Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:
toxotina έγραψε:εννοειται πως το οικονομικο δεν ειναι το μονο ζητουμενο γι αυτο οπως ειπα συμβουλεψα την κοπελα να σπουδασει για να νιωθει πιο ολοκληρωμενη κτλ.Προσωπικα εγω κ σπουδασα κ ειμαι κ λιγοοο μεγαλυτερη απο την κοπελα αλλα νιωθω τη ζωη μ αδεια κ δε ξερω τι φταιει.Ισως μεσω της απαντησης μ να προβαλλω τις δικες μ ανησυχιες κ ζητω συγνωμη.Τελος,μια μαμα στα 30 δεν ειναι γρια αλα δεν ειναι κ μικρη.Ειναι σε μια ηλικια κοινως αποδεκτη για να κανει μια γυναικα οικογενεια συμφωνα με τους ''κανονες'' της δικης μας κοινωνιας,αν κ καμια γυναικα δεν ειναι υποχρεωμενη να ακολουθησει αυτες τις επιταγες

Συμφωνω κι εγω..το να σπουδασει θα ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει..ή αν για οποιοδηποτε λογο δεν το κανει,τουλαχιστον να δουλεψει οπου μπορει,να αποκτησει εμπειριες και να ζησει τα χρονια της ανεμελιας της..Την λαχταρα για παιδακι μπορεις να την μετριασεις και την αποκτηση του μπορεις να την αναβαλλεις...τα χαμενα χρονια ομως δεν μπορεις με τιποτα να τα φερεις πισω..
ναι εχεις δικιο.Θα μπορουσε η κοπελα να σπουδαζει ταυτοχρονα αλλα δε θα της το συνιστουσα για να μπορεσει να αφιερωθει στις σπουδες της και να τις δωσει τη δεουσα σημασια.Παντως κατα μια εννοια καταλαβαινω τους προβληματισμους της γτ οπως και να το κανουμε η αποκτηση ενος παιδιου ειναι ενστισκτο και μ φαινεται αρκετα λογικο αν σκεφτεις σε ποια ηλικια το κοριτσακι γινεται σωματικως γυναικα κ επειτα μετα απο λιγα χρονια συμφωνα παντα με τις στατιστικες ολοκληρωνει για 1η φορα.Ειναι επομενο μετα απο λιγα χρονια να δημιουργηθει κ αυτη η επιθυμια διοτι η φυση δεν υπολογιζει ουτε την οικονομικη σ κατασταση,ουτε τις εμπειριες που εχεις ζησει ουτε τπτ.Απο κει κ περα επικρατει η λογικη που σ απαγορευει να προχωρησεις στην υλοποιηση

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toxotina έγραψε:εγω θα σ πω πως δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη ηλικια για να γινεις γονιος κ προσωπικα δε πιστευω στα σημερινα στερεοτυπα που λενε πως η γυναικα κ ο αντρας θα πρεπει ν εχουν κλεισει τα 30 για να γινουν γονεις αλλιως θεωρουνται μικροι,ανωριμοι,χανουν τα ωραιοτερα χρονια της ζωης τ κ μπλα μπλα.Απο τη στιγμη που εχεις βρει τον ανθρωπο σ κ υπαρχουν ομως 2-3 πολυ πολυ βασικες προυποθεσεις οπως μια δουλεια κ χρηματα για να μεγαλωσεις αξιοπρεπως ενα παιδακι κ φυσικα να εχεις ζησει πραγματα που θα σε γεμισουν κ θα μπορεις να ασχοληθεις με ολο σ το ειναι σ αυτο πχ σπουδες,τοτε προχωρα.Παντως καλο θα ηταν μεχρι τοτε να αφου αγαπας τα παιδια να ασχληθεις με ενα σχετικο επαγγελμα ωστε να τεσταρεις τον εαυτο σ αλλα κ να εισαι κ πιο προετοιμασμενη ως μελλουσα μαμα

Συμφωνώ! Very Happy Very Happy

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ετσι ειναι...ειναι στην γυναικεια φυση να βιωσει την μητροτητα εκτος του οτι απο πολυ πολυ μικρες μας μεγαλωνουν οι οικογενειες μας με αυτο το προτυπο..μεγαλωνουμε με τις κουκλες μας που για εμας ειναι τα μωρα μας,να τις ταισουμε,να τις αλλαξουμε,να τις νταντεψουμε..κι οταν τις βαρεθουμε να τις αφησουμε στην ακρη..στην πραγματικοτητα ομως δεν μπορεις να αφησεις στην ακρη το δικο σου παιδι...το μυαλο σου 24 ωρες το 24ωρο ειναι εκει...δεν μπορεις να κανεις αλλιως! Απο την στιγμη που θα το συλλαβεις,τελειωσε..ολα περιστρεφονται γυρω απο εκεινο..
οταν λοιπον εισαι κι εσυ ενα παιδι,δεν μπορεις να το διαχειριστεις ολο αυτο..ετσι πιστευω εγω..η μαμα μου εγινα μανα στα 16..η γιαγια μου στα 14..και οσο τις θυμαμαι ελεγαν το ιδιο πραγμα..τα παιδια μου ειναι η ζωη μου και δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλα εγω δεν εζησα τιποτα αλλο..
Αυτες οι γυναικες ειχαν απωθημενα..ακομη και αν δεν τα εξεφραζαν ειχαν...
Αν ειχα κορη και εφτανε 18-20 χρονων και μου ελεγε οτι νιωθει την αναγκη να γινει μανα θα προσπαθουσα να της αλλαξω γνωμη..δεν θα πεταγα απο την χαρα μου.

Evita1988

Evita1988
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συμφωνω σε καποια πραγματα που γραφουν οι περισσοτερες ,οπως να χαρεις μερικα χρονακια κ αν ειναι ολα ιδανικα κ εξακολουθεις να θελεις ,μεχρι τα 25 να εχεις κανει ενα παιδακι, θα εχεις περισσοτερες αντοχες (κανε μια ερευνα εδω μεσα οι περισσοτερες που κλαιγονται οτι δεν μπορουν , δεν τα καταφερνουν κ ολο κατι τους ενοχλει ειναι πανω απο 30. οχι ολες βεβαια)οσο για τα χρηματα μην περιμενεις στις μερες μας πολλα , εχω μια φιλη που την ξερω 6,7 χρονια κ ολο λεει να μαζεψω λεφτα κ να μαζεψω λεφτα τωρα πια ειναι 35+ κ εχει θεμα μεγαλο.

artemis monastirioti


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν νομιζω οτι εισα μικρη,εγω ειμαι πιο μικρη και ειμαι εγκυος στο δευτερο.

Evita1988

Evita1988
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
artemis monastirioti έγραψε:Δεν νομιζω οτι εισα μικρη,εγω ειμαι πιο μικρη και ειμαι εγκυος στο δευτερο.

να σου ζησει το παιδακι σου κ με το καλο το δευτερο

artemis monastirioti


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σ΄ευχαριστω!Σου ευχομαι και εσυ με ενα μικρουλι!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis monastirioti έγραψε:Δεν νομιζω οτι εισα μικρη,εγω ειμαι πιο μικρη και ειμαι εγκυος στο δευτερο.

ποσο χρονων εμεινες εγκυος?

Evita1988

Evita1988
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
artemis monastirioti έγραψε:Σ΄ευχαριστω!Σου ευχομαι και εσυ με ενα μικρουλι!

na sai kala koykla moy k gw thelw deyterooooooo Smile

artemis monastirioti


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Παντρευτικα περσι οπου εκανα το πρωτο μου παιδακι με τον αντρα μου εχω 15 χρονια διαφορα,τωρα ειμαι 18 και περιμενω το δευτερο!Ειμαι μικρομαμα σε δραση!!!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis monastirioti έγραψε:Παντρευτικα περσι οπου εκανα το πρωτο μου παιδακι με τον αντρα μου εχω 15 χρονια διαφορα,τωρα ειμαι 18 και περιμενω το δευτερο!Ειμαι μικρομαμα σε δραση!!!

Τραγικο.... Τον αντρα σου εχεις συνειδητοποιησει οτι ανετα τον κλειναν φυλακη για παιδεραστια πριν παντρευτειτε? Ευχομαι ολα να σου πανε καλα στη ζωη σου αφου αυτην την επιλογη εκανες... αλλα τουλαχιστον μην δινεις συμβουλες να ακολουθησουν κι αλλα κοριτσια το παραδειγμα σου. Αλλωστε τα αποτελεσματα της επιλογης σου αυτης θα αργησεις να τα δεις.

artemis monastirioti


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Να εισαι καλα και εσυ και ευχαριστω!δεν ξερω τι σκευτονται αλλες κοποελες αλλα το να εισαι μαμα ειναι μοναδικο και παντα θα το λεω...! Smile

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
artemis monastirioti έγραψε:Να εισαι καλα και εσυ και ευχαριστω!δεν ξερω τι σκευτονται αλλες κοποελες αλλα το να εισαι μαμα ειναι μοναδικο και παντα θα το λεω...! Smile

Το ιδιο μοναδικο ειαι κι οταν γινεσαι μαμα στα 25 και στα 30 και στα 35 ...

artemis monastirioti


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Φυσικα...!

lou0410


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λοιποοοον,σπουδαζω κατι απο επιλογη και οχι επειδη μου ''εκατσε'',ειμαι στην επαρχια και με τον ερωτα μου συναντιομαστε καιθε δευτερη εβδομαδα που εχει ρεπο..Το story μας ειναι αρκετα περιεργο,δοξα τω θεω εχει μια παρα πολυ καλη δουλεια και μονιμη αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι εγω οταν τελειωσω τις σπουδες μου θα επαναπαυθω(δεν με εχουν μεγαλωσει ετσι οι γονεις μου!.Εχω μια γνωστη που εγινε στα 19 της μαμα και μετα απο 12 χρονια εχει πολλα απωθημενα,ωστοσο εχω την μαμα μου που εγινε στα 22 της μαμα και δεν της λειπει τιποτα(ισως επειδη ποτε δεν ηταν των εξοδων και της βολτας..Ειμαι η μονη απο τις φιλες μου που νιωθω ετσι εκεινες θελουν να περασουν καλα και αργοοοτερα να κανουν οικογενεια..Ασχετο αλλα εγω δεν επαιξα ποτε με κουκλες τις σιχενομουν..Επαιζα πεντε λεπτα και τις παραταγα..Και οι γονεις μου οταν τους λεω οτι θελω μωρο και χτυπαει το ''ρολοι'' μου,μου λενε να βγαλω την μπαταρια!!Αν και το βλεπουν να ερχεται νωρις..(το feeling της μαμας)..Συγγνωμη για την μεγαλη απαντησηηη!!! I love you

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θεωρώ ότι μια γυναίκα καλό είναι να γίνει μάνα όταν νομίζει η ίδια ότι έχει χορτάσει απο παρέες, βόλτες, ξενύχτια κ ότι άλλο νομίζει η κάθεμια ότι θέλει να ζήσει...
Αν νομίζεις ότι εσύ μπορείς να μεγαλώσεις ένα παιδί κ να το στηρίξεις κ να μη σε νοιάζει πια η δική σου ζωή κ προσωπικη κ επαγγελματική τότε μπράβο σου προχώρα...
Εγώ πάντως στα 18,5 ήθελα να σπουδάσω κ να είμαι τελείως ανέμελη......

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
νομιζω πως εισαι πολυ μικρη...απο το να σκεφτεσαι το ποσο ωραια ειναι ναχεις ενα μωρακι μεχρι το να το εχεις,ναναι δικο σου,με ολες τις ευθυνες που αυτο συνεπαγεται υπαρχει μεγαλη διαφορα...δεν θελεις πρωτα να χαρεις την δικη σου ζωη;;;να περασεις καλα,να κανεις ισως καποια ταξιδια,να βγαινεις με τις φιλες ,να εισαι αυτο που λεμε χαχαχα χουχουχου!!!εχεις τοσα πολλα χρονια μπροστα σου για να αποκτησεις παιδι!!!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ας μην ξεχναμε οτι εχουν δοθει κι αγωνες ωστε οι γυναικες να εχουμε δικαιωμα να μορφωθουμε, να μην αναγκαζομαστε να παντρευτουμε τον πρωτο αντρα που θα γνωρισουμε, να εργαστουμε ωστε να ειμαστε οικονομικα ανεξαρτητες απο τους αντρες μας αργοτερα... Αν μια κοπελα παντρευτει στα 18 της θα εξαρταται ολη της η ζωη απο τον αντρα της... και αν για κακη της τυχη δεν πεσει σε καλο ανθρωπο θα καταστραφει. Πολλες φορες απορουμε γιατι γυναικες που οι αντρες του τις απατανε ή τις δερνουν ... εξακολουουν να μενουν μαζι τους... Πολυ απλα γιατι τοσο εξαρτημενες απο αυτους που νομιζουν οτι δεν θα επιβιωσουν μακρυα τους. Τι δουλεια να βρει μια γυναικα ας πουμε στα 40 της αμορφωτη και χωρις να εχει εργαστει ποτε στη ζωη της? Οποτε αναγκαστικα υπομενει τα παντα.

Να σπουδασεις , να εργαστεις, να βρει μια δουλεια που να σε γεμιζει , να βρεις τον ανθρωπο σου τον οποιο θα τον διαλεξεις εσυ αναμεσα σε 3-4-5 οσους γνωρισεις και κανεις σχεση μαζι τους και μετα να κανετε οικογενεια μαζι. Στην ηλικια αυτη δεν ξερουμε καν τι ζηταμε απο εναν αντρα. Με το καιρο και μεσα απο την εμπειρια καταληγουμε στα θελω μας. Οσο εισαι μικρη εχεις δικαιωμα να πειραματιστεις και να βγεις με διαφορετικους τυπους ανδρων ωστε καταληξεις στο τι σε καλυπτει. Με ενα μωρο ομως δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις πειραματα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις