Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
482 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 482 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι έγραψε:
sophia έγραψε:Μη κοψεις τα νυχια του μεχρι να σαραντησει, μην απλωνεις τα ρουχα του βραδυ μεχρι να σαραντησει, μη δεχεσαι κοσμο μετα τη δυση του ηλιου,αν δεν εχεις μπει στον 8ο μη ψωνισεις κατι για το μωρο, μη το κουρεψεις μεχρι να βαπτιστει, μη καθεσαι σταυροποδι οταν εισαι εγκυος, αν θηλαζεις μην κανεις ηλιοθεραπεια...το γαλα σου θα ξινισει....να συνεχισω??????Α, και δεν ειμαι απο χωριο ολα αυτα τα εχω ακουσει στο ομορφο Πειραια!!!

καλε μην ξεχνας και το θεικο "μην τιναξεις το τραπεζομαντηλο το βραδυ" και το αποκορυφωμα "γυναικα που εχει περιοδο να μην κρατησει αγκαλια το βρεφακι γιατι θα βγαλει σπυρακια"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ντοινγκ!!!!!!!!!!!! θα το κρατησει αγκαλια η κοπελα λεμε,δε θα το βαλει στο βρακι της!!!!!!!!!!!!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Σωστα γιατι οι μαιες και οι γυναικες γιατροι οταν εχουν περιοδο περνουν αδεια!!!! Smile
Κοριτσια αν εχετε γυναικα γιατρο εκτος απο την πητ σας να μαθετε και τον κυκλο της!!! afro afro afro

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sophia έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
sophia έγραψε:Μη κοψεις τα νυχια του μεχρι να σαραντησει, μην απλωνεις τα ρουχα του βραδυ μεχρι να σαραντησει, μη δεχεσαι κοσμο μετα τη δυση του ηλιου,αν δεν εχεις μπει στον 8ο μη ψωνισεις κατι για το μωρο, μη το κουρεψεις μεχρι να βαπτιστει, μη καθεσαι σταυροποδι οταν εισαι εγκυος, αν θηλαζεις μην κανεις ηλιοθεραπεια...το γαλα σου θα ξινισει....να συνεχισω??????Α, και δεν ειμαι απο χωριο ολα αυτα τα εχω ακουσει στο ομορφο Πειραια!!!


καλε μην ξεχνας και το θεικο "μην τιναξεις το τραπεζομαντηλο το βραδυ" και το αποκορυφωμα "γυναικα που εχει περιοδο να μην κρατησει αγκαλια το βρεφακι γιατι θα βγαλει σπυρακια"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ντοινγκ!!!!!!!!!!!! θα το κρατησει αγκαλια η κοπελα λεμε,δε θα το βαλει στο βρακι της!!!!!!!!!!!!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Σωστα γιατι οι μαιες και οι γυναικες γιατροι οταν εχουν περιοδο περνουν αδεια!!!! Smile
Κοριτσια αν εχετε γυναικα γιατρο εκτος απο την πητ σας να μαθετε και τον κυκλο της!!! afro afro afro

και της παιδιατρου και των νοσοκομων στο μαιευτηριο και για παν ενδεχομενο και της φωτογραφου που μπορει να ακουμπησει το μωρο για να του δωσει ποζα στην πρωτη του φωτογραφιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cyclops cyclops

fraoulenia

fraoulenia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευάκι έγραψε:
sophia έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
sophia έγραψε:Μη κοψεις τα νυχια του μεχρι να σαραντησει, μην απλωνεις τα ρουχα του βραδυ μεχρι να σαραντησει, μη δεχεσαι κοσμο μετα τη δυση του ηλιου,αν δεν εχεις μπει στον 8ο μη ψωνισεις κατι για το μωρο, μη το κουρεψεις μεχρι να βαπτιστει, μη καθεσαι σταυροποδι οταν εισαι εγκυος, αν θηλαζεις μην κανεις ηλιοθεραπεια...το γαλα σου θα ξινισει....να συνεχισω??????Α, και δεν ειμαι απο χωριο ολα αυτα τα εχω ακουσει στο ομορφο Πειραια!!!


καλε μην ξεχνας και το θεικο "μην τιναξεις το τραπεζομαντηλο το βραδυ" και το αποκορυφωμα "γυναικα που εχει περιοδο να μην κρατησει αγκαλια το βρεφακι γιατι θα βγαλει σπυρακια"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ντοινγκ!!!!!!!!!!!! θα το κρατησει αγκαλια η κοπελα λεμε,δε θα το βαλει στο βρακι της!!!!!!!!!!!!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Σωστα γιατι οι μαιες και οι γυναικες γιατροι οταν εχουν περιοδο περνουν αδεια!!!! Smile
Κοριτσια αν εχετε γυναικα γιατρο εκτος απο την πητ σας να μαθετε και τον κυκλο της!!! afro afro afro

και της παιδιατρου και των νοσοκομων στο μαιευτηριο και για παν ενδεχομενο και της φωτογραφου που μπορει να ακουμπησει το μωρο για να του δωσει ποζα στην πρωτη του φωτογραφιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cyclops cyclops

axaxa kaloo ayto me tin periodo
emena i geitonisa me eide na pinw sprite kai mou eipe na to kopsw giati tha koufathei to paidi
telika omos koufathika egwww

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οποτε περα αποτο μωρο σχετικα με το μαλλι νυχι και τη γκαρναρομπα του να μη τα πλενουμε και τα απλωνουμε τη νυχτα εχουμε ακομα αυτο με την περιοδο και συμπληρωνω :μην βγεις εξω απο το σπιτι 40 ηερες δηλαδη αν δνε εχεις κανεναν τι θα κανεις ; εγω βγηκα αμεσως την επομενη που βγηκα απο το μαιετηριο και πηγα και ψηφισα οχι γιατι καιγομουνγια το ποιος θα βει αλλα ηθλα να τη σπασω στη πεθερα μου και εβγαλα και το μωρο την 20 μερα επειδη βαρεθηκαμε μεσα , δεχομουν καθε βραδυ κοσμο εβαζα μουσικη ηρθαν καιμε ειδαν φιλες οι οποιες ειχαν περιοδο , μαζευα τα ρουχα απ εξω μονο γα την υγρασια εκοψα τα νυχια στο μωρο επσιης σαν εγκυμονουσα καθομουν οκλαδον και σταυροποδιδουλευα μεχρι 8 μηνων με την κοιλια στοστομα χτενιζα επειδη το χαιρομουν και ολα μια χαρα μου πηγαν ειναι ηδη 6 ετων ο γιος μου .

monomama


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tarzanaki έγραψε:μανουλες καλησπερα.

εμαθα κατι σημερα και θελω να το μοιραστω μαζι σας γιατι τρελαθηκα.

εγω απο Αθηνα ειμαι και οπως ξερετε στην Αθηνα δεν δινουν τοσο σημασια σε διαφορες παραδοσεις.
Εδω στην Ξανθη που μενω πλεον ομως εχω τρελαθει.
το συγκεκριμενο δεν ξερω αν ειναι ξανθιωτικη παραδοση, να ειμαι ειλικρινης.

σε μωρακι που γεννηθηκε προ 20 ημερων δεν εχουν κοψει τα νυχια και δεν θα τα κοψουν μεχρι να σαραντησει. και φυσικα ολη μερα φοραει τα γαντακια.
δηλαδη να δημιουργηθει προβλημα στα δαχτυλακια του μωρου για μια παραδοση?
ελεος.
ειμαι υπερ της διατηρησης των τοπικων εθιμων οχι ομως να εχουν αρνητικο αντικτυπο στα παιδακια μας...
ειμαι υπερβολικη?? μωρακια και τοπικες παραδοσεις ... ελεος? - Σελίδα 2 679259
καλημέρα !! Δεν το έχω ακούσει αυτο !! Ομως ο παιδιατρος στην κλινικη μου είπε να μη κόψω τα νυχακια τις πρωτες μέρες (όχι 40 !!!!!!!!) γιατι όταν γεννιουνται τα μωρακια έχουν δερματακι στα νυχακια και μπορει να πληγωθουν..
Smile)

ΜΑΡΙΟΥΛΑ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ!!!ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ.ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΙ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ ΟΜΩΣ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ(ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΣΑΝ ΚΑΤΣΙΚΙ ΔΗΛΑΔΗ).ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΛΙΣ ΕΠΕΦΤΕ Ο ΗΛΙΟΣ ΦΩΝΑΖΕ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕΣΑ.ΚΙΕΤΣΙ ΓΙΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟΙ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΞΕΡΟΣΤΑΛΙΑΖΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΝΙΣΕ ΠΕΡΙ ΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ(ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ)ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΡΑΝΤΗΣΩ.ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ Η ΙΔΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΝΕ,ΘΕΣ ΟΜΠΡΕΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΜΑΣΕΛΑΣ ΣΕ ΦΤΥΝΟΥΝ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΧΟΥΔΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΒΡΕΧΕΙ, ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΤΜΒΟΥΛΕΣ ,ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

ΒΟΟΜ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΜΗ ΜΑΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!
ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΑΝ ΕΓς ΑΚΟΥΓΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ:
1) ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΦΑΣΚΙΩΜΕΝΟ ΜΕΧΡΙ 1 ΕΤΟΥΣ
(ΘΑ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙ ΜΠΕΜΠΕΛΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΙΣΙΑ ΠΟΔΙΑ)
2) ΓΙΑ 40 ΜΕΡΕΣ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ
ΜΗΝ ΤΑ ΔΟΥΝ ΟΙ ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΣΤΟΥΝ.
3) ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΡΟΥΧΑ ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖς ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΝΟΥΝ
ΑΠΟ ΤΙς 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΪ ΓΙΑΤΙ
ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΤΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ!! (ΕΓς ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙς ΩΡΕΣ ΑΠΛΩΝΑ ΚΑΙ
ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 2 ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 18 ΜΗΝΩΝ!!!!!!!!!!!!
4)ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΟ
5)ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΓΑΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΕ ΕΚΛΗΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΑ!!!!
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΟΠΟΤΕ!!!!!!! ΣΚΕΨΟΥ............

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εμένα με είχαν τρελάνει με αυτά ..
Το μόνο που διατήρησα γιατί το ήθελα εγώ και όχι γιατί μου το επέβαλλε κανείς ήταν το 40ήμερο.
Πάντως τα περισσότερα είναι βλακείες!!

ΒΟΟΜ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="tsipita!!"]Κι εμένα με είχαν τρελάνει με αυτά ..
Το μόνο που διατήρησα γιατί το ήθελα εγώ και όχι γιατί μου το επέβαλλε κανείς ήταν το 40ήμερο.
Πάντως τα περισσότερα είναι βλακείες!![/


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΥΓΟΥΡΟ!!!!!!!!!!!!!

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
faye έγραψε:και εμενα η πεθερα μου μου ειχε πει οτι δεν κανει να κοψω τα νυχια των παιδιων μεχρι να σαραντησουν και οτι δεν κανει να τα κοβω βραδυ.Ποτε δεν την ακουσα και παντα εκανα αυτο που εγω θεωρουσα σωστο για τα παιδια μου.
Δεν πιστευω σε τετοιες βλακειες και δεισιδαιμονιες.

Καλά, προφανώς δεν κάνει βράδυ για να μη φας καταλάθος και κανα δάχτυλο!!! Όσο για τις μέρες, εγώ ρώτησα τον παιδίατρο στις πόσες μέρες να τα κόψω, μου είπε μετά τις 20 μέρες (δεν θυμάμαι γιατί), αλλά εγώ του τα είχα ήδη κόψει του παιδιού οπότε έκανα την πάπια. Και του μικρού νωρίς του τα έκοψα γιατί είχε γίνει ριγέ απο τις γρατζουνιές.
Όσο για τα υπόλοιπα, βγήκα πριν σαραντίσουμε και στα 2 παιδιά γιατί αν και χειμώνας γιατί έκοβα φλέβες κλεισμένη μέσα, κούρεψα τα παιδιά πριν βαπτιστούν γιατί μεσολαβούσε καλοκαίρι και θα έσκαγαν με τη μαλλούρα, δεν έπλυνα τα βαπτιστικά κλπ στη θάλασσα γιατί δεν κατανόησα ποτέ το λόγο και άλλα πολλά.
Α, και ακόμα δεν τα έχω πάει τα παιδιά να κοινωνήσουν. Ας μου κάνουν μήνυση...

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pitsicoco έγραψε:
faye έγραψε:και εμενα η πεθερα μου μου ειχε πει οτι δεν κανει να κοψω τα νυχια των παιδιων μεχρι να σαραντησουν και οτι δεν κανει να τα κοβω βραδυ.Ποτε δεν την ακουσα και παντα εκανα αυτο που εγω θεωρουσα σωστο για τα παιδια μου.
Δεν πιστευω σε τετοιες βλακειες και δεισιδαιμονιες.

Καλά, προφανώς δεν κάνει βράδυ για να μη φας καταλάθος και κανα δάχτυλο!!! Όσο για τις μέρες, εγώ ρώτησα τον παιδίατρο στις πόσες μέρες να τα κόψω, μου είπε μετά τις 20 μέρες (δεν θυμάμαι γιατί), αλλά εγώ του τα είχα ήδη κόψει του παιδιού οπότε έκανα την πάπια. Και του μικρού νωρίς του τα έκοψα γιατί είχε γίνει ριγέ απο τις γρατζουνιές.
Όσο για τα υπόλοιπα, βγήκα πριν σαραντίσουμε και στα 2 παιδιά γιατί αν και χειμώνας γιατί έκοβα φλέβες κλεισμένη μέσα, κούρεψα τα παιδιά πριν βαπτιστούν γιατί μεσολαβούσε καλοκαίρι και θα έσκαγαν με τη μαλλούρα, δεν έπλυνα τα βαπτιστικά κλπ στη θάλασσα γιατί δεν κατανόησα ποτέ το λόγο και άλλα πολλά.
Α, και ακόμα δεν τα έχω πάει τα παιδιά να κοινωνήσουν. Ας μου κάνουν μήνυση...
δεν ειπα οτι τους τα εκοβα μεσα στα μαυρα σκοταδια. Ειχα πολυ καλο φως μεσα στο δωματιο και ετσι τους τα εκοβα. Ποτε δεν καταφερα να τους τα κοψω ενω κοιμοντουσαν αλλα τους τα εκοβα μια χαρα ενω ηταν ξυπνιες χωρις να με ζοριζουν

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς και η μαναμου μου έχει πει αυτά περί ρουχων και επισκέψεων και περιόδου αλλά δεν την πολυακουγα. Ρούχα δεν τα απλών αλλά τα εβαζα στο στεγνωτηριο γιατί όταν γεννήθηκε η Αλεξ είχε βροχές και υγρασία... Επισκέψεις δεν ήθελα γιατί είχα μια μίνι καταθλιψουλα οπότε δεν είχα διάθεση όχι γιατί φοβόμουν.. Ασε πουνυσταζα και κουτουλουσα.. Όσο για την περίοδο συμφωνω με αυτό που προειπε μια κοπέλα.. Στο βρακι της κοπέλας που έχει περίοδο θα βάλω το παιδί;;;βλακείες !!! Εντάξει καλό είναι να πλενουμε τα χέρια μας πριν το πάρουμε αγκαλιά αλλά και γενικά εμένα δεν μου την ζητούσαν αγκαλιά δεν πήγαινε εύκολα οπότε... Πολλά πάντως λένε για να εχουνε να λένε έτσι απλά..

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
[quote="faye[/quote]δεν ειπα οτι τους τα εκοβα μεσα στα μαυρα σκοταδια. Ειχα πολυ καλο φως μεσα στο δωματιο και ετσι τους τα εκοβα. Ποτε δεν καταφερα να τους τα κοψω ενω κοιμοντουσαν αλλα τους τα εκοβα μια χαρα ενω ηταν ξυπνιες χωρις να με ζοριζουν
[/quote]
Ναι καλέ, πλάκα έκανα, δεν είπα τα έκοβες και με κερί χαχαχα!!!

ΒΟΟΜ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="Αννα Κ."]Δυστυχώς και η μαναμου μου έχει πει αυτά περί ρουχων και επισκέψεων και περιόδου αλλά δεν την πολυακουγα. Ρούχα δεν τα απλών αλλά τα εβαζα στο στεγνωτηριο γιατί όταν γεννήθηκε η Αλεξ είχε βροχές και υγρασία... Επισκέψεις δεν ήθελα γιατί είχα μια μίνι καταθλιψουλα οπότε δεν είχα διάθεση όχι γιατί φοβόμουν.. Ασε πουνυσταζα και κουτουλουσα.. Όσο για την περίοδο συμφωνω με αυτό που προειπε μια κοπέλα.. Στο βρακι της κοπέλας που έχει περίοδο θα βάλω το παιδί;;;βλακείες !!! Εντάξει καλό είναι να πλενουμε τα χέρια μας πριν το πάρουμε αγκαλιά αλλά και γενικά εμένα δεν μου την ζητούσαν αγκαλιά δεν πήγαινε εύκολα οπότε... Πολλά πάντως λένε για να εχουνε να λένε έτσι απλά..[/quote

για πια περιοδο μιλουσες???? Απο απλή περιεργεια ρωταω!!!!!!!!!!!!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αφηστε ,με το που γεννησα πηρε ο γυναικολογος μυ η πεθερα μου τη μανα μουκαι τον αντρα μου στο γραφειο και αφου τους ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα τοσο εγω οδο και το μωρο απο ατρικη αποψη του τονισε οτι ιδιαιτερη σημασια γαμενα εχει το μετα στο σπιτι του ειπε να μην αρχισου με ολα αυτα τα χαζα καιμαλιστα τονισε στον αντρα μου οτι στο χερι τουηταν αν ηθελε περα απο μια υγειη ΓΥΝΑΙΚΑ και παιδι να ειμαστε και καλα , οι περισσοτερες καταθλιψεις αλλωστε στις γυναικες κατα ενα μερος επηρεαζονται απι ολα αυτα τα ηλιθια

ΔΕΣΠΟ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΤΣΟΥΒΑΛΑΤΑ!!!!ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!!! ΠΧ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΥΧΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΑ ΚΟΒΕΙ Η ΝΟΝΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ Ή ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΡΙΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΧΟΡΟ!!!

ΒΟΟΜ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΔΕΣΠΟ έγραψε: ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΤΣΟΥΒΑΛΑΤΑ!!!!ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!!! ΠΧ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΥΧΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΑ ΚΟΒΕΙ Η ΝΟΝΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ Ή ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΡΙΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΧΟΡΟ!!!

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΛΕΕΙ?


mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Oυτε και εγω γλυτωσα απο ολα αυτα.Επειδη μετα την γεννα ημουν και λιγο καπως ψυχολογικα με ολα αυτα που ακουγα δεν μπορουσα να κλεισω ματι απο την ανυσηχια.Μετα την πρωτη βδομαδα συνηλθα και δεν ξανακουσα τιποτα,καικοσμο στο σπιτι ειχα και η κολλητη μου και η νονα της με περιοδο την ειδαν και ολα τα αλλα που απαγορευονται τα εκανα.Ειναι ηλιθιοτητα να καθεσαι να γεμιζεις το κεφαλι μιας γυναικας που μολις γεννησε με εξωπραγματικες ιστοριες,δεν φτανει που εχει την φυσιολογικη ανυσηχια της πρεπει δηλαδη να την φορτωνουν και με ολα αυτα?

ΒΟΟΜ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mama marilenas έγραψε:Oυτε και εγω γλυτωσα απο ολα αυτα.Επειδη μετα την γεννα ημουν και λιγο καπως ψυχολογικα με ολα αυτα που ακουγα δεν μπορουσα να κλεισω ματι απο την ανυσηχια.Μετα την πρωτη βδομαδα συνηλθα και δεν ξανακουσα τιποτα,καικοσμο στο σπιτι ειχα και η κολλητη μου και η νονα της με περιοδο την ειδαν και ολα τα αλλα που απαγορευονται τα εκανα.Ειναι ηλιθιοτητα να καθεσαι να γεμιζεις το κεφαλι μιας γυναικας που μολις γεννησε με εξωπραγματικες ιστοριες,δεν φτανει που εχει την φυσιολογικη ανυσηχια της πρεπει δηλαδη να την φορτωνουν και με ολα αυτα?

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ οτι αν δεν τα ακουσεις αρχιζουν και μουρμουρανε ή κανουν μορφασμουσ και αλλα τετοια!!!!!!!!!!!!
Δεν ειναι απιστευτοι!???????????!!!!!!!!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια με τρομάζετε!
Παρακολουθώ το θέμα από χθες και σκέφτομαι "Ωχ τι με περιμένει με τη Θεούσα πεθερά που έχω!"

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΡΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ?

Εγώ θέλω μόνο τη μαμά μου και τον άντρα μου. Γίνεταιαιαιαιαιαιαιαι????????????

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΑ...ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.....ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ....ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΤΗ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ!ΚΟΣΜΟΣ>?ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΕΡΧΟΜΕΝΩΝ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟ),ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΕΙΔΕ Η ΠΕΔΙΑΤΡΟΣ(ΔΗΛ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΗΜΕΡΩΝ),ΜΑΛΛΙΑ ΔΕΝ ΚΟΨΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ....ΡΟΥΧΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΝΥΧΤΑ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ)

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρε κορίτσια, όταν λένε "νύχτα" εννοούν να έχει βασιλέψει ο ήλιος, έτσι?
Και το χειμώνα δηλαδή τι θα κάνουμε που σκοτεινιάζει από τις 5?
Δε θα βάζουμε πλυντήριο??????

Όσο για τα μαλλάκια έχω ακούσει ότι δεν κάνει να τα κόψεις μέχρι να βαφτιστεί (την πρώτη τούφα την κόβει ο παππάς).
Ισχύει?

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αυτό με το άπλωμα τη νύχτα τι είναι? Δεν το έχω ακούσει...

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΗΣ ΛΕΧΩΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ...ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις