Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θα προσπαθησω να τα γραψω με την σειρα για να μην σας καταμπερδεψω. Ειμαι 19 εβδομαδων.. Εχω εναν γιο 2 χρονων που τον εκανα με καισαρικη και θελω να γεννησω ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ τελος! Ο γιατρος μου,μου ειπε ναι αλλα τον ξερω καλα στο τελος θα μου τα γυρισει και θα βρεθω με αλλη μια καισαρικη. Σημερα πηγα και δεν με αφησε να κανω ερωτησεις βιαζοταν γιατι την προηγουμενη φορα τον ρωταγα μια ωρα τα πως και τα γιατι του vbac. Θελω να βρω αλλον αλλα πως να κατεβαινω Αθηνα καθε τρεις και λιγο και να πληρωσω του κοσμου τα λεφτα σε επισκεψεις μεχρι να βρω ποιος μου κανει και δεν με κοροιδευει. Αν καποια κοπελα γεννησε φυσιολογικα μετα απο καισαρικη ας μου δωσει καποιες πληροφοριες για τον γιατρο της και το κοστος της γεννας μπας και καταφερω και καταληξω καπου. Πραγματικα μου φαινεται απραγματοποιητο ονειρο εχω σκασει με αυτο το θεμα.

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Βρε κοριτσια τοσος κοσμος εδω μεσα.. Καμια δεν εχει γεννησει φυσιολογικα μετα απο καισαρικη? Τιποτα? Ειπα να τα πω για καλυτερα μπας και ξεσπασω κιολας αλλα μου φαινεται χειροτερα εγινα. Sad

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου Ειρήνη.
Να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό να έρθει στον κόσμο το δεύτερο μωράκι σου.
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί γέννησα φυσιολογικά, αλλά μην απελπίζεσαι! Πριν από καιρό είχα δει ότι στο φόρουμ υπάρχουν κοπέλες που έχουν κάνει vbac. Μην ξεχνάς ότι άνοιξες το θέμα σου μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα Smile Είμαι σίγουρη ότι αύριο θα αρχίσεις να έχεις απαντήσεις.
Μπράβο σου πάντως που θέλεις να γεννήσεις φυσιολογικά!

http://www.something-special.gr

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariameint έγραψε:Γεια σου Ειρήνη.
Να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό να έρθει στον κόσμο το δεύτερο μωράκι σου.
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί γέννησα φυσιολογικά, αλλά μην απελπίζεσαι! Πριν από καιρό είχα δει ότι στο φόρουμ υπάρχουν κοπέλες που έχουν κάνει vbac. Μην ξεχνάς ότι άνοιξες το θέμα σου μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα Smile Είμαι σίγουρη ότι αύριο θα αρχίσεις να έχεις απαντήσεις.
Μπράβο σου πάντως που θέλεις να γεννήσεις φυσιολογικά!

Ειμαι υπερβολικη το ξερω αλλα απ' την μια κατι τετοιες ωρες μπορω να μπαινω που κοιμαται ο πριγκιπακος μου και απο την αλλη αισθανομαι λες και ηρθε το τελος του κοσμου!! Τι να πω δεν ειμαι ετσι συνηθως μαλλον οι ορμονες κανουν παρτυ! Παντως ευχαριστω για την απαντηση και πολυ χαιρομαι που γεννησες φυσιολογικα και ας μην μπορεις να με βοηθησεις!! Να 'σαι καλα και να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου!! Very Happy

balshine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπερα κ εγω φυσιολογικα γεννησα.αλλα ο γυναικολογος μου το παλεψε μεχρι τελευταια στιγμη.απι τις 5το πρωι γεννησα το βραδυ 8 οι πονοι στο τερμα κ το μωρο να μη κατεβαινει.ολες αυτες τις ωρες ηταν στο νοσοκομειο.δεν εφυγε λεπτο.ουτε με ξεπεταξε με καισσαρικη.ειναι κατα μονο οταν ειναι πραγματικα αναγκαιο.βεβαια ειναι στο ν.κοσμο επισκεψη μου παιρνε 30ε.αν θες μπορω να σου δωσω το τηλ του να κανεις εστω τις ερωτησεις σου κ μετα αποφασιζεις .

EvitaS.

EvitaS.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά αλλά τελικά και τα δύο γεννηθηκαν με καισαρικη... Sad
Όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί ο μεγάλος ήταν 24 μηνών κι έτσι άρχισα να έχω ελπίδες για vbac. Μόλις όμως είχα μετακομισει σε άλλη πόλη και είχαμε πρόβλημα με την εγκυμοσύνη(κάποιοι γιατροί μας λέγανε ότι πρέπει να διακόψουμε την κύηση και κάποιοι να συνεχίσουμε),και μου συστησαν έναν πολύ καλό γυναικολόγο. Όταν πια βεβαιοθήκαμε ότι το μωρό ήταν καλά και δε συνετρεχε λόγος διακοπής της κύησης συζητησα με το γιατρό το ενδεχόμενο φυσιολογικου τοκετού. Δεν ήταν αρνητικός και μου εξηγησε υπο ποιές συνθήκες είναι αυτό εφικτό. Ένα μήνα πριν τη γέννα έχω συναντηση με τη μαία και στην κουβέντα πάνω μαθαίνω ότι ο γιατρός μου αποφεύγει το vbac!!! και πως αν ήταν νωρίτερα είχε να μου προτείνει γιατρό που αναλαμβάνει. Έτσι δεν απέφυγα τη δευτερη κ.τ... Η συγκεκριμένη μαία μου ανέφερε την "ευτοκία" στην Αθήνα
http://www.eutokia.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B1%CF%81/
Ίσως να έχουν να σου προτείνουν κάποιο γιατρό...
Επίσης όταν έψαχνα έπεσα και σ' αυτό http://www.gynecologist.gr/index.php/el/2009-07-03-09-00-12/vbac-.html
αλλά δε βρήκα περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο γιατρό. Ίσως αν γνωρίζει κάποια άλλη κοπέλα να μας πει.

smor


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κι από μένα!!!! irini24 κοίτα την σελίδα του facebook που σου στέλνω! Έχει δημιουργηθεί γι'αυτό το σκοπό και εκεί θα βρεις πολλές κοπέλες που έχουν καταφέρει vbac!!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι και όλη τη θετική μου σκέψη να καταφέρεις vbac! https://www.facebook.com/groups/VBAC.Greece/

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοριτσια μου καλημερα! Σας ευχαριστω πολυ,πολυ που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε και να ασχοληθειτε με το θεμα μου αλλα μην μου γραφετε απλα ονοματα γιατρων αν δεν εχετε προσωπικη εμπερια μαζι τους (και μαζι με τις χρεωσεις τους κυριως! )
balshine σου στελνω πμ να σε ρωτησω κατι ακομα για τον γιατρο που μου εγραψες.
ΕΒΙΤΑ σε καταλαβαινω με τις καισαρικες δεν φανταζεσαι ποσο! Την επομενη φορα αν σας ερθει και αλλο μπεμπακι ομως θα ξερεις!
SMOR σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου!! Την σελιδα την ξερω ειμαι ηδη μελος απο τοτε που εμεινα εγκυος. Εχει και γιατρους που αναλαμβανουν μεσα αλλα δεν μπορω να στελνω ΠΜ στο facebook σε εναν εναν ξεχωριστα και να τους ρωταω "τι επισκεψη περνετε και ποσα θελετε για τον τοκετο???" θα μου πουν οι ανθρωποι ελα να σε δω και τα συζηταμε και θα εχουν και δικιο. Αλλα αντε να φυγω εγω απο Χαλκιδα τωρα να κατεβω Αθηνα...διοδια,βενζινες...και να πληρωσω επισκεψεις για να δω τρεις σου λεω εγω απο αυτους,οχι ολους!!! Γιατι εχουν αναρτησει και αρκετους στην ομαδα!! Στην συγκεκριμενη φαση μου ειναι δυσκολο με τον συζηγο να δουλευει μονο.Εστειλα πμ σε μια κοπελα για τον Γιαννικο Λαμπρο γιατι διαβαζα καλα πραγματα και αναλαμβανει κιολας αλλα η κοπελα δεν με ξερει για να μου δωσει τετοιες πληροφοριες και δεν μου απαντησε. Αυτα. Σας ζαλισα παλι αλλα το οικονομικο για μενα (αν δεν βρω εναν γιατρο να πηγαινω καθε μηνα και να ξερω τι παιρνει αυτος και η κλινικη που συνεργαζεται στανταρ) ειναι μεγαλο εμποδιο για vbac.... Σας ευχαριστω πολυ και παλι να ειστε ολες καλα και σορυ αν σας κουρασα λιγακι Rolling Eyes

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μηπως υπαρχει καποιος σε δημοσιο νοσοκομειο που να αναλαμβανει; Οσο για τις χρεωσεις, φανταζομαι περιπου όλοι τα ιδια θα παιρνουν..

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Rinoula έγραψε:Μηπως υπαρχει καποιος σε δημοσιο νοσοκομειο που να αναλαμβανει; Οσο για τις χρεωσεις, φανταζομαι περιπου όλοι τα ιδια θα παιρνουν..


Για το Ελενα που διαβαζα οι κοπελες λεγανε οτι δεν υπαρχει. Αλλα και παλι δεν μπορω να ξερω. Ο γιατρος που ειμαι μου περνει 30 επισκεψη και γυρω στα 2600 (ολα μεσα γιατι ειναι δικη του η κλινικη) για την καισαρικη οταν γεννησα τον μικρο μου. Μεχρι εκει ειμαι οκ τα βγαζω περα αλλα δεν ξερω αν για vbac μαζι με το νοσοκομειο που συνεργαζεται ο καθενας,θελει πολυ παραπανω γιαυτο και ρωτησα εδω!!

dimitrak78

dimitrak78
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ειρήνη καλημέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου...

Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω με γιατρό γιατί γέννησα Θεσσαλονίκη. Όμως γέννησα με VBAC και μάλιστα με 2 χρόνια διαφορά η μία γέννα από την άλλη. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να βρεις γιατρό που να το έχει ξανακάνει. Πολλοί γιατροί συμφωνούν να δοκιμάσουν αλλά συνήθως βρίσκουν κάποια δικαιολογία στο τέλος. Βέβαια και ο δικός μου έλεγε οτι μέχρι την ώρα του τοκετού κανένας δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει οτι θα γεννήσεις φυσιολογικά όμως με περίμενε μέχρι την 40 εβδομάδα.

Ψάξε λίγο στο internet και σε αντίστοιχα forum και νομίζω οτι θα βρείς κοπέλες με γιατρό στην Αθήνα.

Σου εύχομαι πραγματικά να τα καταφέρεις γιατί η εμπειρία ενός φυσιολογικού τοκετού, ειδικά οταν έχεις ήδη ζήσει την καισαρική, είναι απλά μαγευτική...

Για οποιαδήποτε απορία είμαι στην διάθεσή σου!

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dimitrak78 έγραψε:Ειρήνη καλημέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου...

Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω με γιατρό γιατί γέννησα Θεσσαλονίκη. Όμως γέννησα με VBAC και μάλιστα με 2 χρόνια διαφορά η μία γέννα από την άλλη. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να βρεις γιατρό που να το έχει ξανακάνει. Πολλοί γιατροί συμφωνούν να δοκιμάσουν αλλά συνήθως βρίσκουν κάποια δικαιολογία στο τέλος. Βέβαια και ο δικός μου έλεγε οτι μέχρι την ώρα του τοκετού κανένας δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει οτι θα γεννήσεις φυσιολογικά όμως με περίμενε μέχρι την 40 εβδομάδα.

Ψάξε λίγο στο internet και σε αντίστοιχα forum και νομίζω οτι θα βρείς κοπέλες με γιατρό στην Αθήνα.

Σου εύχομαι πραγματικά να τα καταφέρεις γιατί η εμπειρία ενός φυσιολογικού τοκετού, ειδικά οταν έχεις ήδη ζήσει την καισαρική, είναι απλά μαγευτική...

Για οποιαδήποτε απορία είμαι στην διάθεσή σου!

Ενταξει δεν εχω αυταπατες λογικο ειναι οτι αν κατι δεν παει καλα θα γεννησω παλι με καισαρικη αλλα τουλαχιστον να το προσπαθησω και να μπορει ο γιατρο να μου λυνει τις αποριες μου και να ειναι διπλα μου. Δεν νομιζω οτι ζηταω πολλα. Ειμαι ηδη αγχωμενη,αποφαση μου ειναι το ξερω αλλα δεν βοηθαει να αντιμετοπιζω αρνητικη συμπεριφορα. Δημητρα μου κοιταω συνεχεια και διαβαζω τι γραφουν οι κοπελες. Εχω σαστισει λιγο με τοσες πληροφοριες εδω μεσα για να πω την αληθεια αλλα θα προσπαθησω οσο μπορω γιατι το θελω πολυ. Σ'ευχαριστω για την υπαστηριξη σου! Smile

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα κ απο εμενα!!
εγω γεννησα φυσιολογικα κ προσωπικη εμπειρια δεν εχω ομως μια γνωστη μου που εχουμε τον ιδιο γιατρο κ γεννησε τον νοεμβριο,το πρωτο της παιδι το ειχε γεννησει με καισαρικη 2,5 χρονια πριν περιπου και της ειπε ο γιατρος οτι αν θελει μπορει να προσπαθησει φυσιολογικα αυτη την φορα, ομως εκεινη του ειπε παμε για καισαρικη να τελειωνουμε Shocked
τεσπα ο καθενας...
ειναι κ χαλκιδα συνεργαζεται με τον ΕΟΠΥΥ κ ειναι αρκετα οικονομικος,εμενα καθε επισκεψη μου παιρνει 30 ή 40 ευρω...
αν θες σου στελνω πμ τα στοιχεια του κ κανε του μια ερωτηση δεν χανεις τπτ

dimitrak78

dimitrak78
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όσο αφορά το κόστος το VBAC δεν έχει καμία επιπλέον χρέωση, είναι τιμή φυσιολογικού τοκετού. Δεν έχεις πρόκληση (γιατί δεν επιτρέπεται) και δεν έχεις μεγάλη ποσότητα επισκληρήδιου (επίσης δεν επιτρέπεται).

Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Αν βρεις γιατρό που να έχει ξανακάνει και αν ο προηγούμενος τοκετός είχε ξεκινήσει (είχες δηλαδή έστω και λίγο διαστολή πριν κάνεις καισαρική) νομίζω έχεις τις ίδιες πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά με οποιαδήποτε κοπέλα πάει να γεννήσει για πρώτη φορά! Πίστεψέ με από την εμπειρία μου αν ο γιατρός ξέρει το VBAC δεν έχει καμία δυσκολία!

buttonaki

buttonaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dimitrak78 έγραψε:Όσο αφορά το κόστος το VBAC δεν έχει καμία επιπλέον χρέωση, είναι τιμή φυσιολογικού τοκετού. Δεν έχεις πρόκληση (γιατί δεν επιτρέπεται) και δεν έχεις μεγάλη ποσότητα επισκληρήδιου (επίσης δεν επιτρέπεται).

Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Αν βρεις γιατρό που να έχει ξανακάνει και αν ο προηγούμενος τοκετός είχε ξεκινήσει (είχες δηλαδή έστω και λίγο διαστολή πριν κάνεις καισαρική) νομίζω έχεις τις ίδιες πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά με οποιαδήποτε κοπέλα πάει να γεννήσει για πρώτη φορά! Πίστεψέ με από την εμπειρία μου αν ο γιατρός ξέρει το VBAC δεν έχει καμία δυσκολία!

Υπέροχα Δήμητρα που τα κατάφερες!Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ..ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ VBAC... 328109
Να σε ρωτήσω κι εγώ...ποια είναι η ελάχιστη διαφορά που πρέπει να έχουν οι 2 γέννες; τι σου έχει πει ο γιατρός σου;
Κι αυτό που είπες...δηλαδή αν δεν είχες καθόλου διαστολή στην πρώτη γέννα τότε δεν υπάρχει περίπτωση για VBAC?
Τα ρωτάω για να ξέρω όταν με το καλό αποφασίσω για δεύτερο Wink Γιατί εμένα μου σπάσαν τα νερά στην 39η βδομάδα κ γέννησα 20 ώρες μετά χωρίς να έχω συσπάσεις, διαστολή κτλ... το μωρό ήταν περιτυλιγμένο διπλά στο λαιμό κ δεν μπορούσε να κατέβει Sad Κ λόγω μη εξέλιξης τοκετού προχωρήσαμε ξαφνικά σε καισαρική, μου κακοφάνηκε πολύ αλλά ευτυχώς είχα απίστευτα γρήγορη ανάρρωση κ το ξεπέρασα Shocked

Πάντως κορίτσια, αυτό με τις απανωτές καισαρικές μόνο στην Ελλάδα γίνεται... η μαμά μου γέννησε εμένα με καισαρική κ στον αδερφό μου ήταν σίγουρη ότι θα γεννήσει πάλι με καισαρική. Εκείνο τον καιρό μέναμε στην Κύπρο κ ο γυναικολόγος της απόρησε που το θεωρούσε δεδομένο... ΚΑι της λέει:'Γιατί με καισαρική καλέ; δεν υπάρχει λόγος εκτός αν προκύψει...Άλλο τι έχετε συνηθίσει με τους γιατρούς στην Ελλάδα!'. Και γέννησε τον αδερφό μου με ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!! Cool Και αυτό κορίτσια 30 χρόνια πριν, έτσι;
Εγώ μένω Γιάννενα, δεν ξέρω αν αναλαμβάνει ο γιατρός μου αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη κ θα το σκεφτώ να γεννήσω εκεί που ξέρω ότι υπάρχουν σίγουρα γιατροί Wink

dimitrak78

dimitrak78
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Buttonaki να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ο γιατρός μου να σχολιάζει την απόσταση μεταξύ των δύο τοκετών (αν και στο internet είχα διαβάσει διάφορα). Απλά ξέρω ότι αν η διαδικασία τοκετού στο πρώτο παιδάκι έχει ξεκινήσει (εμένα έσπασαν τα νερά 40w+1 και μπήκα για καισαρική με διαστολή 5) έχεις πολύ περισσότερες για VBAC σε σχέση με μια μανούλα που πριν την καισαρική δεν είχε καθόλου διαστολή. Επίσης αν και είχα βάλει πολλά κιλά ούτε αυτό το χρησιμοποίησε ο γιατρός μου ως δικαιολογία για να αποφύγει τον φυσιολογικό τοκετό (επίσης είχα διαβάσει πολλά!).

Κορίτσια αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι την ώρα της γέννας πρέπει να εξελιχθεί μια φυσιολογική διαδικασία τοκετού, χωρίς να χρειάζεται πρόκληση η οποία απαγορεύεται στο VBAC και η μανούλα να έχει την υπομονή να αντέξει τους πόνους της γέννας...

buttonaki

buttonaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dimitrak78 έγραψε:Buttonaki να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ο γιατρός μου να σχολιάζει την απόσταση μεταξύ των δύο τοκετών (αν και στο internet είχα διαβάσει διάφορα). Απλά ξέρω ότι αν η διαδικασία τοκετού στο πρώτο παιδάκι έχει ξεκινήσει (εμένα έσπασαν τα νερά 40w+1 και μπήκα για καισαρική με διαστολή 5) έχεις πολύ περισσότερες για VBAC σε σχέση με μια μανούλα που πριν την καισαρική δεν είχε καθόλου διαστολή. Επίσης αν και είχα βάλει πολλά κιλά ούτε αυτό το χρησιμοποίησε ο γιατρός μου ως δικαιολογία για να αποφύγει τον φυσιολογικό τοκετό (επίσης είχα διαβάσει πολλά!).

Κορίτσια αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι την ώρα της γέννας πρέπει να εξελιχθεί μια φυσιολογική διαδικασία τοκετού, χωρίς να χρειάζεται πρόκληση η οποία απαγορεύεται στο VBAC και η μανούλα να έχει την υπομονή να αντέξει τους πόνους της γέννας...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου dimitrak78!!! αχ, υπομονή κ θέληση σίγουρα υπάρχουν! Κ στο πρώτο ήθελα πάρα πολύ το φυσιολογικό τοκετό κ χωρίς επισκληρίδιο κ τελικά δε μου βγήκε Sad Βγήκε βέβαια ένας υγιής παίδαρος κ αυτό έχει σημασία Cool

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ισμηνη έγραψε:καλημερα κ απο εμενα!!
εγω γεννησα φυσιολογικα κ προσωπικη εμπειρια δεν εχω ομως μια γνωστη μου που εχουμε τον ιδιο γιατρο κ γεννησε τον νοεμβριο,το πρωτο της παιδι το ειχε γεννησει με καισαρικη 2,5 χρονια πριν περιπου και της ειπε ο γιατρος οτι αν θελει μπορει να προσπαθησει φυσιολογικα αυτη την φορα, ομως εκεινη του ειπε παμε για καισαρικη να τελειωνουμε Shocked
τεσπα ο καθενας...
ειναι κ χαλκιδα συνεργαζεται με τον ΕΟΠΥΥ κ ειναι αρκετα οικονομικος,εμενα καθε επισκεψη μου παιρνει 30 ή 40 ευρω...
αν θες σου στελνω πμ τα στοιχεια του κ κανε του μια ερωτηση δεν χανεις τπτ

Ισμηνη στειλε μου αν θες τα στοιχεια του γιατι θα με βολεψει πολυ αν αναλαμβανει!!!
ΔΗΜΗΤΡΑ δεν προλαβα καθολου απο τον φυσιολογικο.. Το βγαλαμε 1 Φεβ. ενω ειχα 20 ΠΗΤ λογο "ατροφια πλακουντα" . Μου ειπε να το παρει με καισαρικη αμεσα για να μην ταλαιπωρηθει το μωρο... Βεβαια οταν πηγα μετα απο τρεις μερες και του ειπα να το παρεις ΤΩΡΑ ( γιατι ειχα φοβηθει μην παθει τιποτα το μωρο) μου ειπε περιμενε καμμια βδομαδα ακομα και εκ των υστερων με ειχε παραξενεψει πολυ αυτο αλλα οκ. Οποτε δεν ξερω τι πιθανοτητες εχω με βαση αυτο.
Βuttonaki 30 χρονια πριν???? Shocked Και εμεις τους παρακαλαμε....

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις..

αλλα στην αθηνα σιγουρα στον Γιαννικο να πας!!
εχει παρα πολλες επιτυχιμενες vbac

τωρα οσο για τα εξοδα..δυστηχως δεν μπορεις να τα αποφυγεις..
θα δωσεις κατι παραπανω ,αλλα θα αποφυγεις μια εγχειριση χωρις λογο...

buttonaki

buttonaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
irini24 έγραψε:
ισμηνη έγραψε:καλημερα κ απο εμενα!!
εγω γεννησα φυσιολογικα κ προσωπικη εμπειρια δεν εχω ομως μια γνωστη μου που εχουμε τον ιδιο γιατρο κ γεννησε τον νοεμβριο,το πρωτο της παιδι το ειχε γεννησει με καισαρικη 2,5 χρονια πριν περιπου και της ειπε ο γιατρος οτι αν θελει μπορει να προσπαθησει φυσιολογικα αυτη την φορα, ομως εκεινη του ειπε παμε για καισαρικη να τελειωνουμε Shocked
τεσπα ο καθενας...
ειναι κ χαλκιδα συνεργαζεται με τον ΕΟΠΥΥ κ ειναι αρκετα οικονομικος,εμενα καθε επισκεψη μου παιρνει 30 ή 40 ευρω...
αν θες σου στελνω πμ τα στοιχεια του κ κανε του μια ερωτηση δεν χανεις τπτ

Ισμηνη στειλε μου αν θες τα στοιχεια του γιατι θα με βολεψει πολυ αν αναλαμβανει!!!
ΔΗΜΗΤΡΑ δεν προλαβα καθολου απο τον φυσιολογικο.. Το βγαλαμε 1 Φεβ. ενω ειχα 20 ΠΗΤ λογο "ατροφια πλακουντα" . Μου ειπε να το παρει με καισαρικη αμεσα για να μην ταλαιπωρηθει το μωρο... Βεβαια οταν πηγα μετα απο τρεις μερες και του ειπα να το παρεις ΤΩΡΑ ( γιατι ειχα φοβηθει μην παθει τιποτα το μωρο) μου ειπε περιμενε καμμια βδομαδα ακομα και εκ των υστερων με ειχε παραξενεψει πολυ αυτο αλλα οκ. Οποτε δεν ξερω τι πιθανοτητες εχω με βαση αυτο.
Βuttonaki 30 χρονια πριν???? Shocked Και εμεις τους παρακαλαμε....

ακριβώς κ εμείς είμαστα ακόμα -δυστυχώς-τόσο πίσω σε αυτό το θέμα Crying or Very sad

Fotitsa

Fotitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
irini24 έγραψε:Θα προσπαθησω να τα γραψω με την σειρα για να μην σας καταμπερδεψω. Ειμαι 19 εβδομαδων.. Εχω εναν γιο 2 χρονων που τον εκανα με καισαρικη και θελω να γεννησω ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ τελος! Ο γιατρος μου,μου ειπε ναι αλλα τον ξερω καλα στο τελος θα μου τα γυρισει και θα βρεθω με αλλη μια καισαρικη. Σημερα πηγα και δεν με αφησε να κανω ερωτησεις βιαζοταν γιατι την προηγουμενη φορα τον ρωταγα μια ωρα τα πως και τα γιατι του vbac. Θελω να βρω αλλον αλλα πως να κατεβαινω Αθηνα καθε τρεις και λιγο και να πληρωσω του κοσμου τα λεφτα σε επισκεψεις μεχρι να βρω ποιος μου κανει και δεν με κοροιδευει. Αν καποια κοπελα γεννησε φυσιολογικα μετα απο καισαρικη ας μου δωσει καποιες πληροφοριες για τον γιατρο της και το κοστος της γεννας μπας και καταφερω και καταληξω καπου. Πραγματικα μου φαινεται απραγματοποιητο ονειρο εχω σκασει με αυτο το θεμα.
http://www.eimaimama.gr/2011/11/vbac.html. https://m.facebook.com/groups/183157441768471?refid=46

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στο Έλενα είναι ο γιατρός μου ο Ροσόλυμος που κάνει vbac.

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις..

αλλα στην αθηνα σιγουρα στον Γιαννικο να πας!!
εχει παρα πολλες επιτυχιμενες vbac

τωρα οσο για τα εξοδα..δυστηχως δεν μπορεις να τα αποφυγεις..
θα δωσεις κατι παραπανω ,αλλα θα αποφυγεις μια εγχειριση χωρις λογο...


Σηγουρα δεν μπορω να τα αποφυγω αλλα αν βρω καποιον που κατα κοινη ομολογια κανει και ειναι καλος τουλαχιστον δεν θα χρειαστει να ψαχνω οοοολη την Αθηνα!! Τον Γιαννικο σκεφτομαι και εγω...
buttonaki συμφωνω απολυτα..
Φοτιτσα ευχατιστω για τα λινκ αλλα το ενα του ειμαι μαμα δεν μου τον βγαζει. Δεν ξερω γιατι.
Μαμαματινα γεννησες και εσυ με vbac???

Ελενη*


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Buttonaki ελπιζω να δεις αυτο το μηνυμα μου!
Ειμαι και εγω απο Γιαννενα και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποιο γιατρο εδω που να αναλαμβάνει vbac!
Γέννησα πριν 3 εβδομαδες, αλλα ανυπομονώ να μεινω ξανά εγκυος και να τα καταφέρω αυτη τη φορα!

MIKROULA!!

MIKROULA!!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τι ειναι το VBAC βρε κοριτσια?δεν το εχω ακουσει..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις