Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
554 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 554 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

marichui

marichui
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τόνια αν το θελήσετε θα βρείτε πολύ εύκολα δουλειά λόγω γλώσσας...Απλά ζυγίζεις όπως είπα πριν υπέρ και κατά. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολο, λες δε θα συνηθίσω ποτέ....Αλλά μετά όλα είναι καλύτερα. Αν έχεις μια σίγουρη δουλειά είναι ακόμη πιο δύσκολη απόφαση. Αλλά όταν διαβάζεις μια ζωή για να σου πουν είσαι άνεργος και πλήρωνε και φόρο για τα πτυχία ε τότε λες σας αφήνω και πάω να μεγαλώσω αξιοπρεπώς την οικογένειά μου...Τουλάχιστον εμείς έτσι το είδαμε. Είχα πολύ όμορφα παιδικά χρόνια και αυτό θέλω και για τα παιδιά μου.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμένα η καταγωγή μου είναι από πόλη της Βόρειας Ελλάδας. Θα πήγαινα να ζήσω άνετα εκεί αν και έχει πολλή ανεργία. Κάτι θα βρίσκαμε πιστεύω. Αλλά από ευκαιρίες γα τα παιδιά, δεν μπορώ να πω ότι έχει πολλές, ούτε και λίγες όμως σαν να είναι χωριουδάκι, και ξένες γλώσσες και γυμναστική και απ΄όλα.
Θέλει όμως πολύ καλό σχεδιασμό για να πάμε εκεί, είναι μεγάλη απόφαση.
Όλα τα στραβά του συστήματος τα έχεις κι εκεί, αλλά έχεις πιστεύω καλύτερη ποιότητα ζωής και με ένα κτηματάκι είσαι και αρκετα αυτάρκης...

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πρόσφατα ανέβηκα Βόρεια Ελλάδα πήγα σε αρκετά μέρη τα χωριά που έβλεπα σε σύγκριση με εδώ φαντάζουν μακ΄ριά από εμάς!! Εδώ λίγα χωριά μοπιάζουν σαν να είναι μεγάλες πόλεις! Αφου έλεγα μακάρι να γίνει κάτι με τον Ασεπ(εδώ γελάνε) κ να ανέβω Βόρεια Ελλάδα!! ποια εγώ που είμαι μέχρι το κόκκαλο κρητικιά χιχιχιχι Όποιος πάντως έχει αυτή την ευκαιρία ας το κάνει πλέον πρέπει να κοιτάμε κ τη καλή ποιότητα ζωής ! Δεν έχουμε που δεν έχουμε ποσότητα τουλάχιστον ας επικεντρωθούμε στη ποιότητα κ θα έρθει κ αυτη!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχεις δίκιο, πρέπει να δουλεψουμε για να έροθυν τα καλά!
Πάντως η επαρχία θα βελτιωθεί αν γυρίσου αρκετοί στον τόπο καταγωγής τους. Τα πιο μεγάλα μέρη θα έχουν πιο πολλές ευκαιρίες!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
έχουμε μάθει στα εύκολα αυτό είναι το κακό..

όπως και να χει για μια σωστή απόφαση πρέπει να τα βάλεις όλα κάτω και πάλι δεν ξέρεις αν σου βγει η απόφαση που πήρες σε καλό.

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το χωριο του αντρα μου βρισκεται αναμεσα στους μολαους και στην μονεμβασια. αποσταση περιπου 15 λεπτα με αυτοκινητο. το σχολειο εκλεισε στο χωριο και αναγκαζονται οι γονεις και πηγαινοφερνουν τα παιδια. το ιδιο ισχυει για ξενη γλωσσα και φροντιστηριο ή χορο ή γυμναστική ή οτιδηποτε άλλο. φαντασου ποσο μεγαλο επιπλεον κοστος ειναι αυτο για μια οικογενεια. ασε να μην μιλησω για υγεια. στη σπαρτη νοσοκομειο 1,5 ωρα δρομο. που να παω βρε λεμονακι? πολυ θα ηθελα αλλα....αν δεν ειχα παιδια θα ημουν ηδη εκει. σαφως και εχουν καλυτερη ποιοτητα ζωης ως προς την φυση τα παιδια της επαρχιας.ασε που εχω παρατηρησει οτι οι ανθρωποι της επαρχιας ειναι πιο-πως να το πω, αυταρκεις, δεν ειναι υλιστες, βλεπουν το δασος και οχι το δεντρο οπως στην πολη που εχουμε χαθει-.ολα τα παιδια της επαρχιας ομως αναγκαζονται να φυγουν για σπουδες ειτε σε μια μεγαλη πολυ ειτε εξωτερικο. σκεφτηκαμε λοιπον οτι γιατι να μην φυγουμε απο τωρα....
σαφως και αν ηταν εδω ακομα και ανεκτα-λιγα αλλα να βγαινουν οι λογ/μοι μας-δδεν θα το σκεφτομασταν.

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω θα συμφωνησω οτι η βορεια ελλαδα ειναι πιο μπροστα σε σχεση με εδω...εγω ανετα εμενα βεροια στα μερη τουα αντρα μου αλλα υπαρχουν αλλοι λογοι που δεν πηγαμε εκει...

εχω σαν ονειρο καμια φορα μιας κ μεγαλωσα σε διαμερισμα να ειχα ενα μεγαλοι οικοπεδο εαν ωραιο σπιτακι (βασκα τα εχω στο χωριο) κ ολα να ηταν τελεια...να υπηρχαν ευκαιριες να υπηρχε παιδεια κ υγεια....

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εδώ μετακινούνται τα παιδιά με λεωφορείο αλλά δωρεάν. Αγγλικά έχουν βρει οι μητέρες μια κοπέλα που έρχεται στο χωριό και κάνουν όλα μαζί σε χώρο που παραχώρησε ο δήμος. Κάποια απο αυτά κάνουν και ιδιαίτερα με την ίδια κοπέλα. Αθλητικές δραστηριότητες επίσης το ίδιο.
Θέλω να πω οτι τρόπος και λύσεις υπάρχουν..
όσο αφορά θέματα υγείας εκεί ναι υπάρχει ένα πρόβλημα και είναι το ποιο σημαντικό απο όλα !!

Τι θέλει ο καθένας είναι ρε κορίτσια, αλλά ποτέ δεν θα τα έχεις όλα όπου και αν είσαι.

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:Και εδώ μετακινούνται τα παιδιά με λεωφορείο αλλά δωρεάν. Αγγλικά έχουν βρει οι μητέρες μια κοπέλα που έρχεται στο χωριό και κάνουν όλα μαζί σε χώρο που παραχώρησε ο δήμος. Κάποια απο αυτά κάνουν και ιδιαίτερα με την ίδια κοπέλα. Αθλητικές δραστηριότητες επίσης το ίδιο.
Θέλω να πω οτι τρόπος και λύσεις υπάρχουν..
όσο αφορά θέματα υγείας εκεί ναι υπάρχει ένα πρόβλημα και είναι το ποιο σημαντικό απο όλα !!

Τι θέλει ο καθένας είναι ρε κορίτσια, αλλά ποτέ δεν θα τα έχεις όλα όπου και αν είσαι.


ακριβως....το θεμα ειναι να υπαρχει συνεργασια κ ολα γινονται...εγω ειχα σκεφτει να μεναμε στο χωριο οταν γη γιαγια αποχαιρετουσε μιας κ εκει ειναι οτι πρεπει για τα μικρα....αλλα....αλλα...ειδωμεν στο μελλον...

????????


Επισκέπτης
Λεμονάκι έγραψε:
κάνεις πολύ μεγάλο λάθος γιατί στην επαρχεία μπορεί να υπήρχε πρόβλημα δουλειάς αλλά έτσι μάθαμε να ήμαστε ποιο δυνατοί και να εκμεταλλευόμαστε την γη και τις οικοδομές..
Εσείς πείνα και κρίση έχετε εκεί εδώ και 2 χρόνια εμείς αρχίσαμε να την βιώνουμε τώρα.
Η εκπαίδευση των παιδιών που πιστεύεις οτι διαφέρει απο ένα παιδί της πόλης απο ένα παιδί του χωριού ;
Έχει δίκιο η Λεμονάκι για την επαρχία, και έγω ζω στην επαρχία τα τελευταία 2-3 χρόνια, μετακόμισα απο Θεσσαλονίκη...Αυτό που είναι δύσκολο στην επαρχία, είναι θέμα δουλειάς, δεν βρίσκεις τόσο εύκολα.

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεισ λογω δουλειας μου ηρθαμε επαρχια αλλα κ επειδη η δουλεια του αντρα μου στην αθηνα ειναι πολυ επικυνδυνη πλεον

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ είμαι περιπτωσάρα!! Ζούσαμε εξωτερικό και μετακομίαμε Ελλάδα ένα χρόνο πριν ξεσπάσει η κρίση!!!! καλό ε??
να μας χαίρεστε!

????????


Επισκέπτης
Maryanastasia έγραψε:Εγώ είμαι περιπτωσάρα!! Ζούσαμε εξωτερικό και μετακομίαμε Ελλάδα ένα χρόνο πριν ξεσπάσει η κρίση!!!! καλό ε??
να μας χαίρεστε!

χαχαχαχαχ να σε χαιρόμαστε βρε Razz Razz Razz Razz

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:Εγώ είμαι περιπτωσάρα!! Ζούσαμε εξωτερικό και μετακομίαμε Ελλάδα ένα χρόνο πριν ξεσπάσει η κρίση!!!! καλό ε??
να μας χαίρεστε!
ΧΑΧΑ ΚΑΛΟ..ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΝΕ ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΕ ΚΑΛΟ..
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΡΑΒΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ..ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΠΟΙΥ ΘΑ ΠΑΕΙ..ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΕΥΧΟΜΑΙ

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στην Ελλάδα πάντως επιβιώνεις μόνο εάν καταφέρεις να δεχθείς κάποια πράγματα. Εγώ τον π΄ρωτο χρόνο αρχικά ήθελα να σκοτώσω τον καλό μου γιατί δεν του άρεσε τίποτα και μετά ήθελα να σκοτώσω όλους τους δημοσίους υπαλλήλους γιατί ήταν αγενέστατοι.

Εχει και καλα η Ελλάδα και ναι είμαι πολύ ρομαντική αλλά εαν μάθουμε να ζούμε και με πιο λίγα ίσως και να τα καταφέρουμε. Ειχαμε μαθει λίγο με τα καγιέν οι Ελληνες....

Οσο για τα πτυχία που λέτε κατανοώ και εμείς έχουμε τα μεταπτυχιακά μας και τα είχαμε κρεμασμένα στον τοίχο. Τώρα τα κατεβάσαμε και αυτα και βάλαμε κάτι νεραιδες της μπεμπας!

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αλήθεια είναι στο χωριό δε καταλαβαίνεις κρίση έχεις ένα κομμάτι γη το φυτεύεις κ βγάζεις τον επιούσιο!! Μακάρι να στρώσουν τα χωριά με το νέο κύμα γιατί είναι κρίμα! Αυτή τη φορά να μη μεταναστεύσει μεγάλο κύμα Ελλήνων ας μην τους κάνουμε τη χάρη!!

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΊ ΝΑ ΤΗΝ ΚΆΝΟΥΜΕ ΑΠΌ ΑΘΉΝΑ ΈΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΉ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΎ.ΤΟΥ ΔΙΚΟΎ ΜΟΥ ΓΙΑΤΊ ΤΟΥ ΆΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΊΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΣΑΒΡΑΧΑ ΞΕΧΑΣΜΈΝΟ ΑΠΌ ΤΟΝ ΘΕΌ ΜΕ 10 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟ ΧΕΙΜΏΝΑ ΚΑΙ 20 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ.ΕΊΝΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΊ ΔΕ ΛΈΩ ΑΛΛΆ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΚΑΙ Η ΞΑΔΈΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΜΙΑ ΜΈΡΑ "ΔΕΝ ΈΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΎΣ ΑΛΛΆ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΑΣ ΈΧΟΥΝ ΦΑΪ ΝΑ ΦΆΝΕ". ΚΑΙ ΑΛΉΘΕΙΑ ΈΝΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ ΜΙΑ ΝΤΟΜΆΤΑ ΔΕ ΛΕΊΠΟΥΝ ΠΟΤΈ ΑΠΌ ΤΟ ΤΡΑΠΈΖΙ ΤΟΥΣ.Η ΖΩΉ ΕΚΕΊ ΕΊΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΉ ΚΑΙ ΚΥΛΆΕΙ ΠΙΟ ΉΡΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΧΆΡΙΣΤΑ.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.ΙΣΩΣ ΕΊΝΑΙ ΛΊΓΟ ΔΎΣΚΟΛΑ ΑΠΌ ΤΗΝ ΆΠΟΨΗ ΌΤΙ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΌΛΑ ΔΊΠΛΑ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΕΔΏ,ΑΛΛΆ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΊΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΗΣΤΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΣΟΥ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ ΑΠΌ ΤΑ 6 ΤΟΥ!ΌΛΑ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΊ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΘΈΛΗΣΗ.ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΑΠΌ ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΩ ΑΠΌ ΤΗ ΖΩΉ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΜΟΥ ΊΣΑ ΊΣΑ ΘΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ Η ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΤΗΣ.ΑΛΛΆ ΝΑΙ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΆ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΊΑΣ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΔΎΣΚΟΛΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΖΉΣΕΙΣ ΕΚΕΊ.ΠΑΝΤΩΣ ΈΝΑ ΘΈΛΩ ΝΑ ΠΩ.ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΊΞΟΥΜΕ ΤΗ ΧΏΡΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗ ΔΎΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΉ ΚΑΙ ΑΝ ΚΆΠΟΙΟΙ ΈΧΟΥΝ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΈΛΕΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΎ,ΝΑ ΠΆΝΕ ΜΕ ΧΊΛΙΑ,ΝΑ ΜΕΊΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΧΏΡΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΆ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΉΣΟΥΜΕ ΜΕ ΝΎΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΌΝΤΙΑ ΓΙΑΤΊ ΑΝ ΑΡΧΊΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΎΓΟΥΜΕ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΆΡΟΥΝ ΆΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΊ ΑΠΌ ΤΟΝ ΧΆΡΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΑΣ ΕΊΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΉ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ ΜΌΝΟ Η ΈΣΧΑΤΗ ΛΎΣΗ.

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπον θα σας μιλησω μεσα απο τη δικη μ εμπειρια.Οπως εχω ξαναπει σε αλλο τοπικ αφησα τη ζωη της Αθηνας κ ηρθα πριν 1,5 χρ στο χωριο ενω ουδεποτε δεν ειχα σχεση με τη ζωη στην επαρχια.Ημουν αυτο π λεμε γεννημα θρεμα Αθηναια.Ακομα κα τωρα βασανιζομαι πολυ εδω κ τα βλεπω ολα μαυρα.Το θετικο ειναι οτι αφου αντεξα σε ενα χωριο μακρια απο φιλους κ γονεις κ μακρια απο τα συνηθισμενα στεκια,μπορω να αντεξω οπυδηποτε.Εγινα δηλ εσωτερικη μεταναστης κ ακομα κ τωρα εχω να δω τους γονεις μ 8 μηνες!!!Δουλεια ομως συμφωνα με τα προσοντα μ δε βρηκα,οποτε ηδη εχω αποφασισει να φυγω εξωτερικο με τον συντροφο μ.Για μενα ειναι πολυ πιο ευκολη αυτη η αποφαση γτ ευτυχως δεν εχω ουτε παιδια,ουτε εχω ετοιμο στημενο νοικοκυριο ουτε τπτ.Θα κανω μια νεα αρχη κ θα ξεκινησω απο το 0 στο εξωτερικο.Αυτο θα εκανα ουτως η αλλως κ εδω αν μ δινοταν οι καταλληλες ευκαιριες(βεβαια θα ηταν ολα λιγακι πιο ευκολα,αλλα δε βαριεσαι!Ο,τι αποκτας με κοπο το εκτιμας κ περισσοτερο).Η ζωη στο χωριο δε θα σ αφησει να πεινασεις αλλα θα σ στερησει αλλα βασικα πραγματα που αν εισαι νεος τα εκτιμας πιο πολυ.Επισης οι παροχες υγειας ειναι απογοητευτικες,η εκπαιδευση εχει πολλες δυσκολιες κ οι μετακινησεις απο το ενα μερος στο αλλο ακατορθωτες αν δε διαθετεις το δικο σ μεσο.Η ζωη κυλαει τοσο ηρεμα που προσωπικα με τρελαινει.Στην αρχη εκτιμας την ηρεμια τ χωριου αλλα μετα αυτο ειναι ακριβως που σε τρελαινει.Το χειμωνα κυριως δε κυκλοφορει ψυχη κ για εναν νεο ειναι πολυ δυσκολο.Εχοντας λοιπον ζησει ολα μ τα χρονια σε μεγαλοπολη κ τολμωντας να ζησω κ για λιγο στο χωριο σας λεω να φυγετε στο εξωτερικο και να μη φοβαστε να παιρνετε ρισκα.Αργα η γρηγορα μενοντας σε χωριο θα βαλτωσετε,θα βαρεθειτε τη ζωη σας κ θα περασουν τα χρονια κ θα αναρωτηθειτε καποια στιγμη τι στο καλο κανετε εκει!Οπως κ να το κανουμε αλλιως ειναι μαθημενοι οι ανθρωποι της πολης.Τελοσπαντων,για οσες αποφασισουν να γυρισουν στα χωρια ευχομαι καλη δυναμη κ για οσες σκεφτονται να πανε εξωτερικο καλη τυχη.Παντως,κοριτσια τολμηστε να αλλαξετε τη ζωη σας με τον εναν η με τον αλλο τροπο κ ποτε μη μενετε στασιμες!

????????


Επισκέπτης
sofia lara έγραψε:ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΊ ΝΑ ΤΗΝ ΚΆΝΟΥΜΕ ΑΠΌ ΑΘΉΝΑ ΈΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΉ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΎ.ΤΟΥ ΔΙΚΟΎ ΜΟΥ ΓΙΑΤΊ ΤΟΥ ΆΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΊΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΣΑΒΡΑΧΑ ΞΕΧΑΣΜΈΝΟ ΑΠΌ ΤΟΝ ΘΕΌ ΜΕ 10 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟ ΧΕΙΜΏΝΑ ΚΑΙ 20 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ.ΕΊΝΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΊ ΔΕ ΛΈΩ ΑΛΛΆ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΚΑΙ Η ΞΑΔΈΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΜΙΑ ΜΈΡΑ "ΔΕΝ ΈΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΎΣ ΑΛΛΆ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΑΣ ΈΧΟΥΝ ΦΑΪ ΝΑ ΦΆΝΕ". ΚΑΙ ΑΛΉΘΕΙΑ ΈΝΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ ΜΙΑ ΝΤΟΜΆΤΑ ΔΕ ΛΕΊΠΟΥΝ ΠΟΤΈ ΑΠΌ ΤΟ ΤΡΑΠΈΖΙ ΤΟΥΣ.Η ΖΩΉ ΕΚΕΊ ΕΊΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΉ ΚΑΙ ΚΥΛΆΕΙ ΠΙΟ ΉΡΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΧΆΡΙΣΤΑ.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.ΙΣΩΣ ΕΊΝΑΙ ΛΊΓΟ ΔΎΣΚΟΛΑ ΑΠΌ ΤΗΝ ΆΠΟΨΗ ΌΤΙ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΌΛΑ ΔΊΠΛΑ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΕΔΏ,ΑΛΛΆ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΊΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΗΣΤΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΣΟΥ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ ΑΠΌ ΤΑ 6 ΤΟΥ!ΌΛΑ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΊ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΘΈΛΗΣΗ.ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΑΠΌ ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΩ ΑΠΌ ΤΗ ΖΩΉ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΜΟΥ ΊΣΑ ΊΣΑ ΘΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ Η ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΤΗΣ.ΑΛΛΆ ΝΑΙ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΆ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΊΑΣ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΔΎΣΚΟΛΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΖΉΣΕΙΣ ΕΚΕΊ.ΠΑΝΤΩΣ ΈΝΑ ΘΈΛΩ ΝΑ ΠΩ.ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΊΞΟΥΜΕ ΤΗ ΧΏΡΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗ ΔΎΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΉ ΚΑΙ ΑΝ ΚΆΠΟΙΟΙ ΈΧΟΥΝ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΈΛΕΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΎ,ΝΑ ΠΆΝΕ ΜΕ ΧΊΛΙΑ,ΝΑ ΜΕΊΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΧΏΡΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΆ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΉΣΟΥΜΕ ΜΕ ΝΎΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΌΝΤΙΑ ΓΙΑΤΊ ΑΝ ΑΡΧΊΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΎΓΟΥΜΕ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΆΡΟΥΝ ΆΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΊ ΑΠΌ ΤΟΝ ΧΆΡΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΑΣ ΕΊΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΉ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ ΜΌΝΟ Η ΈΣΧΑΤΗ ΛΎΣΗ.
Σοφία έχεις πολύ δίκιο, και συμφωνώ 100% μαζί σου, έλα μου ντε που ζω στην επαρχία τα τελευταία 2-3 χρόνια και δεν είναι τόσο εύκολα όπως τα λες. Και εμείς την ντοματούλα, το αγγουράκι κ.α. τα έχουμε απο τον κήπο μας, αλλά δουλειά δεν υπάρχει στην επαρχία. Ο άντρας μου μόνο δουλεύει, και με 1100 δεν τα βγάζουμε, μέσα σε 2 χρόνια του έκοψαν 500 ευρώ, τώρα σκέφτονται να κάνουν και άλλες μειώσεις, ως που θα πάει η βαλίτσα?!?!? Εγώ δουλεία ψάχνω και δεν βρίσκω, μακάρι να μπορούσα να μείνω στον τόπο μου, αλλά συνθήκες μας αναγκάζουν να σκεφτούμε και το ενδεχόμενο της μετανάστευσης.

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΟ ΞΈΡΩ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΚΕΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΑΛΛΆ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΕΊΣΑΙ ΣΤΟΝ ΤΌΠΟ ΣΟΥ ΒΡΕ ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΑΝ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ ΑΛΛΆΞΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΌ ΤΟ ΘΈΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΏΡΑ ΌΣΟ ΣΚΈΦΤΟΜΑΙ ΌΤΙ ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΦΎΓΩ ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΌ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΈΝΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΞΈΝΗ ΧΏΡΑ ΜΕ ΆΛΛΗ ΝΟΟΤΡΟΠΊΑ ΚΑΙ ΆΛΛΟΝ ΤΡΌΠΟ ΖΩΗΣ,ΜΕ ΦΟΒΊΖΕΙ ΠΟΛΎ.ΠΡΟΤΙΜΏ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΈΣΤΩ ΚΑΙ ΚΆΤΩ ΑΠΌ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΑΡΆ ΝΑ ΠΆΩ ΚΆΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΌΝΗ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις