Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
576 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 576 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!


που χαθηκατε κυρια μου;; τι κανετε;;; αντε μαζευτειτε να κανουμε καμια μαμαδοσυναντηση να σας δουμε!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/quote]

Κοπελα μου τι κανεις????????? Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 417472

Ειμαι Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 990599 !!! Στον 3ο μηνα! Και ολημερις ειμαι Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 911307 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 911307 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 911307 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 911307 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 911307

Αλλα αν κανονισετε καπου εκει κοντα μου κανενα mall παλι πιστευω θα τα καταφερω!!! Θα χαρω πολυ να τα ξαναπουμε απο κοντα! Εσεις τι κανετε?

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πλακα κανεις!!!!! Αχ δεν παιε το μυαλο σου ποσο χαρηκα!!! αντε με το καλο!!!! η ζουζου σου εγινε κοπελαρα!! μολις μαζευτουμε θα δουμε που θα κανονισουμε και θα σου στειλω!
εμεις χαρα εργασια κ τρεξιμο!! παω τωρα το γιο για μπανιο!

http://stardustwork.blogspot.com

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
antonia32 έγραψε:πλακα κανεις!!!!! Αχ δεν παιε το μυαλο σου ποσο χαρηκα!!! αντε με το καλο!!!! η ζουζου σου εγινε κοπελαρα!! μολις μαζευτουμε θα δουμε που θα κανονισουμε και θα σου στειλω!
εμεις χαρα εργασια κ τρεξιμο!! παω τωρα το γιο για μπανιο!

Καλό σας μπανακι! Ειμαι στην ομαδα Μανουλες Μαιου 2013! Οτι θες θα με βρεις εκει!!! Στις αλλες ενοτητες δεν μπαινω πολυ συχνα πια για να μην affraid Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 311356 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 311356 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 679259 Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 679259 καταλαβαινεις..... Χαρηκα πολυ πολυ!! Φιλιά!!!

katia32

katia32
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:Και εγω ελεγα οτι το παιδι μου θα το ονομασω οπως εγω θελω..ουτε παππουδες ουτε γιαγιαδες...ολα αυτα μονο θεωρητικα,πριν μεινω καν εγκυος..ελα ομως που η ζωη τα εφερε αλλιως και εχασα την μαμα μου και το μωρο μου θα παρει σε λιγες μερες το ονομα της...Λουκας...δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου ονοματα και δεν θα ακουει στο ονομα Στεφανος ή Αλεξανδρος που ονειρευομουν,αλλα και μονο οτι θα ξαναζει η μαμα μου καθε φορα που θα φωναζω το παιδι μου,νομιζω οτι εκανα την σωστη επιλογη.

Γνωμη μου ειναι να δωσεις αυτην την χαρα στους γονεις σου...
ETΣΙ ΕΙΝΑΙ...ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ..ΑΛΛΑ..ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ,ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ..ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΩΝ..ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ..

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stefy έγραψε:Στις αλλες ενοτητες δεν μπαινω πολυ συχνα πια για να μην affraid [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] καταλαβαινεις..... Χαρηκα πολυ πολυ!! Φιλιά!!!

χαχα!! οκ!! και παλι με το καλο και φιλια στην κοπελαρα σου!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://stardustwork.blogspot.com

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις. Ήταν όλες σωστές, είναι ένα θέμα όπου όλοι έχουν δίκιο... Αυτές που με επηρέασαν περισσότερο είναι όσες μου λένε ότι ΄δεν θα ήθελες να τους τιμήσεις τους γονείς σου ή να ακούγεται το όνομά τους για χρόνια μετά;' Ναι φυσικά και θα ήθελα, χώρια που φοβάμαι ότι θα τους στενοχωρήσω και δεν θα μου το δείξουν φανερά αλλά πάντα θα υπάρχει αυτή η στενοχώρια. Από την άλλη, μου φαίνεται πολύ εγωιστικό εκ μέρους τους να μην βλέπουν ότι το όνομα είναι ένα μέρος της υπόλοιπης ζωής του εγγονιού τους και καλό είναι να της αρέσει για πάντα! Αχ, δεν ξέρω...

Πάντως, επειδή κάποιες μου είπατε ότι άργησα να το συζητήσω, το θεωρούσα λίγο 'γρουσουζιά' να συζητάω για όνομα ενός παιδιού που δεν έχει καν γεννηθεί - ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται... Θα συμβούλευα πάντως όσες έχουν ανάλογο θέμα να το έχουν συζητήσει με τους παππούδες πριν από την εγκυμοσύνη ακόμη, είναι πιο εύκολο έτσι.
Σήμερα πάντως το πρωί αποφάσισα να τους κάνω αυτές τις μέρες μια νύξη στα αστεία-στα σοβαρά και να κόψω αντιδράσεις... Πολύ προσεκτικά για να έχω περιθώρια ελιγμών...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LitsaM στις Δευ Απρ 08, 2013 8:10 am, 1 φορά

32Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 Empty . Δευ Νοε 05, 2012 1:14 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι ειμαι αντιθετη με αυτη την παραδοση.πρωτον δεν νιωθω οτι με το να δωσω ονομα απο γονεις και πεθερικα οτι τους τιμω.εχω ενα σωρο αλλους τροπους για να το δειξω.τα παιδια ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ Κ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ και ΜΟΝΟ οι γονεις θα πρεπει να εχουν λογο στα ονοματα!θελω να εχουν ονοματα ομορφα και δικης μου εμπνευσης.εμενα προσωπικα δεν με απασχολει αν θα στεναχωρηθουν γονεις και πεθερικα.προτιμω να στεναχωρεθουν αυτοι παρα εγω μια ζωη.σκεψου το καλα και αν μπορεις κανε αυτο που θελεις εσυ για το παιδι σου.

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια!!!
Εγω χτες βαφτισα τον γιοκα μου (Χριστοφορο) κ δωσαμε ασχετο ονομα ουτε του πεθερου (ο οποιος δεν ζει) ουτε του πατερα μου...Απο την αρχη συμφωνησαμε οτι θα δωσουμε κατι ασχετο κ ετσι καναμε,,,στην αρχη μουρμουρισαν γονεις -πεθερικα ομως ευτυχως κ ο αντρας μου ειπε εμεις αυτο θελουμε κ τελος!!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την tatianoula στις Δευ Νοε 05, 2012 1:18 am, 1 φορά

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="LitsaM"]
και φαντάζεστε να συστήνω τις κόρες μου ως Κέλλυ και Φένια;;; Θα πέφτει πολύ δούλεμα Rolling Eyes

γιατι να πεφτει δουλεμα;;;οι κακοπροαιρετοι παντα θα βρησκουν ενα λογο για δουλεμα...και στην τελικη σκασιλα σας μεγαλη και 10 παπαγαλοι...μια χαρα ειναι τα ονοματακια...με το καλο το κοριτσακι σου και μην χολοσκας...και γω γενναω φεβρουαριο με το καλο,το πρωτο μου κοριτσακι εχει το ονομα της πεθερας:κωνσταντινα...στο δευτερο,πρωτα ο θεος,θα δωσω της μαμας μου που ειναι περιεργο και δεν γιορταζει,μου λεει πως δεν την νοιαζει,εγω ξερω ομως οτι θα χαρει πολυ...την λενε φιλία...σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι...

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και αυτα τα λεω οχι γιατι ειμαι κατα του ασχετου ονοματος...ισα,ισα...αλλα αφου το πρωτο δεν ειναι ασχετο τοτε κατα την γνωμη μου θα επρεπε να δωσεις και το ονομα της μαμας σου...

fratzolaki

fratzolaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maryanastasia έγραψε:η παράδοση αυτή εμένα μου αρέσει πολύ ΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ. Αν την πεθερά μου ή την μαμά μου την λένε Τριανταφυλλιά θεωρώ πως είναι κρίμα να ονομάσει κανείς έτσι ένα κοριτσάκι.

Κα΄νενα από τα 2 δεν με ενθουσιάζει και εμένα και εγώ θα έβγαζα άλλο όνομα. Καθώς θα την συνοδευει σε ΟΛΗ της την ζωή δεν θα ήταν καλό να ειναι όμορφο και ιδιαίτερο?

Να φαντασθείς εμείς που θα βγάλουμε άσχετο άκουσα στην τι βι το όνομα Αέλια και τώρα σκέφτομαι και αυτό!!!
εμενα λενε την μαμα μου Τριανταφυλλια και την φωναζουν Φιλιω.παντα ελεγε οτι δεν θελει να κανουμε κορη εγω η η αδερφη μου και να δωσουμε το ονομα της γιατι δεν της αρεσει.εγω εχασα τον μπαμπα μου νωρις και ειχα πει πως αν κανω κορη θα της δωσω το ονομα του,γιατι μου αρεσε παρα πολυ στο θηλυκο του.ευτυχως ο αντρας μου συμφωνουσε οποτε με το που μας ειπε ο γιατρος οτι περιμενουμε κοριτσακι,την φωναζαμε απο την κοιλια ακομα Ηλιανα(εκ του Ηλιας).φυσικα η πεθερα μου δεν εφερε καμια αντιρρηση γιατι και αυτης το ονομα της δεν της αρεσει και το εχει αλλαξει.τωρα αν το δευτερο ειναι αγορι θα δωσω το ονομα του πεθερου μου που μου αρεσει κιολας.αλλα και παλι μας εχει πει ο ιδιος οτι ειναι το τελευταιο που τον ενδιαφερει.αν παλι κανω κοριτσακι θα δωσουμε ασχετο ονομα,ενα που μας αρεσει.η γνωμη μου ειναι πως πανω απ'ολα οι γονεις πρεπει να διαλεγουν ενα ομορφο ονομα για το παιδι τους γιατι αυτο θα το κουβαλαει για μια ζωη και οι παππουδες ας σκεφτουν οτι πρεπει να χαιρονται με το γεγονος οτι αποκτησαν εγγονακι κι οχι αν θα εχει το ονομα τους.κιεμεις στο σοι μου εχουμε ενα σκασμο Χρηστους και Κατερινες.Ωραιο ειναι αυτο;κι η αδερφη μιυ η καημενη πηρδ το ονομα της μαμας της μαμας μας επειδη ελεγε ο μπαμπας μου οτι ετσι ειναι το σωστο αφου εγω πηρα της μανας του.η μαμα μου ομως δεν συμφωνουσε,ουτε και η ιδια η γιαγια μου.και αντι για το ονομα που ηθελε η μαμα μου,την βαφτισαν Καλλιοπη και την φωναζουν Ποπη,που δεν της αρεσει κανενα απο τα δυο.αρα κανε μια συζητηση με τους δικους σου,εξηγησε τους ομορφα αυτο που σκεφτεσαι και πιστευω πως θα σε καταλαβουν στο τελος.
συγνωμη για το σεντονι!

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maryanastasia έγραψε:Λήδα καταρχάς μπράβο στους γονείς σου που σου έδωσαν ένα τόσο ωραίο όνομα!!!Επίσης το Ιριδα και το Νεφέλη ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!

κατά δευτερον άλλο αν μια μαμά φύγει νωρίς από την ζωή και θέλει κάποοιος να δώσει φόρο τιμής εκεί δεν κρίνω.


Οσο για την φίλη που είπε να τιμάμε τους ανθρωπους που μας μεγάλωσαν συμφωνω. Εμένα τον μπαμπά μου τον ΟΠΟΙΟ ΛΑΤΡΕΥΩ τον λένε Χαρίλαο. Το κοριτσάκι μου Χαρίκλεια ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΩ. Δεν θέλει καν ο μπαμπάς μου. Την μαμά μου την έβγαλε ο αδελφός μου. Να έχουμε όλοι στο σοι το ίδιο όνομα κρίμα δεν είναι?

επίσης ΕΠΙΜΕΝΩ είναι κρίμα να βγάζουμε πχ Παρθένα ένα κοριτσάκι μόνο και μόνο επειδή το θέλει η πεθερά ή ο πεθερός. απλώς κρίμα.

Maryanastasia έγραψε:ααα και κάτι άλλο. Αν την μαμά κάποιου την λένε Τριανταφυλλιά και ονομάσω έτσι το παιδί και μετά το φωνάζω Ρόζι ε δε νομίζω πως έδωσα το όνομα της μαμάς μου...σημασία δεν έχει τι λέει η ταυτότητα αλλα΄τι ακούγεται.


ευχαριστω πολυ!!!!και συμφωνω με οσα λες απολυτα!!!

nikitsa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σε λίγα χρόνια ολα αυτά τα ωραιότατα κλασσικά ονόματα που ακούγονται οι γονείς μας., οι συγγενείς μας., οι φίλοι μας θα έχουν εξαλείψει κ πιθανόν να είναι σπάνια. Άλλωστε διεπουμε την εποχή των αρχαίων ονομάτων κ μάλιστα μου φαίνεται κ περίεργο που έχει γεμίσει ο τόπος με οδυσσέα, αχιλλέα. Αιαντα., Lυδία (όπως ειπώθηκε).
Η κληρονομικοτητα του ονόματος στήν ελληνική κοινωνία σημαίνει οτι μέσα απο αυτό γεννιέται ο άνθρωπος που έχει χαθεί η θα φύγει απο τη ζωη. Θυμόμαστε πάντα τούς γονεισ μας.

39Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 Empty Το όνομα μου μέσα... Σαβ Απρ 06, 2013 8:51 am

Μαρκελένα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[b]
Γειά σε όλες!
Όπως όλες είμαι και εγώ νύφη Very Happy
Και σα νύφη, έ, δεν είμαι και το πλέον αγαπητό μέλος καθως τους πήρα το ΓΙΟ!!! Very Happy
Το θέμα μου ξεκίνησε με το γάμο που παραλίγο να μου τον βγάλουνε ξινό και απο λίγο να μην γίνει -γιατί φορτώσανε τον άντρα μου και με έκανε να κλαίω τη μέρα απο το κρεββάτι με αποτέλεσμα, φεύγοντας, να του πώ ότι αν πρόκειται να είναι άλλος απο αυτό που έχω καταλάβει, να μου το πεί τώρα που προλαβαίνουμε. Τελικά θορυβήθηκε, και ο γάμος έγινε. Εντωμεταξύ, δύο μήνες πρίν το γάμο μας είχαμε χάσει το πρώτο μας παιδάκι, παλινδρόμησε στην 10η εβδομάδα. Και αντί να με στηρίξουν τα πεθερικά μου, με σκάγανε κάθε μέρα όλο και πιό πολύ.
Τέλοσπάντων, τα χρόνια πέρασαν και τώρα, μετά απο τρείς αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, η Παναγία με αξίωσε κ έμεινα έγκυος στο μπουμπουκάκι μου. Και πάλι το πρώτο θέμα που ελέχθη ήταν το ΟΝΟΜΑ αυτού. Επειδή το παιδί το είχα τάξει στην Παναγία, και επειδή, για να είμαι ειλικρινής, το μόνο που με ένοιαζε και εξακολουθεί φυσικά να με νοιάζει, είναι να είναι γερό, πήρα μέσα μου μια αποφαση, ότι και να είναι, να μην το πώ, για να μην με σκάσουν πρίν την ώρα μου. Και ήταν η πιό σοφή απόφαση που πήρα. Τώρα είμαι στον 6ο και ακόμα, ούτε στον άντρα μου το έχω παραδεχτεί. Κάνω την κουτή. Αλλά είναι ώρες που με τσιτώνει, γιατί οι δικοί του, χώρια που δεν μας έδωσαν ΤΙΠΟΤΑ για το γάμο, χώρια που δεν θα μας πάρουν ΟΥΤΕ την κούνια του μωρού, έχουν ΑΚΟΜΑ το θράσος να επιμένουν στο όνομα αυτού. Και αν και καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες να είμαι σε νιρβάνα, είναι ώρες ώρες, ειδικά με τον άντρα μου που θέλω να του ανοίξω το κεφάλι. Γιατί συμπεριφέρεται σα να ξέχασε ΤΙ ζήσαμε, ΤΙ περάσαμε. Ούτε το τάμα που έχω κάνει να το βαφτίσω σε ένα μοναστήρι στα Γιάννενα αναγνωρίζει. Αλλά εγώ σε αυτό είμαι ΚΑΘΕΤΗ. Μέχρι που του είπα ότι "το παιδί μας θα βαφτιστεί εκεί. Τελεία και παύλα." Και σε ένα διαπληκτισμό που είχαμε τον ενημέρωσα ότι, εγώ τα πέρασα και τα φάρμακα, και τις επεμβάσεις και τις ενέσεις και τις αποτυχίες και τα κλάματα και την απογοήτευση. Εγώ αυτός και οι γονείς μου, που μας στήριζαν οικονομικά τόσο στο γάμο μας, όσο και στο θέμα με το παιδί, οπότε και δεν δέχομαι ΤΙΠΟΤΑ στο σπαθί μου και σε όποιον αρέσει. Το παιδί μου ΕΓΩ ξέρω πόσο πολύ το πόθησα, το προσπάθησα, εγώ ξέρω πόσο έκλαψα και πόσο ακόμα κλαίω κάθε βράδυ που προσεύχομαι γι'αυτό, να βγεί γερό και να είναι καλά. Το όνομα θα είναι της Παναγιάς και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι Μάριος. Ούτε Θεοφάνης, ούτε Ελευθέριος. Μάριος. Και σε όποιον αρέσει.

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλη μου φίλη αυτο που περνάς εσυ με το όνομα το ζουν πιστεύω τουλάχιστον οι μισές ελληνιδες. Τώρα όμως δεν ειναι ώρα για να τα σκέφτεσαι αυτα πρέπει να διαφυλαξεις την ψυχική σου ηρεμία ύστερα απο όσα περάσες. Οταν θα πάρεις με το καλο το μωρο στα χερια σου το ξανασυζητας. Αν δεις και ζοριζεσαι δωσε δυο ονόματα αλλα φώναζε τον μόνο Μάριο η όπως αλλιώς θέλεις. Το μέλλον σου ειναι το παιδι σου, τα πεθερικά δεν θα ζουν για πάντα, μην φορτιζεσαι σε περιμένουν μεγάλες χαρές!!!

41Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 Empty Να είσαι καλά... Σαβ Απρ 06, 2013 10:35 am

Μαρκελένα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Catty έγραψε:Καλη μου φίλη αυτο που περνάς εσυ με το όνομα το ζουν πιστεύω τουλάχιστον οι μισές ελληνιδες. Τώρα όμως δεν ειναι ώρα για να τα σκέφτεσαι αυτα πρέπει να διαφυλαξεις την ψυχική σου ηρεμία ύστερα απο όσα περάσες. Οταν θα πάρεις με το καλο το μωρο στα χερια σου το ξανασυζητας. Αν δεις και ζοριζεσαι δωσε δυο ονόματα αλλα φώναζε τον μόνο Μάριο η όπως αλλιώς θέλεις. Το μέλλον σου ειναι το παιδι σου, τα πεθερικά δεν θα ζουν για πάντα, μην φορτιζεσαι σε περιμένουν μεγάλες χαρές!!!

Αχ, πόσο δίκιο έχεις.... σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Πάρα πολύ... Προχθές το είδα για πρώτη φορά. Και πλέον, δεν χρειάζομαι τη φωτογραφία του υπερήχου, η εικόνα του έχει εντυπωθεί μέσα μου, το βλέπω μπροστά μου και το ονειρεύομαι, με φόβο, αλλά και τεράστια αγάπη.... το νοιώθω να κλωτσά και δακρύζω... να πάνε να πνιγούν όλοι τους, αυτό να είναι καλά, και εγώ να το μεγαλώσω.... σ'ευχαριστώ...

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΜΈΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΆΣΧΕΤΑ ΟΝΌΜΑΤΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΈΣΟΥΝ ΚΑΘΌΛΟΥ ΕΚΤΩΣ ΕΆΝ ΌΛΟΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΈΧΟΥΝ ΓΕΛΟΊΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΜΟΥ ΑΡΈΣΕΙ ΝΑ ΦΩΝΆΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΌΝΟΜΑ ΚΆΠΟΙΟΥ ΣΥΓΓΕΝΉ Η ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΉΣΩ Η ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ ΓΙΑ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΈΧΕΙ ΚΆΝΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗ ΔΙΚΙΆ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΠΤΩΣΗ ΣΚΈΦΤΗΚΑ ΤΟ ΣΥΜΦΈΡΟΝ ΜΟΥ (ΦΥΣΙΚΆ) ΚΑΙ ΤΙΜΗΣΑ ΤΟ ΜΠΑΜΠΆ ΜΟΥ,ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΕΊΧΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝΤΗΡΗΣΗ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΎΣΑ ΈΝΑ ΆΣΧΕΤΟ ΌΝΟΜΑ ΠΑΡΆ ΤΩΝ ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ ΜΟΥ!!

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μαρκελένα έγραψε:[b]
Γειά σε όλες!
Όπως όλες είμαι και εγώ νύφη Very Happy
Και σα νύφη, έ, δεν είμαι και το πλέον αγαπητό μέλος καθως τους πήρα το ΓΙΟ!!! Very Happy
Το θέμα μου ξεκίνησε με το γάμο που παραλίγο να μου τον βγάλουνε ξινό και απο λίγο να μην γίνει -γιατί φορτώσανε τον άντρα μου και με έκανε να κλαίω τη μέρα απο το κρεββάτι με αποτέλεσμα, φεύγοντας, να του πώ ότι αν πρόκειται να είναι άλλος απο αυτό που έχω καταλάβει, να μου το πεί τώρα που προλαβαίνουμε. Τελικά θορυβήθηκε, και ο γάμος έγινε. Εντωμεταξύ, δύο μήνες πρίν το γάμο μας είχαμε χάσει το πρώτο μας παιδάκι, παλινδρόμησε στην 10η εβδομάδα. Και αντί να με στηρίξουν τα πεθερικά μου, με σκάγανε κάθε μέρα όλο και πιό πολύ.
Τέλοσπάντων, τα χρόνια πέρασαν και τώρα, μετά απο τρείς αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, η Παναγία με αξίωσε κ έμεινα έγκυος στο μπουμπουκάκι μου. Και πάλι το πρώτο θέμα που ελέχθη ήταν το ΟΝΟΜΑ αυτού. Επειδή το παιδί το είχα τάξει στην Παναγία, και επειδή, για να είμαι ειλικρινής, το μόνο που με ένοιαζε και εξακολουθεί φυσικά να με νοιάζει, είναι να είναι γερό, πήρα μέσα μου μια αποφαση, ότι και να είναι, να μην το πώ, για να μην με σκάσουν πρίν την ώρα μου. Και ήταν η πιό σοφή απόφαση που πήρα. Τώρα είμαι στον 6ο και ακόμα, ούτε στον άντρα μου το έχω παραδεχτεί. Κάνω την κουτή. Αλλά είναι ώρες που με τσιτώνει, γιατί οι δικοί του, χώρια που δεν μας έδωσαν ΤΙΠΟΤΑ για το γάμο, χώρια που δεν θα μας πάρουν ΟΥΤΕ την κούνια του μωρού, έχουν ΑΚΟΜΑ το θράσος να επιμένουν στο όνομα αυτού. Και αν και καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες να είμαι σε νιρβάνα, είναι ώρες ώρες, ειδικά με τον άντρα μου που θέλω να του ανοίξω το κεφάλι. Γιατί συμπεριφέρεται σα να ξέχασε ΤΙ ζήσαμε, ΤΙ περάσαμε. Ούτε το τάμα που έχω κάνει να το βαφτίσω σε ένα μοναστήρι στα Γιάννενα αναγνωρίζει. Αλλά εγώ σε αυτό είμαι ΚΑΘΕΤΗ. Μέχρι που του είπα ότι "το παιδί μας θα βαφτιστεί εκεί. Τελεία και παύλα." Και σε ένα διαπληκτισμό που είχαμε τον ενημέρωσα ότι, εγώ τα πέρασα και τα φάρμακα, και τις επεμβάσεις και τις ενέσεις και τις αποτυχίες και τα κλάματα και την απογοήτευση. Εγώ αυτός και οι γονείς μου, που μας στήριζαν οικονομικά τόσο στο γάμο μας, όσο και στο θέμα με το παιδί, οπότε και δεν δέχομαι ΤΙΠΟΤΑ στο σπαθί μου και σε όποιον αρέσει. Το παιδί μου ΕΓΩ ξέρω πόσο πολύ το πόθησα, το προσπάθησα, εγώ ξέρω πόσο έκλαψα και πόσο ακόμα κλαίω κάθε βράδυ που προσεύχομαι γι'αυτό, να βγεί γερό και να είναι καλά. Το όνομα θα είναι της Παναγιάς και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι Μάριος. Ούτε Θεοφάνης, ούτε Ελευθέριος. Μάριος. Και σε όποιον αρέσει.

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ Μαρκελενα.
Εγω ειμαι "ταμενη" στον Αη Γιωργη.
Απο ΚΑΝΕΝΑΝ παππου και ΚΑΜΙΑ γιαγια δεν πηρα τ'ονομα.
Ζητησε η μαμα μου κατι και οταν ηρθε η ωρα κρατησε και η ιδια την υποσχεση της.
Αυτα για οποιον ειναι Χ.Ο. δεν αλλαζουν και ειναι Ιερα.
Μην επηρρεαζεσαι και μην αφηνεις το παραμικρο να σε "αγγιζει".
Στο κατω κατω,αυτοι ολοι,σαν παππουδες,αυτο που θα πρεπει να θελουν και να τους νοιαζει πανω απ'ολα ειναι να ειναι το εγγονι τους γερο.
Χαιρομαι που υπερασπιζεσαι τα "πρεπει" και τα "θελω" σου.
Να εισαι καλα και με το καλο το αγγελουδακι σου! Wink

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το τελευταίο όνομα που άκουσα και μου φάνηκε χαζο ήταν το "αελια" απο τον ήλιο Όνομα παππούδων ή ό,τι θέλουμε; Τη γνώμη σας... - Σελίδα 2 93981

tzeniko


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το όνομα του παιδιού ΜΑΣ είναι υπόθεση δική μας και μόνο κ όχι τρόπος για να δείξουμε και καλά τον σεβασμό μας σε γονείς, πεθερικά κ δεν ξέρω κ εγώ που αλλού. Ο σεβασμός και η αγάπη φαίνονται και φωνάζουν από άλλα πράγματα που τελικά δεν έχουν καμία σχέση με το περιβόητο όνομα του καθενός. Ελευθερωθείτε κορίτσια απο αυτά τα στερεότυπα και κάντε αυτό ακριβώς που θέλετε για το μωρό που θα βγει τελικά από τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ σπλάχνα! Πήξαμε στις Μαρίες και τους Γιώργηδες, φτάνει πια, κάντε αυτό που τραβάει η ψυχή σας και μη ''φοβάστε'' τη γκρίνια κανενός. Ας έχουν την αγάπη και τον σεβασμό σας και ας φωνάζετε την κόρη σας Μόνικα ή τον γιο σας Ιάσωνα. ΔΙΚΑΙΩΜΑ σας και όχι υποχρέωσή σας για να μην κάνουν μουτράκια. Αυτά!

bibi12

bibi12
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ δεν θα ένταχθω υπέρ ή κατα της παράδοσης. Θα πω μόνο ότι το παιδί είναι των γονιών και θα βγάλουν ότι όνομα αρέσει και στους 2. Είτε είναι απο παππύδες είτε όχι. Και θα πρέπει η απόφαση αυτή να είναι σεβαστή απο όλους. Συμφωνώ με με την Μαρκελενα ως προς την απόφαση της αλλά διαφώνω κάθετα (μάλιστα με ξενίζει) κάτι που ανέφερε σαν λόγο. ''Δεν έδωσαν τίποτα στον γάμο και δεν θα πάρουν την κούνια του παιδιού'' Shocked Shocked Και ποιος έιπε ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αυτό? Οι δικοί σου μπορεί να μπορούσαν και οι άλλοι όχι .Τόσο απλό. Και τι περίεργο . Πάντα η μαμά μας είναι καλή , ανεκτική , μας στηρίζει και η άλλη όχι. Χωρίς να καταλαβαίνουμε επιτέλους ότι η θέση της πεθερας δεν έιναι ίδια με της μάνας. Δεν μπορέι να παρει τόσο ΄΄ενεργό ρόλο΄΄, και γιατί δεν την αφηνουμε εμείς αλλά δεν έχει και το θάρρος βρε κορίτσια.Δεν είανι η μάνα μας. Για να βγάλουμε ένα όνομα θα πρέπει να περιμένουμε κάτι απο αυτούς? Το κάνω γιατί μπορεί να τους γουστάρω, να έιμαι υπερ της παράδοσης κλπ όχι γιατί κάποιος μου ΄΄αγοράζει΄΄ το όνομα.
Υγ δεν επιτίθομαι αλλά λέω κάτι που μου χτύπησε άσχημα στο μάτι.

vabill


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ειναι γελοιο να ζητανε(πεθερικα,αντρας κτλ) απο μια μανα που πονεσε τοσο πολυ, που κοπιασε τοσο πολυ, που επεσε και σηκωθηκε χιλιες φορες, που παρακαλεσε άλλες τοσες να ονομασει το παιδι της οπως"θελουν".
Κανεις δεν μπορει να σε καταλαβει απολυτα.
Μην ασχολεισαι
Δωσε το ονομα που εχεις επιλεξει γι τους δικους σου λογους
Περασες πολυ πιο δυσκολα μη στεκεσαι σε αυτα.
Για τη μαμα του Μαριου που ερχεται....Καλη δυναμη κοριτσακι μου

mplou-mplou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κορίτσια είναι απλό: αν είναι ωραία τα οικογενειακά ονόματα κατά τους γονείς του παιδιού τότε τέλος! ότι σας αρέσει και σας κάνει ευτυχισμένες και εσάς αλλά και τους άντρες σας!η απόφαση πρέπει να είναι κοινή! Laughing

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Διαβασα ολες τις απαντησεις σας,αλλα ενα πραγμα δεν ανεφερε ΚΑΜΙΑ ,ο παππουλης στην εκκλησια τον νονο ή την νονα ρωταει πως θα πει το παιδι οχι τους γονεις και ουτε τους παππουδες. Εμενα η γνωμη μου ειναι θεμα των γονιων πως θα βγαλουν το παιδι τους λαμβανοντας παντα υποψην και την γνωμη του νονου,γιατι ειναι 'πνευματικος γονιος' και οχι απλα ο ανθρωπος που αγοραζει τα βαφτιστηκα και τις λαμπαδες το Πασχα γι αυτο προσοχη σε ποιους "δινουμε" να βαφτισουν τα ζουζουνια μας.Δεν ειμαι αντιθετη σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις ,δεν θεωρω ομως οτι με το να μη βγαλεις γονεις η πεθερικα δεν τους τιμας κιολας.Δειχνεις οτι τους τιμας μαθαινοντας στο παιδι σου να αγαπαει ολους τους παππουδες του το ιδιο και να τους σεβεται.Ελπιζω να διαλεξετε ενα ονομα με τον αντρα σου χωρις να πληγωσετε κανεναν.

Υ.Γ. Μια φιλη που ηταν σε παρομοια φαση εριξε κληρωση λιγες μερες πριν την βαφτιση και μαλιστα η μπουμπου τραβηξε τον κληρο.....Σορρυ για το κατεβατο

errika

errika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μην αγχώνεσαι , πολλές είχαμε τέτοιο θέμα
Προσωπική άποψη όμως , σέβομαι τη θρησκεία κτ κ τα έθιμα αλλά το όνοματου παιδιού είναι θέμα των γωνιών ...
Λ εγώ είχα προβλημα μ τ όνομα της κόρης μ , ο άντρας μ ήθελε τηςμάνας τ ενώ είχαμε πει ότι θα διαλεγαμε κάτι άλλο επέμενε εκει ... Ε πεισμωσα κ εγώ ΓΤ είχα λόγους μ ,ποτέ δεμ χωνεψαν ΓΤ είμαι ξένη κ ΓΤ δε παντρεύτηκαμε , πουριτανοι δεν ήταν κ δεμ είναι παππούδες αυτοί δύο φορές τ χρόνο ένα δωράκι κ δεν πήραν ένα τηλ ν δουν τι κάνει , Ε κ επέμενα κ εγω κ έβαλα δύο ονόματα κ τη φωνάζω μ αυτό που διάλεξα .. Δηλαδή τι έθιμα είναι αυτά ? Κ το πρώτο πες κορίτσι θέλουν δικό τους όνομα επειδή είναι τ πρώτο , αν το δεύτερο είναι αγόρι πάλι δικό τους να συνεχιστεί το επίθετο ... Δεν κάνει το όνομα τη μνήμη κάποιου να διαδοθεί στις επόμενες γενιές .. Προσωπική άποψη πάντα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις