όντως εύκολη στην πράξη και δεν φέρνει άλλα προβλήματα? γιτι οκ για την κοπέλα είναι απλα μια άγνωστη η πεθερά αλλα για τον άντρα της ... που είναι η μάνα του και που με τα λάθη της και την βλακεία της πάντα θα του είναι η μάνα του τι να κάνει δηλαδή?
Πρέπει να τσακώνετε με την γυναίκα του για την πεθερά? γιατι αν κόψει κάθε επαφή η κοπέλα με την οικογένεια του άντρα της τότε σίγουρα θα αρχήσουν άλλου είδους προβλήματα και μην μου πείτε ότι δεν!!!
3.θα τσακωθει 1-2-3 ο άντρας της με την μάνα του αλλα όταν αυτη δεν καταλάβει δηλαδή τι να κάνει ο άνθρωπος μπορει και αυτος να της τα λέει αλλα αυτη να έιναι αγύριστο κεφάλι τι όρια να ακουσει τέτοιος άνθρωπος!!!
Εγω τώρα κάνω ερωτήσεις
τελικα τι είναι σωστό και τι λάθος????
Τις ξεγράφεις ή παίζεις την πάπια απλά για να προφυλάξεις τον γάμο σου!!!

Εχω την γνωμη οτι ορια πρεπει να μπαινουν σε ολες τις σχεσεις..με τους φιλους μας,με τους συναδελφους μας,με τον συντροφο μας και βεβαια με τους γονεις και τα πεθερικα μας...τι παει να πει οτι η πεθερα εχει την τρελα της?? κι επειδη αυτη εχει την τρελα της την αφηνουμε να μας πατησει κατω,επειδη ειναι πεθερα? αν τα ζευγαρια δεν εβαζαν ορια στα πεθερικα,τοτε οι 9 στους 10 θα ηταν χωρισμενοι...
η φραση οτι δεν λυνεται κοβεται,οντως ειναι ευκολη να την λες αλλα επειδη την εγραψα εγω με βαση τα δικα μου βιωματα και τις δικες μου εμπειριες ναι ειναι ευκολη και στην πραξη...οταν αποφασιζεις να φτιαξεις μια οικογενεια με εναν αλλον ανθρωπο απομακρυνεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ θελει να κανει κακο σε αυτην την οικογενεια...ακομη και τους γονεις...οι γονεις εξαλλου που αγαπουν τα παιδια τους,δεν τους μαυριζουν την ψυχη και δεν τους κανουν δυστυχισμενους..
και εξαλλου η ιδια η κοπελα ειπε οτι αυτη δεν θελει να εχει καμια επαφη με την πεθερα της,δεν ειπε να κοψει το παιδι απ΄την μανα..αλλα εκεινη εχει καθε δικαιωμα να επιλεξει ποιους ανθρωπους θελει στην ζωη της και ποιους οχι..

24ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 12:59 pm

A.A

A.A
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
aggeliki5579 έγραψε:
A.A έγραψε:ωραία όλα αυτα που λέμε και σωστά αλλα να σας ρωτήσω τα εξής:
1.όταν λέτε να βάλει όρια στην μάνα του τι έννοείτε??? αν η πεθερα δηλαδή έχει την τρέλα της τοτε θα ακούσει στα όρια που της βάζει ο γιός της?
2.η φράση ότι δεν λύνετε κόβετε εύκολη να λέγετε είναι όντως εύκολη στην πράξη και δεν φέρνει άλλα προβλήματα? γιτι οκ για την κοπέλα είναι απλα μια άγνωστη η πεθερά αλλα για τον άντρα της ... που είναι η μάνα του και που με τα λάθη της και την βλακεία της πάντα θα του είναι η μάνα του τι να κάνει δηλαδή?
Πρέπει να τσακώνετε με την γυναίκα του για την πεθερά? γιατι αν κόψει κάθε επαφή η κοπέλα με την οικογένεια του άντρα της τότε σίγουρα θα αρχήσουν άλλου είδους προβλήματα και μην μου πείτε ότι δεν!!!
3.θα τσακωθει 1-2-3 ο άντρας της με την μάνα του αλλα όταν αυτη δεν καταλάβει δηλαδή τι να κάνει ο άνθρωπος μπορει και αυτος να της τα λέει αλλα αυτη να έιναι αγύριστο κεφάλι τι όρια να ακουσει τέτοιος άνθρωπος!!!
Εγω τώρα κάνω ερωτήσεις
τελικα τι είναι σωστό και τι λάθος????
Τις ξεγράφεις ή παίζεις την πάπια απλά για να προφυλάξεις τον γάμο σου!!!

Εχω την γνωμη οτι ορια πρεπει να μπαινουν σε ολες τις σχεσεις..με τους φιλους μας,με τους συναδελφους μας,με τον συντροφο μας και βεβαια με τους γονεις και τα πεθερικα μας...τι παει να πει οτι η πεθερα εχει την τρελα της?? κι επειδη αυτη εχει την τρελα της την αφηνουμε να μας πατησει κατω,επειδη ειναι πεθερα? αν τα ζευγαρια δεν εβαζαν ορια στα πεθερικα,τοτε οι 9 στους 10 θα ηταν χωρισμενοι...
η φραση οτι δεν λυνεται κοβεται,οντως ειναι ευκολη να την λες αλλα επειδη την εγραψα εγω με βαση τα δικα μου βιωματα και τις δικες μου εμπειριες ναι ειναι ευκολη και στην πραξη...οταν αποφασιζεις να φτιαξεις μια οικογενεια με εναν αλλον ανθρωπο απομακρυνεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ θελει να κανει κακο σε αυτην την οικογενεια...ακομη και τους γονεις...οι γονεις εξαλλου που αγαπουν τα παιδια τους,δεν τους μαυριζουν την ψυχη και δεν τους κανουν δυστυχισμενους..
και εξαλλου η ιδια η κοπελα ειπε οτι αυτη δεν θελει να εχει καμια επαφη με την πεθερα της,δεν ειπε να κοψει το παιδι απ΄την μανα..αλλα εκεινη εχει καθε δικαιωμα να επιλεξει ποιους ανθρωπους θελει στην ζωη της και ποιους οχι..

συμφωνό με αυτά που λες και δεν έχει κανένα δικαίωμα κανείς να επεμβένει αλλα σκεφτου τώρα αυτη η κοπέλα να κόψει εποφές με τα πεθερικά που όπως έιπες είναι δικαίωμα της και συμφωνό αλλα τι γίνεται με τον άντρα της???? εγω εδω κολλάω πως μπορούν να έχουν μια φυσιολογική σχέση....και επαναλαμβάνω όπως έγραψα και στο πρώτο μου μύνημα τι γίνεται όταν θα κανει τα γενέθλια του παιδιού ή όταν θα είναι τα γενέθλια του άντρα της??? θα έχει καλεσμένους μονο τους γονείς της στα γενέθλια του άντρα της?? είναι νορμάλ συμβίωση??? ή τα χριστούγεννα το πάσχα !! πως μπορεί αυτο να δουλέψει??? κάποιος θα πιέζεται και θα βγει αλλού και μάλλον θα είναι στην σχέση του ζευγαριού άρα τι γίνεται..... πραγματικά περιμένο κάποιος να μου απαντήση αυτη την ερώτηση αλλα αφου την σκεφτή και αφού βάλει την θέση του στην θέση αυτού που το βιώνει!! είναι τρομερά δύσκολο γιαυτο εγω λέω ότι πρέπει να υπάρχουν τυπικές σχέσεις γιατι όσο ναναι είναι γονείς του άντρα της και πάντα θάναι ασχετος αν κάνουν λάθη!!! καλό βράδυ!

25ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Empty Απ: ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ... Πεμ Σεπ 13, 2012 1:43 pm

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
A.A έγραψε:
aggeliki5579 έγραψε:
A.A έγραψε:ωραία όλα αυτα που λέμε και σωστά αλλα να σας ρωτήσω τα εξής:
1.όταν λέτε να βάλει όρια στην μάνα του τι έννοείτε??? αν η πεθερα δηλαδή έχει την τρέλα της τοτε θα ακούσει στα όρια που της βάζει ο γιός της?
2.η φράση ότι δεν λύνετε κόβετε εύκολη να λέγετε είναι όντως εύκολη στην πράξη και δεν φέρνει άλλα προβλήματα? γιτι οκ για την κοπέλα είναι απλα μια άγνωστη η πεθερά αλλα για τον άντρα της ... που είναι η μάνα του και που με τα λάθη της και την βλακεία της πάντα θα του είναι η μάνα του τι να κάνει δηλαδή?
Πρέπει να τσακώνετε με την γυναίκα του για την πεθερά? γιατι αν κόψει κάθε επαφή η κοπέλα με την οικογένεια του άντρα της τότε σίγουρα θα αρχήσουν άλλου είδους προβλήματα και μην μου πείτε ότι δεν!!!
3.θα τσακωθει 1-2-3 ο άντρας της με την μάνα του αλλα όταν αυτη δεν καταλάβει δηλαδή τι να κάνει ο άνθρωπος μπορει και αυτος να της τα λέει αλλα αυτη να έιναι αγύριστο κεφάλι τι όρια να ακουσει τέτοιος άνθρωπος!!!
Εγω τώρα κάνω ερωτήσεις
τελικα τι είναι σωστό και τι λάθος????
Τις ξεγράφεις ή παίζεις την πάπια απλά για να προφυλάξεις τον γάμο σου!!!

Εχω την γνωμη οτι ορια πρεπει να μπαινουν σε ολες τις σχεσεις..με τους φιλους μας,με τους συναδελφους μας,με τον συντροφο μας και βεβαια με τους γονεις και τα πεθερικα μας...τι παει να πει οτι η πεθερα εχει την τρελα της?? κι επειδη αυτη εχει την τρελα της την αφηνουμε να μας πατησει κατω,επειδη ειναι πεθερα? αν τα ζευγαρια δεν εβαζαν ορια στα πεθερικα,τοτε οι 9 στους 10 θα ηταν χωρισμενοι...
η φραση οτι δεν λυνεται κοβεται,οντως ειναι ευκολη να την λες αλλα επειδη την εγραψα εγω με βαση τα δικα μου βιωματα και τις δικες μου εμπειριες ναι ειναι ευκολη και στην πραξη...οταν αποφασιζεις να φτιαξεις μια οικογενεια με εναν αλλον ανθρωπο απομακρυνεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ θελει να κανει κακο σε αυτην την οικογενεια...ακομη και τους γονεις...οι γονεις εξαλλου που αγαπουν τα παιδια τους,δεν τους μαυριζουν την ψυχη και δεν τους κανουν δυστυχισμενους..
και εξαλλου η ιδια η κοπελα ειπε οτι αυτη δεν θελει να εχει καμια επαφη με την πεθερα της,δεν ειπε να κοψει το παιδι απ΄την μανα..αλλα εκεινη εχει καθε δικαιωμα να επιλεξει ποιους ανθρωπους θελει στην ζωη της και ποιους οχι..

συμφωνό με αυτά που λες και δεν έχει κανένα δικαίωμα κανείς να επεμβένει αλλα σκεφτου τώρα αυτη η κοπέλα να κόψει εποφές με τα πεθερικά που όπως έιπες είναι δικαίωμα της και συμφωνό αλλα τι γίνεται με τον άντρα της???? εγω εδω κολλάω πως μπορούν να έχουν μια φυσιολογική σχέση....και επαναλαμβάνω όπως έγραψα και στο πρώτο μου μύνημα τι γίνεται όταν θα κανει τα γενέθλια του παιδιού ή όταν θα είναι τα γενέθλια του άντρα της??? θα έχει καλεσμένους μονο τους γονείς της στα γενέθλια του άντρα της?? είναι νορμάλ συμβίωση??? ή τα χριστούγεννα το πάσχα !! πως μπορεί αυτο να δουλέψει??? κάποιος θα πιέζεται και θα βγει αλλού και μάλλον θα είναι στην σχέση του ζευγαριού άρα τι γίνεται..... πραγματικά περιμένο κάποιος να μου απαντήση αυτη την ερώτηση αλλα αφου την σκεφτή και αφού βάλει την θέση του στην θέση αυτού που το βιώνει!! είναι τρομερά δύσκολο γιαυτο εγω λέω ότι πρέπει να υπάρχουν τυπικές σχέσεις γιατι όσο ναναι είναι γονείς του άντρα της και πάντα θάναι ασχετος αν κάνουν λάθη!!! καλό βράδυ!


Kοιτα εγω συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο σου..κανενας δεν θελει τετοιες καταστασεις,μακαρι να ειμασταν ολοι,νυφες,γαμπροι,πεθερικα μεσα στην ευτυχια...βλεπεις ομως οτι δεν γινεται σχεδον ποτε..αν ο αντρας της κοψει επαφες με την μανα του,το λουκι καταρχην θα το περασει αυτος..γιατι ναι ειναι μανα του αλλα και εκεινος δεν πρεπει να κανει κατι να προστατεψει την οικογενεια του? η ιδια η κοπελα λεει οτι δεν θελει επαφες με την πεθερα της..και γιατι να θελει αλλωστε μετα απο αυτα που της εσουρε πισω απο την πλατη της 2 χρονια..εγω παντως που δεν εχω καμια σχεση με πεθερα εδω και 6 χρονια,μια χαρα χριστουγεννα κανω με τον αντρα μου,μια χαρα πασχα και μια χαρα γενεθλια...η καθε περιπτωση ειναι τοσο διαφορετικη...οι σχεσεις δεν χαλανε απο την μια μερα στην αλλη...για να φτασει ομως ενας ανθρωπος να πει ΤΕΛΟΣ,ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ φαντασου τι εχει περασει και τι εχει τραβηξει..το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αποκατασταθει η σχεση της με τον ανθρωπο της και ειμαι σιγουρη οτι η κοπελα θα βρει την ακρη της.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις