Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty παλινδρομηση η κολικοι;;;; Σαβ Ιαν 26, 2013 3:43 pm

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σας.ο μπεμπακος μου ειναι 2 μηνων σχεδον.τον θηλαζα αποκλειστικα αλλα τις 2 τελευταιες εβδομαδες επαιρνε μονο 120 γρ. κ ο γιατρος μου ειπε να βγαζω με θηλαστρο να βλεπουμε ποσο πινει.πινει το πολυ 60ml καθε 3 ωρες κ την ωρα του γευματος σπαραζει στο κλαμα.τεντωνεται κ αποβαλει κ αερια ταυτοχρονα.εμετους δεν κανει ουτε γουλιες.τα κακα του αν κ δυσκοιλιος ειναι νορμαλ.ανησυχω που τρωει τοσο λιγο κ ακομα περισσοτερο που κλαιει οταν τρωει.τον εβαλα κ να θηλαζει κ πινει 5 λεπτα κ μετα σταματα κ απλα πιπιλαει..δοκιμασα κ ξενο γαλα κ μ αυτο τα ιδια.λοιπον θα τον παω σε γαστρεντερολογο γιατι ανησυχω αλλα οσες τα εχετε περασει τι ητανε;;;κολικοι η παλινδρομηση; ιδου η απορια Rolling Eyes

Angel1812

Angel1812
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Απο πάνες πως πάτε; Πόσες σου βρέχει;
Το πόση ώρα μένει στο στήθος απο ένα σημείο κ μετα δε παίζει ρόλο. Μπορει να πίνει πολυ σε λίγη ώρα.
Θα μπορούσες να μας πεις βάρος γέννησης, εξόδου κ ότι άλλες μετρήσεις έχετε κάνει εώς τώρα;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θηλαστρο καταρχην δεν ειναι ενδεικτικο του γάλακτος που παραγεις. Το μωρό τραβαει πολύ πιο αποτελεσματικα ακομα και απο το νοσοκομειακο. Οποτε σταματα το θηλαστρο εντελώς.
Δεύτερον, σταματα το μπιμπερο και την πιπιλα, όποτε το μωρό ειναι ανήσυχο προσφερέ στηθος να θηλασει. Μην κοιτάς το ρολόι και τις 3 ωρες καθόλου. Στα πρώτα σημαδια ανησυχίας, θηλασμός.
Τα γραμμαρια που παιρνει το μωρό δεν είναι λίγα. Ζυγιζουμε όχι ανά εβδομάδα αλλα ανα μήνα. Μπορει τις επόμενες δύο εβδομάδες να πάρει 400 την καθεμια, γιατί να αγχώνεσαι άδικα;
Γράψε μας πόσες φορές κάνει τσίσα τη μέρα.
Όταν λές ότι είναι δυσκοίλιος τι εννοεις; Είναι τα κακά σκληρά; Μονο τοτε ειναι δυσκοίλιο το μωρό που θηλαζει.
Όταν χάνει το ενδιαφέρον από το ένα στήθος, ρεύεις και προσφέρεις το άλλο. Δεν είναι αναγκαίο να θηλαζουμε από ένα στήθος μονο ανά γευμα.

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
blackfield έγραψε:γεια σας.ο μπεμπακος μου ειναι 2 μηνων σχεδον.τον θηλαζα αποκλειστικα αλλα τις 2 τελευταιες εβδομαδες επαιρνε μονο 120 γρ. κ ο γιατρος μου ειπε να βγαζω με θηλαστρο να βλεπουμε ποσο πινει.πινει το πολυ 60ml καθε 3 ωρες κ την ωρα του γευματος σπαραζει στο κλαμα.τεντωνεται κ αποβαλει κ αερια ταυτοχρονα.εμετους δεν κανει ουτε γουλιες.τα κακα του αν κ δυσκοιλιος ειναι νορμαλ.ανησυχω που τρωει τοσο λιγο κ ακομα περισσοτερο που κλαιει οταν τρωει.τον εβαλα κ να θηλαζει κ πινει 5 λεπτα κ μετα σταματα κ απλα πιπιλαει..δοκιμασα κ ξενο γαλα κ μ αυτο τα ιδια.λοιπον θα τον παω σε γαστρεντερολογο γιατι ανησυχω αλλα οσες τα εχετε περασει τι ητανε;;;κολικοι η παλινδρομηση; ιδου η απορια Rolling Eyes
ki egw me th mpempa moy ta idia exoume.otan exei ponakia den trwei me tipota.pairnei to mpimpero alla h kahmenh apo to zori ths poy ponaei den katebazei tipota.mia oloklhrh hmera thn ebgale me 50 grammria ka8e triwro kai to brady meta to mpanio poy xalarwse kai eytyxws den ponoyse katebase 130. kai emena zorizetai me ta aeria kai ta kaka parolo poy otan ta kanei einai neroyla.ti dinw diko mou gala.kai mporei kai ena mpoukali kseno sto 24wro.o emetos einai fysiologikos.ola ta mwra bgazoyn ligo.oso gia thn palindromhsh pou les rvthsa thn paidiatro mou giati ki emena ebgaze to gala etsi opws to etrwgw,oxi emeto ayth th fora, kai moy eipe na mhn anhsyxw giati auto symbainei sxedon me ola ta mwrakia eidika me ta prowra.otan taizeis kai meta ksaplwneis to mwro bale katw apo to strwma ena lepto maksilari isa gia na parei mia klish pros ta panw polu ligo kai na mh bgainei to galataki.na fantasteis oti ki egw epeidh den hksera giati de pairnei to sth8os moy kai klaiei edwsa mpimpero ki apo tote dyskola ksana sth8os.opote mhn agxvnesai.opote einai hremo to mwro soy 8a trwei gennaies posothtes apo to sth8os sou.

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dimitra al έγραψε:
blackfield έγραψε:γεια σας.ο μπεμπακος μου ειναι 2 μηνων σχεδον.τον θηλαζα αποκλειστικα αλλα τις 2 τελευταιες εβδομαδες επαιρνε μονο 120 γρ. κ ο γιατρος μου ειπε να βγαζω με θηλαστρο να βλεπουμε ποσο πινει.πινει το πολυ 60ml καθε 3 ωρες κ την ωρα του γευματος σπαραζει στο κλαμα.τεντωνεται κ αποβαλει κ αερια ταυτοχρονα.εμετους δεν κανει ουτε γουλιες.τα κακα του αν κ δυσκοιλιος ειναι νορμαλ.ανησυχω που τρωει τοσο λιγο κ ακομα περισσοτερο που κλαιει οταν τρωει.τον εβαλα κ να θηλαζει κ πινει 5 λεπτα κ μετα σταματα κ απλα πιπιλαει..δοκιμασα κ ξενο γαλα κ μ αυτο τα ιδια.λοιπον θα τον παω σε γαστρεντερολογο γιατι ανησυχω αλλα οσες τα εχετε περασει τι ητανε;;;κολικοι η παλινδρομηση; ιδου η απορια Rolling Eyes
ki egw me th mpempa moy ta idia exoume.otan exei ponakia den trwei me tipota.pairnei to mpimpero alla h kahmenh apo to zori ths poy ponaei den katebazei tipota.mia oloklhrh hmera thn ebgale me 50 grammria ka8e triwro kai to brady meta to mpanio poy xalarwse kai eytyxws den ponoyse katebase 130. kai emena zorizetai me ta aeria kai ta kaka parolo poy otan ta kanei einai neroyla.ti dinw diko mou gala.kai mporei kai ena mpoukali kseno sto 24wro.o emetos einai fysiologikos.ola ta mwra bgazoyn ligo.oso gia thn palindromhsh pou les rvthsa thn paidiatro mou giati ki emena ebgaze to gala etsi opws to etrwgw,oxi emeto ayth th fora, kai moy eipe na mhn anhsyxw giati auto symbainei sxedon me ola ta mwrakia eidika me ta prowra.otan taizeis kai meta ksaplwneis to mwro bale katw apo to strwma ena lepto maksilari isa gia na parei mia klish pros ta panw polu ligo kai na mh bgainei to galataki.na fantasteis oti ki egw epeidh den hksera giati de pairnei to sth8os moy kai klaiei edwsa mpimpero ki apo tote dyskola ksana sth8os.opote mhn agxvnesai.opote einai hremo to mwro soy 8a trwei gennaies posothtes apo to sth8os sou.
ki emena einai sxedon 2 mhnwn kai arxise na klaei gia ponakia apo thn 20h hmera

n@n@

n@n@
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο παιδίατρος τι σου είπε?Εμένα ο δικός μου 2 μηνών έπινε 60γρ. κάθε 3 ώρες και καμιά φορά και λιγότερο.Ζοριζόταν και έβγαζε και λίγες γουλίτσες.Έκανε κακά του μία φορά τη μέρα αλλά όχι σκληρά.Ο γιατρός μου είχε πει πως αφού έπαιρνε βάρος δεν υπάρχει πρόβλημα.Ήταν αδυνατούλης βέβαια αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια.Το ζόρι ήταν από τους κολικούς.Οι γουλίτσες εξαφανίστικαν μόλις ξεκινησαμε κρεμούλες και πάλι ο παιδίατρος είχε δίκιο.Του δίνω ξένο γάλα.

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τα κακα του ειναι νερουλα αλλα οταν τα κανει ζοριζεται πολυ.
γεννηθηκε 3480 κ εχασε 200γρ στο μαιευτηριο κ σημερα ειναι 4650.
αγχνομαι που οταν τρωει κλαιει.
το πρωι που ηταν ηρεμος ηπιε 100γρ μητρικο χωρις κλαματα.μηπως ειναι κολικοι τελικα;;
φοβαμαι οτι με το θηλασμο με κοροιδευει ο μπεμπης.μπορει να πινει 20 γρ κ μετα να πιπιλαει.οταν ρουφα γαλα τον ακουω να καταπινει κ αυτο το ακουω λιγο κ φοβαμαι μηπως δεν τρωει καλα

Angel1812

Angel1812
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το ίδιο θέμα είχα αλλα αφου μου βρέχει πάνες (για ατρο σε ρώτησα πόσες είναι σημαντικό) ο δικός μου 2,5μηνων είναι κ θηλαζει. Άμα γεννήθηκε 3480 κ σήμερα 2μηνων έχει παρει μαζι με ότι έχασε στο μαιευτήριο 1500γρ πολυ δε ειναι πολυ. Πήγε στις χαμηλές εκατοστιαιες θέσεις.
(.who.int/childgrowth/standards/en/) ενω ήταν λόγο πιο πάνω απο την 50η.

Οι κολοκοί είναι ένα θέμα το οποίο ξεπερνιέται με τον χρόνο. Κανε εσυ μασαζ στην κοιλιτσα του κ σηκωνε τα ποδαρακια του. Θα σου συνιστούσα να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού για αυτο.
Επίσης τα κακάκια του πως είναι;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΟ πιπιλισμα χρειαζεται. Άλλαξε στηθος και θα κατεβει κι αλλο γαλα μετα απο λιγο. Κανε το αυτο πολλες φορες. Μη μετρας γραμμαρια, στο θηλασμο δεν εχουν σημασια. Αφου τα κακακια ειναι νερουλα, μη φοβασαι. Αν θες δοκιμασε να κοψεις τα γαλακτοκομικα για μια εβομαδα να δεις αν θα περιοριστουν τα αερια.

skouikaki

skouikaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μικρουλα μου γεννηθηκε 3470 και εκτος απο το θηλασμο της εδινα και ξενο γαλα...
απο την αρχη εκανε ενα περιεργο θορυβο(οπως εκανε η Ζουμπουλια στο παρα -5) και η αληθεια ειναι οτι γελουσαμε γτ νομιζαμε οτι ειναι συνηθιο...δεν το σπουδαιολογησα και στις 10 μερες που πηγαμε στην παιδιατρο για ελεγχο δεν της το ανεφερα....συνεχιζε ομως αλλα επινε ομως κανονικα το γαλα της καθε 3 ωρες...σταματησαμε το θηλασμο γτ μου κοπηκε το γαλα απο το αγχος και επινε εξ'ολοκληρου ξενο γαλα....τα κακα της ηταν νερουλα αλλα αποσο μου ειπαν κανονικα οποτε μονο για το θορυβο ρωτησα τη γιατρο...τελικα της αλλαξε το γαλα και πηραμε υποαλλεργικο γτ εκανε κρυφη παλινδρομηση...ο θορυβος που εκανε ηταν οτι ενω ανεβαινε το γαλα για να το κανει εμετο το ξανακαταπινε και την εκαιγε...μας εδωσε και σιροπακι πρωι-βραδυ(Epadoren)...τωρα ειναι 6 μηνων και εκτος απο τις στερεες τροφες μας αλλαξε και το γαλα...πινει πλεον κανονικο και δεν εχει καποιο θεμα παλινδρομησης...Κολικους δεν εκανε ευτυχως..
αποσο μου ειπε η γιατρος συμβαινει σε πολλα παιδακιανα εχουν καποιο ειδος αλλεργιας στο αγελαδινο γαλα...μην αγχωνεσαι και θα δεις τι θα σου πει η παιδιατρος σου!!

11παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty Απ: παλινδρομηση η κολικοι;;;; Κυρ Ιαν 27, 2013 12:24 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
skouikaki έγραψε:Η μικρουλα μου γεννηθηκε 3470 και εκτος απο το θηλασμο της εδινα και ξενο γαλα...
απο την αρχη εκανε ενα περιεργο θορυβο(οπως εκανε η Ζουμπουλια στο παρα -5) και η αληθεια ειναι οτι γελουσαμε γτ νομιζαμε οτι ειναι συνηθιο...δεν το σπουδαιολογησα και στις 10 μερες που πηγαμε στην παιδιατρο για ελεγχο δεν της το ανεφερα....συνεχιζε ομως αλλα επινε ομως κανονικα το γαλα της καθε 3 ωρες...σταματησαμε το θηλασμο γτ μου κοπηκε το γαλα απο το αγχος και επινε εξ'ολοκληρου ξενο γαλα....τα κακα της ηταν νερουλα αλλα αποσο μου ειπαν κανονικα οποτε μονο για το θορυβο ρωτησα τη γιατρο...τελικα της αλλαξε το γαλα και πηραμε υποαλλεργικο γτ εκανε κρυφη παλινδρομηση...ο θορυβος που εκανε ηταν οτι ενω ανεβαινε το γαλα για να το κανει εμετο το ξανακαταπινε και την εκαιγε...μας εδωσε και σιροπακι πρωι-βραδυ(Epadoren)...τωρα ειναι 6 μηνων και εκτος απο τις στερεες τροφες μας αλλαξε και το γαλα...πινει πλεον κανονικο και δεν εχει καποιο θεμα παλινδρομησης...Κολικους δεν εκανε ευτυχως..
αποσο μου ειπε η γιατρος συμβαινει σε πολλα παιδακιανα εχουν καποιο ειδος αλλεργιας στο αγελαδινο γαλα...μην αγχωνεσαι και θα δεις τι θα σου πει η παιδιατρος σου!!
to siropaki sto edwse gia thn palindromhsh h gia to kapsimo pou eixe?

12παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty Απ: παλινδρομηση η κολικοι;;;; Κυρ Ιαν 27, 2013 12:41 pm

mariolita

mariolita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο γιος μου ειχε παλινδρομήση και κολικους.ειχαμε κανει υπεριχο και το ειχαμε διαπιστωσει.στην παλιδρομιση τα σημτωματα ηταν μολις έπινε το γαλα εβγαζε τουλαχιστον το μισο μου ειχε πει ο γιατρος να του δίνω λιγο να των βαζω να ρευτει και μετα παλυ το ιδιο.στους κολικους τα σημτωματα ηταν οταν επινε το γαλα εβαζε τα κλαματα και σφηγκοτανε απο τον πονο.ο γιατρος μου ειχε πει να προσέχω την διατροφή μου να μην τρώω πράσινα, οσπρια και επιδη των πηραζε η λακτόζη(κατι που πρεπει να το δεις και εσυ)δεν έπινα ουτε γαλακτοκομικά.

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariolita έγραψε:ο γιος μου ειχε παλινδρομήση και κολικους.ειχαμε κανει υπεριχο και το ειχαμε διαπιστωσει.στην παλιδρομιση τα σημτωματα ηταν μολις έπινε το γαλα εβγαζε τουλαχιστον το μισο μου ειχε πει ο γιατρος να του δίνω λιγο να των βαζω να ρευτει και μετα παλυ το ιδιο.στους κολικους τα σημτωματα ηταν οταν επινε το γαλα εβαζε τα κλαματα και σφηγκοτανε απο τον πονο.ο γιατρος μου ειχε πει να προσέχω την διατροφή μου να μην τρώω πράσινα, οσπρια και επιδη των πηραζε η λακτόζη(κατι που πρεπει να το δεις και εσυ)δεν έπινα ουτε γαλακτοκομικά.



εμενα μου παρουσιαζει το δευτερο που αναφερεις.γουλιες δεν βγαζει.κολικοι ειναι τελικα;ουφφφ

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
του καναμε υπερηχο κ ολα καλα.
αλλα συνεχιζει τα ιδια.του εδωσα αλμιρον με χαμομηλονερο κ μονο αυτο τον ηρεμησε κ ηπιε 90 μλ.φρικαρω γιατι εχω τοσο γαλα βγαζω με το θηλαστρο μεγαλες ποσοτητες κ πινει ελαχιστο η θηλαζει ελαχιστα γιατι τον πιανει το γαστροκολικο του κ σπαραζει στο κλαμα την ωρα που τρωει.ΘΕΛΩ να τον θηλαζω...ποτε φευγουν πια αυτα με τα αερια να τρωει ηρεμα το πουλακι μου;;

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά εμένα που είχε παλινδρόμηση το κατάλαβα γιατί ενώ ηταν η ώρα να φάει και πείναγε έπινε μία γουλιά και μετά απο λίγο τέντωνε το σώμα της σαν τόξο και προσπαθούσε να αποφύγει την πιπίλα. μετά απο λίγο ξαναέπινε και ξανά τα ίδια. δώσαμε κι εμείς σιροπάκι και όλα καλά!!

16παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty παλινδρομηση η κολικοι;;; Παρ Φεβ 01, 2013 12:22 pm

Alexandraki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμένα η γνώμη μου είναι η εξής: Συνέχισε να βγάζεις γάλα με θήλαστρο για να δεις πόσο πίνει.Τάιζε τον όχι νωρίτερα απο 2.5 ώρες και όχι αργότερα απο 4. Το οτί παίρνει βάρος είναι καλό (το πρόβλημα θα ήταν αν έχανε) απλά παίρνει λίγο γι'αυτο και ο γιατρός σου είπε να μετράς το γάλα που του δίνεις. Ίσως το μωρό κλαίει και είναι ανήσυχο επειδή πεινάει. Το ότι είναι δυσκοίλιο όπως λές ίσως οφείλεται και σε αυτό- δεν ενυδατώνεται σωστά το μωρό επειδή πίνει λίγο γάλα οπότε ο οργανισμός για να εξοικονομήσει υγρά του προκαλεί δυσκοιλιότητα. Επίσης μην μπερδεύεσαι- άλλο οι κολικοί και άλλο η παλινδρόμηση... Παρατήρησε τον για λίγες μέρες και συμβουλεύσου τον παιδίατρο σου.

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sygnvmh dinoun xapi kai gia thn palindromhsh?emena h giatros mou giati mas eipe oti einai fysiologiko sxedon se ola ta mwra symbainei kai de mas edwse tipota?exei kai kolikous kai bgazei kai to gala ths etsi opws to pinei...!!!parakalw ta fwta sas...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εφοσον κανατε υπερηχο, δεν εχει παλινδρομηση, ετσι; Τα συμπτωματα μπορει να δειχνουν συγχυση θηλων. Γνωμη μου να σταματησεις το μπιμπερο και την πιπιλα. Επισης, μην περιμεωεις να κλαψει για να το βαλεις στο στηθος, αλλα με την πρωτη ενδειξη ανησυχιας.
Το καλυτερο να δεις συμβουλο θηλασμου κι αν ειναι και παιδιατρος ακομα καλυτερα.

19παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty Απ: παλινδρομηση η κολικοι;;;; Σαβ Φεβ 02, 2013 12:40 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σχετικά με τα κακά του.. αν ζορίζεται να τα κάνει όμως είναι μαλακά τότε δεν είναι δυσκοιλιότητα αλλά δυσχεσία. το είχαμε και αυτό!!! ο πρωκτός δεν συνεργάζεται ακόμα με το έντερο ώστε να γίνει η κένωση και γι'αυτό ζορίζεται. αυτο σε μας έφτιαξε με τον καιρό απο μόνο του!!

20παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty Απ: παλινδρομηση η κολικοι;;;; Πεμ Φεβ 28, 2013 10:53 am

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
περασαμε κ μια ουρολοιμωξη πηρε αντιβιωση, αλλα τα ιδια με το φαγητο.δεν τρωει 3 μηνων πηγε 60 με το ζορι πινει.κανεναςς παιδιατρος δε με βοηθα.το μονο που ειπανε ειναι να του δωσω almiron pepti. λετε με αυτο να πινει μεγαλυτερες ποσοτητες; ακουσα οτι βρωμαει κ δε το πινουν.καμια εμπειρια;

21παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty Απ: παλινδρομηση η κολικοι;;;; Πεμ Φεβ 28, 2013 12:15 pm

Alexandraki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
blackfield έγραψε:περασαμε κ μια ουρολοιμωξη πηρε αντιβιωση, αλλα τα ιδια με το φαγητο.δεν τρωει 3 μηνων πηγε 60 με το ζορι πινει.κανεναςς παιδιατρος δε με βοηθα.το μονο που ειπανε ειναι να του δωσω almiron pepti. λετε με αυτο να πινει μεγαλυτερες ποσοτητες; ακουσα οτι βρωμαει κ δε το πινουν.καμια εμπειρια;
Η αλήθεια είναι οτι το almiron βρωμάει αρκετά (σε εμένα τουλάχιστον δεν ξέρω αν ένιωθε το ίδιο και το μωρό) Εμένα το έπινε μεν αλλά του προκαλούσε δυσκοιλιότητα και του ξεκίνησα το frisolac comfort που είναι για τέτοιες περιπτώσεις. Πλεον το μωρό σου βάρος παίρνει;

22παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty Απ: παλινδρομηση η κολικοι;;;; Πεμ Φεβ 28, 2013 12:30 pm

zouzouna1

zouzouna1
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
blackfield την ιδια ακριβως περιπτωση αντιμετωπισα και εγω με την κορη μου οταν ηταν 2 μηνων μονο που επaiρνε λιγοτερα και απο 120γραμ τη βδομαδα. Η ποσοτητα απο το γαλα που ετρωγε δεν επαρκουσε για να δειξει οντως την παλινδρομηση ο υπερηχος οισοφαγου. Απο τα συμπτωματα η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι παλινδρομηση και επειδη εκανε τον ιδιο ηχο με τη μικρη της μαμας skouikaki. Πηραμε το epadoren και την ταιζα παρα παρα πολλα μικρα γευματα μεσα στην μερα.

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το ιδιο κανω κ εγω.τον ταιζω συχνα μια πινει 20 μια 40 κ στην καλυτερη 80 αλλα κανει μιση ωρα να τα πιει αν ειναι ηρεμος αλλιως στριβει κεφαλι,μαζευει ποδια κ νιωθω οτι του δινω να πιει κανενα οξυ αφου βογγαει απο το γαλα,πινει 40 κ μετα αρχιζει το πανηγυρι.τοσο καιρο πινει epadoren αλλα ο πονος πονος.εχω τρελαθει.αμα πιει 550ml ολη μερα κανω παρτι κ λεω δοξα το θεο.ποτε θα πινει αραγε νορμαλ ΠΟΤΕ;;; Sad

24παλινδρομηση η κολικοι;;;; Empty παλινδρομηση η κολικοι;;;; Παρ Μαρ 01, 2013 3:03 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βlackfield και εμένα ο δικός μου απο την 21η ημέρα τα ίδια μου έκανε. Η παιδίατρος μας, μας είπε ότι είναι κολικοί. Υπομονή και άτον να τρώει όσο θέλει.

zouzouna1

zouzouna1
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
blackfield έγραψε:το ιδιο κανω κ εγω.τον ταιζω συχνα μια πινει 20 μια 40 κ στην καλυτερη 80 αλλα κανει μιση ωρα να τα πιει αν ειναι ηρεμος αλλιως στριβει κεφαλι,μαζευει ποδια κ νιωθω οτι του δινω να πιει κανενα οξυ αφου βογγαει απο το γαλα,πινει 40 κ μετα αρχιζει το πανηγυρι.τοσο καιρο πινει epadoren αλλα ο πονος πονος.εχω τρελαθει.αμα πιει 550ml ολη μερα κανω παρτι κ λεω δοξα το θεο.ποτε θα πινει αραγε νορμαλ ΠΟΤΕ;;; Sad

Αχ, αχ τι μου θυμισες. Τα ιδια ακριβως περασα. Τεφτερακι κρατουσα απο 2 μηνων μεχρι 7 μηνων. Σημειωνα ακομη και τα 5ml. Το μπιμπερο ειχε γινει προεκταση του χεριου μου. Υπηρχαν και μερες που επινε 400ml,. Υπομονη θελει και θα περασει.Οταν φτασαμε 4 μηνων σταματησαν οι εντονοι πονοι και επινε το γαλα της με ευχαριστηση. Ειχε συνηθισει ομως τις σχετικα μικρες ποσοτητες, οποτε καθε 2 ωρες ετρωγε 100-120ml.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις