Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

freedompath85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Έχω ένα αγοράκι 2 ετών και εδώ και ενα χρόνο και κάτι παραπάνω έχουμε θέμα με τα κακά.Όταν ξεκινησε είχε δυσκοιλιότητα που του προκάλεσε μεγάλη ραγάδα.Να μη τα πολυλογώ κάναμε αρχικα διατροφή με την οποια το θεμα εφιαξε για πολυ λιγο ομως!η ραγαδα καποια στιγμη εγινε χειροτερα και αρχισε να τα κραταει πια για μεγαλύτερο διάστημα.Να μη τα πολυλογω.Κάναμε θεραπία με σιρόπια για ενα εξάμηνο(dufalac,importal)και διάφορες αλοιφές.η κατασταση βελτιωθηκε μονο λιγο πριν τη ληξη της θεραπιας(η θεραπια αυτη δεν επιτρεπεται για παραπάνω)μόλις φτασαμε στο επιθυμητο σημειο να τα κάνει μόνος του για κανα μια δυο βδομαδες ολα καλα και νομίζαμε οτι ξεμπερδεψαμε.ωσπου τα ξανακράτησε λιγο παραπανω και πονεσε λιγο....ε μετα απο αυτο προφανως ξαναθυμηθηκε και εδω και 2 βδομαδες δυστυχως ειμαστε χειροτερα απο ποτε......δεν κανει ποτε μονος του πρεπει εγω ανα 3-4 μερες να του τα βγαλω με κλισματακι.Να σημειωσω οτι τα κακα του εδω και ενα τετραμηνο λογω των σιροπιων που επινε και της ειδικης διατροφης που ακολουθει ειναι παντα μαλακα τοσο σα κρεμα.παρολαυτα καταφέρνει να τα κρατα!εχει μαθει φανταστήτε να τα κρατα ακομα και στον υπνο του.η ραγαδα εχει κλεισει προ πολλου και δε παιζει θεμα πονου.....εξετασεις εχουμε κανει τα παντα...εχω παρει γνωμες απο πολλους παιδιατρους,απο κορυφαια παιδογαστρεντερολογο του παιδων...μεχρι και παιδοψυχολογο ρωτησα!!!!τα εχω δοκιμασει ολα.

σας παρακαλω αν καμια μανουλα εχει περασει κατι παρομοιο να μου πει πως το αντιμετωπισε!εχω ανησυχησει πλεον πολυ με αυτη τη κατασταση.εννοειται εκμαθηση τουαλετας δεν εχω κανει ακομα ετσι με συμβουλεψαν οι γιατροι.πρεπει λεει να λυσει πρωτα αυτο το θεμα γιατι μετα θα τα κρατάει χειρότερα..ποσο πιο χειρότερα αναρωτιέμαι!!!! 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ 534787 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ 534787

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΜΥΝΘΕΙ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ .ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ !! Rolling Eyes Rolling Eyes

militsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς με τη μεγάλη μου κόρη. Είναι πραγματικά ψυχοφθόρο και για τους γονείς, αλλά και για το παιδί...
Θυμάμαι προσπαθούσε να κρατηθεί, σφιγγόταν και έκλαιγε. Αρνούταν με κάθε τρόπο να πάει στην τουαλέτα, κρυβόταν στις γωνίες προσπαθώντας να τα κρατήσει με το ζόρι και πολλές φορές την πήγαινα στην τουαλέτα σηκωτή, με το ζόρι. Τα κλισματάκια που της έκανα πολλές φορές δεν έπιαναν, αφού και πάλι κατάφερνε να τα κρατάει.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κράτησε αρκετούς μήνες.
Φάρμακο δεν πήρε, αλλά της έδινα φυτικές ίνες -στο γάλα ή στο νερό. Προφανώς αυτό, τελικά, τη βοήθησε. Όταν νόμιζα πως το θέμα είχε "στρώσει" και σταματούσα τις φυτικές ίνες, εμφανιζόταν ξανά το πρόβλημα. Οπότε τις συνέχισα, αφού έτσι και αλλιώς ήταν φυσικό προϊόν, χωρίς ίχνος φαρμάκου.
Κάποια στιγμή το ξεπέρασε, δεν μπορούσε να κρατηθεί πλέον. Και σιγά σιγά ξεπέρασε και το φόβο της, που πιστεύω πως αυτός ήταν η βαθύτερη αιτία του προβλήματος.

freedompath85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!militsa καναμε τριμηνο θεραπια με διατροφη και φυτικες ίνες αλλα αναγκαστικα επρεπε να παρει σιροπι μαλακτικο γιατι η ραγαδα ειχε επιδεινωθει.
ξεκινησαμε μια κουταλια του γλυκου γαλα μαγνησιας καθημερινα και σημερα αισίως μετα απο πολλες μέρες εκανε μόνος του...εγω δειχνω αδιαφοια την ωρα που κανει,ουτε τον παροτρυνω ουτε μπράβο ουτε τίποτα...
για να δουμε κ με αυτη τη τακτικη πως θα παει...

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αγαπητή μανούλα σε καταλαβαινω απόλυτα. Η κόρη μου 3 χρονων σχεδον σήμερα, κρατουσε τα κακα της απο τα 2 μεχρι τα 2,5. Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση. Και σε μας ξεκινησε λόγω δυσκοιλιοτητας. Πόνεσε κάποιες φορες πολυ οταν εκανε κακα και απλα μετα τα κρατουσε. Εκτος του οτι προσπαθουσα να κραταω μαλακα τα κακα της με σωστη διατροφη, ειχα χρησιμοπιησει διαφορες μεθόδους. Με το καλό, με επιβραβευσεις καθε φορα που εκανε κακα, τη εχω μαλώσει κιόλας γιατι εφτανε να κλαιει 2 μερες συνεχομενα για να μην κάνει κακα και ηταν πολυ ψυχοφθορο και για μας...! Και ξαφνικά όταν βγαλαμε την πάνα το καλοκαιρι...τσουυυπ...αυτο ητανε. Το σταματησε απο μόνη της. Ξαφνικά αρχισε να κάνει κακά...στην τουαλέτα και δεν τα κρατησε ποτε ξανά. Κι εγω που φοβομουνα οτι λόγω της κατακράτησησ δεν θα κοβαμε την πανα ποτέ. Ευχομαι να ηρεμησετε συντομα, πρωτα για το παιδάκι και μετα για σας. Νομιζω οτι το μυστικό ειναι να το αποφασισει μόνος του. Απλα εσεις θα πρεπει να τον "σπρωξετε" προς αυτη την κατευθυνση. Καλή επιτυχία !

freedompath85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
vicky75 έγραψε:Αγαπητή μανούλα σε καταλαβαινω απόλυτα. Η κόρη μου 3 χρονων σχεδον σήμερα, κρατουσε τα κακα της απο τα 2 μεχρι τα 2,5. Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση. Και σε μας ξεκινησε λόγω δυσκοιλιοτητας. Πόνεσε κάποιες φορες πολυ οταν εκανε κακα και απλα μετα τα κρατουσε. Εκτος του οτι προσπαθουσα να κραταω μαλακα τα κακα της με σωστη διατροφη, ειχα χρησιμοπιησει διαφορες μεθόδους. Με το καλό, με επιβραβευσεις καθε φορα που εκανε κακα, τη εχω μαλώσει κιόλας γιατι εφτανε να κλαιει 2 μερες συνεχομενα για να μην κάνει κακα και ηταν πολυ ψυχοφθορο και για μας...! Και ξαφνικά όταν βγαλαμε την πάνα το καλοκαιρι...τσουυυπ...αυτο ητανε. Το σταματησε απο μόνη της. Ξαφνικά αρχισε να κάνει κακά...στην τουαλέτα και δεν τα κρατησε ποτε ξανά. Κι εγω που φοβομουνα οτι λόγω της κατακράτησησ δεν θα κοβαμε την πανα ποτέ. Ευχομαι να ηρεμησετε συντομα, πρωτα για το παιδάκι και μετα για σας. Νομιζω οτι το μυστικό ειναι να το αποφασισει μόνος του. Απλα εσεις θα πρεπει να τον "σπρωξετε" προς αυτη την κατευθυνση. Καλή επιτυχία !
Πολύ αισιόδοξο το μηνυμά σου Βίκη!!!!!Θα ξεκινήσω τις προσπάθειες πιο μετα γιατί είδα οτι ηταν αρνητικός,ίσως είναι και μικρούλης ακόμα...τα άγοράκια αργούν λίγο παραπάνω..!Μπράβο στη μικρούλα σου!

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι μικρουλης ακόμη για να κόψετε την πάνα, δεν βοηθάει κι ο καιρός (χειμωνας βλέπεις), αλλά ποτέ δεν ξέρεις...μπορει να σε εκπλήξει ευχαριστα. Ευχομαι πολυ συντομα να λήξει το μαρτυριο σας...και μην ξεχνάς να προσέχεις τη διατροφή του για να ειναι πάντα μαλακά τα κακακια...! Και πάλι καλή επιτυχία..!

freedompath85


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
vicky75 έγραψε:Η αλήθεια ειναι οτι ειναι μικρουλης ακόμη για να κόψετε την πάνα, δεν βοηθάει κι ο καιρός (χειμωνας βλέπεις), αλλά ποτέ δεν ξέρεις...μπορει να σε εκπλήξει ευχαριστα. Ευχομαι πολυ συντομα να λήξει το μαρτυριο σας...και μην ξεχνάς να προσέχεις τη διατροφή του για να ειναι πάντα μαλακά τα κακακια...! Και πάλι καλή επιτυχία..!
Ευχαριστουμε!Πίνουμε γάλα novalac 3 και Novalac Digest μισο-μισο και παντα είναι πολυ μαλακα τα κακα.Το λέω και για άλλες μανουλες που μπορει να έχουν το ίδιο θέμα.

maro

maro
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αντιμετωπιζουμε το ιδιο προβλημα με κατακρατηση.Το αγορακι μου ειναι 2,5 χρ. και εδω και αρκετο καιρο δεν θελει να κανει τα κακα του. Εχουμε δοκιμασει τα παντα.ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΟΥΡΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ.Με τ;α κλισματα αντιδρα χειροτερα.Δεν ξερω πια τι να κανω.Δοκιμασαμε σιρ Nujol τα μαλακωνει αλλα δεν γινεται να το παιρνει πολυ καιρο.Τωρα αρχισαμε γαλα μαγνησιας αν και δεν το θελει καθολου.Τεγινε με το δικο σας θεμα βελτιωθηκε?ΑΝ το δειτε απαντειστε μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βρε κορίτσια και νόμιζα 'οτι μόνο η δικιά μου έχει αυτό το πρόβλημα...
4 ετών και την βλέπεις στις γωνίες να κρύβετε και τα κακάκια έξω Shocked

Εμείς το αντιμετωπίσαμε αυτό μετά την πάνα... είναι δυσκοίλια βέβαια αλλά πλέον και τα μαλακά τα κρατάει... και όσο τα κρατάνε τ'οσο σκληραίνουν...

Δεν έχω καταφέρει τπτ ούτε με επιβράβευση ούτε με διατροφή....
Μόλις τα νιώσει τα κρατάει τέλος...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις