Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
552 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 552 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1δεν μιλαει καθολου.. Empty δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Δεκ 23, 2012 3:00 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα κοριτσια.το αγορακι μου ειναι 21 μηνων και δεν μιλαει σχεδον καθολου.λεει μονο τα βασικα.μαμα,μπαμπα,παππουκτλ.φρασεις δεν σχηματιζει.οταν θελει να μου ζητησει κατι ηκρινιαζει και με τραβαει για να με παει εκει που θελει και να μου δειξει.ποτε αρχιζουν να μιλανε?δεν επρεπε να λεει φρασεις με δυο λεξουλες στην ηλικια του?το κοριτσακι της κοπελας που γεννησαμε μαζι μιλαει σχεδον κανονικα..τα λεει ολα..λετε να εχει προβλημα??

2δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Δεκ 23, 2012 8:29 am

lilou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα είναι 22 μηνών τα λέει όλα αυτά κ ακόμη κάτι λίγα όταν του πω να πει κάτι δεν το λέει κ γελάει , μετά από μόνος του μου το λέει . Η ανιψιά μου που είναι ίδια ηλικία ότι ακούσει λέει όχι καθαρά βέβαια,πιστεύω ότι είναι στο παιδί μην ανησυχείς θα μιλήσει σιγά σιγά, θα στα πει μαζεμένα χα χα χα!!!

3δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Δεκ 23, 2012 1:23 pm

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μακάρι γιατί έχουμε αγχωθεί με αυτό το θέμα.δεν μιλάει σχεδόν καθόλου.και όταν του λέμε εμείς να πει κάτι δεν μας δίνει σημασία.απλά μας κοιτάει.εγώ διάβασα ότι σε αυτήν την ηλικία τα παιδάκια συνήθως λένε φρασούλες με δυο λεξούλες.

4δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 24, 2012 1:56 am

Καλλιόπη Τζιλέρογλου

Καλλιόπη Τζιλέρογλου
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σε αυτή την ηλικία όντως σχηματίζουν φράσεις με 2 τουλάχιστον λεξούλες.
Το κάθε παιδί βέβαια έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης.
Θα σου πρότεινα πρώτα από όλα να κάνετε έναν ακουολογικό έλεγχο για προληπτικούς λόγους.
Καλό θα ήταν να παρατηρείς αν το λεξιλόγιο του αυξάνεται με τους μήνες.
Το σημαντικό είναι να μην παραμένει στάσιμο.

http://logoskaipaidi.blogspot.gr/

5δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 24, 2012 3:06 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι ελεγχος ειναι αυτος?η παιδιατρος δεν μου ειπε κατι τετοιο.που θα απευθυνθω?

6δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 24, 2012 3:28 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα και καλές γιορτές! Δεν έχω δικά μου παιδιά, αλλά η ανηψιά μου είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Δηλαδή, ενώ ξεκίνησε να λέει "ναι", "οχι", "μαμά", "μπαμπά" αρκετά νωρίς και τη χαζεύαμε, κάποια στιγμή γύρω στους 16 μήνες τα έκοψε κι αυτά μαχαίρι και δεν έλεγε κουβέντα. Πείσμωνε και ταραζόταν όταν προσπαθούσαμε να την παρασύρουμε να μιλήσει και απλά κούναγε το κεφάλι για να δείξει ότι συμφωνεί ή διαφωνεί. Για επαφή με τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας της δεν το συζητάμε, δεν μπορούσε να επικοινωνήσει λεκτικά μαζί τους και θύμωνε, οπότε απομονώθηκε. Ο παιδίατρος, αφού απέκλεισε κάποιους οργανικούς λόγους, έκανε στους γονείς της τη σύσταση, αν δεν μιλήσει μέχρι τα 3 έτη, να επισκεφθούν έναν λογοπαιδικό για περαιτέρω εξετάσεις. Ε, στους 35 μήνες, σαν να λύθηκε η γλώσσα της και είπε αμέσως όχι φράσεις, αλλά κανονικές προτάσεις, με περιόδους και τα πάντα όλα χαχαχα! Από τότε όλοι νοσταλγούμε τον παλιό καλό καιρό που δε μιλούσε, τώρα μας παίρνει τα αυτιά! Σημείωση, είναι τώρα 4 και 2 μηνών και έχει καταπληκτικά καθαρή άρθρωση. Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε! Μίλησε πρώτα στον παιδίατρό σας κι αυτός θα σε κατευθύνει

7δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 24, 2012 3:55 am

lilou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λέτε να ανησυχώ κ εγώ ?????

8δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 24, 2012 5:40 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλησα με την παιδιατρο μας και μου είπε μέχρι 3 χρονων να περιμενουμε να δουμε αν θα μιλησει.μου ειπε οτι ισως ειναι το παιδακι λιγο βαρυ και κλειστο και γι'αυτο δεν μιλαει ακομα.βλεπω παιδακια στην ηλικια του που τα λενε ολα και αγχωνομαι..

9δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 24, 2012 5:41 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lilou έγραψε:Λέτε να ανησυχώ κ εγώ ?????
Ποσο ειναι το παιδακι σου;

10δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Δεκ 30, 2012 11:48 am

bublesoaps

bublesoaps
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δωστου ερεθισματα πολλα να μιλησει πχ εμενα λατρευουν να βλεπουν τα ζουζουνια στο youtube η μικρη λυνεται σιγα σιγα η γλωσσα της βλεπωντας αυτα

11δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Δεκ 30, 2012 1:56 pm

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bublesoaps έγραψε:Δωστου ερεθισματα πολλα να μιλησει πχ εμενα λατρευουν να βλεπουν τα ζουζουνια στο youtube η μικρη λυνεται σιγα σιγα η γλωσσα της βλεπωντας αυτα
Και στον δικο μου αρεσουν τα ζουζουνια.ολη μερα σχεδον αυτα ακουμε.ασε που στεγνωνει η γλωσσα μου να του μιλαω συνεχεια.του δειχνω πραματα και του λεω τι ειναι και μετα τον ρωταω αλλα δεν απανταει.με κοιταει και γελαει.

12δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Δεκ 30, 2012 2:18 pm

lilou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χα χα κ εμένα έτσι κάνει....

13δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 31, 2012 3:26 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lilou έγραψε:Χα χα κ εμένα έτσι κάνει....
ποσο ειναι το μωρακι σου??

14δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 31, 2012 9:10 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Άλλα παιδάκια τα λένε και άλλα δεν τα λένε.Τα παιδιά μας δεν είναι φωτοτυπίες το ένα με το άλλο και άρα η κοινή λογική λέει ότι δεν μπορούν να μιλούν όλα στην ίδια ηλικία.
Έτσι ένα παιδάκι μιλάει σε διαφορετική από ένα άλλο.
Υπάρχουν παιδιά που μιλούν από 17 μηνών,από 15,από 22,από 25 και υπάρχουν και παιδιά που μπορεί να μιλήσουν και στα 3 και στα 4 ,ακόμα και στα τέσσερα και μισό .
Το κάθε παιδί έχει δικό του προγραμματιστή ,δικό του σκληρό δίσκο,δικό του CPU .
Αν δεν υπάρχει παθολογικός ή ψυχιατρικός λόγος για να μην μιλάει τότε κάποια στιγμή θα μιλήσει και θα τα πει όλα.
Τα παιδιά ρουφάνε σαν το σφουγγάρι,ρουφάνε,ρουφάνε ,ρουφάνε και μετά αρχίζουν να μιλούν,είναι και θέμα οικογένειας,αν του μιλάτε,αν ακούει ελληνικά,αν ακούσει ξένα,αν ακούει γενικώς.

15δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 31, 2012 9:46 am

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ioanna_41 έγραψε:Άλλα παιδάκια τα λένε και άλλα δεν τα λένε.Τα παιδιά μας δεν είναι φωτοτυπίες το ένα με το άλλο και άρα η κοινή λογική λέει ότι δεν μπορούν να μιλούν όλα στην ίδια ηλικία.
Έτσι ένα παιδάκι μιλάει σε διαφορετική από ένα άλλο.
Υπάρχουν παιδιά που μιλούν από 17 μηνών,από 15,από 22,από 25 και υπάρχουν και παιδιά που μπορεί να μιλήσουν και στα 3 και στα 4 ,ακόμα και στα τέσσερα και μισό .
Το κάθε παιδί έχει δικό του προγραμματιστή ,δικό του σκληρό δίσκο,δικό του CPU .
Αν δεν υπάρχει παθολογικός ή ψυχιατρικός λόγος για να μην μιλάει τότε κάποια στιγμή θα μιλήσει και θα τα πει όλα.
Τα παιδιά ρουφάνε σαν το σφουγγάρι,ρουφάνε,ρουφάνε ,ρουφάνε και μετά αρχίζουν να μιλούν,είναι και θέμα οικογένειας,αν του μιλάτε,αν ακούει ελληνικά,αν ακούσει ξένα,αν ακούει γενικώς.


ιωαννα με καλυψες απολυτα!!!!

εμενα ο δικος μου μιλησε 3 χρονων και τωρα που ειναι 4.5 μην νομιζετε οτι κανει και τις τρομερες προτασεις
ακομη δεν εχει λυθει τελειως η γλωσσα του ωστε πχ να κανει συζητησεις
βεβαια εμεις λογω παθολογικου θεματος κανουμε 3 χρονια λογοθεραπειες και να φανταστεις οτι με αυτες εχουμε καταφερει να φτασουμε σε αυτο το σημειο που ειμαστε τωρα και εχουμε πολυ δρομο ακομη μπροστα μας

16δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Δευ Δεκ 31, 2012 10:03 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όλα θα γίνουν στην ώρα τους, θα δεις.
Μην αγχώνεστε γιατί αυτό χειροτερεύει τη κατάσταση και ειδικά μην αγχώνεστε εσείς γιατί τα σκατόπαιδα (όλα έτσι τα λέω ,ακόμα και τα δικά μου, χαϊδευτικά πάντα),τα καταλαβαίνουν ΌΛΑ μα ΌΛΑ.
Εμείς νομίζουμε ότι δεν καταλαβαίνουν τίποτα αλλά αυτά σου ξαναλέω , τα ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

Σας εύχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ,ΟΛΟΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ.

Γιάννα - Αντώνης

17δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Κυρ Ιαν 06, 2013 12:42 am

πεπε


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης παρολα ταυτα υπαρχουν καποια αναπτυξιακα οροσημα καλο θα ηταν να το δει εναςαναπτυξιολογος παιδιατρος ο οποιος θα σε συμβουλευσει για το τι πρεπει να κανεις
η προληψη ειναι το παν
Smile

http://www.ekfrasikailogos.gr

18δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Τετ Ιαν 09, 2013 1:50 am

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2,5 ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΣΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.ΜΕΤΑ ΠΗΡΕ ΦΟΡΑ,ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ!!ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ.

19δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Τετ Ιαν 09, 2013 3:20 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sofia lara έγραψε:ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2,5 ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΣΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.ΜΕΤΑ ΠΗΡΕ ΦΟΡΑ,ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ!!ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ.
Την παιδιατρο μας που ρωτησα μου ειπε να περιμενω μεχρι τα τρια.ελπιζω και ο δικος μου να μιλησει και να μην εχουμε προβλημα.

20δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Τετ Ιαν 09, 2013 4:01 am

marinaglcd

marinaglcd
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
to kathe paidaki einai ksexoristo !exoun diaforetikous ruthmous to ena ap to allo Smile min anisixeis perasa akrivos yto pou pernas pigame se anaptiksiologo kaname to test gia tin akoi ...tora einai 3,5 kai exei ligous mines pou pire fora kai milaei mexri ta tria kati psila elege mono ... poli agxos gia tous goneis se niotho .. ton esteila paidiko voithaei poli kai ksekinisame prin tis giortes kai logotherapeia, kai ola kala ! Smile
agori exeis ? genika ta agorakia polles fores argoune na milisoune Smile
min agxonese katholou ola tha ta pei Smile kai min to sugrineis poli me ta sinomilika tou paidakia ta paidia se aytin tin ilikia einai poli diaforetika Smile

filia

21δεν μιλαει καθολου.. Empty Απ: δεν μιλαει καθολου.. Τετ Ιαν 09, 2013 6:40 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μόλις διάβασα το θέμα αυτό κι είπα να μοιραστω κι εγώ μαζί σου την ιστορία μου. Ο μικρός μου έως τα 2 έλεγε ελάχιστα: μπαμπά, μαμά, γειά, αυγό, κακό. Άλλη λέξη δεν έλεγε... Ρωτήσαμε κάποιον ειδικό και μας είπε να κάνουμε ένα ακουογράφημα, αλλά να περιμένουμε ως τα 2,5 - 3 πριν θεωρήσουμε ότι υπάρχει προβλημα. Εν τω μεταξύ, όλοι έπεσαν να με φάνε. Ως και η μπέιμπι σίτερ που έλεγε συνέχεια "όλοι με ρωτάνε αν το παιδί έχει πρόβλημα και δεν ξέρω τί να τους πω" και αυτά βέβαια τα έλεγε μπροστά στο παιδί. Ωστόσο εγώ ήξερα ότι η πίεση φέρνει τ' αντίθετα αποτελέσματα και περίμενα το ορόσημο που είπε ο ειδικός. Στα 2,5 είχε βελτίωση αλλά όχι θεαματική. Τώρα όμως 4 μήνες πριν τα 3 μιλάει μια χαρά με ολοκληρωμένες προτάσεις και μαλιστα μου πετάει συχνά και αγγλικές λέξεις που φανταζομουν πως δεν είχε προσέξει καν (ο πατερας του ειναι αλλοδαπος και μιλάμε μεταξυ μας αγγλικά ποτε ομως δε μιλησα αγγλικα απευθείας στο παιδι). Τελικά όμως όπως φαίνεται όλα τα άκουγε και όλα τα καταλάβαινε... Η άποψη μου είναι ότι δεν χάνεις κάτι να πάρεις μια γνώμη, αλλά αυτό που σου ε'ιπαν για τα 3 χρόνια ισχύει. Και στη συντριπτική πλειοψηφια των περιπτώσεων τα παιδάκια έχουν ως τότε μιλήσει....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις