Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
513 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 513 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Νομίζω ότι πεινάει ακόμα..... Empty Νομίζω ότι πεινάει ακόμα..... Τρι Νοε 20, 2012 10:56 am

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα,
είμαι μία νέα μαμά ! το μωράκι μου είναι 20 ημερών και είμαστε στην διαδικασία να βρούμε ένα ρυθμό. Ανησυχώ γιατί νομίζω ότι δεν χορταίνει με το γάλα που παίρνει από το θηλασμό. Μας βγήκε και λίγο μεγάλος, 4300 (κιλά). Και είναι λίγο φαγανιάρης. Δεν ήθελα να του δώσω ξένο γάλα, αλλά αναγκάστηκα μερικές φορές και του έδωσα. Τον βάζω για ύπνο και βλέπω ότι δεν κοιμάται θέλει να φάει κι άλλο, τα στήθη μου τα νιώθω ότι έχουν αδειάσει και όλο αυτό με κάνει και αισθάνομαι χάλια. Πέφτω πολύ ψυχολογικά και ακούω άλλες κοπέλες γύρω μου που λένε ότι τουλάχιστον τις πρώτες μέρες , ένα μήνα, δύο - τρεις , πρέπει να τρώει μόνο με θηλασμό. Μα πως γίνεται να αφήσεις το μωρό σου να κλαίει και να πεινάει; γίνεται; ή τελικά όλες κρατάμε μυστικά για να δώσουμε μία συγκεκριμένη εικόνα μας προς τους άλλους.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σου ζήσει το μωρό σου.

Μπορεί να κλαίει επειδή το έβγαλες από το στήθος. Κρατάς ρολόι; Αν έχεις λάβει οδηγίες για θηλασμό 10, 20 λεπτά από κάθε στήθος ανά 3 ώρες, ξέχασέ τες! Θηλάζουμε όποτε και για όσο θέλει το παιδί. Αν το βγαζεις από το στήθος, τότε μπορεί να πεινάσει και όχι επειδή δεν παράγεις γάλα. Όσο πιο πολύ θηλάζεις, τότο πιο πολυ γάλα θα παράγεται. Αν λοιπόν το μωρό σου κλαίει επειδή το άφησες κάτω, απλά το ξαναθηλάζεις. Νιώθεις το στηθος σου άδειο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα βγει γάλα μέτα από 1 λεπτό. Και το πιπίλισμα ακόμα αυξάνει την παραγωγή.
Μπορεί να χρειάστει να θηλάζεις πολλές ώρες τη μέρα για 40 μέρες ή και 2 μήνες, αλλά θα έχεις αποκλειστικό θηλασμό.
Όταν περάσει αυτο το διάστημα, η παραγωγή σου υθμίζεται εύκολα με τη ζήτηση του παιδιού. Αν φτάσεις εκέι, τα δύσκολα τελειώνουν και μπορείς να θηλάσεις αποκλειστικά 6 μήνες και μαζί με τις τροφές, για όσο θες.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Διάβασε εδώ θα βρεις πολλές πληροφορίες για την αρχή σας

http://gunaikakaimama.blogspot.gr/2012/04/blog-post.html

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μην ανησυχείς. και ο δικός μου με 3750 φαγανός βγήκε. στην αρχή έτσι είναι. συνέχεια θέλουν μεμεδάκι. οσο θηλάζει τόσο θα αυξάνει την παραγωγή σου. συμφωνών με τη rinoula. ξεχασε το ρολόι. έχει τυχει να θέλει το μωρό να θηλάσει 10 λεπτά έχει τυχει να θελει και 1 ώρα συνεχόμενη. Αν πιστευεις οτι δεν παραγεις αρκετο γαλα και θελεις να βοηθησεις ,δοκιμασε και χαπια μαγιας μπυρας, ή τσαι θηλασμου, και πανω απο ολα να πινεις πολλα υγρα. και τουλαχιστον τωρα πυ εισαι ακομη στην αρχη να ξεκουραζεσαι.ειναι βασικο. επισης το οτι κλαιει δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν χορτασε. μηπως εχει πονακια?το στηθος ξερεις δεν ειναι μονο για μαμ. ειναι και παρηγορια. γιατρος που λεει και η γιαγια μου.
να σου ζησει το μπεμπακι σου και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ, το βάρος δεν παίζει ρόλο, εδώ θηλαζουμε αποκλειστικά μωρά που είναι 6 μηνών και ζυγίζουν 6-7-8 ή και παραπάνω καμιά φορά κιλά. Τα 4 πραγματικά δε θα είναι πρόβλημα αρκει να ακολουθήσεις τις επιθυμίες του μωρού σου

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα μηνύματα σας. Σήμερα το απόγευμα πήραμε τηλέφωνο μία παιδίατρο που μας σύστησαν από το μαιευτήριο που είμασταν και είναι υπέρ του θηλασμού. Της είπαμε ότι το μωρό έχει πάει 4680 από 4590, για μία βδομάδα που μας είπε να τον μετρήσουμε. Μας είπε ότι είναι καλά αλλά χρειάζεται να παίρνει κι άλλο. Με ρώτησε τι κάνω και μου είπε να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο για να βλέπω τι βγάζω και να δίνω συμπλήρωμα όταν χρειάζεται, γιατί το μωρό θέλει κι άλλο να πάρει. Δεν θα φάει σε 10 λεπτά, αλλά και παραπάνω από 1 ώρα είναι πολύ. Ένα τέταρτο από το ένα στήθος και 5 από το άλλο, το πολύ 45 λεπτά, μου είπε.
Το απόγευμα έβγαλα με το θήλαστρο 40ml και του έδωσα ξένο να δω πόσο θα φάει. Έφαγε 120ml! Εγώ δεν νομίζω ότι έχω τόσο. Στα 10 λεπτά μου έχει αδειάσει το ένα στήθος. Η απογοήτευση μου ήταν τεράστια. Τόσο καιρό τον αφήνω και πεινάει! Έκλαιγε μέχρι να κοιμηθεί.
Πονάκια δεν έχει, σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός, κλαίει όταν πεινάει και όταν είναι κάτω από το νερό.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να κοιμηθώ είναι λίγο δύσκολο, γιατί δεν έχω το μαγικό κουμπί να το πατήσω και να με πάρει ο ύπνος. Υγρά πίνω.
Το να τρώει όποτε θέλει και όσο θέλει το ακολουθώ μέχρι τώρα, αλλά βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά ή δεν κάνω καλά. Πως γίνεται να πρέπει να ξεκουραστείς, να μην έχεις ένταση, αν κάθεται και πιπιλάει; Ωραίο ακούγεται αλλά στην πράξη δεν νομίζω ότι γίνεται. Εσείς τα αφήνατε να κλαίνε ή να πιπιλάνε για ώρες;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συγγνώμη αλλά η παιδίατρος μπορεί θεωρητικά να είναι υπέ του θηλασμου αλλά είναι εντελώς άσχετη. Όλες οι οδηγίες είναι λάθος
Καταρχην το θηλαστρο δεν ειναι ενδεκτικό της παραγωγής γιατί το μωρό τραβάει πολύ περισσότερο
Τα δεάλεπτα είναι η καλύτερη οδηγία απθηλασμου! Θηλαζουμε ελευθερα οσο θέλει το μωρο
Τα μωρά τον πρώτο καιρό μπορεί να θηλαζουν για ώρες συνεχόμενες, αυτο είναι απόλυτα φυσιολογικό και συνηθισμενο
Εγώ την άφηνα να θηλάζει όσο ήθελε. Δυστυχώς ή ευτυχώς αν επιθυμείς αποκλειστκό θηλασμο, αυτός ειναι ο μόνος τρόπος!

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μπουγάτσας έγραψε:Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα μηνύματα σας. Σήμερα το απόγευμα πήραμε τηλέφωνο μία παιδίατρο που μας σύστησαν από το μαιευτήριο που είμασταν και είναι υπέρ του θηλασμού. Της είπαμε ότι το μωρό έχει πάει 4680 από 4590, για μία βδομάδα που μας είπε να τον μετρήσουμε. Μας είπε ότι είναι καλά αλλά χρειάζεται να παίρνει κι άλλο. Με ρώτησε τι κάνω και μου είπε να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο για να βλέπω τι βγάζω και να δίνω συμπλήρωμα όταν χρειάζεται, γιατί το μωρό θέλει κι άλλο να πάρει. Δεν θα φάει σε 10 λεπτά, αλλά και παραπάνω από 1 ώρα είναι πολύ. Ένα τέταρτο από το ένα στήθος και 5 από το άλλο, το πολύ 45 λεπτά, μου είπε.
Το απόγευμα έβγαλα με το θήλαστρο 40ml και του έδωσα ξένο να δω πόσο θα φάει. Έφαγε 120ml! Εγώ δεν νομίζω ότι έχω τόσο. Στα 10 λεπτά μου έχει αδειάσει το ένα στήθος. Η απογοήτευση μου ήταν τεράστια. Τόσο καιρό τον αφήνω και πεινάει! Έκλαιγε μέχρι να κοιμηθεί.
Πονάκια δεν έχει, σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός, κλαίει όταν πεινάει και όταν είναι κάτω από το νερό.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να κοιμηθώ είναι λίγο δύσκολο, γιατί δεν έχω το μαγικό κουμπί να το πατήσω και να με πάρει ο ύπνος. Υγρά πίνω.
Το να τρώει όποτε θέλει και όσο θέλει το ακολουθώ μέχρι τώρα, αλλά βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά ή δεν κάνω καλά. Πως γίνεται να πρέπει να ξεκουραστείς, να μην έχεις ένταση, αν κάθεται και πιπιλάει; Ωραίο ακούγεται αλλά στην πράξη δεν νομίζω ότι γίνεται. Εσείς τα αφήνατε να κλαίνε ή να πιπιλάνε για ώρες;


ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΑΘΟΣ.ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.ΑΝ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣ. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ 15 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΔΩ 5 ΑΠΟ ΚΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 45 ΛΕΠΤΑ. ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ . ΑΝ ΤΟΣΟ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑΙ. ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 22 ΗΜΕΡΩΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΝ ΤΩΡΑ, ΕΙΧΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ 24ΩΡΟ. ΕΙΤΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ 20 ΦΟΡΕΣ!!!! ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΗΛΑΖΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΑΦΗΝΕ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΠΤΟΡΕΥΣΤΟ. ΜΕΤΑ ΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΧΥ ΓΑΛΑ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΧΕ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΡΑΒΗΓΜΑ. ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑ. Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΕΙΣΜΑ. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΕΤΣΙ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ. ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΝΩΡΙΣ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΤΟΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΠΟΝΟ ΨΥΧΗΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ. ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΓΛΥΦΕΤΑΙ (ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΗΜΑΔΙ ΠΕΙΝΑΣ ΔΗΛ) ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ. ΟΣΟ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έτσι είναι elenidek όπως τα λες, για ολες τις μανούλες! όλες τα περάσαμε, άλλη λιγότερα, άλλη περισσότερα. Είναι δυσκολα στην αρχή αλλά μετά το τρίμηνο γίνεται παιχνιδάκι! Τα αγαθά κόποις κτώνται!

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όπως τα είπαν τα κορίτσια.
Να πεις της Παιδιατρος ότι έχεις μωρακι κ όχι ρομπότ αυτο με τα ωράρια κ τα λεπτά είναι εντελώς μα εντελώς λάθος.
Έτσι είναι στην αρχη, εγω καθήλωση στον καναπέ με το λάπτοπ δίπλα μου φαγητο νερό κ ξεχνιομουν για ώρες, το μικρακι θηλαζεις κοιμόταν λίγο κ ξαναθηλαζε... Δεν σκέφτηκα ποτε ότι αυτο είναι περίεργο έτσι πρέπει κ αυτο έκανα για το καλο του παιδιού μου!
Εμένα είχε κ κολικους κ εκλαιγε συχνά οπότε δεν είναι μόνο πείνα.
Επίσης ζυγιζουμε στον μήνα κ όχι στην βδομάδα γιορτή μπορει μια βδομάδα να πάρει πολυ λίγο κ την άλλη πολυ.
Επίσης για τα θηλαζοντα υπάρχουν άλλες καμπύλες.
Μπέσα στο google κανε αναζήτηση για τον θηλασμο διάβασε ενημερώσου κ μην αφήνεις κανέναν να σε παραπληροφορει.
Κ αλίμονο καμία θηλαζουσα δεν αφήνει το μωρο να κλαίει απο πείνα

Εμείς είμαστε σχεδόν 9 μηνών κ συνεχίζουμε ακάθεκτοι!!
Να σου ζησει

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ωραία όλα αυτά. Σήμερα λοιπόν δοκίμασα όλη μέρα να ακολουθήσω την τακτική - στήθος όσο θέλει. Στις 2.30 το μεσημέρι τα στήθη μου ήταν πολύ μαλακά (είχα θηλάσει και πιο νωρίς γύρω στις 11), αλλά είπα ότι θα θηλάσω. Για μία ώρα και... προσπαθήσα, τον έβλεπα που πιπίλιζε και δεν τράβαγε. Έβγαλα τα στήθη και τα δύο πίεσα να δω αν έχει γάλα, αλλά δεν έβγαινε κάτι. Τον άφησα λίγο και άρχισε να κλαίει για 2 ώρες και έβαζε τα χέρια του στο στόμα, έψαχνε να βρει να φάει, γλειφόταν. Εσείς τι θα κάνατε; Φαντάζομαι θα μου πείτε ότι θα τον βάζατε ξανά στο στήθος. Πως αφού δεν θα βγάζατε γάλα θα το κάνατε;

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το να πιεσεις το στηθος δεν σημαινει θα βγαλει γαλα. ουτε το οτι το στηθος ειναι μαλακο σημαινει δεν εχεις γαλα. για να σκληρυνει το στηθος πρεπιε να εχεις πολυ πολυ πολυ ωρα να θηλασεις. μηπως εχει πονακια και ζηταει στο στηθος σου για παρηγορια?αλλα απο τις 11 ως τις 2μιση σιγουρα θα ξαναπεινασε. πιπιλιζε ενω κοιμοταν? η ηταν ξυπνιο?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι, θα τον ξαναέβαζα. Όταν λέμε ότι όσο θηλαζεις αυξάνεται, δεν εννοούμε ότι η άυξηση είναι ακαριαία! Βάλτον και αύριο, και μεθαυριο όποτε θέλει και θα δεις διαφορά μέσα σε 2-3 μέρες!!

Επίσης, το ότι πιπίλαγε και δεν έπινε, δε σημαίνει κάτι. Μπορεί αυτό να ήθελε να κάνει εκείνη την ώρα.

Γιατί τον άφησες λίγο; Έπρεπε να τον αφήσεις στο στήθος. Στο στήθος έκλαιγε; Όχι. Όταν τον άφησες έκλαιγε; Ναι. Άρα ποιο είναι το σωστό;;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης, 11-2.30 δεν είναι πολλές ώρες! Είναι 3.30 ώρες, είναι πάρα πολλές για νεογέννητο! Όταν λέμε συχνά να μπαίνει στο στήθος εννοούμε συχνά!

Τέλος, τώρα στην αρχή να κάνεις εναλλάγ'ές, να προσφέρεις και τα δύο στήθη εναλλάξ. Προσφέρεις το δεξί, κάποια στιγμη σταματάει για ώρα να πιπιλάει ή γενικά χάνει το ενδιαφέρον ή μπορεί και να το αφήσει. Προσφέρεις το αριστερό. Όταν χασει το ενδιαφέρον ξανά το δεξι. Μετά ξανα το αριστερό. Μέχρι να μη θέλει άλλο! Το μωρό αποφασίζει πότε θηλαζει.

Πόσες φορές κάνει κακά του τη μέρα;

Το λινκ που σου έβαλα το διάβασες, έχει πληροφορίες χρήσιμες!

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
άφησε το μωρό σου να θηλάσει ΌΣΟ ΘΕΛΕΙ!!!!!!!
Μόνο έτσι το στήθος σου θα κατεβάσει το γάλα που χρειάζεται για να μεγαλώσει. Οι παιδίατροι δίνουν την εύκολη λύση-συμπλήρωμα, αλλά αν δεν εδραιώσεις το θηλασμό, σύμφωνα με τις ανάγκες του μωρού σου,
ναι, δεν θα χορταίνει μόνο απο σένα, αλλά και με το συμπλήρωμα και το στήθος σου θα παράγει λιγότερο γάλα απ όσο χρειάζεται.
Κράτησε το μωρό σου, όσο θέλει, κλαίει-βάζε το στο στήθος για όση ώρα χρειαστεί, ώσπου να αποκοιμηθεί και μετά ξανά(σκέψου οτι μετράς περίπου κάθε 2 ώρες απο την ώρα που ξεκινάς, δηλαδή από τις 2, μετά από τις 4, κλπ).
Το πιο σημαντικο, αλλά και το πιο δύσκολο είναι η αρχή, ότνα εδραιωθεί ο θηλασμός, είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα,
κάπως καλύτερα τα πράγματα. Rinoula διάβασα και το link, που μου έστειλες και ευχαριστώ, ήταν πολύ καλό. Επίσης διάβασα και ένα άρθρο εδώ μέσα, το θηλαστράκι αγάπη μου (νομίζω έτσι λέγεται) το οποίο με ανέβασε αρκετά ψυχολογικά, η κοπέλα γράφει πολύ καλά και σας το συστήνω να το διαβάσετε. Χτες το βράδυ τον είχα από της 2.00 μέχρι της 4.00 το πρωί. Και ξύπνησε στις 9 και κοιμήθηκε (έκλεισε τα ματάκαι του και σταμάτησε να πιπιλάει) στο στήθος στις 10 και. Μου φαίνεται έχω αρχίσει και πιάνω το νόημα. Σε γενικές γραμμές κοιμάται πολύ, 3-3.30 ώρες. Μπορεί από της 2 μέχρι της 4 να έφαγε για 2 γεύματα. Πρέπει λογικά να παράγεται γάλα καθόλη την διάρκεια και να μην είναι αποθηκευτικός χώρος το βυζί. Μετά τις 40 μέρες αλλάζει κάτι κι αν ναι, τι; Πως θα είναι τα πράγματα.

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μην περιμενεις 40 μερες ετσι και στις41 αλλιως. ισως να παει και 60 μερες ετσι. αλλα μετα ναι αλλαζει. θα μπειτε σε μια σειρα. θα ξερεις πανω κατω τις ωρες που θελει ναφαει, που θελει να κοιμηθει, που θελει απλα να σε μυρισει. υπομονη θελει στην αρχη ειναι δυσκολα. η πολυθρονα που θηλαζα ακομη εχει τη λακουβα απο τον πωπο μου τοσες ωρες που καθομουν εκει πανω

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenidek χαχαχα!

Μπραβο γιατί σήμερα σε βλέπω πιο ήρεμη, η καλη ψυχολογία θα σε βοηθήσει.
Κάνεις εναλλαγές; Μέτρα τις πάνες και πές μας πόσες βρέχει (έστω και με μια σταγονίτσα) και πόσες φορές κάνει κακά τη μέρα. Θέλουμε τσίσα 6-8 φορές τη μέρα και 3 φορές και πάνω κακά, κίτρινα με σποράκια μέσα

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μπουγατσας εκανες το καλυτερο!ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος με τον θηλασμο γιατι μπορει να θελουν γαλα συνεχεια ή απλα να πιπιλανε για να νιωσουν ασφαλεια.Συνεχισε αυτο που κανεις χωρις να δωσεις ξενο.Εμενα με βοηθησε πολυ και το βιβλιο θηλασμος μια υπεροχη σχεση,πιστεψε με θα σου λυσει πολλες αποριες.Μετα τις 40 ημερες απλα δεν θα ανησυχεις για το αν εχεις ή δεν εχεις γαλα καθως θα εχει εδραιωθει ο θηλασμος!οσο κλαιει παντως μεμε αυτο θελει αυτο δως του!καλη συνεχεια!

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση. Το βράδυ που σας είπα ότι τον τάιζα από της 2 μέχρι της 4, ξύπνησε μετά στις 9 σήμερα το πρωί τον τάιζα μέχρι 10 και, ύστερα στις 12.30 και τώρα το απόγευμα τον ξύπνησα στις 4 και με διαλείμματα τον πήρε ο ύπνος στις 7 και, πριν λίγο. Δεν ξέρω αν τα πάμε καλά... Θα μετρήσω και πάνες και θα σας πω. Γενικά τσίσα κάνει περισσότερες φορές από κακά και είναι πολλά γιατί είναι πολύ βαριά η πάνα. Είναι πολύ δύσκολα αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Έχει περάσει και δύσκολα ο μικρούλης, ήταν για κάποιες μέρες στην εντατική γιατί δεν είχαν απορροφηθεί υγρά στους πνεύμονες του και χρειαζόταν υποστήριξη με οξυγόνο. Αλλά τώρα όλα καλά.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλά πάτε, για 8-9 γεύματα σε μια μέρα πάτε νομίζω, καλά είναι. Είναι ήρεμος τώρα και δεν κλαίει έτσι; Μέτρα πάνες αύριο γιατί βοηθα να ξέρουμε πόσο τρώει. Τα κακά είναι κίτρινα με σποράκια μέσα;

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπράβο, φαίνεται πως τα πάτε καλά! Αφού βρέχει και τις πάνες του, τρεφετε καλά. Τα κακα του να είναι κίτρινα και υδαρα, και 2 φορες να κάνει το 24ωρο είναι οκ. Εμένα από τα δίδυμα, η κόρη έκανε 2 φορές μόνο τη μέρα, ενώ ο γιος περίπου 8-10, που πίναν το ίδιο γάλα!
Δύσκολη είναι η αρχή, και συ είσαι ήδη σε καλό δρόμο Νομίζω ότι πεινάει ακόμα..... 50580

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
δυστυχώς χτες εκεί που πηγαίναμε μία χαρά χαλάσαν όλα. Θήλαζα από της 4 μέχρι της 12 το βράδυ. Νόμιζα ότι στις 7.30 τον πήρε ο ύπνος αλλά ήταν μόνο για 10 λεπτά. Τα νεύρα σπάσαν, λύγισα και του έδωσα ξένο. Έκλαιγε με λιγμούς και έφαγε 50ml. Το βράδυ ξύπνησε στις 5.30, μετά γύρω στις 7 και τώρα πριν λίγο στις 10 και, που τον θήλασα όλες τις φορές. Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη, ότι κάτι έχω και έχω πέσει πάρα πολύ ψυχολογικά. Χαίρομαι που εσείς τα καταφέρατε, αλλά εγώ είμαι στα όρια της κατάθλιψης.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοπέλα μου όλες ήμασταν στα όρια της κατάθλιψης. Δεν πειράζει για 50 ml είναι πολύ λίγα, κοίτα μπροστά και μη σε παίρνει από κάτω!

machorigi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Προσπάθησε όσο μπορείς κι αντέχεις.Δίνεις την καλύτερη υγεία στο μωράκι σου. Απλά είναι φαγανό. Όπως ήταν κι ο δικός μου γιος και δεν τον χόρταινε το γάλα μου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις