Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα μανούλες, διαβάζοντας ιστορίες και απορίες μαμαδων μεσα στο φορουμ, θέλησα κι εγώ να εκφράσω κι εγώ την δική μου απορία/αγωνία...

Πριν 2 μέρες έκανα Β' επιπέδου, ακριβώς στην 24 εβδομάδα. Η γιατρός που με εξέτασε μου είπε ότι το έμβρυο φαίνεται 2 εβδομάδες μεγαλύτερο απ'οτι πρέπει να είναι στην πραγματικότητα, και αυτό την έκανε να απορήσει, διότι και στην αυχενική το βρήκε μια εβδομάδα μεγαλύτερο.. Έβγαλε το βάρος του εμβρύου γύρω στα 800 γρ..Ο πρώτος μου γιος στην ίδια εβδομάδα είχε βάρος 550 γρ..

Όταν την ρώτησα αν έχουμε πρόβλημα με αυτό, μου απάντησε ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, παρόλο που το βάρος του είναι πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά για έμβρυο αυτής της εβδομάδας.. Το πρόβλημα θα είναι (είπε η γιατρός) αν συνεχίσει να παίρνει τόσο απότομα βάρος και το αποτέλεσμα θα είναι να γεννήσω πολύ πρόωρα, αφού το παιδί θα έχει φτάσει το φυσιολογικό βάρος πολύ νωρίτερα απο το αναμενόμενο...

Έχει καμία ακούσει κάτι ή έχει εμπειρία πάνω σε παρόμοιο θέμα..?

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν υπαρχει περιπτωση να χει γινει καποιο λαθος στον υπολογισμο της ηλικιας εγκυμοσυνης;;;δηλαδη αντι νασαι στην 24 εβδομ να εισαι στην 26...δεν ξερω αν ειναι βλακεια αυτο που ρωταω!!!

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν είναι βλακεία, το ίδιο ρώτησα κι εγώ καθότι ο κύκλος της περιοδου μου ήταν εντελώς ασταθής και συνήθως μεγαλύτερος απο 40 ημέρες.. Βέβαια η γιατρός μου είπε ότι για αυτόν ακριβώς το λόγο πιο πιθανό είναι η εγκυμοσύνη μου να είναι μικρότερη απο 24 εβδομάδες και όχι μεγαλύτερη..

Οι φίλοι και συγγενείς μου λένε να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, αν και για την συγκεκριμένη γιατρό όλοι λένε τα καλύτερα...

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ναι ,η αληθεια ειναι πως θα ταν καλο να παρεις και μια δευτερη γνωμη...λογω ασταθειας του κυκλου μπορει η συλληψη να εγινε πιο πριν...ξερω γω...με μπερδευουν λιγο αυτα...

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εμένα πολύ με μπερδεύουν.. Αν και δεν νομίζω να έγινε νωρίτερα η σύλληψη διότι προσεχα πολύ και η τελευταία περίοδος ήταν στις 4-5-12 και η μοναδική μέρα που "ξεχαστήκαμε" με τον άντρα μου ήταν στις 22-5 και αυτό το είχα σημειώσει πολύ καλά στο μυαλό μου γιατί είχα αγχωθεί πάρα πολύ με αυτό το θέμα...Οπότε πράγματι, ποιο πιθανό είναι να είναι μικρότερη η εγκυμοσύνη...
Σύντομα θα επισκεφτώ άλλον γιατρό να ακούσω και μια δεύτερη άποψη...

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απο σακχαρο πως πας? στο λεω γιατι και εμενα μου τον βρησκανε μεγαλο, αλλα ηταν μαλλον λογο σακχαρου.μπηκα σε διαιτα και στον επομενο υπερηχο μου ειπαν οτι ειναι μια βδομαδα μεγαλυτερος αντι για 2.
παντως δεν νομιζω να ειναι λογος ανησυχιας. μπορει να πηρε αποτομα βαρος και αναπτυξη και μετα να χαλαρωσει? δεν ξερω κιολας γιατρος δεν ειμαι. καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κοριτσι

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το σάκχαρο στις εξετάσεις βγήκε γύρω στο 60 με κατώτερο όριο το 65..Οπότε ούτε αυτό είναι πρόβλημα νομίζω...
Εσύ γέννησες κοντά στην ΠΗΤ το μωράκι σου??

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Απ' οτι θυμάμαι και στη νύφη μου είχαν πει ότι το μωρό ήταν μεγαλύτερο μιας βδομάδας από ότι το υπολόγιζαν...Δεν ξέρω όμως να σου πω αν είχε παραπάνω βάρος από το φυσιολογικό...Οπότε είπαμε ότι μπορεί να γεννούσε στις 27/5 κ όχι στις 22/5 που ήταν το ΠΗΤ...
Και ίσως να είχαν κάνει λάθος γιατί κ αυτή δεν έχει σταθερο κύκλο...
Τελικά πρωί πρωί στις 22/5 είχαμε να χαζεύουμε ένα πανέμορφο, υγιέστατο κ φυσιολογικό κοριτσάκι, το οποίο ζύγιζε 3200...

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
DESAR έγραψε: Το σάκχαρο στις εξετάσεις βγήκε γύρω στο 60 με κατώτερο όριο το 65..Οπότε ούτε αυτό είναι πρόβλημα νομίζω...
Εσύ γέννησες κοντά στην ΠΗΤ το μωράκι σου??

δεν εχω γεννησει ακομα.... ουτε μου ειπε οτι θα τον παρει πιο νωρις λογο μεγεθους πλεον. λογο σακχαρου ναι, αλλα οχι μεγεθους επαναλαμβανω. χαλαρωσε, και παρε και μια 2 γνωμη να την εχεις.ετσι για ψυχολογικους λογους!

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οσο για αυτο το(προσεχαμε πολυ) μην εισαι και τοσο σιγουρη...εμεις προσεχαμε ΠΟΛΥ και τις 2 φορες που εμεινα εγκυος...χαχαχα!!!!μην αγχωνεσαι παντως...πηγαινε και σε εναν ακομα γιατρο για να σου φυγει το αγχος

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kαλημέρα! Η αλήθεια είναι ότι το δικό μου εμβρυάκι είναι το αντίθετο... Δηλαδή μικρότερο! Επειδή τον περισσότερο χρόνο από την εγκυμοσύνη μου τον έφαγα με άγχος και φόβο, δεν την ευχαριστήθηκα καθόλου! Σε συμβουλεύω λοιπόν να παρακολουθείς την κατάσταση φυσικά, αν χρειαστεί να πάρεις και δεύτερη γνώμη, αλλά να μη φτιάχνεις σενάρια στο μυαλό σου ότι κάτι άσχημο συμβαίνει. Να είσαι ψύχραιμη και χαμογελαστή για να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου. Ο χρόνος και οι γιατροί θα σου δείξουν γιατί είναι μεγάλο το παιδάκι. Όλα καλά θα πάνε Very Happy !

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
DESAR έγραψε: Καλησπέρα μανούλες, διαβάζοντας ιστορίες και απορίες μαμαδων μεσα στο φορουμ, θέλησα κι εγώ να εκφράσω κι εγώ την δική μου απορία/αγωνία...

Πριν 2 μέρες έκανα Β' επιπέδου, ακριβώς στην 24 εβδομάδα. Η γιατρός που με εξέτασε μου είπε ότι το έμβρυο φαίνεται 2 εβδομάδες μεγαλύτερο απ'οτι πρέπει να είναι στην πραγματικότητα, και αυτό την έκανε να απορήσει, διότι και στην αυχενική το βρήκε μια εβδομάδα μεγαλύτερο.. Έβγαλε το βάρος του εμβρύου γύρω στα 800 γρ..Ο πρώτος μου γιος στην ίδια εβδομάδα είχε βάρος 550 γρ..

Όταν την ρώτησα αν έχουμε πρόβλημα με αυτό, μου απάντησε ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, παρόλο που το βάρος του είναι πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά για έμβρυο αυτής της εβδομάδας.. Το πρόβλημα θα είναι (είπε η γιατρός) αν συνεχίσει να παίρνει τόσο απότομα βάρος και το αποτέλεσμα θα είναι να γεννήσω πολύ πρόωρα, αφού το παιδί θα έχει φτάσει το φυσιολογικό βάρος πολύ νωρίτερα απο το αναμενόμενο...

Έχει καμία ακούσει κάτι ή έχει εμπειρία πάνω σε παρόμοιο θέμα..?

Καλημέρα

Μερικά εμβρυάκια είναι απλά μεγαλύτερα...
Ο δικός μας έδειχνε σταθερά 2 βδομάδες μεγαλύτερος σε όλους τους υπέρηχους. Δεν έχω ζάχαρο και για την ημερομηνία σύλληψης δεν υπάρχει καμία αμφιβολία (εξωσωματική).Απλά είναι πιο μπαμπάτσικος που λέει και η μαμά μου. Και δεν σημαίνει ότι θα βγει και νωρίτερα, είμαι 40+3 και ακόμα τον περιμενουμε.

Χαλαρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου...

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι δεν συμβαίνει τίποτα κακό με το μωράκι, και ότι όλα θα πάνε καλά και φυσιολογικά!
Έχω ήδη κλείσει ραντεβού με άλλον γιατρό μέσα στην εβδομάδα.. Όταν έχω απάντηση θα σας ενημερώσω.!
Ευχαριστώ πολύ όλες τις μανούλες για τις συμβουλές σας και το ενδιαφέρων σας!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα σου έλεγα να πάεις μια δεύτερη γνώμη. Υπαρχουν μωρά που γεννιούνται 4 κιλά και 4μισυ, αυτά δεν είναι πιομεγάλα στον υπέρηχο β'επιπεδου; Λογικά δε θα έχετε πρόβλημα, απλά ένα μεγαλόσωμο μωράκι. Πάντως δεν έχω ακούσει τα μεγάλα μωρά να γεννιούνται πρόωρα αι δε νομίζω ότι τα μωρά γεννιούνται μόλις φτάσουν τα 3 κιλά. Κάθε άλλο, θα έλεγα, υπάρχι μεγάλη διαφοροποίηση στις εβδομάδες γέννησης και στο βάρος των μωρων. Λίγο άκυρο μου ακούγεται αυτό που λέει ο γιατρός σου.

15Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ- ΜΩΡΟ "ΓΙΓΑΝΤΑΣ"... Empty . Κυρ Οκτ 21, 2012 11:41 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα συμφωνησω με ρινουλα.εχει αποκλισεις το βαρος του μωρου στον υπερηχο με το πραγματικο βαρος.εμενα μου εβγαζαν το μωρο μου στην 36 βδομαδες 3800γρ!δλ ποσα θα γινοταν στις 40??αλλα τελικα γεννησα ενα κοριτσακι 3500γρ.μην αγχωνεσαι και πανε και σε αλλο γιατρο αν ανησυχεις τοσο.

sissympempis

sissympempis
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kafedaki? έγραψε:Απ' οτι θυμάμαι και στη νύφη μου είχαν πει ότι το μωρό ήταν μεγαλύτερο μιας βδομάδας από ότι το υπολόγιζαν...Δεν ξέρω όμως να σου πω αν είχε παραπάνω βάρος από το φυσιολογικό...Οπότε είπαμε ότι μπορεί να γεννούσε στις 27/5 κ όχι στις 22/5 που ήταν το ΠΗΤ...
Και ίσως να είχαν κάνει λάθος γιατί κ αυτή δεν έχει σταθερο κύκλο...
Τελικά πρωί πρωί στις 22/5 είχαμε να χαζεύουμε ένα πανέμορφο, υγιέστατο κ φυσιολογικό κοριτσάκι, το οποίο ζύγιζε 3200...

geia sou...kai emena mou elegan oti einai megalytero alla den me apasxolohse ka8olou..me enoiaze pou htan kala kai ola htan fysiologika..

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΗΛΙΑΣ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα κι εγω τα ιδια..στους πρωτους μηνες μου λεγανε οτι ειναι μεγαλυτερο για την ¨ηλικια¨του εκανα την καμπυλη ζαχαρου γιται λενε οτι αν εχεις αυξημενες μοναδες μπορει το μωρο να ειναι υπερβαρο αλλα ηταν ολα καλα και στο τελος γενηθηκε τελειομηνο 3500 κιλα και 54 εκατοστα,φυσιολογικοτατο!!!

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μια δευτερη γνωμη ποτε δεν βλαπτει αλλα εχε κατα νου οτι ο υπερηχος δν μπορει να δει ακριβως το βαρος δινει απλα μια εκτιμηση οποτε εχει κ μεγαλη αποκληση στο βαρος μην ανησυχεις πανω απο ολα.το πολυ πολυ να κανεις ενα μπεμπε με τα ολα του.εμενα 22 εβδομαδων την μικρη την εβγαλε 529

Sagia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εντελως συμπτωματικα γεννησα την ιδια μερα με μια καλη φιλη.Καναμε παρεα στην εγκυμοσυνη και τα λεγαμε συνεχεια.Αρχικα εγω θα γεννουσα οκτωβρη και εκεινη σεπτεμβρη.Περιπου στην Β επιπεδου αρχισε ο γιατρος να τους λεει οτι το μωρο ειναι μεγαλο και αναρωτιοντουσαν μηπως μπερδεψαν τις εβδομαδες μηπως κατι δε παει καλα με το σακχαρο κλπ..τη μια τους ελεγε θα γεννησεις σεπτεμβρη,την αλλη τους ελεγε αυγουστο..αφου ειχα κατααγχωθει εγω για αυτην!Ελεγα ο γιατρος δε παει καλα!Μεχρι τελους το ιδιο βιολι ωσπου τελικα μολις εκλεισε τον 9ο γεννησε με καισαρικη ενα μωρο υγιεστατο αλλα 5 κιλα και 55 εκατοστα!!!και εγω γεννησα την ιδια μερα ξαφνικα.36η εβδομαδα 2690 και 49 εκατοστα.Ειχαν πολυ πλακα μαζι και τα 2!Βεβαια ειναι και οι 2 γονεις αρκετα μεγαλοσωμοι.ΠΑιζει ρολο αυτο.Μην αγχωνεσαι!Ας γεννηθει μεγαλο να μη σε φαει και το αγχος μετα πηρε βαρος,δε πηρε βαρος...

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλε μην τρελαινεσαι... κι εμεις ειμασταν μεγαλυτεροι ηλικιακα στο υπερηχογραφημα και οντως γεννησα ενα γιγαντακι 4.140 γρ.
δεν ειχα διαητη,ετρωγα νορμαλ,δεν επαιρνα φαρμακα κορτιζονες κτλ, και ουτε καποιο αλλο προβλημα.και γεννησα την ημερα που εκλεινα τις 40 εβδομαδεσ..ακριβως. μην σε πιανει πανικος απλα θα παιζει μπασκετ απο το νηπιο...... Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ- ΜΩΡΟ "ΓΙΓΑΝΤΑΣ"... 215994

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι μεγάλο μωρό ..αλλά όχι και γίγαντας!!

Εμένα και τα 3 ηταν μεγαλυτερα 1 με 2 βδομαδεσ στους υπερυχους..
μαλιστα το 3 ηταν ακριβως οσο λες ...στις 24 εβδομαδεσ 800 γραμμαρια...

βγηκε στις 39 ...φυσιολογικα....4100...
αλλά και 37 η 38 να βγει παλι οκ ειναι ....
δεν υπάρχει λόγοσ ανησυχίας...
προσεξε μην το εκμεταλευτει ο γιατρος να σε παει σε καισαρικη...μονο για αυτο τονιζουν πως ειναι μεγαλα , στην Ελλάδα!

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bou - boukitsa κι εγώ αυτό φοβάμαι, μήπως προσπαθεί να με προιδεάσει η γιατρός για καισαρική χωρίς να υπάρχει λόγος τελικα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
DESAR έγραψε:bou - boukitsa κι εγώ αυτό φοβάμαι, μήπως προσπαθεί να με προιδεάσει η γιατρός για καισαρική χωρίς να υπάρχει λόγος τελικα...

σιγουρα λογος για προγραμματισμενη καισαρικη δεν υπάρχει!!!
υπάρχουν γυναικες πολυ μικρόσωμες που όμως ειναι ελαστικες εκει στην λεκανη..και εχουν γεννησει δυσιολογικα παιδια πανω απο 4 κιλα...

αν αισθανεσαι οτι σε παει για καισαρικη..εστω και τελευταια στιγμη αλλαξε γιατρο!!!
ειδες που το εκανε και η Ολίβια στις 40 εβδομάδες!!

Νάσια*

Νάσια*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
DESAR έγραψε: Καλησπέρα μανούλες, διαβάζοντας ιστορίες και απορίες μαμαδων μεσα στο φορουμ, θέλησα κι εγώ να εκφράσω κι εγώ την δική μου απορία/αγωνία...

Πριν 2 μέρες έκανα Β' επιπέδου, ακριβώς στην 24 εβδομάδα. Η γιατρός που με εξέτασε μου είπε ότι το έμβρυο φαίνεται 2 εβδομάδες μεγαλύτερο απ'οτι πρέπει να είναι στην πραγματικότητα, και αυτό την έκανε να απορήσει, διότι και στην αυχενική το βρήκε μια εβδομάδα μεγαλύτερο.. Έβγαλε το βάρος του εμβρύου γύρω στα 800 γρ..Ο πρώτος μου γιος στην ίδια εβδομάδα είχε βάρος 550 γρ..

Όταν την ρώτησα αν έχουμε πρόβλημα με αυτό, μου απάντησε ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, παρόλο που το βάρος του είναι πάνω απο τα ανώτερα φυσιολογικά για έμβρυο αυτής της εβδομάδας.. Το πρόβλημα θα είναι (είπε η γιατρός) αν συνεχίσει να παίρνει τόσο απότομα βάρος και το αποτέλεσμα θα είναι να γεννήσω πολύ πρόωρα, αφού το παιδί θα έχει φτάσει το φυσιολογικό βάρος πολύ νωρίτερα απο το αναμενόμενο...

Έχει καμία ακούσει κάτι ή έχει εμπειρία πάνω σε παρόμοιο θέμα..?

Κορίτσι μου κι εμένα και στα δύο μου παιδιά (κυρίως στην δεύτερη κόρη μου) μου έλεγαν ότι ήταν μεγάλο το μωρό συνήθως μου το έβγαζαν 1-2 εβδομάδες μεγαλύτερο κ αν πάει έτσι θα βγεί πάνω από 4 κιλά...μπλα....μπλα....μπλα...Κ δεν είχα ούτε διαβήτη κύησης ούτε τίποτα!!! Μια χαρά γεννήθηκαν τα παιδάκια μου, 3630 η πρώτη (στις 38 εβδομάδες) κ 3850 η δεύτερη (στις 40 εβδομάδες). Φυσιολογικοί τοκετοί κ οι δύο! Μην αγχώνεσαι και όλα θα είναι τέλεια!!!!!

Με το καλό!!!!!!

DESAR

DESAR
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα μανούλες, πως είστε?Εγώ χθες επισκέφτηκα άλλον γιατρό,κάναμε υπέρηχο και είδε ότι το παιδί φαίνεται 3 εβδομάδες μεγαλύτερο και ότι μάλλον μεγαλώνει με ταχύτατους ρυθμούς κρίνοντας από τους προηγούμενους υπερήχους..!

Όταν τον ρώτησα αν αυτό θα έχει κάποια επίπτωση στο μωρό ή σε εμένα μου απάντησε ότι απλά χρειάζομαι πιο στενή παρακολούθηση και ότι ακόμα δεν μπορεί να πει τίποτα σίγουρο....Φυσικά δεν απέκλεισε την καισαρική, παρόλο που ο ίδιος δεν είναι υπέρ της...

Σε 20 μέρες θα ξαναπάμε για υπέρηχο...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις