Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
483 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 483 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα ξαναπώ ότι θηλαζουμε μωρά που είναι 6 μηνων και 8 κιλά αποκλειστικά. Το γάλα αυξάνεται όσο πιο πολύ ζητάει το μωρό, δηλαδή όσο πιο πλύ θηλάζουμε. Μην το βάζεις κάτω.

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
6 μηνών δεν τρώει κι άλλα πράγματα; κρέμες κ.α.
Υπάρχει κάποια κοπέλα που πιστεύει ότι δεν φτάνει το γάλα της; υπάρχει κάποια τέτοια περίπτωση; τι έκανε;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στους 6 μήνες ξεκινάνε, μέχρι τότε θηλαζουν αποκλειστικά.
Υπάρχουν πολλές κοπέλες που νομίζουν ότι δε φτάνει το γάλα τους, και δίνουν ξένο. Εμείς σου δίνουμε συμβουλές ώστε το γάλα σου να φτάνει για το μωρό σου. Είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, όσο πιο πολύ θηλάζεις τόσο πιο πλύ γάλα θα παράγεις. Αν δίνεις ξένο, το δικό σου γάλα δεν αυξανεται, με αποτέλεσμα να μη φτάνει .

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μια χαρά τα πας, τα 50 μλ δείχνουν πως δεν πεινούσε και τόσο. Μπορεί να θέλει κι αυτός λίγο περισσότερο να τρώει για κάποιες μέρες. Και ο δικός μου γιος πάνω στο μήνα έπαθε αυτό που λες, έκλαιγε με το που τον έβγαζα από το στήθος, μαραθώνιος θηλασμος ή κατι τέτοιο το λένε και του έδωσα λίγο ξένο, δεν τρεχει τιποτα<.
Το θέμα είναι πως είναι ακόμη στην αρχή και μπορεί να χρειαστεί πολλή ώρα στο στήθος, χωρίς να σημαίνει οτι τρώει αποτελεσματικά όλη αυτή την ώρα.
Σημερα όμως είναι καλύτερα, απ ότι λες, είστε στο τριωρο περίπου, το μωρό σου τρώει καλά για τοσο μικρό, υπομονή!!!!

efffie

efffie
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το γάλα σου φτάνει σίγουρα, μην αγχώνεσαι γι αυτό, είναι νομος προσφοράς και ζήτησης, όσο το βάζεις στο στήθος, ο οργανισμός σου παίρνει το μην να παραγει όσο του χρειάζεται. Άν έβαζες δυο μωρά, θα παρήγαγες και για τα δυο!
Τους΄επόμενους μήνες το μωρό αυξάνει την ταχύτητα που τρώει, γιατί έχει περισσότερη δύναμη και αυτό που τώρα τρώει σε μια ώρα, θα το τρώει σε ενα τέταρτο, μην αγχώνεσαι για την ποσότητα.

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Όσο θηλάζεις αδιαθετείς; γιατί πριν θηλάσω έχω κάτι σαν τσιμπιές στα στήθη; τι εννοείτε με την εδραίωση του θηλασμού; γιατί μετά την νύχτα το πρωί νιώθω τα στήθη μου πρησμένα, γιατί έχω αρκετή ώρα να θηλάσω; αλλά είπαμε ότι τα στήθη δεν είναι αποθηκευτικός χώρος γιατί νιώθω ότι έχω περισσότερο γάλα εκείνη την ώρα;
Τώρα είμαστε σε ένα στάδιο που θηλάζει πετάει την ρόγα κάποια στιγμή γλαρώνει και μόλις πας να τον μετακινήσεις ξυπνάει και θέλει πάλι. Αλλά δεν νιώθω ότι ρουφάει. Μήπως πιπιλάει; Κι αν πιπιλάει τι να κάνω για να καταλάβω ότι θέλει κι άλλο να φάει; Πως κόβουμε το πιπίλισμα;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν το κόβουμε ακόμα είναι μικρό το μωρό!! Αστο να πιπιλάει και θα κατεβάζεις γάλα. Όταν κοιμάται για τα καλά μπορείς να το βάλεις στο κρεβατάκι του, αν έχει φάει πρώτα. Αλλιώς αν το παίρνει ο ύπνος αμέσως, χάιδεψε ποδαράκια και αυτάκια για να ξυπνάει.
Τώρα στην αρχή που δεν έχει ρυθμιστεί καλά η παραγωγή αποθηκεύεται γάλα στο στήθος όταν κάνεις πολλή ώρα να θηλάσεις, αυτό κάποια στιγμή θα σταματήσει.
Οι τσιμπιές δεν νομίζω να είναι ανησυχητικές, ο πόνος θα ήταν.

Μετράς πάνες κάθε μέρα; Ζυγιστήκατε καθόλου; Το μωρό είναι ήρεμο;

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Έχει πάρει βάρος. Τώρα είναι 5 κιλά. Πάνες αλλάζουμε αρκετές. Δεν μετράω γιατί συνήθως τον αλλάζει ο πατέρας του αλλά πρέπει να είναι γύρω στις 7.
Με την εδραίωση θηλασμού τι εννοούμε; Κι όταν μουγκρίζει σημαίνει κάτι;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάτε τότε πάρα πολύ καλά. Μπράβο σας!!

Εδραίωση της γαλουχίας εννοούμε ότι η παραγωγή ρυθμίζεται πια σύμφωνα με τις ανάγκες του παιδιού, το στήθος πάυει να πρήζεται και δυσκολα πια μειώνεται η παραγωγή (εφόσον συνεχίσεις να θηλάζεις ελέυθερα, αυτό ισχύει για όλο τον πρώτο χρόνο).
Το μουγκρητό πότε στο κάνει; Μπορεί να είναι και χαρά. Βγάζουν γενικά ήχους διάφορους!

Ήρθε η ώρα να διαβάσεις για το θηλασμό και να ενημερωθείς για διάφορες λεπτομέρειες, να σου βάλουμε 2-3 λινκς να τα διβάσεις σιγά σιγά;

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μουγρητά όταν κοιμάται συνήθως. Πότε θα αδιαθετήσω ξανά;
Στείλε μου, στείλε μου... ευχαριστώ πολύ!

popi_dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εμένα ο δικός μου στην αρχή στον ύπνο του μούγκριζε,αναστέναζε,έβγαζε διάφορους ήχους.Τώρα που είναι 4 μηνών το έχει κόψει.
Κι εγώ τον θηλάζω αποκλειστικά και ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει.Διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα.Υπάρχουν κάποιες που αδιαθέτησαν στις 40 μέρες και άλλες μόλις σταμάτησαν το θηλασμό.Κανένας δε μπορεί να σου πει με σιγουριά.Απόλαυσε το όσο κρατήσει...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ακριβώς, μπορεί να σου έρθει περίοδος στις 40-50 ημέρες ή μετά από πολλούς μήνες. Εμένα μου ήρθε στους 14 μήνες. Έχει να κάνει με τον οργανισμό αλλά και με τη συχνότητα των θηλασμών.
Πολλές πληροφορίες θα βρεις λοιπόν εδώ
http://www.mitrikosthilasmos.com/

http://pediatros-thes.gr/

http://www.thilasmos.net/lll.html

Και στα Αγγλικά
http://kellymom.com/

http://www.llli.org/

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μέχρι τώρα θηλάζω μέχρι να κοιμηθεί. Επειδή σαραντήσαμε μπορούμε να βγαίνουμε έξω. Πότε είναι καλή ώρα; Μπορεί με την βόλτα να κουράζεται και να κοιμάται πιο εύκολα και εγώ να μην θηλάζω 1-1,5 ώρα κάθε φορά (γιατί πονάω τόση ώρα);
Όσο για τα site που μου στείλατε για τον θηλασμό ευχαριστώ πολύ, θα τα διαβάσω όποτε βρω χρόνο, γιατί η σύνδεση που έχω είναι πολύ αργή και μέχρι να διαβάσω ή να στείλω κάτι ξυπνάει ο μικρός...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κσλή ωρα είναι όποτε θε να βγείς. Πάρε ένα μαντηλι να καλύπτεσαι και βγες έξω να ευχαριστηθείς βόλτες! Γενικά μόλις τον θηλάσεις λογικά δε θα ξαναθέλει για λίγο οποτε θα είναι ευκολότερο.
Μπορεί να κουράζεται, ναι, αλλά μπορεί και να κοιμάται στη βόλτα. Πάντως τώρα που θα μεγαλώσει θα ελαττώσει και το χρόνο που θηλαζει, οπότε θα ξελαφρώσεις λίγο. Πάλι μπορεί να σου χτυπάει κανέναν δίωρο θηλασμό αλλά θα τους μειώσει πολύ.

popi_dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να βγαίνεις έξω όποτε θέλεις.Αν είναι να βγεις με το καρότσι βόλτα σε κάποια πλατεία ή πάρκο (σε ανοιχτό μέρος δηλαδή) καλύτερα να βγεις μεσημεράκι για να μην έχει τόσο κρύο.
Θήλασε τον πριν βγείτε και θα είναι ήσυχος.Εμένα σ'αυτή την ηλικία κοιμόταν στη βόλτα.
Οσο περνάει ο καιρός θα τους αραιώνει τους θηλασμούς, μην αγχώνεσαι.
Πάντως ακόμα κι αν θέλει να θηλάσει όσο είσαστε έξω,καλύψου με ένα σεντονάκι και κάνε τη δουλειά σου ανενόχλητη.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως τα πάτε πολύ καλά, συνέχισε να θηλάζεις ελέυθερα όποτε θέλει και θα πάτε τέλεια!

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΑΓΙΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ!!!!
Όσο για την σύγχυση θηλών, δεν παίζει. Και είχα φοβηθεί! Άμα πεινάει θα φάει. Η μέρα μέχρι τώρα έχει πάει καλά, παρέα βέβαια με την φίλη μας κα Πιπίλα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραία, μπράβο σας. Απλά πρόσεχε μήπως με την πιπίλα χα΄νει γεύματα. Νομίζω ότι πλέον δεν κινδυνεύετε από σύγχυση από την πιπίλα, μεγάλωσε τώρα ο μπεμπης.

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
τώρα έχουμε το θέμα ότι έχουμε κάνει την νύχτα μέρα και την μέρα νύχτα. Καθώς και ότι πρέπει να είσαι συνέχεια από πάνω για την κα Πιπίλα που φεύγει..... ουφ!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υπομονή θα μεγαλώσει ο μπέμπης σου... Δεν υπάρχουν μαγικές λυσεις.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις