Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
63 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 63 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπέρα κι από μενα.
Για το θέμα με τα αντισυλληπτικά δεν έχω ιδέα, αλλά θα σου πω για το θέμα με τα παραπανίσια κιλά.
Όταν έμεινα έγκυος στην πρώτη μου κόρη είχα έναν πολύ αυστηρό γιατρό με το θέμε των κιλών. Με ζύγιζε κάθε φορά και με πίεζε να μην πάρω βάρος για τη δική μου υγεία αλλά και του μωρού. Τελικα πήρα 11 κιλά. Δεν κατάφερα να χάσω τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης και μετά στη δεύτερη εγκυμοσύνη άλλαξα γιατρό και αυτός δεν είχε πρόβλημα με τα παραπανίσια κιλά. Ουτε πιστεύω 'οτι αυτό με εμπόδισε να μείνω έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου. Οπότε, κοίταξε καλύτερα το θέμα του άγχους. Αυτό θα σε συμβούλευα εγώ . Σου εύχομαι να μείνεις γρήγορα έγκυος μέσα από την καρδιά μου.

????????


Επισκέπτης
[quote="nicole1981"]

Εγω για να καταλαβεις εμεινα εγκυος στον πρωτο 84 και γεννησα 88.............ο γιατρος ετριβε τα ματια του!!!!!!!

(μετα βεβαια τη γεννα πηρα μεσα σε εναμιση χρονο 15 κιλα αλλα δεν ηταν της εγκυμοσυνης ηταν.....της Παγκαλιτιδας)

και στον δευτερο εμεινα εκγυος 103 και γεννησα 96..........τα ξαναπηρα πολυ μετα

τωρα με τις κορτιζονες αστα να πανε αλλα θελω να πω δεν ειναι ολα πια θεμα τι γραφει η ζυγαρια αν ηταν ετσι ολες οι υπερβαρες θα ειχαμε θεμα συλληψης.........

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πραγματικά δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει η θρομβοφιλία με τα αντισυλληπτικά Rolling Eyes

Δεν είναι και τόσο τραγικό να πάρεις 2 μήνες αντισυλληπτικά, ξέρω και απο άλλες κοπέλες που παίρνουν για να ρυθμίσουν τον κύκλο τους.

καλή επιτυχία !

μαμά να...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μα δεν έχω πει σε καμία περίπτωση ότι οι κοπέλες με παραπανίσια κιλά έχουν αδυναμία στο να συλλάβουν....είπα μόνο ότι πολλές φορές οι κύστες στις ωοθήκες μαλλον προκαλούνται από αυξομειώσεις του βάρους και την κ διατροφή γενικότερα.Και τι?να τα ξεκινήσω δλδ χωρίς κανένα έλεγχο? εδώ διαβάζω 1002 παρενέργειες που μπορεί να έχεις παίρνοντας ειδικά τα yasmin που μου συνέστησε ο συγκεκριμένος γιατρός...

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμά να... έγραψε:Μα δεν έχω πει σε καμία περίπτωση ότι οι κοπέλες με παραπανίσια κιλά έχουν αδυναμία στο να συλλάβουν....είπα μόνο ότι πολλές φορές οι κύστες στις ωοθήκες μαλλον προκαλούνται από αυξομειώσεις του βάρους και την κ διατροφή γενικότερα.Και τι?να τα ξεκινήσω δλδ χωρίς κανένα έλεγχο? εδώ διαβάζω 1002 παρενέργειες που μπορεί να έχεις παίρνοντας ειδικά τα yasmin που μου συνέστησε ο συγκεκριμένος γιατρός...

έχω βάλει μια σελίδα με ένα αρθρο, αν το διαβάσετε θα καταλάβετε τι συμβαίνει με τα κιλά και σύλληψη..

όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, αυτά θα τα πάρεις για κάποιο λόγο συγκεκριμένο. Σου εξήγησε γιατί πρέπει να κάνεις εξεταση θρομβοφιλίας ; να μου λυθεί η απορία.

μαμά να...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αυτό μου το είπε ο κανονικός μου γιατρός ενώ ο σημερινός με διαβέβαιωσε ότι δεν χρεάζεται να ψάξω κάτι. Δεν κατάλαβα αλλά πιθανότατα έχει σχέση με αυτά που λέει εδώ: "Β. Σοβαρές παρενέργειες των αντισυλληπτικών δισκίων.
Οι σοβαρές παρενέργειες των αντισυλληπτικών δισκίων προέρχονται κύρια από το καρδιαγγειακό σύστημα. Περιλαμβάνουν εν τω βάθει φλεβική θρόμβωση, πνευμονική εμβολή, έμφραγμα του μυοκαρδίου, ισχαιμικό ή αιμορραγικό εγκεφαλικό επεισόδιο. Οι επιπλοκές αυτές είναι εξαιρετικά ασυνήθιστες με τα νεότερα αντισυλληπτικά με χαμηλή περιεκτικότητα σε οιστρογόνα. Ο κίνδυνος αυξάνει σε γυναίκες με προδιαθεσικούς παράγοντες για την εμφάνιση επιπλοκών από το καρδιαγγειακό σύστημα, όπως το κάπνισμα, η υπέρταση, ο σακχαρώδης διαβήτης, η παχυσαρκία, οι διαταραχές του πηκτικού μηχανισμού, ο παρατεταμένος κλινοστατισμός, τα κακοήθη νεοπλάσματα κ.α. Έτσι πριν από την έναρξη αγωγής με αντισυλληπτικά δισκία απαιτείται προσεκτική αξιολόγηση για την ύπαρξη τέτοιων παραγόντων κινδύνου, ώστε να περιοριστεί ο κίνδυνος για σοβαρές παρενέργειες"

μαμά να...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
τελείως προληπτικά μου είπε να το ψάξω γιατί στο παρελθόν αν κατάλαβα καλά είχε συμβεί κάτι σε κάποια κοπέλα..

????????


Επισκέπτης
δεν ειπα οτι το ειπε καποια κοπελα εδω, ειναι γενικη αρβυλα οτι αμα εισαι παχυσαρκη δε μενεις εγκυος, δεν το ακουσαμε πρωτη φορα σημερα

οσο για τα Yasemin, κι εμενα μου τα εδωσε για την κυστη που λεγαμε χωρις καμια εξεταση και δεν εχω ιδεα οτι εχει σχεση με θρομβοφιλια

αλλα αφου σου ειπε να το δεις.......

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμά να... έγραψε:αυτό μου το είπε ο κανονικός μου γιατρός ενώ ο σημερινός με διαβέβαιωσε ότι δεν χρεάζεται να ψάξω κάτι. Δεν κατάλαβα αλλά πιθανότατα έχει σχέση με αυτά που λέει εδώ: "Β. Σοβαρές παρενέργειες των αντισυλληπτικών δισκίων.
Οι σοβαρές παρενέργειες των αντισυλληπτικών δισκίων προέρχονται κύρια από το καρδιαγγειακό σύστημα. Περιλαμβάνουν εν τω βάθει φλεβική θρόμβωση, πνευμονική εμβολή, έμφραγμα του μυοκαρδίου, ισχαιμικό ή αιμορραγικό εγκεφαλικό επεισόδιο. Οι επιπλοκές αυτές είναι εξαιρετικά ασυνήθιστες με τα νεότερα αντισυλληπτικά με χαμηλή περιεκτικότητα σε οιστρογόνα. Ο κίνδυνος αυξάνει σε γυναίκες με προδιαθεσικούς παράγοντες για την εμφάνιση επιπλοκών από το καρδιαγγειακό σύστημα, όπως το κάπνισμα, η υπέρταση, ο σακχαρώδης διαβήτης, η παχυσαρκία, οι διαταραχές του πηκτικού μηχανισμού, ο παρατεταμένος κλινοστατισμός, τα κακοήθη νεοπλάσματα κ.α. Έτσι πριν από την έναρξη αγωγής με αντισυλληπτικά δισκία απαιτείται προσεκτική αξιολόγηση για την ύπαρξη τέτοιων παραγόντων κινδύνου, ώστε να περιοριστεί ο κίνδυνος για σοβαρές παρενέργειες"

θα πάρω για 3 κύκλους τα σικλακούρ αν διαβάσεις παρενέργειες θα σε πιάσει τρέλα !! φουλ στα οιστρογόνα και προγεστερόνη, έχω τώρα άλλα 4 χαπάκια για αυτών τον κύκλο και δεν έχω καμιά παρενέργεια.
Αν εσύ όμως φοβάσαι κάντες για να κοιμάσαι ήσυχα.

μαμά να...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τόσος καιρός μετά...αλλά δεν θα αντέξω...θα σκάσω αν δεν σας γράψω τα νέα μου...ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ τελικά....είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!!!!τον τέλειο γιατρό μου αργά τον άκουσα όμως και πάλι καλά...Ο ίδιος μου είχε προτείνει από την αρχή να ακολουθήσω για 3 μήνες θεραπεία με αντισυλληπτικά, εγώ και πάλι έκανα του κεφαλιού μου και τα πήρα μόνο 2 μήνες, συγκεκριμένα τα ξεκίνησα Φεβλουάριο παρά τις τόσες προσπάθειες που έκανα μήπως και τα γλιτώσω. Τον πρώτο μήνα κιόλας που τα σταμάτησα έμεινα ΕΓΚΥΟΣ!!! Νιώθω ευλογημένη που για δεύτερη φορά μεγαλώνει μέσα μου ένα τόσο μικρό θαύμα!!! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η κάθε γυναίκα που δυσκολεύεται αργά η γρήγορα να πετυχαίνει τον στόχο της και να χαίρεται αυτό το υπέροχο ΔΩΡΟ!!!!!!!!

amazona


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
με το καλό το μωράκι σου! Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580 Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580 Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580 Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580έχω μια κόρη 3,5 στα 4 κι εμείς προσπαθούμε για 2ο αλλά δεν έρχεται...ή μάλλον ήρθε 2 φορές αλλά δεν έμεινε...όλα να πάνε καλά! Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580 Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580 Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 50580

μαμά να...


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...με το καλό να πάνε όλα καλά και για εσένα κοπέλα μου...

kitty29


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 215994 Δυσκολία για σύλληψη δεύτερου παιδιού - Σελίδα 2 215994 με το καλο κοπελα μου!!!!!!!!!!!!!!!μπραβο!!!!ολα καλα να σου πανε και να κρατας αγκαλιτσα σε λιγο καιρο το νινακι σου!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις