Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
80 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 80 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

tsihi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ειμαι πολυ φοβησμενη.η κορη μου ειναι 29 μηνων πλεον και δεν κανει ουτε μια προταση..μονο λεξεις πολλες θα ελεγα.μαμα μπαμπα γιαγια νερο πιπιλα γαλα μπαλα κ.α.επισης μιμιται ολα τα ζωα και γενικα ειναι ενα πολυ ζωηρο αλλα και συναισθηματικο παιδακι που λατρευει τα μωρακια!!επισης εκτελει εντολες(οταν θελει)και δειχνει να καταλαβαινει πολλα απ αυτα που της λεω.προσφατα τηλεφωνηθηκα με αναπτυξιολογο για να κλεισω ραντεβου για το θεμα της ομιλιας.καναμε μια μινη συζητηση απο το τηλεφωνο καιμετα απο δικη μου ερωτηση μου ειπε οτι κυριο χαρακτηριστηκο των αυτιστικων παιδιων ειναι η ηχολαλια δηλαδη το παιδι να επαναλλαμβανει πχ την ερωτηση οπως ακριβως την ακουει αντι να απανταει.επαθα σοκ!!η μικρη το κανει συνεχεια αυτο..τη ρωταω πεινας?και μου απανταει πεινας???τη ρωταω να παιξουμε και μου λεει παιξουμε??κ.α. τα εχω χασει απο εκεινη την ωρα ειμαι πεπεισμενη οτι το παιδι μου εχει προβλημα,κλαιω και εχω χασει τον υπνο μου..βλεπω συνεχεια σημαδια αυτισμου στο παιδι.σημαδια που μεχρι προτεινως μου φαινονταν γλυκουλικα και παιδικα.δωστε μου κουραγιο κοριτσια..

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοπελα μου μην σκεφτεσαι ετσι..ειναι πολλα τα παιδακια που αργουν να μιλησουν ή ακομα εχουν μαθησιακες δυσκολιες, μην τα βλεπεις ολα μαυρα!περιμενε να πας στο ραντεβου με τον γιατρο να εξαντλησετε με τον ανθρωπο ολα τα ενδεχομενα.το αγχος στην προκειμενη ειναι οτι χειροτερο, τοσο για σενα οσο κ για το παιδακι σου.φροντισε να πας στον γιατρο ηρεμη και μην εισαι προκατειλλημενη.δεν μπορω να σου πω να μην στενοχωριεσαι γιατι ξερω οτι δεν γινεται..το ιδιο θα εκανα κι εγω, ειναι ανθρωπινο κ αν μη τι αλλο στην φυση μιας μανουλας..εχε πιστη οτι ολα θα πανε καλα, και θα πανε!!

3μιλα μου ηλεκτρακι!!(αυτισμος??) Empty . Σαβ Δεκ 22, 2012 1:13 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ξερω τι να σου πω,δεν γνωρισω κατι για να σε βοηθησω επι της ουσιας αλλα θα σου πω να μην στεναχωριεσαι τοσο πολυ πριν κανεις συνεδρια με τον ειδικο.μπορει απο τον φοβο σου να βλεπεις συνεχεια σημαδια αυτισμου αλλα πριν αν το δει ο ειδικος δεν βγαζεις τιποτα με στεναχωρια.ισα ισα που βλεπεις ολοενα κ παραπανω σημαδια.πιστευω οτι ειναι μια ηλικια που μπερδευει λιγο τους γονεις,μπορει να κανουν πολλα ιδια με αυτιστικα παιδια και τελικα να μην ειναι.κ επειδη ταιριαζει ενα χαρακτηριστικο που κανει η κορη σου με αυτισμο δεν σημαινει οτι ειναι κιολας.κανε υπομονη μεχρι να δειτε γιατρο και ενημερωσε μας αν θελεις για την εξελιξη.καλη επιτυχια.

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ, ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ Ο ΑΥΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΥΠΟΥ "ΔΙΑΓΝΩΣΗ" ΚΑΘΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ! ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΧΟΛΑΛΙΑ. ΕΧΕΙ ΟΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΣΑΣ? ΗΡΕΜΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ? ΑΝ ΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΥΝΑΤΑ? ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΝΤΟΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΤΟΝΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ? ΗΡΕΜΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!

dada9

dada9
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καταρχην διαγνωση απο το τηλεφωνο σε κατι τοσο σοβαρο δε γινεται.
και πολυ κακως που σου ειπε τηλ κατι τετοιο.
Αλλο η αυτιστικη συμπεριφορα και αλλο ο αυτισμος.
Χαρακτηριστικα αυτιστικης συμεριφορας
μπορει να εχουν πολλα παιδακια με διαφορα μικρα προβληματακια, οπως καθυτερηση ομιλιας, ηχολαλια, πεταρισμα χεριων κλπ. χωρις ομως να ειναι αυτιστικα.
Απλως εχουν καποιο θεματακι και χρειαζονται την καταλληλη βοηθεια για να ξεκινησουν την προοδο τους.
Με πολυ βοηθεια απο το σπιτι και τους καταλληλους θεραπευτες, αναλογα το προβλημα, (λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες η οποια ειδικοτητα χρειαζεται, αναλογα με την περιπτωση), τα παιδακια αυτα μια χαρα προοδευουν και ξεπερνουν το οιποι προβλημα εχουν.
η ηχολαλια απο μονη της σε καμια περιπτωση δεν σημαινει αυτισμο.
Ουτε το οτι καθυστερησε να μιλησει.
Χρειαζεται ομως βοηθεια το αστερακισου για να μπορεσει να μιλησει σωστα.
Μην ανησυχεις, αφου καταλαβαινει και εκτελει εντολες.
και επισης να ξερεις πως τετοιες συμπεριφορες η επιστημη τις εντασσει στο φασμα του αυτισμου σαν γενικοτητα.
αν ακουσεις κατι τετοιο, μη θεωρησεις οτι σου ειπαν οτι ειναι αυτιστικο.
αλλο αυτισμος, αλλο στο φασμα του αυτισμου.

dada9

dada9
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κι επισης να προσπαθεις να διορθωνεις
το παιδι οταν ηχολαλει
και να το μαθαινεις να απανταει σωστα.
Μπορει να χρειαστει να το κανεις πολλες φορες, και να κουραστεις, αλλα το αποτελεσμα θα σε ξεκουρασει.

tsihi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οπτικη επαφη εχει και σωματικη.μας αγκαλιαζει συχνα.επισης της αρεσει πολυ η μουσικη και ειδικα τα ζουζουνια!!μου ειναι τοσο δυσκολο να σκεφτομαι ολο αυτο..και ακομα πιο δυσκολο να βλεπω παιδακια της ηλικιας της να συζητανε κανονικα με τους γονεις τους..

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΝΑΝ ΑΕΝΑΟ ΑΓΩΝΑ! ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ! ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ! ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΧΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ! ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και τι επειδη ενας γιατρος εκανε ενα σχολιο εσυ πρεπει να πεθανεις απο την αγνωια σου μεχρι να πατε? για αρχη ηταν λαθος του που σου ανεφερε τετοια πραγματα απο το τηλ. μιλαμε για το παιδι σου, οχι για ενα πουλακι στο κλουβι. τελοσπαντων.
για να σε ηρεμησω λιγο και εμενα η κορη μου μιλησε με προταση μετα τα 2,5 δηλ 29 - 30 μηνων. η παιδιατρος μου ελεγε να περιμενω και να περιμενω.και να τελικα ειχε δικιο. καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους.
κανε υπομονη μεχρι το ραντεβου σας και την προσευχη σου στην παναγιτσα μας να πανε ολα καλα. θα περιμενουμε νεα σου.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dada9 έγραψε:καταρχην διαγνωση απο το τηλεφωνο σε κατι τοσο σοβαρο δε γινεται.
και πολυ κακως που σου ειπε τηλ κατι τετοιο.
...

νομιζω εκει πρεπει να σταματησεις tsihi, στην διαγνωση απο το τηλεφωνο.

μαμακα μου έγραψε:και τι επειδη ενας γιατρος εκανε ενα σχολιο εσυ πρεπει να πεθανεις απο την αγνωια σου μεχρι να πατε? για αρχη ηταν λαθος του που σου ανεφερε τετοια πραγματα απο το τηλ. .

ε μα....σορυ αλλα τηλεφωνο για βηχα κ πυρετο να παρω την παιδιατρο μας που ξερει τα παιδια μου χρονια κ διαγνωση απο το τηλεφωνο δεν κανει....Εγω,τι θα εκανα εγω στην θεση σου?Θα πηγαινα σε αλλον γιατρο,ουτε που θα περνουσα απ εξω. Εκτος κι αν τον αρχισες εσυ στα "εχει αυτισμο,ειναι αυτιστικο" και σου απαντησε κατι αλλο και το αντιληφθηκες ετσι...αλλιως ...λαθος του.

Οσο για τον αυτισμο...δεν ειμαι ειδικος,αλλα το μεγαλυτερο προβλημα που μπορει να αντιμετωπισει ενας αυτιστικος ειναι οι αλλοι, ετσι το βλεπω εγω.

????????


Επισκέπτης
[quote="dada9"]καταρχην διαγνωση απο το τηλεφωνο σε κατι τοσο σοβαρο δε γινεται.
και πολυ κακως που σου ειπε τηλ κατι τετοιο.


εδω θα μεινω
απεριγραπτο!!!!!!!!!!

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα
δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικες μαμαδες νομιζουν επειδη μιλησε της δυππλσννης στο 1 χρονο πρεπει ν μιλαει κ τ δικο μας? η τ περπατημα η διαφορες δραστηριοτητες.ασ αφησουμε τα παιδακια μας να κανουν την ιδκη της αναπτυξη οπως αυτα νομιζουν το καθε παιδι ειναιδιαφορετικο σε ολα ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.εγω ξερω παιδια στηνηλικια του γιιου 25 μηνων που δεν μηλανε καν ενοο το δικο κανει και προτασεις εννοητε βοηθησε και ο βρεφικος
η γνωμη μ ειναι να μην στεναχωριεσαι χωρις λογο μην βγαζεις συμπερασματα με ενα τηλεφωνημα ειναι κριμα και για σενα και για τ παιδακι σ



το λεω σαν παραδειγμα και οπως ολες ξερουμε παντα γινεται αυτη η συγκριση και ειναι λαθως

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μανούλα μη φρικάρεις!! καταρχήν θα συμφωνήσω με τις περισσότερες κοπέλες και θα σου πώ κι εγώ οτί διάγνωση απο το τηλέφωνο δεν γίνεται, άρα κάνε λίγη υπομονή μέχρι να τα πείτε απο κοντά με τον ειδικό και μή σου πώ να πάς και σε έναν δεύτερο... γενικότερα οι γιατροί θέλουν ψάξιμο. όσο εσύ αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι το κοριτσάκι σου το καταλαβαίνει, οπότε προσπάθησε να ηρεμήσεις μέχρι να την πάς και να σας κάνει σωστή διάγνωση!!

????????


Επισκέπτης
σωστη η ποπη
επισης εμενα ο ξαδερφος μου μεχρι τα 4 ελεγε μονο μαμα και μπαμπα
και ειναι ο μονος απ ολο το σοι που περασε πανεπιστημιο
μιλα μου ηλεκτρακι!!(αυτισμος??) 215994

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο διαγνωση ειναι αυτη απο το τηλεφωνο καινουργια μοδα ειναι τουτο παλι???
εγω στην θεση σ θα αλαζα γιατρο διοτι αυτος αμα σ ειπε απτο τηλ την διαγνωση τ πιστευω οτι θα την υποστηριξει κιολας για να μην εκτεθει προσεχε η γνωμη μ

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε κοριτσια εγω δεν διαβασα να της εκανε διαγνωση από το τηλέφωνο! της ανέφερε το χαρακτηριστικό του αυτίσμου και η κοπέλα ειπε οτι αγχωθηκε γιατι βλέπει οτι το κάνει η μικρή! δεν ειπε οτι της ειπε ειναι αυτιστικό το παιδάκι σου! Κοπέλα μου να μην αγχωνεσαι πριν καν εξετάστει κάνεις κακό στον εαυτό σου! ξέρω πως μπορεί να νιώθεις και οτι δεν ειναι εύκολο να μην αγχωθεις και πολλές φορές και από το αγχος βλέπουμε και τα πράγματα πιο τραγικά! ( σχετικά με αυτό που ειπες οτι μετα το τηλεφωνημα βλέπει σημαδια αυτισμού ενω πριν τα εβλέπες απλώς χαριτωμενα στοιχεια του παιδιού σου!!)
Νομιζω οι περισσότεροι το παθαινουμε αν μας πουν κατι για μια πάθηση την οποια εσύ ο ιδιος πρωτα φοβάσαι πως έχεις ξαφνικα βλέπεις να εχεις ολο και περισσότερα συμπτωματα της! να πας στο γιατρο να την εξετασει και μετα βλέπεις! πολλά παιδακια καθυστερούν να μιλήσουν ή ακόμα και να περπατησουν χωρις να υπάρχει λόγος!τις καλύτερες ευχες μου και να πάνε όλα καλά!

ioannakom

ioannakom
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κουκλιτσα μου.Καταρχάς μην φρικάρεις και μην τρελαίνεσαι.Θα συμφωνήσω με την litsako,οτι το μονο προβλημα που έχει ενα αυτιστικό παιδί είναι η συμπεριφορά των άλλων.Συγκεκριμένα μες την οικογένεια μου έχουμε τέτοιο παιδάκι και είναι ΦΟΒΕΡΟ!!!Το κοριτσάκι μας,είναι το πιο κινητικό απο όλα στην οικογένεια,αυτό φέρνει το κέφι και μας ανεβάζει την διάθεση με τα νάζια της.Σε αντίθεση με τον αδερφό της, που παρόλο που δεν έχει αυτισμό δεν έχει καταφέρει να πεί ουτε μια λέξη,το όνομα του κι αυτό με πολλά ζόρια.
Εγω σαν νονά της,οταν την βλέπω να παίζει με άλλα παιδάκια,δεν θεωρώ οτι διαφέρει σε κάτι ώστε να την δείχνεις με το δάχτυλο.Απλώς είναι λίιιιγο πιο ζωηρή και "φωνακλοού". Επίσης είναι τετραπέρατη,και το μονο που μας δημιουργεί πρόβλημα είναι οτι μερικά παιδάκια την πειράζουν χρησιμοποιώντας μάλιστα την λέξη αυτιστικό.Δεν φταινε τα παιδάκια,ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΦΤΑΙΝΕ.Γιατί αυτοι χαρακτήρισαν έτσι την βαφτιστικιά μου.
ΟΜΩΣ....προτού γίνει η κορούλα σου 3,5-4 χρονών μην βγάζεις συμπεράσματα,και μην δένεις κόμπο οτι σου είπε ένας γιατρός απο ένα τηλέφωνο.Η διαγνωση αυτισμού χρειάζεται παρακολούθηση,και στην τελική δεν ειναι τοοοοοοοοσο σοβαρό όσο φοβάσαι.
Ελπιζω να μην σε φόβισα με κάτι,και επισης να ξέρεις οτι τα παιδάκια με μικρές ιδιαιτερότητες λόγου, δεν σημαίνει οτι δεν βλεπουν,δεν καταλαβαίνουν και κυρίως οτι ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ.
Αν συνεχίσεις μαυτη τη συμπεριφορά,θα δημιουργήσεις εσύ κάτι στο παιδάκι σου γιατι καταλαβαίνει τι νιώθεις μονο και μονο κοιτάζοντας σε στα ματια.
Ηρέμησε λοιπόν, χαλάρωσε και κοίτα να χαρείς το κοριτσάκι σου,όσο για τα υπόλοιπα έχει ο Θεός.Πίστεψε και προσευχήσου και όλα θα είναι στην ζωή της ρόδινα.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dada9 έγραψε:καταρχην διαγνωση απο το τηλεφωνο σε κατι τοσο σοβαρο δε γινεται.
και πολυ κακως που σου ειπε τηλ κατι τετοιο.
Αλλο η αυτιστικη συμπεριφορα και αλλο ο αυτισμος.
Χαρακτηριστικα αυτιστικης συμεριφορας
μπορει να εχουν πολλα παιδακια με διαφορα μικρα προβληματακια, οπως καθυτερηση ομιλιας, ηχολαλια, πεταρισμα χεριων κλπ. χωρις ομως να ειναι αυτιστικα.
Απλως εχουν καποιο θεματακι και χρειαζονται την καταλληλη βοηθεια για να ξεκινησουν την προοδο τους.
Με πολυ βοηθεια απο το σπιτι και τους καταλληλους θεραπευτες, αναλογα το προβλημα, (λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες η οποια ειδικοτητα χρειαζεται, αναλογα με την περιπτωση), τα παιδακια αυτα μια χαρα προοδευουν και ξεπερνουν το οιποι προβλημα εχουν.
η ηχολαλια απο μονη της σε καμια περιπτωση δεν σημαινει αυτισμο.
Ουτε το οτι καθυστερησε να μιλησει.
Χρειαζεται ομως βοηθεια το αστερακισου για να μπορεσει να μιλησει σωστα.
Μην ανησυχεις, αφου καταλαβαινει και εκτελει εντολες.
και επισης να ξερεις πως τετοιες συμπεριφορες η επιστημη τις εντασσει στο φασμα του αυτισμου σαν γενικοτητα.
αν ακουσεις κατι τετοιο, μη θεωρησεις οτι σου ειπαν οτι ειναι αυτιστικο.
αλλο αυτισμος, αλλο στο φασμα του αυτισμου.


συμφωνω και να σου πω μερικα πραγματακια

1)το οτι μιλανε αλλα παιδακια και κανουν προτασουλες απο τον χρονο δεν συμαινει οτι θα το κανουν ολα
ο δικος μου ξεκινησε προτασεις 3.5 χρονων!!!

2)η ηχολαλια δεν συμαινει οτι το παιδι ειναι αυτιστικο
αν μιλησεις με ειδικο επι του θεματος(λογοθεραπευτη) θα σου εξηγησει τι ειναι η ηχολαλια
εμεις κανουμε λογοθεραπεια εδω και 3 χρονια σε καποια φαση της αναπτυξης της ομιλιας του μικρου εμφανισε ηχολαλια τι κανεις σπυρο του ελεγα,τι κανεις σπυρο μου απαντουσε
αυτο κρατησε περιπου 1 χρονο
ο μονος τροπος για να το σταματησει ειναι να του μιλας αλλιως
να σου δωσω ενα παραδειγμα
λεω 'σπυρο παιζεις?' μου απανταει 'σπυρο παιζεις?' τοτε εγω του ξαναλεω 'ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΖΕΙ?' μου λεει ο σπυρος τον ξαναρωταω ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ? μου λεει ΕΓΩ!
αλλο παραδειγμα ρωτας τι κανεις?
σου απανταει τι κανεις?
εκει λες εγω ειμαι καλα εσυ εισαι καλα?
με λιγα λογια το αναγκαζεις να μιλισει οπως πρεπει

3)επιδη εμενα λογω προβληματος στην νευρολογικη του αναπτυξη ειχε καποιες συμπεριφορες που υποδηλωναν αυτισμο πχ καποιες εμονες,απομονωση
πηγαμε σε νευρολογο,αναπτυξιολογο,λογοθεραπευτη και εργοθεραπευτη και ολοι μας ειπαν τα ιδια
δεν εχει θεμα με αυτισμο απλα ειναι ανωριμος νευρολογικα και με τις συνεδριες ολοενα και καλυτερευει

ολα αυτα ομως μου τα ειπαν αφου τον εξετασαν και οχι απο το τηλεφωνο

πηγαινε το παιδι πρωτα να το εξετασουν και μην αγχωνεσαι αδικα

στο λεω γιατι ετσι αγχωνομουν κι εγω μιας και ο μικρος μου εχει περασει και ενα εγκεφαλικο που φοβομουνα για παρα πολλα

ισως να χρειαστειτε λογοθεραπειες και εργοθεραπειες δεν ειναι τιποτα αυτα
αντιθετα βοηθανε πολυ τα παιδακια που αργουν λιγακι

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πηγαινε σε εναν λογοθεραπευτη καλυτερα και ασε τον αναπτυξιολογο..

βοηθεια θα θελει!

εδω στην ελλαδα ολα αυτισμο τα λενε...βλακειες!

επισης τα αυτιστικα αν τα φωναζεις δεν γυρνανε στο ονομα τους...δεν σε κοιτανε ποτε στα ματια...και αλλα πολλα...

μην αγχωνεσαι τσαμπα!

λογοθεραπειες θα θελει το παιδι!
να το πας τωρα ...εγω δεν συμφωνω να περιμενεις..

ναι καποτε καποια παιδακια μιλησανε στα 5 και τα6 κλπ...

αλλά τωρα αν δεν μιλαει δεν θα μπορει να παει νηπιο η δημοτικο μετα...

οσο για τουσ γιατρους μην τους εμπιστευεσαι...!!!

εμενα εφτα σε 2 χρονων για να περπατησει και ο αναπτυξιολογος μου ελεγε οτι δεν θα περπατησει ποτε...!
απο που το συμπαιρανε δεν ξερω!

τωρα τρεχει κιολασ..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με την Bou-boukitsa στο να μην περιμενεις. Οχι γιατι θεωρω πως εχει προβλημα το παιδακι σου.Κ εγω στα παιδια μου χωρις να εχω ενδειξεις για οτιδηποτε εκανα ενα τεστ,μαλλον δεν το εκανα εγω Smile τα πηγα σε καποιον ειδικο κ εκαναν ενα τεστ για μαθησιακες δυσκολιες κ.α.
Κανονικα ομως, θα το πω γιατι το συναντω συχνα ο/η παιδιατρος στην μηνιαια εξεταση που κανει οσο ειναι μωρα και στις επομενες πιο αραιες εξετασεις πρεπει να εξεταζει τα παιδια και γι αυτα τα θεματα (και πρεπει να ρωταμε κ εμεις γι αυτο το θεμα).Εχουν οδηγιες κ ενημερωση για το πως γινεται αυτο και ειναι μεσα στις υποχρεωσεις τους απεναντι στο παιδι που αναλαμβανουν. Υποθετω λοιπον πως ο δικος σας παιδιατρος δεν διεκρινε σημαδια αυτισμου...αλλιως θα σας ειχε κατευθυνει αναλογως.

φραουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δυστυχως δεν το κανουν ολοι οι παιδιατροι..εχει και η ξαδερφη μου το ιδιο προβλημα με το 3,5 ετων αγορακι της αλλα το καταλαβε πολυ αργοτερα αφου δεν ηξερε...αυτο δεν μιλει καθολου...!!!του μιλας και δεν δινει σημασια...παιζει μονο του και γενικως κινειται περα δωθε και κουναει τα χερια του...τον πηγε σε αναπτυξιολογο στο αττικον οπου ειναι ολοι τους φοβεροι την βοηθησαν αρκετα...και της ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα απο αναπτυξη απλα πρεπει να παει σε εργοθεραπευτη..
εκει της διεγνωσαν ηπια μορφη αυτισμου οπου διορθωνεται...
οποτε το δικο σου παιδι δε εχει τετοια συμπτωματα βαρια εννοω...κατι αλλο ειναι αφου σου μιλαει και ανταποκρινεται...μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλη μου μη φτιαχνεις σεναρια στο μυαλο σου!δεν κανει σε κανεναν σας καλο!αν οντως υπαρχει οποιοδηποτε θεμα θα το ανακαλυψουν οι ειδικοι.οντως το αττικο εχει καλους γιατρους.προς το παρον παιξε με το παιδι σου.καλες γιορτες!

tsihi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
σημερα μιλησα με μια αλλη αναπτυξιολογο για ραντεβου και της ειπα λιγα λογια για τη μικρη.με ηρεμισε λιγο γιατι μου ειπε οτι η ηχολαλια μεν δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν μπορουμε να μιλαμε για αυτισμο αν ειναι το μοναδικο συμπτωμα.ειναι σημαντικο μου ειπε το παιδι να εκτελει εντολες.το παιδι εκτελει εντολες και με αφηνει να συμμετεχω οταν παιζουμε.σημερα μου ζητησε τυρι και της απαντησα πηγαινε παρτο μονη σου ειναι στο ψυγειο.και το εκανε Smile ανοιξε το ψυγειο και το πηρε!!!ακουγομαι σα χαζη αλλα μου εδωσε κουραγιο αυτη η κινηση!!τελος του μηνα εχω ραντεβου με την αναπτυξιολογο.σας ευχαριστω ειλικρινα για τη συμπαρασταση!οποτε μιλαω σ αυτο το φορουμ νοιωθω οτι μιλαω σε φιλες μιλα μου ηλεκτρακι!!(αυτισμος??) 417472

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλη μου αν σου πω τι σεναρια επλασα για την κορη μου οταν εδειξε τασεις για μικροκεφαλια........σε πληροφορω οτι ειναι το εξυπνοτερο παιδι του παιδικου,3 χρονων κ βαζει κατω τα 5χρονα προνηπια!
ο δε γιος μου μεχρι 3 χρονων ελεγε ντιντη(κωνσταντης δλδ το ονομα του),αβα το νερο και τα το σκυλακι.τα υπολοιπα ηταν κατι κωνσταντινεζικα τυπου εδη-εδη,αβου,ζοζου και οτι μπορεις να φανταστεις!το παιδι ειναι μια χαρα,η διαγνωση ηταν χρονια τεμπελιτιδα και μαμακιαση! μη βαζεις με το νου σου ασχημα πραματα και στεναχωρεις και το παιδι χωρις λογο!
καλα χριστουγεννα!

bublesoaps

bublesoaps
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Απο τον καιρο που εχουμε μαθει για τον αυτισμο , εχουμε φρικαρει ολες οι μανουλες και οποιαδηποτε συμπεριφορα του παιδου που παρεκλινει λιγο το βαφτιζουμε αυτισμο. Πιστευω οτι υπαχει ενημερωση στο θεμα του αυτισμου, μπορεις να γκουγκλαρεις και να βρεις ειδικα σαιτ αν και γνωμη μου ειναι να μιλησεις με καποιον ειδικο γιατι θα τρελαθεις χειροτερα... παντως το παιδακι σου γαι εμενα δεν εχει αυτισμο . Θα σου πω και εγω κατι για εμενα εχω μια μικρουλα 19 μηνων απο 12 μηνων οταν δεν της γινεται το δικο της πεφτει κατω και χτυπαει το κεφαλι της!! με ειχε προβληματισει παρα πολυ αυτη η συμπεριφορα μιλησα με μια φιλη ψυχολογο γιατι και εμενα το μυαλο μου πηγε στον αυτισμο και μου ειπε αυτο που σου εγραψα παραπανω. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΄΄ΑΥΤΙΣΜΟ΄΄

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις