Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
380 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 380 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 39  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 34 από 39]

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν πειραζει Σοφακι, εσυ να σαι καλα!!εγω χθες εστειλα βασικα αλλα αφου λες οτι ουτε σε εσενα εστειλαν καταλαβα...
για τα προιοτα αυτα μονο μια μανουλα που τα χει ηδη χρησιμοποιησει μπορει να μας πει..

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν βρηκα κριτικες, μονο αυτο:

το λάδι θηλασμού αφορά το στήθος και όχι τις θηλές
Οταν γεννήσεις το έχεις μαζί σου στο μαιευτήριο και κάνει απαλό μασαζ με κυκλικές κινήσεις και έτσι σε βοηθάει στο πρήξιμο που νοιώθείς τις πρώτες μέρες αλλά και μπορεί να σε προστατέψει από μαστίτιδα ή φραγμένο γαλακτικό πόρο.

discordia

discordia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ψηνω τα ελιοψωμακια μου...ο καλος μου απο την χαρα του που ειπα οτι θα του φτιαξω τετοια, πηγε και μου πηρε μια σακουλα γαριδακια!!!!!!!!!!!!!!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαλλον επιασε το γλειψιμο ε???? * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 328109 δεν εχω φτιαξει ποτε ελιοψωμο, ειναι ευκολο?εμενα τα καλτσουνια μου αποτυχια σκετη..ή η ζυμη ηθελε πιο σφιχτη ή η γεμιση.. Rolling Eyes

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
discordia έγραψε:ψηνω τα ελιοψωμακια μου...ο καλος μου απο την χαρα του που ειπα οτι θα του φτιαξω τετοια, πηγε και μου πηρε μια σακουλα γαριδακια!!!!!!!!!!!!!!

όλο λέτε για γαριδάκια τελευταία και μου κάνει εντύπωση που δε δελεάζομαι!! εγώ ήμουν φαν των extra παλιά! τα θυμάστε; δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα!! τυρογαριδάκια!!
Εδώ έχει κάτι ανάλογο σε μίνι συσκευασίες!! τα λατρεύω!! και το κακό/καλο είναι ότι τα πουλάνε σε συσκευασίες των 10, επειδή είναι τόσο μικρά!!

Προς το παρόν εγώ βλέπω το τελευταίο επεισόδιο "γεμιστά"!! Smile

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α!Μου ηρθαν κ εμενα της μουστελα!

Εκανα μπανακι κ σκεφτομαι τι να φαω.Θα ξεκινησω με γιαουρτακι κ βλεπουμε...

Εγω εχω να προτινω να μη βαζετε τπτ στο στηθος εκτος κ αν ειναι απολυτη αναγκη.Κ οι μαιες σημερα στο μαθημα αυτο ελεγαν.Ουτε κρεμες ουτε τπτ.Πλυσιμο μια φορα τη μερα κ κατα προτιμηση με βρεφικο αφρολουτρο.

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οντως, πολυ περαση εχει το γαριδακι τελευταια..κι εγω απεχω, κρατιεμαι ακομα!ασε που οταν με βλεπει ο Χρηστος να σαβουριαζω γαριδακια μου την λεει τρελα..α πα πα, δεν μπορω να τον ακουω!!νομιζω τα extra κυκλοφορουν ακομα..στην μπλε συσκευασια.. Rolling Eyes

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα παλι δεν μου αρεοσυν κθολου...αντε λιγο μονο τα πακοτινια αλλα γινομαι κιτρινη και εκνευριζομαι

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
doritaki έγραψε:Α!Μου ηρθαν κ εμενα της μουστελα!

Εκανα μπανακι κ σκεφτομαι τι να φαω.Θα ξεκινησω με γιαουρτακι κ βλεπουμε...

Εγω εχω να προτινω να μη βαζετε τπτ στο στηθος εκτος κ αν ειναι απολυτη αναγκη.Κ οι μαιες σημερα στο μαθημα αυτο ελεγαν.Ουτε κρεμες ουτε τπτ.Πλυσιμο μια φορα τη μερα κ κατα προτιμηση με βρεφικο αφρολουτρο.

ετσι πιστευω κι εγω Δωρα.και απο τα λιγα που διαβασα εκει καταληγουν ολοι, καποιες βεβαια λενε λαδακι προληπτικα για ενυδατωση της περιοχης..τι να πω?

αυριο εχω ραντεβου με την μαια μου, θα ρωτησω!

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τα παλικάρια μας καλά θα κάνουν να μην έχουν γνώμη στο θέμα του φαγητού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης!!
Κι εμένα μου τη λέει έμμεσα πολλές φορές, αλλά δε με νοιάζει!! Μήπως νιώθει αυτός την πείνα μου;;;;; ε;;
Συγγνώμη!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα δεν μου την λεει μονο οταν δεν σταματαω να τρωω, αλλα εχει και ενστασεις για το τι θα φαω..και φυσικα τα γαριδακια ειναι μια απο αυτες!αλλα ενα δικιο το εχει..ενα σακουλι θερμιδικα ειναι οσο ενα πληρες γευμα και δεν σου προσφερει και τιποτα..Σοφακι εμενα μου αρεσουν ολα, πολυ μαλιστα αλλα κρατιεμαι!ειναι να μην ανοιξει το σακουλι, ετσι και ανοιξε..τετελεσται!εχ στο ντουλαπι αλλα ..πριτς!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α!και στις θηλες διαβασα καλυτερα σκετο νερο..ουτε καν σαπουνι Rolling Eyes * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 911307

discordia

discordia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ημουν ειμαι και θα ειμαι γαριδακοφαγα...αν και τωρα που θα ερθει η μπεμπα με βλεπω να τα τρω κρυφα στην τουαλετα...ο,τι βλακεια τρωω εγω, δεν θα μαθει να την τρωει και το μωρο...

Τα ελιοψωμακια αυτα ειναι πανευκολα και νηστισιμα και πεντανοστιμα... οριστε ο συνταγη:

1 ποτηρι σπορελαιο
1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι
1/2 κουταλακι αλατι κοφτο
1 φακελακι μπεικιν παουντερ
4 ποτηρια αλευρι
1 ποτηρι ελιες που εχεις αφαιρεσει το κουκουτσι, τις εχεις ψιλοκοψει και τους εχεις προσθεσει λιγη ριγανη και λιγο δυοσμο

Εκτελεση
Ζυμωνεις τα παραπανω υλικα (εκτος απο τις ελιες) μεχρι να γινει η ζυμη μαλακη και την αφηνουμε μιση ωρα να ξεκουραστει. Παιρνουμε ενα μπαλακι ζυμης και το ανοιγουμε στο χερι σαν πιατακι του καφε, βαζουμε στο κεντρο μερικες ελιτσες και κλεινουμε παλι σε μπαλακι. Τα χαζουμε στην λαδοκολλα και τα ψηνουμε στον αερα στους 180 ή στην αντισταση στους 200 για 25-30 λεπτα.

Και ιδου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λουκια μου το καλυτερο για να αποφυγουμε την ξηρανση της περιοχης ειναι να χρησιμοποιουμε οσο πιο μαλακο σαπουνι γινεται κ μονο μια φορα τη μερα.Α!Κ να μην τριβουμε το στηθος με σφουγγαρι αλλα μονο με το χερι μας.Κ λενε επισης οτι βοηθαει η επαλειψη με 2-3 σταγονες μητικου γαλακτος καθως εχει επουλωτικες ιδιοτητες.Αν εχεις πρηξιματα ζεστες κ κρυες κομπρεςσες κ εισαι οκ.

Τα γαριδακια δεν τα συμπαθω.Ουτε τα φουντουνια.Πιτσινια πακοτινια δρακουλινια κ ολα τα σε -ινια τα λατρευω!Κ τα πατατακια αλλα οχι τα κλασικα.Μπαρμπεκιου,πιτσα,ριγανι,ξυδι οτι θες εκτος απο τα κλασικα.

Αχ μολις ηρθε ο καλος μου απο τη μπαλα κ τον εψησα να φαμε απ'εξω.Παω να δω τι θα σαβουριασουμε!

discordia

discordia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στις θηλες θα βαζω μονο κρεμα λανολινης (ετσι δε την λενε) σκετη και αγνη. ΕΝισχυει και την ελαστικοτητα τις περιοχης, επουλωνει και τις πληγιασμενες θηλες. Μαλιστα ειχα διαβασει καλο ειναι να την ξεκινησεις κανα 2 βδομαδες πριν γεννησεις για να προετοιμασεις την περιοχη. οπως επισης και να μην φορας σουτιεν γι ανα τριβονται στο υφασμα και να μην ειναι τοσο ευαισθητες... αυτο το τελευταιο δεν ειναι προβλημα...ουτε εξω δε φορουσα καμια φορα...

Γαριδακια οταν λεω δεν εννοω μονο τα τυρογαριδακια, εννοω ολα...με σειρα προτιμησης
1 φουντουνια
2 δρακουλινια
3 πακοτινια
4 πιτσινια
5 τυρογαριδακια αλλα μαρκα τζαμπο, οχι tasty
6 πατατακια φουρνου κλασικα

και στα δυσκολα ο,τι βρω μπροστα μου....

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η συνταγη αποθηκευθηκε!και αυριο-μεθαυριο θα εκτελεστει κιολας!!
εγω παλι τρωω οοοοοολα τα γαριδοπατατοειδη..ενταξει, για τα σκετα πατατακια δεν τρελαινομαι και τοσο..απο τα αλλα μπορω να φαω τονους!!!και μαζι με αναψυκτικο ειναι μπομπα!!!

Δωρα το εχω ακουσει κι εγω αυτο για το μητρικο..μηπως τα σαπουνια και αυτα λενε οχι για την οσμη που τυχον μπορει να αφηνουν??η λανολινη ειναι καλη??

διαβασα να μην φοραμε σουτιεν οπως λεει κ η Σμαρω ή να βαζουμε μαλακα πανακια στις θηλες μας για να μην τριβονται κ ερεθιζονται..με την αγνοια εννοια παντα...!!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αγνη εννουσα * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 679259

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το μητρικο γαλα λενε κανει θαυματα στις πληγομενες θηλες και καλος καλος αερισμος του στηθους μετα!!
Ελιες δεν μπορω να φαω καθολου με ενοχλει και μονο η μυρωδια τους..οπως και λιαστες ντοματες..εγω σκεφτομαι απο βδομαδα να τους κανω κατι ψωμακια βουτυρου με νουτελλα που ειδα στο αρχειο της δωρας!!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με νουτελα ε????ενδιαφερον..αχ δεν μπορω, μην συζηταμε για φαγητα..τα θελω οοοολα!τρωωλιγα γιουβαρλακια απο την πεθερα τωρα, αλλα δεν χορταινω με τιποτα... * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 911307

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ!Εφαγα... * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 334589

Σμαρω αν αντι για σπορελαιο βαλω ελαιολαδο θα βαρυνουν πολυ?Δεν εχω αλλο λαδι.Επισης αν εφτιαχνα τη ζυμη αλλα αντι για ελιες εβαζα σταφιδες θα ηταν αφρατα σταφιδοψωμακια?Αυτη την εμπνευση ειχα τωρα!Κ ποσα κομματια βγαινουν περιπου?

Λουκια το στηθος εχει μια ιδιατερη οσμη την οποια ακολουθει το βρεφος για να το βρει κ να αρχισει να θηλαζει.Αν εμεις χρησιμοποιουμε σαπουνια με αρωματα δυσκολευουμε το μπεμπακι μας.Αφηστε που γενικα δεν αντεχει τις εντονες μυρωδιες.Οντως χρειαζεται καλος αερισμος.Το να μη φοραμε σουτιεν βοηθαει κ σε αυτο αλλα κ στο να "σκληραγωγηθουν" οι ρωγες κ αρα να μην πληγωνονται τοσο ευκολα.

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γαλατάκι θα βάζουμε λοιπον! ούτε αποστειρώσεις ούτε τίποτα!! Smile

Εμένα το επεισόδιο γεμιστά ήταν λίγο μεγάλο και υποφέρω τώρα!!
Αν ήταν εδώ ο καλός μου θα μου έλεγε "ας πρόσεχες!"... Twisted Evil Twisted Evil
ας πρόσεχα όμως!! Smile λες και δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις έχει το γουρούνιασμα!!

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσακια καληνυχτα απο εμενα, εχω πολυυυυ πρωινο ξυπνημα αυριο , παω να αραξω! * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 417472

αληθεια, ευστοχες οι αποριες της Δωρας, κι εγω σπανια εχω και χρησιμοποιω λαδι περαν του ελαιολαδου..και αυτο με τις θηλες ισχυει δηλαδη..για αυτο λενε ακομα καλυτερα με σκετο νερακι..φιλιαααααααα

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και με συστημα εξαερισμου δηλαδη * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 328109 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 328109 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 587529 * Εγκυούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2013 Νο9!* - Σελίδα 34 587529

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.to-mati.gr/η-6χρονη-κόρη-του-τομ-κρούζ-φέρεται-σαν-16/

Ρε κοριτσια θα εκφραστω υπερβολικα αλλα αυτο ειναι εμετικο...και απο τα 3 της φορουσαν τακουια....προνοια δεν υπαρχει εκει?

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλη ξεκουραση Λουκια!

Ζωη μου ας προσεχες κ εσυ κ εγω μαζι!Ελπιζω μονο να μην αρχισουν οι καουρες...Ηθελα μπεργκερ κ πατατες βλεπεις...

Ετσι με συστημα εξαερισμου θα ειμαστε! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 34 από 39]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 39  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις