Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 20 ... 39  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 39]

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι ειναι αληθεια, πρεπει να ειμαστε ετοιμες για ολα!

annoyla


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια!!!!Καλορίζικο το νέο μας θεματάκι!!
Όσον αφορά το θέμα καρότσι είμαι της άποψης να πάρω κάτι καλό που θα μπορέσω να το χρησιμοποίησω και σε επόμενο μωράκι,άλλα όχι και υπερβολικά ακριβό μιας και ας πούμε 1000 ευρώ μόνο για το καρότσι μου φαίνονται υπερβολικά!Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο είναι χρήσιμο το πορ μπεμπέ στο καρότσι.Για πόσο καιρό μπορεί να χρησιμοποιηθεί?Δηλαδή μόνο αν εχει πορτ μπεμπέ μπορεί να χρησιμοποιηθεί από νεογέννητο??Είμαι νομίζω λιγάκι άσχετη!!
Για τον ύπνο μάλλον θα καταλήξω στην καλαθούνα.Σκοπεύω να τον έχω μαζί μου στο δωμάτιο και μάλιστα για αρκευό καιρό μιας και το δωμάτιό του θα ναι στη σοφίτα και όσο να ναι δεν μπορώ να τον αφήνω από τόδο νωρίς μόνο του...αφήστε που θα με φάνε και οι σκάλες πάνω κάτω!!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πωπω γράψατε πολλά!

Ιωάννα θα δεις πώς θα σε βοέψει να την έχεις τη μέρα τη μπέμπα, αν θα θς να τη βλέπεις ή θα την έχεις στο δωμάτιό της.
Γενικά κορίτσια όλα θα τα βρείτε! Η καθεμία έχει τον τρόπο της οπότε όποιος και να σας πει γνώμη, δε σημαίναει ότι θα σας βολέψει κι εσάς.
Πάντως η καλαθουνα δεν είναι για πολύ καιρό, άντε για 3 μήνες το πολύ. Και το πορτ μπεμπε το ίδιο περίπου, γιατί μετά από λίγο καιρό αρχίζουν να κουνιούνται στον ύπνο τους.

Άννα υπάρχουν κάποια καρότσια που ξαπλώνει τελείως η πλάτη καικάνουν για νεογέννητο και κάποια που δεν ξαπλώνει κι έτσι σε αυτά χρειάζεται το πορτ μπεμπε. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 1000 ευρώ, υπάρχουν καρότσια πολύ καλά με λιγότερα χρήματα. Για ψηλό χερούλι που θες, δες και το bugaboo bee. Τα έχει όλα και είναι ελαφρύ!
http://www.bugaboo.com/380

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για το θέμα του παιδιατρου κατα΄τη γνώμη μου το καλύτερο είναι να έχετε αποφασίσει ποιος θα είναι από πριν τη γέννα και ίσως να έχετε έρθει σε επαφή. Θα πρέπει να έρθει να δει το μωρό οταν βγείτε πάο το μαιευτήριο, θα σας πει αυτός πότε.

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα γνωμη μου αν εχεις πορτ μπεμπε πλεοναζει η καλαθουνα και το αντιστροφο!Και τα 2 ειναι για 2-3 μηνες μονο!Συμφωνω με τη Ρινουλα!

bluerose

bluerose
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ παιδίατρο θα έχω αυτόν που έχει και ο αδελφός μου. Μας έχει φανεί πολύ καλός μέχρι στιγμής, και μια και είναι και στην κλινική που θα γεννήσω θα είναι παρών και στη γέννα - θα έχει άποψη για το μωρό από τη στιγμή που θα γεννηθεί. Έχω σκοπό να του μιλήσω κανένα μήνα πριν να γεννήσω, για να του εξηγήσω ότι θέλω να θηλάσω από την πρώτη στιγμή αν μπορώ, και να φροντίσει κι εκείνος να μη δώσουν οι μαίες στην κλινική ξένο γάλα στο μωρό μου. Ούτως ή άλλως αυτός είναι και ο λόγος που θα κάνω rooming in. Αν δεν έχεις κάνει ξεκάθαρη τη θέση σου από πριν στις κλινικές το έχεις χάσει το παιχνίδι!

Όσο για τον ΕΟΠΥΥ που αναφέρατε νωρίτερα, κι εγώ θα περιμένω να δω αν θα συνεχίσουν να συνεργάζονται μαζί του και το 2013 για να μπορέσω να μάθω τι τιμές θα υπάρχουν τελικά όταν θα γεννάω.

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κορίτσια!
Πότε αλλάξαμε θέμα δεν το κατάλαβα! Είστε πολύ γρήγορες...και αναφέρεστε και σε πολλά πράγματα...τι να πρωτοσχολιάσω!

Για αρχή,καλορίζικο το νέο θέμα μας!Να γεμίσει με ευχάριστα νέα Εγκυούλες Μαρτίου-Απριλίου 2013 - Νο3! - Σελίδα 2 215994 !

Σας ευχαριστώ πάλι όλες σας για τις ευχές στην Αννούλα μου! Να είστε όλες καλά και με το καλό να αποκτήσετε τα μωράκια σας!

Για καρότσι αν έχετε σκοπό να κάνετε κ 2ο μωράκι κάποια στιγμή, να επιλέξετε κάποιο καλό όχι απαραίτητα ακριβό. Εμείς έχουμε της chicco το 3 σε 1 και δεν έχει πάθει τίποτα.

Αν αγοράσετε πορτ μπεμπέ δεν χρειάζεται να πάρετε κ καλαθούνα ή λίκνο. Κ στα 3 αυτά είδη το μωράκι θα κοιμηθεί το μέγιστο μέχρι 4 μηνών.

Πιστεύω ότι είναι βολικό για εμάς τις μαμάδες να είναι το μωράκι στο δωμάτιο μας τους πρώτους μήνες. Επειδή κοιμάται λίγο κ ξυπνάει ανά τρίωρο στην καλύτερη περίπτωση, δεν χρειάζεται κάθε φορά να τρέχετε εσείς σε αυτό..το έχετε δίπλα σας και αμέσως το θηλάζετε μόλις ξυπνήσει προτού αρχίσει τις γκρίνιες. Βέβαια η κάθε μανούλα βολεύεται διαφορετικά, στην πορεία θα το διαπιστώσετε και θα κρίνετε αναλόγως.

Όπως ανέφερε κ η Ρινούλα καλό είναι να έχετε αποφασίσει για παιδίατρο πριν γεννήσετε γιατί όταν με το καλό βγείτε από το μαιευτήριο θα πρέπει να σας δει παιδίατρος, συνήθως μετά από 2-3 μέρες.


chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια αυτό που έμαθα από την γιατρό μου και το μαιευτήριο Μητέρα για τον ΕΟΠΠΥ είναι ότι σε ένα από τα τελευταία νομοσχέδια αύξησαν το ποσοστό συμμετοχής των ασφαλισμένων στις ιδιωτικές κλινικές κατά 30% Twisted Evil !
Αίσχος!

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελευθερια κι εγω θελω να δω τους νεους καταλογους τιμων απο το νεο ετος!

Χριστινα συμφωνα με οσα ειπες!Απλες κουβεντες και ξεκαθαρες! Respect

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chrisg έγραψε:Κορίτσια αυτό που έμαθα από την γιατρό μου και το μαιευτήριο Μητέρα για τον ΕΟΠΠΥ είναι ότι σε ένα από τα τελευταία νομοσχέδια αύξησαν το ποσοστό συμμετοχής των ασφαλισμένων στις ιδιωτικές κλινικές κατά 30% Twisted Evil !
Αίσχος!

Οντως ισχυει!

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioanna85 έγραψε:
chrisg έγραψε:Κορίτσια αυτό που έμαθα από την γιατρό μου και το μαιευτήριο Μητέρα για τον ΕΟΠΠΥ είναι ότι σε ένα από τα τελευταία νομοσχέδια αύξησαν το ποσοστό συμμετοχής των ασφαλισμένων στις ιδιωτικές κλινικές κατά 30% Twisted Evil !
Αίσχος!

Οντως ισχυει!

To 2011 στον Νικόλα μου σε τρίκλινο στο Μητέρα δώσαμε 2050 euro και πήρα από το ταμείο μου πίσω 1000 euro επίδομα τοκετού - άρα συνολικά μου κόστισε 1050 euro. Τώρα σε τρίκλινο πρέπει να δώσουμε 1650 euro και αφού φυσικά ανήκω στον ΕΟΠΠΥ δεν θα πάρω πίσω τίποτα Twisted Evil !

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει μέχρι ένα πόσο (νομίζω 900 ευρώ) τα οποία δίνει απευθείας στο μαιευτήριο. Τόσα πολλά είναι, 1650;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υπάρχει περίπτωση η τιμή αυτή να είναι χωρίς ΕΟΠΥΥ; Γατί αν ευτό είναι το 30%, πόσο κάνει τότε το 100%; 4000;

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο ΕΟΠΠΥ με την αύξηση της συμμετοχής των ασφαλισμένων κατά 30% μείωσε την δική του συμμετοχή από τα 900 euro στα 500 euro περίπου ( άρα και αυτή η περαιτέρω μείωση των 130 euro εμάς επιβαρύνει) και καλύπτει μόνο 3μέρες νοσηλείας στο μαιευτήριο οπότε έχουμε κ επιβάρυνση μιας επιπλέον μέρας! Επειδή το έψαξα και με ενημέρωσαν η τελική τιμή στο Μητέρα είναι 1650 για 4 μέρες.

Αν γεννήσω στο Μητέρα χωρίς ΕΟΠΠΥ θα πληρώσω 2050 euro ότι δηλ και το 2011.

Γιατί λοιπόν μας κάνουν κρατήσεις; Για να πάρω επίδομα τοκετού 400 euro;

annoyla


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ρηνούλα σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!Μου άρεσε πολύ αυτό το καρότσι και διάβασα και πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο....θα κοιτάξω μήπως το βρω εδώ,αλλιώς αν τελικά καταλήξω σ αυτό θα το παραγγείλω μέσω ίντερνετ.
Οπότε αν έχω καρότσι που ξαπλώνει η πλατούλα και πάρω και καλαθούνα για τον ύπνο δεν χρειαζόμαστε και πορτ μπεμπέ!Ωραία!!Αρχίζω και μαθαίνω!!! Very Happy Very Happy
Για το θέμα παιδιάτρου μάλλον θα διαλέξω αυτόν που είχα και εγώ μικρή!Τον εμπιστεύομαι πολύ!!
Εγώ πρώτα ο Θεός θα γεννήσω στο νοσοκομείο...όχι ότι έχω και πολλές επιλογές εδώ!!Ελπίζω μέχρι τότε να καλύπτει ακόμα ο ΕΟΠΠΥ τα 900 ευρώ!!

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αννούλα έχουν κάνει αλλαγές και στα δημόσια νοσοκομεία που θα ισχύσουν από 1.1.2013. Καλό θα είναι να ρωτήσεις γιατί δεν θα ισχύουν πια τα 900 euro.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χριστινα μου τι να σου πω... αλλάζουν συνέχεια οι συνθήκες. Πάντως το Ρέα για φυσιολογικό τοκετό είναι 1380 για 3 μέρες (και την ίδια εγώ έφευγα άμα με αφήνανε). Άρα ευτυχώς πιο οικονομικά από το Ιασώ. Για καισαρική είναι 1500 περίπου, δε θυμάμαι πόσο ακριβώς. Στην κόρη μου είχα πάρει 800 ευρώ πίσω από το ΤΕΒΕ.

Αννα το καρότσι το έχει το mothercare πάντως, έχετε εκεί;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καληνυχτα κοριτσάκια τα λέμε αύριο!

jennia

jennia
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα μανούλες!!!Τι κάνετε?Καλορίζικο το νέο μας θεματάκι....δε μας προλαβαίνω!!!
Εγώ σήμερα ΄΄εκανα γενικές εξετάσεις και είχα ραντεβού με το γιατρό,όλα καλά το μωρό λίγο μεγαλύτερο από τις εβδομάδες του αλλά προχωράμε καλά!Το πιο θεϊκό είναι ότι την ώρα που βλέπαμε στον υπέρηχο μας έβγαλε τη γλώσσα του!!!!Ήταν τέλειο!!!

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoyla καληνυχτα κι ονειρα γλυκα!

Ζεννια μπραβο!ολα τελεια!σου βγαζει απο τωρα γλωσσα;χαχαχα!

jennia

jennia
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι ναι...είναι φοβερός.....άσε που ο είχε ανοιχτά τα ματάκια και ο μπαμπάς του έχει ψωνιστεί ότι του μοιάζει!!!Έχει γέλιο η υπόθεση!!!

jennia

jennia
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσάκια όνειρα γλυκά!!!!Θα τα πούμε αύριο!!!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα! Τι κάνετε; Η μικρή κοιμάται κι η μαμά πίνει καφε. Σήμερα το πρόγραμμα έχει ντουλάπες και κάτι ραψίματα που έχω.

Ζέννια σου έβγαλε γλώσσα; Χαχα και ο άντρας σου πολλή πλάκα!

just_Annoula

just_Annoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Ζεννια μου τελικά νη μπαμπάδες είναι μάλλον πιο τρελαμένοι κι από εμάς !!!

Εγώ σήμερα έχω μανούλα εδώ!! Καθαριότητα στο φουλ!!!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα! Καλό καθάρισμα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 39]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 20 ... 39  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις