Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Δευ Νοε 26, 2012 10:38 am

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
monchichi έγραψε:Έκανε καμία κοπέλα καμπύλη και μετά ζαλίστηκε? Εγω μετα την εξεταση (2ωρη καμπύλη ειχα), λιποθύμησα χωρις να το καταλάβω - μαλλον μου επεσε το σάκχαρο πολύ-. Δεν με είχε ενημερώσει κανείς για την σοβαρότητα της εξέτασης και ήμουν μόνη μου.Να προσεχετε κορίτσια γιατι δεν είναι οτι καλύτερο να λιποθυμάς στην μέση του δρόμου, ασε που χτύπησα ασχημα και το κεφάλι μου... τι να πω...

καλησπερα, εκανα προσφατα την εξεταση..η αληθεια ειναι οτι ειχα διαβασει αρκετα στο ιντερνετ πριν παω κ ημουν καπως υποψιασμενη..εγω ζαλιστηκα γυρω στο 20λεπτο αφου ειχα πιει την γλυκοζη..ενιωσα μια εντονη υπνηλια, μια ζεσταινομουν και μια κρυωνα..ισως ειναι κ θεμα οργανισμου, τι να πω..μετα απο μιση ωριτσα μου ειχε περασει ομως..προς στιγμη φοβηθηκα..ειπα "ωχ, ποιος ξερει τι κολοαποτελεσματα θα παρω"..αλλα τελικα ηταν ολα τελεια!βεβαια, δεν σηκωθηκα καθολου μεχρι να περασει το 2ωρακι μου κ πριν φυγω εφαγα ενα τοστακι..ημουν κ τοσες ωρες νηστικη..!!
ελπιζω να μην χτυπησες ασχημα..θελει προσοχη και σε αυτη τη φαση της εγκυμοσυνης..

27ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Παρ Ιαν 04, 2013 5:25 am

dorto99

dorto99
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσακια κι εμενα ο γιατρος μου εγραψε την καμπυλη ζαχαρου στις 15 εβδομαδες γιατι ειχα παρει 4 κιλα μεχρι τοτε.Καποιες την κανουν 5-6 μηνων.Εγω πηρα 50 γρ.γλυκοζης κ περιμενα μια ωρα για να μου ξαναπαρουν αιμα,βεβαια δεν ζαλιστηκα καθολου αλλα με το που γυρισα σπιτι εφαγα ενα πλουσιο πρωινο!!!!!Τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα!

28ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Σαβ Απρ 20, 2013 1:25 pm

MIKROULA!!

MIKROULA!!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα μου πηρανε αιμα,μετα πηρα 50γρ γλυκοζη και μετα απο 1 ωρα μου ξανα πηρανε αιμα....με τα χιλια ζορια τοην ηπια αυτη την αηδια...μου ερχοταν ςυνεχεια να κανω εμετο αλλα ολα οκ τελικα..

29ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Σαβ Απρ 27, 2013 1:27 am

Sunset

Sunset
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα μου πήραν αίμα νηστική, μετά ήπια 50gr γλυκόζης και μετά από μια ώρα μου ξαναπήραν αίμα. Βέβαια έχω να πω οτι στο μισάωρο απ' τη στιγμή που ήπια τη γλυκόζη, άρχισα να ζαλίζομαι, θόλωσε η όραση μου, είχα έντονη εφίδρωση και σχεδόν πήγα να λιποθυμήσω, ότι χειρότερο μου χει συμβεί ποτέ αλλά ευτυχώς μετά από δέκα λεπτά μου πέρασε. Τόσο πολύ φοβήθηκα που δε θέλω να το ξανακάνω!
Ευτυχώς το αποτέλεσμα της εξέτασης ήταν ιδανικό! 72 νηστική και 83 μετά από μια ώρα με τη γλυκόζη.
Μου είπε ο γιατρός ότι μπορώ να τρώω 3 παγωτά τη μέρα!
Δεν υπάρχει περίπτωση βέβαια γιατί δεν είμαι συνηθισμένη στα γλυκά!!!

30ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Τετ Ιουν 19, 2013 8:32 am

tonsot123


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω εκανα την καμπυλη στην ογδοη εβδομαδα με 50ml γλυκοζη η οποια ηταν αηδια. Το αποτελεσμα ηταν 93 και 176 μετα τη γλυκοζη. Βεβαια ειχα πιει και τρεις γουλιες χυμο καποιες ωρες πριν την εξεταση. Η γιατρος μου ειπε οτι ειναι αρκετα αυξημενο,μου εκοψε τα γλυκα και ειπε να την επαναλαβω με 100ml αλλα στην κατασταση που ειμαι τωρα δεν μπορωουτε να την δω ποσο μαλλον να την πιω. Υπαρχει καμια με παρομοια αποτελεσματα κι αν ναι πως το
ααντιμετωπιζετε;;

31ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Τετ Ιουν 19, 2013 8:37 am

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γιατί την έκανες τόσο νωρίς, εάν επιτρέπεται; Αφού σου είπε να την επαναλάβεις, καλό θα είναι να το κάνεις... Δεν μπορείς;

Η κουμπάρα μου που είχε "θέμα" με διαβήτη κύησης, απλά έκοψε τα γλυκά, τη ζάχαρη, τα ζυμαρικά, το ψωμί από ό,τι θυμάμαι, και πήρε διατροφή από ειδικό. Και όλα πήγαν καλά!

32ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Τετ Ιουν 19, 2013 8:40 am

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εκανα καμπηλη ζαχαρου στον 5 μηνα με 6 κοντα λοιπον εχω αρχη διαβητη ζαχαρου τις εγκυμοσηνης και το μωρο δεν επερνε κιλα ηταν μικρουλις μολις εκανα οτι μου ειπαν το μωρο πηρε τα κιλα του γρηγορα και αναπτησετε κανονικα τωρα ειμαι 8.5 μηνων λοιπον κομενη η ζαχαρη αν θελεις μπορω να σου πω τι τρωω εγω 
το πρωι πριν πιο νερο πριν φαω μετραω το ζαχρο μετα τρωω 2 φετες ψωμη μαυρο με λιγο βουτηρο τυρη του τοστ και λιγο τυρη κρεμα και πινω καφε γαλλικο με 2 ζαχαρινες
μετα απο 60 λεπτα μετραω το ζαχαρο μου 
το μεσημερι τρω κανονικο φαγητο αλλα οχι ψωμη και μετα απο 60 λεπτα μετραω το ζαχαρο μου
και το απογευμα τρω 1 τοστακι πηνω τσαι με 2 ζαχαρινες και 1 μπισκοτακι η ενα μικρο κεκακι αλλα μονο αυτο και μετα απο 60 λεπτα μετραω το ζαχρο μου αυτο ηταν αν δεις το βιβλιο τεστ ζαχαρου το ζαχαρο μου ειναι φυσιολογικο και κανονικο αλλα μην τρως μπανανες αυτα κανω εγω και δεν εχω προβλημα με τον διαβητη μου ειναι σταθερος

33ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Τετ Ιουν 19, 2013 9:05 am

nafs

nafs
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εγώ έκανα καμπύλη με 50 ml στην 8η εβδομάδα και τα αποτελέσματα μου ήταν 95 και 1 ώρα μετά 131. Επανέλαβα μετά από λίγες εβδομάδες την καμπύλη με 75ml γλυκόζης και ειχα τιμές 85-143-101 πριν-μμετά από 1 ώρα-μετά από 2 ώρες αντίστοιχα. Τις είδε και διαβητολόγος και μου είπαν ότι χρειάζεται προσοχή, οπότε άρχισα πολύ νωρίς τα μετρήματα 6 φορές την ημέρα 1 φορά πριν από κάθε κύριο γεύμα και 1 φορά μετά από 60 λεπ΄τα αφού τελειώσω το γεύμα μου. Μέχρι την 14η εβδομάδα περίπου είχα πολλές αναταράξεις στο ζάχαρο χωρίς λόγο ουσιαστικό, αφού είχα κόψει εννοείται όλα τα γλυκά και έτρωγα με μεγάλη προσοχή ψωμί (πάντα ολικής), ζυμαρικά και ρύζια (το ρύζι για κάποιο λόγο εκτίνασε το ζάχαρο μου απίστευτα). Μετά την 13-14η εβδομάδα μου μείωσε τις μετρήσεις, καθώς κάπως σταθεροποιήθηκε το ζάχαρο και τώρα με έχει αφήσει 2 εβδομάδες χωρίς μετρήσεις. Εννοείται όμως ότι η διατροφή μου είναι πολύ αυστηρή, ζάχαρη παίρνω από τα φρούτα μόνο (η μεγαλύτερη ατασθαλεία μου είναι να φάω πχ. 2 κουταλιτσες του  γλυκού παγωτό 1 φορά την εβδομάδα), και κομμένα όλα τα λιπαρά, τηγανητά, σάλτσες, πολλά ρύζια και ζυμαρικά. Είναι αρκετό ζόρι στην αρχή, αλλά μετά συνηθίζεις. Και εννοείται πως από κιλά δεν παίρνεις τίποτα, εγώ ξεκίνησα 58 και τώρα είμαι στην 17η εβδομάδα και είμαι 55 κιλά.

Να πας να κάνεις ξανα την καμπύλη, όπως σου είπε η γιατρός σου, γιατί όντως είναι ανεβασμένα τα νουμερά σου, ώστε μετά να κάνεις μια πολύ καλή διατροφή. Δεν θες το μπεμπάκι σου να μεγαλώνει σε ένα διαβητικό περιβάλλον, ε?

34ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Πεμ Ιουν 20, 2013 4:01 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ πάλι δεν ήθελα να την κάνω στην αρχή λόγω του ότι είμαι υποτασική να μην εξαντληθεί παραπάνω ο οργανισμός μου απο το αίμα που θα πάρουν. Πήγα όμως κανονικά. Μου πήραν 4 φορές αίμα ηπια και τη γλυκόζη, κατευθείαν χωρις να πάρω ανάσα, και όλα μια χαρά. Περισσότερο ήταν η αναμονή απο την μία δόση στην άλλη παρά οτιδήποτε άλλο. Και ήταν μια ωραία ευκαιρία να κάτσω μετά στην πλατεία να φάω και να πιώ ότι ήθελα.

35ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Πεμ Ιουν 20, 2013 11:33 pm

tonsot123


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πραγματικα δεν ξερω γιατι την εκανα τοσο νωρις. Ολοι αυτο με ρωτανε. Στην κατασταση που ειμαι τωρα με τους εμετους και την αναγουλα δεν μπορω να την κανω. Καποιοι μου ειπαν οτι παιζει ρολο και το οτι ημουν πολυ αγχωμενη οταν την εκανα. Παντως το εμβρυο μεχρι στιγμης αναπτυσσεται κανονικα. Και τρώ και τα γλυκακια μου. Οταν μου ειπε να τα κοψω μεχρι να ξανακανω την καμπυλη άρχισα τις υπογλυκαιμιες και ζαλιζομουν.

36ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Πεμ Ιουν 27, 2013 3:37 am

Vasiliki76


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω λογω ιστορικου με μπαμπα ινσουλινοεξαρτόμενο + λογω ηλικιας την εκανα την καμπυλη με 75gr γλυκοζης στην 20η εβδομαδα... αποτελεσματα τραγικά...κανω διατροφή κ βαζω κ ινσουλινη... δεν με ενοχλει γιατι το περιμενα... το καλο οντως ειναι οτι δεν παιρνω κιλα αλλα χανω Very Happy

37ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Πεμ Ιουν 27, 2013 5:52 am

nafs

nafs
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tonsot123 έγραψε:πραγματικα δεν ξερω γιατι την εκανα τοσο νωρις. Ολοι αυτο με ρωτανε. Στην κατασταση που ειμαι τωρα με τους εμετους και την αναγουλα δεν μπορω να την κανω. Καποιοι μου ειπαν οτι παιζει ρολο και το οτι ημουν πολυ αγχωμενη οταν την εκανα. Παντως το εμβρυο μεχρι στιγμης αναπτυσσεται κανονικα. Και τρώ και τα γλυκακια μου. Οταν μου ειπε να τα κοψω μεχρι να ξανακανω την καμπυλη άρχισα τις υπογλυκαιμιες και ζαλιζομουν.

Προφανώς κάτι είδε στην γενική αίματος και για αυτό σου έδωσε από νωρίς την καμπύλη, όπως και μένα. Θα σου έλεγα να μην κάνεις πειράματα, κάνε αυτο που σου λέει ο γιατρός σου. Όσο για τις ζαλάδες, αν υποθέτεις σωστά βέβαια ότι είναι από υπογλυκαιμία, χρειάζεται καλύτερη διατροφή, όχι γλυκά. Τα γλυκάκια έχουν αντίθετα αποτελέσματα. Άλλωστε ζάχαρη παίρνεις και από τα φρούτα που μεταβολίζεαι σωστότερα και δεν θα σου προκαλέσει υπογλυκαιμία.

38ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Πεμ Ιουν 27, 2013 6:05 am

πορτοκαλι


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
http://neamanoulaa.blogspot.gr/2013/03/blog-post_14.html ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΑΚΧΑΡΟ

39ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Πεμ Ιουλ 04, 2013 7:54 am

Morna


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμενα με εβαλε κ εκανα την 3ωρη με τα 100gr γιατι ο μπεμπης μου βγαινει διπλασιος στις μετρησεις αλλα ευτυχως βγηκε καλη! πολυ ταλαιπωρια ομως... 3ωρες εκει μεσα.. 4 τρυπηματα! τωρα κανω διατροφη κ εχει ερθει στα φυσιολογικα του ευτυχως!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις