Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

kostaslarissa

kostaslarissa
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Το κοινοποίησα και εγώ στο φβ.Tο είχε κοινοποιήσει ένα γκρουπάκι που είμαι μέλος και το έκανα και εγώ με την σειρά μου.Τώρα το βλεπω αναρτημένο και εδώ

από ότι ξέρω το ψυχουλάκι σας A+ χρειάζεται.Πήρα και εγώ τον άντρα μου τηλ.στην δουλειά και θα πάει αύριο να δώσει αίμα να ρωτήσει και για αιμοπετάλια γιατί δεν ξέρω τι διαδικασία χρειάζεται.Μακάρι να μπορούσα να πάω και εγώ αλλά είμαι έγκυος και δεν κάνει..

Περαστικά να είναι μέσα από την καρδιά μου...Μια χάρη μόνο κορίτσι μου να μας λές νέα του μικρού,να μαθαίνουμε πως πάει!Αγχώνομαι πολύ με τέτοια θέματα!Θέλω όλες οι ψυχούλες να είναι καλά,να μην υποφέρουν..

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
To κοινοποιησα και γω!Εύχομαι ό,τι καλύτερο.Κουράγιο!!!

http://shineon-n-on.blogspot.com

Sophela


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοινοποιησα και εγω στο φβ. Επιζω να παει καποιος. Εω δυστηχως εχω στιγμα και δεν μπορω να δωσω αιμα απο οτι ξερω. Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα!!!μιλ μηπως καμια κοπελα με το τηλ που εδωσε η xtinaki???προσπαθω κανα μισαωρο τωρα κ συνεχως ειναι σαν να μιλαει.... Rolling Eyes

εχουμε κανενα νεο απο το παιδακι?

xtinaki

xtinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημερα κοριτσια μου καταρχην για ακομη μια φορα να σα ευχαριστησω ολες πολυ πολυ...δευτερον το αιμα δεν χρειαζετε να ειναι συγκεκριμενης ομαδας γιατι τα νοσοκομεια το κρατανε "καβα"και δινουν στο παιδι αυτο που χρειαζετε..και τριτον οσον αφορα τα αιμοπεταλια η διαδικασια ειναι η εξης πατε στο παιδων σας περνουν αιμα και κανουν ελεγχο καποιες συγκεκριμενεςς εξετασεις..αν ειστε καταλληλος δοτης αιμοπεταλιων σας ξανακαλουν και πατε και δινετε..η διαδικασια διαρκει περιπου 55 λεπτα και καλο ειναι να γινει απευθειας στο παιδων για να ειναι εκει οι μπουκαλες που ειναι το παιδι γιατι αποτι καταλαβα αν πατε σε αλλο νοσοκομειο δεν ειναι σιγουρο οι θα τα λαβει(καθοτι ειναι περισσοτερο αναγκαια απο το αιμα και σπανιζουν..)αυτα...τωρα για τις ωρες αιμοδοσιας δυστηχως απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο διαφερουν..

οσο για τον μικρο μας η κατασταση ειναι η εξης:νοσηλευετε απο την κυριακη εχουν ξεκινησει αγωγη με κορτιζονες (3 φορες την ημερα..)και ο οργανισμος του ανταποκρινετε αρκετα καλα...χθες βγηκε η απαντηση απο μια εξεταση που εστειλαν δειγμα στην αγγλια και βγηκαν ολα πολυ καλα αποτι μας ειπε η γιατρος του..αυτο ειναι πολυ ευχαριστο και πλεον μας ειπε οτι και με τη βουλα θα παει καλα η αποθεραπεια του μικρου..ετσι εχοντας αυτη την απαντηση μπορουν να καταληξουν και στο σχημα της χημειοθεραπειας που θα ξεκινησει πιθανοτατα απο δευτερα το μικρουλακι μας..αυτα κοριτσια...αναθαρησαμε λιγακι με τα αποτελεσματα της εξετασης αυτης...βεβαια εχουμε ενα γολγοθα μπροστα μας αλλα πιστευω οτι ο μικρος θα βγει νικητης απολο αυτο...σας ευχαριστω πολυ και παλι ολες



Έχει επεξεργασθεί από τον/την xtinaki στις Σαβ Φεβ 09, 2013 12:35 am, 1 φορά

????????


Επισκέπτης
κι εγω δεν κανει να δωσω με το αυτοανοσο μου αλλα ελπιζω να το δουν στο φεις
να μας λετε νεα απο το παιδακι
οι προσευχες μας μαζι του

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα!!ακομα μια φορα σας ευχομαι να πανε ολα καλα για τον μικρο...!!!οποτε μου λες να μην προσπαθησω να παω για αιμοπεταλια ή αιμα εδω(κρητη)?αν πω οτι ειναι για αυτον τον ασθενη δεν θα τα φερουν?

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
xtinaki έγραψε:σας ευχαριστω πολυ ολες και για την προθεση να βοηθησετε και για τισ πληροφορειες που δινετε γιατι κιεμεις δυστυχως τωρα μαθαινουμε δεν ξεραμε τις διαιδκασιες...σας ευχαριστω απο καρδιας...

τσεκαρε αυτό το άρθρο, ακούγεται λίγο κάπως και δεν ξέρω αν στην Ελλάδα το υποστηρίζουν....
http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4774597

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
H Διαδικασία για λήψη αιμοπεταλίων:

Βήμα 1 Ραντεβού
Επικοινώνησε με το νοσοκομείο και εξέφρασε την επιθυμία να γίνεις αιμοπεταλιοδότης. Θα κλείσεις ένα συγκεκριμένο ραντεβού για να ελεγχθεί η καταλληλότητά σου ως δωρητής αιμοπεταλίων.

Βήμα 2 Ενημέρωση-εξετάσεις-καταλληλότητα
Όταν επισκεφθείς το νοσοκομείο καταρχάς ενημερώνεσαι λεπτομερώς για τη διαδικασία. Γίνεται μια γενική εξέταση αίματος από όπου προσδιορίζεται ο αριθμός των αιμοπεταλίων. Εάν είναι αποδεκτός, γίνονται και πιο εξειδικευμένες εξετάσεις. Ο εργαστηριακός και κλινικός έλεγχος που γίνεται πριν να γίνει δεκτός ένα νέος αιμοπεταλιοδότης και πριν γίνει δεκτή κάθε συγκεκριμένη δωρεά εξασφαλίζει την ασφάλεια τόσο του δότη όσο και του λήπτη. Εάν όλα είναι καλά θα ειδοποιηθείς να δώσεις αιμοπετάλια μέσα στις επόμενες ημέρες.
Σε περίπτωση που δεν κριθείς κατάλληλος, δεν υπάρχει λόγος να θορυβηθείς. Εξάλλου, μόνο ένας μικρός αριθμός εθελοντών αιμοδοτών είναι κατάλληλος για εθελοντική δωρεά αιμοπεταλίων.


Βήμα 3 Αιμοπεταλιοδοσία
Το υπεύθυνο προσωπικό θα ελέγξει την πίεση και τους σφυγμούς όπως και στην συνηθισμένη εθελοντική αιμοδοσία. Το αίμα που θα λαμβάνεται θα βγαίνει από το ένα χέρι, θα περνά σε ένα μηχάνημα που θα διαχωρίσει τα αιμοπετάλια ενώ το υπόλοιπο γυρνά σε σένα.
Σε όλη τη διάρκεια της αιμοπεταλιοδοσίας υπάρχει ιατρική και νοσηλευτική επίβλεψη και φροντίδα.

Κατά την διαδικασία της δωρεάς μπορείς να κάθεσαι αναπαυτικά, να βλέπεις τηλεόραση και να πίνεις τους χυμούς που σου προσφέρουν.


Ποιος μπορεί να γίνει αιμοπεταλιοδότης
Τα κριτήρια καταλληλότητας για την εθελοντική αιμοδοσία και την αιμοπεταλιοδοσία είναι κοινά. Σε γενικές γραμμές δωρητές αιμοπεταλίων μπορούν να γίνουν υγιείς άνδρες και γυναίκες από 18-60 ετών που έχουν αυξημένο αριθμό αιμοπεταλίων στο αίμα και κατάλληλες φλέβες.


Πόση ώρα διαρκεί η αιμοπεταλιοδοσία;
Προγραμματίστε περίπου 2 ώρες για όλη τη διαδικασία. Αυτή καθαυτή η λήψη αιμοπεταλίων διαρκεί 30-45 λεπτά.


Κάθε πότε μπορώ να δωρίζω αιμοπετάλια;
Επειδή ακριβώς αφού απομακρυνθούν ορισμένα αιμοπετάλια, το αίμα επιστρέφει πάλι σε σένα, μπορείς να δίνεις αιμοπετάλια περισσότερο από μία φορά το μήνα, με την προϋπόθεση οι δωρεές αιμοπεταλίων να μην ξεπερνούν τις 24 μέσα σε ένα χρόνο.

Μπορώ να δώσω αιμοπετάλια και αίμα?
Μπορείς να δώσεις αιμοπετάλια 72 ώρες μετά την εθελοντική αιμοδοσία. Αν δώσεις πρώτα αιμοπετάλια, μπορείς να δώσεις αίμα 72 ώρες μετά.


Οδηγίες για τους αιμοπεταλιοδότες:
* Να έχεις φάει ένα κανονικό γεύμα και να έχεις πιει αρκετά υγρά μία με δύο ώρες πριν την αιμοπεταλιοδοσία.
*Επίσης, μπορείς να αυξήσεις την κατανάλωση τροφών πλούσιων σε ασβέστιο.
* Μην πάρεις ασπιρίνη τουλάχιστον για 72 ώρες πριν το ραντεβού σου για αιμοπεταλιοδότηση και μην πάρεις μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα 48 ώρες πριν.
* Τα αιμοπετάλια διατηρούνται έως 5 ημέρες. Συνεπώς, η ανάγκη για αιμοπετάλια είναι πάντα άμεση.

xtinaki

xtinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καταχρην θελω να ευχαριστησω ολουσ οσους ετρεξαν αν αναταποκριθουν στην εκκληση μας για βοηθεια για τον μικρο μας...σημερα μας ενημερωσαν απο το νοσοκομειο οτι (επειδη ειδαν οτι η προσελευση απο τον κοσμο ειναι μεγαλη)επειδη η αποθεραπεια του αντωνακη θα ειναι μακρα το αιμα και τα αιμοπεταλια θα χρειαζοντε εν καιρο συνεχεια και οχι ενασ μεγαλοσ ογκος ολος μαζι γιατι δεν θα προλαβουν να χρησιμοποιηθπουν κιετσι η προσπαθεια ολων μας θα παει χαμενη(καθοτι δεν μπορουν να το δωσουν σε αλλα παιδακια...)τα αιμοπεταλια ζουν 4-5 ημερες και αν δεν χρησιμοποιηθουν πανε χαμενα..οποτε θελω να σας ευχαριστησω οοολους για την βοηθεια σας και χαιρομαι που ξερω οτι οποια στιγμη χρειαστουμε στηρηξη θα μπορεσουμε να την εχουμε...ο μικρος εχει αγωνα μπροστα του και χαιρομαι που τοσο κοσμοσ γνωστοι και αγνωστοι θελουν να τον στηριξουν οπως μπορουν..σασ ευχαριστω και παλι ολους και θα σασ ενημερωσω για τα νεοτερα...

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χαίρομαι πάρα πολύ, μπράβο!
Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!
Να μας ενημερώνεις κι εσύ όποτε μπορείς, θα μας ενημερώνουν 2 μέρες πριν κι από το νοσοκομείο, για να κανονίζουμε το πρόγραμμά μας.
Είμαστε πολλοί, θα έχει συνέχεια ό,τι χρειαστεί ο μικρούλης μας.
Σε φιλώ!

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
xtinaki χαιρομαι που βρεθηκαν ανθρωποι να δωσουν στον μικρουλι αυτο που χρειαζεται!!!να μας ενημερωνεις..!!!φιλια!!!!

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το μονο που μπορω να πω ειναι ενα μεγαλο μπραβο σε ολο τον κοσμο που ευαισθητοποιειται και να ευχηθω μια γρηγορη αναρρωση στον μικρουλη!

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
xtinaki τι κανει ο μικρουλης σας???

dimitrarodos


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ....ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ

xtinaki

xtinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπερα κοριτσια και για αλλη μια φορα ευχριστω για ο ενδιαφερον σας...ο μικρουλης μας ξεκινησε αυτη την εβδομαδα χημιοθεραπειες..οι γιατροι ειναι πολυ ευχαριστημενοι καθως ανταποκρινετε πολυ καλα στις θεραπειες...ακομα ειμαστε στην αρχη εχουμε πολυ δρομο ακομα..ελπιζω ετσι να παιε μεχρι τελους καλα το αγορακι μας...

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ολα καλα θα πανε!!!Ειναι δυνατα τα μικρουλια!!!Οποτε μπορειs να μπαινειs να μαs ενημερωνειs.

maria..12/09/2012

maria..12/09/2012
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εύχομαι να είναι μόνο σε λίγο καιρό μια κακιά ανάμνηση που σιγά σιγά με τον χρόνο θα φύγει..ότι καλύτερο στο μικρούλι σας!!!

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δ νομιζω να σε πειραζει να το κανω ανακοινωση στο φβ ετσι????ευχομαι γρηγορα περαστικα η παναγιτσα να ειναι διπλα του !!!!!!

xtinaki

xtinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ναστε καλα κοριτσακια θα μπαινω να σας λεω αν εχυμε κκαποια εξεληξη..οσο για το φμ δεν χρειαζετε ακομα γιατι ειχα βαλει κιεγω αλλα επειδη καλυφθηκαν προστοπαρον στο νοσοκομειο για να μην παει στραφι μας ειπαν να το κανουμε εν καιρο μολις εξαντληθει αυτο που ηδη μαζευτηκε..ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις