Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
oneirena έγραψε:κορίτσια τι είναι αυτό με το βούτυρο που λέτε??? Δεν το ξέρω και μου αρέσουν τα πρακτικά!!! Έπεσε από το κρεβάτι στο πάτωμα! - Σελίδα 2 587529
Για κάντε μια σύντομη ενημέρωση, και αν έχετε και άλλα τέτοια tips πολύ θα ήθελα να μάθω!!

Το βούτυρο το βάζεις για να μην κάνει το παιδάκι καρούμπαλο...!Αντί για πάγο,δηλαδή.

Επίσης:Αν καταπιέι το παιδί γυαλί..Λέω εγώ τώρα,κάτι σου σπάσει και δεν προλάβεις,ή σου ξεφύγει ένα γυαλάκι!Δίνεις στο παιδί να καταπιεί ωμό αυγό!

Θα θυμηθώ κι άλλα και θα σας πω.

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επισης ο παγος εχε υποψιν σου οτι σταματαει την αιμοραγια

oneirena

oneirena
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
να το κάνουμε ένα νέο θέμα αν είναι με πρακτικές συμβουλές!!!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dimitra_Elena έγραψε:
oneirena έγραψε:κορίτσια τι είναι αυτό με το βούτυρο που λέτε??? Δεν το ξέρω και μου αρέσουν τα πρακτικά!!! Έπεσε από το κρεβάτι στο πάτωμα! - Σελίδα 2 587529
Για κάντε μια σύντομη ενημέρωση, και αν έχετε και άλλα τέτοια tips πολύ θα ήθελα να μάθω!!

Το βούτυρο το βάζεις για να μην κάνει το παιδάκι καρούμπαλο...!Αντί για πάγο,δηλαδή.

Επίσης:Αν καταπιέι το παιδί γυαλί..Λέω εγώ τώρα,κάτι σου σπάσει και δεν προλάβεις,ή σου ξεφύγει ένα γυαλάκι!Δίνεις στο παιδί να καταπιεί ωμό αυγό!

Θα θυμηθώ κι άλλα και θα σας πω.
δημητρα ειλικρινα θα ηθελα απο μια μερια να σε εβλεπα πως θα εκανες ενα παιδι να καταπιει ωμο αυγο χαχαχαχα

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια!
όλες αυτές τις μέρες δεν μπρώ να βγάλω από το μυαλό μου αυτό που έπαθε το παιδα΄κι μου... αχ..
δεν το πήγα τελικά νοσοκομείο. μίλησα και με τον παιδίατρο και απλά μου είπε να προσέξω για τα ύποπτα συνηθισμένα φαινόμενα.
ο ανιψιός μου είναι καλά, ευτυχώς. μόνο σήμερα έκανε λίγο πυρετό, ελπιζω ναναι κατι που να μην έχει σχέση με την περιπέτειά του!
σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας και τις καταπραϋντικές σας κουβέντες.
αποτι είδα το έχουνε πάθει πολλά παιδάκια αυτό, εμ φυσικό είναι. όταν αρχίζουν να κουτρουβαλιούνται,. ποιος τα μαζεύει.. η δικιά μου μπορεί να βρεθεί από την μια άκρη του κρεβατιού στην άλλη. αφήστε που μπουσουλάει προς τα πίσω ανάσκελα... τώρα, όμως.. μάτια μπρος και μάτια πίσω που λένε!
να προσέχετε κι εσείς τα παιδάκια <σας, γιατί λίιιγο θέλει να γίνει το κακό!
η μπουμπού μου ευτυχώς είναι όπως πριν...
απλά εγώ έχω την εντύπωση ότι πίσω το κεφάλάκι της έχει ένα καρούμπαλο. ενώ όλο είναι ίσιο αν το χαιδέψεις, στη μέση κάνει μια καμπύλη σκληρή. ο σύζυγος λέει έτσι ήταν βρε.. εγώ, γ δόλια μάνα, όλα τα βλέπω ύποπτα...

http://lovinghorses.pblogs.gr/

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:
Dimitra_Elena έγραψε:
oneirena έγραψε:κορίτσια τι είναι αυτό με το βούτυρο που λέτε??? Δεν το ξέρω και μου αρέσουν τα πρακτικά!!! Έπεσε από το κρεβάτι στο πάτωμα! - Σελίδα 2 587529
Για κάντε μια σύντομη ενημέρωση, και αν έχετε και άλλα τέτοια tips πολύ θα ήθελα να μάθω!!

Το βούτυρο το βάζεις για να μην κάνει το παιδάκι καρούμπαλο...!Αντί για πάγο,δηλαδή.

Επίσης:Αν καταπιέι το παιδί γυαλί..Λέω εγώ τώρα,κάτι σου σπάσει και δεν προλάβεις,ή σου ξεφύγει ένα γυαλάκι!Δίνεις στο παιδί να καταπιεί ωμό αυγό!

Θα θυμηθώ κι άλλα και θα σας πω.
δημητρα ειλικρινα θα ηθελα απο μια μερια να σε εβλεπα πως θα εκανες ενα παιδι να καταπιει ωμο αυγο χαχαχαχα

μωρέ αν είχε καταπιεί γυαλί (κούφια η ώρα) και ολόκληρο θα του έδινα με το τσόφλι

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:
Dimitra_Elena έγραψε:
oneirena έγραψε:κορίτσια τι είναι αυτό με το βούτυρο που λέτε??? Δεν το ξέρω και μου αρέσουν τα πρακτικά!!! Έπεσε από το κρεβάτι στο πάτωμα! - Σελίδα 2 587529
Για κάντε μια σύντομη ενημέρωση, και αν έχετε και άλλα τέτοια tips πολύ θα ήθελα να μάθω!!

Το βούτυρο το βάζεις για να μην κάνει το παιδάκι καρούμπαλο...!Αντί για πάγο,δηλαδή.

Επίσης:Αν καταπιέι το παιδί γυαλί..Λέω εγώ τώρα,κάτι σου σπάσει και δεν προλάβεις,ή σου ξεφύγει ένα γυαλάκι!Δίνεις στο παιδί να καταπιεί ωμό αυγό!

Θα θυμηθώ κι άλλα και θα σας πω.
δημητρα ειλικρινα θα ηθελα απο μια μερια να σε εβλεπα πως θα εκανες ενα παιδι να καταπιει ωμο αυγο χαχαχαχα
Έστω με το ζόρι Μιλού μου!
Είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να το σώσει,αλλιώς...Άστα!

ΔΟΥΚΙ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ.ΒΑΣΙΚΑ ΕΠΕΣΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΕ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΥΜΗΘΥΚΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΤΙΝΕΣ.ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ.Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

yves

yves
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα μου ειχε πεσει απ το κρεβατι οταν ηταν 6 μηνων και καταστεναχωρεθηκα.ηταν καθαρα δευτερα και δε προκειται να το ξεχασω και....να το πω;;;;και μια αλλη φορα απ το καροτσι.κοιμονταν,δε πηραμε χαμπαρι για ποτε ξυπνησε και...μπουμ.....το καημενουλη,ευτυχως δεν επαθε κατι το σοβαρο.απλα ειχε μια γρατζουνιτσα...((

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία έγραψε: η μόνη λύση είναι παγάκια στο σημείο ΑΜΕΣΩΣ, όσο περισσότερο μπορείς πιέζοντάς το ταυτόχρονα για να φύγει το καρούμπαλο και φυσικά ένα 24ωρο παρακολούθηση για τυχόν συμπτώματα!

Τα παγάκια και η πίεση απαγορεύεται. Το ξέρω από τον άντρα μου. Η πεθερά μου χρησιμοποιεί κουτάλι με πίεση που επίσης απαγορεύεται αλλά συνεχίζει να το κάνει στις κόρες μου παρόλο που της το λέει συνέχεια ο άντρας μου! Μόνο βρεγμένη πετσέτα μπορείς να ακουμπήσεις στο σημείο που υπάρχει το καρούμπαλο αλλά χωρίς πίεση.


Dimitra_Elena έγραψε:

Το βούτυρο το βάζεις για να μην κάνει το παιδάκι καρούμπαλο...!Αντί για πάγο,δηλαδή.

Επίσης:Αν καταπιέι το παιδί γυαλί..Λέω εγώ τώρα,κάτι σου σπάσει και δεν προλάβεις,ή σου ξεφύγει ένα γυαλάκι!Δίνεις στο παιδί να καταπιεί ωμό αυγό!

Θα θυμηθώ κι άλλα και θα σας πω.

Το βούτυρο είναι για τις μελάνιες καλέ όχι για τα καρούμπαλα! Το καλύτερο είναι να απλώσετε λίγο βούτυρο την ώρα που χτυπάει το παιδί. Επίσης κάνει θαύματα με τις δαγκωνιές. Το είχα παρατηρήσει όταν έκανα πρακτική σε παιδικό σταθμό!

Αυτό με το γυαλί και το ωμό αυγό δεν το ήξερα. Ισχύει όντως; Θα ρωτήσω και τον άντρα μου!

faye έγραψε:επισης ο παγος εχε υποψιν σου οτι σταματαει την αιμοραγια

Ουσιαστικά μόνο σε αυτό επιτρέπεται ο πάγος χωρίς να είμαι σίγουρη 100%. Θα ρωτήσω και για αυτό τον άντρα μου.


Όλα τα παιδάκια πέφτουν κορίτσια. Και η Νεφέλη μου είχε πέσει από την αλλαξιέρα όταν ήταν 4 μηνών και έσκασε στο πάτωμα. Ευτυχώς κρατούσε και ένα μαξιλαράκι και έπεσε πάνω του αλλά το κεφαλάκι το χτύπησε λίγο. Και να φανταστείτε ότι την κράταγα με το ένα μου χέρι. Η Ναντίνα μου τώρα, 4,5 χρονών πλέον, έπεσε χθες μαζί με το ποδήλατο μπροστά στα μάτια μου και σχεδόν δίπλα μου! Shocked
Άθη μου έπρεπε να ήσουν όταν έπεσε η Νεφέλη μου στο τραπεζάκι του σαλονιού , τριών ετών τότε, και χτύπησε το πάνω μέρος από το μάγουλο της. Τρεις μήνες έκανε να φύγει η μελανιά. Crying or Very sad

http://mammael.blogspot.com/

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γιατί απαγορεύετε? πληροφοριακά ρωτάω, γιατί εμένα η παιδίατρος μου έχει πει να το κάνω και μάλιστα όση περισσότερη ώρα μπορώ και μάλιστα και τις τρεις φορές με έχει σώσει! ειδικά την περασμένη εβδομάδα που έπεσε από τα σκαλιά και έγινε σαν μπάλα το κεφάλι του σε κλάσματα δευτερολέπτου, επειδή του έβαλα ΑΜΕΣΩΣ παγάκια ξεπρήστικε πολύ πιο γρήγορα! γι'αυτό σε ρωτάω!


Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία έγραψε:γιατί απαγορεύετε? πληροφοριακά ρωτάω, γιατί εμένα η παιδίατρος μου έχει πει να το κάνω και μάλιστα όση περισσότερη ώρα μπορώ και μάλιστα και τις τρεις φορές με έχει σώσει! ειδικά την περασμένη εβδομάδα που έπεσε από τα σκαλιά και έγινε σαν μπάλα το κεφάλι του σε κλάσματα δευτερολέπτου, επειδή του έβαλα ΑΜΕΣΩΣ παγάκια ξεπρήστικε πολύ πιο γρήγορα! γι'αυτό σε ρωτάω!

Πρέπει να ξανακοιτάξω τις σημειώσεις του από το ΕΚΑΒ γιατί τώρα μου διαφεύγει ο λόγος. Θα σου απαντήσω αύριο. Πάντως την ίδια δουλειά θα κάνει και μια βρεγμένη πετσέτα με κρύο νερό. Και χωρίς πίεση! Δεν κάνει να σπρώχνουμε το καρούμπαλο προς τα μέσα. Σου γράφω ότι έχω ακούσει από τον άντρα μου.

http://mammael.blogspot.com/

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Μαρία έγραψε:γιατί απαγορεύετε? πληροφοριακά ρωτάω, γιατί εμένα η παιδίατρος μου έχει πει να το κάνω και μάλιστα όση περισσότερη ώρα μπορώ και μάλιστα και τις τρεις φορές με έχει σώσει! ειδικά την περασμένη εβδομάδα που έπεσε από τα σκαλιά και έγινε σαν μπάλα το κεφάλι του σε κλάσματα δευτερολέπτου, επειδή του έβαλα ΑΜΕΣΩΣ παγάκια ξεπρήστικε πολύ πιο γρήγορα! γι'αυτό σε ρωτάω!

Πρέπει να ξανακοιτάξω τις σημειώσεις του από το ΕΚΑΒ γιατί τώρα μου διαφεύγει ο λόγος. Θα σου απαντήσω αύριο. Πάντως την ίδια δουλειά θα κάνει και μια βρεγμένη πετσέτα με κρύο νερό. Και χωρίς πίεση! Δεν κάνει να σπρώχνουμε το καρούμπαλο προς τα μέσα. Σου γράφω ότι έχω ακούσει από τον άντρα μου.


ναι βρε παιδί μου δεν σε αμφισβητώ, απλά να μάθω θέλω γιατί και μένα την πρώτη φορά που έπεσε και πήρα σοκαρισμένη την παιδίατρο έκανα ακριβώς ότι μου είπε χωρίς να την ρωτήσω γιατί μέσα στον πανικό μου και κάθε φορά που συμβαίνει κάτι παρόμοιο κάνω πάντα το ίδιο! και την περασμένη εβδομάδα που έπεσε με ρώταγε η κουνιάδα μου γιατί το κάνω αυτό, ήταν μπροστά στο συμβάν και της έλεγα γιατί έτσι πρέπει μου το έχει πει η παιδίατρος! Rolling Eyes

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eμενα ο παιδιατρος μας δεν μου ειπε να πιεζω τον παγο πανω στο σημειο που κουτουλησε απλα να τον ακουμπαω. Σταματαει την αιμοραγια και αποφευγονται ετσι τα καρουμπαλα. Βεβαια δεν τον αφηνω εκει πολυ ωρα.Τον ακουμπαω για μισο λεπτο μετα τον απομακρυνω και μετα ξανα για μισο λεπτο. Ποτε δεν μου ειπε για βουτυρο ουτε οτι μπορει ο παγος να δημιουργησει προβληματα. Τι να πω τελικα ο καθε γιατρος λεει τα δικα του.

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπόν τα μπέρδεψα κάπως χθες.
Ρώτησα τον άντρα μου!

Πάγο μπορείτε να βάζετε στα καρούμπαλα και γενικά σε οιδήματα, καλύτερα να είναι παγοκύστη ή πετσέτα βρεγμένη με κρύο νερό, αλλά απλά να την ακουμπάτε και όχι να πιέζετε το καρούμπαλο ή το οίδημα! Δεν αποτρέπει το καρούμπαλο απλά το καταπραϋνει! Ότι θα φουσκώσει, θα φουσκώσει ότι κι αν κάνετε γιατί όπως είπε ο άντρας μου είναι αντίδραση του οργανισμού.

Ο πάγος απαγορεύεται στις αιμορραγίες. Εκεί θέλει μόνο πίεση!

Γενικά από ότι μου είπε ο άντρας μου ο πάγος επιτρέπεται εκεί που έχει κόκκαλο όπως κεφάλι, γόνατο κλπ. Αλλά όχι σε αιμορραγία.

Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα! Embarassed

http://mammael.blogspot.com/

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:Λοιπόν τα μπέρδεψα κάπως χθες.
Ρώτησα τον άντρα μου!

Πάγο μπορείτε να βάζετε στα καρούμπαλα και γενικά σε οιδήματα, καλύτερα να είναι παγοκύστη ή πετσέτα βρεγμένη με κρύο νερό, αλλά απλά να την ακουμπάτε και όχι να πιέζετε το καρούμπαλο ή το οίδημα! Δεν αποτρέπει το καρούμπαλο απλά το καταπραϋνει! Ότι θα φουσκώσει, θα φουσκώσει ότι κι αν κάνετε γιατί όπως είπε ο άντρας μου είναι αντίδραση του οργανισμού.

Ο πάγος απαγορεύεται στις αιμορραγίες. Εκεί θέλει μόνο πίεση!

Γενικά από ότι μου είπε ο άντρας μου ο πάγος επιτρέπεται εκεί που έχει κόκκαλο όπως κεφάλι, γόνατο κλπ. Αλλά όχι σε αιμορραγία.

Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα! Embarassed
Τι να σου πω τωρα και εγω εχω μπερδευτει. Δεν λεω οτι εχει αδικο ο αντρας σου αλλα εμενα μου εχει πει ο γιατρος οτι και στις αιμορρραγιες μπορεις να τον βαλεις (εγω βαζω κυριως παγοκυστες και στις δυο περιπτωσεις ) γιατι ετσι σταματαει αν δεν εχεις αλλα αιμοστακτικα στο σπιτι. Τωρα τι να πω και εγω η δολια δεν ξερω εχω καταμπερδευτει

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν πειράζει, άνθρωπος είσαι βρε παιδί μου μπερδεύτηκες! γι'αυτό και εγώ σε ρώτησα γιατί η παιδίατρος μου το είχε πει αυτό με τον πάγο και το κεφάλι! τώρα όσον αφορά αν το πιέζεις η όχι, τι να πω! ίσως να μην το είχα καταλάβει εγώ καλά πάνω στον πανικό μου! για τις αιμοραγίες δεν ξέρω αν σταματάει ή όχι ο πάγος! θυμάμαι τη μαμά μου που όποτε κοβόταν κείνη έβαζε πάνω τον καπνό από το τσιγάρο και σταμάταγε, αλλά αυτό το έκανε στον εαυτό της, δεν νομίζω ότι επιτρέπετε σε παιδιά! Shocked

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:δεν πειράζει, άνθρωπος είσαι βρε παιδί μου μπερδεύτηκες! γι'αυτό και εγώ σε ρώτησα γιατί η παιδίατρος μου το είχε πει αυτό με τον πάγο και το κεφάλι! τώρα όσον αφορά αν το πιέζεις η όχι, τι να πω! ίσως να μην το είχα καταλάβει εγώ καλά πάνω στον πανικό μου! για τις αιμοραγίες δεν ξέρω αν σταματάει ή όχι ο πάγος! θυμάμαι τη μαμά μου που όποτε κοβόταν κείνη έβαζε πάνω τον καπνό από το τσιγάρο και σταμάταγε, αλλά αυτό το έκανε στον εαυτό της, δεν νομίζω ότι επιτρέπετε σε παιδιά! Shocked
Συμπεθερα για τον καπνο απο το τσιγαρο καιεγω το ξερω . Το ιδιο πραγμα με τον καπνο απο κανει και το ταλκ. Παντως εγω με τον παγο ειχα βρει την σωτηρια μου στην εγκυμοσυνη μου που ειχα σχεδον καθε μερα τρελες ρινοραγιες. Μολις εβαζα λιγο παγο πανω στην μυτη μου μεσα σε μισο λεπτο το πολυ ειχε σταματηση . Τελικα δεν ξερω τι να πω . Σημασια εχει οτι καμια μας δεν θελει το κακο του παιδιου της και κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για να τα μεγαλωσουμε οσο πιο καλα μπορουμε

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
ΠΑΛΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΠΑΓΟ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.
ΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ(ΧΤΥΠΑΤΕ ΞΥΛΟ)Ο ΠΑΓΟΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΓΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΙΩΣ.ΤΩΡΑ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΣ ΠΡΑΞΕΙ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!

evita83

evita83
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΣΚΟΥΝΤΟΥΦΛΗ!!!ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΩΘΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΤΑ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΥΠΝΟΥ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΞΥΠΝΑΣ (Η ΒΑΡΒΑΡΗ)ΚΑΘΕ 2-3 ΩΡΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ.ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΟΥ!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις