Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

newmum

newmum
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια εχετε οικονομικη βοηθεια απο τα πεθερικα σας?οσες εχετε μωρακια ειναι διπλα σας σε αυτες τις δυσκολες στιγμες που περναμε ολοι μας με τους μισθους και τους φορους? εμενα τα πεθερικα μου ειναι αποντες..

kakao_28

kakao_28
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ki egw san ki esena den exw kamia boh8eia apo ta pe8erika moy... den exw mwraki alla kaname prosfata to spiti mas k me ena mis8o ta pragmata einai poly dyskola ta agorazoyme ola ena ena ka8e toso.... Oses fores zhthse xrhmata o antras moy mas edwsan xrhmata DANEIKA poy ta zhthsan pisw se enan to poly dyo mhnes... Asta exw frikarei.... Oi goneis moy poy einai poly pio stena oikonomika exoyn skeparadiastei...Ti na pw..... kapoioi goneis einai diaforetikoi....

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα.
Εμένα ο πεθερός μου μας έχει αφήσει αλλά η πεθερά μου μας βοηθάει πολύ οικονομικά όταν χρειάζεται. Δεν μένουμε στην ίδια πόλη οπότε δεν θα μπορούσα να έχω βοήθεια στο θέμα του παιδιού.
Με τους γονείς μου δεν μπορώ να έχω απαιτήσεις στο οικονομικό μιας και είναι συνταξιούχοι και μετά βίας τα βγάζουν πέρα οι δυο τους στο σπίτι τους... Στο θέμα του παιδιού, πάλι δεν είχα βοήθεια από τη μαμά μου. Αναγκάστηκα να πάρω νταντά στο σπίτι για το μωρό και τώρα πάει παιδικό. Δεν είμαστε στην ίδια πόλη, το καταλαβαίνω. Αλλά 50χλμ θα μπορούσε να τα κάνει για να βοηθήσει αν ήθελε. Όλο έβρισκε δικαιολογίες και με εκβίαζε να τον παίρνει σπίτι της, κι ας νοικιάσαμε μεγάλο σπίτι για να κοιμάται κι εκείνη όταν θα κρατούσε το μωρό. Τελικά μείναμε με ένα δωμάτιο άδειο και επιπλέον κόστος από τη νταντά. Τώρα τον έχουμε σε παιδικό και ησύχασα!

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
έγω πάντως τη βοηθάω την πεθερά μου οικονομικα γιατί η γυναίκα αποφάσισε να μην δουλέψει (είναι μόνο 50 χρονών) για να μας κρατήσει το μωρό. Κ όχι μόνο αυτό... με βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού απίιιιιστευτα. Άγαλμα πρέπει να της φτιάξω... Very Happy

????????


Επισκέπτης
εμενα παρολα οσα μου εχουν κανει (οι πιο πολλες τα ξερετε ) πρεπει να ειμαι δικαιη και να πω οτι με βοηθανε----ειμαστε με ενα μισθο του μπαμπα μας

και τα πεθερικα και η μαμα μου οτι μπορουν κανουνε

η πεθερα εχει δικο της λαδι, επισης παιρνει παντα το τυρι μας, λαικη καμμια φορα, κρεας στελνουν καθε διμηνο περιπου.... η μαμα μου παιρνει κι αυτη κρεας, πηγαινει λαικη , πλενει και σιδερωνει με δικα της εξοδα.....

παιδια ο μισθος δε φτανει για γαλατα, πανες, και κανενα τοστακι τι λεμε τωρα! δοξα το θεο καλα να ναι οι ανθρωποι οσο μπορει και διατιθεται ο καθενας

και αμα θελω και κατι για τα παιδια, πχ, καλτσες, φορμες, τα παιρνει η γυναικα δε μπορω να πω........

τωρα θα με πειτε τυχερη και να μη μιλαω, να πω ομως κατι??? ας ημουν καλα εγω και τιποτα δεν ηθελα απο κανεναν.......αλλα ειπαμε, αλλους τους ανεβαζει, κι αλλους........



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Πεμ Φεβ 14, 2013 8:05 am, 1 φορά

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις δεν εχουμε καμια βοηθεια απο κανεναν.Ουτε οικονομικη ουτε καμιας αλλης μορφης.
Με την πεθερα μου δεν εχουμε καμια επαφη,οποτε δεν θα μπορουσε να κανει κατι.
Ο πεθερος μου εχει αρκετα καλη δουλεια αλλα δεν εχει προσφερει ουτε ενα κουτι γαλα στο παιδι,οχι να μας δωσει και χρηματα!
Ευτυχως που εχουμε τις δουλεις μας ακομη και με 750 ευρω εγω και 1200 ο αντρας μου,τα καταφερνουμε.

Νάσια*

Νάσια*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τα πεθερικά μου βοηθάνε με το ενοίκιο κάποιες φορές αλλά καθόλου με τα παιδιά (κι ας μένουμε απέναντι)....και είναι νεότατοι (52 η πεθερά και 56 ο πεθερός), βαριούνται να τα κρατήσουν πολλή ώρα! Οι γονείς μου βοηθάνε περισσότερο τόσο οικονομικά όσο κ με τα παιδιά και είναι κ πολύ μεγαλύτεροι σε ηλικία για να έχουν αντοχές (ο πατέρας μου 71 κ η μαμά μου 65).....και μένουν κ 40 χλμ. μακριά μας!!!!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
ΟΣΟ ΜΕΝΑΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ 10 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ...ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΜΕ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΑΣ ΨΩΝΙΖΕ ΤΡΟΦΙΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΛΕΦΤΑ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ..ΤΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΠΑΡΑΔΙΑΣΕΙ...ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΑΝΤΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ Κ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Κ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ..ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΝΑΝ ΜΑΚΡΥΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 28 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΑΜΕ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΛΟΓΩ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΗΜΕΝΟΙ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ...
ΤΩΡΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΙΜΑ...ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Κ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ...ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ ΝΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΚΟΝΤΑ...ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ 2 ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΧΟΥΓΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ...

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΆ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΊΧΑ ΠΟΤΈ ΚΑΜΊΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΉ ΒΟΉΘΕΙΑ,ΔΕ ΦΤΆΝΟΥΝ ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΉ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΊΧΑΝΕ ΠΆΛΙ ΔΕ ΘΑ ΔΊΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΆΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΈΧΟΥΝ ΒΛΈΠΕΤΕ ΑΔΥΝΑΜΊΑ ΣΤΟΝ ΆΛΛΟ ΓΙΟ ΤΟΥΣ Twisted Evil ΌΛΟ ΜΟΥ ΛΈΝΕ ΟΤΙ ΈΧΟΥΝ ΣΠΊΤΙΑ ΧΩΡΆΦΙΑ ΟΙΚΌΠΕΔΑ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΏΣΟΥΝ ΚΑΤΙ Η ΝΑ ΠΟΥΛΉΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΉΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΟΎΤΕ ΚΟΥΒΈΝΤΑ,ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΆΡΟΥΝ ΜΑΖΊ ΤΟΥΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΉΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΈΧΟΥΝ ΌΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΉ ΔΙΆΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΈΧΟΥΝ ΒΟΗΘΉΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΌΝ ΠΟΥ ΔΟΎΛΕΥΑ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΈΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ?ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΆ ΜΟΥ,Η ΜΑΜΆ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΡΟΚΆΜΑΤΟ ΞΕΠΑΤΩΝΕΤΑΙ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΓΕΜΊΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΚΡΉ ΚΡΑΤΆΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΈΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΉΘΗΚΕ ΌΛΑ ΑΥΤΉ ΤΑ ΑΓΟΡΆΖΕΙ ΓΑΛΑΤΆ ΠΑΝΕΣ ΡΟΎΧΑ ΚΡΈΑΤΑ ΚΑΙ ΌΛΑ ΌΣΑ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΊ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΏΣΕΙ.ΕΜΕΙΣ ΈΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΆΒΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΛΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΚΕΊ ΠΑΕΙ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΆ ΤΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΌΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΉΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ,ΆΜΑ ΤΟΥ ΖΗΤΉΣΟΥΜΕ ΒΟΉΘΕΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΕ ΚΆΠΟΙΟ ΤΡΌΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΛΑΣΠΏΣΕΙ.

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πάντως δε περιμένω από κανένα βοήθεια, δε θέλω, μπορούμε και μόνοι μας. Όχι ότι δε βοηθάνε, με το παραπάνω, απλά θεωρώ λάθος σκέψη να περιμένουμε από γονείς βοήθεια. Δεν είναι υποχρέωση τους, με μια σύνταξη που μπορεί να παίρνουν κι αυτή μισή πλέον. Δεν έχω την απαίτηση να μου γεμίζουν το ψυγείο, ούτε να πουλήσουν κάτι για να μας βοηθήσουν, δε θα το δεχόμουν με τίποτα. Όταν έρθει η ώρα ας μας τα γράψουν τι να πω..

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πάντως δε περιμένω από κανένα βοήθεια, δε θέλω, μπορούμε και μόνοι μας. Όχι ότι δε βοηθάνε, με το παραπάνω, απλά θεωρώ λάθος σκέψη να περιμένουμε από γονείς βοήθεια. Δεν είναι υποχρέωση τους, με μια σύνταξη που μπορεί να παίρνουν κι αυτή μισή πλέον. Δεν έχω την απαίτηση να μου γεμίζουν το ψυγείο, ούτε να πουλήσουν κάτι για να μας βοηθήσουν, δε θα το δεχόμουν με τίποτα. Όταν έρθει η ώρα ας μας τα γράψουν τι να πω..

????????


Επισκέπτης
δεν ειναι οτι περιμενεις να σου γεμισουν το ψυγειο, μονοι τους ψωνιζουν οταν θελουν και οταν μπορουν (και οτι θελουν αυτο ειναι λιγο προβλημα!!!!!!!)

εγω θα προτιμουσα μια στηριξη και ας μην ηταν οικονομικη

υπηρξε διαστημα που ημουν στο κρεββατι απο αυτοανοσο, ουτε τουαλετα δε μπορουσα να παω και κανεις δε μου κρατησε τα παιδια ουτε για ενα μισαωρο----παραπανω δε θελω ετσι κι αλλιως

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτό είναι το σημαντικότερο νομίζω. Να ξέρεις ότι είναι δίπλα σου και σε στηρίζουν, το οικονομικό λίγη σημασία έχει.

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tελικά, εκεί καταλήγουμε... στη στήριξη και ας μην είναι οικονομική...
Όμως, και το να κρατάνε τα παιδιά και να μην πληρώνεις νταντά, οικονομική στήριξη δεν καταλήγει να είναι??? Τώρα, αν υπάρχει πρόβλημα υγείας και είναι απόντες, τι να πω πέρα από ντροπή τους!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βοηθεια???τι λετε ρε παιδια???εδω και 3 χρονια μας μειωνουν τους μισθους και ουτε ρωτησαν τι επιπτωσεις ειχε στο σπιτι μας αυτη η κατασταση!κι εκει που αλλαξαμε το τζακι και το καναμε ενεργειακο και λεγαμε να πουλησουμε το "παλιο"(καινουριο ηταν αχρησιμοποιητο) απαιτησαν να τους το στειλουμε και μαλιστα με δικα μας εξοδα...............εδω οι ανθρωποι μας θυμουνται οταν θελουν κανα γιατρο ή καπου να μεινουν τζαμπα οταν εχει καποια εκδηλωση-πιστα-εκπτωσεις που θελουν να παρακολουθησουν.........
οχι οτι θελω κιολας βοηθεια.....γιατι αν δεχεσαι βοηθεια δε μπορεις να τους εχεις εκτος σπιτιου.........

16Οικονομικη βοηθεια απο πεθερικα???? Empty . Τετ Οκτ 10, 2012 11:23 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι θεωρω οτι οι γονεις καλο ειναι να βοηθανε τα παιδια τους οχι επειδη ειναι υποχρεωση τους αλλα γιατι το νιωθουν!και φυσικα χωρις ανταλλαγμα!οτι μπορει ο καθενας απο την πλευρα του...ακομα και 2 κουτια γαλα τον μηνα ειναι βοηθεια.οι γονεις πιστευω οτι πρεπει να κανουν πραγματα για να ειναι τα παιδια τους οσο το δυνατον καλυτερα.

????????


Επισκέπτης
ak.fassa έγραψε:Tελικά, εκεί καταλήγουμε... στη στήριξη και ας μην είναι οικονομική...
Όμως, και το να κρατάνε τα παιδιά και να μην πληρώνεις νταντά, οικονομική στήριξη δεν καταλήγει να είναι??? Τώρα, αν υπάρχει πρόβλημα υγείας και είναι απόντες, τι να πω πέρα από ντροπή τους!!



γεια στο στομα σου! και μιλαω για τετραπληγια δε μιλαω για πονοδοντο!!! αστα μην τα θυμαμαι καλυτερα

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμας μας βοηθανε και οι γονεις μου και η πεθερα μου
με οποιο τροπο μπορουν και ειμαι πολυ ευγνωμων γιαυτο
δεν μου μουρμουρανε και το κανουν με την θεληση τους

????????


Επισκέπτης
παιδια ειναι και η συμπεριφορα νομιζω

εμενα ηρθαν τις προαλλες τα πεθερικα με μια τσαντα τεραστια πραγματα

οκ?

μπαινουμε στην κουζινα να τα τακτοποιησουμε με την πεθερα και μετρηστε παρατηρησεις

1. γιατι βαζω τις αδειες σακουλες εκει

2. γιατι εχουν αποδειξεις μεσα οι σακουλες

3. γιατι πηρα τοσες πατατες

4. γιατι βαζω το κρεας σε μεμβρανη αφου το χαρτι του κρεοπωλη εχει μεσα μεβρανη

5. γιατι εχω πλαστικα πιρουνακια (απο τα νηπια μας τα ζητησαν)

6. γιατι μειναν 2 τυροπιτακια αααααα δεν τα τρωτεεεε

7. γιατι εχω αδεια μπουκαλακια (βαζουμε νερο και κατεβαινουμε στην αυλη)

8. γιατι δε χωριζω τις 4 μπριζολες σε δυο δοσεις ( μα ειμαστε 4 απο ποσες θα φαμε για να βγουν 2 δοσεις, ο αντρας μου μονο θα φαει 2)

9. γιατι δε βγαζω τις μπανανες στο μπαλκονι

10. γιατι τρωμε τοσο τυρι

παιδια τωρα δε θυμαμαι αλλα μετρησα 19 παρατηρησεις

ε παρατα μας κυρα μου

ανοιγει ντουλαπια λεει λεει

ανοιγει ψυγειο λεει λεει

μπουρ μπουρ μπουρ

να χεσω και τα ψωνια σου και το καλο σου

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πάλη κορίτσια όχι μόνο δεν έχω βοήθεια από κανέναν αλλά έχω και την μητέρα μου κατάκοιτη στο σπίτι με pampers.
Για αυτό να εύχεστε να είστε υγιείς και μην έχετε απαιτήσεις από κανέναν .Δικά σας είναι τα παιδιά και είναι υποχρέωση σας να τα μεγαλώσετε. Οι παππούδες αν έχουν την διάθεση θα βοηθήσουν δεν είναι υποχρεωμένοι.

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίτα, κι η δική μου πεθερά ήταν έτσι μέχρι που της έκοψα τον αέρα. Δεν μένουμε βέβαια στην ίδια πόλη (ευτυχώς) και μου ήταν πιο εύκολο. Όταν πρωτομετακομίσαμε με τον άντρα μου, πριν ακόμα παντρευτούμε, ήρθαν με τον συγχωρεμένο τον πεθερό μου να βοηθήσουν στη μετακόμιση. Άρχισε να λέει και να κάνει διάφορα. Μέχρι και γιατί θα κοιμηθώ εγώ από την πλευρά της πόρτας κι όχι ο γιος της!!! Με νευρίασε τόσο που σηκώθηκα κι έφυγα από το σπίτι και είπα στον Γιώργο ότι δεν θα γυρίσω αν δεν φύγει εκείνη ή αν δεν το βουλώσει! Δεν με άφηνε ούτε τα πιάτα να τακτοποιήσω. Εκείνη λέει ξέρει καλύτερα πού πρέπει να μπει το καθετί! Της φώναξε ο γιος της, το βούλωσε σαν βρεγμένη γάτα, σηκώθηκαν κι έφυγαν ξημερώματα για Καβάλα κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση έκτοτε. Κάνανε κάνα τρίμηνο να του μιλήσουν και τελικά πήρα εγώ τηλέφωνο τον πατέρα του και άρχισαν πάλι να μιλάνε. Αλλά όταν ξαναήρθαν να κάνει θεραπεία ο πεθερός μου και για το γάμο της το ξέκοψα. Είναι το σπίτι μου και κουμάντο κάνω εγώ. Ούτε κατσαρόλα δεν την άφησα να πλύνει. Όλη μέρα τριγυρνούσε στο σπίτι σαν φάντασμα και γκρίνιαζε γιατί βαριόταν αλλά εγώ τίποτα. Μέχρι και τα απλωμένα που άλλαζε θέσεις πήγαινα πίσω της και τα έφτιαχνα πάλι όπως ήθελα εγώ! Δεν της μίλησα ποτέ, αλλά το κατάλαβε πιστεύω. Από τότε είναι κυρία όταν έρχεται. Και για την βάφτιση που είχε έρθει (μόνη της γιατί ο πεθερός μου "έφυγε" πριν γεννήσω) πάλι δεν την άφησα να ακουμπήσει τίποτα. Γκρίνιαζε λίγο από μέσα της και καλά να μην την ακούμε αλλά εγώ βράχος!!! Βρήκε άνθρωπο να τα κάνει αυτά τα ηλίθια νομίζει!!!

????????


Επισκέπτης
μεγαλο θεμα αλλα δεν εχει σχεση με τη βοηθεια την οικονομικη.....τα εχω πει πολλες φορες και δε θελω να κουραζω κοπελα μου

αμα βρω το λινκ θα σου το βαλω[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

κανω επαναδημοσιευση δεν το βρισκω με τιποτα

πανε να γελασεις με την ψυχη σου

http://forum.eimaimama.gr/t14912-topic#538524

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ κορίτσια πεθερικά δεν έχω. Έχω μόνο την μητέρα μου (γιατί και ο πατέρας μου έχει φύγει από 2007) η οποία παίρνει μια πενιχρή σύνταξη. Κάνει ότι μπορεί και δεν μπορεί να μας βοηθήσει. Και μόνο που μου κράταγε το παιδί μέχρι φέτος που πήγε παιδικό ήταν μια τρομερή βοήθεια. Αγοράζει κι εκείνη ότι μπορεί για τον μικρό γιατί κι εμείς περνάμε πολύ δύσκολα. Να είναι καλά!!

newmum

newmum
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το θεμα ειναι να δειχνουν με τον τροπο τους οτι νοιαζονται και να βρισκονται διπλα μας, και οχι να μας κοβουν μισθο καθε μηνα... δεν ειναι κακο που και που να συμβαλουν στα εξοδα ή απλά να κάνουν μια ερωτηση: ρε παιδιά εσεις πως τα βγάζετε περα?μήπως θέλετε βοήθεια? συμφωνω οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι αλλά εγω έχω μάθει στη ζωή μου να ενδιαφέρομαι για τον συνανθρωπό μου, ποσο μάλλον αν είναι παιδί μου...

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμάς δόξα το Θεό μας βοηθάνε και από τις δυο μεριές.Δε μας δίνουν ακριβώς λεφτά, αλλά όποτε πάμε έχουμε τα λαχανικά μας,τα τυριά μας και γενικά ότι έχουν σπίτι θα μας δώσουν.Και μάλιστα τις πρώτες φορές που μας έστειλε η πεθερά μου δέμα βρίσκω κ ένα σακουλάκι με φακές.Οπότε την παίρνω τηλ ν ατην ευχαριστίσω και της λέω ε δεν ήταν ανάγκη να βάλετε και φακές και εσείς της αγοράζετε.Και μου απαντάει καλύτερα να βγούν από τη δική μου τσέπη παρά από τη δική σας.
Μάλιστα είναι φορές που μαγειρεύω και σκέφτομαι ότι μαγείρεψα τσάμπα, γιατί μας τα έχουν στείλει από το χωριό.Αλλά είναι μεγάλη βοήθεια.
Πάντως είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να θεωρούμε ότι οι γονείς είναι υποχρέωση τους να βοηθάνε...Το θεωρώ μέγα λάθος.ΝΑ το κάνουν όποτε θέλουν και όταν νιώθουν.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις