Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα μανούλες!!!
Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να συζητήσω μαζί σας κάτι που με απασχολεί το τελευταίο καιρό.
Θέλω να κάνω δεύτερο παιδί αλλά φοβάμαι!!!!!
Φοβάμαι ότι η μικρή μου που είναι τώρα 16 μηνών θα ζηλεύει. Είναι κολλημένη επάνω μου κ δεν θέλει μερικές φορές ούτε το μπαμπά της αγκαλιά!! Πώς θα το αντιμετωπίσω αυτό?? Της έχω τρομερή αδυναμία κ νομίζω ότι δεν θα μπορέσω να αγαπήσω έτσι το 2ο μωράκι.
Φοβάμαι ότι θα μου πάρει αιώνες πάλι να μείνω έγκυος. Στην κόρη μου ήταν 2 χρόνια...... Δεν θέλω να είμαι πολύ μεγάλη για να έχω κάποιες σχετικές αντοχές για να αντέξω πάλι τα ξενύχτια κ τα κλάματα.
Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω ΜΟΝΗ μου. Μενω στο εξωτερικό μακριά από συγγενείς. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες κ όταν δεν δουλεύει ασχολείτε με τα σπόρ του.
Μήπως τελικά δεν είμαι έτοιμη για δεύτερο παιδί?? Κι όμως το σκέφτομαι συνέχεια.....
Εσεις τι λέτε?
Ευχαριστώ που με ακούσατε!!!

????????


Επισκέπτης
MagdalineK έγραψε:Καλησπέρα μανούλες!!!
Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να συζητήσω μαζί σας κάτι που με απασχολεί το τελευταίο καιρό.
θα απανταω ενα ενα για να ειναι πιο χρησιμο το ποστ μου

Θέλω να κάνω δεύτερο παιδί αλλά φοβάμαι!!!!!
Φοβάμαι ότι η μικρή μου που είναι τώρα 16 μηνών θα ζηλεύει. Είναι κολλημένη επάνω μου κ δεν θέλει μερικές φορές ούτε το μπαμπά της αγκαλιά!! Πώς θα το αντιμετωπίσω αυτό??
δεν ειναι σιγουρο οτι θα ζηλευει, επισης να ξερεις κατι οσο πιο μεγαλα ειναι τοσο πιο πολυ καταλαβαινουν και ζηλευουνε αρα 16 μηνων ειναι μια χαρα...
Της έχω τρομερή αδυναμία κ νομίζω ότι δεν θα μπορέσω να αγαπήσω έτσι το 2ο μωράκι.
αυτο ολες το φοβομασταν δεν ισχευι τελικα τα αγαπας και τα δυο το ιδιο!

Φοβάμαι ότι θα μου πάρει αιώνες πάλι να μείνω έγκυος. Στην κόρη μου ήταν 2 χρόνια...... Δεν θέλω να είμαι πολύ μεγάλη για να έχω κάποιες σχετικές αντοχές για να αντέξω πάλι τα ξενύχτια κ τα κλάματα.
καθε παιδι ειναι αλλιωτικο μην προκαταβαλλεσαι ουτε μπορεις ποτε να ξερεις ποσο καιρο θα κανεις να συλλαβεις ουτε τι μωρο θα ειναι ποσο ησυχο κλπ

Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω ΜΟΝΗ μου. Μενω στο εξωτερικό μακριά από συγγενείς. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες κ όταν δεν δουλεύει ασχολείτε με τα σπόρ του.
αυτο θα πρεπει να το δειτε λιγο......δεν ειναι εργενης πλεον.....

Μήπως τελικά δεν είμαι έτοιμη για δεύτερο παιδί?? Κι όμως το σκέφτομαι συνέχεια.....
Εσεις τι λέτε?
Ευχαριστώ που με ακούσατε!!!
εγω νομιζω οτι εισαι ετοιμη απλα να σκεφτεις και το οικονομικο που βλεπω δεν το αναφερεις καν.......αν αυτο ειναι ΟΚ, αλα τα αλλα θα γινουν πολυ ευκολα και ειναι απλο αγχος καθε μελλουσας μαμας.......σε φιλω!

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Με την σειρά μου θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου έκανα τον γιο μου στα 27 ( παρότι οι γιατροί μου έλεγαν ότι δεν θα μπορέσω να κάνω παιδι ) οταν έγινε λοιπον ο γιος μου ενός σκέφτηκα να κάνω ακόμα ένα οταν το έλεγα του γιου μου ( γιατί μιλούσε απο 18 μηνών πεντακάθαρα ) έκανε σαν τρελό ούτε να το ακούσει ήθελε αυτο κράτησε μέχρι τα 5 του άσχημες αντιδράσεις ούτε κάνει να το ακούσει σε μια επίσκεψη ρουτίνας στον γυναικολογο μου
Μου είπε πλέον ότι το πρόβλημα μου μεγάλωσε και αν θα ήθελα να ξανά κάνω παιδι θα ήταν παρά πολυ δύσκολο και επίπονο
Ετσι λοιπον και λόγο δουλειάς και λόγο αντίδρασης εώς τότε του γιου μου αποφασίσαμε με τον άντρα μου να μείνουμε στο ένα .λεγαμε ότι αφού έστω μας χάρισε ο θεός ένα ας μην το κουραζουμε με επίπονες διαδικασίες

Ο γιος μου τωρα είναι 7 φέτος λοιπον οταν έγραψε γράμμα στον αι Βασίλη έγραψε ένα και μόνο δώρο
Σε παρακαλώ δεν θέλω τπτ μόνο ένα μωρο στις μαμάς μου την κοιλιά ,,,,,
Οταν το είδα έβαλα τα κλάματα γιατί ίσως δεν φερθηκα ώριμα και στερώ πια ένα αδελφάκι στον γιο μου
Ισως γιατί άκουσα τα τότε λόγια του γιου μου και πίστευα ότι και εσυ ότι θα αγάπησω το 2 όπως εκείνον

Τωρα πια όμως είναι αργά μετανιωνω που φερθηκα τόσο ανωριμα!!!!!

Αν θέλεις και μπορείς κατα την γνώμη μου μην το αφήσεις να περάσουν τα χρόνια και βρεθείς στην θέση μου ..

Sophela


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λοιπον, εγω εμεινα εγκυος ξανα οταν η πρωτη μου κορη ηταν μολις 10 μηνων και μου ερθε ταμπλας!!δεν το περιμενα και δεν το ηθελα τοσο συντομα. Ν φαμταστεις εκλαιγα ολη μερα, δεν μπορουσα να τοπιστεψω οτι ημουνα παλι εγκυος. Οχι δεν ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη απλα δεν μου αρεσε που ειχα ολους αυτους τους περιορισμους. Μην σκυψεις, μην φας. Μην μην μην!! Με το καιρο, και τους υπερηχους αρχισα να δενομαι με το μωρακι που στην αγκαλια μου και δυο μηνες πριν γεννηθηκε ενα υγιεστατο και πανεμορφο κοριτσακι. Η μεγαλη τωρα, που εγινε μεγαλη απο μικρη απο την μ ια μερα στην αλλη, ειναι 20 μηνων, ζηλεψε μονο την πρωτες δυο μερες. Κι αυτο καθε φορα που επινε το μωρο γαλα ηθελε και αυτη. Μολις γυρισα απο το μαιευτηριο συνηδητοποιησα κατι. Χρονια ενιωθα ενα κενο μεσα μου, και με το δευτερο μωρο αυτο το κενο γεμισε. Δεν ξερω πως και γιατι αλλα ενιωσα ολοκληρωμενη. Δυο μηνες αργοτερα, δηλαδη σημερα η μεγαλη, τρεχει και βαζει την πιπιλα στην μικρη οταν αυτη κλαιει,, της βαζει την κουβερτα της δινει τα παιχνιδια της. Ο ανδρας μου απο την αλλη εκει που δεν ασχολιονταν πολυ, εχει αλλαξει τελειως. Ασχολιεται και βοηθαει. Με λιγα λογια υπαρχει μια ατελειωτη ευτυχια στο σπιτι με τον ερχομο του δευτερου παιδιου. Ειναι διπλη ευτυχια!

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ!Τιs ιδιεs φοβιεs εχω και γω!Ο αντραs μου θελει σαν τρελλοs ενα δευτερο παιδακι αλλα εγω αναρωτιεμαι:''Θα μπορεσω να ανταπεξελθω με 2 παιδακια ουσα και γω χωριs βοηθεια?"Δεν θελω να παραμελησω το πρωτο για να αναθρεψω το δευτερο και ξερω οτι αθελα μου θα συμβει αυτο.Ειμαι σιγουρη οτι η μικρη μου θα ζηλεψει!
Απ'την αλλη σκεφτομαι οτι αν περιμενω να μεγαλωσει λιγο η Μελινα μπορει και να "χασω το πλοιο".Δεν ειμαι και καμια πιτσιρικα!
Δυσκολεs αποφασειs!!!!

Sophela


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω σε δυο μηνες θα γινω 35.και εμενα ο αντρας μου φευγει απο τις 6:30 το πρωι και γυρναει στις επταμιση το απογευμα και οπως καταλαβαινεις κομματια. Βοηθεια και εγω δεν ειχα αλλα πιστεψε με, το δευτερο ειναι λιγο στο αυτοματο, ειναι πιο ευκολα και περναει και ο καιρος πιο γρηγορα. Το μωρο ολη μερα κοιμαται απλα το μονο ασχημο ειναι οτι δεν εχεις την πολυτελεια να κοιμασαι οταν κοιμαται και το μωρο λογω του αλλου παιδιου αλλα πιστεψε με ειναι πολυ πιο ευκολα απο την πρωτη φορα. Ο πρωτος μηνας ειναι δυσκολος, αλλα περναει τοσοοοοοο γρηγορα. Ενταξει τομσπιτι δεν ειναι πια καθαρο, τα ρουχα μονιμος στοιβασμενα και ασιδερωτα, ο νεροχυτης γεματος, ασε που εχω να βαλω σκουπα κατω απο τον καναπε.....κανα τριμηνο..χεχε!δεν με νοιαζει ομως!χε...κα!!θα καθαρισω του χρονου! Ανταυγειες μην κανεις ή βαφη!ευκολο χτενισμα για μπαμ και εξω !και βρες σουπερ μαρκετ που να στα φερνει σπιτι και θα εισαι οκ.χεχε

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν δεν είσαι σίγουρη τι απ τα δύο και αφού δυσκολεύτηκες να συλλάβεις την πρώτη φορά, γιατί δεν το αφήνεις λίγο και στην τύχη?

Θέλω να πω, μπορείς να έχεις ελεύθερες επαφές αλλά χωρίς το άγχος να κάνεις σώνει και καλά δεύτερο. Οπότε αν έρθει ήρθε, αν δεν έρθει δεν ήρθε, άσε την τύχη και το Θεο να αποφασίσουν.

Μια ιδέα λέω έτσι?

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια μου καλημέρα!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MagdalineK στις Τετ Μαρ 20, 2013 6:16 am, 1 φορά

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΦΑΚΙ έγραψε:Αχ!Τιs ιδιεs φοβιεs εχω και γω!Ο αντραs μου θελει σαν τρελλοs ενα δευτερο παιδακι αλλα εγω αναρωτιεμαι:''Θα μπορεσω να ανταπεξελθω με 2 παιδακια ουσα και γω χωριs βοηθεια?"Δεν θελω να παραμελησω το πρωτο για να αναθρεψω το δευτερο και ξερω οτι αθελα μου θα συμβει αυτο.Ειμαι σιγουρη οτι η μικρη μου θα ζηλεψει!
Απ'την αλλη σκεφτομαι οτι αν περιμενω να μεγαλωσει λιγο η Μελινα μπορει και να "χασω το πλοιο".Δεν ειμαι και καμια πιτσιρικα!
Δυσκολεs αποφασειs!!!!

Efi mou mipos na to baloume stoxo mazi? Smile axaxaxaxaxa

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MagdalineK έγραψε:
ΕΦΑΚΙ έγραψε:Αχ!Τιs ιδιεs φοβιεs εχω και γω!Ο αντραs μου θελει σαν τρελλοs ενα δευτερο παιδακι αλλα εγω αναρωτιεμαι:''Θα μπορεσω να ανταπεξελθω με 2 παιδακια ουσα και γω χωριs βοηθεια?"Δεν θελω να παραμελησω το πρωτο για να αναθρεψω το δευτερο και ξερω οτι αθελα μου θα συμβει αυτο.Ειμαι σιγουρη οτι η μικρη μου θα ζηλεψει!
Απ'την αλλη σκεφτομαι οτι αν περιμενω να μεγαλωσει λιγο η Μελινα μπορει και να "χασω το πλοιο".Δεν ειμαι και καμια πιτσιρικα!
Δυσκολεs αποφασειs!!!!

Efi mou mipos na to baloume stoxo mazi? Smile axaxaxaxaxa

Λεs????Nα ερθειs και Ελλαδα να βγαινουμε παρεα εξω με τιs κοιλιτσεs μαs και να μην χωραμε να περασουμε απο την πορτα?(δεν ξερω για σενα αλλα αν κρινω απο την πρωτη εγκυμοσυνη εγω παιρνω και πολλα κιλα).Θα βαλουμε και τιs μικρεs να κανουν παρεα ωστε να μην ζηλευουν τα αδερφακια τουs!!!!xaxaxaxa
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΦΑΚΙ έγραψε:
MagdalineK έγραψε:
ΕΦΑΚΙ έγραψε:Αχ!Τιs ιδιεs φοβιεs εχω και γω!Ο αντραs μου θελει σαν τρελλοs ενα δευτερο παιδακι αλλα εγω αναρωτιεμαι:''Θα μπορεσω να ανταπεξελθω με 2 παιδακια ουσα και γω χωριs βοηθεια?"Δεν θελω να παραμελησω το πρωτο για να αναθρεψω το δευτερο και ξερω οτι αθελα μου θα συμβει αυτο.Ειμαι σιγουρη οτι η μικρη μου θα ζηλεψει!
Απ'την αλλη σκεφτομαι οτι αν περιμενω να μεγαλωσει λιγο η Μελινα μπορει και να "χασω το πλοιο".Δεν ειμαι και καμια πιτσιρικα!
Δυσκολεs αποφασειs!!!!

Efi mou mipos na to baloume stoxo mazi? Smile axaxaxaxaxa

Λεs????Nα ερθειs και Ελλαδα να βγαινουμε παρεα εξω με τιs κοιλιτσεs μαs και να μην χωραμε να περασουμε απο την πορτα?(δεν ξερω για σενα αλλα αν κρινω απο την πρωτη εγκυμοσυνη εγω παιρνω και πολλα κιλα).Θα βαλουμε και τιs μικρεs να κανουν παρεα ωστε να μην ζηλευουν τα αδερφακια τουs!!!!xaxaxaxa
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

χαχαχαχα πολύ γέλιο θα έχει!!! αλλα βρε παιδί μου πώς τα καταφερνεις χωρίς βοηθεια?? Οταν η Ευα ήταν μικρή δεν προλαβαινα να κανω αποστειρωση τα μπουκαλια (θήλαζα κ επινε κ ξένο) κ το εκανε η μαμα μου που ειχε μεινει μαζι μας 20 μερες! Δεν ξέρω μου φαινεται βουνό.

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MagdalineK έγραψε:

χαχαχαχα πολύ γέλιο θα έχει!!! αλλα βρε παιδί μου πώς τα καταφερνεις χωρίς βοηθεια?? Οταν η Ευα ήταν μικρή δεν προλαβαινα να κανω αποστειρωση τα μπουκαλια (θήλαζα κ επινε κ ξένο) κ το εκανε η μαμα μου που ειχε μεινει μαζι μας 20 μερες! Δεν ξέρω μου φαινεται βουνό.[/quote]

Αστα!Οι πρωτοι 6 μηνεs ηταν πολυ δυσκολοι.Με μια καισαρικη που πονουσε πολυ επειδη δεν καθησα καθολου στο κρεβατι να αναρρωσω λογω τηs λοιμωξηs που επαθε η μικρη και απο το πρωι μεχρι το βραδυ ημασταν στο νοσοκομειο και με ενα μωρακι αργοτερα που ηθελε συνεχεια αγκαλια γιατι υπεφερε πολυ απο κολικουs!Πολλα βραδυα γυριζε ο αντραs μου και με εβρισκε νηστικια ολη μερα να σφαδαζω απο τουs πονουs.Oλα αυτα και η κουραση συντελεσαν στο γεγονοs οτι μου κοπηκε και νωριs το γαλα.Βεβαια υπηρχε ενα καλο!Ξεπερασα γρηγορα την επιλοχειο καταθλιψη γιατι καταλαβα οτι το μωρο μου εξαρταται αποκλειστικα απο μενα!Ευτυχωs τωρα πια ειναι καλυτερα τα πραγματα.Μεγαλωσε και καθεται και παιζει και λιγο και ο αντραs μου,λογω κρισηs,δεν δουλευει τοσεs πολλεs ωρεs,οπωs περυσι.Δεν ειναι τυχαιο το γεγονοs οτι το internet μπηκε στη ζωη μου πριν 2 μηνεs.Που χρονοs πιο πριν?Γι αυτο για μενα βασικη προυποθεση για να κανω δευτερο παιδι(αν θελει και ο Θεουληs) ειναι να εχω βοηθεια!

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα, κορίτσια! Θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε ότι το δεύτερο παιδί μεγαλώνει λίγο στον αυτόματο.
Εγώ έχω 2 κοριτσάκια με διαφορά 2 ετών και 5 ημερών. Βοήθεια ελάχιστη. Ομως τα κατάφερα στους δύσκολους πρώτους μήνες. Πιστεύω ότι αν θέλει μία μανούλα, όλα μπορεί να τα καταφέρει.
Κι εμένα ζήλευε η μεγάλη στην αρχή, αλλά τώρα να τις δείτε πώς παίζουν μαζί. Τις βλέπω και συγκινούμαι.
Σου εύχομαι να χαρίσεις ένα αδερφάκι στην Εύα σου!!!

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εχω 2 παιδακια 3 ετων (κορη) και 15 μηνων (γιος). Βοηθεια απολυτως καμια. Ο ανδρας μου δουλευει ως αργα το βραδυ , κι οταν επιστρεφει συνηθων εχουν ηδη κοιμηθει. Δεν εχουμε καν συγγενεις στην πολη που ζουμε ! Το δευτερο παιδακι μου ηρθε συνειδητα, αλλα σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ολα οσα σε προβληματιζουν με προβληματιζαν κι εμενα. Και ζηλευουν (και οι 2) και μαλωνουν, και διεκδικουν περισσοτερο χωρο και χρονο στην αγκαλια της μαμας και του μπαμπα, και τρεχω για να προλαβω τις βασικες δουλειες του σπιτιου....και κομματια το βραδυ...και...καιι....! Αλλα δεν το μετανιωνωσα ουτε λεπτο. Εννοειται οτι λατρευω και το 2ο παιδακι μου. Εννοειται οτι το καθενα εχει λιγοτερο χρονο μαζι μου απο οτι θα ειχε αν ηταν μοναχοπαιδι...αλλα πιστευω το οτι εχει πια η κορη μου εναν αδερφουλη...ειναι το πιο σημαντικο απο ολα. Ενας δεσμος αιματος και αγαπης, μια συντροφια, ενα στηριγμα...οχι μονο για τις σκανταλιες τους...αλλλα κι αργοτερα οταν μεγαλωσουν...! Εγω θα ενιωθα πολυ μόνη αν δεν ειχα αδερφο...! Κι ας ειμαι κοτζαμ γαιδουρα !

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χαιρομαι κοριτσια που μου λετε τις δικες σας εμπειρίες



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MagdalineK στις Τετ Μαρ 20, 2013 6:17 am, 1 φορά

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ δεν φοβόμουν καθόλου,ήθελα από την αρχή 3 παιδιά και τα έκανα.Μην σου πω ότι θέλω και άλλο.Αλλά άσε με εμένα είμαι από άλλο έργο.Θέλω να σου πω τα κατά και τα υπέρ και η απόφαση δική σου

ΥΠΕΡ

1 παιδί, ευτυχία
2 παιδιά, ολοκλήρωση
3 παιδιά, ισορροπία

ΚΑΤΑ

Χαμος στο σπίτι,παιχνίδια παντού,φωνές,γέλια,...
Δεν μας χωράει το τραπέζι της κουζίνας...
Μερικές φορές πρέπει να μαγειρεύω για το βραδυ γιατί δεν φτάνει το μεσημεριανό
Άλλαξα δωμάτιο γιατί το δικό μου ήταν μεγαλύτερο...
Πολλαπλασιαστηκαν τα πλυντήρια άρα και το σίδερο....


Από τον άντρα μου δεν έχω καμία βοήθεια σε τίποτα.Δουλεύω και μου τα κρατάει η μητέρα μου εκείνες τις ώρες.

http://www.leptomeria.gr

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
goldy213 έγραψε:

AAAAxx αυτές οι μανούλες μας.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MagdalineK στις Τετ Μαρ 20, 2013 6:18 am, 1 φορά

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πόσο χρονών είσαι?Αν θέλεις μου απαντάς φυσικά

http://www.leptomeria.gr

amazona


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
magdalineK αν το θέλετε πραγματικά με το σύζυγο μην το σκέφτεσαι καθόλου!όλα τα καταφένουμε εμείς οι γυναίκες,τα παιδιά είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί!έχω μια κόρη σχεδόν 3,5 χρονών και εδώ και 1,5 περίπου χρόνο προσπαθούμε για 2ο...σε 3 μήνες κλέινω τα 35...μακάρι να είχα όχι άλλλο 1 αλλά 2...αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα το προσπαθούσα καπάκι με την κόρη μου κι ας μην έχω βοήθεια από ΚΑΝΕΝΑΝ κι ας έχει ο άντρας μου δύσκολη δουλειά...δεν θέλω να μείνει μόνο του το κορίτσι μου.. Sad νόμιζα και στο 2ο θα μείνω με τη μια έγκυος όπως στην κόρη μου,ο Θεός όμως είχε άλλλα σχέδια...εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις!

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
goldy213 έγραψε:πόσο χρονών είσαι?Αν θέλεις μου απαντάς φυσικά

..



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MagdalineK στις Τετ Μαρ 20, 2013 6:19 am, 1 φορά

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμένα έχουν 20 μήνες διαφορά. Εχουμε καλές μέρες και κακές μέρες. Εκεί που ο μεγάλος προσέχει την αδεφλή του εκεί την διώχνει. Ομως την αγαπάει. Και η μπέμπα τον αγαπάει. Ολο του γελάει, τον χαιδεύει. Περιμένω να μεγαλώσει λίγο να παίζουν μαζί. Εχοντας ζήσει με αδέλφια ξέρω ότι μπορεί να ζηλεύεις καμια φορά την προσοχή που δίνει ο γονιός στο αδελφάκι σου αλλά κερδίζεις πολλά έχοντας αδέλφια. Οσο για σένα σαν μάνα δεν υπάρχει περίπτωση να μην αγαπήσεις εξίσου το δεύτερο παιδί. Θα το λατρέψεις. Ασε που τα δεύτερα μεγαλώνουν και λίγο μόνα τους (ειδικά αν το πρώτο δεν πάει ακόμα σχολείο). Η κούρση είναι μεγάλη, μην τα λέμε και όλα τέλεια, αλλά αξίζει. Οταν μπείτε σε σειρά και ξεπεχτεί το μωρό τότε θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
amazona έγραψε:magdalineK αν το θέλετε πραγματικά με το σύζυγο μην το σκέφτεσαι καθόλου!όλα τα καταφένουμε εμείς οι γυναίκες,τα παιδιά είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί!έχω μια κόρη σχεδόν 3,5 χρονών και εδώ και 1,5 περίπου χρόνο προσπαθούμε για 2ο...σε 3 μήνες κλέινω τα 35...μακάρι να είχα όχι άλλλο 1 αλλά 2...αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα το προσπαθούσα καπάκι με την κόρη μου κι ας μην έχω βοήθεια από ΚΑΝΕΝΑΝ κι ας έχει ο άντρας μου δύσκολη δουλειά...δεν θέλω να μείνει μόνο του το κορίτσι μου.. Sad νόμιζα και στο 2ο θα μείνω με τη μια έγκυος όπως στην κόρη μου,ο Θεός όμως είχε άλλλα σχέδια...εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις!

Se euxaristo!! K se esena euxomai na grigora me ena deutero moro!

Sophela


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η αδελφη μου μολις εκανε και αυτη ενα νινακι και μου λεει ποσο κουραζεται και πως και εγω βρισκω χρονο να κανω και διαφορες χειροτεχνιες που φτιαχνω, με δυο παιδιια. Η απαντηση ειναι εμπειρια. Οπως ειπα παραπανω και εγω οταν ειχα ενα παιδι κουραζομουνα περισσοτερο απο οτι τα δυο τωρα. Η μεγαλη, 2ο μηνωνλ, τρωει μονη της, μα εντελως μονη της απο 12 μηνων. Η μικρη ολη μερα κοιμαται, πλυντηριο αλλαξαμε και πειραμε μεγαλυτερο οποτε χωρανε πολλα περισσοτερα ρουχα, θειικο στεγνωτηριο, δεν σιδερωνω πια, πλυντηριο πιατων, δεν πλενω. Η μεγαλη τρωει οτι και εμεις οποτε φτιαχνω ενα φαγητο. Τι να την κανω την μαμα και την πεθερα οτν η τεχνολογια μου εχει λυσει τα χερια. Η μεγαλυτερη χαρα ειναι ομως οταν η μεγαλη χορευει και περνω την μικρη αγκαλια και την χορευω και η μεγαλη σκαει απο την χαρα της.

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
!!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MagdalineK στις Τετ Μαρ 20, 2013 6:20 am, 1 φορά

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μια χαρά είσαι καθόλου μεγάλη.Εγώ τον μεγάλο μου τον έκανα στα 31 την μεσαία μου στα 32 και το μικράκι μου στα 36.Από αντοχές μην αγχώνεσαι παίρνεις ενέργεια από τα παιδιά και δεν τελειώνουν ΠΟΤΕ οι μπαταρίες σου.Όσο για τη ζήλια που λες αυτό εξαρτάται από εσενα και μόνο.Την αδυναμία που μου έχει ο μεγάλος μου ο γιος δεν νομίζω να την έχει άλλο παιδί.Μιλάμε για αρρώστια που μερικές φορές με κάνει και φοβάμαι και ανησυχώ ,μέχρι και ψυχολόγο έχω ρωτήσει.Να με παίρνει μιλάμε τηλέφωνο συνέχεια μέχρι να φτάσω σπίτι,που είμαι,αν έχει κίνηση,αν πάρκαρα μακρυά,μην με κλέψουν,μην με χάσει,μην πάθω τίποτα γενικά.Είναι 8 χρονών αλλά αυτά τα είχε από μικρός.Με την μεσαία μου κόρη σχεδόν μεγάλωσαν μαζί γιατί έχουν 1χρόνο διαφορά ακριβώς.Δεν υπάρχει ζήλια μεταξύ τους,απλά είναι αυτό το μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν.Με τον τρίτο μου θέλω να σου τονίσω ιδιαίτερα γιατί ήταν μεγαλύτερα και καταλάβαιναν τους μίλαγα συνέχεια για το μωρό που θα ερχόταν,χαιδεύαμε μαζί την κοιλιά μου, όταν κλώτσαγε τους φώναζα,τους είχα πάρει και στον υπέρυχο μαζί και το είχαν δει,γενικά ζήσαμε την εγκυμοσύνη μαζί.Όταν γέννησα τους άφηνα και τον κράταγαν,τον τάιζαν,στο ρυλάξ εκείνος και τους κοίταζε,γενικά έδειχνα ότι τους είχα εμπιστοσύνη και όντως δεν έκανα λάθος.Ποτέ μα ποτέ δεν του έκαναν κάτι κακό,ίσα-ίσα τον πρόσεχαν σαν τα μάτια τους.Ήμουν ήσυχη ,έτσι δεν τους ανέπτυξα καθόλου το συναισθημα της ζήλιας.Συγνωμη για το σεντόνι αλλά όταν μιλάω για τα παιδιά μου δεν μπορώ να σταματήσω

http://www.leptomeria.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις